agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Batı Rüzgarı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2017, 14:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Soğanlı Bitkiler hep mi kısa süre çiçek açar?

Arkadaşlar, geçmiş yıllarda Sümbül ve lilium yetiştirdim ancak ikisi de çok hoş kokmalarına karşılık çiçekleri bir hafta gitti sonra kurudu. Senede bir açacak bir çiçek için de uğraşmak açıkçası zor geldi bana ve dağıttım. Merak ettiğim, tüm Soğanlı bitkiler böyle mi? Çiçekleri kısa süre mi kalıyor?

KAAN N1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aldirmagonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 21:33   #2
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Güz soğanlarının çoğu böyledir. Tek bir kere açar. 1-2 hafta çiçekli kalır. çiçekleri bir yana yaprakları ve gövdeleri de çoğu kez kalıcı değildir...özel bakım istekleri karşılanmazsa seneye çiçek de açmaz.

Soğanlı bitkiler içerisinde çiçeği haftalarca süren bir cins en azından ben bilmiyorum.Ancak çiçeklenme aralığı uzun olanlar var.Güz soğanları yerine yaz soğanları tavsiye ederim.

Amaryllis yılda 1-3 defa açabilirler.
Zephyranthes türlerine göre 3 mevsim çiçek açabilirler.
Eucharis Grandiflora uygun şartlarda yılda 1-3 defa açabiliyor
yumrulu bitkilerden
Gloriosa Superba önerebilirim. Yaprakları ve gövdesi yaz sonunda kurusa da çiçeklerinin güzelliği ve 1ay boyunca görebilidiğin çiçekleri vardır.

Yani aslında dünyada ideal bir çiçek yok. Hepsinin avantajları ve dezavantajları bulunmakta.Kiminin çiçeği güzel kiminin kokusu.Kimisi narindir kimisi arsız.Asla 4-4lük bir çiçek bulamazsın...

ben kolay çiçekleri severim. her yıl topraktan çıkar bakımını yap uğraşmak istemem. aynı zamanda kurudu çürüdü derdi olmayanlar olması lazım... bu bakımdan amaryllis türleri hem büyük çiçekleriyle hem gösterişli renkleriyle ideal bir çiçek olduğunu düşünüyorum. bulabilirim derseniz gölge toleransı olan Eucharis Grandiflora da güzel bir salon bitkisi olur.

Gardenias beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2017, 06:41   #3
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Soğanlı bitkilerin geneli için durum böyle. Ancak bence soğanlı bitkileri güzel yapan şeylerden biri de bu. Çiçek açacakları dönemi beklemek ve kaçırmamak istemek ayrı bir keyif.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2017, 08:23   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2017
hep merak ettiğim bir soruydu çokda güzel cevaplar gelmiş hepinize teşekkür ederim. yani benim dikdiğim mavi çiçek açacağını umduğum anemonumda mı bi kerecik çiçek açacak ?

insirah:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024