agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1274Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2016, 19:01   #1021
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Cool

merhabalar
sümbülümün tembeli ile nihayet karşılaştım çok şükür ve ilk çiçeğini akşama doğru açtı
tek bir tane çiçek bile odayı dolduruyor.gerçeken bir sümbül kadar varmış koku şiddeti bakımından...
beklediğim gibi katmerli çıktı zengarden en azından bunda yamuk yapmamış..
çiçek açmaya en aşağıdan başladı.saydım 40 tane çiçek var.çiçek sapı toprak hizasından 86-87cm kadar.yani baya da uzun çiçek sapı var.bilmiyorum ama bu çiçeklerin bir çoğu açtığında koku şiddeti belki de rahatsız edecek...ama kokusu gayet güzel.sonbahara ilkbahar getirdi resmen ) şimdilik tek çiçeğin resmini koyuyorum ileride çoklu açmış halini de yüklerim. herkesin bir sümbülteberi olmalı bence )

Eklenen Resimler

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 19:10   #1022
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

sümbülümün tembeli ve son hali.
kesinlikle ve kesinlikle bir destek gerekiyor
çiçekler açmaya başladıkça ağırlaştı ağırlaştı ve sonunda sapı büküldü.bende destek koymak durumunda kaldım.üstelik hiç bir rüzgar darbe vs olmadan kendiliğinden büküldü...çiçek sapı 90cm olunca dışarıda hiç bir şansı yok..yani eğer bir sümbülteberiniz varsa desteğiniz de olacak

çiçeklerin kokusu akşam bu saatlerde yoğunlaşıyor.gündüz vakti de kokuyor ancak çiçeğin yanına gitmeniz gerekiyor.9-10-11 gibi saatlerde maximum düzeye ulaşıyor.

tek bir çiçeğin ömrü 3-4 gün.ilk çiçeğini bir hafta önce açtığını sayarsak bir sümbülteber çiçeğinin kokusunu tahmine göre 2 hafta duyabilirsiniz..

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2016, 20:42   #1023
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Çiçeklerin en zarifi ve en güzel kokanı bence bu.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 22:53   #1024
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Çiçeklerin en zarifi ve en güzel kokanı bence bu.
evet gerçekten yetiştirmeye değer bir çiçekmiş.ömrüm yettiğince bundan sonra benimle devam edecek...ama koku yoğunluğu dışında mis zambağı ve şebboyda hiç fena değil diğer yandan sümbülteberin avantajı çok daha fazla.yetiştirmesi kolay bakımı için fazla bir emek vermeye gerek yok.su güneş tamamdır.

şimdi asıl mesele bana bunun pembesi lazım satış sayfanıza ekleyecekseniz şimdiden bir adet rezerveleyelim

Eski 15-10-2016, 22:55   #1025
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bu sene pembesi kac adet yavrulamis bakalim seneye ona göre düşüneceğim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 07-11-2016, 18:29   #1026
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Yeni edindiğim sümbülteber

Geçen sene Sn. telato arkadaşımız (pembe renkte olduğu düşünülen) bana bir yavru soğan gönderdi,
dün toprağını ve saksısını değiştirmek istedim.

Soğan çok güzel gelişmiş, irileşmiş ve 8 tane de yavru yapmış, yavruları anneden ayırmadım
anneden biraz daha beslensinler diye ve öylece toprağa diktim.

Bu gün kafama takıldı... acaba yavruları anneden ayırsa mıydım,
yavruları beslemekle uğraşırken bu durumda çiçek açar mı
açmaz mı ikilemdeyim şu an.

Yavrular daha çok küçük olduğu için anneden ayırmak istemedim,
tecrübeli arkadaşlardan ricam acaba ayrılması mı gerekiyordu,
yoksa ben doğru mu düşünmüşüm? beni bilgiledirirlerse sevinirim,
şimdiden teşekkürler.

Eklenti 599817
Sn. Akçabardak;

Olay düşünce boyutunu geçti. Gerçek hale geldi. Ben yeteri kadar bakamadım sanırım. Benim soğan küçük kaldı. Arkadaşımızdaki soğan maşaallah ne kadar güzel büyümüş. Çiçek bile açmış. Yavrular bile yetişkin hale gelmiş. Gelecek yıl muhtemelen hepsi açar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ;

Sayın telato'dan 2 sene önce gelen pembe sümbülteberimiz merakla beklediğimiz çiçeğini açtı. Rengi pembe:D Katmerli ve oldukça güzel kokuyor. Koku yoğunluğu olarak beyazdan bir fark göremedim ben.

Yalnız alt katlardaki tomurcuklar açılamadan kurudular. Belli bir seviyeden sonrası ise şu anda açmaya devam ediyor.
[ATTACH
632138[/ATTACH]

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Düşündüm, bakındım gözüme oklava ilişti. Kıyaslama için. Kendisi 67 cm geliyor. Sümbülteberin çiçek sapıyla da aynı boyda.

Eklenti 632341

Çiçek büyüklüğü için de 1 TL kullandım. Oğuz Kağan "anne ben tutiyim" diyince parayı eline verdim, biraz acemice tuttu ama teyzesi idare ediver. Çiçek 1 TL'den oldukça büyük geldi, ben de şaşırdım, sayende hiç dikkat etmediğim bir konuda farkındalık oluştu.

Eklenti 632342

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 20:34   #1027
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. Akçabardak;

Olay düşünce boyutunu geçti. Gerçek hale geldi. Ben yeteri kadar bakamadım sanırım. Benim soğan küçük kaldı. Arkadaşımızdaki soğan maşaallah ne kadar güzel büyümüş. Çiçek bile açmış. Yavrular bile yetişkin hale gelmiş. Gelecek yıl muhtemelen hepsi açar.

Sn. Muda, sıkmayın canınızı olduğu kadarıyla, bu sene ben de çok umutluydum kesin açacak gözüyle bakıyordum ama demek ki ben de yeterince bakamamışım, işin kötüsü bu sene beyazım da açmadı, bu seneye kadar hep çiçeklenirdi, bir şeyler yolunda gitmiyor sanırım, güneş eksikliği olabilir diye düşünüyorum.

Sevgili Sûz-i Dilârâ'nın ellerine sağlık açtırmayı başardı maşallahı hak etti doğrusu, nasıl başardığını bize biraz tiyo verirse belki biz de başarılı oluruz değil mi?

Sizin soğanınız tamamen bozulursa takviye yaparız siz hiç merak etmeyin, kışı bir atlatalım saksı değişiminde duruma bakarız olur mu...

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 17:51   #1028
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bu gün sümbülteberlerimi hasat ettim arkadaşlar.Bu sezon benim için sürpriz oldu soğanlar o kadar iri oldu ki hepsi anaç soğan haline geldi.Bunu da ziraatçi bir arkadaştan yardım alıp farklı bir gübreleme programı uygulaman oldu.Koca bir anaç soğan ve yanlarında beş tane yavru.

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2016, 18:17   #1029
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Bu gün sümbülteberlerimi hasat ettim arkadaşlar.Bu sezon benim için sürpriz oldu soğanlar o kadar iri oldu ki hepsi anaç soğan haline geldi.Bunu da ziraatçi bir arkadaştan yardım alıp farklı bir gübreleme programı uygulaman oldu.Koca bir anaç soğan ve yanlarında beş tane yavru.
benimkilerin hepsi saksılarda ve hala yeşiller.oda koşullarında olduklarından muhtemelen böyle yeşil kaldılar.
bahara kadar böyle bırakmayı düşünüyorum bahar ayında yavrularından ayırıp ekerim diye düşünüyorum.

hocam100 ve çiğdem42 beğendi.
Eski 12-11-2016, 19:16   #1030
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

biraz çiçek dağarcığımızı genişletelim istedim.
bu çiçeğin sarı ve yeşilimsi rengi de varmış.

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2016, 19:19   #1031
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bunlar katmersiz olanlar.Esas makbul olan katmerli türler.

Dumlupınar beğendi.
Eski 12-11-2016, 19:28   #1032
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Bunlar katmersiz olanlar.Esas makbul olan katmerli türler.

bulmak istesen bulamazsın ama
nadide olanları da makbuldur benim için

Eski 12-11-2016, 19:30   #1033
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bende katmerli beyaz düz beyaz pembe katmerli -turuncu renk var.

Eski 08-12-2016, 00:18   #1035
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Alıntı:
Bende katmerli beyaz düz beyaz pembe katmerli -turuncu renk var.

Elinizde satlık pembe ve turuncu katmerli varmı? geçen sene sizden beyaz katmerli olandan almıştım. çiçek açmadı ama bir hayli yavruladı. inşallah bu sene çiçek açarlar. bende soğanları yeni söktüm.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 13:01   #1036
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

sümbülteberler böyle kaldı benim yeşil yeşil duruyorlar öyle.
  • söküp saklasammı
  • söküp gübreleyip tekrar mı diksem
  • bahara kadar böyle mi bıraksam...
bu yoğurdu sarımsaklasaktamı saklasak sarımsaklamasakdamı saklasak.
karar veremedim....

Name:  0000000000.jpg
Views: 792
Size:  74.2 KB

Eski 19-12-2016, 08:47   #1037
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

kararsız kalan ben tüm seçenekleri değerlendirmeye karar verdim.çiçek açan sümbülteberimi söktüm zaten büyümesi durmuştu.yarım kalan çiçek sapını kopardım.kök ve yaprak temizliğinden sonra yeni bir gübreli toprağa kavuşturdum.

bir saksıyı da yaprakları ve kökleri koparmadan sadece gübreleyerek toprağını değiştirmiş oldum.

diğer kalanlara ellemedim.

bu çiçek açmış soğan baya baya patesleşmeye başlamış.soğanın içinden bile yavru çıkmaya başlamış.alt kısım sert ve yavruların tutunduğu yüzey soğanı geçmiş.öyle sanırıyorum ki anaç soğan kaybolmaya doğru gidiyor. yani aynı soğandan gelecek sene çiçek alamayabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2016, 12:51   #1038
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sümbülteberlerimi söktüm. Geçmiş sayfalarda geçen yıl yaptığım işlemler var.

Farklı olanı anlatmak istiyorum. Bu yıl 95 lt. kocaman bir saksı alıp içini humuslu, zengin orman toprağıyla doldurmuştum. Koca saksıyı ancak olduğu yerde ters çevirip toprağı kalıbıyla çıkarabildim, kaldırmak mümkün değil. Uzun zamandır sulamadığım için saksıdan rahat çıktı.

Gün doğumundan saat oniki, bire kadar güneş almasının da etkisiyle soğanlar güzel büyümüşler. Öndekiler oldukça iriydi, anaçtan süren yavrular bile anaç olmuş, yeniden yavrulamışlar. Ama arka kısımda kalanlar cılız kalmışlar.

Toprağı atmaya kıyamadım, eleyip yine kullanacağım.

İşte o görüntüler

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2016, 12:58   #1039
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bir kova dolusu sümbülteber çıktı.
Name:  IMG_4249.jpg
Views: 751
Size:  67.3 KB

İlgi odağı pembe sümbülteberler, temizlendikten sonra yanlış hatırlamıyorsam 1 büyükanne, 12 çocuk, sayısız torun
Name:  IMG_4251.jpg
Views: 773
Size:  71.4 KB

Bunlar da beyazlar, sularını süzsün diye tel üzerine sermiştim, şimdi iyice kuruduktan sonra kuru yaprak ve köklerini temizleyeceğim.

Name:  IMG_4252.jpg
Views: 735
Size:  72.8 KB

95 lt. lik saksının toprağını eleyip tekrar kullanma kararımdan sonra balkon öyle pis öyle pis oldu ki kuru topraklı halini geçtim, üzerine yağmur yağdı vıcık vıcık çamur oldu her yer. O manzarayı görünce "iyi ki annem yakınlarda oturmuyor, yoksa beni vururdu" diye geçirdim. Zaten aklımdan şüphe ediyor.

Name:  IMG_4248.jpg
Views: 759
Size:  60.2 KB

Eski 04-01-2017, 14:48   #1040
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu başlıkta sümbülteber dağıtımı için talep topluyorum. İsteklilere duyurulur.

Eski 05-01-2017, 11:01   #1041
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Maşallah ne güzel olmuşlar.

Eski 05-01-2017, 11:16   #1042
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Teşekkür ederim sayın hocam100, sizden övgü almak çok güzel. Bunlar iki yıl önce sizden aldığım soğanlar.

Eski 17-01-2017, 22:05   #1043
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın hocam100, sizden övgü almak çok güzel. Bunlar iki yıl önce sizden aldığım soğanlar.
Böyle üretirseniz ben bırakacam bu işi galiba.

Sûz-i Dilârâ ve Muda beğendi.
Eski 18-01-2017, 20:53   #1044
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

selamlar...

bugün hediye soğanlarım geldi.ve karşılaştırma yapmak istedim.Gerçektende soğanların biçim olarak farklılıklarını birebir görmüş oldum.bendeki soğanlar daha tombul enine genişlemeye meğilliyken gelen soğanlar daha uzun ve daha ince.
gelen soğanların yavruları bile ince ve anaç soğana yanlardan çok en altından tutunuyor.bendeki soğanların yavruları ise yukarıya doğru tırmanıyor...
normalde ikiside katmerli sümbülteber ancak çiçeklerin katmerli olması demek ki tek bir kriter değilmiş. reklam gibi olmasın ama zengarden dan almıştım bendekileri...

bunlar yavru soğanların karşılaştırılması.(anaç soğanlarım dikili olduğu için birebir karşılaştıramadım)
Name:  1111111111111111111.jpg
Views: 663
Size:  40.8 KB
bu ise anaç soğanlarımdan dikmeden önceki hali...
Name:  errerere.jpg
Views: 676
Size:  23.9 KB
bu da gelen soğanın anacı...
Name:  222222222.jpg
Views: 734
Size:  27.8 KB

ilerleyen zamanlarda gördüğüm diğer farklılıkları da yazarım. özellikle çiçek ile ilgili kısımları merak ediyorum.

Eski 18-01-2017, 21:27   #1045
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
selamlar...

bugün hediye soğanlarım geldi.ve karşılaştırma yapmak istedim.Gerçektende soğanların biçim olarak farklılıklarını birebir görmüş oldum.bendeki soğanlar daha tombul enine genişlemeye meğilliyken gelen soğanlar daha uzun ve daha ince.
gelen soğanların yavruları bile ince ve anaç soğana yanlardan çok en altından tutunuyor.bendeki soğanların yavruları ise yukarıya doğru tırmanıyor...
normalde ikiside katmerli sümbülteber ancak çiçeklerin katmerli olması demek ki tek bir kriter değilmiş. reklam gibi olmasın ama zengarden dan almıştım bendekileri...

bunlar yavru soğanların karşılaştırılması.(anaç soğanlarım dikili olduğu için birebir karşılaştıramadım)
Eklenti 637417
bu ise anaç soğanlarımdan dikmeden önceki hali...
Eklenti 637415
bu da gelen soğanın anacı...
Eklenti 637416

ilerleyen zamanlarda gördüğüm diğer farklılıkları da yazarım. özellikle çiçek ile ilgili kısımları merak ediyorum.
Soğanların ekildiği toprak aalan bakım güneş alma durumları soğanların şekillerine etki ediyor.Geçen sene benimkilerde tombul değildi.Boyuna büyümüştü. Bu sezon verdiğim gübreler yer ve ışık alma durumları değişince tombullaştı.Tombul olması daha iyi oluyor tabi çünkü yanlarından yavru daha fazla oluyor.Fakat soğan cinsi de etki eden bir etmendir.Sümbülteberin de birden çok soğan türü var.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2017, 22:12   #1046
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Soğanların ekildiği toprak aalan bakım güneş alma durumları soğanların şekillerine etki ediyor.Geçen sene benimkilerde tombul değildi.Boyuna büyümüştü. Bu sezon verdiğim gübreler yer ve ışık alma durumları değişince tombullaştı.Tombul olması daha iyi oluyor tabi çünkü yanlarından yavru daha fazla oluyor.Fakat soğan cinsi de etki eden bir etmendir.Sümbülteberin de birden çok soğan türü var.
benim düşüncem soğanların türünden kaynaklanıyor.çünkü gübre kullanmadım fakir bir toprakta yetişdiler.tombul olması iyimi kötümü bilmiyorum çünkü benimkiler bi tuhaf oldular.geçen sene çiçek açan soğanım 3 tane uç verip soğanlar bölünüyormuşcasına büyüyorlar.belki bu bölünme bu sene çiçek açmalarını engelleyecek.yavrulama konusunda da her ikiside baya baya üretken zaten onda bir sıkıntı yok.

neyse zamanla farkları çıkacaktır o zaman daha anlamlı bir değerlendirme yapabilirim diye düşünüyorum...

Eski 20-01-2017, 20:53   #1047
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bölünme gübreden oluyor.Eğer azotlu gübreyi fazla verirseniz çoğalma çok oluyor.

Eski 16-02-2017, 10:41   #1048
Ağaç Dostu

geçen sene hocam100 den 2 adet soğan almıştım. yavruları da ayrı diktim. diktiğim soğanlar sene sonunda kocaman olmuştu. yavrular dahi yavru verdi. anaç soğanları bu sene 15 gün önce saksıya diktim. saksı evin içinde ama kuzeyde ışık alıyor ama şimdilik güneş almıyor. soğanlar filiz vermeye başladı. bu şekilde nisan ayına kadar büyüyebilir mi?nisan ayından itibaren güneş gören balkona almayı düşünüyorum.

Eski 16-02-2017, 21:01   #1049
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın feast3874, neden nisan ayından itibaren güneş gören balkona koymayı düşünüyorsunuz?

Sümbülteber dikildiği andan itibaren güneşe konulur ki iyice beslensin. Siz güneş almayan yere koyarsanız, bitkiniz cılız kalır, çiçek açmaz. Derin saksı, gübreli toprak ve bol güneş isterler.
Çok sulamaya da az sulamaya da dirençliler ama tabi ki özellikle çok sulama işi aşırıya kaçılmamalı, çürümeyeceğinin garantisi yoktur. En güzeli toprak hafif kuruyunca bol ve derinlemesine sulayıp suyunu alması sağlanmalı. Ama sümbülteberde en önemlisi bol güneştir.

Eski 20-02-2017, 08:38   #1050
Ağaç Dostu

teşekkür ederim sayın suz-i dilara. bol güneş gören bir pencere kenarına koysam olur o zaman.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024