agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Noktadan sonra boşluk bırakılır mı?
Evet, noktadan sonra boşluk bırakılır. 234 84.78%
Hayır, noktadan sonra boşluk bırakılmaz. 38 13.77%
Bilmiyorum... 4 1.45%
Oy Verenler: 276. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2011, 17:29   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Başlığı görünce içeriğini okumadan hemen anketi oyladım. Yazım kurallarına uyduğumu düşünüyordum fakat bu kuralı yanlış biliyormuşum. Noktadan sonra boşluk olduğunu şimdi öğrendim.
Tabii, forumda ne yazdığı okunmayan onca kişi varken benim farkındalığımı kim takar o da ayrı bir konu...

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 18:54   #62
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Tabii, forumda ne yazdığı okunmayan onca kişi varken benim farkındalığımı kim takar o da ayrı bir konu...

Biz

pria, Kartopu ve mrduran beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 16:55   #63
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
İlginç ve bilgilendiren bir sohbet olmuş. Bilgilendim. Hepinize teşekkürler.

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 12:51   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Saçma bir kural. Bize Türkçe öğretilirken böyle bir kural öğretilmedi. Nokta, virgül vb. noktalama işaretinden sonra bir harflik boşluk bırakılmaz, bitişik yazılır. Mesela "Ahmet,okula Ayşe ile beraber gitti.Okulda kar vardı." Aynen bu şekilde yazılır. Biz böyle öğrendik. Ama internet kuralı sandığım bu şey, demek ki geçerli bir kuralmış. Ben bu kurala uyuyorum ama bana göre saçma bir kural.

rapper256 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 12:58   #65
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim Mesajı Göster
Malina ve Titan, sizin benim gözlerime kastınız mı var? Birilerine yaptıkları yanlışlıkları göstermek adına gözlerime yazık ediyorsunuz.

Aslında noktadan, virgülden, soru işaretinden ve bilumum noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmamak bilgisayar kullanmaya başlayınca ortaya çıktı. Elde yazarken hepimiz boşluk bırakırdık.

PC çıktı imla kuralları bozuldu.

Bu mücadeleyi yıllardır veren biri olarak agaclar.net'te Türkçe'mize duyulan hassasiyet beni çok mutlu ediyor.
Yok öyle bir şey. Ben defterde yazarken nokta ve virgülden sonra boşluk bırakmazdım. Bilgisayar kullanımından böyle alıştım, defterde yazarken de boşluk bırakıyorum artık.

Eski 15-11-2011, 13:01   #66
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
anilozer112, çok teşekkür ederim

Noktadan boşluk bırakmayanların sorularına cevap verirken, bu sayfanın adresini cevabınızın altına yapıştırın. Tabii abartıya kaçmadan. Bir şeyi düzeltmeye çalışırken mesaj kirliliği de yaratmayalım.

Arkadaşların bir kısmı bilmiyor olabilir. Boşluk bırakmamanın okuma güçlüğü yarattığını bilirlerse (paragraf yapmamak da aynı güçlüğü yaratıyor) anlaşılır olmak için bu alışkanlıklarından vazgeçerler.
Böyle ne söylediği anlaşılmayan kişilere her zaman sormak istemişimdir "sen ne diyorsun arkadaş" diye. Noktadan sonra boşluk bırakmayanların sorularına cevap verirken, neden bu sayfanın adresini cevabımızın altına yapıştırıyoruz? Bu ne gibi bir şeye yol açacaktır veya fayda sağlayacaktır? Bir de tabii abartıya kaçmadan demişsin. Abartıya kaçılacak olan nedir? Adresin birden fazla kez yazılacak olması mı? Arkadaşlar yapmayın, Türkçe sadece noktalama işaretleri ve imlâdan ibaret değildir. Aynı şekilde söylediğiniz şeylerin bir mantığının olması gerekir.

Eski 15-11-2011, 13:06   #67
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igk Mesajı Göster
Elbette her noktalama işaretinden sonra boşluk bırakılır. PC nin icadından önce de olan bir güzellik ve gereklilik. Okumayı da kolaylaştırır.

Noktalama işaretlerine ve kurallarına uymayanların, ayrıca "dahi" anlamında kullanılan "de" ve "da" ları ayrı yazmayanların mesajları da boş olsun.
İnternette bilinen en büyük yanlışlardan birisi "de" ve "da" bağlacının "dahi anlamındaki de" olarak tanımlanmasıdır. Siz bu tanımlamayı yapmamışsınız. Size bir tepkim yok. Ancak görmüşken belirteyim dedim. "Dahi anlamındaki de" diye bir tanım yoktur. Bu sadece bağlacı tanımlarken kullanılan bir ifadedir. "Dahi anlamındaki de" dediğiniz ekin adı de/da bağlacıdır.

Eski 15-11-2011, 13:18   #68
Yeni Üye

Alıntı:
Sadece siz olsanız bu işle uğraşmaya değmezdi.

web dünyasında bir pixellik gereksiz ziyana ne gerek var sizce? demişsiniz.
Göstereyim:

Eklenti 8307

Üstteki, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmamış hali.
Yazıda bir alt satıra inerken, boşluklar esas alınıyor. Boşluk olmadığı zaman, o kelime grubu tek kelime olarak algılanıyor.

7. satırdaki başlamasından kelimesinin yanı bu nedenle boş. Bu boşluk insanda paragraf etkisi uyandırıyor. Paragraf varsa konunun başka ayrıntılarından bahsedilmeye başlamıştır diye düşünme eğilimindeyiz. Oysa konu değişmedi...

Sonuçta bu tür farkına bile varmadığımızı sandığımız ayrıntılar, okuduğumuzu anlamamızı güçleştirir. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak bunlardan biri...

Burada ağaçlar, bitkiler ve benzer konularda kolay okunabilir bir bilgi arşivi oluşturmaya çalışıyoruz. Yoksa bana ne, siz kendi yazışmalarınızda noktadan sonra boşluk bırakmışsınız, bırakmamışsınız.
Yapmayın dostlar. usturmaca isimli arkadaş doğru bir noktaya değinmiş. Yeni bir cümleye başlanıldığı, noktalama işaretinden sonra gelen harfin büyük olarak yazılmasından anlaşılır.

7. satırdaki başlamasından kelimesinden sonra bir boşluk bırakılmamış olsa bile cümle doğru olarak anlaşılacaktır. Yani başlamasından kelimesinden sonra boşluk bırakılmamış olsa bile anlaşılacak olan şey "başlamasından anlaşılır" olacaktır. Paragraf olmasa bile, yazının gidişatından, konunun başka ayrıntılardan bahsedilip bahsedilmediği anlaşılacaktır. İnsan aklı bu yüzden var, algılamak için...

Eski 15-11-2011, 13:26   #69
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Sevgili abk,
Yazım kurallarına gösterdiğiniz özen için sizi kutlarım. Bu konuda iyiniyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için şu uyarıma sanırım gücenmeyeceksiniz:

Efendim, noktalama işaretlerinin harflerden farkı yoktur. Bir kelimenin ortasında boşluk bırakamazsanız noktalama işaretlerinden önce de aynı şekilde boşluk bırakamazsınız. Boşluk, ancak noktalama işaretlerinden sonra bırakılmalıdır. Sizden bir cümle ile örnek vereyim:

Yanlış:
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım . Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum .

Doğrusu:
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım. Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum.

Siz hem önce hem sonra boşluk bırakmışsınız.
Kafanızı karıştırmadım değil mi?
Burada da olan bir mantıksal hataya değinmek istiyorum. Demişsiniz ki "Bu konuda iyiniyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için şu uyarıma sanırım gücenmeyeceksiniz" Türkçe, üzerinde mantık kurularak, sorular sorularak anlaşılacak bir dildir. Bu cümlede akıllara şöyle bir soru geliyor, hitap ettiğiniz kişi, siz bu kişinin bu konuda iyi niyetli ve istekli olduğunuzu gördüğünüz için mi şu uyarınıza gücenmeyecek? Tabii ki hayır. Doğrusu şu şekilde olmalı: Bu konuda iyi niyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için yapacağım şu uyarıma gücenmeyin. En mantıklısı ve sadesi budur.

Eski 15-03-2012, 11:56   #70
Ağaçsever

Fatih Şengül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Bu tür tartışmaları sevmiyorum.(boşluk)O yüzden yalnızca izlemekle yetiniyorum.(boşluk)Ayrıca hiç duymadığım,(boşluk)gördüysem bile dikkatimden kaçan bir kural.(boşluk)Bu saatten sonra alışması da zor olan bir kural.(boşluk)Ama kendimi eğitiyorum saygılar sevgiler...

Fatih Şengül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 12:55   #71
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Şengül Mesajı Göster
Bu tür tartışmaları sevmiyorum.(boşluk)O yüzden yalnızca izlemekle yetiniyorum.(boşluk)Ayrıca hiç duymadığım,(boşluk)gördüysem bile dikkatimden kaçan bir kural.(boşluk)Bu saatten sonra alışması da zor olan bir kural.(boşluk)Ama kendimi eğitiyorum saygılar sevgiler...
İnsanın kendisiyle dalga geçebilmesi ne güzel
Öğrendiğinize ve istekli olduğunuza göre, noktalama işaretlerinden sonra, başparmağınızın klavyenin boşluk tuşuna gitmesi kaçınılmaz olacak. Bu tek hareket, parantezler dahil 8 hareketle boşluk yazmaktan daha kolay

Eski 15-03-2012, 13:11   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Böyle bir konuya değinilmesini kutlarım. Bu konuda (noktalamdan sonra boşluk konusunda) o kadar çok yanlış yapılıyor ki... Özellikle öğrencilerin ödevlerinde buna çokça rastlıyoruz. Üniversite öğrencilerinin bu hataları sıkça yapması gerçekten yukarıda tartışıldığı gibi klavye nedeni ile mi yoksa bilmediklerinden mi... Daha önce bir kaç kez sorduğumda aldığım cevaplar genelde "Böyle biliyoruz" şeklinde oluyordu. Yani sorun klavyeden çok sanki bilmemekten kaynaklanıyor gibi.

Saygılar.

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 13:35   #73
Ağaçsever

Fatih Şengül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2012
boşluktayız

Alıntı:
İnsanın kendisiyle dalga geçebilmesi ne güzel
Öğrendiğinize ve istekli olduğunuza göre, noktalama işaretlerinden sonra, başparmağınızın klavyenin boşluk tuşuna gitmesi kaçınılmaz olacak. Bu tek hareket, parantezler dahil 8 hareketle boşluk yazmaktan daha kolay
Bir şeyi öğrenmenin en temel yolu onu zor ve ilkel yöntemle hafızaya kazımaktır ilk aşama iyi gidiyor kendi adıma. Bu paylaşımı inceledikten sonra burdaki yazılarımı düzenledim, özellikle beş yıldır bloglarda yazı yazan benim için çok önemli bir kural(mış). Sanırım alışmaya başlıyorum...

Fatih Şengül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 20:58   #74
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Bana göre; belli bir saygı çerçevesinde , tartışmak doğruları bulmakta en önemli yardımcıdır.

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 22:10   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Ben de bimiyordum.

cosmos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 12:36   #76
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cosmos Mesajı Göster
Ben de bimiyordum.
Ben de bilmiyordum..Korkarım ki bu 12 eylül sonrası imla değişiklikleriyle başlayan bozuşmanın bir ürünüdür. Ben daktilografide böyle bir boşluk olduğunu hatırlamıyorum.
Ben kendimi dinozor sayarsam cyber world ise yeni bir çağ olmalı derim..
Pahalı da olsa ben de öğrendim.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 18:42   #77
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Korkarım ki bu 12 eylül sonrası imla değişiklikleriyle başlayan bozuşmanın bir ürünüdür.
Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakmak için mi bunu söylüyorsunuz?

Ben kendimi bildim bileli bırakırım. Elle yazarken de, daktiloda da...
Artık bilgisayarda da...

loveforlife beğendi.
Eski 25-12-2012, 21:20   #78
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Üniversite yıllarımızda, on parmak daktilo dersinde önemle üzerinde durulan konulardan biriydi nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılması gerekliliği. Üstelik gerçekten de yazılanları daha okunabilir kılıyor bu uygulama. Bence sadece bir tuşa basmayı bu kadar külfet görüp, bu konuda tartışmalara girmektense; bunu uygulamak çok daha akılcı bir çözüm olacaktır...

Saygılarımla...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 22:33   #79
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bir ara ben de boşluk bırakmazdım. Uyarıldım. Ve eskiden yazdığım yazılara bakınca, inanın okumakta çok çok zorlandım. Yazı yazarken ne zaman nokta koysam arkadaşlar gelir gözümü önüne. Ve her noktada onları hatırlarım. Ve ulaşabildiğim her mesajımı düzelttim.

Bir boşluk bırakmak o kadar mı zor acaba?

loveforlife beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 22:50   #80
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Okulda, felsefe tarihi dersinden bir arkadaş sıfır almış. "En az doksan bekliyordum gel bir konuşalım hocayla" dedi.

"İlkokula geri git", dedi hoca. İlk cümleyi okumuş sıfır vermiş. "Sen daha yazmayı bilmiyorsun felsefe neyine", dedi.
İlk cümleye küçük harfle başlamış ikinci cümle de öyle de, araya boşluk koymamış, sıfırı almış.

YeniBON ve loveforlife beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 02:44   #81
Ağaç Dostu

Ana gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Tahminimce her birimiz, gazete, kitap okuyoruz. Nasıl yazılmış olduğunu da görüyorsak, aynısını uygulamamız gerekmezmi?

Bir çok imla kurallarını hatırlayamasam da, hatırladıklarımı uydulamaya çalışıyorum, affola.

Ana gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 03:15   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Noktadan sonra boşluk bırakılır. İlk mesajda Sayın Malina'nın, işaretleri sayarak yaptığı anlatım; doğru anlatımdır. Türkçe'nin de, diğer diler gibi, yazım kuralları vardır. Herkes keyfine göre yazı yazamaz. Bizim, en çok kullandığımız noktalama işaretleri, nokta ve virgüldür. En azından bunların doğru kullanılması gerekir. Nokta ve diğer noktalı işaretler (?, !, ..., : Gibi) ile biten cümlelerden sonraki kelimeler mutlaka büyük harfle başlar. Bilgisayarda nasıldır bilmiyorum? Ancak kullandığım telefonda nokta ve noktalı işaretlerden sonra boşluk bırakılınca yazı kendiliğinden büyük harfle başlıyor. Yanlız bu kurala cıhazım ( : ) işaretinden sonra uymuyor. Sanırım İngilizce'de ( : ) yok ki cıhaza bu kural yüklenmemiş.
Saygılarımla. İyi geceler.
Halil Balaban

loveforlife beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 11:31   #83
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Sayın Halil Balaban'ın da dediği gibi bilgisayarda da aynısı olmaktadır. Worldde yazı yazanlar bilir. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmazsa yazım yanlışı olarak altı kırmızı çizili olarak gösteriyor. Artık aynı şekilde internet tarayıcıları da yazım yanlışlarına karşı uyarı veriyor ve noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmazsa, -da, -de gibi bağlaçların bitişik yazıldığında kelimenin altı kırmızı çizgili olarak bizi uyarıyor.

resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 19:18   #84
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Nokta ve diğer noktalı işaretler (?, !, ..., : Gibi) ile biten cümlelerden sonraki kelimeler mutlaka büyük harfle başlar.
Halil Balaban
Halil Bey, yukarıdaki cümleniz de bir hata olmasın?
Not: Noktalı virgülden ve virgülden sonra gelen sözcükler – özel isim değil iseler- küçük harfle başlar. Yok sa biz mi yanılıyoruz?
Saygılarımla.

Halil Bey, siz virgülü diğer noktalama işaretlerini ayırmak için kullanmışsınız. Hata bende. Biraz daha dikkatli olmalıyım anlaşılan.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 27-12-2012 saat 00:00 Neden: Son prağrafın eklenmesi
Eski 26-12-2012, 21:09   #85
agaclar.net

malina's Avatar

İşaretlerin arasına virgül koymuş ama ondan söz etmiyor elbette
Noktalı virgül de göremedim.

Eski 26-12-2012, 21:50   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Ben farklı bir anlatım denemek istiyorum.

İki kelimenin arasına boşluk bırakıyoruz; koyduğumuz noktalama işareti bir önceki kelimenin devamı gibi değerlendirilirse, neden boşluk verilmesin?

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 23:56   #87
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
İşaretlerin arasına virgül koymuş ama ondan söz etmiyor elbette
Noktalı virgül de göremedim.
Evet, orada virgülü üç noktayı ve diğer işaretleri ayırmak için kullanmış. Hata bende. Teşekkürler malina

Eski 27-12-2012, 00:06   #88
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Ben de bunu otomatik yapanlardanım. Çok acelem olmadıktan sonra dikkat ediyorum. Bunun bir kural olduğunu bilmiyordum. Özellikle tezimi yazarken boşluk bırakarak yazmam gerektiğini anlamıştım

peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 00:49   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Evet virgülü, noktalama işaretlerini ayırmak için kullandım. Noktadan sonra büyük harf kullanmamız gerektiğini söylüyoruz. Ancak büyük harf noktayla biten tüm işaretlerden sonra kullanılır. Bunu kimse bahsetmedi diye yazdım. Birden fazla işaretten meydana gelen komplike işaretlerde (:, !, ?, ... Gibi) alttaki veya sondaki işaret nokta olduğu için; işaret nokta gibi değerlendirilir. Onun için de takip eden cümle büyük harfle başlar. Virgül ve noktalı virgülden sonra ise küçük harf kullanılır. Burada zaten bir itilaf veya yanlış yapılan bir şey olmadığı için onlardan hiç bahsetmedim. Noktadan sonra küçük harf kullanılan bazı kısaltmalar vardır ki (v.s., v.b. Gibi) onlar istisna kabul edilir. Küçük harfle yazılır.
Sevgiyle kalın. İyi geceler.

Cumhur Tonba beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 14:38   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Merhabalar,

Güzel bir konu olmuş verilen bilgilere bakarak forum ahalisinin kültürel seviyesi ve iletişim şekilleri hakkında epey bilgi edinmemi sağladı. Yeni üye olduğum için öncelikle forum ahalisinin iletişimi anlamaya çalışıyorum. Türkçe yazım kurallarına dikkat edilmesi beni ayrıca memnun etti. Hassasiyetinizden ötürü ayrı ayrı teşekkür etmek istedim.

Bir forumun kalitesi o forumdaki iletişim ve iletişim dilinin nasıl kullanıldığı ile anlaşılır. Bu nedenle hem noktalama işaretlerinin kullanımına hem de yazım kurallarına dikkat edilmesi gerekir.

Selamlar.

malina ve maki01 beğendi.
Ali YILDIRIM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024