agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2010, 04:40   #1
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2010
Bu soğanlar da nereden çıktı?

Bir alışveriş merkezinden aldığım nergis ve sümbül soğanlarını zamanında diktim. O kadar özendim ki anlatamam. Üzerlerine titrediğim çiçeklerim baharı onlarla karşılayacağımı umarken sadece yapraklarını gösterdiler bana. Çiçek namına bir şey göremedim. Şimdi saksıyı boşaltıp (forumdan öğrendiğim kadarıyla) soğanları serin ve kuru bir yerde tekrar ekim zamanına kadar muhafaza etmek istedim. Bir de ne göreyim? Benim diktiklerim fotoğrafın altındaki soğanlar, ama bu üstteki bebek soğanlar da nereden çıktı? Ben bunları dikmedim ki... Yoksa benim diktiğim soğanlar bana çiçek vermek yerine kuluçkaya mı yatmışlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen nimehnu : 20-08-2010 saat 04:41 Neden: Fotoğraf eklememişim :)
nimehnu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2010, 14:04   #2
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
))) Çok güldüm Sevgili nimehnu. Öyle tatllı sormuşsunuzki. Bunlar da nereden çıktı. Doğru ya.... Nasrettin Hoca' nın kazan fıkrasını bilirsiniz. Hani ödünç verdiği kazanı istemeye gittiğinde içindeki ikinci kazanı sorduğu komşusundan aldığı "kazan doğurdu" cevabı pek hoşuna gitmiş ses çıkarmamıştı da "kazan öldü cevabınaysa hayli tepki göstermişti. Sizinki de aynı hesap.
Ama bir farkla ki; sizinkiler gerçekten doğurmuş. Onlar çaktırmadan yavrular sevgili nimehru. Ne güzel , başka yerlere veye saksılara ekersiniz........Sevgiler...

aygün Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2010, 15:23   #3
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2010
Sevgili aygün ilginiz için teşekkür ederim. Demek ki benim soğanlarım çiçek vermek yerine kuluçkaya yatmışlar. Sonra da sorumu sorarım Ben bu bebek soğanları diksem ilk yıl çiçek görebilir miyim? Zira anneleri hain çıktı. Uyandığımda ilk işim balkona koşmak oluyordu. Belki bugün çiçek açmaya niyetlenmişlerdir diye. Ama sonuç hüsran. Bu bebek soğanlar annelerini utandırırlar mı sizce?

nimehnu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2010, 11:48   #4
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Anneleri çok marifetlidir de bakmayın siz şimdi sevgili nimehru. Önce ailesini büyütmek istemiştir. Bence anneleri de yavruları da sizi utandırmayacaktır. Biraz sabır

Düzenleyen aygün : 21-08-2010 saat 11:48 Neden: harf ekleme
aygün Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2010, 01:54   #5
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nimehnu Mesajı Göster
Sevgili aygün ilginiz için teşekkür ederim. Demek ki benim soğanlarım çiçek vermek yerine kuluçkaya yatmışlar. Sonra da sorumu sorarım Ben bu bebek soğanları diksem ilk yıl çiçek görebilir miyim? Zira anneleri hain çıktı. Uyandığımda ilk işim balkona koşmak oluyordu. Belki bugün çiçek açmaya niyetlenmişlerdir diye. Ama sonuç hüsran. Bu bebek soğanlar annelerini utandırırlar mı sizce?
Uygun koşullarda (İstedikleri, nem-sıcaklık-kuraklık vb)depolanmayan soğanlar çiçek açmazlar!! Ayrıca her soğan türü (lale,sümbül, gladiol, lilium vb), çiçek açmaları için belli bir irilikte olması gerekir. Örneğin lale için: çevresi 10-12 cm olmalı, Sümbül için 12 üzerinde ,Gladiol için 6-7 cm olmalıdır.

kgursan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2010, 13:30   #6
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Ben de sümbüllerde aynı şeyi yaşadım bu sene. Bol yaprak aldım. Çiçek de çıkmaya çalıştı ama çıkarken çürüdü. anlayamadım. Çok özendim herhalde ondan oldu. GEçmiş yıllarda öylesine dikip, diktiğimiz bile unuturdum çok da güzel çiçeklenirlerdi, bu sene olmadı. İnşallah seneye...

thisisme Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2010, 13:32   #7
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Benimkiler yavrulamadı da üstelik

thisisme Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024