agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2703Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2008, 21:21   #121
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gnc_nihal Mesajı Göster
Herkesin lalesi açmış.Benim iki tane lale soğanım vardı.Bir tanesinde bir kaç yaprak çıktı.Diğerinde hiç bir faaliyet yok.Yapraklarını çıkaranda kaç haftadır aynı durumda...
Sabırsızlanmayalım. Benim 3 büyük sıra saksım yeşil lale filizlerinden ibaret. Açanlar için erken olmuş dememiz daha doğru olur aslında. Haziranda açan türler bile var. Hatta geçtiğimiz sonbahar, saksı aldığım tezgahtar kendi lalelerinin hala çiçek verdiği konusunda çok ısrarcıydı bir ay sonra resim ekleyen biz olacağız dert etme
(Bu sene diktiğim tüm soğanlar filizlendi ve zararlılar ortada yok.. Mutluyum!)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyanik Mesajı Göster
hayır hocam.Gübre kullanmadım.şans diyelım.
ve lalelerimin son durumları
hyanik, sana zahmet vericem ama ne zaman diktiğin, toprağın, nerede tuttuğun, ortam ısısı vs hakkında hatırladığın, bildiğin kadarını bizlerle paylaşır mısın?

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 12:16   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2007
hyanik, sana zahmet vericem ama ne zaman diktiğin, toprağın, nerede tuttuğun, ortam ısısı vs hakkında hatırladığın, bildiğin kadarını bizlerle paylaşır mısın?[/QUOTE]

Arkadasım,aralık basında dıktım.bım marketten almıstım soganlarını dısardalar.Kocaelıde ıkamet edıyorum.

hyanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 15:47   #123
/

Giriş Tarihi: 23-01-2008
size bi tavsiye lale severler olarak,
soğanlarınızı en geç aralık ayında dikin. kar altında olmayı çok severler, toprak o kadar önemli değildir. en geç aralık ayında dikmenizdeki yararda kışın en soğuk zamanlarda erken köklendiğinden don olayına karşı daha dayanıklı oluyorlar. çok derine gerek yok ama soğanın üstü örtülecek kadar derinlik yeter ve eğer daha sonraki senelerdede soğanınızdan çiçek ve yavru almak isterseniz mutlaka güneş görmeli böylece soğandaki vitamini değil direk yapraklarla ürettiği vitamini kullanacaktır. kar ve güneş burdaki en önemli etken. bundan sonrasını lale soğanı kendi halleder. ))

polemos beğendi.
pelikannn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 17:50   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pelikannn Mesajı Göster
size bi tavsiye (....) soğanlarınızı en geç aralık ayında dikin. kar altında olmayı çok severler....
İklimi sıcak olan bölgelerde lale yetiştirmek isteyenler (ya da dikimde geç kalanlar) yaşadıkları yöreye kar yağmadığı için üzülmesinler; lale, çiğdem, sümbül gibi soğanların toprağa gömmeden önce soğutma işlemi uygulasınlar. Soğutma işlemi için çiçek soğanlarını buzdolabında 1,5 ay 2 ay tutulmalı. Yalnız, çiçek soğanlarının yanında kesinlikle meyve bulundurulmamalı... Sonra hemen dikim işlemine geçilmeli.

Dikilecek derinlik konusunda çeşitli görüşler var::
- Yarısı dışarda kalacak şekilde (Saksılar için olabilir),
- Üzerini örtecek şekilde
- Büyüklüğünün üç-dört katı (10-12 Cm) derinliğe...

Ben 12-15 cm derinliğe ekiyorum. Çünkü soğanlarının nemi ve sıcaklığı ancak bu şekilde koruyabileceğine inanıyorum...

polemos beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 19:23   #125
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Lale soganlari ekim ayinda toprakla bulusurlar.Toprak bol kumlu olmali. Kisi serin bir balkon **** bahcede gecirmesi gerekli. Nisan Mayis aylarinda bitki topraktan cikip sizi selamlamaya baslayacaktir. Ciceklerin ömrü oldukca kisadir. Cicekleri kuruyan Lale soganlari yazi kuru ve havadar bir oratamda gecirmeleri gerekiyor ayrica günes isigiyla temasi olmamali.

Ben bir sepetin icine saman doldudup Lale soganlarini arasina birbiri ile temas etmecek sekilde sakliyorum. Topraktan cikan Lale sogani kendi icinde bölünüp cogalabiliyor **** yan taraflardan minik soganlar cikartiyor. Bunlari ayirarak cogaltmak mümkün.

pH6,5-7 olarak sevmektedir.

Herkese bol yesilli günler.

polemos beğendi.
safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 15:37   #126
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Bahçemizde bir arada ekili olan bu lale, nergis ve sümbül soğanları henüz açmadı.

Eklenen Resimler

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 20:47   #127
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Siyah lalelerimin filizleri bol güneş gördüklerinden kısa kalmıştı. Ben de boy atsınlar diye saksıları bodruma indirdim. 5-7 gün orda unuttum ve zamanım olup da durumlarına bakmaya indiğimde gözlerime inanamadım. Aylardır büyümek bilmeyen filizler 7-8 cm den 20-30 cm ye kadar uzamışlardı. Çiçek uçlerı da verdiler. Güneşe aldım ve iki gündür büyük bir hızla karanlık ortamda zayıf kalan yapraklarını güçlendiriyorlar

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 17:36   #128
Ağaçsever

ar_da's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Laleri hangi ayda topraktan almalıyım **** almalı mıyım? Ben laleri yerinden hiç oynatmıyordum, yaz kış hep yerlerinde duruyorlar. Lalelerim pek fazla çiçek açmıyorlar, açanlarda cılız açıyorlar. Yardımlarınız için teşekkürler.

ar_da Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 19:17   #129
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın ar_da bu başlığa baktınız mı?

Ayrıca derginin Haziran 2007 sayısında çok güzel bilgiler var.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 12:58   #130
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Lalelerimi camekanlı balkonumda tutuyordum,yani ortam serin aydınlık ama güneş görmüyordu.Hepsi tomurcuk verdi,hatta biri çiçek açtı ama yaprakları sarardı yumuşadı ve sarktı ölmeye yüz tuttular Bugün onları evin içine,sabahları güneş alan cam kenarına koydum ve üzülerek izliyorum.Acaba güneş görmedikleri için mi bu hale geldiler
Not:Yapraklar resimde görüldüğünden daha sarı ve lekeli,ışık ayarından olsa gerek fotoda daha canlı çıkmışlar.Cama yaslamayınca sarkıyorlar.

Eklenen Resimler

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 13:05   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Güneş şart.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 13:12   #132
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Galeri: 373
Siyah laleler (Quenn of Night) açtı sonunda.
Çok güzel bir bordosu var..

Name:  1.jpg
Views: 1029
Size:  34.3 KB

Name:  2.jpg
Views: 965
Size:  48.9 KB

nardane ve Dumlupınar beğendi.
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 13:12   #133
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Güneş şart.
Lalelerim 1 dk dahi güneş görmüyorlar.
Sadece gün ışığı ile gayet sağlıklı açtılar.
Bu durumda güneş dışında bir sorun olmalı.
Ya sulamayı çok fazla yapıyorsunuz **** soğanda hastalık oluştu.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 13:15   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Çiçek açarlar ya sonrası ?

Gelecek sene için yaprakları vasıtasıyla güneşten elde edecekleri besini güneş olmadan yapabilirler mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 16:19   #135
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Çiçek açarlar ya sonrası ?

Gelecek sene için yaprakları vasıtasıyla güneşten elde edecekleri besini güneş olmadan yapabilirler mi?
Sadece şans değildir herhalde.
5 yıldan beri açıyorlar.
Çiçekler aynı büyüklükteler.
Soğanlarda hiç bir sorun olmadı şimdiye kadar.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 23:48   #136
Ağaçsever

phal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA Mesajı Göster
Yanlız benim buradan gördüğüm kadarı ile sn. phal in tulip. lerinin sarkmalarının başlıca nedeni ışık yetersizliğinin yanında toprağının da çok gevşek olabileceği.
Yaprakların sararıp yumuşamasını da açıklar mı bilmiyorum ama sn.Lusidia Bahya bir konuda haklı;toprağı eminönünde bir çiçekçiden nispeten pahalı bir fiyata aldım ve diğer saksı topraklarından farklı olarak daha hafif,gevşek,çok geçirgen ve açık renkte(kahverengi).Tüm süs bitkileri için yazıyor ama saydığım gibi orkide torfuna benzer özelliklere sahip,ıslanınca birleşip yapışmıyor ve sağlamlaşmıyor.Bu toprak acaba lale gibi soğanlı bitkilere uygun değil mi?Hatta Sn Lusidia Bahya yeri gelmişken size sorayım;sizce böyle bir toprağı orkide substratlarına karıştırıp değerlendirebilir miyim??

Eski 29-03-2008, 10:18   #137
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Hatta Sn Lusidia Bahya yeri gelmişken size sorayım;sizce böyle bir toprağı orkide substratlarına karıştırıp değerlendirebilir miyim??
İsmi geçen TOPRAĞI turba/humus diye algılıyorum ki;

Şidilik orkidelerinizin yanına bile yaklaştırmayın derim.Siz forumdaki tavsiye edilen mix lerden istifade edin.

Elinizdeki humusuda değerlendirmek istiyorsanız;
tahmimce dışmekan bitkilerinizde 1 ölçek humusu 2 ölçek bahçe toprağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz.İçmekenda ise 1 ölçek dere kumunu 3 ölçek humusa katıp değerlendire bilirsiniz.
(Oranlar değişe bilir, bunlar benim kişisel deneyimlerin)

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 10:39   #138
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Fatma hanım her nekadar fotoğraflarda güzellikler bölünmüşse de laleleriniz çok güzel.
Bu arada bana göre oldukça ilginç bir durumu paylaşmak istiyorum. Benim lalelerim daha önce bahsettiğim gibi ilk önceleri bodur açtıktan sonra(toprağın hemen üzerinde yeşil yaprakların arasında) hergün aşamalı olarak boylarında uzama olarak normal boylarına ulaşıyorlar. Ben onların uzun bir tomurcuk verip açmasını bekliyordum. Bu durum normal mi?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 16:10   #139
Ağaçsever

phal's Avatar

Sayın Lusidia Bahyaya önerileri için teşekkürler.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Bu arada bana göre oldukça ilginç bir durumu paylaşmak istiyorum. Benim lalelerim daha önce bahsettiğim gibi ilk önceleri bodur açtıktan sonra(toprağın hemen üzerinde yeşil yaprakların arasında) hergün aşamalı olarak boylarında uzama olarak normal boylarına ulaşıyorlar. Ben onların uzun bir tomurcuk verip açmasını bekliyordum. Bu durum normal mi?
Sayın Buket Aknar,şimdiye kadar yurtdışından getirttiğim lale soğanları hep bahsetmiş olduğunuz biçimde açtı ve oldukça sağlıklı geliştiler.Ancak eminönünden ve belediyeden aldığım soğanlar beklediğiniz gibi uzun saplı tomurcuklar verdiler.Türe bağlı mıdır bilmiyorum ama sizdeki gibi açan lalelerim daha iri ,daha parlak ve uzun ömürlü oldular.Bahsetmiş olduğunuz durum normal hatta bence iyiye işaret

Eski 29-03-2008, 17:53   #140
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sayın phal; fotoğraflarını görüntülemek için geç kaldım inşallah yarına fotoğraflarını ekleyeceğim. Geçtiğimiz yaz ben de Eminönünden lale soğanı almıştım ama şu anda onları hangi saksıya ektiğimi hatırlamıyorum. Yarın iyice inceleyip fotoğraf ta ekleyeceğim.

Eski 29-03-2008, 20:05   #141
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Buket hanım benim lalelerimde öyle açıyor yavaş yavaş sapları uzuyor sanki çanak bölgesi de gelişiyor.Çok sağlıklı olması da cabası

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 20:08   #142
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sizde de ayni durumun olmasına doğrusu sevindim. Demekki bu durum normal. Ben nerede hata yaptım diye düşünmeye başlamıştım.

Eski 30-03-2008, 16:28   #143
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

İşte benim lalelerimden bazıları...Bugün yağmur sonrası çektiğim fotoğraflarda önceki mesajlarda bahsettiğim gibi bodur açıp ardından boyları yükselen lalelerimi görüntülemeye çalıştım. Boyları uzun olanlar ilk açtıklarında birinci fotoğrafta gördüğünüz giiydiler, ardından böyle oldular.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
Eski 31-03-2008, 17:37   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Size zavallı lalemden bahsetmek istiyorum.

Mart başında soğanını aldım ve ektim. Sularken bir baktım bir nokta büyüklüğünde çürüme var. Ellemedim. Yaprak çıkardı ama çok düzgün değil. Bir başka gün yeşil toz halindeki küfü farkettim...Çiçek sapı da 1,5 cm kadar uzamış ama ucu küflenmiş.

Vee en sonunda yapacağımı yaptım. Soğanı çıkardım. Soğanın dibinden aşağıya doğru 10 cm uzunluğunda saçaklı kökleri zedelemedim tabii ki.

Ve onları gördüm...Minik beyaz kurtlar soğancığımı durmaksızın kemiriyordu. Yer yer çürüme yapmış kısımlar vardı. Maket bıçağıyla çürükleri ve hain kurtları nazikçe temizledim. Yaptığım bu işlem bana birşey çağrıştırdı. Evet evet o oksijenli su idi.

Bir kapak kadar oksijenli suyu soğana döktüm. Toprağı da değiştirdim.

O anda kendimi Çanakkale savaşında yaralı askerlere pansuman yapan hemşireler gibi hissediyordum.

Bugün yavaşça yumrunun üstüne gelen toprakları aralayarak kurt ve çürüme var mı diye baktım. Yoktu.

Umarımböyle devam eder. Yeni bir çiçek sapı çıkarır belki bana.

Ne dersiniz dostlar çıkarır mı?

karpapatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 17:55   #145
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sarı lalelerim açtılar
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=15989&c=608
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=15988&c=608

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 18:06   #146
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Bunlar da benimkiler. İlk defa bu sene aldım iki tane lale. Minik olan da açtı şimdi, umarım soğanları muhafaza etmeyi başarırım da seneye de açarlar.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 13:29   #147
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Hollanda'lı lalelerim de açtılar. Renklerini çok beğendim. Bir tanesi henüz tomurcukta bakalım o ne renk açacak?
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16095&c=608
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16094&c=608
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16093&c=608
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16092&c=608

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 14:24   #148
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Geçen hafta pazar günü tesadüfen Kocaeli'nden geçtim. Lale festivali füzenlenen Seka parkını gezme imkanı buldum. Park muhteşemdi. Belki 1.000.000. lale ekmişler. Bir kaç ta fotoğraf çektim.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 14:32   #149
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Bunlarda devamı.
Pazartesi günü hemen Kocaeli Belediyesini arayıp lalelerle ilgili bilgi sordum. Laleleri Asya laleden aldıklarını söylediler.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 14:54   #150
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bu ne güzellik? Böyle manzaralar genellikle başka ülkelerde olurdu da imrenirdim. Demekki artık bizler de onlarla yarışabilirmişiz!

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024