agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2008, 21:41   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sosyal Gruplar hakkında

Sosyal grup nedir?

Sosyal grup, aynı konuya ilgi duyan ya da toplumu ilgilendiren başka konuları paylaşmak üzere bir araya gelmiş insanların oluşturduğu topluluktur. Üyeler arasında iletişimi sağlar.

Forumda yazışılan (ya da forum içeriğine uygun olduğu için, forumda yazışılması gereken) konularda grup açılmaz, açılırsa silinir.

Çünkü bu bilgiler hem forum, google aramalarında çıkmalı, ayrıca yeni bir üye olma zorunluluğu getirmemelidir. Agaclar.net Forumun ana konusu olmayan başlıklarda her türlü sosyal grup açabilirsiniz. Örnek olarak; ceviz yetiştiriciliği konusunda grup kuramazsınız ama ceviz mobilya onarımı, cevizden yapılan oyuncaklar, gibi gruplar kurabilirsiniz.

Bir grup oluşturduysanız, mutlaka bir konu açıp yazışmaları başlatmak zorundasınız.
Bunu gruba katılanlardan bekliyorsanız, grup kurmanızın anlamı kalmaz... Bu tür gruplar silinir.

Sosyal grup listesini, Profilinizde bulunan “grup üyelikleri” bölümünden öğrenebilirsiniz. Liste, açılan bütün grupları içermekle birlikte, daha alt detaylarda listeleme yapabilirsiniz. Bunlar; üye, mesaj ya da resim sayısına göre listeleme, grup adına göre listeleme, grubun kurulduğu tarih’e göre listeleme ya da en güncel mesajları alan grupları listeleme biçiminde olabilir.

Bir gruba nasıl katılabilirim?

İstediğiniz gruba üye olabilmek için, grup ismini belirledikten sonra “Gruba katıl” seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Üye olduğunuzda, profilinizde hangi gruba ya da gruplara üye olduğunuz görünecektir. Bir gruba üye olmak için, kullanıcı adı ile giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Kendi sosyal grubumu oluşturabilir miyim?

Grup sayfasına gidip, Yeni Grup Oluştur seçeneğini tıklayın. Başlığı ve grubunuzla ilgili açıklama bölümlerini doldurduktan sonra aşağıda detayları verilen 3 grup türü arasından size uygun olanı belirleyin. Kayıtlı üye iseniz, kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz. Grup siteye uygun değilse silinir.

1.Tüm üyelere açık grup: Herkesin herhangi bir koşul gerektirmeden üye olabileceği ve mesaj gönderebileceği grup.

2.Davet gerektiren grup: Katılabilmeniz için grup kurucusunun, moderatörlerin ya da yöneticilerin davetinin gerekli olduğu gruptur. Davetler, ilgili grubun sayfasının artında bulunan “Üyeleri davet et” seçeneği tıklanarak yapılabilir.

3.Mesaj kontrollü grup: Herkesin katılabileceği bir grup türüdür.Ancak gönderdiğiniz mesajlar, grup kurucusu, moderatörler ya da yöneticiler tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanır.

Size gönderilen sosyal grup davetini kabul etmek ya da reddetmek için:

Davet edilen grup adına tıklayın
Açılan sayfada, sosyal grup resmi üzerinde yer alan, Daveti Kabul Et | Daveti Reddet seçeneklerinden birine tıklayın. Emin olup olmadığınızı soran yeni bir sayfa açılacaktır. Son kararınıza göre devam edin.

Sosyal gruplara fotoğraf eklemek için, forumun Albüm özelliğinin açık olması gerekir. Bunu kapattım. Çünkü, sosyal grup mesajlarına fotoğraf ekleme amacının dışında, kişisel albümler oluşturmak için kullanılmaya başlanmıştı.

Mesela çiçeklerini burada sergiliyorlardı... Oysa bu iş için ayrılmış galerimiz var.
Bitkilerin iki ayrı ayrı alanda (galeride ve albümlerde) yer alması gereksiz kargaşaya neden olacaktı.

Hobilerimiz
Buraya biraz önce fotoğraf ekleme denemesi yaptım. Bu ikonu kullanarak, (başka yere yüklediğiniz) fotoğrafın adresini yazabilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 15:44   #2
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben de sizleri okuyorum ve bence "Sosyal Grup" olayı çok güzel bir başlangıç. Sevgili Malina "Hobilerimiz" başlığını örnek vermiş ve alt başlıklara bölünebilir demiş doğrusu iş ilerleyince alt başlık daha bir mantıklı ama örneğin kendimden örnek verecek olursam ben taş yontmayı hobi olarak arada sırada yapsam da bu konuda uzmanlığım yok. Bazı arkadaşlar hobilerini özel kurslarla destekliyorlar anların başlık açabilecek derecede bilgileri olduğuna inanıyor, dolayısı ile ben böyle bir başlığı açabilecek derecede kendime güvenemiyorum. Eminim başka arkadaşlar da ayni sıkınıyı çekebilir.Şu anda herkes becerilerinden bahsetmiş belli bir süre sonra bu hobiler tektek altbaşlıklara dönüştürülebilir.
Örneğin fobilerimiz diye bir başlık var orada şimdi herkes biraz eteklerindekileri döksün bir süre sonra bunlar alt başlıklara dönüştürülebilir.

Örneğin forumda "Soğanlı Bitkiler" diye bir başlık var ve konu geldikçe birileri lale, nergis, sümbül v.s diye alt başlıklar açmakta. Ona bakarsanız önceleri tüm bu bitkiler soğanlı bitkiler başlığında konuşulmaktaydı. Bir süre sonra artık nerden dolayı bilemeyeceğim yavaş yavaş ayrı başlıklar oluştu. Burada da öyle olabilir mi?

Bir de nasıl forumda her başlığın ayrı bir moderatörü varsa. Sosyal gruplarda da böyle bir şey olmalı ki bazen arkadaşlar alakasız mesajlar yazdığında uyarılabilsin. Örnek verecek olursam Hobilerimiz başlığında bir arkadaş küpe çiçeği veya gül ile orkide hakkında bilgi istiyor. Ben kibarca uyardım ama zaman zaman bu uyarılar konusunda yaşanan polemikleri de takip ettiğim için hoş olmayan bir durum da yaşamak istemiyorum.

halcur beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 16:00   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Bir de nasıl forumda her başlığın ayrı bir moderatörü varsa. Sosyal gruplarda da böyle bir şey olmalı
Konuyu açan oranın moderatörü gibi oluyor...

Alıntı:
taş yontmayı hobi olarak arada sırada yapsam da bu konuda uzmanlığım yok.
Benim demek istediğim taşı sadece yolda gören biri, bunun için grup oluşturmasın, yoksa her konunun en yetkin kişisinin açmasını beklersek, hiç açamayız

Eski 02-07-2008, 16:12   #4
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
"Benim demek istediğim taşı sadece yolda gören biri, bunun için grup oluşturmasın, yoksa her konunun en yetkin kişisinin açmasını beklersek, hiç açamayız "

(Yukarıdaki mesajı ayrı olarak alıntılayamadığım için böyle yapıyorum. Kusura bakmayın.)

Çok haklısınız, bu konuda size katılıyorum. Bu şekilde olma ihtimali çok yüksek ( Hele de benim gibi taş oyma konusunda kendimi uzman saymadığım ve kendi kendimi yetiştirdiğim için doğrusu başlık açmaya cesaret edemeyeceğimi düşünüyordum ama siz yolda taşı gören deyince "Eh ben onlardan ileriyim öyleyse bu başlığı açarım dedim") ama bir de şu yonü ile değerlendirelim Forumda öyle başlıklar var. İşte ben başlığı açıyorum, benden bu kadar... Gerisi uzmanların işi diye giriş yapılmış.... Sonra okuyorsunuz gerisi bayağı bir doldurulmuş çok da güzel ve verimli bir başlık olmuş.
Hobilerimizin alt başlıkları hobilerimizin içerisinde olsa daha anlamlı olur diye düşünüyorum!Ne dersiniz? Yani önce hobilerimiz başlığı seçilsin oradan diğerlerine geçilebilinsin.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 01:10   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Sosyal Gruplar hala "Hobilerimiz" başlığı altında sıkışıp duruyor

Yazılanları toparlayıp, biraz öneride bulunayım
İlgi durumunuza göre başka alanlarda da grup araçabilirsiniz. Aynısını tekrar açmamaya özen göstermelisiniz.

Örnekler:

• Balıkçılık
  • Bisiklet
  • Takı Yapımı
  • Doğa Sporları
  • Örgü, dantel
  • Nakış
  • Güvercin Severler
  • Model Uçak
  • Ressamlar
  • Seramik
  • Yapboz (Puzzle)
  • Gitaristler
  • Ahşap Oyma
  • Taş Oyma
  • Ebru
  • Motosiklet
  • Ahşap boyama
  • Kumaş boyama
  • Kırkpare (patchwork)
  • Eski Eşyaları Modernize
  • Sokak Hayvanlarına Yardım
  • Fenerbahçeliler
  • Galatasaraylılar
  • Beşiktaşlılar
  • Kedi Severler

Eski 10-11-2008, 20:01   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Forumda yazışılan konularda grup açılması yasaktır.
MAVİ LADİNCİLER - Grubu açan: GAZİ0625
Selluka Sevenler - Grubu açan: hulyas
Lale sevenler - Grubu açan: MTRM

Grupları silinmiştir...

Grup oluşturma linkine gerekli uyarı yazarsam, işe yarar diye düşünmüştüm: Yeni Grup Oluştur (Sosyal Grup oluşturma kurallarını okumayı unutmayın)

Benzeri kurallar için bakılacak yer: Agaclar.net'ten Duyurular

Eski 11-11-2008, 01:26   #7
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Malina, bu durumda Afrika Menekşesi Severler grubunun da kapatılması gerekiyor sanırım..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 09:12   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Onun tartışmasını yapmıştık, buralarda değildin sanırım. Arayıp bulabilirsin... Ayrı bir kahve olarak bile değerlendirilebilirdi...

Yoksa bu kadar aptalca bir ayrım yapmış olmamam değil mi? Bunun bile bir raconu olmalı...

Orası özel bir vak'a!

Eski 11-11-2008, 22:57   #9
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Afedersin, o benim kendi aptallığım oldu bu durumda.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 09:31   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Rica ederim... "buralarda değildin sanırım" demiştim, uzun bir tatil yapmıştın ya...

Eski 12-11-2008, 11:24   #11
Yeni Üye

hulyas's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Sayın Penelophe'ye katılıyorum.Bence de bu durumda Menekşe Severler Grubu da silinmeli.Ben oluşturmuş olduğum grup sayesinde selluka severlerle tanışma şansını bulmuş ve okunuda daha kolay bilgi paylaşımım olmuştu.Bu konuyu bir kez daha düşünmenizi rica ediyorum.

hulyas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 11:29   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Hulyas henüz iki mesajınız var. 4 görünüyor ama 2 tanesi fazla, silmeniz gerekecek...

Selluka severlerle burada tanışabilir: Selluka (Vigna caracalla)

Buradan ücretsiz edinebilir : Selluka tohumu
Buradan satın alabilirsiniz: Selluka Tohumu Siparişleri

Eski 17-11-2008, 12:18   #13
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Afrika menekşesi sevenler grubuyla ilgili ne gibi sorun var anlayamıyorum.Bizler o grupta forumu ihlal etmeden yazışıp,deneyimlerimizi paylaşıyoruz.Bilgilendirmeye dayalı mesajları foruma yazıyoruz.Kimseye bir zararı olmadığını düşünüyorum.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 15:52   #14
Yeni Üye

hulyas's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2008
sayın Katmer ,sanırım yalnış anlaşıldı ,grupla ilgili bir sorun yok aslında.'' Forumda yazışılan konularda grup oluşturulması yasaktır'' uyarısı üzerine ifade edilmiş bir yaklaşımdır.

hulyas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 18:39   #15
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Hayır yanlış anlamıyorum.Bu konu daha önce tartışılmış ve sanırım sonuca ulaşmış bir konu.
Benim yazmamın sebebi bir sorun varsa çözülmesi içindir.Birdenbire grubumuzun uçup gitmesini istemeyiz...

Eski 17-11-2008, 19:27   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Afrika menekşesi sevenler grubu özel bir konumda. O silinmeyecek, merak etmeyin

Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)
3,323 mesaj
148,622 görüntülenme

O kadar çok yazışılıyordu ki, kendinize sosyal grup oluşturun deyip, gönderdik

Ayrıntılar geçmiş yazışmalarda var. Onları bulup gösteremem, merak edenler araştırabilir ya da yerini bilen sayfa adresini yazıp yardımcı olabilir...

Eski 17-11-2008, 19:33   #17
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sayın Malina gerçekten teşekkür ederim.Çünkü biz orada çok mutluyuz.....

Eski 17-11-2008, 20:49   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Grup adı: Memurlar
Grubu açan: zulkufhacettepe
Tanıtım yazısı: Ağacı ve yeşili seven memurlar. Bulunduğunuz yerdeki türlere sahip çıkın. Odalarınızı ve evlerinizi çiçeklerle donatın.

Yerel türlere sahip çıkma konusu, forumda ayrıca bir sosyal gruba üyelik gerektirmeden yazışılmalıdır. Bu nedenle "Memurlar" grubu silinmiştir.

Eski 17-11-2008, 20:53   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Grup adı: Fitoterapi
Grubu açan: suatilikciglu
Grup tanıtım yazısı:
Bitkisel sağlık alanında kendini yetiştirmiş, bilgilerini bilimsel olarak onaylatmış, sertifikali fitoterapi uygulayan arkadaşların yer alacağı bir platform..
Ülkemizde bitkiler ile sağlık konusu yeni yeni gelişmeye başlamıştır. 2000 yılından bu yana kişisel mücadelemin sonuçlarını toplumsal olarak almaktayız..
Bitkilerin şifasını o yıllarda kabul etmeyen çevreler şimdi Tv lerde çeşitli programlarda boy göstermekte, rantlarını ellerinde tutmak istemektedirler..
Grubumuzda ticari düşünmeden paylaşımlar yapılacaktır.
Önceliğimiz; insan sağlığında yaşamı kolaylaştıran bitkiselden bilgisele dogru yaklaşımların ele alınması, paylaşılması olacaktır.

Konu, forumda yazışmayı gerekli kılacak içeriktedir. Bu nedenle silinmiştir.

Eski 13-12-2008, 18:03   #20
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Sosyal gruplara fotoğraf ekliyemiyorum. Benden kaynaklanan bir durum mu yoksa sistem mi izin vermiyor aydınlatabilir misiniz?
İkinci olarak profilin kimler tarafından görüntülendiği nasıl anlaşılıyor? Teşekkürler.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 18:29   #21
agaclar.net

malina's Avatar

Sosyal gruplara fotoğraf eklemek için, forumun Albüm özelliğinin açık olması gerekir. Bunu kapattım. Çünkü, sosyal grup mesajlarına fotoğraf ekleme amacının dışında, kişisel albümler oluşturmak için kullanılmaya başlanmıştı.

Mesela çiçeklerini burada sergiliyorlardı... Oysa bu iş için ayrılmış galerimiz var.
Bitkilerin iki ayrı ayrı alanda (galeride ve albümlerde) yer alması gereksiz kargaşaya neden olacaktı.

Hobilerimiz
Buraya biraz önce fotoğraf ekleme denemesi yaptım. Bu ikonu kullanarak, (başka yere yüklediğiniz) fotoğrafın adresini yazabilirsiniz.

Profili ziyaret edenler de kapalı bir özellik.

Eski 13-12-2008, 20:04   #22
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Sayın Malina çok hızlısın. Teşekür ederim.

Eski 13-12-2008, 20:22   #23
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Sayın Malina, kediciler sosyal grubuna, grubun ismi ile müsemma KEDİ fotoğrafı yüklemek istiyordum. Bunu HOBİLERİMİZ başlığına yüklemem bence karışıklığa yol açacaktır. Amaç oradaki kedi severlerin fotoğraflarını görmek ve kendi kedi fotoğraflarımı göstermek.
Belirtmeniz üzerine HOBİLERİMİZ başlığa baktım. Bir biri ile bağlantısız herşey ama herşey var.
Ancak benim bu forumun en beğendiğim yönlerinden birisi başlıkların mükemmel isabet kaydediyor olması. AMACINDAN SAPAN KULLANIM NEDENİYLE KAPANMASINA ÜZÜLDÜM DOĞRUSU.
Kedi resminin hobiler vb başlıklarda değil kediciler sosyal grubunda görünmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.
Gerekçeyi anlamakla birlikte çözüm getreceğinize inanıyorum.

Eski 13-12-2008, 20:28   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Yanlış anlamışsınız

Ben Hobiler grubuna (deneme amaçlı üye olmuştum) yapıştırıp örnek verdim. Aynı şeyi siz de Kedilerde yapın.

Nasıl yapacağınızı anladınız mı?

Eski 09-01-2009, 15:52   #25
agaclar.net

malina's Avatar

cevizciler Grubu açan: hussseyn

Grup silinmiştir.

Eski 13-02-2009, 15:39   #26
agaclar.net

malina's Avatar

Name:  sosyalgrup.gif
Views: 4962
Size:  43.7 KB

Forumun son sürümünde (vBulletin Version 3.8.1) Sosyal Gruplarda biraz değişiklik yapılmış.
Daha önce bu gruplar tek başlık altında toplanıyordu. Şimdi kategoriler getirilmiş.

Yani; puzzle severler, Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar, bağlama çalanlar, gitar çalanlar, Şiir severler gibi gruplar tek başlık altındaydı.

Şimdi şöyle düzenleyebiliyoruz.

Hobi:
puzzle severler

Spor:
Fenerbahçeliler
Galatasaraylılar

Edebiyat:
Şiir severler

Müzik:
bağlama çalanlar
gitar çalanlar

Böylece, ortak ilgi alanları olanların, bir kategori altında yazışıp, açılan grupları daha kolay takip etmeleri amaçlanıyor. (1 numara)

Şu an böyle bir kategorilendirmeye gitmemizi gerekli kılacak kadar sosyal grup yok.
Bu nedenle tümünü tek kategori altında (Agaclar.net Sosyal Grupları) toplamayı yeterli gördük.

Gruplara hızla ulaşmak için 2 numaralı bölümden (Bütün Grupları Göster) giriş yapabilirsiniz.

Eski 13-02-2009, 15:47   #27
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Teşekkür ederiz...

Eski 21-02-2009, 01:19   #28
agaclar.net

malina's Avatar

Sosyal Grupları biraz renklendirdim
Sanırım böyle daha iyi oldu...

Eski 21-02-2009, 10:43   #29
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Gerçekten harika olmuş Sayın Malina...

Eski 19-03-2009, 00:05   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Kaktüs ve Sukkulent
Grubu Başlatan: kemut_kemut
Grup silinmiştir.

Forumda yazışılan (ya da forum içeriğine uygun olduğu için, forumda yazışılması gereken) konularda grup açılmaz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024