agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2010, 16:08   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2010
teşekkürler hs edirne...

izlemedeyim..resimleri bekliyorum...

bu arada yanlış yere resim ekledim sanırım..kusura bakmayın..sitede de çok eski sayılmam..o yüzden resimlerin galeriye eklenmesi gerektiğini bilmiyordum...bundan sonra daha dikkatli olurum..iyi günler..

bluevlinder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 17:04   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hs_edirne Mesajı Göster
yeni başlayan arkadaşlara örnek olmak için kendi koleksiyonumu tüm aşamalarıyla ilgili konu başlığı altında kare kare eklemeye çalışıcağım.
.
Sabırsızlıkla bekliyoruz hs edirne..
Ben de fortoğraf eklemek istiyorum ama fotoğraf makinem sizlere ömür olduğu için şimdilik fotoğraf ekleyemiyorum. Bakalım bir çare bulurum sanırım

süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 18:21   #63
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
süreyya Hanım, Canınız sağolsun. malesef bende pek ekleyemedim. zaman içinde olacak şeyler bunlar.

Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 18:23   #64
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

kolekesiyon yapmaya yeni başlayacak arkadaşlardan, nasıl bir koleksiyona sahip olamak istediklerini ve başlamak için neler yaptıklarını rica etsem bize anlatabilirlermi ?

Eski 21-06-2010, 18:44   #65
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2010
Alıntı:
kolekesiyon yapmaya yeni başlayacak arkadaşlardan, nasıl bir koleksiyona sahip olamak istediklerini ve başlamak için neler yaptıklarını rica etsem bize anlatabilirlermi ?
Memnuniyetle.Ben ilk önce lale ve sümbülle başlamayı düşünüyorum başlangıç olarak çok koyu mor siyah lale diye tabir edilen lalelerden alacağım kardelende düşünüyorum fakat yetiştirebilirmiyim hiçbi fikrim yok.
Not:Başlangıç olarak kolay bakılabilen bitkiler seçmemin nedeni soğanlı bitkilerle daha yeni yeni kaynaşabildiğim içindir daha işin başından zor bir bitkiyle başlayıp çürütüpte gözümü korkutmak istemedim ztn zamanla koleksiyonum genişliycektir kendiliğinden

Yagız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 20:50   #66
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

lale ve sümbül başlangıç olarak çok iyi bir seçim olacaktır. ancak mutlaka aralarında botanikal değeri olan türlerden de edinmelisiniz. mesela "Tulip madame lefeber" (tulipa fosteriana türüdür. ) hiç bir işlem yapmasanız bile tohum yapacaktır. zaten gösterişli kırmızı çiçekleri sizi oldukça etkileyecektir. bu lale türü hem botanikal bir türdür hemde ticari değeri olan hollanda lalelerindendir. istanbulda bu laleyi bulmak zor olmayacaktır. alternatif olarak benim koleksiyonumda da bulunan birbaşka tür olan Tulipa red Riding Hood (kırmızı başlıklı kız) de tulipa greigii türünün en çok yetiştirilen formudur. bu türüde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Eski 21-06-2010, 21:17   #67
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Tulipa red riding hood gerçekten çok güzelmiş.Fakat bitkiler konusunda genel olarak çözemediğim bir konu var.Ne yazıkki bu isi yapanların birçoğu latince issimlerini bilmiyor ve bunları kağıtlara not alıp gittiğinzde marstan gelmişim gibi bakıyorlar **** bilmiyorum diyorlar.Türkçelerini söylediğimdeyse bu seferde farklı farklı çiçekler gösteriyorlar çunkü bi çiçeğe ülkemizde biçok issim takıyorlar kafalarına gore saat çiçeği,çarkıfelek,passiflora gbi

Eski 21-06-2010, 21:37   #68
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Merhaba, güzel bir başlık, her ne kadar koleksiyon yapacak kadar bilgi ve çeşit sahibi olmasamda soğanlı bitkileri seven biri olarak sayfanızın yakın takipçisi olacağım sevgiler.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 22:30   #69
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yagız Mesajı Göster
Tulipa red riding hood gerçekten çok güzelmiş.Fakat bitkiler konusunda genel olarak çözemediğim bir konu var.Ne yazıkki bu isi yapanların birçoğu latince issimlerini bilmiyor ve bunları kağıtlara not alıp gittiğinzde marstan gelmişim gibi bakıyorlar **** bilmiyorum diyorlar.Türkçelerini söylediğimdeyse bu seferde farklı farklı çiçekler gösteriyorlar çunkü bi çiçeğe ülkemizde biçok issim takıyorlar kafalarına gore saat çiçeği,çarkıfelek,passiflora gbi
bu işi yapanlardan kastınız, ticari amaç güden sokak satıcıları sanırım.
en garanti yöntem ya tanıdığınız birinden almak veya üzerinde latince ve ingilizce adları olan paketlenmiş soğanlardan almak olacaktır. ayrıca forumumuza üye birçok bilinçli çiçek soğanı satan arkadaşlarımız bulunmakta.

Eski 21-06-2010, 22:52   #70
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Benim amacım crocus türleri başta olmak üzere doğal diğerleri soğanlı bitki türlerini edinmek. Küçüklüğümden beri soğanlı bitkilere bir ilgim olmuştur. Toprak altındaki soğanları bir çeşit hazine gibi geliyordu bana. Bu bitkilerin hayatta kalmak için geliştirdikleri yöntemleri beni etkiledi yani. Ben de koleksiyonumu genişletebilmek için sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde kendimi dağlara vurmayı düşünüyorum.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 23:02   #71
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Alıntı:
bu işi yapanlardan kastınız, ticari amaç güden sokak satıcıları sanırım.
en garanti yöntem ya tanıdığınız birinden almak veya üzerinde latince ve ingilizce adları olan paketlenmiş soğanlardan almak olacaktır. ayrıca forumumuza üye birçok bilinçli çiçek soğanı satan arkadaşlarımız bulunmakta.
Tabki sözüm meclisten dışarı.Ben hiç bilmediğim için zor oluyor zaten tecrübeli bir çift göz baktığında drek anlayacaktır zaten.Orneğin istanbulda emiönünde gerçekten çok güzel çiçekler vardır ve her oraya gittiğimde içim huzurla dolar fakat çoğu issim olarak bilmez.Yoksa her işi hakkıyla yapanlar vardır ******.Bir eczaneye girdiğimiz zaman ilacın adını söyleyipte alabiliyoruz fakat bir seraya girdiğim zaman şu çiçek dediğim latince issimlerini bilen tecrubeli birini bulmak gerçekten zor.Formumuzda olanlar gerçekten bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar olmayanlar zaten böyle bir foruma girmezler bile bence.

Eski 22-06-2010, 18:56   #72
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

ben kendi koleksiyonumdan bahsedeyim. hayalim türkiyenin en büyük soğanlı bitki (300 üzeri tür) koleksiyonuna sahip olmak. ama bunu terasımda yapamam . koleksiyonum aşağı yukarı yüz türden oluşuyor. iki sene ara verdikten sonra bu yıl tekrar tür toplamaya başladım. benim için görselden çok işlevselliği ön planda bir koleksiyon. hedefime ulaşınca görselliğe önem vereceğim. koleksiyonu terasımda yapmaya çalışıyorum. edirne ve trakyada yetişen türler ağırlıkta. bazı yabancı ülkelere ait türlerde bulunuyor koleksiyonumda. bir kaç tane de tarihi değeri olan melez bitkim var. yani genleri ile oynanmamış türler.

pazar gününden itibaren yeni bir koleksiyon yapıyormuş gibi haftalık olarak adım adım koleksiyon oluşturacağım. maliyeti neredeyse hiç olmayan bir koleksiyonum var bunun yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak istedim.
bu hafta bir koleksiyoncunun en büyük problemlerinden biri olan saksı ile başlayacağım.

Eski 23-06-2010, 15:49   #73
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
ben de soğanlı bitkilere tutkuyla bağlıyım. İlk gençlik yıllarımdan beri evimde lale ve sümbül yetiştiririm.soğan kardeşi olmak isterim ama öyle kolleksiyoner olacak kadar çok soğanlı bitkim yok. sadece lale, sümbül, lilium reinesselerim var. bu sene de inşallah muskari ve ters lale(ağlayan gelin) eklemek istiyorum.

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 15:58   #74
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

thisisme, koleksiyoner olacak kadar türüm yok demişsiniz ama küçük de olsa bir koleksiyona sahipsiniz ve de bu koleksiyona yeni türler ekleyim büyütmeyi düşünüyorsunuz. ayrıca bu bitkilere tutkuyla bağlısınız.
eeee o zaman hoş geldiniz aramıza.

Eski 23-06-2010, 20:42   #75
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Bende sıklamen,begonya,zıpçıktı,kum zambağı,bardak menekşe,kağıt çiçeği,japon küpelisi,lale,sümbül,glayöl,yıldız çiçeği yetiştiriyorum,geçen yıl çiğdem soğanı dikmiştim çimlenmedi.

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 21:14   #76
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Harun bey hoş geldiniz aramıza. çiğdem soğanlarınız için üzüldüm. muhtemelen fazla sulamadan kaynaklı olabilir. ya da aldığınız soğanlarda farketmediğiniz bir küllenme hastalığı olabilir. adınızı listeye ekliyorum ?

Eski 23-06-2010, 22:40   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2009
eğer kabul ederseniz bende aranızda olmak isterim.acemi olarak sümbül ve lale yetiştirmeye çalıştım.bu sene ters lale,nergis ve safran gibi yeni bitkilerde eklemeyi düşünüyorum nasipse.

gülistann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 22:45   #78
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

gülistann hanım hoş geldiniz aramıza. adınızı ekliyorum hemen listeye

Eski 24-06-2010, 11:33   #79
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
Daha çok yeni olmama ve fazla soğanlı bitkim olmamasına ragmen,soğanlı bitki kardeşliği ne katılmak istiyorum

tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 14:01   #80
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı hilal Mesajı Göster
Bende sıklamen,begonya,zıpçıktı,kum zambağı,bardak menekşe,kağıt çiçeği,japon küpelisi,lale,sümbül,glayöl,yıldız çiçeği yetiştiriyorum,geçen yıl çiğdem soğanı dikmiştim çimlenmedi.
Sn.Nazlı Hilal ;
kağıt çiçeği'nin soğanlı bir çiçek olduğunu bilmiyordum.Ya da farklı çiçekler den
bahsediyoruz ,benim bildiğim kağıt çiçeği sarı-turuncu renkler de yuvarlak form da ve uzunca bir sap üzerin de .Sizin bahsettiğiniz farklı bir tür ise latince ismini ya da fotoğrafını paylaşabilirmisiniz .

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 17:16   #81
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Sn.Nazlı Hilal ;
kağıt çiçeği'nin soğanlı bir çiçek olduğunu bilmiyordum.Ya da farklı çiçekler den
bahsediyoruz ,benim bildiğim kağıt çiçeği sarı-turuncu renkler de yuvarlak form da ve uzunca bir sap üzerin de .Sizin bahsettiğiniz farklı bir tür ise latince ismini ya da fotoğrafını paylaşabilirmisiniz .
Bahçe sayfamda var,çiçekleri lila renkli,soğanları fasulye tanesi büyüklüğünde,şekil olarak çam kozalağını andırıyor.Kışın yok olup baharda çoğalmış bir şekilde sürgünler veriyor.

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 20:11   #82
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Değerli arkadaşlar geçtiğimiz sonbahardan bu yana bahçemde çok sayıda soğanlı bitkiye yer verdim. Bunlar endemik türler olmayıp, piyasadan ve site üyelerimizden temin ettiğim türlerdir. Crocus(4 renk), Nergis ( 3 tür), Sümbül (3 renk), Lale (2 tür), Dahlia (4 renk), Frezya (2 renk), Glayör (7 renk), Lillium ( 5 renk), Muscari, Begonya, Ranunculus, Phlox, Hosta gibi soğanlı ve yumrulu bitkilerin soğan ve yumrularına sahibim. Miktarları fazla olmamakla beraber paylaşım döneminde isteyen arkadaşlarla takas etmek suretiyle lale ve crocus soğanı paylaşabilirim. Diğerlerini ise ancak söktükten sonraki durumu görerek ekleyebilirim.
Ben de grubunuza katılmak istiyorum.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 09:46   #83
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba..bende katilabilirmiyim.Bahcemizde
KARDELEN
Mor zambak
Sumbulteber(yeni ekildi)
Ters Lale(yeni ekilecek)
Mor Adiyaman Ters Lalesi(yeni ekilecek)
Mis Zambak(yeni dikilsi)
ve ufakli baska soganlarim var,ama onlarin isimlerini bilmiyorum
Lale
ve Gladyol

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 23:29   #84
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Benim daha önce gönderdiğim mesajlarım neden görünmüyor??

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 14:04   #85
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursevi Mesajı Göster
Benim daha önce gönderdiğim mesajlarım neden görünmüyor??
sn. bursevi, soğan ve soğanlı bitki paylaşımını alışveriş bölümünden yapıyoruz.
paylaşım mesajlarınız yöneticiler tarafından ilgili başlığa taşınmış.

Eski 29-06-2010, 05:55   #86
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

aramıza yeni katılan arkadaşların adlarını listeye ekledim. adını atladığım arkadaşlar olmuşsa lütfen beni uyarsın. iki konu başlığı birbirine girmiş durumda. takas ve paylaşım başlığı altına tanışma mesajları gitmiş. daha önce buradaki mesajlar taşınmış.

Eski 30-06-2010, 16:59   #87
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
aramıza yeni katılan arkadaşların adlarını listeye ekledim. adını atladığım arkadaşlar olmuşsa lütfen beni uyarsın. iki konu başlığı birbirine girmiş durumda. takas ve paylaşım başlığı altına tanışma mesajları gitmiş. daha önce buradaki mesajlar taşınmış.
Konu başlıklarına uygun yazarsanız taşımak zorunda kalmayız.

Bu başlık, hangi soğanlı bitkileri yetiştirdiğinize aitti ve öyle devam etmeli... Konu adı daha belirleyici olursa işe yarar diye düşünüp, konu adını değiştirdim.

Bir kısım yazıları ayrı başlık olarak yine tadışım.
Soğanlı bitki koleksiyonları için yöntemler, malzemeler

Daha önce taşımak durumunda kaldığımız, paylaşım konusu ise bu:
Soğanlı bitki paylaşım ve takası

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 17:15   #88
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

teşekkürler sevgili malina.
bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışırım.

Eski 30-06-2010, 20:41   #89
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Benim koleksiyornumda şunlar var arkadaşlar.
Ters laleler:
1-Ters lale Fritellaria imperyalis
2-Ters lale Fritellaria persica mor renkli
3-Ters lale Fritellaria Uva- vulpis

Muscari
1-Muscari muscarimi (Misksümbülü, müşkülüm)
2-Muscari armenicum
Amarilis Amarilis bellodonna pembe
Kardelen Galathus elweshi
Göl soğanı Leocojum aestivum
Safran (Crocus sativus),
Lilium Candidum.
Siklemen
1-Cyclamen hederifolium
2-Cyclamen coum
Tigridia
Triteleia laxa Queen Fabiola
Osalix depei
İxia
Gladious
1-Gladiolus comm. ssp byzantinus
İris tuberose
Acidanthera - Yaz orkidesi
Hyacinthoides hispanica Blue
Nectaroscordum siculum
Sternbergia lutea
Dracunculus vulgaris (Yılan yastığı)
Tulipa greigii "red riding hood"
Tulipa greigii "pinocccio"
Narcissus triandrus " Thalia"
Narcissus triandrus " Hawera"
Convallaria majalis
Hycinthus double CHESTNUT FLOWER'' Katmerli pembe sümbül''
Glayöl 10 renk
yabani Glayöl cinsini bilemiyorum.
Daha ilave edeceğim.Şimdilik bunlar.

Düzenleyen hocam100 : 18-07-2010 saat 12:13
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 21:10   #90
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

mevlüt hocam, Triteleia laxa türümü ?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024