agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2010, 10:20   #31
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
doğal türlerin koleksiyonunu yapmak gerçekten çok önemli birde bu bitki endemik bir bitki ise. benim koleksiyon yapma amacım bu tür bitkileri korumak. doğadaki bitkilerin korunması yasalarla desteklenmiş. çok ta güzle olmuş ama bazen yetersiz kalabiliyor. mesela muscari muscarimi türü IUCN-Kırmızı Liste Kategorisinde: VU ((Hassas): Vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan türler. ) kapsamında ve birçok yerde doğal ortamında tükendiği yazıyor. bu bitki bize has bir bitki dünyada sadece denizli ve antalyada yetişiyor. daha doğrusu yetişiyordu. şimdi ben bu bitkiyi edinmek ve üretmek istesem yasalar izin vermiyor. peki bu bitki doğada nasıl korunacak. bitkiye tek tehtit insanlarmı?
doğal ortamında yaptığı tohumların %1-3 ü çimlenip çiçeklenebiliyor. ve eminim bişeyler yapılmassa bu bitki doğada yok olacak.

işin komik yanı ise elin gavuru gelmiş bu bitkiyi burdan söküp ülkesine götürmüş. orada üretmiş ve çatır çatır tüm dünyaya satıyor. sonra ne olacak. lalelerimiz gibi bu endemik bitkimizede diyeceğizki bu bir zamanlar bizimdi, biz müşkürüm derdik dağ şümbülü derdik. parfüme ne gerek vardı derdik bu güzelin yanında.

peki bizden biri alıp bu türü üretse (sadece doğadan toplayacağı tohumlardan bahsediyorum. doğaya zarar vermeden) o zaman ne olur. ozaman herkez bu türü satıcısından alır. doğadan kimse sökmez ve bitki huzur içinde yayılım gösterir.

ben sadece koleksiyon yapmıyorum doğal ortamlarını inceleyip doğada zarar görmemeleri için gerek bant şeritle o alanı çevirip, çobanların hayvanları buralara getirmesini engelliyorum. gerekirse bölge halkını bu türler ile ilgili bilgilendiriyorum. hatta tohum toplayıp onlarla bebek gibi ilgilenip yetiştirdikten sonra tekrar doğaya dikiyorum. çok güzel uyum sağlıyorlar.
ben istiyorum ki torunlarım ve onlarında torunları doğada bu bitkileri görebilsin.

Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 11:19   #32
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Yabancı soğanlı bitki koleksiyoncularının Türkiye üzerindeki soğanlı bitki coğrafyasını nasıl iyi bildiklerini görseniz şaşırırsınız. Bir kişi bana bulunduğum şehre yakın bir bölgedeki çiğdem türünü nerdeyse koordinat verecek şekilde tarif etti.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 14:55   #33
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

aynen öyle bende edirnedeki bir türü bulamamıştım yabancı bir koleksiyoncun bana verdiği tarif ile buldum.

Eski 18-06-2010, 20:49   #34
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kharel Mesajı Göster
http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../Kniphofia.jpg

Bugün bir peyzaj bahçesinde gördüğüm bitki.
İsmi Kniphofia mış. Çok beğendim ancak afrika kökenli bir bitkiymiş.
Bu bitki benim kolleksiyonumda var.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 00:01   #35
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

sayın hocam100 size bu bitkinin tohumu-soğanı karşılığında tek söz verebileceğim tür crocus pallasii pallasii
tabi satıyorsanız da alabilirim en azından koleksiyonunuzda bu tür varsa.

Eski 19-06-2010, 00:04   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Kabul ederseniz ben de soğanlı bitki kardeşliğine katılmak istiyorum.

Lilium, amarylis, lale, sümbül, glayöl, sıklamen ve adını bilemediğim bir tür şu anda bende var olanlar. Nergis ve sümbülteberle devam etmek istiyorum. Benim daha çok kokulu olanlar ilgimi çekiyor.

Sn. hs_edirne, bu güzelliklerimizi bizden sonraki kuşaklara aktarmakla ilgili çalışmalarınız ne güzel. Kıskandım )

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hs_edirne Mesajı Göster
ben sadece koleksiyon yapmıyorum doğal ortamlarını inceleyip doğada zarar görmemeleri için gerek bant şeritle o alanı çevirip, çobanların hayvanları buralara getirmesini engelliyorum. gerekirse bölge halkını bu türler ile ilgili bilgilendiriyorum. hatta tohum toplayıp onlarla bebek gibi ilgilenip yetiştirdikten sonra tekrar doğaya dikiyorum. çok güzel uyum sağlıyorlar.
ben istiyorum ki torunlarım ve onlarında torunları doğada bu bitkileri görebilsin.

süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 00:05   #37
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

mevlüt hocam kusuruma bakmayın, bi an bu türün koleksiyonunuzda olduğunu atlamışım.

Arkadaşlar mevlüt hocamında oldukça kalabalık bir koleksiyonu var. ben geçen yıl iki tür edinmiştim kendisinden, daha da edinecektim alış veriş bölümünden ama bir kaza sonucu biraz koptum internet ortamından. bu yıl kısmetse.

Eski 19-06-2010, 00:10   #38
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

süreyya hanım hoşgeldiniz aramıza, hemen ekliyorum sizin adınızı da listeye.
ayrıca yazdıklarınız için teşekkür ederim.

Eski 19-06-2010, 00:16   #39
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Şu okulum bitse de Türkiye'nin her yerine gidebilecek duruma gelsem doğada koleksiyona dahil edecek yeni türlerin peşinde.

Eski 19-06-2010, 00:28   #40
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Alıntı:
Şu okulum bitse de Türkiye'nin her yerine gidebilecek duruma gelsem doğada koleksiyona dahil edecek yeni türlerin peşinde.
sevgili Kharel bize doğadan koleksiyonun için nasıl ve hangi yöntemlerle bitki topladığını anlatırmısın ?
hem tecrübe kazanalım. hemde doğaya ne kadar saygılı koleksiyoncular olduğumuzu gösterelim.

Eski 19-06-2010, 00:32   #41
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Çiçeklerinin geçme zamanında gidip tohumlarını alıyorum.

Eski 19-06-2010, 00:39   #42
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

O zaman sizi tebrik ediyorum. işte en doğrusunu yapıyorsunuz hem doğaya saygı, hem de tohumlardan çimlenen çok sayıda bitki. evet belki zaman alıyordur ama tohumdan yetişen bitkiler daha değerli oluyor yetiştiricisi için.

Eski 19-06-2010, 10:17   #43
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Evet kesinlikle tohumdan çimlenen bitki kadar değerlisi yok. Bu şekilde koleksiyon yapmak ****** daha zor ama kesinlikle çok daha zevkli.

Eski 19-06-2010, 20:31   #44
Ağaçsever

Ben bu kardeşliğin sadece paylaşımla sınırlı kalmayıp;
soğanlı bitkilere olan ilginin yayılmasına katkı sağlayacağını, çevremizde farkına varmadığımız soğanlı bitkileri tanıma olanağı yaratacağını, tohum alma zamanlarını birbirimize bildirmekle tohum alabilmeyi, değişik yörelerde bulunan kardeşlerin paylaşımları sayesinde yöresinde olmayıp kolleksiyonuna dahil etmek istediği tohuma ulaşmayı vb. sağlayacağına inanıyorum.

Yeni başlayan olarak tanımadığım çok çeşit var. Yukarda bahsi geçen kniphofia İzmir'de yetişiyormuş. Gördüğümü anımsıyorum ama soğanlı olduğunu bu forumda öğrendim. Şimdi gittiğim yerlerde gözüm bu bitkiyi aramaya başladı. Bulursam tohumunu alıp paylaşmak istiyorum.
Bu gün mis zambak, kayısı çiçeği (frezya) ve nergisi de listeme dahil ettim. Satıcı hemen dikme sıcaklar biraz geçsin ondan sonra dik dedi.
Mis zambağın soğanı lilium gibi, satıcı lilium olmadığını bunun kolonya yapılan manisa yörsinden başka bir beyaz zambak olduğunu söyledi. Mis zambak diye aratınca lilium çıkıyor.. Aldatıldım mı ki :\

Düzenleyen süreyya : 19-06-2010 saat 20:32 Neden: imla
Eski 20-06-2010, 00:03   #45
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

süreyya hanım,
mis zambağı veya bilimsel adı ile "lilium candidium" doğal bir lilium türüdür. piyasada bulunan liliumlar ise melez ve genleri ile oynanmış türlerdir. başka bir deyişle ; zambak = lilium dur.

soğanlı bitki kardeşliğine gelince,
sizinle aynı şeyleri düşünüyoruz. kalbimden geçenleri çok güzel anlatmışsınız. koleksiyonunuzu büyütmek için çaba sarf ettiğinizi görüyorum. bu beni çok mutlu etti.

mis zambağını hemen ekmeniz gerekecek. bu bitkiyi en doğru zamanda almışsınız. önümüzdeki haftalarda yeşil yaparak demeti ile sizi selamlayacaktır. ve gelecek yaz ise soğanın kalitesine göre çiçek alabilirsiniz. frezya hiç yetiştirmedim çünkü o doğal bir tür değil bir koleksiyoncunun bahçesinde ortaya çıkan bir tür. ilk baharda dikiliyor diye biliyorum. kışın donma tehlikesi yüksek bir bitki. mevlüt hocam daha iyi bilir. nergisleri ise sonbaharda dikmeniz en uygunu olacaktır.

Eski 20-06-2010, 08:57   #46
Ağaçsever

Bilgiler için teşekkürler hs edirne
Mis zambağı hemen dikiyorum.
Kayısı çiçeğinden sonbaharda çiçek almak için ilkbaharda, ilkbaharda çiçek almak için eylül ayında dikim yapılmalıymış.kaynak
Onu da sonbaharda nergisle birlikte dikerim.

Eski 20-06-2010, 09:01   #47
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Fresia iki türdür arkadaşlar o da saklama dereceleri ile ilgili kışlık ve yazlıktır.Kışlıklar ekim kasım gibi ekilir şubat mart gibi çiçek alınır.Yazlıklar mart haziran arası ekilir eylüle çiçek alınır.Yazlıklar sıcak ortamdan etkilenebilir onun için kışlık fresia öneririm.Bu konuda size en iyi bilgiyi fresia üreticisi olarak Kamil bey verecektir.

Eski 20-06-2010, 10:29   #48
Ağaçsever

Ben Kamil beye danışmadan karar vermeyeyim o zaman Belkide şimdi de dikebilirim..

Eski 20-06-2010, 11:37   #49
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

pembe ve beyaz renkli zıpçıktılarımı takasa çıkardım;

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21473

Eski 20-06-2010, 20:57   #50
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Şuan koleksiyonum var denecek kadar çok yok ama ****** katılmak isterim.Şuan sadece laleler sümbüller amaryllislerim ve 1-2 çeşit soğanlı begonyalarım var soğanlı bitki olarak..
Eğer gönderirseniz memnun olurum ve hiç hayır demem.

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 21:10   #51
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Benimde 1-2 lale türü, sümbül, 2-3 amaryllis, sümbülteber ve 3-4 çeşit bogonyam var.Eğer kabul ederseniz bende sizlerin arasında yer almak isterim.
Bu işi doğaya saygı göstererek yaptığınız için gerçekten sizlere hayran kaldım..

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 21:41   #52
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
sayın hocam100 size bu bitkinin tohumu-soğanı karşılığında tek söz verebileceğim tür crocus pallasii pallasii
tabi satıyorsanız da alabilirim en azından koleksiyonunuzda bu tür varsa.
Bu çiçek rizomlu bir bitki yanlarından şubat aylarında ayırılarak çoğalıyor eğer sabrederseniz size şubatta gönderebilirim.Değişmek daha iyi olur hem türlerim çoğalmış olur.

Eski 20-06-2010, 21:53   #53
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2010
En kısa zamanda bende edineceğim

Yagız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 11:11   #54
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

oki_1655 ve Yagız aramıza hoş geldiniz.

Eski 21-06-2010, 12:18   #55
Ağaç Dostu

usluorak's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2010
Soğanlı bitki kardeşliğine katılmak istiyorum ben de ama bitki yetiştirmeye yeni başladım.Bu soğanlardan almak da istiyorum.Çünkü merak ediyorum.Bir çiçeğin açmasını bekleyip sonra onun güzelliğini görmek çok güzel bişi.Napsam acaba?

usluorak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 12:23   #56
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

eğerki gerçekten bu kardeşliğe katılıp bu bitkilerden bir koleksiyon oluşturmak istiyorsanız.
aramıza hoş geldiniz.

Eski 21-06-2010, 12:41   #57
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Bu çiçek rizomlu bir bitki yanlarından şubat aylarında ayırılarak çoğalıyor eğer sabrederseniz size şubatta gönderebilirim.Değişmek daha iyi olur hem türlerim çoğalmış olur.
elbette beklerim hocam neden olmasın

Düzenleyen Kharel : 21-06-2010 saat 12:42 Neden: yazım hatası
Eski 21-06-2010, 14:21   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Selamlar...

Ben de bu sene bir heves bitkilerle haşır neşir olmaya başladım...özellikle tohumdan bitki yetiştirmek ve onların çiçeklendirmek çok hoşuma gitti..ancak şimdiye kadar hiç soğanlı bir bitki yetiştirmedim...

Bahsettiğiniz soğanlı bitkiyi araştırdım çok hoşuma gitti... Bu durumda ben de kardeşlik için ilk adımı atmış olurum...tabii yetiştirmeyi başarabilirsem...

bluevlinder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 14:36   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Selamlar...

Aslında bu kardeşliğe katılmak amacıyla sayfaya girmiştim ama baktım ki sizler bu konuda çok ileridesiniz..ben hayatım boyunca hiç ama hiç soğanlı bitki yetiştirmedim...ama denemeyi isterim o ayrı...

Vaktiyle 3 yıl Hollandada yaşadım..bu arada senede sadece 1 ay açık kalan ve türlü türlü lalelerin yetiştirildiği ve sergilendiği bir bölgeye gittim...ağzım açık kalarak izledim türlü türlü laleleri...hemen hemen hepsini fotoğrafladım...ancak dediğim gibi yetiştirmeyi hiç denemedim...

Bu sene tohumdan çiçek yetiştirmeyi becerebildiğime göre..soğanlı bitki yetiştirmeyi de kıvırırım sanıyorum...

bluevlinder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 16:15   #60
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

bluevlinder hoş geldiniz aramıza.
soğanlı bitki koleksiyonu yapmak ve soğanlı bitki yetiştirmek farklı uğraşlardır.

yeni başlayan arkadaşlara örnek olmak için kendi koleksiyonumu tüm aşamalarıyla ilgili konu başlığı altında kare kare eklemeye çalışıcağım.
ilk resimleri bu pazar günü yükleyeceğim. hem tecrübe kazanmak, yanlış bildiğim yetiştirme yöntemlerinin doğru olanını öğrenmek adına hemde yeni başlayanlara fikir vermek adına güzel bir fırsat olacak diye düşünüyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024