agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Noktadan sonra boşluk bırakılır mı?
Evet, noktadan sonra boşluk bırakılır. 234 84.78%
Hayır, noktadan sonra boşluk bırakılmaz. 38 13.77%
Bilmiyorum... 4 1.45%
Oy Verenler: 276. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2007, 22:12   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır.

Forumda o kadar çok yazıda, noktadan sonra boşluk bırakılmıyor ki ben mi yanlış biliyorum diye anket yapmak istedim

Alıntı:
Noktalama işaretlerinden nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, üç nokta, soru, ünlem, tırnak işaretleri, ayraç ve kesme ait oldukları kelimelere bitişik olarak yazılır ve kesme dışındaki işaretlerden sonra bir harf boşluğu ara verilir.

Kaynak: TDK Yazım Kılavuzu / Yazım Kuralları / Noktalama İşaretleri
Dikkat: Önce boşluk bırakılmaz, sonra bırakılır
Kesme işaretinden sonra boşluk bırakılmaz...

Birsen 33 ve Füreya beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 22:25   #2
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Her cümlenin sonuna (noktalama işaretinden sonra) bir vuruşluk boşluk bırakılır. Ama bunu uygulama olarak kimse kullanmıyor. Ben boşluk bırakmam ama bakalım anket ne diyecek.?

arifusa beğendi.

Düzenleyen anilozer112 : 13-03-2007 saat 13:57 Neden: Noktadan sonra boşluk bırakmamışım.
anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 22:31   #3
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Tabii ki bırakılır. Zaten bu kes, yapıştır, işaretle, kopyala devrinde bırakılmak zorundadır da.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 22:52   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Noktadan sonra boşluk bırakılır zira bilgisayarlardaki metin editörlerinin çoğu cümleyi tanırken noktadan sonra, virgülden sonra ve hatta ünlem işaretlerinden sonraki boşlukla cümleyi tanır yine enter tuşunun kullanımı ile paragrafın tanınması da bu mantıkladır. Bu manada dil kuralları metin editörlerince bu şekilde tanınır hale gelmiştir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 23:28   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Her cümlenin sonuna (noktalama işaretinden sonra) bir vuruşluk boşluk bırakılır.Ama bunu uygulama olarak kimse kullanmıyor.Ben boşluk bırakmam ama bakalım anket ne diyecek.?
noktadansonraboşlukbırakmayanlarkelimelerinarasınd aboşlukyokturdiyedüşünüyorolmalılar.madem
kelimelerarasındaboşlukyokmuşbizniyeuğraşıyoruz.an ilozerÜyeimzalarıkonusundakurallarımızvar
okumanıveuymanıricaederim.

çiftçi5234 ve wisdom beğendi.
Eski 12-03-2007, 23:57   #6
Ağaç Dostu

titan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2006
Galeri: 31
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
noktadansonraboşlukbırakmayanlarkelimelerinarasınd aboşlukyokturdiyedüşünüyorolmalılar.madem
kelimelerarasındaboşlukyokmuşbizniyeuğraşıyoruz.an ilozerÜyeimzalarıkonusundakurallarımızvar

Tabi ki boşluk bırakılır. Boşluk bırakmamak Word'e karşı gelmek olur. Word'e karşı gelmek demek, yazım kurallarına karşı gelmek demektir. İşte bu yüzden cümleler ve kelimler arasında boşluk bırakılır.

Eğerkelimelervecümlelerarasındaboşlukbırakılmazsab öyleolur.

(bu cümleyi yazarken elim 6-7 kez boşluk tuşunun üzerine doğru gitti. )

çiftçi5234 beğendi.
titan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 00:08   #7
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Malina ve Titan, sizin benim gözlerime kastınız mı var? Birilerine yaptıkları yanlışlıkları göstermek adına gözlerime yazık ediyorsunuz.

Aslında noktadan, virgülden, soru işaretinden ve bilumum noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmamak bilgisayar kullanmaya başlayınca ortaya çıktı. Elde yazarken hepimiz boşluk bırakırdık.

PC çıktı imla kuralları bozuldu.

Bu mücadeleyi yıllardır veren biri olarak agaclar.net'te Türkçe'mize duyulan hassasiyet beni çok mutlu ediyor.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 00:11   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim Mesajı Göster
Birilerine yaptıkları yanlışlıkları göstermek adına gözlerime yazık ediyorsunuz.
Önce yanlışlarını gösterelim değil mi? Boşluk bırakmamakta ısrar edenler için bir takım kötü niyetlerim var

mrduran beğendi.
Eski 13-03-2007, 00:16   #9
Ağaç Dostu

titan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2006
Galeri: 31
Alıntı:
Önce yanlışlarını gösterelim değil mi? Boşluk bırakmamakta ısrar edenler için bir takım kötü niyetlerim var
Benim de kötü niyetler konusunda Malinaya yardım etme isteğim var.
TÜRKÇE'mize el sürdürtmem.

titan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 01:58   #10
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Bu içime dert gibi düştü beni yanlış anladınız. Gözüme uyku girmedi. Ben boşluk bırakmam derken alıştığım şeyi ifade etmek istedim. Boşluk bırakmıcam demedim. ****** boşluk bırakılır. Türkçeye verdiğiniz önemi her zaman destekliyorum. Bundan sonra boşluk bırakmaya elimizi alıştırsak iyi olur. Bendeki bu alışkanlığı hemen kaldırdım bile.

Düzenleyen anilozer112 : 13-03-2007 saat 02:51
Eski 13-03-2007, 05:23   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Bu içime dert gibi düştü beni yanlış anladınız. Gözüme uyku girmedi. Ben boşluk bırakmam derken alıştığım şeyi ifade etmek istedim. Boşluk bırakmıcam demedim. ****** boşluk bırakılır. Türkçeye verdiğiniz önemi her zaman destekliyorum. Bundan sonra boşluk bırakmaya elimizi alıştırsak iyi olur. Bendeki bu alışkanlığı hemen kaldırdım bile.
Latin alfabesi kurallarina göre noktadan sonra bosluk birakmak gerek. Bende bu kurala pek uymuyorum aslinda. Neden? iste bunu bilemiyorum.

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 11:46   #12
agaclar.net

malina's Avatar

anilozer112, çok teşekkür ederim

Noktadan boşluk bırakmayanların sorularına cevap verirken, bu sayfanın adresini cevabınızın altına yapıştırın. Tabii abartıya kaçmadan. Bir şeyi düzeltmeye çalışırken mesaj kirliliği de yaratmayalım.

Arkadaşların bir kısmı bilmiyor olabilir. Boşluk bırakmamanın okuma güçlüğü yarattığını bilirlerse (paragraf yapmamak da aynı güçlüğü yaratıyor) anlaşılır olmak için bu alışkanlıklarından vazgeçerler.

Eski 13-03-2007, 18:08   #13
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Galeri: 26
Sayın Vildan Hanımın son mesajından sonra, söylenecek söz bulamadım.

dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 21:16   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2007
okulda öğrendiğim kadarıyla noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır. Hatta ingilizce kompozisyonlarımda sırf o yüzden puanımın kırıldığı bile oldu.

muhterem06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 00:08   #15
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Elbette her noktalama işaretinden sonra boşluk bırakılır. PC nin icadından önce de olan bir güzellik ve gereklilik. Okumayı da kolaylaştırır.

Noktalama işaretlerine ve kurallarına uymayanların, ayrıca "dahi" anlamında kullanılan "de" ve "da" ları ayrı yazmayanların mesajları da boş olsun.

igk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 20:26   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Çok ilginç.

Bu konu benim yüzümden açıldı.Bende bildiklerimi söyliyeyim bari.
Nokta niçin bırakılır?Nokta bir cümlenin anlam bütünlüğünün sona erdiği yeri belli eder.Yazımda yeni bir cümlenin başlangıcıda büyük harfle başlamasından anlaşılır.Kısaca,noktayı gördüğümüzde cümlenin bittiğini,arkasındaki büyük harfle başlıyan kelimeninde yeni bir cümle başlangıcı olduğunu anlıyorsak ve nokta işaretide bir harfin yerini kaplıyacak boşlukta bırakıldıysa (word'de ister istemez öyle zaten) bu web dünyasında bir pixellik gereksiz ziyana ne gerek var sizce?

Ve bir soru daha.Ben bu siteye zeytin dikimi hakkında bilgi almak için üye oldum.Asgari yazım kurallarına (eğer biliyorsam) elbette dikkat etmem lazım.

Ne yalan söyliyeyimki doğayla uğraşıp dinlenebileceğimi düşünürken soru sormada imla hatası yapma stresine girdim.Ve düşünüyorumki bu yazılanları okuyup soru sormaya korkacak bir sürü eğitimine güvenemeyen insan vardır üyeler arasında.

Neyse,anladınız siz beni )

Saygılarımla

Düzenleyen usturmaca : 16-03-2007 saat 20:48 Neden: foto yükleme
usturmaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 21:15   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Sadece siz olsanız bu işle uğraşmaya değmezdi.

web dünyasında bir pixellik gereksiz ziyana ne gerek var sizce? demişsiniz.
Göstereyim:

Name:  nokta.gif
Views: 29199
Size:  23.6 KB

Üstteki, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmamış hali.
Yazıda bir alt satıra inerken, boşluklar esas alınıyor. Boşluk olmadığı zaman, o kelime grubu tek kelime olarak algılanıyor.

7. satırdaki başlamasından kelimesinin yanı bu nedenle boş. Bu boşluk insanda paragraf etkisi uyandırıyor. Paragraf varsa konunun başka ayrıntılarından bahsedilmeye başlamıştır diye düşünme eğilimindeyiz. Oysa konu değişmedi...

Sonuçta bu tür farkına bile varmadığımızı sandığımız ayrıntılar, okuduğumuzu anlamamızı güçleştirir. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak bunlardan biri...

Burada ağaçlar, bitkiler ve benzer konularda kolay okunabilir bir bilgi arşivi oluşturmaya çalışıyoruz. Yoksa bana ne, siz kendi yazışmalarınızda noktadan sonra boşluk bırakmışsınız, bırakmamışsınız.

ReaL ve erencool beğendi.
Eski 16-03-2007, 21:28   #18
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Çok güzel anlatmışsın sevgili malina. Evet aslında bende bırakmazdım ama okumayı güçleştiriyor.

Sonra düşündüm. Ben kendi yazdığımı anlıyordum. Çünkü yazıyı ben yazmıştım. Takılmadan okuyordum. Ama sonra bir yazıyı iki farklı kişiye okuttum. Noktadan sonra boşluk bırakılan yazı, hızlı ve düzgün okunuyor ama boşluk olmayan da ise zorluk çekiliyordu. İşte yanlışımı sevgili malina sayesinde anladım. Teşekkürler.

Eski 16-05-2007, 10:24   #19
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Question

bu bir tarz olmuştu bir dönem. ismini vermeyeceğim bir yazar kitaplarında bazı paragrafları noktasız ve boşluksuz yazardı. okuyucuya eziyet olsun diyemi yazıyor diye çok düşünmüştüm. bu yazarımız şuan Tv de bir program sunmakta. ondan kalan bir alışkanlık demiyorum ama tanıdığım bir çok kişi bunu yapmıştı.

Alıntı:

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 10:53   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
ismini vermeyeceğim bir yazar kitaplarında bazı paragrafları noktasız ve boşluksuz yazardı.
Oğuz Atay mı?

Eski 16-05-2007, 11:17   #21
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Noktadan sonra boşluk bırakılır. Kesinlikle her noktadan sonra, boşluk bırakırım.
Forum da, Türkçe konusun da uyarı alan kişilerden biri de benim. Uyarıldıktan sonra yazdığım yazılar ve eski yazılarım arasın da kıyaslama yapınca, iyi ki uyarılmışım yoksa bu karışık yazılarla nereye kadar devam ederdim bilmiyorum diye düşündüm. Lütfen, uyarıları bize yapılan hakaret olarak algılayıp site den uzaklaşmayalım. Burası bir paylaşım sitesi, arkadaşlarımız bizimle, doğru bildiklerini paylaşıyorlar. Bundan güzel ne olabilir ki.?

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 17:27   #22
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Bilemediin :)

Alıntı:
Oğuz Atay mı?
Kürşat BAŞAR.

Eski 02-06-2007, 18:52   #23
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Alıntı:
bu web dünyasında bir pixellik gereksiz ziyana ne gerek var sizce?
Bir pikseli ziyan olarak gördüğünüz için aklıma takıldı; sizce noktalama işaretleri sonrası bırakılmayan bir boşluk yüzünden yazılan metni okuma sırasında kaybedilen onlarca saniye -ki metninizi onlarca insan okuyor- daha büyük bir ziyan değil mi?

İşini en kısa zamanda bitirip, iş harici yaptıklarına daha çok zaman ayırmaya çalışan bir üye olarak soruyuromu yanlış anlaşılmasın.

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 09:12   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Müsadenizle!

Sanırım benim bu noktadan sonra boşluk bırakma konusunda söyleyeceğim şey belkide problemimizi hafiflete bilir. Noktadan sonra kesinlikle boşluk bırakırım. Burdaki esas sorun ( F klavye ile Q klavye) arasında diye düşünüyorum. Onlar aralarında anlaştıkları anda işlem tamam.
Yanlışta olabilir benimki tamamen gözleme dayalı varsayım.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 09:50   #25
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
OĞuz Atay, Tutunamayanlar'da sayfalarca süren kelimelerin birbirine birleşik olduğu bir bölüm yazmış.
Fakat bu bir biçim denemesi, anlatımda çeşitleme, kitabın tümünün bunla ilgisi yok.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 19:20   #26
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Doğrudur sayın memet.
Şahsen yazıda en çok dikkat edttiğim; en kısa, en sade, en kolay anlaşılır olmasıdır. Bilinçli zorlamaları lüzumsuz hatta umarsızlık olarak değerlendiriyorum.
İyi olmak için sade olmak yeterli oluyor. Örneğin Orhan Veli, sade ve duru. Ben Orhan Veli için "basit, beceriksiz" diyen duymadım...
konuyu saptırmıyorumdur umarın???

Eski 11-06-2007, 20:45   #27
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Galeri: 215
Adının başında Dil olan bir fakültede okumuş biri olarak, bu sitede beni en çok sevindirenlerden biri anadilimizi doğru kullanmaya teşvik oldu. Noktalama işaretleri, takı ekleri, büyük -küçük harf ayırımı, paragraf açma vb. kurallar, Türkçemizin olmazsa olmazlarıdır. Ben 54 yaşında bile çeşitli konularda kendimi hala eğitmeye çalışıyorsam, lütfen herkes de en azından yazım kuralları konusunda kendisini eğitmeye çalışsın.

Noktadan sonra, Malina'nın 17. mesajda anlattığı gibi boşluk bırakmak gerekir.

Yazarlar diledikleri gibi yazmakta özgürdürler ama benim de, yazım kurallarına uymayanları okumamak gibi bir özgürlüğüm var.

mrduran beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2007, 01:44   #28
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
İnternet ortamında en rahatsız olduğum şeylerin başında gelir, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmaması. Okuyan açısından nasıl bir eziyettir o. Yazının içeriği ne kadar dolu olursa olsun imla kurallarına uyulmuyorsa benim açımdan pek bir anlam taşımıyor.

Evet, noktalama işaretlerinden sonra mutlaka bir tık boşluk bırakılmalı.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2007, 10:00   #29
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım . Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum . Malina ' nın uyarısından sonra bırakmaya başladım . İlk bir kaç mesajda dikkat ediyorsunuz , sonra alışıveriyor insan . Çok da zor değil yani . Boşluk bırakmama alışkanlığı biraz da cep telefonlarında mesaj yazmanın etkisiyle yerleşti sanıyorum . En az kontürle en çok şeyi anlatabilmek istiyor insanlar . İlk feda edilen boşluklar oluyor , sonra kelimeler kısalmaya , bozulmaya başlıyor . Şu anda insanlar neredeyse simgelerle anlaşıyorlar .

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2007, 18:22   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili abk,
Yazım kurallarına gösterdiğiniz özen için sizi kutlarım. Bu konuda iyiniyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için şu uyarıma sanırım gücenmeyeceksiniz:

Efendim, noktalama işaretlerinin harflerden farkı yoktur. Bir kelimenin ortasında boşluk bırakamazsanız noktalama işaretlerinden önce de aynı şekilde boşluk bırakamazsınız. Boşluk, ancak noktalama işaretlerinden sonra bırakılmalıdır. Sizden bir cümle ile örnek vereyim:

Yanlış:
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım . Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum .

Doğrusu:
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım. Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum.

Siz hem önce hem sonra boşluk bırakmışsınız.
Kafanızı karıştırmadım değil mi?

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024