agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni343Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2013, 10:56   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Arkadaşlar,canım çiçeğin daha açmadanölüyor.Çok üzülüyorum Tomurcuklar açmadançürüyor Eve gelel 2-3 haft oldu Çok güzeldi.yerini mi sevmedi acaba?

Gokben76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 09:22   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
Bir hafta önce aldığımda böyleydi.. Çok güzel açtı
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382862088

Sonra ben fazla sulayınca böyle oldu
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382861846

Nasıl bakım yapabilirim iki gundur sulamayı bıraktım geri düzelirmi acaba

Eklenen Resimler

Milla ve neşecan beğendi.
Mebk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 09:28   #423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
Diğer hali
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382862449

Mebk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 15:14   #424
Yeni Üye

beyazzambak34's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2013
arkadaşlar kolay gelsin herkese. foruma yeni üyeyim.4 , 5 yıldır deneme yanılma yöntemiyle İstanbul da balkonda çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Ama 1 yıldan beri net te araştırıyorum. formunuza üye olduktan sonra bilgilerimin daha da artacağına şüphem kalmadı. balkonumda kaktüs, kırmızı kokulu karanfil, ve lilium candidum yetiştirmeye çalışıyorum. bir sonraki mesajımda fotoları yüklerim. kolay gelsin..

beyazzambak34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 03:06   #425
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2010
geçen sene aldığım ve çok güzel çiçeklenen lilium soğanımı bir iki hafta önce diktim ama bugün kontrol ettiğimde çürüdüğünü gördüm çok üzüldüm

bayram ziyaretinde halamdan aldığım mis zambağı soğanlarımda durağan bir görünüm sergiliyor bakalım kış sonunda ne durumda olucaklar.

Eklenen Resimler

burak_skry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 11:04   #426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Lilyum Çiçeği hastalığı

Arkadaşlar Lilyum(zambak)çiçeği çiçek açmadan çiçeklerinin yaprakları kurudu malesef. Saksının altına baktığımda köklerinin saksının altında ki deliklerden çıktığını gördüm.Marketten satın aldıktan sonra saksıyı değiştirmedim.Acaba saksımı küçük geldi de çiçekleri açmadan kurudu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen doktor2005 : 07-12-2013 saat 12:06
doktor2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 16:32   #427
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktor2005 Mesajı Göster
Arkadaşlar Lilyum(zambak)çiçeği çiçek açmadan çiçeklerinin yaprakları kurudu malesef. Saksının altına baktığımda köklerinin saksının altında ki deliklerden çıktığını gördüm.Marketten satın aldıktan sonra saksıyı değiştirmedim.Acaba saksımı küçük geldi de çiçekleri açmadan kurudu?
1.Oda içinde ışık azlığı ve havalandırma yetersizliği nedeniyle çiçekleri solmuş olabilir,
2. Saksının altındaki saksının içinde su biriktiyse ve saksı altından çıkan köklersu içinde kaldıysa da sararma-kuruma yapabilir.

öneri: suyu azaltın, bitkiyi bol ışıklı ve havadar bir yere koyun. Dışarısı da olabilir

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 16:37   #428
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mebk Mesajı Göster
Bir hafta önce aldığımda böyleydi.. Çok güzel açtı
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382862088

Sonra ben fazla sulayınca böyle oldu
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382861846

Nasıl bakım yapabilirim iki gundur sulamayı bıraktım geri düzelirmi acaba
Etrafındaki naylonu kaldırın ki hava sirkülasyonu olsun bitkinin arasında, sulamayı da haftada bir yapsanız yeter, bol ışık alan bir yere koyun, eğer çiçekleri geçti ise dışarıya da koyabilirsiniz.

Eski 09-12-2013, 14:54   #429
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Arkadaşlar bu da sağlık ocağı polikliniğinde ki zambak çiçeğim.Bu çiçekleri marketten almıştım.Çok güzel açmasına rağmen hiç kokusu yok.Oysa ki zambak çok güzel kokar diye biliyorum.Koku vermesi için yapılabilecek bir şey varmı acaba?

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve neşecan beğendi.
doktor2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 18:35   #430
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktor2005 Mesajı Göster
Arkadaşlar bu da sağlık ocağı polikliniğinde ki zambak çiçeğim.Bu çiçekleri marketten almıştım.Çok güzel açmasına rağmen hiç kokusu yok.Oysa ki zambak çok güzel kokar diye biliyorum.Koku vermesi için yapılabilecek bir şey varmı acaba?
Bu kokan cinslerinden değil de ondan. Kokulu olan lilium cinsleri: Lilium candidum (beyaz mis zambak), Oriental melezleri ve bilmediğim bir kaç türü daha.

Sizin çiçeğiniz asiatic melez denilen türlerden bir çeşit olup, kokusuzdur. Bunların çiçeklerinde "nektar" (buharlaşırken koku veren madde) salgılayan kanallar yoktur.

Eski 28-03-2014, 10:53   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Migrostan henüz tomurcuklanmamış lilyum fidesi aldım, evde büyüdü tomurcukları göründü, ama tomurcuklarının içi boş, tepesinden kessem yeni tomurcuk verirmi diye düşünüyorum?
Bir bilene soralım?

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 00:25   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
merhabalar,
aldığımda salonumu kokusuyla saran lilyumlarım soldu
balkona çıkardım, saksısını değiştirdim fakat ortama uyumunu sağlayamadım sanırım. galiba aynı dal üzerinden çiçek açmıyor.
şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim. iyice kurumasını mı bekleyeyim soğanını kullanabilmek için? ziyan olsun istemiyorum.
yoksa çıkartıp saklamalı mıyım?
bir de yeni lilyum soğanları aldım, şu an saksıya diksem verimli olur mu? bir de dikince sulamalı mıyım sanki bi yerlerde sulamamam gerektiğini okumuştum. ve saksıyı nasıl bir ortama koymalıyım?
solan lilyumlarım
Name:  CAM00680.jpg
Views: 4499
Size:  58.0 KB

Milla beğendi.
nAzz... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 00:41   #433
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatice p. Mesajı Göster
Migrostan henüz tomurcuklanmamış lilyum fidesi aldım, evde büyüdü tomurcukları göründü, ama tomurcuklarının içi boş, tepesinden kessem yeni tomurcuk verirmi diye düşünüyorum?
Bir bilene soralım?
Tomurcukları varsa içi boş değildir, bunlar büyür gelişir ve çiçek açarlar,

keserseniz yeni tomurcuk vermezler ama soğanın gelişimine yardımcı olursunuz, bir sonraki sene daha iyi çiçek açarlar.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 00:53   #434
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nAzz... Mesajı Göster
merhabalar,
aldığımda salonumu kokusuyla saran lilyumlarım soldu
balkona çıkardım, saksısını değiştirdim fakat ortama uyumunu sağlayamadım sanırım. galiba aynı dal üzerinden çiçek açmıyor.
şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim. iyice kurumasını mı bekleyeyim soğanını kullanabilmek için? ziyan olsun istemiyorum.
yoksa çıkartıp saklamalı mıyım?
bir de yeni lilyum soğanları aldım, şu an saksıya diksem verimli olur mu? bir de dikince sulamalı mıyım sanki bi yerlerde sulamamam gerektiğini okumuştum. ve saksıyı nasıl bir ortama koymalıyım?
solan lilyumlarım
Eklenti 481982
Zamansız yer değişimi yapmışsınız, soğanlı bitkiler yeşil dönemde saksı değişikliği yapılmaz ve bu değişimle birlikte yeşil aksam ölür, fazla sulama yaparsanız soğanı da öldürürsünüz.
Aynı dal üzerinde tekrar çiçek açmaz, o dal ölmüştür artık, saksıyı öylece bırakınız sulamayınız ara ara çok az nemlendirin fazla sulamayla soğanı öldürmediyseniz seneye çiçek açacaktır.

Yani aldığınız soğanları hemen ekiniz yeşil yaprak çıkarıncaya kadar çok az nemlendiriniz daha sonra su miktarını biraz arttırabilirsiniz dikkat etmeniz gereken husus saksı toprağınız süzek olmalı.

serdarca06 ve nAzz... beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 18:12   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
sayın lilium çok teşekkür ederim. verdiğiniz bilgiler doğrultusunda işlem yaptım, beklemedeyim

nAzz... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 23:41   #436
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
sayın lilium mis zambagının alt yapraklarının bordo olmasının sebebi nedir. bu normal mi. mis zambaklarım gayet güzel gelişimini tamamladı fakat alt yapraklar bordo rendgini aldı.

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 16:24   #437
Yeni Üye

filizzzz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2014
benim lilliumum gelişmiyor ve yaprakları lekeli bazılarıda sararıyor neden olabilir acaba yardımcı olurmusunuz

Eklenen Resimler

filizzzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 17:10   #438
Ağaç Dostu.

Gölgede kalmış

Eski 02-08-2014, 14:11   #439
Yeni Üye

filizzzz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Gölgede kalmış
pek gölge değil öğleden akşama kadar güneş görüyor güneye bakan cam önünde

filizzzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 21:50   #440
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi filizzzz Mesajı Göster
benim lilliumum gelişmiyor ve yaprakları lekeli bazılarıda sararıyor neden olabilir acaba yardımcı olurmusunuz
Benim de lilium casablanca bu şekilde oldu ve açmadan kurudu. Diğer lilium türleri ile aynı yerdeydi.(mestre polyanna...vs)

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 21:55   #441
Ağaç Dostu

Bu arada sizlere bir sorum olacak. Komşumun bahçesinde lilium candidum lar vardı. Çiçekleri geçtikten sonra saplarını kopardım. Gazeteye sarıp bodruma koyacaktım ama fırsatım olmadı.
Üst üste bahçenin kenarında kaldılar. 2 gün önce saplarındaki oluşumları gördüm, küçük soğancıklar vardı. Çok mutlu oldum. O küçük soğancıkları ne zaman saplardan ayırıp dikmeliyim acaba? Bir de dikecğim toprağın özellikleri nasıl olmalı? Özel bir şey isterler mi? Yanıtlayacak olan arkadaşımıza şimdiden teşekkürler.

Milla beğendi.
Eski 10-08-2014, 15:08   #442
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Bu arada sizlere bir sorum olacak. Komşumun bahçesinde lilium candidum lar vardı. Çiçekleri geçtikten sonra saplarını kopardım. Gazeteye sarıp bodruma koyacaktım ama fırsatım olmadı.
Üst üste bahçenin kenarında kaldılar. 2 gün önce saplarındaki oluşumları gördüm, küçük soğancıklar vardı. Çok mutlu oldum. O küçük soğancıkları ne zaman saplardan ayırıp dikmeliyim acaba? Bir de dikecğim toprağın özellikleri nasıl olmalı? Özel bir şey isterler mi? Yanıtlayacak olan arkadaşımıza şimdiden teşekkürler.
Yanıtlayacak kimse yok mu?

Eski 10-08-2014, 16:04   #443
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
saplari dipten kesin, serin bi yere kaldırın, soğanciklar biraz daha gelişsin, denizli kışı ılık geçer , saplar Iyice kuruyunca dikkatlice ayırıp bahçenizin güneş alan bi köşesine dikin, ilk sene çiçeklenmez, ama büyüme durumuna göre ikinci sene çiçek yapar

turkanatalay beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 14:15   #444
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Arkadaşlar mis zambak (lilium candidum) ekim zamanı yaklaşıyor.Soğan,yumru,rizom satış bölümünde hocam 100 zambak soğanlarının satışına başlamış.Ben bugün 25 tane satın aldım.
Soğanlar mükemmel,sağlıklı ve çok iri durumda.Fiyatı 2 TL.Kaçırmayın derim.Bu soğanların bir tanesinin çiçek adedi tahminime göre 8-10 taneden az olmaz.

polemos beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 20:00   #445
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
liliumlar güzel açıyorlar ben daha önceden almıştım.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2014, 17:07   #446
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba

Iran`da lilium cok satiliyor. Hem saksida kucuk lilium hem kesme cicek olarak iyi pazari var. Nevruz ( Mart 21 ) de ise lale ve sumbul birer tanelik kucuk saksilarda acmis olarak onbinlerce satiliyor.

Turkiye`den lale ve sumbul sogani getirip satiyoruz. Bu sene kendimiz de yetistirip saksili satmayi planliyoruz.

Ozellikle lilium icin dikilecek buyuklikte iyi kalite , muhtelif cesitler ama ozellikle beyaz, sogan ariyorum. Mali yolcu beraberinde otobus ile getirdigimizden saglik sertifikasi, ihracat ve nakliye sorunu yok.

Ozellikle Sn Hacam100 ve Sn Lilium tedarik edebilirlerse, aracisiz hem bize ucuza gelir hem satan pesin parasini almis olur.

Bu arada Lilium yetistirmek icin belli sartlarda ortak olabiliriz, bize yol gostermek isteyen varsa para koymadan kar payi verebiliriz, uzaktayiz ama bir yolunu buluruz.

Burada lale, sumbul ve lisiantus yetistirdik ve sattik. Bu sene tekrar baslamak istiyoruz.
Saglicakla kalin

YeniBON beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 00:31   #447
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Merhaba

Iran`da lilium cok satiliyor. Hem saksida kucuk lilium hem kesme cicek olarak iyi pazari var. Nevruz ( Mart 21 ) de ise lale ve sumbul birer tanelik kucuk saksilarda acmis olarak onbinlerce satiliyor.

Turkiye`den lale ve sumbul sogani getirip satiyoruz. Bu sene kendimiz de yetistirip saksili satmayi planliyoruz.

Ozellikle lilium icin dikilecek buyuklikte iyi kalite , muhtelif cesitler ama ozellikle beyaz, sogan ariyorum. Mali yolcu beraberinde otobus ile getirdigimizden saglik sertifikasi, ihracat ve nakliye sorunu yok.

Ozellikle Sn Hacam100 ve Sn Lilium tedarik edebilirlerse, aracisiz hem bize ucuza gelir hem satan pesin parasini almis olur.

Bu arada Lilium yetistirmek icin belli sartlarda ortak olabiliriz, bize yol gostermek isteyen varsa para koymadan kar payi verebiliriz, uzaktayiz ama bir yolunu buluruz.

Burada lale, sumbul ve lisiantus yetistirdik ve sattik. Bu sene tekrar baslamak istiyoruz.
Saglicakla kalin
sayın kiziltan,lilyum candidum(mis zambak) soğanlarının satışı için hocam 100 sitenin satış bölümünde irtibat numarasını vermiş.Kendisi ile oradan geç kalmadan irtibata geçerseniz herkese olduğu gibi size de yardımcı olacaktır.Sağlıcakla kalın.Selamlar...

Eski 02-09-2014, 08:04   #448
Ağaç Dostu

Tesekkurler Sn Dumlupina Numarayi bulup bugun ararim.
Saglicakla kalin

Eski 02-09-2014, 11:38   #449
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Tesekkurler Sn Dumlupina Numarayi bulup bugun ararim.
Saglicakla kalin
Ben de teşekkür ederim.hocam 100 ile irtibata geçmenize sevindim.Lilyum soğanı için çok doğru bir adres.Tahran'a selamlar...

Eski 02-09-2014, 16:27   #450
Ağaç Dostu

Soganlar icin fiyat geldi, sagolsunlar, ancak ellerindeki miktar bizim icin cok az.

Etiketler
lilium candidum, soğan, zambak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024