agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1274Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2017, 22:26   #1081
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Tomurcuğumuzun bu günkü hali. Herhalde yakında açar, biz de o muhteşem kokuyla tanışırız inşallah.

Saksıyı bahçeden eve almak istiyorum, ama olumsuz bir etkisi olur diye, cesaret edemiyorum.

Eklenti 657838
Bir sey olmaz gunes alan yere koyun acsin

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 23:16   #1082
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Tomurcuğumuzun bu günkü hali. Herhalde yakında açar, biz de o muhteşem kokuyla tanışırız inşallah.

Saksıyı bahçeden eve almak istiyorum, ama olumsuz bir etkisi olur diye, cesaret edemiyorum.

Eklenti 657838
çiçek açması yakın değil.tomurcuklar birbirinden ayrışacak ondan sonra açmaya başlayacak.benim tavsiyem çok soğuk gelmediği sürece dışarda kalsın. çiçek açmaya yakın evin içerisine alırsınız.çünkü hava değişimi bazen tomurcuklara iyi gelmeyebiliyor.tomurcuklar tam olgunlaşmadığında hava değişimi ile tomurcukların gelişimi durup açmadan dökülebiliyor.aslında bu çoğu çiçek için geçerli... benimkilerin hepsi dışardalar.geriden gelenleri elbette erkenden içeri almak zorunda kalacağım malum soğuklar...geçen sene üst tomurcukların bir kaçını kaybettim.nem farkı dışarıyla çok fazla burda.yine de deneyimler tecrübe getirmez. bu sene ev içerisindeki tabloya göre daha kesin konuşabiliğim.geçen sene içeri almıştım bu sene sınırları zorlayacağım..hava durumuna göre tabi...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 15:53   #1083
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

sadece 2.5 litrelik saksıda sümbülteber çiçek açabiliyormuş
Name:  5555.jpg
Views: 1096
Size:  73.2 KB

şimdiye kadar ki edindiğim tecrübelerime göre bir sümbülteberin çiçek açmasındaki en büyük etken soğanın büyüklüğü...

t@biki uygun ısıda güneşi suyuda eksik olmayacak.

ancak toprağın niteliği o kadar büyük bir etken değil.isterseniz hiç gübre vermeyin sıradan bir toprakta da çiçek açabiliyor. hatta ilk sümbülteberimi tamamen rastgelen boş bir tarladan aldığım kireçlimi kireçli verimsiz bir araziden temin ettiğim toprakta açtırmıştım geçen sene.

bazı yerlerde sümbülteberin sudan çürüyebildiği yazılmış. oysaki ben çürüdüğüne hiç şahit olmadım.ki genelde sık sularım.suladım mı da öyle can suyu değil canalıcı sularım

şuana kadar 4 tane kesin tomurcuğum var. pembe sümbülteberim diğerlerine göre geç filizlendi sanki ortasında tomurcuğu var ama emin olamadım. geçen seneki çiçek açan soğanımdan da çiçek belirtisi var sanki ama yine emin değilim.çiçeğin ortasındaki yuvarlak boşluk ve yaprakların çıkış şeklinden tahmin edebiliyorum... ama tomurcuğu görmeden de emin olamıyorum...

bu arada lanet olası kırmızı örümcekler... önümüzdeki sene ilaç kullanmayı düşünüyorum artık. balkonda bile rahat bırakmıyorlar... benim çözümüm şimdilik basınçlı başlıkla fiziksel mücadele oldu ama her çiçekte uygulanması pek mümkün değil.sümbülteberlerimi bu şekilde temizledim.ama diğer çiçeklerimde de ortaya çıkıyorlar ve yaprakları hem görünüm olarak hem de sağlık açısından sıkıntıya sokuyorlar...sümbülteberleri de seviyorlar... yaprak bitinin bile yanaşmadığına kırmızı örümcek yanaşıyor ağ bile örüyor...

efeege, Milla, A_NOMAD ve 2 kişi beğendi.
Eski 26-09-2017, 16:16   #1084
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
sadece 2.5 litrelik saksıda sümbülteber çiçek açabiliyormuş
Geçen seneden iyi depolamış demek ki Soğanlı bitkiler bir yıl sonrasının besinini bir yıl önceden depolar.

Bitkiler çeşitli ortamlarda yaşayabilir ancak en güzel sonuç kendi doğal yetişme ortamındaki şartlar taklit edilerek sağlanır. Saksılarımız ne kadar derin ve bitkinin istediği toprakla dolu ve drenajı iyi olursa o kadar iyi olur.

Rahat kök salımı ve rahat besin alımı+istediği toprak+güneş+su+çiçek açabilecek büyüklüğe erişmiş soğanlar = Güzel çiçekler.

Bunlardan biri ya da birkaçı eksik olursa da açarlar bazen ama her zaman değil.

Bizdeki yapay ortamda su oranı önemli fazla suya karşı hassas bitkiler, suyu iyi tahliye olmayan saksıların içinde ve oransız güneş veya gölgede çürüyebilirler.

Sümbülteber şimdiye kadar ki deneyimlerimde fazla sudan kaynaklanan olumsuzluklara karşı dirençli olduğunu gördüm ama her bitki böyle değil dikkatli olmak şart.

Bol çiçekler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 11:05   #1085
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Bu yılın ilk sümbülteber kokusunu aldım sonunda
ama çiçek daha tam açmadığı için resmini sonraya sakladım...
sadece bir iki tane tomurcuğun aralanması bile yetiyor

ama asıl konumuz olan sümbülteber tomurcuğu nasıl belli olura dönersek bu konuyu bi kaç resim ile netleştirelim.
ilk olarak açmayacak sümbülteberin halini koyuyorum. 9.,10. aylarda sümbülteberlerin orta kısmı böyleyse o bitkinin çiçek açması mucizevi birşey olur.
Name:  2233344.jpg
Views: 1079
Size:  37.0 KB

ikinci olarak çiçek açacak soğanın orta kısmından açıp açmayacağını anlamak mümkün.
geçen sene çiçek açıp, soğanın 3e bölünmesinden bahsetmiştim. bu sene 3 kısımdan da yeşillenmesine rağmen bir kısmından çiçek açmaya hazırlanıyor.soğanın son durumunu da ilerleyen aylarda topraktan çıkardığımda paylaşırım.
Name:  111.jpg
Views: 1096
Size:  49.1 KB

bu sene ilk defa temin ettiğim pembe sümbülteberim ise geç çimlenmesine rağmen şüpheli tavırları üzerine yaptığım aramada paketler halinde tomurcuk sakladığı ortaya çıktı. (:
Name:  pembe2.jpg
Views: 1297
Size:  35.6 KB

böylece emin olduklarımla beraber bu seneyi 6 tane tomurcukla kapatmış olacağım büyük bir ihtimal.bazı kaynaklarda yoğun şekilde maruz kalınan sümbülteber kokusunun kafa yaptığını okudum bağımlı olmayız inşallah daha sigara bile içmezken )

Eski 06-10-2017, 18:03   #1086
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
çiçek açması yakın değil.tomurcuklar birbirinden ayrışacak ondan sonra açmaya başlayacak.benim tavsiyem çok soğuk gelmediği sürece dışarda kalsın. çiçek açmaya yakın evin içerisine alırsınız.çünkü hava değişimi bazen tomurcuklara iyi gelmeyebiliyor.tomurcuklar tam olgunlaşmadığında hava değişimi ile tomurcukların gelişimi durup açmadan dökülebiliyor.aslında bu çoğu çiçek için geçerli... benimkilerin hepsi dışardalar.geriden gelenleri elbette erkenden içeri almak zorunda kalacağım malum soğuklar...geçen sene üst tomurcukların bir kaçını kaybettim.nem farkı dışarıyla çok fazla burda.yine de deneyimler tecrübe getirmez. bu sene ev içerisindeki tabloya göre daha kesin konuşabiliğim.geçen sene içeri almıştım bu sene sınırları zorlayacağım..hava durumuna göre tabi...
deneyimlerle tecrübe kazanmak gerçekten zormuş. ne yazık ki son deneyimlerime göre aksini söylemem gerekecek. çiçek açmaya kokusunu vermeye tam başladığı anda içeriye aldığım sümbülteber çiçeklerini tam açamadan alttan tomurcuklar kurumaya başladı. gerçi yine de kokusunu verdi ancak çiçeği de güzel olduğundan bunu es geçmemek şart. hava değişiminin yanında kırmızı örümcekler yüzünden uyguladığım basınçlı su yönteminden dolayı da tomurcuklar bu hale gelmiş olabilir ancak bunu daha düşük bir ihtimal görüyorum.çünkü içeriye almadan önce fiziksel olarak tomurcuklarda bir sıkıntı yoktu...
üst tomurcuklar hala duruyor ve hala kokusunu vermeye mis gibi kokmaya devam ediyor olsa da karşılaştığım bu sonucu paylaşmak istedim...
zaten diğerlerini de hemen içeriye aldım. bakalım onlarda gidişat nasıl olacak...
diğer bir konu ise dışarıdaki sümbülteberler sanırım çok soğuk olmasa bile havaların 10lu derecelere düşmeye başlaması özellikle yaprak uçlarından başlamak üzere kurumalara neden oluyor diyebilirim...bu bağlamda da erkenden içeriye almanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. hatta bu seneki deneyimlerimden yola çıkarak önümüzdeki yıllarda daha da erkenden içeriye almayı düşünüyorum.

böceğine sorunlarına uğraşına yılda bir defa açmasına rağmen yine de sümbülteber çiçeğini evden eksik etmemek lazım. çünkü çok güzel kokuyor
Name:  11.jpg
Views: 1035
Size:  47.2 KB
Name:  22.jpg
Views: 1014
Size:  44.4 KB
Name:  555.jpg
Views: 1053
Size:  37.9 KB

Eski 12-10-2017, 07:05   #1087
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Nihayet açtı çok şükür

Name:  stbr.jpg
Views: 1109
Size:  35.8 KB

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 09:44   #1088
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

benim ilk açan sümbülteber az da olsa açtı ama aynı saksıdaki 2 adet uzamış sümbülteberim tepe tomurcukları buruşup kurumuş.
ben en iyisi susayım zira ne desem tersi çıkıyor.tomurcuklar neden kurur bi bilgisi deneyimi olan varsa çok makbule geçer...

bakalım ev içerisinde tomurcuğu çıkacak olanlar var. onlar ne nasıl olacak...
bu arada tomurcuklara özellikle çeşme suyu değdirmeyin. ben kırmızı örümcek yüzünden zaruri değdirdim ancak anlaşılan kireçli su tomurcukların birbirine yapışmasına neden oluyor... bu da taç yaprakların açılmamasına neden oluyor...
yani en azından öyle sanıyorum

Eski 12-10-2017, 10:11   #1089
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bana göre soğanlar üst tomurcukları besleyebilecek kadar zengin değiller. Saksıdaki sınırlı toprak, çok sayıda sümbülteberi beslemeye yeterli olmayabilir.

Bazen de aşırı sıcaklar üstteki tomurcukların ölmesine sebep olabiliyor. Aşırı sıcaklar geçtiğine göre ilk sebep sanıyorum.

Bahçede yetiştirenlerden de bilgi almak lazım tabii.

Sayın hocam100'de böyle bir sorun oluyor mu acaba, cevaplarsa çok sevineceğiz.

Eski 12-10-2017, 11:59   #1090
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bana göre soğanlar üst tomurcukları besleyebilecek kadar zengin değiller. Saksıdaki sınırlı toprak, çok sayıda sümbülteberi beslemeye yeterli olmayabilir.

Bazen de aşırı sıcaklar üstteki tomurcukların ölmesine sebep olabiliyor. Aşırı sıcaklar geçtiğine göre ilk sebep sanıyorum.

Bende de aynı durum oldu.Suyu ne kadar verirseniz verin güneş yaktı.

SM-C7018 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 12-10-2017, 20:09   #1091
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:

yapraklara bişey olmayacağını bilsem birini dışarda bırakırdım sırf hava ortamının çiçek üzerindeki etkisini görebilmek için. ama gece 5-7 derecelere kadar düşüyor artık..

derin saksı mevsusu konusunda haklı olabilirsiniz.zaten önümüzdeki sene öyle yapacağım.ayrıca umarım şu kırmızı örümcek nanesinden kurtulmuşta olacağım için (inşallah) çiçeği ve tomurcukları rahat bırakma şansım da olacak... geçen sene de üst kısımlar kurumuştu ama açmaya yakından kurudu. bu sene çok daha erken minnacıkken kurudu...

Selma_321 beğendi.
Eski 12-10-2017, 23:16   #1092
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:

Ben sizden gelen ve daha önce telato arkadaşımızdan gelen pembe sümbülteberi iki saksıya ektim. Biraz da bahçemdeki yerime diktim. Biraz geç olsa da bir arkadaşıma da verdim.
Bahçeye diktiklerim suyu yeterli gelmediği için istediğim gibi gelişmediler. Çok da kötü değiller.
Soğuklara dayanıklı olmaması nedeni ile bir saksıya diktiklerimden daha fazla güneş gören kısımdakiler de bahçedekilerden daha iyi olmasına rağmen çok fazla gelişmediler. İkinci saksıdakiler ise oldukça iyi gelişmiş durumdalar. Balkonda ancak biraz daha gölge bir yerdeler. Bu durumda çiçek açabilirler mi güneş görmesi lazım. Havalar çok soğudu. Donmalarından korkuyorum. Yeşil vaziyette bahçeye diktiğim amaryalislerle birlikte toplasam kurutsam diye düşünüyorum. Tomurcukları bu yıl görebilir miyim bilmiyorum. Ancak gelişme durumlarına göre muhtemelen gelecek yıl görebilirim sanırım. Aynı şekilde kum zambağı da yaprak yapmasına rağmen çiçek için çaba içinde değiller.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 08:36   #1093
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

iyi kötü açmış olan sümbülteberlerimin resmini koyayım...
pek çok tomurcuk açmadan döküldü.
kalanlarda bir sorun olmadı.
ama artık eskisi gibi yoğun kokmuyor.hem ilk açanı hem sonraki ilk defa açanlar.nedenini bilmiyorum...

Name:  111.jpg
Views: 1068
Size:  51.8 KB

Eski 20-10-2017, 08:38   #1094
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
iyi kötü açmış olan sümbülteberlerimin resmini koyayım...
pek çok tomurcuk açmadan döküldü.
kalanlarda bir sorun olmadı.
ama artık eskisi gibi yoğun kokmuyor.hem ilk açanı hem sonraki ilk defa açanlar.nedenini bilmiyorum...

Eklenti 659477
Aksam üstü iyi kokar

Eski 20-10-2017, 08:42   #1095
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kendi sümbülteberlerimden edindiğim tecrübe, yazın açan çiçekler daha yoğun ve keskin kokuyor, akşamüstü koku salmaya başlıyor.

Havalar serinlediğinde açan çiçeklerde yazınki keskinlik kayboluyor ve daha yumuşak bir koku salıyor.

Not: Sümbülteber akşamları koku salmaya başlar.

Ben sularını kestim ve uykuya yatırdım açanlar açmış, geçmiş zaten. Açmaya niyeti olanlar hevesini gelecek yaza saklasın (Aslında beklemiyorlar, sularını tamamen kestikten ve aradan aylar geçtikten sonra bile açan sümbülteber gördüm tabii buranın hava şartlarında. Burada kış mevsimi, sert geçen mart ayı gibi).

Eski 20-10-2017, 09:59   #1096
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Kendi sümbülteberlerimden edindiğim tecrübe, yazın açan çiçekler daha yoğun ve keskin kokuyor, akşamüstü koku salmaya başlıyor.

Havalar serinlediğinde açan çiçeklerde yazınki keskinlik kayboluyor ve daha yumuşak bir koku salıyor.

Not: Sümbülteber akşamları koku salmaya başlar.

Ben sularını kestim ve uykuya yatırdım açanlar açmış, geçmiş zaten. Açmaya niyeti olanlar hevesini gelecek yaza saklasın (Aslında beklemiyorlar, sularını tamamen kestikten ve aradan aylar geçtikten sonra bile açan sümbülteber gördüm tabii buranın hava şartlarında. Burada kış mevsimi, sert geçen mart ayı gibi).
hocam100 ile birlikte yeni üye muamelesi yaptınız bana yazdım bunu bir kenara

akşam koktuğunu biliyorum. bunu defalarca yazdım zaten. belirtme gereği duymadım... kokmuyor derken akşam saatlerinden bahsediyorum...

geçen sene öyle yoğun kokuyordu ki bazı günler gerçekten rahatsız oluyordum malum oda da biraz küçük...ilk açtığı zamanlar fena değildi hem bunaltmıyordu hem çok güzel geliyordu... sonra ne olduysa akşamları zor farketmeye başladım kokuları.yeni açan soğanlarda yeterince kokmadığını düşünüyorum. tabi diğer yandan şu zamanda çiçek bulmuşum şikayet etmek pek yerinde olmuyor farkındayım...

yine de tespitiniz doğru olabilir.gayet mantıklı.yeni açan soğanlarda kokmadığına göre sıcaklık farkı koku yoğunluğunda ilk etken olabilir...
halbuki daha açacak soğanlarım var. biri pembe diğeri beyaz. bir tanede salonda var 2.5 litlelik saksıda tomurcuk geliştiriyor. tüm bunlardan ayrı bir tane daha tomurcuk gördüm ama o kadar cılız bişey ki sanırım bir elin parmağını geçmeyecek çiçek sayısı... aslında emin de olamadım çünkü bu kadar küçük bir tomurcuk hiç görmedim bu bu soğanda... resmini ilerleyen günlerde buraya koyarım... önce bir emin olayım...

Name:  333.jpg
Views: 933
Size:  75.8 KB

Eski 20-10-2017, 11:08   #1097
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bazı cümleleri yeni üyeler için yazarız mesaj aralarında. Ufak bilgi notları. Senin gibi dikkatli bir üyeye, "estağfurullah ağam"(diyor ya Kemal Sunal)

Sana farklı bir bitki ile ilgili tecrübemi anlatayım. Selluka yetiştirdin mi hiç bilmiyorum, kokusu müthiştir. Sümbül kokusuna benzer, üç çiçeği koca salonu parfüme boğar.

Sellukayı Van'da kasım ayında çiçek açtırdım. Bir gram kok mübarek, hiç kokmadı, onca emek boşa gitti. Bütün yaz o anı beklemiştim oysa.

Bitkilerde koku olayını sıcaklık etkiliyor yani, az ya da çok.

Eski 20-10-2017, 18:56   #1098
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Bazı cümleleri yeni üyeler için yazarız mesaj aralarında. Ufak bilgi notları. Senin gibi dikkatli bir üyeye, "estağfurullah ağam"(diyor ya Kemal Sunal)

Sana farklı bir bitki ile ilgili tecrübemi anlatayım. Selluka yetiştirdin mi hiç bilmiyorum, kokusu müthiştir. Sümbül kokusuna benzer, üç çiçeği koca salonu parfüme boğar.

Sellukayı Van'da kasım ayında çiçek açtırdım. Bir gram kok mübarek, hiç kokmadı, onca emek boşa gitti. Bütün yaz o anı beklemiştim oysa.

Bitkilerde koku olayını sıcaklık etkiliyor yani, az ya da çok.
şuan buram buram sümbülteber kokusu içindeyim ilk açan hariç diğer açanlar dün pek koku vermezken bugün baya güzel kokmaya başladılar... acaba benim şom ağzım felan mı etki ediyor bilmemki

anlattığınız olay da tam bir dram olmuş... ben otsu bitkilere pek yanaşmıyorum. sarmaşık merakım oldu ama hüsranla bitti.. ay sarmaşığı tohumu aldım çimlenmedi.. pasiflora diktim 3 senede çiçek açmadı. şuan soğanlı bitkilere odaklandım ama aklımda hala bir sarmaşık var. hanımeli düşündüm ama çiçeği daha güzel ve daha nadide bir sarmaşık daha iyi olur. şöyle bakımı kolay dayanıklı olursa ne ala...

hocam100 ve Selma_321 beğendi.
Eski 20-10-2017, 19:02   #1099
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
şuan buram buram sümbülteber kokusu içindeyim ilk açan hariç diğer açanlar dün pek koku vermezken bugün baya güzel kokmaya başladılar... acaba benim şom ağzım felan mı etki ediyor bilmemki

anlattığınız olay da tam bir dram olmuş... ben otsu bitkilere pek yanaşmıyorum. sarmaşık merakım oldu ama hüsranla bitti.. ay sarmaşığı tohumu aldım çimlenmedi.. pasiflora diktim 3 senede çiçek açmadı. şuan soğanlı bitkilere odaklandım ama aklımda hala bir sarmaşık var. hanımeli düşündüm ama çiçeği daha güzel ve daha nadide bir sarmaşık daha iyi olur. şöyle bakımı kolay dayanıklı olursa ne ala...
Arkadaslar sadece okumakla geçiyorum.İnanın zaman bulamıyorum.Bu konuşmalara katılmak için can atıyorum.

Eski 26-11-2017, 09:57   #1100
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Sümbülteber soğanlarını bu sene toprakta bırakamadım. Çünkü kırmızı örümcekler sümbülteberleri adeta istila etmiş. Bi kısmını zaten sökmüştüm.geriye kalanları da söktüm...Şahsi deneyimlerime dayanarak bazı sonuçlar da çıkardım.
Mesela geçen sezondan fotoğrafını koyduğum bir soğan.Çiçek açtıktan sonra 3e ayrılmasından şikayetciydim.
Name:  6666666.jpg
Views: 876
Size:  29.0 KB

bu sene aynı soğan tek bir ucundan yine çiçek açtı.
Name:  11111111111.jpg
Views: 988
Size:  47.3 KB
Name:  222222222222.jpg
Views: 1013
Size:  40.9 KB

Görüldüğü üzere patatesleşmiş bir kısım ve üzerinde tamamen ayrı 3 adet soğan... soğanları her yıl yavrularından ayırıp dikmiştim.

Bu da gösteriyor ki sümbülteber soğanı hiç bir şekilde ileriki senelere kalamıyor. Oluşturduğu patates şeklindeki oluşumun üzerinde soğanlar sürekli değişime uğruyor.Bir nevi frezya gibi...

Yine anlaşılıyor ki sümbülteber soğanlarından patatesleşen kısmı ayırmamak gerekiyor.Yani o kısmı uygun şartlarda soğan oluşturmak için besin olarak harcadığını düşünüyorum...

Özetmelek gerekirse sadece soğanı dikilen bir sümbülteber sezon içerisinde önce
patates kısmı oluşturuyor(yani besin depoluyor) ve üzerinde yavru yapıyor...(çiçeklenmenin genelde neden sonbaharda gerçekleştiğinin yani neden geç kaldığının nedeni olduğunu düşünüyorum)
(Ayrıca soğanın çimlenmesi için neden yüksek toprak ısısına-Güneşe ihtiyaç duyduğunu da açıklıyor.Güçlü güneş=yüksek besin üretimi)
soğan çiçek açtığında etkinliğini kaybediyor ve patatesleşen kısım sayesinde yeni soğanların irileşmesini sağlıyor.
yeni soğanlar uygun şartlarda gelişebilirken uygun olmayan şartlarda patates kısım iri kalıyor ve soğan kısmı gelişemiyor.

tüm bunlar geçen sene çiçek açan bir soğanın sonraki sene neden çiçek açamayabildiğini kanıtlıyor.

yani sümbülteber patates merkezli çalışan ilginç bir soğanlı bitki... Hayatta kalmak için öncelikle patates yani besin oluşturmaya ve sonrasında çiçek için de soğan geliştirerek değişik bir yaşam döngüsüne sahip bir bitki...
bu kadar çok yavrulayabilmesinin nedeni de bu patates merkezli yaşam döngüsü olduğunu düşünüyorum... Gerçekten bu kadar çok yavrulayan başka bir cins bilmiyorum...

Eski 05-12-2017, 20:23   #1101
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Aralık sümbülteberleri.
Şöyle güzelce açmalarını sağlayamadığım sümbülteberleri annemin memleketi Burhaniyede bir evin önünde gördüm.Fotoğraflayıp sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 11:53   #1102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Merhaba arkadaşlar,

Ankara'da yaşıyorum. Sümbülteber soğanını nereden satın alabilirim? Ya da bana gönderebilecek birileri var mıdır aranızda?

tube-rose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 12:35   #1103
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuberose Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Ankara'da yaşıyorum. Sümbülteber soğanını nereden satın alabilirim? Ya da bana gönderebilecek birileri var mıdır aranızda?
hocam100 satıyor olabilir. ya da şuradan
Zengarden - Türkiye'nin tercih ettiği bahçecilik sitesi alabilirsiniz.
veya face grubu olan yeşilrüyabotanik (amaryllisbahçesi.com) den de almak mümkün.
belki başka vardır ama bunlar alışveriş yaptığım güvenilir yerler.

benim sümbülteberlerim vardı geçen sene 8 çiçek sapı görmeme rağmen ne adamakıllı kokusunu duyabildim ne de çiçeğini görebildim.tabi bunun büyük bir nedeni temmuza kadar soğuk giden olağanüstü hava şartları.
soğanlar yeterince gelişmemiş olduğundan doğru düzgün soğan saklayamadım. yavruları çiçek açmayacak olanları attım. nispeten iri olanları da saklayamadım. bu bahar kontrol ettiğimde çoğu soğan kurumuş veya küçülmüş.çiçek açacak gibi değillerdi. bende topyekün sümbülteber macerasını sonlandırdım.çok sorunlu ve uğraştırıcı bir yıl beni yıldırdı )

tuberose beğendi.
Eski 14-03-2018, 17:30   #1104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Merhaba Batı Rüzgarı,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu siteleri inceleyip hocama da soracağım. Ben de geçen sene dikmiştim ilk. Ama çiçek açmadı. Sonra yapraklarının kurumasını bekledim topraktan çıkarmak için ama hala yeşil yapraklar var. Bekliyorum bakalım. Sanırım topraktan çıkarmadan tekrar filizlenecek Tekrar deneyin derim çünkü sitede okuduğuma göre ertesi sene çiçek açabiliyormuş bazen

tube-rose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2018, 20:51   #1105
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuberose Mesajı Göster
Merhaba Batı Rüzgarı,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu siteleri inceleyip hocama da soracağım. Ben de geçen sene dikmiştim ilk. Ama çiçek açmadı. Sonra yapraklarının kurumasını bekledim topraktan çıkarmak için ama hala yeşil yapraklar var. Bekliyorum bakalım. Sanırım topraktan çıkarmadan tekrar filizlenecek Tekrar deneyin derim çünkü sitede okuduğuma göre ertesi sene çiçek açabiliyormuş bazen
çiçek açsa bile çiçeğin verimi hava şartlarına bağlı geç gelen yaz geç çiçeklenmeye ve dolayısı ile çiçeklerin soğuk koşullarda verimsiz olmasına neden oluyor. 2 sene öncesinde tek bir soğandan güzel verim almıştım oysaki..
8 tane çiçek sapından ne doğru düzgün kokan oldu ne de doğru düzgün çiçek açabilen...belki ben beceriksizim bilemem. kırmızı örümcek istilasını da unutmamak lazım tabi.

soğanı mümkün olduğunca tam güneşe koyun. tam güneş alması lazım kesinliklikle. toprağı biraz yumuşak olursa fena olmaz.kökler daha çabuk gelişir. geçen sene çiçek açmayan soğan bu sene elbette çiçek açma ihtimali yüksek.ama soğan beslenebilmiş ise...

çok deneyim sahibi oldum ama hem yer sıkıntısı hem başka sıkıntılar dolayısı ile artık tamamen soğudum.ilerde birgün daha elverişli koşullara sahip olabilirsem o zaman t@biki yeniden bu soğan aklıma gelecektir. ama şimdilik pes...

Eski 06-04-2018, 20:51   #1106
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Sümbülteberlerin ekim zamanı geldi arkadaşlar. Artık ekebilirsiniz

esracer ve Melisa16 beğendi.
Eski 26-04-2018, 19:35   #1107
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Hocam'dan aldığım, Mart sonunda diktiğim Sümbülteberlerden biri...

Eklenen Resimler

abk, hocam100, esracer ve 6 kişi beğendi.
Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2018, 19:54   #1108
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bu sene yaz erken geldi.sanırım daha erken çiçek resimleri görürüz buralarda...
ben hepsini elden çıkardım. bir gün bir yerde bahçem olursa o zaman tekrar aklıma gelecektir elbet. ama şimdilik resimlere bakmakla yetineceğim...

Eski 31-05-2018, 14:55   #1109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Saksıda, Sümbülteber

Uzun süredir foruma giremedim. Taşınma işlerim vardı. İki kere Gaziantep'te İki Kere İstanbul'da taşındım.. Bu sebepten baya parçalandık, hem çiçeklerim hem ben... Hocam100 den edindiğim dört adet Sümbülteberim vardı. Zamanla çoğalıp altı saksım olmuştu. Taşınırken hepsini ablama verdim. Şu an onun terasında. 13-14- saksı var. Bu sene artık benimde uygun balkonum olunca ablamın sayesinde 2 saksı sümbülteberime kavuştum... Aralarında bir tane yalın kat katmersiz vardı ve sadece ilk edindiğimde açmıştı. Yıllar sonra ne tesadüf ki katmersiz olan ablama değilde yine bana nasip oldu..

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2018, 07:51   #1110
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Hocam'dan aldığım, Mart sonunda diktiğim Sümbülteberlerden biri...
İlk tomurcuğumuz göründü

Eklenen Resimler

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024