agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni453Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2014, 22:46   #151
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Ben bu anemon işini anlamadım. Eylülde iki paket alıp diktim. Üzerini nemli tutacak kadar su serptim. Hemencecik küflenmişler. Dışları yapışkan olmuş.
Yumruları çıkarım yıkadım, oksijenli sudan geçirdim. Tarçına buladım. ( Tarçın orkidelerde işe yarıyor, o nedenle uyguladım) Bir gün bekletip kuru toprağa gömdüm. 17 yumrudan 5'i çimlenebildi. Senelerdir yetiştirdiğim, doğadan toplanmışlarda 8 yumrudan 8'i de çimlendi. Hatta kırılan parçaları nergis saksılarına serpiştirmiştim, onlar bile çimlendi. Katmerli olanlardan 2 paket daha aldım. Çok az nemli, kuruya yakın derekumu-funda toprağı karışımına ektim. Hiç su vermedim, yumrular yine hafifçe beyazlamış. 3 hafta oldu, tık yok. Bu hibrit yumrulardan anemon yetiştirebilenleri tebrik ediyorum.

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 10:38   #152
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Arkadaşlar sizinle bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Haftasonu ağaçlara %2 lik bordo bulamacı uyguladım. Ağaçların diplerine ben de anemon yumruları ekmiştim. Sanırım %80 i çimlendi ve bayağı büyümüşlerdi. Dün baktığımda, anemon yapraklarında nokta nokta kararmalar olmuş. Umarım toparlarlar. Tecrübe: Anemon çiçekleri bordo bulamacını sevmiyor. Fakat bordo bulamacı bakırlı bir karışım olduğu için sümüklü böcekler de artık anemonlarımdan uzak duruyor. Bilgilerinize.

tabus ve çiğdem42 beğendi.
Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 18:27   #153
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
Anemon

Annemin bana küçük sürprizi,nasıl mutlu oldum anlatamam... Name:  20141226_184030.jpg
Views: 1242
Size:  65.2 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 07:23   #154
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Anemone
Dün 5 demet olarak gelen güzellerimi toprakla buluşturup cansuyu verdim.
Onları sevdikleri dış mekana bıraktım.

Name:  image.jpg
Views: 1458
Size:  56.2 KB

Yaşamalarını tüm yüreğimden diliyorum.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 14:16   #155
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Hayırlı olsun yeni çiçekleriniz sevgili Jezebel. Hep böyle yarım mı açıyorlar?

tabus ve sarigoz beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 16:36   #156
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Anemone
Dün 5 demet olarak gelen güzellerimi toprakla buluşturup cansuyu verdim.
Onları sevdikleri dış mekana bıraktım.

Eklenti 537881

Yaşamalarını tüm yüreğimden diliyorum.
Çok güzeller, çok güzeller, çok güzeller...

Onları o büyüklükteki saksılara ikişerli, üçerli dikseniz daha rahat edecekler sanki. Bu arada bu şekilde zamansız dikimi denemiştim. Çok da güzel yaşadılar/ yaşıyorlar.

sarigoz beğendi.
Eski 20-02-2015, 16:38   #157
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Bir de merak ettim bu renkler İzmir'in neresinde yetişiyor?

Eski 20-02-2015, 19:56   #158
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Hayırlı olsun yeni çiçekleriniz sevgili Jezebel. Hep böyle yarım mı açıyorlar?
Anemonlar, özellikle doğal olanlar, hava kapalı, az güneş olursa böyle kapanıyorlar.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 22:11   #159
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Arkadaşlar ben pamuğumsu yumuşak bir tohum elde ettim kavak poleni gibi bunlar tohummudur nezaman nereye nasıl dikilir ?
Evet, onlar tohumdur. Ben geçen yıl rizomdan büyüttüğüm anemonlarımın oluşan tohumlarını gelişigüzel serpmiştim, bir kaç aydır aynı boyda duran çimlenmiş miniskül anemonlarım oldu. Şaşırdığım şey, 4 anaç ve tohumdan çıkan sıklamenlerim Ocak ayında dondan öldüler, ama bu minikler devam diyor.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 07:58   #160
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Bir de merak ettim bu renkler İzmir'in neresinde yetişiyor?
Bucanın Kaynaklar, Kırıklar,Doğancılar köyleri civarındakı yol kenarlarında elimle toplamıştım. Bu hediye geldi - kaynak anonim
Soğukta anca bir saksı ve bu kadar toprak bulabildim, yoksa biliyorum, geniş geniş diksem iyiydi🍄.

pria ve Imay beğendi.
Eski 21-02-2015, 20:39   #161
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
anemon

Antalya'da Anemone coronaria festivali başladı..
Ne yazık ki resimlerim güzel değil.

Eklenen Resimler

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 12:09   #162
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Güneş'i görünce böyle

Name:  image.jpg
Views: 1306
Size:  74.2 KB

🍀

Eski 24-11-2016, 19:48   #163
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
bu yıl anemon soğanı aldım ve diktim.gelişmeleri yazarım ancak soğanlar biraz kaprisliymiş anladığım kadarıyla.benim aldığım cins Anemon blanda blue.balkondaki saksılara diktim.umarım her sene kendiğinden çıkar.çünkü ankaranın ayazı ankaranın yazı gibi zor koşullardan çıkması gerekecek...

Eklenen Resimler

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 08:26   #164
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
bu yıl anemon soğanı aldım ve diktim.gelişmeleri yazarım ancak soğanlar biraz kaprisliymiş anladığım kadarıyla.benim aldığım cins Anemon blanda blue.balkondaki saksılara diktim.umarım her sene kendiğinden çıkar.çünkü ankaranın ayazı ankaranın yazı gibi zor koşullardan çıkması gerekecek...
ne yazık ki şimdiye kadar bişey çıkmadı.Bundan sonra da çıkacağını sanmıyorum.bir başarısızlık hikayesi daha ekledim kendime

tabus beğendi.
Eski 14-04-2017, 21:36   #165
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba Batı Rüzgarı, anemonun yumruları ithal olduğu için kurumuş ağaç kabuğu gibi gelir ülkemize . Bu sebepten direk ekerseniz su alamayıp çürüme yapabiliyor ya bol sulayın ama torf kullanıyorsanız torf çürüyebilir. Bence bahara girmeden bir bardak ılık suya ( kaynar olmasın haşlama patates olur ) oda sıcaklığında bir suya yumruları atın 1 gece bekletin yumrular böyle baya şişiyor ve hemen onları toprakla buluşturun yarı gölge alan bir yere koyun 5 cm derine dikseniz yeterli . Çok suda sakın bekletmeyin soğanlar pamuk mantarına yakalanıp çürüme yapıyorlar . Ben ne yazık ki bütün anemonlarımı lanet olası bir kurt türü yüzünden kaybettim ve internet dahil hiç bir yerden bulamıyorum Umarım bir gün tekrar bulurum ...

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 21:39   #166
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Merhaba Batı Rüzgarı, anemonun yumruları ithal olduğu için kurumuş ağaç kabuğu gibi gelir ülkemize . Bu sebepten direk ekerseniz su alamayıp çürüme yapabiliyor ya bol sulayın ama torf kullanıyorsanız torf çürüyebilir. Bence bahara girmeden bir bardak ılık suya ( kaynar olmasın haşlama patates olur ) oda sıcaklığında bir suya yumruları atın 1 gece bekletin yumrular böyle baya şişiyor ve hemen onları toprakla buluşturun yarı gölge alan bir yere koyun 5 cm derine dikseniz yeterli . Çok suda sakın bekletmeyin soğanlar pamuk mantarına yakalanıp çürüme yapıyorlar . Ben ne yazık ki bütün anemonlarımı lanet olası bir kurt türü yüzünden kaybettim ve internet dahil hiç bir yerden bulamıyorum Umarım bir gün tekrar bulurum ...
Ilık suya koyma sebebimiz eğer soğuk bir yerde yaşıyorsanız dormansinin yani uyku evresinden çıkıp onlara baharın geldiğini hatırlatmak istememizdendir .

Muda ve Batı Rüzgarı beğendi.
Eski 14-04-2017, 22:08   #167
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim bilgiler için.
ve evet aynen dediğiniz gibi kuru erik gibi bişeydi.
ilk diktiğimde bolca sulamıştım aslında.kış boyunca toprak kaskatıydı haliyle ankara... bahar gelince çıkmasını ümit ettim bugün yarın diye diye ama malesef... bişey çıktı gerçi de neyse konumuzla alakası yok

aslında konunun ilk sayfalarına da bakmıştım benim gibi başarısızlıklar çok olmuş.Genel şikayet ise çürümesi...o yüzden fazla da sulama gayreti içine düşmedim şahsen...Neyse artık olan oldu belki bir daha denerim seneye ...

Eski 14-04-2017, 22:25   #168
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Hayırlısı olsun soğan bulma şansınız olduğu sürece hiç sorun yok mesela ben 5 senedir bulamıyorum , ne yazık ki drenajı iyi isteyen bir bitki ama çok susuzluğada gelmiyor ne yazık ki .

Eski 22-04-2017, 11:00   #169
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Ilkbahar ve sonbaharda migroslarda paket icinde bulabilirsiniz..pakette 7 adet cikiyor..bu rizomlari nasil cogaltabilirim.bilgisi olan var mi? Tesekkurler...

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 16:38   #170
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Arkadaşlar,anemon yumrularını sonbahar aylarında kipa extra hiper marketlerden,internet üzerinden zengarden,e-fidancım adlı sitelerden de alabilirsiniz.

Düzenleyen Dumlupınar : 04-05-2017 saat 16:42 Neden: imla hatası
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 22:16   #171
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bugün anemonlardan bir tanesinin topraktan çıktığını gördüm. Umarım çoğalmışlardır. O kadar soğandan ancak bunlar canlanıp çiçek açtılar.

Name:  20170626_121753.jpg
Views: 527
Size:  24.7 KB

Name:  20170507_150315.jpg
Views: 531
Size:  62.5 KB

Name:  20170507_150327.jpg
Views: 487
Size:  27.5 KB

Name:  20170507_150320.jpg
Views: 513
Size:  32.0 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 22:26   #172
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Name:  20170512_193929.jpg
Views: 498
Size:  29.6 KB

Name:  20170512_193941.jpg
Views: 493
Size:  27.5 KB

Name:  20170512_193951.jpg
Views: 520
Size:  47.3 KB

Eski 19-11-2017, 12:34   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2017
Sizlerden heveslenip bende anemon soganı aldım bauhause dan ama marta kadar beklemem mi gerekiyor dikmem için ? Kuzey cephede kapalı balkonum var acaba şimdiden dikip orda bekletsem olur mu ki ?!?

insirah:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 09:45   #174
Yeni Üye

dün akşamdan ılık suya koyduğum anemon yumrularımı bu sabah itibariyle toprakla buluşturdum kapalı balkonuma yerleştirdim hadi hayırlısı bakalım

sarigoz beğendi.
Eski 24-11-2017, 15:14   #175
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Marketten alınan anemon soğan paketlerinin arkasında "resim-işaretler" vardır.Anemon için "çok yıllık" işareti bulunmaz...Sebebi Ankara gibi kışı çetin geçen yerlerde anemon soğanlarının kışı çıkaramamasından kaynaklanır.Ankarada kapalı balkonda olabilir belki...ama bahçede kesin olmaz.

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 17:05   #176
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Marketten alınan anemon soğan paketlerinin arkasında "resim-işaretler" vardır.Anemon için "çok yıllık" işareti bulunmaz...Sebebi Ankara gibi kışı çetin geçen yerlerde anemon soğanlarının kışı çıkaramamasından kaynaklanır.Ankarada kapalı balkonda olabilir belki...ama bahçede kesin olmaz.
Ben de oldukça fazla anemon yumrusu dikmeme rağmen ancak üç dört tanesinden çiçek alabildim.Yukarıda 171. ve 172. mesajlarımda çiçekli resimleri görülüyor. Bulunduğu yer Afyonkarahisar. Rakım ise 1280 civarı. Bu yıl şu anda iki tane çıkmış filiz bulunmakta. Çok fazla güneş görmeyen bir yerdeler. Yarım gün en azından güneş aldıklarını düşünüyorum. Geçen yıl dikmiştim. Ancak dikim zamanını tam olarak hatırlayamıyorum. Muhtemelen sonbaharda diktiğim için bu yıl çiçek açtılar. Umarım ölmeden çoğalırlar. İthal oldukları için sağlamlıkları konusunda bir şey diyemiyorum.

Kışın çıkmama nedeni drenaj sorunu nedeni ile olabilir mi. Kısmi olarak benim dikmiş olduğum yerde de toprak ıslak kalabilir. Ancak aradan zaman geçince ıslaklık eğim nedeni ile gitmekte.

Bu yılı da atlatırlarsa soğuklara dayanıklılıklarını kanıtlamış olacaklar.

Dumlupınar beğendi.
Eski 24-11-2017, 17:05   #177
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ayırıcılar windflowers olarak da bilinirler, çeşitli türler bahar ve sonbaharda çiçek açarak çeşitlidir. Bazıları lifli köklere sahiptir ve fidanlıklar ve bahçe merkezlerinin uzun ömürlü kısımlarında bulunur. Diğerleri, lüllerle kaplı çiçek açan ampullerle birlikte sonbaharda satılan ve ekilen yumrularla yetişir.
Anemones hakkında
Bahar çiçeklenme maymun taşı, ormanlık alanlar ve kaya bahçeleri için iyi tercih olan düşük yetişen bitkilerdir. Çoğu, sürünen rizomlardan yetişirken , Grecian windflower (Anemone blanda) ve haşhaş anemon (A. coronaria) yumru köklerden yetişir. Sonbahar döneminde bu erken dönem zambakları tohumlayın; Grecian windflowers 4-7 bölgelerinde dayanıklıdır, haşhaş maymunlar 6-9 bölgelerinde gelişir ve zorlamak için popülerdir.

Uzun boylu büyüyen sonbahar anemonları, yazdan sonbahara kadar pembe ve beyaz tonlarına kadar sınırlara ve ormancılık bahçelerine renk katar. Bu Asya yerlileri, koyu yeşil, akçaağaç benzeri yapraklar üzerinde yer alan zarif sapları üzerinde büyük, fincan şeklinde çiçekler taşırlar.

Tüm anemonlar yutulursa zehirlidir.
Anemonların özellikleri Anemone
anemone (Anemone nemorosa) Bu tür genellikle ilkbaharda saf beyaz, tek, yıldız şeklinde çiçekler için bir zemin oluşturduğu yaprak döken ağaçların gölgesinde vatandaşlığa geçecektir. Pembe ve mavi çeşitler de mevcuttur. 6-8 inç boyunda büyüyen, zengin, nemli fakat iyi drene edilmiş asit toprakları tercih eder; Toprak çok hantal ise kökleri çürür. Ahşap anemonlar ağaçların yaprak döktüğü yaz başında uyuyamaz. Bazen sonbaharda dayanma köksap olarak sunulmaktadır. 3-9. Bölgelerde Hardy.

Kardelen anemon (Anemone sylvestris)Doğallaştıran başka bir ilkbahar bloomerı, bu türün 12-18 inçlik bitkilerde 1-2 inç genişliğindeki çiçeklerle kokulu, tek, hafifçe başını sallayan. Ahşap anemon olarak aynı büyüme koşullarını tercih eder. 4-9. Bölgelerde Hardy.

Grapeleaf Anemone (Anemone tomentosa 'Robustissima') Yaklaşık 3 metre boyunda yetişen bu maymun yayılır, ancak invaziv değildir. Sonbahar zenginlikleri en dayanıklı, 3-9 bölgelerinde büyüyecek. Çiçekler gümüşi pembedir ve birkaç hafta boyunca devam eden erken sonbaharda çiçek açar.

Melez veya Japon anemon (Amemone x hybrida)Bu Asya yerlisi, saten yaprakları kontrast bir yeşil ve altın merkezi düğmeyi çevreleyen büyük, tek veya çift, fincan şeklinde çiçekleri taşıyor. Genellikle mevcut çeşitler şık, tek çiçekli, beyaz çeşidi ' Honorine Jobert ' ve yarı-çift, pembe ' Queen Charlotte ' içerir . Çiçeği, orta sonbaharda 3-4 ayak uzunluğundaki gövdelerde taşınır. 5-9. Bölgelerde Hardy.

Çin anemon (Anemone hupehensis) Melez anemonlara benzer, ancak daha kompakt, bu 2-3 metre boyunda çiçek açar. Popüler çeşitler derin gül pembe, yarı çift ' Prince Henry ' ve ' Eylül Charm 'yaz sonunda erken düşene kadar tek, gül-pembe çiçeklerle. 4-9. Bölgelerde Hardy.
Anemones büyüyecek bir site seçimi
Bahar çiçeklenme maymun parçaları gölge en iyisidir. Güz dalları, gölge için tam güneşte gelişirler. Herkes nemli, ancak iyi drene edilmiş, ancak hantal olmayan ve asit tarafındaki toprağı takdir ediyor.
Dikim Talimatları
Konteyner yetiştirilen bitkiler, büyüyen mevsim boyunca sergilenebilir, ancak ilkbahar, güz dalları için tercih edilir. Bahar bloomerlerini yaz ortasında veya erken sonbaharda bölün. Uzay ahşap anemonlar 10 santim uzaklıkta, kardan adam fıstığı 12-24 inç ayrı ve 18 inç aralıklarla şişirilmiş. Toprağı 12 ila 15 inç derinliğe kadar gevşetmek için bir bahçe çatalını veya yeke seti kullanarak bahçe yatağını hazırlayın, sonra 2-4 inçlik bir komposto katına karıştırın. Bitkinin içerdiği saksı çapının iki katı bir delik kazın. Bitkiyi kapından dikkatlice çıkarın ve kök topunun üstü toprak yüzeyi ile aynı hizada olacak şekilde deliğe yerleştirin. Dikkatle kök topu etrafında doldurun ve toprak hafifçe sıkıca. Su iyice karıştır
Devam Eden Bakım
Bahçedeki bitkileri yalnızca ilkbaharda böl veya taşıyın. Güz kurtçukları kurmak yavaş olabilir, ancak yerleştikten sonra ilkbahar bloomerleri gibi yayılma eğilimi gösterirler. Deadheading, çiçek süresini uzatmaz, ancak bitkileri neater yapar.

https://garden.org/plants/group/anemones/

sarigoz ve Dumlupınar beğendi.
Eski 24-11-2017, 17:06   #178
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Onları uyandır, böylece büyümenin vakti geldiğini bilirler
Anemon soğanları genellikle büyümeye hazır hale getirmek için önceden ekilerek hazırlanmış bir emmekten yararlanırlar. Bahçeye çıkmadan önce, 2-4 saat veya gece boyunca küçük bir su kabında anemon soğanları ıslatın. Bu onları daha hızlı filizlenmeye ve büyümeye teşvik edecek, böylece bahçedeki ilk sonbaharın kökleri için iyi bir ağ geliştiriyorlar.

BİTKİ
DERİNLİĞİ DÖKÜM

3 inç

SU
MİKTARI

Aktif büyüme sırasında orta dereceli, kuru yaz uykusu

SUNLIGHT
MİKTARI

Tam güneşten yarım güne güneş

ÖĞRETİM PROKSİMYONU

Dikim Arasında 3-4 Inç
TÜM ANEMON ALIŞVERİŞ
Açık Yataklar
Toprağın iyi drene olduğu bir yer bulun. Sert yağmurdan 5-6 saat sonra hala su birikintileri varsa, başka bir siteyi ararız. Ya da drenajı iyileştirmek için 2-3 "seviyesini yükseltmek için organik materyal ilavesi ile toprağı değiştirin Turba yosunu, komposto, toprak kabuğu veya ayrışmış gübrenin hepsi iyi çalışır ve yaygın olarak bulunur Anemonlar toprak hakkında telaşlı olmazken, iyi drenaj sağlayan topraklarda en iyi performansı göstereceklerdir.
Anemonlarınıza nerede yarım gün güneş alacaklarını yerleştirin.
Onlara biraz uyandırma çağrısı yapmak için ampullerinizi ılık suda birkaç saat bekletin. Bir dalış yaparken toprağı hazırlayabilir, ekim düzeninizi tasarlayabilir, işler yönetebilir ya da rahatlayabilirsiniz.
Delikleri kazın ve anemonları 1-2 "inceltin. Ampulün hangi tarafının yukarı bakması gerektiği konusunda endişelenmeyin. Ampullerin konumuna bakılmaksızın, hala büyürler. Anantaralar tipik olarak hangi yoldan çıktığını bulabilir. (Zeki, ha?)
Dikimden sonra, su maymunlarını iyi, toprak hafifçe ıslatılmalı ve ampullerin etrafına yerleşti- rilmelidir. Kökler sonbaharda oluşacak. Sıcak bölgelerde sonbaharda bir miktar gelişebilir. İlkbaharda tomurcuklan ve çiçekler üretilir.
Çiçek açtığınızda, küçük buketler için anemon çiçekleri kesmekten çekinmeyin. Bu bitkilere zarar vermez.
Mevsim çiçeklenme bittikten sonra yeşilliği yerinde bırakın; Kesme Yapraklar güneş ışığını toplar, fotosentez yoluyla yemek yaratır ve gelecek için ampulleri güçlendirir. Aktif büyüme dönemlerinde su; haftada yaklaşık 1 inç nem iyi bir tahmin.
Yaz bitiminde yapraklar sararacak ve bitki durgunluğa kaydığında ölecek. Bu noktada yeşillik çoktan çıkarılabilir. Anemonlarınız, bir sonraki büyüme döngüsüne başlamadan önce birkaç ay dinlenir.

Tencere, fıçılar, küvetler ve kutular
Kaplarınızı kaliteli, iyi drene edilmiş bir toprakla doldurun. Hemen hemen piyasada bulunan herhangi bir saksı hazırlama ortamı iyi çalışacaktır. Yeterli drenaj deliği olduğundan emin olun; anemon soğanları asla su altında kalmış topraklarda oturmamalı veya çürümeye başlanmalıdır.
Anemonlarınıza nerede yarım gün güneş alacaklarını yerleştirin.
Onlara biraz uyandırma çağrısı yapmak için ampullerinizi birkaç saat veya bir gece boyunca ılık suda bekletin. Bu onların ilk sonbaharında iyi güçlü kökleri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
Delikleri kazın ve en parlak görüntüler için anemonları 1-2 inç ve sadece bir inç ya da iki bitki sıkın. Ampulün hangi tarafının yukarı bakması gerektiği konusunda endişelenmeyin. Ampullerin konumuna bakılmaksızın, hala büyürler. Anantaralar tipik olarak hangi yoldan çıktığını bulabilir.
Dikimden sonra, kaplarınızı iyice suya alın, toprağı nazikçe soğumaya ve böylece ampullerin çevresine yerleşir. Sonbaharda kökler oluşacak. Sıcak bölgelerde sonbaharda bazı yapraklar da gelişebilir. İlkbaharda tomurcuklan ve çiçekler üretilir.
Çiçekli kapların tadını çıkarın, isterseniz birkaç çiçek sürünerek. Bu, bitkilerinize zarar vermez.
Mevsim çiçeklenme bittikten sonra yeşilliği yerinde bırakın; Kesme Yapraklar güneş ışığını toplar, fotosentez yoluyla yemek yaratır ve gelecek için ampulleri güçlendirir. Aktif büyüme periyotlarında su, haftada yaklaşık 1 "su gerekir.
Yaz bitiminde yapraklar sararacak ve bitki durgunluğa kaydığında ölecek. Bu noktada yeşillik çoktan çıkarılabilir. Anemonlarınız, bir sonraki büyüme döngüsüne başlamadan önce birkaç ay dinlenir.

https://www.easytogrowbulbs.com/page...planting-guide

sarigoz ve Dumlupınar beğendi.
Eski 30-11-2017, 18:20   #179
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhabalar öncelikle alıntılayamadığım için kusuruma bakmayın bana verdiğiniz güzel cevaplar için hepinize teşekkür ederim şimdi de ilginç bir deney yapıyorum olumlu veya olumsuz size bildiricem .Ne yazık ki soğan bulamadım internettekiler ise hem biraz pahalı hemde istediğim türden bulamadım elimde sanırım 5-6 yıllık evet çok uzu bir süre biliyorum katmerli mavi anemon tohumları var 1 haftadır ılık suda bekliyorlar ama henüz farklı bir gelişim görmedim yarın üstü örtülü minik bir saksıya hepsini dikip bahara kadar bekleyeceğim bakalım filizlenme olucak mı hepinize teşekkürler.

sarigoz beğendi.
Eski 19-02-2018, 09:03   #180
Yeni Üye

iyi ki yazmışım buraya nezaman dikmiştim anemonları diye düşünüyordum dün toprağı hala dümdüz görünce ne oldu bu yumrulara diye düşündüm ve eşelemeye başladım . 8 yumru dikmiştim . eşelerken birisini filizli gördüm ama daha toprağın altında filizi ! sonra diğerlerini dikkatlice eşeledim ama birinden de çıtırt diye bi ses geldi baktım o da filizlemiş inşallah öldürmemişimdir diye tekrar yerine koydum. diğerleri ise çürümüştü. boşluklara yeni anemon yumruları ekip suladım bakalım sonuç ne olur.

sarigoz beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024