agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni343Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2016, 19:32   #511
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Japon gülü Mesajı Göster
Merhaba
Geçen sonbaharda çiçekli ilken aldığım lilyumlarımı solunca saplarını kesip saksıyı dışarı attım. Bahar da soğanları söküp yeniden ekin diye okumuştum. Fakat bu gün dalların topraktan görünen kısımlarında siyah renkli tomurcuk benzeri yapılar gördüm. Bunlar yavru soğan olabilir mi? Şimdi ne yapmalıyım?
Not: foto yüklemeye çalışıyorum.
Bunlar bulbil denilen yavru soğanlar olabilir.Bu sene saksıda (dışarıda) beslensin, irileşsinler, kasım gibi ayırıp dikin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 21:29   #512
Ağaçsever

doğadostu's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Teşekkür ederim sayın kgursan

doğadostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 15:37   #513
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Lilium candidum

Muhteşem kokusuna bayıldığım Akzambak(Lilium candidum) çiçeklerinin soğanlarını,4-5 yıldır ticari gaye olmaksızın sırf kendim için üretiyorum.Bir bölümünü satın alarak,bir bölümünü daha önceden temin edip dikmiş olduğum anaç soğanlardan ayırarak bir bölümünü de çiçek saplarındaki yaprak diplerinden yavru soğanlar elde ederek ürettim.Özel bir bakım yapmadığım halde gayet sağlıklı görünüyorlar.Şu anda 400 civarında soğanım oldu.Amacım Manisa-Osmancalı köyündeki babadan kalma 150 metrekarelik bahçemin tamamını Lilium candidum,yerli sümbül ve nergis türleriyle(Karaburun ve Erlicheer) doldurmak.
Her zaman köyde olamadığım için bazı işlerin vakitleri geçiyor.Mesela geçen yıl toplamakta geç kaldığım çiçek sapları güneşte kavrulduğu için,bir kucak çiçek sapından bir tek yavru soğan bile elde edemedim.

Eklenen Resimler

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 16:10   #514
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Harika olmuslar

mobil telefondan tapatalk ile yollandı

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 18:22   #515
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Harika olmuslar
Teşekkürler.Sizin akzambaklar daha iyi durumdadır Mevlüt Hocam.Siz daha bilinçli bakım yapıyorsunuz.

eceyıldız beğendi.
Eski 05-03-2016, 18:23   #516
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bu yil benimkiler zayif hava şartları biraz kötü idi.Ama duzelecek ins.Yağışlar başladı.

mobil telefondan tapatalk ile yollandı

Eski 26-04-2016, 09:04   #517
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Yapı marketten 2 gün önce lilium aldım. Saksıda 4 dal dikili halde, toplam 18 açılmamış çiçeği var. Toprağı kuru geldiği için ilk geldiğimde suladım alttan su çıkmayana başkayana kadar. 2 gündür alttan ciddi derecede yaprak döküyor. Üstteki yapraklar ve çiçekler sağlıklı ama gitgide sağlıklı yapraklar aşağıdan yukarıya dökülmeye başlayınca çok korktum. Dökülmeyi öblrmrk için ne yapmam gerekir?
Yardımlarınız için şindiden teşekkürler.

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 09:29   #518
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lemuria Mesajı Göster
Yapı marketten 2 gün önce lilium aldım. Saksıda 4 dal dikili halde, toplam 18 açılmamış çiçeği var. Toprağı kuru geldiği için ilk geldiğimde suladım alttan su çıkmayana başkayana kadar. 2 gündür alttan ciddi derecede yaprak döküyor. Üstteki yapraklar ve çiçekler sağlıklı ama gitgide sağlıklı yapraklar aşağıdan yukarıya dökülmeye başlayınca çok korktum. Dökülmeyi öblrmrk için ne yapmam gerekir?
Yardımlarınız için şindiden teşekkürler.
öncelikle fazla sulamak zambak soğanına zarar verebilir.ama bahsettiğiniz şey gayet normal.2 senedir zambak büyütüyorum.alt yapraklar üstten uzadıkça dökülüyor.zambağın büyümesi en uç noktadan olduğu için sanırım güneşi alan yaprak sayısına bağlı olarak alttakiler dökülüyor.

benim yaşadığım sorun geçen sene tek saplı olan soğanlardan bağzıları zayıf ama iki uçlu çıktı.belli bir zaman sonra ise sapları yumuşayıp yan yattı.tekli çıkan zambaklar ise gayet sağlıklı görünüyor.

eceyıldız beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 10:08   #519
Ağaçsever

Toprak şuan nemli, ne zaman sulamalıyım? Toprak çok yumuşak olduğu için nemini çok net anlaşılamıyor. Bitki komple ölmez dimi? 4 dal liliumdan 2 günde belki 30-40 dökülmüş yaprak toplamışımdır. Yukarıdaki yeşiller hala capcanlı ama korkuyorum oraya kadar yürüyecek diye.

eceyıldız beğendi.
Eski 27-04-2016, 13:52   #520
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Alıntı:
....Bitki komple ölmez dimi? 4 dal liliumdan 2 günde belki 30-40 dökülmüş yaprak toplamışımdır. Yukarıdaki yeşiller hala capcanlı ama korkuyorum oraya kadar yürüyecek diye.
Bir fotoğrafını görsek..Belki daha iyi yorum yapılabilir.

Eski 28-04-2016, 11:17   #521
Ağaçsever

Bitkilerden her biri günde 5-8 yaprak döküyor. Aldığımda en dibinde bile yaprak vardı neredeyse. Çok az doğum kontrol hapı ezip suyuna karıştırmıştım daha şevkli büyüsün, çiçekleri hızlı açsın diye. Onun yan etkisi olmuş olabilir mi acaba?

canannuman ve nanemolla beğendi.
Eski 28-04-2016, 11:41   #522
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Bitkilerden her biri günde 5-8 yaprak döküyor. Aldığımda en dibinde bile yaprak vardı neredeyse. Çok az doğum kontrol hapı ezip suyuna karıştırmıştım daha şevkli büyüsün, çiçekleri hızlı açsın diye. Onun yan etkisi olmuş olabilir mi acaba?

sıkıntı görünmüyor sambaklarnızda.üst kısım durduğu sürece bişey olmaz.belli bir dökülmeden sonra artık tek dük dökülür hatta belki hiç dökülmez.
zambak için o kadar kasmaya gerek yok.kendi halinde büyür gelişir.mümkün olduğunca güneşin altında kalsın.aşırı sulamayın yeter.zaten açacak kıvama gelmiş.çiçekleri geçtikten sonra bol güneş alan bir yere koyun ki seneye daha verimli olsun.

Eski 28-04-2016, 11:56   #523
Ağaçsever

Teşekkürler, iyi günler.

Eski 28-04-2016, 17:19   #524
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Sayın lemuria;
Üst yapraklar sağlıklı,alt yapraklar biraz sıkıntılı gibi.Ayrıca saksı çok kuru kalmış.Çiçeklenme döneminde daha fazla su vermek gerekir. Zambağınız Lilium Candidum değil ama bütün zambaklar güzeldir sonuçta.

Dumlupınar beğendi.
Eski 27-05-2016, 19:54   #525
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2016
Merhabalar ben 1 hafta once fidancilardan 60 cm uzunlugunda cicekleri acmis beyaz lilyum aldim. Cicekleri sararmaya basladi. 3 daldi bir tanesi dibi kahverengi yukariya dogru sari bir hal aldi. Onu soktum baska saksiya aldim. Diger 2 si iyi gibi gorunuyor ama bilemedim. Yapraklarin dibinde beyaz pamukcuklar olustu bu normalmi yoksa hastalndimi acaba. Burde evde saksida baska renk renk lilyum istiyorum. Nasil temin ederim. Saygilar.

hicran ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 17:00   #526
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Ben bilmiyordum ağaç lilyumu ilk defa görüyorum latince ismi nedir acaba

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 08:00   #527
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bu sayfada pek çok lillium türleri soğanlarının resimleri paylaşılmış ama candidum hangisi ben anlayamadım/göremedim. Lilium candidum soğanı ve bitkisi son olarak çiçekli halinin resmi var mı acaba kimse de?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 14:22   #528
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Biri marketten almıştım farklı renklerde açacak diğerinde beyazlar yanlız çoğu açmaz çünkü bir çılgınlık yapmıştım sarımsak gibi dış dış yapıp ekmistim bahçe doldu resmen hepside tuttu gerçi adana havasını çok seviyorlar belki de ondan hepsinin tutması bu yıl 2 beyaz acar bi maçta renklisi diğerleri yavrulari

Eklenen Resimler

Milla ve Dumlupınar beğendi.
Eski 06-07-2017, 07:07   #529
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Herkese merhabalar,

Babamın bahçesinde geçen ay açmış çok güzel zambaklar vardı.Dün yanına gittiğimde çiçeklerini döktüklerini gördüm.Ancak aşağıdaki resimdeki gibi sanki bir tohum topu gibi birşey oluşturmuş.Ne ve nasıl yapmam lazım.Alsam kendi bahçemde ekebilirmiyim.Kolaylıklar dilerim.
Name:  WhatsApp Image 2017-07-06 at 07.55.43.jpeg
Views: 671
Size:  58.0 KB

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2017, 10:11   #530
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Efe Bey Mesajı Göster
Herkese merhabalar,

Babamın bahçesinde geçen ay açmış çok güzel zambaklar vardı.Dün yanına gittiğimde çiçeklerini döktüklerini gördüm.Ancak aşağıdaki resimdeki gibi sanki bir tohum topu gibi birşey oluşturmuş.Ne ve nasıl yapmam lazım.Alsam kendi bahçemde ekebilirmiyim.Kolaylıklar dilerim.
Eklenti 653326
Bir şey yapmanız gerekmiyor, tohum kapsüllerinin olgunlaşmasını bekleyin, yaz sonunda tohumları alabilirsiniz. İyi bir bakımla, 3-4 sene sonra çiçeklerinin keyfini sürebilirsiniz.

Yalnız şöyle de bir şey var; fotoğraftakiler lilyum değil sanırım, daha çok amaryllis gibiler.

Düzenleyen wakan : 06-07-2017 saat 14:37
wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2017, 19:15   #531
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Herkese merhabalar,

Eklenti 653326
zambak değil bunlar amaryllis hatta amaryllis de değil tam olarak hippeastrum

türkçe olarak isimlendirmek istiyorsanız da çoban çiçeği diyebilirsiniz.

yinede sorulara cevap verecek olursak evet onlar tohum keseleri içinde bakamayacağınız kadar tohum olur. ama çiçek açacak büyüklüğe erişmesi yıllar alır. o yüzden tohumları boşverip dibindeki muhtemel yavrularına göz dikin
yine soğanların güç kaybetmemesi için çiçek açtğından tohuma bırakmayın.çiçek solar solmaz sapı koparın.

KAPTANzst beğendi.
Eski 07-07-2017, 09:40   #532
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
zambak değil bunlar amaryllis hatta amaryllis de değil tam olarak hippeastrum

türkçe olarak isimlendirmek istiyorsanız da çoban çiçeği diyebilirsiniz.

yinede sorulara cevap verecek olursak evet onlar tohum keseleri içinde bakamayacağınız kadar tohum olur. ama çiçek açacak büyüklüğe erişmesi yıllar alır. o yüzden tohumları boşverip dibindeki muhtemel yavrularına göz dikin
yine soğanların güç kaybetmemesi için çiçek açtğından tohuma bırakmayın.çiçek solar solmaz sapı koparın.
Sn.Batı Rüzgarı,
Dibindeki yavruları için neler yapmalıyım,çıkartmalımıyım,ne zaman ve nasıl,ayrıca nasıl ve nerede muhafaza etmeliyim.Teşekkür ederim şimdiden.

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 21:44   #533
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Sn.Batı Rüzgarı,
Dibindeki yavruları için neler yapmalıyım,çıkartmalımıyım,ne zaman ve nasıl,ayrıca nasıl ve nerede muhafaza etmeliyim.Teşekkür ederim şimdiden.
istediğiniz zaman yavruları ayırıp başka bir saksıya dikebilirsiniz.toprak sadece torf olmamalı bahçe toprağı olabilir.gübre olursa daha iyi olur.
muhafaza etmek için de bir neden yok. çünkü herhangi bir zamanda toprağa alınabilir bir sakıncası yok.hatta daha iyi olur bir an önce kök salıp yeni yapraklar çıkarması için.

yine soğanları derine gömmeyin. yüzeysel dikin ve çok sulamayın.eğer içeride bakacaksanız içeride çıkan yaprak dışarıya aldığınız sararıp dökülebilir.****** ardından yeni yapraklar gelecektir.

Efe Bey beğendi.
Eski 04-09-2017, 11:09   #534
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Liliumlar ekime hazir

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

canannuman ve Muda beğendi.
Eski 04-10-2017, 17:08   #535
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Lilyum sarımsağa benzeyen soğanı vardır ve bende bir dış ayırıp ekiyorum ve o dış yavru cikartiyor

Eklenen Resimler

kamil35, Muda, efeege ve 1 kişi beğendi.
Eski 27-10-2017, 07:04   #536
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Sarımsak kibi ayırıp ekersek bu yıl çiçek açarlar mı? Açarlarsa çok iyi olur, bende iki büyük soğanı var öyle yaparsam bir sürü çiçeğim olur demek.

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 00:47   #537
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 Mesajı Göster
Sarımsak kibi ayırıp ekersek bu yıl çiçek açarlar mı? Açarlarsa çok iyi olur, bende iki büyük soğanı var öyle yaparsam bir sürü çiçeğim olur demek.
Açmaz!! Bir sürü bitkin olur ama birsürü çiçeğiniz olmaz!! İki büyük soğanı hiç ayırmadan ekerseniz 2 veya 4 adet çiçeğiniz olur!!

Dumlupınar ve lilpar76 beğendi.
Eski 30-11-2017, 09:31   #538
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Bir şey yapmanız gerekmiyor, tohum kapsüllerinin olgunlaşmasını bekleyin, yaz sonunda tohumları alabilirsiniz. İyi bir bakımla, 3-4 sene sonra çiçeklerinin keyfini sürebilirsiniz.

Yalnız şöyle de bir şey var; fotoğraftakiler lilyum değil sanırım, daha çok amaryllis gibiler.
Bence zambaklar solmaya yakın koparinki sogandaki besini tohuma vermesin gerek yok çünkü tohuma

Eklenen Resimler

Eski 28-12-2017, 07:23   #539
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn üyeler daha önce soruldumu animsayamadim ama en yoğun kokulu olan lilyum candidum mu? Yoksa oriantel rialto ya da casablanka türü falanmi?

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 19:32   #540
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn üyeler daha önce soruldumu animsayamadim ama en yoğun kokulu olan lilyum candidum mu? Yoksa oriantel rialto ya da casablanka türü falanmi?
Her türün kokusu kendine göre ve farklıdır. Yoğunluk konusu farklıdır, hava sıcaklığı ile de ilgilidir. L.candidum un kokusu biraz daha ağırca, fakat oriental melezlerin (casablanca vs.) kokusu daha nahif , daha hafif ama hoş dur.

Hülya beğendi.

Etiketler
lilium candidum, soğan, zambak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024