agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni164Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2012, 19:25   #61
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
bu arada kirmizilar tesbih ciceyi sadece yapraklari benziyor

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 12:50   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2012
Kana (canna)

Kana bitkisi iri ve dokaratif yapraklarıyla çok şık bir bahçe bitkisi olup, kananın çiçekleri yaz başında açar. Büyük yaprakları ilkbahardan sonbahar sonuna kadar bulunduğu yere egzotik ve tropik bir güzellik kazandırır.
Bahçenize tropikal bir görünüm kazandıracak dev yapraklı süs bitkisi istiyorsanız kanalar mükemmeldir.Yapraklarıyla da çiçekleriyle de oldukça güzeldir. Hatta kanaya bahçe difenbahyası bile diyebilirsiniz. Benzer bir dekoratifliği var.
Resim Canna indica olup, düz yeşil yapraklıdır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen smn.shn : 15-11-2012 saat 10:46
smn.shn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 15:16   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Canna (Tesbih çiçeğinin) soğanları bahause v.b de ne zaman satışa sunuluyor ? bilen varmı aceba ve hangi ayda toprağa dikmemiz gerekiyor ? bilen ardaşlar cevaplayabilirlerse memnun olurum.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 19:15   #64
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Canna (Tesbih çiçeğinin) soğanları bahause v.b de ne zaman satışa sunuluyor ? bilen varmı aceba ve hangi ayda toprağa dikmemiz gerekiyor ? bilen ardaşlar cevaplayabilirlerse memnun olurum.
Sayın Kocasinan,
Mart ayında yazlık soğanlar ve yumrular gelir. Mart sonu gibi dikmeniz gerekir. Ankara için güney cephede ve duvar diplerine yakın bir alan seçmelisiniz. Diğer cephelerde olmuyor. Kendi tecrübemi aktarıyorum.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 00:28   #65
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
tohumları ne zaman dikmek gerekir?

abk beğendi.
maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 16:08   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Kocasinan,
Mart ayında yazlık soğanlar ve yumrular gelir. Mart sonu gibi dikmeniz gerekir. Ankara için güney cephede ve duvar diplerine yakın bir alan seçmelisiniz. Diğer cephelerde olmuyor. Kendi tecrübemi aktarıyorum.
Sayın k dönmez, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

k_donmez beğendi.
Eski 19-03-2013, 17:51   #67
Yeni Üye

liquid moon's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2010
Şifalı bitki olan Kanna'yı ararken bahçelerde gördüğüm şahane bir çiçeği de tanımış oldum sayenizde, teşekkürler =)

Canna bitkisi ile Kanna (Sceletium tortuosum) bitkisi farklıdır.
Canna, bu başlıkta bahsedilen süs bitkisi.
Kanna olarak bilinen Sceletium tortuosum ise medikal faydaları olan bir sukkulent türüdür. Ülkemizde çok yaygın kullanımı olmadığından Kanna deyince akla ilk Canna çiçeği geliyor.

liquid moon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 16:01   #68
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Kanalarımın geçen yılki halleri.İnşallah bu yıl da güzel açarlar.
Name:  DSCN3844.jpg
Views: 1965
Size:  25.8 KB
Name:  DSCN3845.jpg
Views: 2434
Size:  28.3 KB
Name:  DSCN3859.jpg
Views: 1887
Size:  27.2 KB

abk, benares, Fatoş ve 5 kişi beğendi.
mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 10:27   #69
Ağaç Dostu

Cuma günü Bauhauseden tesbih çiçeği rizomları aldım fakat c.tesi kar yağdı, pazar günüde heryer çamur içindeydi, ben de rizomları dikemedim, rizomlar biraz çillenmişti. Tesbih çiçeği ilk defa dikeceğim, güneşli bir yere dikileceğini sayın k dönmez yazmıştı sağ olsun. Benim sorum çamur olsada rizomu toprağa dikebilirmiyim veya toprağın biraz kurumasını beklemelimiyim.

k_donmez beğendi.
Eski 25-03-2013, 21:05   #70
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Cuma günü Bauhauseden tesbih çiçeği rizomları aldım fakat c.tesi kar yağdı, pazar günüde heryer çamur içindeydi, ben de rizomları dikemedim, rizomlar biraz çillenmişti. Tesbih çiçeği ilk defa dikeceğim, güneşli bir yere dikileceğini sayın k dönmez yazmıştı sağ olsun. Benim sorum çamur olsada rizomu toprağa dikebilirmiyim veya toprağın biraz kurumasını beklemelimiyim.
Güney cephede, güneş alan ve imkan olursa duvar dibi bir alan seçin, toprak zor kurur. Üç gün daha yağış var. Bu hafta çok uygun. Çekinmeyin. Bendekiler uçlarını gösterdi. Çok çabuk gelişirler.

Eski 26-03-2013, 08:37   #71
Ağaç Dostu

Sayın k donmez, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, zaman kaybetmeden güney cephede güneşli bir yere tesbih çiçeği rizomlarını dikeyim ozaman.

k_donmez beğendi.
Eski 02-04-2013, 14:45   #72
Ağaç Dostu

Hafta sonu 3 ayrı renk olarak aldığım canna (tesbih çiçeği) rizomlarını toprakla buluşturdum. Bol güneş alan bir yere diktim, İnşaallah güzel yapraklarını ve çiçeklerini de görmek nasip olur.

k_donmez beğendi.
Eski 02-04-2013, 15:35   #73
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2013
çok beğendim ya bende almalıyım mutlaka.tekzende görmüştüm bilmediğim için almamıştım hemen iş çıkışı koşup alıyoruuummmmmm

ebrulim77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 01:09   #74
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Selamlar , eklediğiniz fotoğraflar yüzünden , 2006 yazında tutkulu şekilde kırmızısını yetiştirdiğim , hatta bu siteye üye olurken nick olarak ismini seçtiğim,eski sevdam olan bu çiçeği, yeniden bahçemde yetiştirme kararı almama neden oldunuz , bugün turuncu sarı ve şeftali rengi alacalısını aldım, bakalım yeniden yer alsın bahçemizde.....

k_donmez beğendi.

Düzenleyen kana06 : 15-01-2016 saat 23:59 Neden: kısaltma
kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 14:48   #75
Ağaç Dostu

Canna (Tesbih çiçeği) soğanlarını toprağa dikeli aşağı yukarı 25 gün oldu, dün diktiğim yerleri iyice kontrol ettim, toprak yüzeyine çıkan küçük bir yeşillik bile göremedim, cannalar toprağa dikildikten kaç gün sonra toprak yüzeyine çıkıyor aceba, canna yetiştiren arkadaşlarım bilgi verirlerse sevinirim.

k_donmez beğendi.
Eski 24-04-2013, 18:39   #76
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Canna (Tesbih çiçeği) soğanlarını toprağa dikeli aşağı yukarı 25 gün oldu, dün diktiğim yerleri iyice kontrol ettim, toprak yüzeyine çıkan küçük bir yeşillik bile göremedim, cannalar toprağa dikildikten kaç gün sonra toprak yüzeyine çıkıyor aceba, canna yetiştiren arkadaşlarım bilgi verirlerse sevinirim.
Gece sıcaklıkları düşük ve toprak soğuk. Önümüzdeki haftadan itibaren gece sıcaklıkları 10 derece civarına gelecek. Çabuk gelişirler endişelenmeyin.
Önceki yılların yumruları güneye bakan sıcak duvar dibinde çabuk gelişiyor. Bende boyu bir karışı geçen de var. Bugün topraktan çıkmayı başaran da var.

Eski 25-04-2013, 10:11   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Gece sıcaklıkları düşük ve toprak soğuk. Önümüzdeki haftadan itibaren gece sıcaklıkları 10 derece civarına gelecek. Çabuk gelişirler endişelenmeyin.
Önceki yılların yumruları güneye bakan sıcak duvar dibinde çabuk gelişiyor. Bende boyu bir karışı geçen de var. Bugün topraktan çıkmayı başaran da var.
Sayın k _donmez ben de çürüdüler diye endişelenmiştim, çok teşekkür ederim, artık topraktan çıkmalarını umutla bekleyeceğim.

Eski 06-05-2013, 20:58   #78
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Name:  IMG_5614.jpg
Views: 1783
Size:  32.1 KB

İki yıldır arıyordum sonunda buldum beyaz cannayı çok şükür

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 21:17   #79
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

tohumdan yetişir mi

Eski 08-05-2013, 09:20   #80
Ağaç Dostu

Sayın k donmez benim cannalar hala toprak yüzeyine çıkmadılar, haftada 1 gün az şekilde suluyorum, sulamayı yanlış mı yapıyorum aceba ?

Eski 08-05-2013, 20:57   #81
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Sayın k donmez benim cannalar hala toprak yüzeyine çıkmadılar, haftada 1 gün az şekilde suluyorum, sulamayı yanlış mı yapıyorum aceba ?
Hava ısınınca ben iki günde bir çimlerle birlikte sulamaya başladım. Gelişimleri fena değil. Yumruları sarsmadan kontrol edin. Artık görünmeleri gerekir.

Eski 10-05-2013, 08:47   #82
Ağaç Dostu

Sayn k donmez yarın yumrulara zara vermeden bir bakayım, teşekkür ederim.

Eski 10-05-2013, 21:39   #83
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

arkadaş bu kadar zor mu tohumdan yetişip yetişmediğini söylemek?

Eski 11-05-2013, 07:00   #84
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
arkadaş bu kadar zor mu tohumdan yetişip yetişmediğini söylemek?
Yetiştiren olsa yazardı. Aşağıda yabancı bir link var. İnceleyin. Sert tohumların işlem görerek ekilmesi gerekiyor.

Growing Canna from seed

Eski 16-01-2014, 11:02   #85
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
arkadaşlar bu kanna farklı mı?

Kanna (Sceletium tortuosum), Aizoaceae familyasından, Afrika'nın güneyindeki yarı çöl bölgelerde yetişen ender bir etli (sukkulent) bitki türü.

Afrikalı yerliler tarafından tarih öncesi zamanlardan beri ruh halini geliştirici olarak kullanılmıştır. Ek olarak iştah kapatıcı ve fiziksel-zihinsel dayanıklılığı artırıcı olarak çobanlar ve avcılar tarafından kurak bölgelerdeki uzun mesafe yürüyüşlerinde kullanılmıştır

Ilımlı bir zindelik ve öfori duygusu (kendini mutlu, keyifli ve coşkulu hissetme) verir. Benzersiz özelliği çoğu insanın yaşadığı alışılmış zihinsel gerginliği gevşeterek enerjiyi salıp serbest bırakmasıdır. Kannanın aynı anda hem gevşeme hem de olumlu ruh halini uyarmaya sebep olarak duygusal dengeyi sağlayıcı eşsiz bir kabiliyeti vardır. Toplum içinde rahatlatır, sempati yaratır, sosyal kaynaşma sağlar. Sıkılgan ve çekingenlik hissini azaltır

Moral bozukluğu, stres, depresyon ve asabiyete iyi gelir. Sigara, içki gibi alışkanlıklardan kurtulmada etkilidir. Nikotin veya diğer bağımlılık yapan maddelere karşı olaşan şiddetli arzu ve özlemi azaltır. Aynı zamanda bu maddeleri bırakınca oluşan etkileri küçültür. Bunu bu tip kişilerde ciddi oranda düşen serotonin seviyesini yükselterek gerçekleştirir. Diğer kullanım alanları: sosyal fobi, dikkat eksikliği bozukluğu, hiper aktivite, bipolar ve obsessif kompulsif bozukluk.

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 13:32   #86
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lokmanbahçe Mesajı Göster
arkadaşlar bu kanna farklı mı?

Kanna (Sceletium tortuosum), Aizoaceae familyasından, Afrika'nın güneyindeki yarı çöl bölgelerde yetişen ender bir etli (sukkulent) bitki türü.

Afrikalı yerliler tarafından tarih öncesi zamanlardan beri ruh halini geliştirici olarak kullanılmıştır. Ek olarak iştah kapatıcı ve fiziksel-zihinsel dayanıklılığı artırıcı olarak çobanlar ve avcılar tarafından kurak bölgelerdeki uzun mesafe yürüyüşlerinde kullanılmıştır

Ilımlı bir zindelik ve öfori duygusu (kendini mutlu, keyifli ve coşkulu hissetme) verir. Benzersiz özelliği çoğu insanın yaşadığı alışılmış zihinsel gerginliği gevşeterek enerjiyi salıp serbest bırakmasıdır. Kannanın aynı anda hem gevşeme hem de olumlu ruh halini uyarmaya sebep olarak duygusal dengeyi sağlayıcı eşsiz bir kabiliyeti vardır. Toplum içinde rahatlatır, sempati yaratır, sosyal kaynaşma sağlar. Sıkılgan ve çekingenlik hissini azaltır

Moral bozukluğu, stres, depresyon ve asabiyete iyi gelir. Sigara, içki gibi alışkanlıklardan kurtulmada etkilidir. Nikotin veya diğer bağımlılık yapan maddelere karşı olaşan şiddetli arzu ve özlemi azaltır. Aynı zamanda bu maddeleri bırakınca oluşan etkileri küçültür. Bunu bu tip kişilerde ciddi oranda düşen serotonin seviyesini yükselterek gerçekleştirir. Diğer kullanım alanları: sosyal fobi, dikkat eksikliği bozukluğu, hiper aktivite, bipolar ve obsessif kompulsif bozukluk.
Farklı bir bitki oldukları çok net anlaşılıyor.

Eski 03-08-2014, 13:35   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Merhaba arkadaşlar ben geçen hafta bir çöpün yanından bir sürü canna yumrusu buldum galiba söküp söküp atmışlar.Sorun ise bu yumruların küflenmeye başlaması sizce ben bunları hemen dikeyim mi yoksa başka bir şey mi yapmalıyım?

abk beğendi.
Orçun m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 16:19   #88
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Sayın Orçun m, ben de bugün çöpe kana bitkisini atan birini gördüm. Çevre sitelerden birinin bahçıvanı sanırım. Fazla yumru varsa verir misiniz dedim. Şikayet eder bir halde "çok arsız zaten, her yeri sarıyorlar, bak tohumları var" dedi ve gitti. Ben de çöpe atılan bitkilerin tohumlarını topladım. Ama siz benden daha şanslısınız, siz rizom bulmuşsunuz. Ben olsam Denizli gibi bir yerde hemen ekerdim o rizomları. Umarım hepsi tutar ve geleck yıl güzel çiçekler verir size.

Orçun m beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 19:51   #89
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Cevap gelmeyince hemen dikmiştim ama sadece bir tanesi sivişmeye başladı.Bende bahçedeki 6 kök canna'nın bu yaz içinde yaklaşık 20 tane yavru vermesiyle avuttum kendimi.

abk beğendi.
Orçun m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 19:14   #90
Ağaçsever

benares's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Canna 'Pretoria, Bengal tiger'

Bahçeye diktiğim canna 'Pretoria, Bengal tiger'

Eklenen Resimler

abk, Mesut Temiz, Muda ve 2 kişi beğendi.
benares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024