agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5314Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2012, 18:20   #901
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Selam
Daha önce bu çiçeğe de zambak diyordum
Bugün etiketledim. Yeni adını yazdım. Birde tür
kçesi varmış. ÇOBAN ÇİÇEĞİ

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 18:31   #902
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

amarallis çoban çiçeği

İşte o çiçeğim

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2012, 18:57   #903
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Yahu Arkadaşlar, şimdi yukarıda alys isimli arkadaşımızın verdiği linki inceledim de o web sitesinde olsun diğer yabancı web sitelerinde olsun, satılmakta olan envayi tür ve renkte amaryllis ler var. Bu türlerden ortak sipariş bölümünde bir arkadaşımız konu açsada ortak sipariş vererek Türkiye de olmayan türlerden getirttirsek diyorum. Ne dersiniz?

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/23136.htm

Eski 03-02-2012, 19:22   #904
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Benim sevgili Ziya abim, bahsettiğin yerde sitemizde ki satıştan haberdarım. Orada mevcut olan renklerden geçtiğimiz yaz ablamdan birer soğan aldım. Onlara şuan ihtiyaç yok. Benim bahsettiğim farklı renkler. Site adresi olarak zaten benim o alıntı yapmış olduğun mesajımın bir kaç mesaj üstünde yabancı satış siteleri var. Ama sen google arama motoruna amaryllis yaz ve görsellerden arattır da gör daha nice göz alıcı renkler olduğunu. Ben onlardan bahsediyorum. Sonra EBAY da da var. Ancak bende kredi kartı olmadığı için alışveriş yapamıyorum. Ortak alışveriş yapabilecek birirlerini bulsam bende ortak olacam.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 08:18   #905
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Yeni üyeyim ve herkeze merhaba diyorum. Üye olmamın sebebi son zamanlarda edinmiş olduğum amaryllis çiçeği yetiştirme ve türlerinden edinme merakım ve hobimdir. Bu hobiyi edinmemde etken sebep sigarayı bıraktıktan sonra bir meşgale , bir uğraş aramam oldu. Şu anda 20 kadar yeni edindiğim çiçeğim var ve 10 civarı olduğunu tahmin ettiğim türüm var. Amaryllis ile ilgili birçok araştırma yaptım ve bu konuda ilk paylaşımımı aşağıdaki linki bildirerek yapmak istiyorum. Birçok yurtdışı sitesi arasında en çok çeşide ve uygun fiyata sahip olan burası sanırım. Wellness isimli üyenin talebine olumlu cevap verecek birisi varsa (bende katılabilirim) belki bu site alışverişte kullanılabilir. Ancak yüksek kargo maliyeti ve gümrük sorunları sözkonusu olabilir ve alışveriş için yabancı dil ve alışveriş sitesi kullanımları konularında tecrübeli birisi gerekli sanırım.
Saygılar.
Amaryllis and Hippeastrum Bulbs

Düzenleyen nihat.k : 15-02-2012 saat 08:52 Neden: imla hatası
nihat.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 12:17   #906
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Nihat bey bu sitelerden bir kaç arkadaş toplanıp bir grup kurar ve alınacak soğanlardan 1'er adet alıp yavruları birbirimizle değiştirebiliriz. Ama en az 9-10 kişi olmamız gerekir bence

http://www.vanengelen.com/catview.cg...gory=Amaryllis

Bu sitede toptan satış yapılıyor ve diğer çeşitlerde mevcut

Düzenleyen furkan yıldız : 15-02-2012 saat 14:38
furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 14:46   #907
Ağaç Dostu

Olur tabi. Yavru soğan paylaşımı ve tohum paylaşımı yapabiliriz. Ekte tohumların nasıl kolaylıkla filizlendirildiğini öğreten bir video var.
Gördüğüm kadarıyla bu çiçeği seven benim gibi birçok insan var ve olası bir alışveriş için şimdiden 3 kişi olduk bile ancak alışveriş organizasyonunu yapmak çok zor. Belki yurtdışında tanıdığı olan birisi olursa durum biraz daha kolaylaşabilir. (özellikle Amerika)

How to sprout amaryllis (hippeastrum) seed by floating 002.avi - YouTube

Eski 15-02-2012, 16:20   #908
Ağaç Dostu

5 kişi diyelim biz ona. Garanti alacak olan 2 kişi daha var. Bize sadece sipariş verecek bir öncü gerekiyor şu an

Eski 19-02-2012, 07:37   #909
Ağaç Dostu

dün eminönü çiçekcilerindeydim ve 2 adet amaryllis satın aldım. tanesi 10 tl. çarşının sonunda bir dükkanda var. Oldukça iri ve cazip soğanlar. gitmeyi düşünen olursa belirteyim , amarilis sattığını söyleyen 3-5 dükkan gördüm. soğanları amaryllis değil. sahte çiçek almayın. satılan soğanların ne renk olduğu belli değil ancak bana göre buda başka bir heyecan sebebi.

Eski 19-02-2012, 08:28   #910
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sahte çiçeklerin soğanı olmaz.
Amaryllis olmayabilirler ama mutlaka gerçektirler

Denizardacan beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 20:55   #911
Ağaç Dostu

bence aslına benzeyen ve düşük kıymette olan, ayrıca kandırılarak satın alınan bir mal sahtedir
fakat yazımı şöyle değiştirebilirim:
Sahtekar çiçekçilere dikkat edelim. Öyle ki adam amarylliste olmayan mavi - mor vs renkli resimleri bana gösterip 10 renk var neleri istiyorsun diye sordu. Bende bunlar amaryllis değil , bunlar çiçek bile açmıyor deyince numaradan şaşırmış gibi yapıp bir dükkan numarası verdi ve orada dogru çiçeği buldum.

ekte sahte soğan satışı yapılan bir link var. : )

Artificial Onion products, buy Artificial Onion products from alibaba.com

Eski 20-02-2012, 08:08   #912
Ağaç Dostu

Nihat bey dükkanın ismi nedir haftaya bir ziyaret edeyim ne renkler varmış. Avatarınızdaki sizde mevcut mu şimdi ?

Eski 20-02-2012, 08:59   #913
Ağaç Dostu

dükkan ismini bilmiyorum ancak çarşının dibinde bulunuyor. dükkan numarası olarak 37 den sonraki 2-3 numaradan biri olmalı. meraklısı alsın malum her istenen vakitte bulunmuyor.

Avatarımdaki tür benim favorim ancak bende yok. Olmasını çok isterdim. Sanırım dünyada az bulunan-bilinen bir çeşit. Amaryllis mandonii. Google da görsellerde var. Hatta satışını yapan bir site bile var ve bence yurtdışından getirtmeye deyecek bir tür.

Bulbs Of Central and South America, south american bulbs, hippeastrum, rhodophiala, rauhia, tecophilaea, zephyranthes

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2012, 09:15   #914
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Arkadaşlar bahsedilen dükkandan üç ad 20 tl aldım,amaryllis soğanları 350-400gr civarında bilginize.

Düzenleyen vehbi : 20-02-2012 saat 14:14 Neden: harf hatası
vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 10:50   #915
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Sayın nihat.k, büyükşehir de olduğunuz için çok şanslısınız. Her aradığınızı bulabiliyorsunuz. Ancak biz küçük şehirlerde olanlar sizin kadar şanslı değiliz. İnternet üzerinden satış yapan yurt içi yapımarketlerin kataloglarında bulabilirsek ancak sipariş verip getirtebiliyoruz. Yoksa bulamıyoruz. Ben halen sözümdeyim. İnternet üzerinden yabancı sitelerden ortak sipariş olursa bende varım.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 14:00   #916
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Wink Hippeastrum ile Amarryllis arasındaki fark?

Hippeastrum ile Amaryllis arasındaki farkları bilen arkadaşlar, izah edebilirler mi acaba?

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 17:12   #917
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Amaryllis

Arkadaşım., bu başlıkta vermişim istediğiniz cevabı lütfen okuyunuz. Diğer deyimle, okuduğumuz Bu başlığın 553 No lu mesajında Hippeastrum ve amarylles farklarını yazmışım.Tarih 15 Kasım 2009. İncelerseniz anlarsınız. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 21:59   #918
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcukboz Mesajı Göster
Hippeastrum ile Amaryllis arasındaki farkları bilen arkadaşlar, izah edebilirler mi acaba?

Kolay gelsin.
sayın selçukboz çoğunlukla aşağıdaki gibi bilgiler dolaşıyor internette. hatta iki ismin biri bilimsel adı , diğeri ticari adı gibi bir açıklama dahi okumuştum. sayın kgursan da oldukça profesyonel bilgiler vermiş.

Bu bitkinin iki ayrı grupta toplanması daha doğru olur. Hippeastrum dış mekanlarda yetiştirilebilen ,dayanıklı bir soğandır. Amaryllis ise bu soğanın melezlenerek üretilen daha farklı bir türevidir. Amaryllis renk ve biçim açısından daha zengin çeşitlere sahip olmakla beraber bahçe şartlarında yetiştirilmeye elverişli değildir.
İç mekanda yetiştirilebilen Amaryllis çeşitleri çiçekçi ve alışveriş merkezlerinde soğanı hazır dikili halde sonbaharda satışa çıkarılır. Son derece iri ve cazip renkli çiçekleri dikimden 8 hafta sonra açmaya başlar.

Eski 20-02-2012, 22:08   #919
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Sayın nihat.k, büyükşehir de olduğunuz için çok şanslısınız. Her aradığınızı bulabiliyorsunuz. Ancak biz küçük şehirlerde olanlar sizin kadar şanslı değiliz. İnternet üzerinden satış yapan yurt içi yapımarketlerin kataloglarında bulabilirsek ancak sipariş verip getirtebiliyoruz. Yoksa bulamıyoruz. Ben halen sözümdeyim. İnternet üzerinden yabancı sitelerden ortak sipariş olursa bende varım.
merhaba sayın welness, büyükşehrin avantajları var tabi ancak bazen dezavantajları çok sıkıcı oluyor ve küçük anadolu kasabalarına özlem duyduruyor.
bu dükkanın telefon numarasını alsaydım keşke. belki görüşüp siparişle talep edecek çiçek severler olurdu. umarım giden birisi numarayı alıp burada paylaşır.

Eski 21-02-2012, 16:49   #920
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihat.k Mesajı Göster
sayın selçukboz çoğunlukla aşağıdaki gibi bilgiler dolaşıyor internette. hatta iki ismin biri bilimsel adı , diğeri ticari adı gibi bir açıklama dahi okumuştum. sayın kgursan da oldukça profesyonel bilgiler vermiş.

Bu bitkinin iki ayrı grupta toplanması daha doğru olur. Hippeastrum dış mekanlarda yetiştirilebilen ,dayanıklı bir soğandır. Amaryllis ise bu soğanın melezlenerek üretilen daha farklı bir türevidir. Amaryllis renk ve biçim açısından daha zengin çeşitlere sahip olmakla beraber bahçe şartlarında yetiştirilmeye elverişli değildir.
İç mekanda yetiştirilebilen Amaryllis çeşitleri çiçekçi ve alışveriş merkezlerinde soğanı hazır dikili halde sonbaharda satışa çıkarılır. Son derece iri ve cazip renkli çiçekleri dikimden 8 hafta sonra açmaya başlar.
Sn Nihat k., Burada verdiğiniz bilgiler ters. Yani Tarlada yetişen (açık alanda yetişen) hippeastrum değil, Amarylles dir. Amarylles vittata, ve A. belladona dır. Hipeastrum daha çok iç mekanda yetişen bitkidir. ve soğanları 13 oC da 6-8 hafta depolanırsa yılın her ayında çiçek verebilir, Amaryllesler ise yılda 1 kez çiçek verirler. Çok rengi olan hippeastrumdur.

Eski 21-02-2012, 22:23   #921
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Şubat şenliği

Eklenen Resimler

adrianus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 00:25   #922
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Nihat k., Burada verdiğiniz bilgiler ters. Yani Tarlada yetişen (açık alanda yetişen) hippeastrum değil, Amarylles dir. Amarylles vittata, ve A. belladona dır. Hipeastrum daha çok iç mekanda yetişen bitkidir. ve soğanları 13 oC da 6-8 hafta depolanırsa yılın her ayında çiçek verebilir, Amaryllesler ise yılda 1 kez çiçek verirler. Çok rengi olan hippeastrumdur.
Sn kgursan aşağıdaki linkte ve ve daha başka birkaç yerde bu yazıyı okudum.
Aynı yazılar belki yine bu linkten yayılmıştır. (açıklayan ziraat mühendisi olduğunu beyan etmiş)
Birbirlerine çok benzeyen türler olduğundan karıştırılmaya müsaitler galiba.

amaryllis (Hippeastrum)

Eski 22-02-2012, 13:32   #923
Ağaç Dostu

Arayıp bulunası amaryllis çiçekleri... Ambiance , evergreen , temptation , nelsoni

Arayıp bulunası amaryllis çiçekleri... Ambiance , evergreen , temptation , nelsoni.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2012, 18:09   #924
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihat.k Mesajı Göster
Sn kgursan aşağıdaki linkte ve ve daha başka birkaç yerde bu yazıyı okudum.
Aynı yazılar belki yine bu linkten yayılmıştır. (açıklayan ziraat mühendisi olduğunu beyan etmiş)
Birbirlerine çok benzeyen türler olduğundan karıştırılmaya müsaitler galiba.

amaryllis (Hippeastrum)
Tamam bu veya benzeri birisi yazmış. Ama Yanlış. Çünkü aralarındaki farkı bilmiyor yazan. Bir kere amarylles Güney afrika kökenli, Hippeastrum Güney amerika kökenli, ikincisi Hippeastrumun sapı içi boştur, amaryllesin sapı içi doludur, üçüncüsü Amarylles yılda 1 kez çiçek verir, Hippeastrum bir defadan fazla çiçek verir. Tabi hippeastrumun çiçek açabilmesi için 1 ay kadar KURU kalması (saksısının yan yatırılarak toprağının kurutulması ) gerekir.

Tabi bu arada Hippeastrum x Amarylles melezleri de üretilebilir ve yeni renkler elde edilebilir, buna birşey diyemeyiz.

Eh bu kadar farklı iki türü karıştırıp "Amarylles (Hippeastrum) " yazan kişiye nasıl güvenebiliriz ki?? Ünvanı ne olursa olsun!! Kolay gelsin

Eski 22-02-2012, 21:49   #925
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Amaryllis Royal Colors bu sitede harika bitkiler var bakın, ayrıca güvenli bir site

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 08:36   #926
Ağaç Dostu

Mail attım Beti abla verdiğin adresteki satıcıya. Nakliye ücreti ne kadar 10 adet soğan alsak dedim. Bakalım maliyetleri bir hesaplayayım da bakacağız bir hal çaresine

Eski 23-02-2012, 09:03   #927
Ağaç Dostu

ortalama 10 euro çiçek ve 10 da kargo olsa 50 tl ye yakın bir fiyat çıkabilir. Pahalı olur.
Ben yine aşağıdaki linki bildireyim çünkü fiyatlar daha ucuz ve çeşit daha fazla.

Amaryllis and Hippeastrum Bulbs

Bir diğer link benim favorimi satıyor. Beğenen başkalarıda varsa aynı çiçekten isteyebiliriz.

Bulbs Of Central and South America, south american bulbs, hippeastrum, rhodophiala, rauhia, tecophilaea, zephyranthes

Eski 23-02-2012, 09:07   #928
Ağaç Dostu

Veya en kolayı ve en ucuzu belkide bu:

STANBUL ZEL DARES BEYKOZ FDANLII

Eski 23-02-2012, 09:45   #929
Ağaç Dostu

Ah vakit olacak gezeceksin nerde ne var ne yok canlı canlı. 2050 yılında olacak galiba

Eski 23-02-2012, 12:15   #930
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Sayın nihat.k,

Kgursan'ın fırçasından sonra, biraz daha hippeastrum ile amaryllis konusunu araştırdım. Sizin verdiğiniz amaryllis (Hippeastrum) linkindeki yazıyı da okudum. Ben, o linkteki bilgileri veren arkadaş gibi ne bir ziraat mühendisiyim, ne de sayın Kgursan gibi ziraat yüksek mühendisiyim. Bol vaktim olduğu için, fırça yemeyi göze de alarak; soruyorum, araştırıyorum, inceliyorum. Neyse, internette yaptığım kısa araştırmada, verdiğiniz linkteki bilgilerin büyük bir kısmının yanlış olduğu kanaati oluştu bende.

Araştırmam sonucu Megep'in "622B00032" sayılı modülünde de yanlışlıklar olduğunu gördüm maalesef. (Amaryllis tohumunun siyah olduğunu yazıyor, modüldeki resimlerin çoğu da Hippeastrum resimleri)

Benim gibi bu konuya sadece ilgisi ve sevgisi olan amatörler için, hippeastrum ile amaryllis arasındaki farkları daha iyi anlamaları için birkaç resim ekliyorum.

Birinci resimde Amaryllislerin yetişme ortamını görüyoruz.
  • Bu bitkiye yabancılar, "naked lady"(çıplak leydi) diyor. Nedeni resimlerde gayet açık: yeşil yaprakları kurumuş, sadece çiçekli kısımları meydanda. Doğada, çiçeklerini açarken yapraklarını döküyorlar. Ancak kapalı yerde nasıl oluyorlar, onu bulamadım.
  • Çiçek sapları kırmızıya yakın, nispeten ince ve uzun.(Fotoğraflardan benim gözlemim. Yanılıyor olabilirim.)
Amaryllis'in beyazdan kırmızı(msı)ya kadar renkleri olduğu belirtiliyor. Ancak, Hippeastrum'un çok çeşitli varyeteleri mevcut. Ticari olarak Hippeastrum varyeteleri çok daha fazla piyasada.

İki ve üçüncü resimler Amaryllis tohumları. Sayın Kgursan'ın 553ncü mesajda değindiği gibi pek yeşil renkde değiller. Ama yuvarlaklar.

Dördüncü resim ise Hippeastrum tohumları. Bende de var, hatta ikisini çimlendirdim. Üçer adet yaprakları mevcut şu an. Tohumları aldığım arkadaş, bunların Amaryllis belladona tohumları olduğunda halen ısrarcı ve kendisi süs bitkilerinde deneyimli bir ziraat mühendisi .

Beşinci resim; "Amaryllis"
  • Çok fazla çiçek yapmış(resimde 14 adet saydım ben),
  • Çiçek sapı nispeten ince ve kırmızıya yakın bir renk kaçışı mevcut(muhtemelen içi dolu ).
Daha fazla bilgi arayan arkadaşlar için, ilk aramada internette bulabildiğim Kaynaklar:

Pacific Bulb Society
Hippeastrum / Royal Horticultural Society
Amaryllis - Wikipedia, the free encyclopedia
Pacific Bulb Society | Amaryllis
Pacific Bulb Society | Hippeastrum
Amaryllis belladonna 'Galaxy Strain' (Amaryllis / Naked Lady Images)

Herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024