agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1029Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2012, 21:26   #331
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
@kelebek çalısı, çiçekçiden aldığım bitkilerin saksısında oxalisler yetişiyor çok minikler. çok zayıf yapraklar çıkıyor. sizce bunlarda yumru mu var yoksa önceden var olan tohumlar mı çıkıyor? onları ayırmak isterim ama ölebilirler. ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 22:13   #332
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
sayın merdOgan size gödereceğim resimdekinin aynısıdır.Güle güle büyütün.

Erdogan beğendi.
Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 22:38   #333
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Sayın Seyfi Dağdeviren, çok sağolun gerçekten beni çok sevindirdiniz

Eski 10-09-2012, 23:59   #334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merd0gan Mesajı Göster
@kelebek çalısı, çiçekçiden aldığım bitkilerin saksısında oxalisler yetişiyor çok minikler. çok zayıf yapraklar çıkıyor. sizce bunlarda yumru mu var yoksa önceden var olan tohumlar mı çıkıyor? onları ayırmak isterim ama ölebilirler. ne yapmamı tavsiye edersiniz ?
Tahmin ediyorum ki minik soğanlı olabilirler. Önümüzdeki sene sizin için bahçeden yabani olarak kabul ettiğim istilacı sarı çiçekli Oxalis pes caprae soğanlarının boy boy ve çeşitli fotoğraflarını eklemek niyetindeyim.

Bu arada neden bir fotoğrafını eklemiyorsunuz? Mümkünse nasıl bir şeyden söz ettiğinizi görmek faydalı olabilir. Ayrıca aynı saksının içinde kalmalarında bence bir sakınca yok.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 00:17   #335
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Tahmin ediyorum ki minik soğanlı olabilirler. Önümüzdeki sene sizin için bahçeden yabani olarak kabul ettiğim istilacı sarı çiçekli Oxalis pes caprae soğanlarının boy boy ve çeşitli fotoğraflarını eklemek niyetindeyim.

Bu arada neden bir fotoğrafını eklemiyorsunuz? Mümkünse nasıl bir şeyden söz ettiğinizi görmek faydalı olabilir. Ayrıca aynı saksının içinde kalmalarında bence bir sakınca yok.
yarın bir kaç fotosunu çekmeye çalışayım. 2 hafta önce falan Salon eğreltisi almıştım onun saksısından çıktı. aldığımda yoktu sonradan aydınlığı görünce dibinden çıktılar sanırım. bir kaç tane minik dal var sadece.

Eski 11-09-2012, 00:31   #336
Ağaç Dostu

Bahara kadar beklememek adına bir illustrasyonunu buldum net üzerinden. Kök yapısını, soğanların ilk başta oluşan havuç formundaki ve şeffaf olan kök yapısına sağlı sollu olarak nasıl tutunarak meydana geldiğini ve bu yolla çoğaldığını bu illustrasyon çok güzel anlatıyor.

İşte yaşam döngüsü, (sol baştaki bitki farklıdır, dikkate almayınız)

Name:  oxalis pes caprae life cycle.jpg
Views: 5413
Size:  38.1 KB

tiya, gilan, syuksek ve 3 kişi beğendi.
Eski 11-09-2012, 00:58   #337
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Bahara kadar beklememek adına bir illustrasyonunu buldum net üzerinden. Kök yapısını, soğanların ilk başta oluşan havuç formundaki ve şeffaf olan kök yapısına sağlı sollu olarak nasıl tutunarak meydana geldiğini ve bu yolla çoğaldığını bu illustrasyon çok güzel anlatıyor.

İşte yaşam döngüsü, (sol baştaki bitki farklıdır, dikkate almayınız)

Eklenti 330821
zamanla soğanlar yokoluyor gibi resimde. oxalislerin farklı türleri var. bazısı kısa küçük havuç gibi köklü, kimisi soğan şeklinde. gördüğüm ilginç bitkilerden biri.

Eski 11-09-2012, 01:15   #338
Ağaç Dostu

Soğanları topraktan çıkarıp, yok etmediğiniz müddetçe çoğalıyorlar ne yazık ki...Keşke yok olsalardı

Söz konusu baharda yol kenarlarında ve dağda, tepede açan oxalis tarlalarını seyre dalmak olsa, keyfine doyum olmaz. Ama bahçenizi istila ettiler mi bir daha kurtulmanız çok zor.

Eski 11-09-2012, 01:27   #339
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Yok olmasınlar sevgili kelebek çalısı
Bir gün bahçemi aldığımda nerede bulacağımı bilebiliyorum böyle en azından.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 15:45   #340
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Saksıdan çıkan oxalisler bunlar :

bir tanesini köküyle çıkarmaya çalıştım kendinden büyük örümcek ağı gibi sert baya güçlü kökleri çıktı. yumru soğan falan göremedim. sanırım istilacı bu oxalis saksıya yayılmış vaziyette her dal kökler vasıtasıyla birbirine bağlı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Erdogan : 11-09-2012 saat 16:23
Eski 12-09-2012, 02:25   #341
Ağaç Dostu

Sn. merd0gan,

Benim bilgilerimin dışında kalan bir kök yapısını tarif etmişsiniz. En azından bu kadar cansız bir ottan bu kadar güçlü bir kök yapısı olabileceğini hayal edemedim diyebilirim.

Keşke bıraksaydınız bakalım gelişecekler miydi. Mesela normalde bahçemde yabani olarak çıkan bir oxalisi olduğu gibi bırakırsam ve yaz mevsimi ile birlikte bitki kuruyup gittiğinde muhakkak ki toprak altında birden çok yavrulamış soğanını eğer toprağı kazarsam bulmam gerekir. Yani aslında üstte yer alan illustrasyonda da en son çizimde bitki kuruyunca yok oluyor ama yanlardan üreyen soğanlar toprak altında bir sonraki sezona hazırlanıyor.

Düzenleyen kelebek çalısı : 12-09-2012 saat 02:26 Neden: paragraf düzenleme
Eski 12-09-2012, 08:48   #342
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Süs yoncaları bahar yagmurlarıyla coşuyor zaten ilk bahar ve erken yaz en cafcaflı anları yazın kuraklıkla kurumaları gerekiyor biz iyi baktıgımızdan kuruma olmuyor cılız kalıyor bitki sogan oluşumuda azalıyor .
Mor oxalisisler bende böyle şu sıra tek tük yaprak kaldı .siteden bir arkadaş atlama yaptıgını yazmıştı ben senelerdir şahit olmadım .
Eski yumrular zamanla ölüyor gencleştirmek gerekiyor yanlardan cıkan ufak yumruları bölerek cogaltılıyor suyu fazla sevmesede ilk baharda bolca sulanmalılar .
Mor oxalisisler güneşe fazla dayanmıyor hemen yaprak yanıgı oluyor.
Birde gübreyi sevmedigini biliyorum yazın verilen gübre ölümle sonuclanıyor bende deepileri böyle kaybettim cok güzellerdi

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 08:54   #343
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Beyaz yoncayı bulacagım diye istanbulun altını üstüne getirdim yok yok en sonunda tesadüfen buldum 2 yumru aldım .
Düşünüyorumda kimine degersiz gelen kimine bulunmaz nimet
Cok olunca dikkat istilacı deniyor az olunca cok nadir bu bitkilerin bizden cektigi nedir böyle

Erdogan beğendi.
Eski 12-09-2012, 13:53   #344
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Sn. merd0gan,

Benim bilgilerimin dışında kalan bir kök yapısını tarif etmişsiniz. En azından bu kadar cansız bir ottan bu kadar güçlü bir kök yapısı olabileceğini hayal edemedim diyebilirim.

Keşke bıraksaydınız bakalım gelişecekler miydi. Mesela normalde bahçemde yabani olarak çıkan bir oxalisi olduğu gibi bırakırsam ve yaz mevsimi ile birlikte bitki kuruyup gittiğinde muhakkak ki toprak altında birden çok yavrulamış soğanını eğer toprağı kazarsam bulmam gerekir. Yani aslında üstte yer alan illustrasyonda da en son çizimde bitki kuruyunca yok oluyor ama yanlardan üreyen soğanlar toprak altında bir sonraki sezona hazırlanıyor.
Hepsini koparmadim. Saksida var hala. Denemek icin bir tanesini pet bardaga koydum ama cok ince oldugundan hemen bukuldu. Kokler belki egreltinin kokune yapismis olabilir. Ince tel gibi dayanikli kokler vardi.

Eski 12-09-2012, 13:55   #345
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Beyaz yoncayı bulacagım diye istanbulun altını üstüne getirdim yok yok en sonunda tesadüfen buldum 2 yumru aldım .
Düşünüyorumda kimine degersiz gelen kimine bulunmaz nimet
Cok olunca dikkat istilacı deniyor az olunca cok nadir bu bitkilerin bizden cektigi nedir böyle
Ben de aradim ama bulamamistim. Onceleri Besiktas'ta gorurdum yol ortalarinda kenarlardaki suslerde falan.

Eski 22-09-2012, 22:19   #346
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Seyfi Dağdeviren Hocam çok teşekkür ederim gönderdiğiniz beyaz oxalis elime geçti

tiya beğendi.
Eski 26-09-2012, 12:15   #347
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Bordo oxalisleri beyaz olanlarla aynı saksıya ekmiştim. Bordo tüm yaz süresince, şimdi bile, hem yaprak hem çiçek olarak gelişti. İlginç olan bordo oxalis pembe çiçek verirken şimdi beyaz çiçek açıyor

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 13:43   #348
Ağaçsever

neyran's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2012
aradığım mor oxalisimi sonunda bir internet sitesinde buldum..Daha önce bu siteden aloe vera bir başka bitki daha almıştım..yalova'dan istanbula ulaştırılmıştı ve çiçekler gayet sağlıklıydı ancak bu çiçek paramparça dökülmüş olarak elime geldi.bulabildiğim bir kaç soğanı ekebildim sadece..çok üzgünüm şu an..sizce tutar mı..nasıl sulamam ve nasıl bir ortamda tutmam lazım..

neyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 15:23   #349
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neyran Mesajı Göster
aradığım mor oxalisimi sonunda bir internet sitesinde buldum..Daha önce bu siteden aloe vera bir başka bitki daha almıştım..yalova'dan istanbula ulaştırılmıştı ve çiçekler gayet sağlıklıydı ancak bu çiçek paramparça dökülmüş olarak elime geldi.bulabildiğim bir kaç soğanı ekebildim sadece..çok üzgünüm şu an..sizce tutar mı..nasıl sulamam ve nasıl bir ortamda tutmam lazım..
soğanlara zarar gelmediyse bişey olmaz. gevşek toprak yeterli. direk güneş altında kalmasın bence. bahçede diğer bitkilerin altında ara ara güneş ışığı alacak yerlerde çok güzel gelişim gösteriyorlar. 1-2 saat güneş alması lazım. aydınlık yerleri çok seviyorlar. toprağın biraz gevşek olması lazım. çok sulamayın bence. toprak kuruduğu zaman azar azar haftada bir verebilirsiniz.

mor oxalis derken mor geniş yapraklı mı ? yoksa mor çiçek mi açıyor ?

lolla beğendi.
Eski 26-09-2012, 15:28   #350
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

aslında ben de bazı sorunlar yaşıyorum şu sıralar. oxalisi elimde başka toprak olmadığı için çiçekçiden aldığım paket şeklinde sanırım torf , ona ekmiştim. yanlız yaprakları pek güzel çıkmıyor. sönük yeşil şeklinde çıkıyor ve beklediğim gibi gelişme göstermiyor. torfun çiçekler için iyi olduğunu sanmıyorum. çok yetersiz. ama istanbulda heryerin bina olduğu yerde nasıl organik toprak bulurum onu bilmiyorum :/

diğer bir oxalisimde yaprak ve dallarda minik minik beyaz bit gibi oluşumlara rastladım bunu nasıl yok edebilirim ? bütün yaprakları kopardım dibinden. yeni çıkanlar inşallah sağlıklı çıkar.

Eski 26-09-2012, 15:29   #351
Ağaçsever

neyran's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2012
CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..MOR YAPRAKLI OXALİS.UFAK UFAK SOĞANLARI KALMIŞTI ONLARI EKTİM VE SULADIM BALKONDA FAZLA GÜNEŞ GÖRMEYEN BİR YERE ALDIM..iNŞALLAH TUTAR..

neyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 15:31   #352
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiya Mesajı Göster
Bordo oxalisleri beyaz olanlarla aynı saksıya ekmiştim. Bordo tüm yaz süresince, şimdi bile, hem yaprak hem çiçek olarak gelişti. İlginç olan bordo oxalis pembe çiçek verirken şimdi beyaz çiçek açıyor
belki beyazlardan etkilenmişlerdir

Eski 26-09-2012, 18:30   #353
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neyran Mesajı Göster
CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..MOR YAPRAKLI OXALİS.UFAK UFAK SOĞANLARI KALMIŞTI ONLARI EKTİM VE SULADIM BALKONDA FAZLA GÜNEŞ GÖRMEYEN BİR YERE ALDIM..iNŞALLAH TUTAR..
soğanlar çok derinde olmasın yoksa yeni dal çıkarmaları gecikebilir. toprağın 2-3 parmak altı ideal. çok gölgeyi sevmezler, aydınlık olmalı fakat güneş yakmamalı. çok sıcağı da sevmiyorlar tecrübe ettiğim kadarıyla. toprağın iyi drenaj olması gerekiyor, yani toprak ıslak ve nemli olmamalı orta düzey ideal. tecrübe ettiklerim bunlar inşallah güzel gelişir sizin oxalisler. yerini ve toprağı sevdimi inanılmaz hızlı gelişim gösteriyorlar. hergün dal sürgün çiçek falan çıkarırlar.

lolla beğendi.
Eski 26-09-2012, 21:59   #354
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Sevgili merd0gan bahce topragı bulamassan sihirli toprak al sardunyalar icin olanı ,ben kullanıyorum cok memnunum .
Bu aylarda yaprak dökmesi normal dinlenme dönemine giriyorlar
yumruları yeni ekecekseniz yaprak bırakmayın hepsini kesin zaten ekildikten sonra hepsini döküp yeniden cıkartıyor alışma dönemi .

Erdogan beğendi.
Eski 26-09-2012, 22:39   #355
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Sayın merdOgan,Oxalise kavuşmana sevindim.Ptt ile gönderdiğimin akibetini merak ediyorum.Güle güle büyütmen dileğimdir.

Erdogan beğendi.
Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 00:21   #356
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyfi Dağdeviren Mesajı Göster
Sayın merdOgan,Oxalise kavuşmana sevindim.Ptt ile gönderdiğimin akibetini merak ediyorum.Güle güle büyütmen dileğimdir.
Seyfi Hocam çok sağol tekrardan. ptt den haber yok hala. mektup falan ulaşmadı malesef :/ gelirse büyük ihtimal çürümüş olacağını sanıyorum koku falan yapmaz inşallah zarfta

Eski 27-09-2012, 00:27   #357
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sevgili merd0gan bahce topragı bulamassan sihirli toprak al sardunyalar icin olanı ,ben kullanıyorum cok memnunum .
Bu aylarda yaprak dökmesi normal dinlenme dönemine giriyorlar
yumruları yeni ekecekseniz yaprak bırakmayın hepsini kesin zaten ekildikten sonra hepsini döküp yeniden cıkartıyor alışma dönemi .
yaprak dökme değil de tam yeşil değil. kirli ve gri yeşil gibiler üzerlerinde koyu morumsu benekler var. yumrular da dediğiniz gibi yapraksız dikmiştim sonra bir sürü yaprak çıkardı ama bahsettiğim gibi canlı yeşil değillerdi. çıkardım baktım toprak ufalanmış bi acayipti. yumrular sanki küçülmüş ve biraz kurumuş gibiydi. yaprak çıkardıkça yumru küçülüyor mu yoksa ?

Düzenleyen Erdogan : 27-09-2012 saat 02:05
Eski 27-09-2012, 07:01   #358
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Aksine saglıklı yumru gelişiyor yandan ve üzerinde kücük yumrular oluşuyor
yumrunun kücülüp büzüşmesi hayra alamet degil .
Mor yapraklı yoncanız yoksa alacakaranlık arkadaşımızda görmüştüm cok saglıklılardı .

Eski 27-09-2012, 08:41   #359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merd0gan Mesajı Göster
belki beyazlardan etkilenmişlerdir
Güneş görmeyen ama aydınlık, kapalı sayılacak bir alandalar. Yaprak rengi bile değişip, yeşil oldu. Yeter ki yaşasınlar, renkler çok da önemli değil.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 13:38   #360
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

torflara karşı bi antipatim oluştu iyice. tekrardan çıkarıp diktim. kendi haline bırakayım en iyisi. yapraklar normal yonca gibi klasik pembe çiçek açan bahçe oxalislerinden - oxalis articulata - yaprakların arka tarafları morlaşıyo üstleri kirli yeşil nedense. sıvı gübre alayım en iyisi. böyle hazır ürünlerden hazzetmem ama başka çare yok ..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024