agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2014, 08:48   #151
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
GÜNAYDIN; SÜMBÜLLERİM AÇTI
KOKUSUYLA ODAMIZI MİS GİBİ DOLDURDU...

Eklenen Resimler

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 14:07   #152
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
merhabalar lale ve sumbullerimi kasım gibi ektim balkonda duruyorlar.. toprağın üzeri kupkuru birazcık sulasam mı yoksa öylece kalsın mı?

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 18:35   #153
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
merhabalar lale ve sumbullerimi kasım gibi ektim balkonda duruyorlar.. toprağın üzeri kupkuru birazcık sulasam mı yoksa öylece kalsın mı?
Sulanmadan nasıl kök salacak ki? Elbette sulayın, ama ıslak-çamur olmasın nemli olsun toprak. Yani verdiğiniz su toprağı ıslatıp, akıp gitsin. alt tan Su akmaz ise (drenaj olmaz ise) kökler çürür. kolay g elsin

YeniBON, ngr33 ve çiğdem42 beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 08:58   #154
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Sümbüllerimin son hali . Sizce artık sökeyim mi, yoksa yaprakların kurumasını mı bekliyeyim. Görüldüğü gibi yeni sürgünler çıktı acaba onlar da bu yıl mı açacaklar? Bilemedim.

Eklenen Resimler

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 19:07   #155
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
Sümbüllerimin son hali . Sizce artık sökeyim mi, yoksa yaprakların kurumasını mı bekliyeyim. Görüldüğü gibi yeni sürgünler çıktı acaba onlar da bu yıl mı açacaklar? Bilemedim.
Önce lütfen biraz sakin olun! Acele etmeye gerek yok ki? Daha dün diktiniz, bu gün sökecekmisiniz? Olmaz...

1. Soğanı diktiniz ve kök saldı,
2. Kökler su alıp çiçeğini verdi (biraz da yaprak verdi) verdiği çiçek GEÇEN sene oluşmuştu..
3. Şimdi yapraklar besin yapacak , bitkiyi- soğanı besleyecek
4. Bu besleme Hazirana kadar devam edecek,
5. Haziran-temmuz da yapraklar sararacak,
6. temmuz da soğan sökülecek. (veya saksı içinde toprağı ile kuru kalacak)
7. Eylül sonu- Ekim de yeniden dikilir, sulanır ve bitki yenilenir.

Kolay gelsin

Eski 28-06-2014, 21:09   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2014
Herkese merhabalar.3-4 hafta kadar önce aldığım saksıdaki beyaz mis zambaklarım çiçeklerini soldurmaya başladı.Benim sorum tüm çiçekler ve yapraklar düşünce toprakta ne kadar bırakmam uygun olur?çünkü daha önce bunu ayarlayamayıp soğanlarımı kurutmuştum.malum havalar çok sıcak.

jardine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 10:15   #157
Yeni Üye

çiçeklerim tamamen soldu ve döküldü.sanırım çoğu kişi tatilde.

Eski 09-07-2014, 18:42   #158
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jardine Mesajı Göster
çiçeklerim tamamen soldu ve döküldü.sanırım çoğu kişi tatilde.
Tatilde değilim, ama bilgisayar sorunu yaşadım.

Bitkinizin üst aksamı kurudu ise, saksıda ise dikim zamanına (Ekim ayı) kadar (kuru-susuz olarak) saksıda bırakabilirsiniz. yerde ise , bu günlerde söküp çıkarın, gazete kağıdı arasında serin bir yerde iyice kurusun, ve Eylül-ekim gibi dikin)
kolay gelsin

Eski 18-07-2014, 20:35   #159
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Tatilde değilim, ama bilgisayar sorunu yaşadım.

Bitkinizin üst aksamı kurudu ise, saksıda ise dikim zamanına (Ekim ayı) kadar (kuru-susuz olarak) saksıda bırakabilirsiniz. yerde ise , bu günlerde söküp çıkarın, gazete kağıdı arasında serin bir yerde iyice kurusun, ve Eylül-ekim gibi dikin)
kolay gelsin

merhabalar.soğanları gazete arasına koymuştum zaten, toprağımın yanında duruyordu.daha kuru bir yere alayım.çünkü geçenlerde açtığımda sanki üzerinde beyaz küfümsü birşeyler vardı yıkadım.çiçeklerim saksıdaydı.umarım yanlış yapmamışımdır.

Eski 19-07-2014, 20:11   #160
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jardine Mesajı Göster
merhabalar.soğanları gazete arasına koymuştum zaten, toprağımın yanında duruyordu.daha kuru bir yere alayım.çünkü geçenlerde açtığımda sanki üzerinde beyaz küfümsü birşeyler vardı yıkadım.çiçeklerim saksıdaydı.umarım yanlış yapmamışımdır.
iyi kurumadan gazeteye sarınca nemli kalıp küf yapmıştır. havadar yerde ( güneş altında DEĞİL!!) açık bırakın iyice kurusun, tekrar gazeteye sarın.

Eski 02-09-2014, 21:26   #161
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Muscari, lale, sümbül, amaryllis ve kardelenleri saksıdan çıkartmadım bu kez... Bakalım nasıl bir sonuca varacağım.. Umutsuz bekleyiş Sadece çiğdemleri sökmüştüm küf oldukları için..

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 18:44   #162
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Saksıda bırakılan soğanlar nasıl olurda toprak altında yok olur acaba? Çok merak ettim, soğanların bazıları yok olmuş, şaka gibi

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 18:47   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Aynı şeyi bende yaşadım Sn. Hira gerçektende şaka gibi

hira ve Melisa16 beğendi.
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 18:25   #164
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Saksıda bırakılan soğanlar nasıl olurda toprak altında yok olur acaba? Çok merak ettim, soğanların bazıları yok olmuş, şaka gibi
Çok basit: Çürümüşlerdir.

Eski 16-10-2014, 19:19   #165
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bende geçen hafta oturduğum evden taşınıp, terasımdan olacağım için, balkon hazırlığı yaptım soğanlı bitkilerime. E hazır zamanı gelmişken yeni soğanlar almak olmaz mı? Koçtaştan güzel soğanlar aldım, özellikle bayadır aradığım paper white ve sir winston churchill nergislerini bulunca çok sevindim. Araya gardenya da sıkıştırdım tabi.

Name:  a.jpg
Views: 969
Size:  53.9 KB

Name:  b.jpg
Views: 967
Size:  61.8 KB

Name:  c.jpg
Views: 953
Size:  70.4 KB

Yeni evde kullanacağım saksıları belirledim, güzel gübreli zengin harç yaptım. Soğanları zevkime göre güzel güzel yerleştirdim. O sağdaki büyük 60lık saksıdakiler tür tür sümbül, 28 civarı, bazıları yavrulu Onlar açınca salona yerleştireceğim. Kokuyu artık siz düşünün komşulara kadar gider heralde.

Name:  d.jpg
Views: 1000
Size:  69.4 KB

En son da çok üşümesinler, donmasınlar diye ince şekilde kızıl çam malçıyla üzerlerini örttüm. Şimdi battaniyelerinin altında yavaş yavaş uyuyorlar.

Name:  e.jpg
Views: 936
Size:  72.6 KB

Bunların dışında zambak ve sümbülteberlerim var, onları bu sene saksılarında tutup rahatlarını bozmayacağım, zaten topraklarını gayet zengin yapmıştım. İdare edecektir 2 sene daha. Ben bu soğanlı işini çok sevdim. 10 yıldır tohumdan chili biberi yetiştiririm, bu sene ilk kez çiçeklere de geçtim ama gözdem soğanlılar oldu.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 12:18   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
Merhabalar,
Benim sorum dışarı da toprakta bıraktığımız soğanlar; Solcanlar ve sümüklü böcekler tarafından yenmezmi?

pembefil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 01:25   #167
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Benimde amarallis, glayöl soğanlarım komşumun bahçesinde idiler. Bahçe düzenlemesi için bahçeyi bütün kazdılar vs. vs. 3 gün kadar önce bahçeye gidip de soğanlarımın parçalanmış, bölünmüş, yüzeyde kalıp kurumaya yüz tutmuş olduklarını bir ikisinin de yeşermeye başlamış olduğunu görünce tabi yine bana zarar, ziyan; çok üzüldüm. Nihayet bugün soğanlarımı zarar ziyanıyla topladım ve büyük bir yoğurt kovasına hepsini bir araya diktim, su vermedim. Doğru mudur ya da ne yapmam gerek idi, yardımcı olur iseniz sevinirim.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 20:26   #168
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Sayın kgursan hocam neredeyse tüm soğanlı bitkilerin saklanması konusunda bilgiler vermişsiniz fakat amaryllis hakkında bilgi göremedim rica etsem bu konuya da el atar mısınız?

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 20:11   #169
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan Arslan Mesajı Göster
Sayın kgursan hocam neredeyse tüm soğanlı bitkilerin saklanması konusunda bilgiler vermişsiniz fakat amaryllis hakkında bilgi göremedim rica etsem bu konuya da el atar mısınız?
Sn gökhan arslan., Önce bizler amarylles ile Hippeastrum u karıştırıyoruz. İkisi farklı bitkiler olduğu halde amarylles diye geçiyoruz.

Bunların depolanması ve bakımları da biraz farklılık gösteriyor. Yanlış hatırlamıyorsam, Hippeastrum soğanı devamlı büyüme yapmakltadır, ve çiçek açması için bir ay kadar kuru kalması, saksılarının yan yatırılması gerekir. kuraklıktan sonra çiçek tomurcuğu oluşturmaktadır.

ayrıca bildiğim kadarıyla bunlar 9-13 oC da 2 ay depolanması çiçek açması yönünden gerekli olduğunu sanıyorum. kısaca 2 ay 9-13 oC da,kuru koşullarda depolanmalıdır.
Bildiklerim bunlar. Amarylles ise bunlardan farklı bitki/ soğan. Amarylles güney afrika kökenli, hippeastrum ise güney amerika kökenli, amaryllesin saplarının içi dolu, hippeastrumun saplarının içi boş.

hatırlayabildiğim bunlar kolay gelsin.

Eski 10-04-2015, 21:41   #170
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
Sn gökhan arslan., Önce bizler amarylles ile Hippeastrum u karıştırıyoruz. İkisi farklı bitkiler olduğu halde amarylles diye geçiyoruz.

Bunların depolanması ve bakımları da biraz farklılık gösteriyor. Yanlış hatırlamıyorsam, Hippeastrum soğanı devamlı büyüme yapmakltadır, ve çiçek açması için bir ay kadar kuru kalması, saksılarının yan yatırılması gerekir. kuraklıktan sonra çiçek tomurcuğu oluşturmaktadır.

ayrıca bildiğim kadarıyla bunlar 9-13 oC da 2 ay depolanması çiçek açması yönünden gerekli olduğunu sanıyorum. kısaca 2 ay 9-13 oC da,kuru koşullarda depolanmalıdır.
Bildiklerim bunlar. Amarylles ise bunlardan farklı bitki/ soğan. Amarylles güney afrika kökenli, hippeastrum ise güney amerika kökenli, amaryllesin saplarının içi dolu, hippeastrumun saplarının içi boş.

hatırlayabildiğim bunlar kolay gelsin.
Sayın kgursan öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben şahsen şu yöntemi uygulamaya çalışıyorum. Kasım ayı gibi ( tabi bu izmir için ) sulamayı kesip yapraklarının kurumasını bekliyorum daha sonra saksısından hiç çıkarmadan serin ve gölge bir yerde dinlenmeye alıyorum. Havalar iyice ısınınca ( nisan başı gibi ) sulamaya başlıyorum fakat daha öncesinde sap veren soğan olursa sulamayı o bitki için daha erkene çekiyorum. Yalnız geçen sene bu yöntem yüzünden sorun yaşadığım bazı soğanlarım oldu zira çürüdüler. Önümüzdeki yıl için soğanları topraktan çıkarmayı mı denesem diyorum böyle yaparsam çürümenin önüne geçebilir miyiz?

Not: Sanırım bendeki soğanların çoğu hippeastrum.

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 19:42   #171
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan Arslan Mesajı Göster
Sayın kgursan öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben şahsen şu yöntemi uygulamaya çalışıyorum. Kasım ayı gibi ( tabi bu izmir için ) sulamayı kesip yapraklarının kurumasını bekliyorum daha sonra saksısından hiç çıkarmadan serin ve gölge bir yerde dinlenmeye alıyorum. Havalar iyice ısınınca ( nisan başı gibi ) sulamaya başlıyorum fakat daha öncesinde sap veren soğan olursa sulamayı o bitki için daha erkene çekiyorum. Yalnız geçen sene bu yöntem yüzünden sorun yaşadığım bazı soğanlarım oldu zira çürüdüler. Önümüzdeki yıl için soğanları topraktan çıkarmayı mı denesem diyorum böyle yaparsam çürümenin önüne geçebilir miyiz?

Not: Sanırım bendeki soğanların çoğu hippeastrum.
Çürüme varsa ister toprakta (kuru toprak) olsun, isterseniz çıkarın fark etmez soğandaki çürük topraktan çıksa da çürütür. Diktiğiniz zaman çürür.
,
Topraktan çıkarıp depolamanın avantajı; Eğer soğanda çürüme noktaları varsa dikmezsiniz.!! kolay gelsin

Eski 22-05-2015, 17:05   #172
Ağaçsever

Lavanta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Evimin bahçesinde , çimlerin kenarlarında lale ve nergisler var. Çimler yaz boyunca sulanacağı için tüm bu çiçeklerin soğanlarını çıkarmalıyım değil mi ?..

Lavanta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 00:21   #173
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lavanta Mesajı Göster
Evimin bahçesinde , çimlerin kenarlarında lale ve nergisler var. Çimler yaz boyunca sulanacağı için tüm bu çiçeklerin soğanlarını çıkarmalıyım değil mi ?..
Yaprakları sararıp kuruyunca çıkartıp, gölgede kurutup Ekim ayına kadar muhafaza etmeniz gerekir.

Laleci_03 ve çiğdem42 beğendi.
Eski 26-10-2015, 19:54   #174
Yeni Üye

LİLİBET's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2015
Wink

Sayın Kgursan sizin yazdıklarınızın hemen hemen hepsini okudum. Bu faydalı bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim. Ben forumda yeniyim. Mis zambağı çiçeği hakkınnda herşeyi okudum. Bu konuda çok acemi olduğum için size bazı sorularım olucak. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaz aylarında saksıda lilyum aldım çok güzel çiçekleri vardı. Çiçekler soldu döküldü, şimdide yapraklar sararıp dökülüyor( çok üzücü tabi) ama doğanın kanunu olsa gerek. Çiçeğimin ceviz büyüklüğünde tohum kapsülleri var dallarında(acemiligimden kaynaklı zamanında almadım çiçekleri) şimdi napmam gerekir. Budarsam olurmu acaba? Bu kapsullerden tohum alıp çimlendirebilirmiyim, çimlenmeni nasıl yapmalıyım? Bide çiçeğim yazın yine çiçek açarmı? Daha net bir aydınlatma için resiminide koyuyorum çiçeğimin. Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum saygılarımla. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

LİLİBET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2015, 22:36   #175
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LİLİBET Mesajı Göster
Sayın Kgursan sizin yazdıklarınızın hemen hemen hepsini okudum. Bu faydalı bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim. Ben forumda yeniyim. Mis zambağı çiçeği hakkınnda herşeyi okudum. Bu konuda çok acemi olduğum için size bazı sorularım olucak. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaz aylarında saksıda lilyum aldım çok güzel çiçekleri vardı. Çiçekler soldu döküldü, şimdide yapraklar sararıp dökülüyor( çok üzücü tabi) ama doğanın kanunu olsa gerek. Çiçeğimin ceviz büyüklüğünde tohum kapsülleri var dallarında(acemiligimden kaynaklı zamanında almadım çiçekleri) şimdi napmam gerekir. Budarsam olurmu acaba? Bu kapsullerden tohum alıp çimlendirebilirmiyim, çimlenmeni nasıl yapmalıyım? Bide çiçeğim yazın yine çiçek açarmı? Daha net bir aydınlatma için resiminide koyuyorum çiçeğimin. Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum saygılarımla. Teşekkürler.
Kapsullerin kuruyup çatlamasını bekleyin ve içerisindeki para gibi üst üste dizilmiş tohumları çıkarıp kurutun ve TOHUM ÇİMLENDİRME başlıklarındaki gibi ekimlerini (Mart-Nisanda) yapın ve 3-4 yıl her sene söküp-dikerek büyütün.
kolay gelsin

Jakin beğendi.
Eski 13-01-2016, 10:16   #176
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Tohumlar çok kolay çimleniyor arkadaşlar, bir saksı tabağında su içerisinde kök verene kadar bekletin, sonra toprağa ekin. Ben bu şekilde 25-30 tane çimlendirdim büyük kısmını iş yerinde dağıttım, sonbahardan beri şu anda taze sarımsak boyutuna geldiler.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2016, 13:22   #177
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Tüm soğanlar küflenmişler.. Kabuklarını soydum ama sanırım yapabileceğim bir şey yok.. Küfleri silip kurutup kurtarmayı denemeli miyim?
Bir de konserve var..
Oğlumun sürpriz hediyeleri bunlar..
En çok da o üzüleceği için üzüldüm..

Name:  020520164380.jpg
Views: 866
Size:  40.5 KB

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2016, 14:59   #178
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Bu şekilde küflü yerlerini soyup temizledim.
Bunları sonbahara kadar saklamalı mıyım?

Name:  020520164381.jpg
Views: 453
Size:  41.8 KB

Eski 02-05-2016, 22:06   #179
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Tüm soğanlar küflenmişler.. Kabuklarını soydum ama sanırım yapabileceğim bir şey yok.. Küfleri silip kurutup kurtarmayı denemeli miyim?
Bir de konserve var..
Oğlumun sürpriz hediyeleri bunlar..
En çok da o üzüleceği için üzüldüm..

Eklenti 609414
Çiçek soğanları genellikle havadar yerlerde, file çuval (soğan çuvalı) , file torba veya bez torbalarda muhafaza edilirler. iyi kururlarsa küf oluşmaz, Küf oluştuysa nemin kurutulması (esintili yerde) gerekir kolay gelsin

Eski 02-05-2016, 23:44   #180
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Alıntı:
Çiçek soğanları genellikle havadar yerlerde, file çuval (soğan çuvalı) , file torba veya bez torbalarda muhafaza edilirler. iyi kururlarsa küf oluşmaz, Küf oluştuysa nemin kurutulması (esintili yerde) gerekir kolay gelsin

Sn. kgursan, şimdi dikmeli miyim, yoksa sonbaharda mı dikmek gerekir?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024