agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2009, 14:18   #61
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
(Yukarıda yazılan yazıları okuduktan sonra )

Soğanları bitki sarardıktan sonra dikkatlice sökülüp kuru kumda bahara kadar saklanacak bitkiler:

Frezya, zambak, girit lalesi(ronunculus), Lale

Soğanları toprakta bırakılan sökülmeyen bitkiler:

Sümbül, Süsen, Muscari, ters lale, çiğdem, kardelen

gala?

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 17:30   #62
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Çiçeklenme mevsimi geçtikten sonra hagi bitkilerin soğanları sökülüp uygun şekilde saklanmalı hatırlatırmısınız?
Sayın feriha Soğanlı bitkilerde soğanların depolanması (muhafazası) ve çiçek oluşumu bilgiler var.İşinize yarayabilir

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 17:52   #63
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Teşekkür ederim Sn kgursan. Gala ile ilgili bilgiye ulaşamıyorum. Buna da yardımcı

olursanız çok sevineceğim. Sağolun.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 18:23   #64
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
TANIMI
Anayurdu Güney Afrika olan Calla, ilkbahar ve yaz başında açarak, oldukça güzel kesme çiçek verirler. Bodur tipleri oldukça güzel salon bitkisi olur. Z.aethiopia, 75 cm. boyunda ve 25 cm. büyüklükte ve beyaz çiçekli olur. Z.aethiopia "Little Gem" 30 cm. boylanıp, 15-20 cm. büyüklükte beyaz çiçeklenir. Bu türü kışa dayanır. Calla'nın birçoğu kokulu çiçeklidir. Diğer bazı çeşitler, 45-60 cm. boyunda olur ve 7-10 cm. büyüklükte çiçek açar. Bunlardan, Z.albo-maculata, beyaz boğazı mor lekelidir. Şeffaf gibi olan yaprağı da lekeli olur. Z.elliottiana, sarı çiçek ve gümüş lekeli yapraklıdır. Z.rehmanii, pembe çiçekli düzgün ve tekdüze yeşil yapraklıdır.
YETİŞTİRİLMESİ:
Z.aethiopia, Güney Fransa gibi uygun iklimde, toprakta kalabilir. Kültür tür "Crowborough" alışılmışın dışında kışa dayanıklıdır. Açık sahada Londra civarında toprakta 20 yıldır yetiştirileni vardır. Kendi kendine de tohumdan ürerler. Korumalı güneşli bir yerde durması daha iyidir. Yazın bolca sulayıp, kışın biraz daha kuruya yakın tutulur. Kök uzuntıları (rizonları) yaklaşık 30-60 cm. mesafe ile ve üzeri 7-10 cm. toprak örtülerek dikilir. Arada bir az öiktarda suni gübre verilir. Bu uygulamayla haftalarca açarlar. Diğer çeşitleri, hibritler, üç-altı ay dinlenme döneminden sonra istenen zamanda iki ayda çiçeklenme durumuna getirilebilirler. Salon çiçeği olarak Calla, gün ortası dışında bol güneş ister. Öğlen, filtre (dolaylı) ışık almamalıdır. Gece ısısı 10-18 ºC, gündüz ısısı 20 ºC veya daha yukarı olmalıdır. Kökleri (rizonlar) bahar başında 7 cm. derine Scilla'ya tavsiye edilen toprağa dikilir. İlk sürgünler çıkana kadar biraz nemli tutulur, daha sonra da bol su verilir. Doğada sekiz türü bulunur. Z.aethiopia, dışında hepsi yazın dinlenmelidir. Yaprakları solana dek yavaş yavaş suyu azaltılır. Sonbaharda toprağı nemlendirilerek, bitki yeniden büyümeye alınır.

.ÇOĞALTILMASI
Sonbaharda rizomları çıkarılıp ayrılarak veya tohum ekimi ile çoğaltılır. Tohumla çoğaltıldığında Calla'lardaki alışkanlıkla ikinci yılda çiçeklenir.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 19:12   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2009
bende safranla ilgili geniş bilgi alabilirmiyim

Mine Balseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 21:04   #66
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

ÇİĞDEM soğanı yetiştirme klavuzu
Safran tarihin çok eski dönemlerinden beri bilinen, güzel koku. ; ve tat vermesi nedeniyle besin ve içeceklerde baharat ve tatlandırıcı olarak, tıpta, kozmetik ve boya sanayinde kullanılan bir bitkidir. Bir çok tür ve çeşiti bulunur. Kimileri için bahar müjdecisidir. Güney Avrupa ve Anadolu'da doğada yetişir. Yapraklan yeşerinceye kadar. şarap kadehi gibi olan 2,5-5 cm. çapındaki çiçeklerini 5-15 cm. uzunluktaki sapları üzerinde çiçek açarlar. Büyük biçimli çayırımsı yaprakları çiçekler solana dek 20-25 cm. büyürler. Çeşitlerinin eflatun. J kırmızı, san ve beyaz renklileri bulunur. Kültür türlerinin güzel çizgileri vardır. Hepsinde de belirgin sarı polen tozu taşıyan organları gözle görülür.
Yumruları. 8-10 cm. mesafede sonbahar başlarında ağaç altlarına . çim alanlarına rahatlıkla dikilebilir. Toprak özelliği açısından seçici değildir. Soğanlar 5-7 cm derinliğe dikilir metrekareye yaklaşık -150 adet soğan gelecek şekilde dikim yapılır. Gruplar halinde rahatsız edilmeden bırakılırsa, güzelleşirler. Kendi kendine besleyici toprakta çok çabuk çoğalırlar, Son yıllarda saksı üretiminde başarılı sonuçlar alınmasından dolayı marketlerde satışları gerçekleştirilmektedir.
Saksılı çiğdem üretiminde. 5 veya 8 cm eninde ve boyunda. 8 cm derinliğinde saksılar kullanılmaktadır. 5 cm lik saksılara tekli dikim, 8 cm bk saksılara 3lü ya da 4lü dikim yapılmakladır.
Saksılı çiğdem üretiminde %50 kum +%50 lort - perlit karışımı kullanılır. Dikim Ekim-Aralık ayında 1er hafta arayla 6-7 kez yapılır böylece çiçeklenme ve satış süresi uzar. Dıkjm yapıldıktan hemen sonra soğuklanma ihtiyacı giderilmelidir. Çiğdemlerde soğuklanma ihtiyacı 5-6 hatta sürer. Soğuklarıma ihtiyacından çiçeklenme dönemine kadar sıcaklık 17 dereceyi geçmemelidir. Saksılar tomurcuklanma döneminden itibaren satışa sunulur.

Eski 26-02-2009, 21:37   #67
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Peki arkadaşlar sulama işini nasıl yapıyorsunuz soğanlılarda. Üstten mi suluyorsunuz yoksa altlığına mı döküyorsunuz? Hangisi iyi?

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 21:49   #68
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Soğanlılar üstten sulanır.Yaprağa dökmemeye çalışın.

Eski 26-02-2009, 21:52   #69
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Teşekkürler Hocam.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 19:59   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2009
Galeri: 1
Merhabalar, ben Kayseri'de yaşıyorum, benim de bahçem var. Bahçemde 2 senedir dikili olan lale, nergis, sümbül, çiğdemlerim var. Lalelerim de dahil olmak üzere hiçbirini sökmüyorum, bahar gelince çiçek açıyorlar. Yani Kayseri kışın soğuk olmasına rağmen laleler kışı toprakta geçirebiliyorlar diye düşünüyorum. Bu sene frezya da diktim ama, yazılanlardan anladığım kadarıyla onları sonbaharda sökmem gerekiyor.

Işılay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 21:01   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Benim de saksıda dikili lalelerim, sümbüllerim, çiğdemlerim, nergislerim var. Sümbüllerim 1 ay önce açtı, artık çiçeklerini kestim vazomu süslüyorlar hala.. (1 aydır çiçekleri duruyor ) Nergislerimin hepsi açmadı, sıra sıra açıyorlar açmaya devam ediyorlar. Çiğdemler de öyle.. Laleler ise henüz beklemede. Tomurcuklarını bile göstermediler daha, ama gelişimleri güzel gidiyor.

Sümbüllerim geçen sene de vardı. Düzgün sulandığı takdirde toprağın koruyucu ve "daha doğal" olduğunu düşünüyorum. Topraktan çıkarmadım ama yeşil yaprakları kuruyunca sulamayı kestim ve serin bir yere kaldırdım. Bu sene kasımda yeni sümbül soğanları ekleyerek kasımda sulamaya başladım.. Bu sene diğerleri için de aynısını yapmayı düşünüyorum. (Yani yeşil yaprakları bitince sulamayı kesip kaldırmak) Eğer bu şekilde yaparsam, gene de soğanlarını sökmem gerekir mi? (Laleleri mesela?) Ve eğer sökülmeyecekse, fungusit uygulaması gerekir mi? Gerekirse nasıl yapacağım... Sulandırıp toprağa vermek yoluyla mı?

Bu sene frezya soğanları aldım. Yazlık soğanları da deneyeceğim.. Frezyayı da topraktan çıkarmak şart mı yoksa onda da benzer şekilde sulamayı kesmek sureti ile muhafaza etme şansı var mı?

Bir sorum daha olacak. Soğanlı bitkiler insanda bir tutku gibi. Çeşitleri arttırmak istiyor insan. Bu sene bulabilirsem (umarım bulurum) safran ve kardelen soğanları da katmak istiyorum aileye. Diğer başlıklarda da sordum gerçi ama bulabileceğim yerler konusunda öneriniz olabilir mi?

Teşekkürler.

yeşillim beğendi.
kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 22:01   #72
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
LALELERDE SOĞAN ÜRETİMİ

Laleler,yavru soğanlarla, çevre uzunluğu 7-10 cm olan soğanlarla üretilirler.11-12 cm çevre uzunluğuna erişmiş soğanlar, artık satışa gelmiş soğanlardır. 12 cm nin üzerindeki soğanlara “Topper” denir.
Yavru soğanlardan satışa gelebilen soğan elde edebilmek için en azından 2-3 yıl üretmek gerekir.Eğer bunu tohumdan yapacak olursak 5 yıl gereklidir.

Bu soğanların üretimi ; kumlu topraklardan tınlı topraklara kadar değişen topraklarda yapılır. Yavru soğanlar ekim başından kasım ortasına kadar 8-10 cm derine diklirler.(Avrupa da makinayla, bizde elle yapılır.) Nisan - Mayıs ayına kadar toprakta kalır.Soğan kabuğunun açık rengi kahverengiye dönüşmeye başladığı anda sökülmeye hazır vaziyete gelimiş, diğer bir ifadeyle de çiçek taslağı oluşturmaya başlayabilecek durumdadır. Daha önceden söküm yapılırsa ertesi sene çiçeğin kalitesiz olacağına işarettir.(Son üretim yılında)

Sökülme zamanı ; henüz soğan çiçek taslağı oluşturmaya başlayacak duruma gelmiş, ama başlamamış olmalı. Bu durumdaki soğanlar depoya alınırlar. Depolama sırasında soğanın içerisinde önce yaprak taslakları, sonra çiçek taslağı oluşumu başlar. Daha sonra çiçeğin üç yaprağı oluşur. Arkasından iç çiçeğin yaprağı oluşur. Sonradan 3 dış erkek organ taslak oluşur. Sonra üç iç erkek organ taslağı oluşur. En son safhada da Üç parçalı" 1 dişi organ yaslağı oluşumu gerçekleşir.

Toprak Nasıl Olmalıdır;

Her yıl toprağın değiştirilmesinde yarar vardır. Kumlu tınlı topraklarda pH 6,5 olursa iyi gelişir.Toprak dezenfekte edilmelidir.

Yukarıda birinci mesajda da konu ile ilgili bilgiler bulabilirsin.

Düzenleyen Lilium : 13-03-2009 saat 00:03
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 22:10   #73
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Geçen sene 1 Eylülde diktiğim Gallalarım çok sağlıklıydılar, yirmi gün önce gördüm ki, yaprakları çürümüş, su kesmiş sanki, kar ve soğuk havaya dayanamamış gibi geldi bana.

Acaba yeniden yapraklanıp çiçek verirmi, rizomlar çürümüşmüdür?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 22:42   #74
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın adalet hanım;

Büyük bir ihtimal dediğiniz gibi, görmeden bir şey söylemek doğru olmaz, ama öyle tahmin ediyorum ki soğanlara bir şey olmamıştır, tekrar yeşerirler.

Şöyle bir şey söyliyebilirim, soğanlı bitkilerinizi daima askı yer dediğimiz, yani su durmıyacak su tutmıyacak yerlere ekmemiz doğru olur.

Öyle bir yerimiz yoksa bile soğanlı bitkilerimizi ekeceğimiz yeri yüksetmemiz de fayda var.

Eski 12-03-2009, 22:52   #75
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
. Bu sene diğerleri için de aynısını yapmayı düşünüyorum. (Yani yeşil yaprakları bitince sulamayı kesip kaldırmak) Eğer bu şekilde yaparsam, gene de soğanlarını sökmem gerekir mi? (Laleleri mesela?) Ve eğer sökülmeyecekse, fungusit uygulaması gerekir mi? Gerekirse nasıl yapacağım... Sulandırıp toprağa vermek yoluyla mı?

Bu sene frezya soğanları aldım. Yazlık soğanları da deneyeceğim.. Frezyayı da topraktan çıkarmak şart mı yoksa onda da benzer şekilde sulamayı kesmek sureti ile muhafaza etme şansı var mı?

Bir sorum daha olacak. Soğanlı bitkiler insanda bir tutku gibi. Çeşitleri arttırmak istiyor insan. Bu sene bulabilirsem (umarım bulurum) safran ve kardelen soğanları da katmak istiyorum aileye. Diğer başlıklarda da sordum gerçi ama bulabileceğim yerler konusunda öneriniz olabilir mi?

Teşekkürler.
Sn kaktüs., Laleler saksıda ise ve sökmezseniz yavruları ile birlikte kalabalık olur yeni bitkiler yeterince beslenemez. Normali yapraklar sarardıktan sonra söküp, serin bir yerde kurutup, ayırıp boylandırıp yeniden dikmektir.

Frezya için de aynı şeyler geçerlidir. ayrıca frezya Marmara bölgesi ve daha soğuk yerlerde kışın dışarıda kalmaz. Donar.

Toprakta bırakılan soğanlar için toprağı ilaçlamak akılcı bir yöntem değildir.

Eski 12-03-2009, 23:00   #76
Ağaç Dostu.

Sn Lilium Lalelerde soğan üretimini güzel derlemişsiniz. Sadece küçük bir noktayı düzeltmek istiyorum. Lalelerde 3 adet dişi organ yoktur. "Üç parçalı" 1 dişi organ vardır. Bir de ilave bilgi olarak soğan kurutulan depo sıcaklığı 17-20 oC cıvarında olmalıdır ki soğan içinde çiçek organları oluşabilsin.

Eski 13-03-2009, 00:11   #77
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Düzelttim sayın kgursan, aslında bu tür bilgileri sizlerden almak daha güzel,

Eski 13-03-2009, 04:22   #78
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Ayrıca bende bir şey sormak istiyorum. Soğanlılarda herhangi bir kimyasal, yapraklara veya suya karıştırılan sıvı gübre kullanıyormusunuz?. Özellikle daha fazla yavru vermesi için! veya bu konudaki uzman arkadaşlar fikirlerini belirtirlerse sevinirm.

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 08:46   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sn. Lillium ve Sn kgursan.

Cevaplarınız için teşekkürler. Anlamaya çalıştığım için tekrar tekrar soruyormuş gibi olacağım. Umarım sizi sıkmam.

Lale soğanlarımız yavruladı diyelim. Bunların bir kısmı ertesi sene çiçek açacak boyutta bir kısmı ise çiçeği daha sonraki sene açacak kapasitede oluyor sanırım. Doğru mu anladım bilemiyorum. Diyelim ki soğanları söktüm (ki sanırım yaprakların sararması haziran-temmuzu bulacaktır.) Boylarına göre ayırdım ve ertesi gene tekrar diktim. Küçük soğanlar da yeniden yeşerecek ve çiçek açmayacaklar mı? Yoksa ben onları çiçeklenmenin olacağı aylarda nisan gibi, henüz yaprakları yeşilken mi sökeceğim? Yoksa onlar zaten hiç yapraklanmayacaklar mı? O kısımda biraz kafam karıştı.

Soğanları sökerken, saklamadan evvel fungusit uygulaması yapılarak saklanmasından bahsediliyor. Bu konudaki önerileri biraz daha netleştirebilir miyiz? Bu fungusit toz halinde bir fungusit mi? Nasıl uygulanacak?

Ve eğer normalde saksıda değil de toprakta olsalardı, besinle ilgili veya yer ile ilgili problemleri olmayacağından çıkarılmasalar da olabilirlerdi diye anlıyorum. Doğru anlamış mıyım?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 10:02   #80
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Zambağım açtı :)

Zambağım bugün sabah bana sürpriz yaptı, günlerden beri açmasını bekliyordum bugün sabah balkona çıkınca açmış olduğunu görünce nasıl mutlu oldum anlatamam.

İlk kez lilium yetiştirdim, soğanını Eminönünden almıştık, emin değildim açıkçası ama inanılmaz bir hızla büyüdü, yaklaşık 1,5-2 ay içinde de açtı.

Eklenen Resimler

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 21:28   #81
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Buraya hepeydir uğramamışım, özür dilerim arkadaşlar.

Alıntı:
Yoksa ben onları çiçeklenmenin olacağı aylarda nisan gibi, henüz yaprakları yeşilken mi sökeceğim? Yoksa onlar zaten hiç yapraklanmayacaklar mı? O kısımda biraz kafam karıştı.
Sayın kaktüs;
Diğerleri doğru bir bu yanlış, onlarda yapraklanır, ama çiçek açmıyabilirler, ayrıca yeşil yapraklı iken hiçbir zaman sökmeyiniz, yaprakları sararır daha sonra kururlar, yaprakları kuruduktan sonra sökünüz.

Eski 28-05-2009, 21:32   #82
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dragonfly Mesajı Göster
Zambağım bugün sabah bana sürpriz yaptı, günlerden beri açmasını bekliyordum bugün sabah balkona çıkınca açmış olduğunu görünce nasıl mutlu oldum anlatamam.

İlk kez lilium yetiştirdim, soğanını Eminönünden almıştık, emin değildim açıkçası ama inanılmaz bir hızla büyüdü, yaklaşık 1,5-2 ay içinde de açtı.
Çok güzel keyfide gayet iyi, çiçekli dönemlerin de suyunu biraz arttırın, artırım dediysem sakın çok çok sulamayın. Bu güne kadar nasıl suladı iseniz ondan biraz fazla.

Eski 28-05-2009, 22:13   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sümbüllerin bugünkü hali fotoğraftaki gibi, bular tohummu?

Tohumsa nasıl bir işlem gerekir?

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 22:16   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Evet tohum, biraz daha sarardımı içinden siyah tohumlar çıkıyor.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 22:22   #85
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Çok güzel keyfide gayet iyi, çiçekli dönemlerin de suyunu biraz arttırın, artırım dediysem sakın çok çok sulamayın. Bu güne kadar nasıl suladı iseniz ondan biraz fazla.

Teşekkür ederim Lilium, dediğinizi uygulayacağım.

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 23:19   #86
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Sümbüllerin bugünkü hali fotoğraftaki gibi, bular tohummu?

Tohumsa nasıl bir işlem gerekir?
Sayın k0900, ismet arkadaşım cevaplamış bende geçte olsa bir şeyler ilave edeyim. Evet bu tohumdur, tohumun dış kabuğu iyice kuruması ve tohumların olgunlaşması gerekiyor, sanırım bu günler de uygun olgunlaşmaya gelmişlerdir.

Tohumların dış kabuğu çatladıktan sonra tohumları alabilirsin, ve bu tohumları kumlu gübreli bir yere ekip üstüne yarım santim bir santimi geçmesin aynı malzeme ile kapatım çimlendirebilirsin.

Eski 13-08-2009, 20:28   #87
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Lilium çok güzel bilgiler vermişsiniz saolun ben de bu sene lale ve sümbüle merak sardım ama saksıda lale yetiştirmek çok zordur demişsiniz biraz kafam karıştı ama vazgeçmedim,mnerilerinize uyarsam başarılı olacağımı düşünüyorum.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 21:07   #88
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Titiz ve çok dikkat ederek bitkinin besinlerini ve şartlarını yerine getirebilirseniz olmaması için bir neden yok, yeter ki kafaya koyun başarmayı.

Su ve besin aralıklarını nizami bir şekil de uygun ölçülerde tutturabilirseniz saksıda da lale olabilir.

Eski 21-09-2009, 18:17   #89
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Erken dönemde ve gölgelik yere ektiğim liliumlar çok güzel çok keyifli gidiyorlar.
Bugün çektiğim bir fotoğrafı sizlerle paylaşmak istedim.
Name:  Fotoğraf-0001.jpg
Views: 3570
Size:  71.1 KB

Eski 22-09-2009, 21:40   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Değerli dostlar; Ben lale,nergiz,sümbül,kardelen,ters lale soğanlarından aldım ve bunları hepsini aynı anda açıklamalarına göre saksılara diktim, aralıklı diksem çiçeklenme aralıkları farklı olurmu acaba?.
Sevgilerimle,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024