agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2012, 12:13   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
güzel bi konu başlıgı olmuş. tecrübeli arkadaşların bakım hastalık ve üretim tecrübelerini okumak istiyoruz. yaklaşık 5 yıldır yıldız çiçegini yetiştiriyorum, eklemek istedigim bişey var; yıldız çiçekleri bol güneşi sever yazmışınız bu genel bi söylem fakat temmuz agustos ayında gündogumu ve günbatımını alan yıldız çiçeginin yaprakları gözle görülür derecede su kaybediyor. nasıl çok fazla suyu sevmiyorsa çok fazla güneş ışıgı çiçegi olumsuz etkiliyor çiçegi..

Düzenleyen serdarca06 : 09-01-2012 saat 12:32 Neden: ekleme
serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 12:21   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi --melek-- Mesajı Göster
Ben yıldız çiçeği soğanlarını topraktan çıkardım ve hemen ayırdım.Bana böyle söylenmişti hataymış bunu da öğrendim.Soğanlarım buruşmuş ne yapmalıyım.
sayın melek aynı hatayı bende yaptım. zaten tecrübe dedigimiz hatalar toplulugu degilmi. topraktan çıkardım 3 yıl önce başaşagı astım gezete kagıdınada sardım içi talaş olan bi kutuya koydum bi güzel nisan ayında bide baktım hüsrana ugradım hepsi kurumuş...
artık topraktan çıkartmıyorum. sonbahar kış döneminde sadece üzerini kapatıyorum çürüme olmasın diye.

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 08:47   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Arkadaşlar bir tanidiğimdan 4 adet yildiz çiçeği aldim, küçük saksilarda. Antalya'da havalarin güzel gittiği güneşli günlerde 3-4 gün rüzgar görmeyen yere koymuştum. Ama yapraklari sarardi çürüdü ayni şekilde çiçekleride. Çiçeklerimi zamani gelince balkondaki uzun saksilarima almayi düşünüyordum. Şimdi ne yapabilirim? Çürüyen yapraklarini tek tek temizlesem yeni yerlerine geçirsem neşelenirler mi acaba? Bana fikir verebilecek arakadaşlara ihtiyacim var. Şimdiden sağolun.

ozlemy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 10:37   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2013
yıldız çiçeği

merhaba, ben yıldız çiçeğimi bugün yeni ektim ama ne kadar sürede filizlenir çok merak ediyorum. bilen biri varsa yardım edebilirse çok sevinirim...

merve_emin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 11:09   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2013
merhaba arkadaslar ben de yıldız çiçeğimi bugün ekecegim çiçekler konusunda çok tecrübesizim soğan olarak aldım.diğer soğanlardan farklı karısık bır kaç soğandan olusuyor olduğu gibi mi ekmem gerekiyor.

sweet49 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 12:59   #36
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
ben 2 hafta önce ekmisdim 5 tane yildiz cicegi ekmisdim simdi biri yavas yavas ciceklerini cikartiyor filizleniyor gecen seneden kalma bir yildiz cicegim var oda yavas yavas yapraklarini cikartiyor ne kadar günes o kadar iyi

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 14:59   #37
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sweet49 Mesajı Göster
merhaba arkadaslar ben de yıldız çiçeğimi bugün ekecegim çiçekler konusunda çok tecrübesizim soğan olarak aldım.diğer soğanlardan farklı karısık bır kaç soğandan olusuyor olduğu gibi mi ekmem gerekiyor.
1 sayfada gerekli bilgiler yazılı isterseniz oraya bakın. Sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 15:59   #38
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

arkadaslar birsey sorcam okudugum kadariyla kimisi yildiz cicegin yumrusunu kisin cikartiyormus ben bütün kis balkonda biraktim hic sökmedim bile ve suan yine de cicek acmaya basliyor yinede sorun olur mu acaba

Eski 09-04-2013, 16:36   #39
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bende çıkartmıyorum, yerinden benimkilerde filizlendi. hiç korkmayın. dondan korumak için çıkartıyolar ama ben çocukken vardı ev sahibinin bahçesinde renk renk hersene çıkardı topraktan açardı çiçeklerini. o yüzeden bende çıkartmadım. sevgiler

gokcegokce ve shenile beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 16:42   #40
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

serkan abi hizli cevabin icin cok tsk ederim sevgilerimle saygilarimla

Eski 19-04-2013, 10:04   #41
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
ben küçükken bizim bahçede vardı renk renk hatta patates çiçeği derlerdi. tüm komşu bahçelerde de vardı hiç sökmezlerdi. ankaranın ayazında bile kışın bahçede dururdu.

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 14:56   #42
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Benim yıldızlarımın da ikinci senesi. Şu an yeni yeni filizleniyorlar. Bende kışın saksısından çıkarmadan sakladım. Sadece üzerini naylonla örttüm ki ıslanıp çürümesin diye. Bunun dışında herhangi bir şey yapmadım. Bakalım çiçek açacaklar mı...

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 14:58   #43
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Arkadaşlar;
Köküne malç vb yaparsak belki toprakta kalır.Ben Afyonda 2 senedir kışı atlatamıyorum. Geçen sene Bozüyükteki arkadaş yaklaşık 10.000 tane dondurmuş.Alttaki linkte.
Dahlia (Yıldız çiçeği)

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 14:58   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Bu aşamada gübre gerekir mi?

Merhaba, büyük bir hayecanla başladığım dahlia serüvenimde filizlerim çıkmaya başladı. resimlerini ekte görebilirsiniz, gelişimleri normal mi (dal-yaprak oranı vb.) ne tür gübre ne zaman verilmelidir. Fikir verebilir misiniz?
Saksılardan ikisi torf dolu ikisi torfla karışık normal toprak.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
simyaci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 20:42   #45
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simyaci1 Mesajı Göster
Merhaba, büyük bir hayecanla başladığım dahlia serüvenimde filizlerim çıkmaya başladı. resimlerini ekte görebilirsiniz, gelişimleri normal mi (dal-yaprak oranı vb.) ne tür gübre ne zaman verilmelidir. Fikir verebilir misiniz?
Saksılardan ikisi torf dolu ikisi torfla karışık normal toprak.
Fideler gayet sağlıklı gözüküyor Sayın simyaci1. Gübre vermenize hiç gerek yok. Güneşi ve suyu seven bir bitki olduğu için bunları sağlamaya çalışın yeterli olacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 08:09   #46
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Fideler gayet sağlıklı gözüküyor Sayın simyaci1. Gübre vermenize hiç gerek yok. Güneşi ve suyu seven bir bitki olduğu için bunları sağlamaya çalışın yeterli olacaktır.
Teşekkürler İsmail Bey, bir de bir yumrudan 2-3 fide çıkıyor hepsi de kalsın mı yoksa bazılarını keseyim mi? Çiçeğin daha büyük ve canlı olması için seyreltme işleminden bahsediliyor. Bu işlem tek yumrudan çıkan fideleri almak mı yoksa bir fidedeki dalları azaltmak mı anlıyamadım.

Eski 02-05-2014, 09:38   #47
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Aynı sorunun cevabını ben de bekliyorum.Zira bu konuda kafam biraz karışık.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 12:30   #48
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simyaci1 Mesajı Göster
Teşekkürler İsmail Bey, bir de bir yumrudan 2-3 fide çıkıyor hepsi de kalsın mı yoksa bazılarını keseyim mi? Çiçeğin daha büyük ve canlı olması için seyreltme işleminden bahsediliyor. Bu işlem tek yumrudan çıkan fideleri almak mı yoksa bir fidedeki dalları azaltmak mı anlıyamadım.
Eger yumru ıse hıc kesme ıslemı yapmanıza gerek yok. Uc alması yapmanız yeterlı. Boylece fıde boya degılde yan dal ve cıceklerıne calısacaktır.

Bırde cıns kucuk ıse dev cıcekler gıbı buyuk olmaz.

pria beğendi.
Eski 02-05-2014, 13:01   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Eger yumru ıse hıc kesme ıslemı yapmanıza gerek yok. Uc alması yapmanız yeterlı. Boylece fıde boya degılde yan dal ve cıceklerıne calısacaktır. Bırde cıns kucuk ıse dev cıcekler gıbı buyuk olmaz.
Tamamı da büyük cins dahlialar ve yumrudan çıkıyorlar. Anladığım kadarıyla tek yumrudan çıkan bütün filizleri bırakacağım. Her birine ayrı çiçek gibi mi muamelede bulunacağım? Ben dahlianın çiçeğinin mümkün olduğu kadar büyük olmasını istediğime göre, uç alma işleminde bu filizleri değilse yandan çıkacak olan çiçek tomurcuklarını mı yoksa yan dalları mı kesmem gerekiyor?
İlginiz için teşekkürler.

pria beğendi.
Eski 24-05-2014, 16:47   #50
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
ben pazardan aldığım yıldız çiçeklerini çimlendirdim.30 tohumdan yalnızca 18 i çıktı.
şuan 8-9 cmler.acaba bu sene çiçek açarlarmı.....

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 09:10   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2011
Arkadaşlar yıldız fidelerim viyolda iken iyidiler saksıya aldıktan sonra formları bozuldu gelişimleri durdu bunun sebebini ne yapacağım ile resimlere bakarak söylerseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

metcet20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 09:46   #52
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metcet20 Mesajı Göster
Arkadaşlar yıldız fidelerim viyolda iken iyidiler saksıya aldıktan sonra formları bozuldu gelişimleri durdu bunun sebebini ne yapacağım ile resimlere bakarak söylerseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler
Yıldız suyu cok sever. Topragını kuru bırakmamaya ozen gosterın. Toprak her gun kurusa dahı su verın, gelısme tekrar hızlanacaktır.

pria beğendi.
Eski 13-06-2014, 12:00   #53
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metcet20 Mesajı Göster
Sayın metcet20,

Öncelikle fotoğrafların çekim mesafesinden dolayı kesin bir değerlendirme yapmak zor görünüyor.
Gözlemleyebildiğim kadarı ile ve tecrübelerime dayanarak genel bir yorumda bulunmadan geçemeyeceğim. Umarım kafa karışıklığına neden olmam. Ancak bütün ihtimalleri masaya yatırmak ve bilgi paylaşımında bulunmak gerekiyor.

İHTİMALLER

-Yaprak yüzeyinde zor seçilen nekrotik, gal görüntüsü, gelişimin durması fizyolojik ve virütik etkilerden ya da yüksek ihtimalle thrips zararından olabilir (zaten vektörel taşıyıcıdır). Genç yapraklarda solukluk ve kıvrılma nekrotik bir belirti. Gelişmiş yapraklardaki pigment formasyonu bozulmuş. Bu görüntüye çiçeğimizin bir dönem susuz bırakılması da neden olmuş olabilir.
-Bitkiye verilen su büyük ihtimalle kireçli ve saksı toprağımız uzun aralıklarla kuru bırakılmış.
-Bitkinin gün ışığı alan bir yer dışında direkt yakıcı güneş altında bırakılması da diğer seçenekler arasında. -Boğum aralıkları incelendiğinde fide döneminde aşırı gölge alanda bekletme yapıldığı anlaşılıyor. Gerçi bu görüntüye araştırmalar neticesinde bir takım virütik etmenlerin sebebiyet verdiği de bilinmektedir.
-Oransal nem dengesizliği ve toprak sıcaklığının yüksek olduğu koşullarda stomaların çevresinde ve içinde bizim yapraklardaki gibi yayvan su ile dolu alanlar meydana gelir. Yaprakların alt yüzeyini de gözlemlemek gerekir. Hava akımı iyi olan serin bir noktaya çiçekleri taşımak ve düzenli sulama bu arazı giderir.
-Yetiştirme harcı çok sağlıklı görünmüyor. Steril ve çiçeğimize uygun bir ortama dikim yapılmadığını düşünüyorum. Mecburen temiz ayrı bir saksımıza 1/2 kısım steril bahçe toprağı + 1 kısım ithal torf + 1 u bardağı perlit karışımına fideler arasında mesafe bırakarak çiçeklerimizi taşımalıyız. İç içe, yan yana dikim yapmayalım. 1 karış mesafe bırakmak önemli. Yeni taşınacak alana mevcut yabancı otların yerleşmesine mani olalım. Bu saksımızı mümkünse diğer çiçeklerimizden uzak bir mesafeye taşıyalım.

ÇÖZÜM

Aşağıda yer alan ilaçlama ve gübreleme periyodunu 20 gün içine yayarak 1 uygulama ilaç 1 uygulama gübre takviyesi yapalım, bitkimiz sarsılmamış olur.

Bulaşıcılığı bir ihtimal önleme amaçlı olarak akşam rüzgarsız serin havalarda,
Bakır Kompleks % 21 + Mancozeb % 20 1 L el pompasına toz 2 çay kaşığı 5 gün ara ile 2 uygulama yapın.

İhtimallere dayanarak vektörlerin uzaklaştırılması amacıyla ise akşam rüzgarsız serin havalarda,
Pymetrozine 50% veya Pirimicarb etken maddeli ilaç temin edin. 1 L el pompasına 1 çay kaşığı
Imidacloprid etken maddeli ilaç temin edin. 1 L el pompasına 1 çay kaşığı 3 gün ara ile her ikisinden de 2 uygulama yapın.

En iyi insektisitler bile virüs hastalıklarını (şayet doğru gözlem yapabilmişsem hatamız var ise şimdiden affedin. Çünkü doğru değerlendirme için mikro analiz ve yakın gözlem yapmamız gerekir) sadece azaltabilir, hiçbir zaman elemine edemezler. Fakat vektör konukçu ve virüs ilişkileri iyi bilinip insektisitler uygun zamanda kullanıldığında oldukça etkin bir kontrol sağlanabilir.

Aşırı azotlu gübre uygulaması ve sulamadan kaçının ve potasyum takviyesi yapın.
10.10.30 kompoze gübre 1 L suya 20 g ilave edin, sabah erken saatte sadece toprak yüzeyine yedirerek 2 tekerrürlü uygulayın. Çünkü kök dokusunun rahat çalıştığını düşünüyorum.
% 6 lık EDHHA demir şelatı 1 L suya 1 yemek kaşığı ilave edin sulama suyu şeklinde 2 defa kullanın.

İlerleyen dönemde yapraklar form alır ise DRT TARSA Speedfol Flower & Fruit SC (9, 2 N-6,8 P-18, 2 K+TE içerir) yaprak gübresinden 1 L el pompasına 1 yemek kaşığı 3 gün ara ile 2 uygulama yapın.

Yukarıdaki ihtimal, değerlendirme ve uygulamaları bütün çiçek yetiştiriciliği aşamalarında kullanma, diğer türler için de genel prensipler edinmemiz adına paylaştım.

Esen kalın.

fatmadundar beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 08:45   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2011
Değerli Ozan Emre ve İsmail kardeşim değerli yorumlarınız için teşekkürler.Bu tohumları paket vilmorin olarak aldım çimlendirme aşamasında torf viyole geçtiğimde pahalı olmasın diye inek gübresi kum ve toprak kullandım odamda güneş kısıtlı olduğundan boy uzadı gövde ince kaldı saksıya ve toprağa alınca eşit mesafede dikmeme rağmen eğildiler. Bana sanki bir hastalık gibi geldi. Geçen sene 100 150 kök diktim onlarında bazılarında bu sıkıntı vardı. Başlangıçta bu çiçeklerin bir kısmı iyi idi diğerlerine de geçti. Yıldız hastası birisi olarak şevkimi kaçırıyor. Yakından bir foto ekleyeceğim mümkünse etken madde değilde ilaç adı verirsen daha iyi olur çünkü bu konuda oldukça bilgisizim. Size tekrar teşekkür ederek zahmet verdiğim için kusura bakmayın Teşekkürler

Eklenen Resimler

Milla ve neşecan beğendi.
metcet20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 14:36   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2015
sayın Sergüzen,
Bu siteye yeni üye oldum.Geçen yıl yetiştirdiğim iki renk ponpon çiçekli dahlia soğanını kurutmadan ambalajladığım için dondular.Nasıl bulabilirim?Yardımcı olabilirmisiniz?
Bayram,Ankara

sarıdaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 13:53   #56
Yeni Üye

serpilcelik17's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2014
yıldız çiçeğim büyüyor altan gelen filizi var sığacak mı saksıya acaba ?

Eklenen Resimler

Milla ve neşecan beğendi.
serpilcelik17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 12:46   #57
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Arkadaşlar.. Çok yağmur yağan bir gün balkonda kalmıştı. Bi anda tüm yaprakları soldu ben de kesmek zorunda kaldım toprağa yakın. 1 ay oldu düzelmedi. Açıp merak edip baktım. İşte karşınızda nazar değen Yıldız'ım ne yapacağım... Ne olduğunu anlayamadım bile...

Eklenen Resimler

622ali beğendi.
Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 13:51   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Question Dert cok

[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Yildizlari tohumdan kendim yetistirdim. Evde iken boyle bir sorun yoktu. Disari diktigimde ise gordugunuz gibi once tahminimce salyangozlar saldirdi. Sonrasinda yapraklarda hafif hafif beyaz benekler olustu ve yeni cikan yapraklar burusmaya basladi.

Tahminimce dert cook. Teshis ve tavsiyeleriniz dogrultusunda hemen ise koyulmak icin beklemedeyim.

Buarada kaldigim bolgede ani hava degisikligide yasadik onuda belirteyim. 2 gundur yagmur var ve havalar biraz sogudu.

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2020, 17:28   #59
Yeni Üye

archangel_tr's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2020
merhaba ; Benim yıldız çiçeğimin çok güzel mor bir içeği vardı ve diğer çiçekleri de açıyordu ancak saksısını değiştirmek zorunda kalınca çiçekler soldu gelişme olmasına rağmen çiçek açmıyor artık çiçek açmayacak mı bir daha?

archangel_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024