agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni453Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2009, 14:10   #1
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Anemon

Yaklaşık 10 gün önce anemonlarımı dikmek için elime aldığımda pek birşeye benzetememiştim. Kuru, şekilsiz parçalar. Bende hiç bir işlem yapmadan, oldukları halleriyle 1 cm kadar toprağın altına diktim.

Bugün toprağı şöyle bir karıştırıp baktım, şişmişler yumru şeklini almışlar ama hiç kök yok, ve sanki küflenmişler gibi. Acaba bu şekilde mi büyüyolar yoksa ben çok sulayıp da küflendirdim mi? eğer çok sulayıp küflendirdiysem şimdi ne yapmalıyım? Acaba kurtarabilir miyim? Sıcak ortama mı, yoksa daha serin bir yere mi koymalıydım?

Bana yardımcı olur musunuz lütfen ilk defa anemon yetiştireceğim de

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 14:42   #2
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Züleyha Hanım,
Ben artık bunu da sormaya utanıyordum Pek sevindim sorunuzu görünce...
Tüm cümleleriniz benim yazacaklarımla aynı, tek fark 5 cm derinliğe dikmiştim. Yumrular şişmiş gibi gelmişti ama emin olamamıştım, siz de aynı şeyi söylediğinize göre demek ki doğru. Benimkiler yeşilimsi gibi olmuş, sizinkiler de mi öyle?

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 15:11   #3
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın turuncuhis,
Bende birilerinin sormasını bekledim ama kimseden ses çıkmayınca galiba ben beceremiyorum diye düşünüp, biraz da yüzümü kızartıp sormaya karar verdim. Aldığım bütün çiçek soğanlarıyla ilgili bişeyler sordum, bununla ilgili de sormazsam olmazdı :P
Benimkilerin üzerinde grimsi tüycükler oluşmuş, rengini de anlayamadım ama pek yeşile benzemiyor, toprağını üzerinden çok temizlemedim bakarken

Eski 22-01-2009, 15:22   #4
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Açıkçası ben birini çıkarıp yıkadım detay görmek için. Hiçbir kök ya da filiz görmedim ama yumuşama da yok. Sadece açık yeşilimsi olmuş dışı.
Büyük şehirde toprak bulmak çok büyük zorun; sadece torf bulabiliyorsunuz. Ben çok geç farkettim yüzey kurumasına rağmen saksı içindeki toprağın çok su tuttuğunu. Sanıyorum torf soğanlı bitkiler için çok uygun değil.

Eski 22-01-2009, 15:25   #5
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Evet kesinlikle uygun değil, bende bugün farkettim saksının yüzeyi kupkuru 2-3 santim aşağı karıştırınca nemli. Aslında bulabilseydim kumla karıştıracaktım ama bulamadım.

Eski 22-01-2009, 15:28   #6
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Konuyu açmadan önce soruyu satış bölümünde sormuştum, Sayın Hocam100 cevaplamış. Doğru dikmişiz ama çok sulamamak lazımmış, ve birde zaten daha zamanı değilmiş çimlenmesi için.

Eski 22-01-2009, 16:41   #7
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar çiçeklerinizi sık sık çıkarıp bakarsanız çiçekleriniz olmaz.Biz bahçeye ekim yapıyoruz bir daha onları ellemiyoruz.Eğer sık sık saksıdan toğrağını eşelerseniz soğanalrı çüürtebilirsiniz.En güzeli çimlenmesi için sabretmek.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 19:01   #8
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Haklısınız sayın Hocam100, sanırım bizler biraz sabırsızız. Akşam ekelim sabah büyümüş olarak görelim istiyoruz. Herhangi bir hareket göremeyince de kendi adıma konuşmak gerekirse, çiçekleri rahatsız edip duruyorum. Sabırlı olmak lazım,
sabırlı...

ilkenan beğendi.
Eski 25-01-2009, 10:58   #9
Ağaç Dostu

hly999's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Ben anemonları evin içindeki saksıya dikmiştim. Daha doğrusu büyük limon ağcı saksısının dibine. Bir baktım ince cılız cılız filizler çıkmış. Az güneş alan bir yerde malum mevsim kış güneşte pek çıkmıyor. Acaba başka bir şeymi çıktı diye köküne baktım anemon soğanıydı.

Bir soğanı ve bitkiyi açan bir çiçeğin **** yeşil bir bitkinin bitkinin yanına dikince daha çabuk çimlendiğini söylemişti anneannem. Bitki bitkiyi kıskanır açarmış. Anemonların bir kaç tanesinide nispeten daha güneşli aynı kalitede toprak bulunan saksıya dikmiştim onlardan henüz bir haber yok.
Anneannemin söylediği gerçekmi ne???

Bu forma resim nasıl ekleyebilirim...?

hly999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2009, 13:02   #10
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Züleyha hanım saksınızı balkona koyun sorun olmaz soğuğa dayanıklı bir bitkidir.Martta çıkmaya başlar.

arapsabunu beğendi.
Eski 02-02-2009, 17:29   #11
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Anemonlarım 2 tane küçük filiz verdi

Eski 02-02-2009, 17:55   #12
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Züleyha hanım güzel de çiçekleri olacak ***.Yalnız altını eşelemeyin aman ha.Dokunulmayı pek sevmez.

Eski 02-02-2009, 20:36   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Aralığın 20sinde diktiğim anemonlarım balkonda hareketleniyor
Name:  anemon.jpg
Views: 3669
Size:  61.1 KB

nezih71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 20:44   #14
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
İzmir'deki bağzı sokak çiçekçileri dağlardan sökülmüş anemonları kökleriyle birlikte satıyor.
Ne yazıkki alıcısı çıkmayınca çürüyüp gidiyorlar oracıkta,çok üzücü.
1 ay kadar önce bari dikeyim de yaşasınlar diye bir demette ben aldım,(çiçekçiye de söyledim)
Şu anda çiçekleri hala üstünde ve yeni filizler vererek yaşamaya devam ediyorlar.
Sanırım başardım,seneye dağa götürüp dşiksem mi diye de düşünüyorum.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 22:45   #15
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

10 yumrudan hiçbiri çimlenmedi. Sanırım çürüdüler...

Eski 22-02-2009, 12:52   #16
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sanırım benimde sadece 2 tanesi çimlendi. Özellikle meraktan dayanamayıp, topraktan çıkardığım ya da topragın içinde çimlenmiş mi diye karıştırdıklarım çimlenmedi, burdan da şu sonuç test edilip onaylanmış oluyor ki, anemon topraga dikildikten sonra rahatsız edilmekten nefret ediyor. Her ne kadar bunu sayın Hocam100 bize ikaz etmiş olsa da, bir musibet bin nasihatten iyidir atasözümüz gerçekleşmiş oldu benim açımdan

Eski 22-02-2009, 13:54   #17
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Bir tanesinin üzerini açıp bakmıştım Sayın Züleyha, şiştiğini o zaman gördüm.
Sizlerinki çimlenince bir tanesini daha açtım; çürümüştü ve sakız kıvamında bir madde oluşmuştu yumrunun içinde. Yani on yumruyu birden rahatsız etmemiştim. Sulamayı da kontrollü yapmıştım.
Arkadaşlar özgür ruhlu herhalde; saksıya hapsolmak değil doğada salınmak istiyorlar...

Eski 22-02-2009, 14:01   #18
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın turuncuhis, kendi adıma ben çok yakın diktiğim için yumruları min 5,6 tanesini rahatsız etmişimdir. Sayın hocam100 Mart, nisan gibi çıkarlar demişti belki sulamayı iyice azlatıp biraz daha beklesek çıkarlar.

Eski 22-02-2009, 19:28   #19
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ben tüm soğanlarımı ( anemon ,sümbülteber ,beyaz muscari ) doğaya salmıştım
Yüzlerini göstermemek için direniyorlar ,üstelik hiç rahatsız da etmedim

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 19:35   #20
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Arkadaşlar sizlere tavsiyem gerek saksıya gerek bahçeye dikince suyu az verip sadece nemlendirmek için ki gerisi çürütür. Bahçede ise gerekli drenaj olduğu için çürümez.Mesela ben 5 yıldan beri yerinden bile kaldırmadığım anemonlarım var şu anda yapraklarını çıkarmış durumdalar.
Nurcan hanım sümbülteberi doğaya diktiğinizi söylediniz ***. çürümemiştir. Çünkü bu yıl çok yağmur yağdı Sümbülteberler çok hassas soğanlar eğer çürümüşse çıkmaz. Çıkmasa da endişe etmeyin.Gerisi çok.Yine size hediye olarak göndeririz.

Imay beğendi.
Eski 10-03-2009, 00:29   #21
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Bunlarda bizim bahçeden. Geçen yıl çekmiştim fotoları:

Name:  DSC01349.JPG
Views: 3601
Size:  51.8 KB
Name:  DSC01384.JPG
Views: 3463
Size:  65.8 KB

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 22:24   #22
Ağaçsever

Mehtaperdem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Benim anemonlarim artik soldu soganlarini topraktan cikarsammi ? yoksa saksi icinde birakip sulamaya devam mi etsem ?
tessekürler

Mehtaperdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 22:35   #23
Ağaçsever

Mehtaperdem's Avatar

buda anemonlarimin fotograflari

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2009, 22:46   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Suyu azaltın ama vermeye devam edin, ta ki toprak üstü kısımlar kuruyuncaya dek. Sonra çıkarırsınız. Kolay gelsin.

geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 21:43   #25
Ağaçsever

Mehtaperdem's Avatar

*** ederim dediğinizi yaptım bugünde soğanları çıkardım toraktan ve serin bir odaya koydum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geophyte Mesajı Göster
Suyu azaltın ama vermeye devam edin, ta ki toprak üstü kısımlar kuruyuncaya dek. Sonra çıkarırsınız. Kolay gelsin.

Eski 07-05-2009, 12:57   #26
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Ben 9 ocakta 10 adet dikmiştim.Hiç biri filizlenmedi.Artık filizlenmiyecekse ,çıkarıp yerine başka bir çiçek dikmek istiyorum.Bu konu da bilgisi olan arkadaşlar ne dersiniz ?

Eski 07-05-2009, 21:19   #27
Ağaçsever

Mehtaperdem's Avatar

bence sanırım soğanları çok suladınız ilk başlarda soğanlar çürüdü, çünkü bu zamana kadar çıklmalıydı soğanların toprağın içinden bir bakın ne durumdalar. Normalde çabuk yetişen çiçek ...
İyi akşamlar
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Ben 9 ocakta 10 adet dikmiştim.Hiç biri filizlenmedi.Artık filizlenmiyecekse ,çıkarıp yerine başka bir çiçek dikmek istiyorum.Bu konu da bilgisi olan arkadaşlar ne dersiniz ?

Eski 07-05-2009, 21:31   #28
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Ben tüm soğanlarımı bahçeye diktim , yağmur çok yağdı fakat yağışın çok olduğu dönemler de üzerlerini ortmüştüm.
Hocam , yanlış anlamadıysam yeni yapraklandığını söylüyor .Eğer öyleyse hala umut olabilir.

Eski 07-05-2009, 21:58   #29
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Nurcan hanım bende saksıya 10 adet dikmiştim sadece 2 tanesi yaprak verdi ve yeni çiçek çıkardı. Sanırım biraz da sıcaklıkla alakalı, havalar ısınınca acaba çıkartır mı? Ben de ilk defa diktim bu çiçeği işin açıkçası çok bilmiyorum, tamamen deneme yanılma yöntemi.

Eski 07-05-2009, 23:40   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
MANİSA LALESİ
( Anemone sp. )

İhracatı yapılan Anemone blanda türü Akdeniz Bölgesinde 1500-2000 m yüksekliklerde yayılır. İç pazarda kesme çiçek olarak tüketilen Anemone coronaria türü ise Ege ve Akdeniz Bölgesinde 600 m yüksekliğe kadar yayılır.
(Anemone coronaria)
Anemone coronaria ilk kez 1596’da teşhis edilmiştir ve yaklaşık 400 yıldır kültürü yapılmaktadır. Üretimi Hollanda, Fransa, İngiltere, ABD ve İsrail’de yoğunlaşmıştır. İtalya’da yıllık 80 ha, Fransa’da 60 ha’lık alanda üretimi yapılırken, ülkemizde ithal yumrularla gerçekleştirilen üretim 31 da alanda gerçekleştirilen soğanlı-yumrulu kesme çiçek yetiştiriciliğinin %2’sini oluşturmaktadır.

Tepallerindeki renk varyasyonuna göre Türkiye’de 4 A. coronaria varyetesi bulunmaktadır. Bunlar: A.coranaria var. alba (beyaz), A.coranaria var. rosea (pembe), A.coranaria var. coccinea (kırmızı) ve A.coranaria var. cyanea (mor).

Ortalama 60 gün çiçeklenme süresine sahip doğal A. coronaria çiçeklerinin yaşam süresi 5-12 gün arasındadır. 4-9 cm çaplı çiçeklerin tepal sayısı genellikle 5-6, nadiren 9 hatta 15’e kadar çıkabilmektedir. Bir çiçek 400-800 arasında pistil ve ortalama 2.000.000 polen taşıyan çok sayıda stamene sahiptir. Stamenler 7 veya daha fazla sıra halinde dizilirler ve bunlardan ortadaki 2 veya 3 sıra diğerlerinden daha önce gelişir. Anterler exterior olup, dıştan açılır ve anterlerin patlaması, stigma olgunluğundan yaklaşık 10 gün sonra, filamentler gerçek uzunluklarına erişince başlar.

A. coronaria genellikle yabancı tozlanır ve çiçekleri belirgin şekilde protogynous yani anterleri ovaryumdan daha sonra gelişen bir yapı gösterir. Bunun açık kanıtı, en erken çiçek açan çiçeklerde meyve tutumunun görülmemesidir. Bu nedenle kendine tozlanma yalnız bitkinin 2.çiçeklerinin açmasından sonra mümkündür. Bir çiçek, saç görünüşünde uzun tüylerle kaplı 200-300 aken meyve oluşturabilir ve tozlanmadan yaklaşık 6-8 hafta sonra tohumlar etrafa dağılmaya başlar.

Büyük ölçüde yabancı tozlanan A.coronaria, böcek ziyareti olmadan da tohum bağlayabilir. Fakat ziyarete izin verildiğinde tohum sayısı yaklaşık 3 kat artar. Ancak rüzgarla tozlanma da A.coronaria için oldukça yaygındır ve rüzgarla tozlanmanın bazı karakteristik özellikleri bu bitkide de toplanmıştır. Örneğin polenler kurudur, nişasta depolar, 40 nm’den az genişliktedir ve zar ornate yapı eksikliği gösterir.

A.coranaria, yoğun ıslah çalışmalarının yapıldığı tek Anemon türüdür. Kültürü yapılan anemonların gerçek atası Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişen A.coronaria’ nın çeşitli varyeteleridir. Kültür çalışmalarında bitkinin sahip olduğu varyasyondan yararlanma önemli olmuştur. Asıl amaç homojenite ile gücü birleştirmek ve saf renklere ulaşmaktır. Genelde 2 ana kültür grubu vardır. Yalın katlı çiçekliler ‘de Caen’, katlı çiçekliler ise ‘St.Brigid’ ismi ile anılmaktadır. ‘His Excellency’(parlak iri kırmızı), ‘Mr.Fokker’(mavi), ‘Sylpide’(menekşe), ‘The Bride’(beyaz), ‘Blue Poppy’(koyu mavi) ‘de Caen’ in önemli kültivarları iken, ‘Lord Lieutenant’(parlak mavi), ‘Mount Everest(beyaz), ‘The Admiral’(sıklamen-menekşe), ‘The Governor’(kırmızı) ise ‘St.Brigid’in favori kültür çeşitleridir.

(Anemone blanda)

Anemon türleri içinde en erken çiçek açan A.blanda Schott et Kotsch.’nın çok loblu parçalardan oluşan yaprakları mor renkli olup, üst yüzleri çok tüylü alt yüzleri ise tüysüzdür. Mart-Nisan aylarında açan ve 12-15 tepalden oluşan çiçekler mor, mavi, pembe veya beyaz renklidir. Tohum veya yumrudan üretilebilir. Toros ile Karadeniz dağlarında yayılış gösterir. –15 C0 ye kadar dayanıklı olup en yaygın olarak Akseki, Manavgat, Alanya ve Beyşehir’in 500-2600 m yüksekliklerinde yetişir.

İç tüketimi bulunmayan A.blanda, ihracatı yapılan geofitler arasında uzun zamandır ilk beş sıra içinde yer alması açısından ekonomik önem taşır. Aşağıdaki tablo 1975-2001 yılları arasında ihraç edilen yumru sayısını göstermektedir.

Yıl : 1975 1984 1987 1990 1995 1996 2000 2001

Yumru : 1.176.000 9.675.000 7.000.000 13.275.000 7.500.000 9.000.000 7.000.000 7.000.000
15 Ağustos 1995 yılında yayınlanan bir yönetmelikten sonra, CITES (Nesilleri Tehlikede Olan Doğal Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretinin Düzenlenmesine Dair Antlaşma) antlaşması gereği ihracatı yapılacak geofitler için her yıl, Kasım ayında toplanan bir komisyonun verdiği karara göre Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile kotalar (doğadan sökülebilecek yumru sayısı) ilan edilmektedir. 2002 yılında ihraç edilecek Anemon yumru sayısı ise yine 7.000.000 olarak belirlenmiş ancak en fazla sökümün yapıldığı Akseki’nin Çimi ve Geyran yaylalarında tespit edilen populasyon azalması nedeniyle, bu yıl bu lokasyonlara söküm yasağı getirilmiştir.
Tamamı Hollanda’ya yapılan A. blanda ihracatı, bu ülkenin bu bitki için yaptığı ithalatın % 90’ını karşılamakta ve bunlar büyük ölçüde dış mekandaki rekreasyon alanlarında parter bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ancak yurtdışında farklı türlerin saksı bitkisi olarak kullanımına olan istek gittikçe artan bir trend gösterdiği için bu konuda yapılan araştırmalar ivme kazanmıştır. Bu kapsamda A.blanda’ nın da saksı bitkisi olma açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu ortaya konmuştur.

A.blanda’ nın bugün kültürü yapılan çeşitli varyeteleri arasında en çok tercih edilenler ‘Alba’, ‘Atrocaerulea’, ‘Rosea’, ‘Blue Star’, ‘Bridesmaid’, ‘Radar’, ‘Pink Star’, ‘White Splendour’ olarak sıralanabilir.

Kaynak : http://www.batem.gov.tr/urunler/sus_...ne/anemone.htm

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024