agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2699Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2007, 15:25   #31
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darla Mesajı Göster
Aslında ben şöyle bir şey yapmıştım geçen yıl ektiğim lalelerimi açtıktan sonra topraktan hiç çıkarmadım sadece 3 ay önce toprağını yenilemiştim ve havalandırmıştım..
Ekmek denirse benim yaptığıma artık belki bu yüzdendir ama yeşillikleri hala duruyor..
Sayın Darla,
Doğrumu anladım acaba, geçen yıl ektiğiniz ve üç ay önce toprağını yenilediğiniz lalelerin yaprakları duruyor muydu???
Eğer duruyorduysa onlar caba gerçekten lale miydi? Bildiğim kadarı ile ve hatta yetiştirdiğim kadarı ile laleler en geç haziran sonu yapraklarını kaybederler.. Bilgi verebilimisiniz. Çok ilgimi çekti de..
Selamalar

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 15:41   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Hayır anlatmaya çalıştığım şöyle.
Geçen yıl ektim lalelerim açtı ,kurudu.Sonra toprağından hiç çıkarmadım 3 ay önce toprağını yeniledim ve yeniden filiz verdi.Yani yapraklandı ama tomurcukları hala piyasada yok.Bende bunu çözemiyorum.
Teşekkürler...

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 13:45   #33
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darla Mesajı Göster
Hayır anlatmaya çalıştığım şöyle.
Geçen yıl ektim lalelerim açtı ,kurudu.Sonra toprağından hiç çıkarmadım 3 ay önce toprağını yeniledim ve yeniden filiz verdi.Yani yapraklandı ama tomurcukları hala piyasada yok.Bende bunu çözemiyorum.
Teşekkürler...
Tamam şimid oldu, ben eksik anlamışım. Geç ektiyseniz ve yeterli soğuk lamadı ise tomurcuklar gecikebilir, hatta cılız olabilirler. Ama merak etmeyin, dışarıda güneşli bir yere koyun ve toprağın nemli kalmasını sağlayın. Birde cinsleri nisan-mayısda geç açanlardan olabilir....

Eski 23-03-2007, 16:12   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Aslında doğru olabilir.
İşallah açacaklar ilginize teşekkürler.

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 18:37   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Lalelerim

Selam Arkadaslar

Kasım ayında belediyenin dagittigi lale soganlarini ektim. Hic eksiksiz hepsi cicek acti. Hatta kurudu ve yapraklarını da doktu. İkinci saksimdaki sari ve kirmizi lalelerim de yavas yavas yapraklarını dokmeye basladı.

Resimdeki laleler bir hafta onceki hali.
Şimdi ne yapmaliyim, laleleri kesecem mi? Kesip vazoya koymak istersem ne kadar olgunlasmısken kesmem lazım? Bu soganlar tekrar cicek verir mi?
Soganlari ne zamana kadar toprakta tutmam gerekiyor ya da ne zaman cikarip bir sonraki ekim icin saklamaliyim?

Sevgiler saygilar

Düzenleyen alikirca : 25-03-2007 saat 09:14
alikirca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 21:31   #36
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Alev gibi görünüyorlar. Soğanlı bitkilerde çiçek tohuma bırakılırsa soğan güçsüzleşir ve bir sonraki seneye çiçek verme olasılığı azalırmış diye okumuştum forumda. Soğanlı bitkiler başlığındaydı galiba. Emin olmak için Mine Hanım a sormanız daha doğru bilgi almanızı sağlayacaktır.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 21:35   #37
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler

Eski 24-03-2007, 21:50   #38
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Sayın ali*****

Alıntı:
Hiçbir zaman güneşte bırakılmamalıdır. Kök yumrusu, kireçsiz toprağa Şubat veya Mart ayında dikilir. üzeri 12 mm toprakla örtülür. Bolca ışık ve ısıda tutulur, doğrudan güneş almamalıdır. Büyümesi sırasında salon çiçek gübresi ayda bir kere verilir. Çiçekleri geçince toprak yüzeyine kadar bitki ölür. Kök yumrusu aynı saksıda kalabilir veya çıkartılarak, kuru torf veya perlitte Ekim-Şubat arası 16 ºC ısıda saklanır.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 21:26   #39
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Unhappy

Bunlar da benim lalelerim.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 17:12   #40
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Kimse laleri sevmiyor...
Laleler benim en sevdiğim çiçeklerden.
Bu resimlerde benim balkonumdaki laleler. Bir kısmı açtı. Bir kısmı ise açmayı bekliyor.

Yalnız şunu öğrendim. Eminönünden çiçek almak piyango çekmek gibi birşey. Siyah lale diye aldım. Daha siyah açan yok. Belki yeni açanlardan çıkar. Ama bunlarda çok güzel. Bazılarının yaprakları benekli. Bunun sebebi nedir bilmiyorum.

İst Belediyesinin lale kampanyası çok güzel. Her taraf lalelerle doldu. Lale severler için çok hoş bir görüntü. Şimdi emirgan a gidip dikilen laleleri görmek lazım. Geçen sene çok güzellerdi. Bu sene de kesin öyle olucak.

Düzenleyen saydemir : 25-11-2007 saat 19:49
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 19:09   #41
Ağaçsever

papatyama's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Dün ders amaçlı İzmit'e gitmiştik. Heryer lalelerle doluydu. Belediye iyi çalışıyor anlaşılan. Bu güzelliği siz de görün istedim
Name:  SANY0480.jpg
Views: 2559
Size:  82.3 KB
Name:  DSC03513.JPG
Views: 2390
Size:  31.0 KB

Dumlupınar beğendi.
papatyama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 22:18   #42
Ağaç Dostu

bademagacı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
lale en sevdiğim çiçek.birkaç kez alıp yetiştirme girişiminde bulundum.ancak sonuç vermedi.soğanlı bitkilerin bakımı farklı ve zor oluyor.ömrü de kısa
kısa ömürlü olmasa gül'ü tahtından indirecek kadar asil bir çiçek.gül'ü bu kadar tercih edilir kılan her mevsim bulunması diye düşünüyorum.

bademagacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 00:40   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Bu sene İstanbul da havalar sıcak gittiği ve soğanlar soğuk görmediği için pek çok yerde laleler sap yapamadan çiçeğe durdu. Benim 2 mor lalem de aynı.
Gülhane parkında ve emirgan parkında sümbüller nergizler laleler muhteşem.
Bu pazar mutlaka uğrayın.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 23:31   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
merhaba arkadaşlar,

buakşam yeni aldığım lale soğanını saksıya ekip, gübreli suyunu verdim. balkona yerleştirdim. güneş alması gerekiyormu ve bu zamanda ektiğim lale büyüp çiçek açarmı? teşekkürler

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 10:47   #45
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beonedge Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,

buakşam yeni aldığım lale soğanını saksıya ekip, gübreli suyunu verdim. balkona yerleştirdim. güneş alması gerekiyormu ve bu zamanda ektiğim lale büyüp çiçek açarmı? teşekkürler
Sayın beonedge,

Sizi uzmek istemem ama sanırım bu mevsim ekeceğiniz lale soğanı çürüyecektir. Lale soğanları sonbaharda ekilir, ve soğuk isterler. Örneğin bu yıl ılıman bir kış geçtiği için park ve bahçelerdekiler bile çok güçlü açmadılar, tabii benim bahçedekiler de....
Selamlarımla....

Eski 02-04-2007, 10:59   #46
Yeni Üye

spring's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2007
Malesef aynı sorun bende de var :(

Babamda bir ay önce 10 tane lale soğanı getirdi. Ektim bahçeye ama dediğiniz gibi yapraklar sarardı. Bir ikisinden hafif renk geldi ama sanırım pek uzayacak gibi değiller.
Birtanesini söküp saksıya ektim deney amaçlı bakalım ne olacak

Saygılar

spring Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 14:04   #47
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Konuyu açmadan o kadar da sitede arama yaptım... Neyse bir başlığımız daha oldu. İyi ki açmışım konuyu, lale severleri gördükçe daha bi mutlu oldum...
Fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyorum..
Lale başlığı her nekadar soğanlı bitkilerde olsada burada ayrılması da iyi oldu bence... Şöyle doya doya laleden bahsedilir belki....
Sizlere benim bahçemden laleler gönderiyorum....Daha önceden soğanlı yumrulu bitkilerede yollamıştım bir iki tane....
Galeriye de geçen yılki Emirgan koruluğunu lale bahçelerini ekleyeceğim bugün yarın inşallah....
Selamlarımla....

Eklenen Resimler

emel262 ve Dumlupınar beğendi.
Eski 02-04-2007, 20:26   #48
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Melike Hanım ön tarafta boynu bükük durunlar ters lalemi acaba?
Diğer lalerinizde harika bu arada

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 23:32   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
sayın aysemelike,
cevabınız için çok teşekkürler. peki saksımı buzdolabına koysam olurmu. +4 derecede 4-5 gün dursa soğuk hava etkisi yaparmı. veya akşamları(gündüz erir) toprağına buz koysam. **** bu seneyi unuttuk diyelim. ama sonraki senelerde sıcak kışlar olacak gibi

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 13:11   #50
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arb73 Mesajı Göster
Melike Hanım ön tarafta boynu bükük durunlar ters lalemi acaba?
Diğer lalerinizde harika bu arada
Evet ters lale (fritillaria) cinsinden bir tür.......

Eski 03-04-2007, 13:14   #51
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beonedge Mesajı Göster
sayın aysemelike,
cevabınız için çok teşekkürler. peki saksımı buzdolabına koysam olurmu. +4 derecede 4-5 gün dursa soğuk hava etkisi yaparmı. veya akşamları(gündüz erir) toprağına buz koysam. **** bu seneyi unuttuk diyelim. ama sonraki senelerde sıcak kışlar olacak gibi
Valla erken lale çıkartmak için erken sonbaharda soğuk seralarda işlem yapıldığını biliyorum ama sizin buzdolabı fikri nasıl işler emin değilim. Buzdolabı doğal bir soğukluk sağlayamayacaktır, saksı küçük olduğu için toprakda aşırı soğuma riski olabilir. İsterseniz kapakta tutarak ki kapak ısısı+4 derecedir bir deneyin bakalım...Bir ilki gerçekleştirebilirsiniz, yinede ben soğanı zai etmeyin, serin bir yerde sonbaharı bekletin derim....
Selamlarımla...

Eski 03-04-2007, 21:39   #52
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Ayse Hanım sizin ikliminiz Ankara'dan epeyce farklı galiba ,zira benim bahçemde ki laleler henüz açmadı. Sadece çiğdem ve iris vardı onlar açtı, birde soğansız ama çuhalar açtı. Ama lale ,sümbül beklemede. Fritillaria uva-vulpis den bende diktim bu sene ilk kez bakalım nasıl olacak.
Buzdolabında soğuklama yöntemini bazı üreticilerin kullandığını duydum. Yalova'da bu şekilde senede iki hasat yapılabiliyormuş. Ancak 4-5 gün durmakla olmaz sanırım. Zira belirli sıcaklıklarda ,belirli aralıklarla bekliyor. Birden buzdolabına koymak doğru olmaz sanırım.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 21:56   #53
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
Ayse Hanım sizin ikliminiz Ankara'dan epeyce farklı galiba ,zira benim bahçemde ki laleler henüz açmadı. Sadece çiğdem ve iris vardı onlar açtı, birde soğansız ama çuhalar açtı. Ama lale ,sümbül beklemede. Fritillaria uva-vulpis den bende diktim bu sene ilk kez bakalım nasıl olacak.
Buzdolabında soğuklama yöntemini bazı üreticilerin kullandığını duydum. Yalova'da bu şekilde senede iki hasat yapılabiliyormuş. Ancak 4-5 gün durmakla olmaz sanırım. Zira belirli sıcaklıklarda ,belirli aralıklarla bekliyor. Birden buzdolabına koymak doğru olmaz sanırım.
http://www.asyalale.com/Turkey/default.html Burada lale soğanlarının ne kadar süre ile ve nasıl bir şekilde buzdolabında bekletilip daha sonra ekilebileceği ayrıntılı bir şekilde yazıyor.Minimum 4-7 c derece 6 ila 8 hafta gibi bir soğuk katlamadan söz ediliyor okumanızı tavsiye ederim güzel bilgiler mevcut paylaşmak istedim.

polemos beğendi.
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 09:43   #54
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Evet sayın Lalezar ben denizlideyim ama Ankaralıyım. İklim gerçekten farklı. Yaz<dığım cevabı istanbuldan soran bir arkadaş için yazmıştım. Dolayısı ile sizin oaralarda laler daha açmamıştır bile.....Bizim buraya ise yakında yaz gelecek....
Buzdolabında bekletme işlemlerine gelince açıkçası ben de bu iş ev buzdolapları ile kolay olmaz diye düşünüyorum. Sürekli açılıp kapanan bir kapak, ışık durumu, içindeki yiyeceklerin koku ve varlıkları soğanları etkileyebilir. Bence bahçe **** evde bitki yetiştirirken şartları fazlada zorlamamak gerekli, her mevsimin ayrı bir güzeli var, sonra birbirlerini kıskanabilirler....
Selamlarımla....
Melike

Eski 06-04-2007, 21:16   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Arkadaşlar herkese merhaba,
Aranıza bu akşam katıldım. Bende tam bir lale delisiyim. Çok seviyorum laleri. İstanbula dikilen laleleri nerde görsem resimlerini çekiyorum. Geçen hafta sonu 2 tane soğan aldım daha ses yok ama inşallah büyürler, büyüyünce size de resimlerini gönderirim

The tulip loves Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 22:10   #56
Yeni Üye

VaLLineria's Avatar

lalelerim

Ben de 3 hafta önce almıştım. Aldığımda miniciklerdi renkleri belli değildi. Şansıma biri sarı biri kırmızı çıktı, e ben de gsliyim bu duruma çok sevindim

Eklenen Resimler

Dumlupınar ve Jakin beğendi.
VaLLineria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 21:49   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2007
harika lalelerin hem ben bugün 2 tane kırmızı 2 tane sarı aldım ama hafif açmışlardı. Harikalar yaaaa.. Yalnız daha ekmedim bu akşam bişey olur mu acaba?

The tulip loves Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 22:19   #58
Yeni Üye

VaLLineria's Avatar

Teşekkür ederim. Bence bir an önce eksen iyi olur, ama bir geceden birşey çıkmaz sanırım. Soğanlar dayanıklı oluyor.

VaLLineria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 00:03   #59
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
lale soğanı

Alıntı:
Madem Ankaralısınız lale soğanlarını nerden alabileceğim hakkında bir bilginiz var mı? Büyük bir bahçemiz var ama hiç çiçek yok ama başladım çalışmalara gelecek yıl için lale açsın istiyorum heryerde.Gerçi sadece lale de değil ama laleler bir başka.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 15:39   #60
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Lale

Lale soğanlarım yanlardan yeni soğanlar çıkarıyor.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024