agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen polatuz
  • 1 Gönderen s.serdar
  • 1 Gönderen Emre İlhan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2009, 15:52   #1
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Çerez (cookies), history ve cache temizliği nasıl yapılır?

Agaclar.net sitesinden çıkış yaptığımda " Forumla ilgili tüm çerezler silindi! " diye bir bildiri alıyoruz.
Bunu diğer siteler neden yapmıyorlar acaba?.
Az evvel bir mail eklentisini (image00 .jpg uzantılı) Windows resim fax görüntüleyicisinden açtı-izledim.
Resimleri ileri ok ile tararken, ilgisiz alakasız daha evvel baktığım bir dolu yazı ve resimler reklamlar ardı sıra gösterime girdi.
Bu çerezleri nasıl ve nereden sileceğimi bilemedim.

"Araçlar+internet secenekleri+sil+tümünü sil " yaptım olmadı.
Bu çerezlere nasıl engel olabiliriz aceba?.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 16:20   #2
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
probleminizin çerezlerle ilgili olduğunu sanmıyorum, mail eklentilerine her zaman dikkat etmeli, tanıdığınız kişilerden dahi olsa emin olmadan (1,2 virus, trojan tarayıcıdan geçirmeden) açmamalısınız.

çerezleri bahsettiğiniz yerden siliyorsunuz, tamamen kapatırsanız sitelerde oturum açamazsınız. çünkü siteler o çerezler vasıtası ile tanıyorlar sizi.

Eski 01-04-2009, 17:21   #3
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Teşekkür Ederim.

Eski 02-04-2009, 00:32   #4
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Çerezler, ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından, web sitesi tercihleriniz veya profil bilgileri gibi tarama bilgilerini kaydetmek üzere oluşturulan dosyalardır. Çerezler, web sitelerine, o web sitesini ziyaret ettiğinizde gezintinizi izleme olanağı sağladığı için, çerez ayarlarınızın farkında olmanız önemlidir.

Eklenti 70207

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin çerezleri için izin düzeyini ayarlamak üzere aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Araçlar menüsünü araçlar menüsü tıklayın.
2. Seçenekler'i seçin.
3. Gelişmiş Seçenekler sekmesini tıklayın ve 'Gizlilik' bölümünü bulun.
4. 'Çerez ayarları' açılır menüsünde aşağıdakilerden birini seçin:

* 'Tüm çerezlere izin ver'

Bu, Google Chrome'un varsayılan ayarıdır. Bu seçenek, birinci ve üçüncü taraf web sitelerinin ziyaret ettiğiniz web sayfalarında çerez ayarlamasına ve almasına izin verir. Birinci taraf çerezleri, ziyaret ettiğiniz web sitesi tarafından ayarlanır. Üçüncü taraf çerezleri ziyaret ettiğiniz web sitesinde reklamlar, resimler veya videolar gibi yerleşik öğeleri bulunan web siteleri tarafından ayarlanır. Web sitesini bir sonraki ziyaret edişinizde, birinci ve üçüncü taraf çerez bilgileri ilgili web sitelerine geri gönderilir.

* 'Üçüncü taraf çerezlerinin kullanım şeklini kısıtla'

Birinci ve üçüncü taraf çerezleri, ziyaret ettiğiniz web sitesinde yerleşik öğeleri bulunan web siteleri ve ziyaret ettiğiniz web sitesi tarafından ayarlanabilir. Ancak web sitesini bir sonraki ziyaret edişinizde, web sitesine yalnızca birinci taraf çerez bilgileri gönderilir. Üçüncü taraf çerez bilgileri, başlangıçta üçüncü taraf çerezlerini ayarlayan web sitelerine geri gönderilmez.

* 'Tüm çerezleri engelle'

Birinci taraf ve üçüncü taraf web siteleri tarafından çerez ayarlanmasını engelleyin. Bu ayar, oturum açmanızı gerektiren web sitelerinin çoğunun çalışmasını engeller.
5. Kapat'ı tıklayın.

Çerezler, ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından, web sitesi tercihleriniz veya profil bilgileri gibi tarama bilgilerini kaydetmek üzere oluşturulan dosyalardır. Çerezler, web sitelerine, o web sitesini ziyaret ettiğinizde gezintinizi izleme olanağı sağladığı için, çerez ayarlarınızın farkında olmanız önemlidir.

Kaynak http://www.google.com/support/chrome...r&answer=95647

İstediğiniz sitelere izin verirsiniz diğerlerini yasaklarsanız hiç bir çerez bilgisayarınızda kalmaz. İstedikleriniz hariç.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 17:36   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Agaclar.net sitesinden çıkış yaptığımda " Forumla ilgili tüm çerezler silindi! " diye bir bildiri alıyoruz.
Bunu diğer siteler neden yapmıyorlar acaba?.
Az evvel bir mail eklentisini (image00 .jpg uzantılı) Windows resim fax görüntüleyicisinden açtı-izledim.
Resimleri ileri ok ile tararken, ilgisiz alakasız daha evvel baktığım bir dolu yazı ve resimler reklamlar ardı sıra gösterime girdi.
Bu çerezleri nasıl ve nereden sileceğimi bilemedim.

"Araçlar+internet secenekleri+sil+tümünü sil " yaptım olmadı.
Bu çerezlere nasıl engel olabiliriz aceba?.
Sn. Habibe,

Sizin eklenti olarak resmi izlemenizdeki sorun, çerezler ile ilgili değil.

İnternette ziyaret ettiğiniz sayfalardan yüklenen bilgiler, resimler, bir sonraki ziyaretinizde daha hızlı giriş yapabilmeniz için bilgisayarınızda saklanır. Mail eklentileri de aynı klasörde tutulur.

Bu klasörün adresi genellikle;
Windows XP için;
"C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\Local Settings\Temporary Internet Files",
Windows Vista için;
"C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Temporary Internet Files"
şeklindedir.

Ancak bu adrese ulaşabilmek için deneyimli bir kullanıcı olmanız ve Windows Gezgini'nde gizli dosyaları görülebilir hale getirmeniz gerekir. Bu klasör altında bulunan dosyaları sildiğinizde sizin ilgisiz alakasız dediğiniz resimler silinir.

Deneyimsiz kullanıcılar için bu bilgileri silmenin en kolay yolu Internet Explorer programında üstte bulunan "Araçlar" sekmesinden "Internet Seçenekleri"ne girmek ve Genel sekmesinde Gözatma Geçmişi bölümünde Sil tuşuna basmaktır. Bu yol Internet Explorer 7.0 versiyonu içindir. Farklı versiyonlarda değişebilir.

Kişisel bir tavsiye olarak Internet Explorer yerine Mozilla Firefox önerebilirim. Buradan indirebilirsiniz.

Çerezler **** İngilizce karşılığıyla cookie ler ziyaret ettiğimiz web sitelerinin bizim bilgisayarımıza yerleştirdiği küçük dosyalardır. Bu dosyalar sayesinde bu tür web siteleri ikinci ziyaretimizde bizi tanıyabilirler.

Örneğin Ağaçlar.net forumu bu çerezler sayesinde bizi tanır ve her ziyaretimizde yenibaştan kullanıcı adı şifre bilgilerimizi girmemize gerek kalmaz.
Bu arada biraz reklamlar gibi olacak ama bilgisayar ile ilgili sorunlara çözümleri yazdığım bir blog oluşturdum. Eğer bilgisayarda çözemediğiniz bir sorun varsa bana yazın, çözüm bulmaya çalışırım.

YeniBON beğendi.
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 10:24   #6
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Sn.Tekin ve Polatuz, bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Eski 16-09-2013, 19:15   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Internet Explorer açıkken cntrl + shift + del tuşlarına basacaksınız (cntrl tuşuna basarken bırakmadan shift tuşuna basacak, onu da bırakmadan del tuşuna basacaksınız).

Aşağıdaki ekranın görüntülenmesi gerekir.

Name:  ie.jpg
Views: 858
Size:  54.0 KB

Burada ikinci, üçüncü ve dördüncü kutuların işaretli olduğundan emin oldukran sonra Delete (sil) tuşuna basabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 02:53   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Çerezlerin fayda ve zararlarının yanı sıra, nasıl silineceğine dair genel bilgiler moderatörler ve sayın polatuz tarafından detaylıca verilmiş.

Ancak:

XP de "C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\Local Settings\Temporary Internet Files",
Vista da "C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Temporary Internet Files"
Win 7 de "C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Microsoft\Win dows\Temporary Internet Files\Content.IE5"

Klasörleri ie isimli browser için saklama dizinleri olduğu gibi bu dizinlere yüklenmiş tüm çerezleri de silebilmeniz her zaman mümkün değildir. Windows tabanlı tüm işletim sistemlerinin hiç sevmediğim yönü bilgisayarınızda olan biten her şeyi izleme, takip ve kayıt altına alıp, bunları gerektiğinde Bill amca ve ekibine ispiyonlamasıdır.

Siz yukarıda yolları verilen klasörlerdeki çerezleri silip zamanla bilgisayarınıza yüklenen dosyalardan kurtulduğunuz sanırken, bu dosyaların bazıları, bir şekilde başka klasörlere koyalanıp ya da kodlanıp bir kenarda kısmen de olsa saklamaya devam ederler.

Browser olarak Chrome yi kullandığınızda ise bu çerezler
Win 7 de" C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Google\Chrome\ User Data\Default\Cache"
XP de "C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\AppData\Local\Google\Chrome\ User Data\Default\Cache"

Dizininde muhafaza edilirler.

Bu nedele sağlıklı bir silme işlemi sağlayabilmek için pek çok yazılım firması disk temizleme, kayıt temizleme, ve kullanıcılar için gereksiz olan izleme ve takip dosyalarını bulup temizleyebilen paralı proğramları üretip satışa çıkarmışlardır. Bunların parasız ve beta sürümleri bile yukarıdaki çerezlerin depo klasörlerinden "Araçlar+internet secenekleri+sil+tümünü sil" yöntemi ile ie menüsünden sildiklerinizden daha fazlasını bulup temizleyebilirler.

Çerez dosyaları kadar, gereksiz birtakım dat, bak, txt, ini, tmp uzatılı dosyalar da browser menülerinde yer verilen usul ve yöntemlerle silinemezler ve zaman içerisinde birikip işletim sisteminin çalışma hız ve performasının düşürürebilirler.

Habibe isimli üyemizin dile getirdiği "agaclar.net sitesinden çıkış yaptığımda " Forumla ilgili tüm çerezler silindi! " diye bir bildiri alıyoruz. Bunu diğer siteler neden yapmıyorlar acaba? Sorusunun cevabı kanımca kullandığı browserin içerik ve gizlilik ayarlarında gelen bir özellik olmalı. Eğer browseri agaclar.net sitesine bağlıyken kapatırsanız ayarlarının durumuna göre bu uyarıyı almanız doğal. Başka bir siteye bağlı iken, arka planda çalışan agaclar.net sayfası açıkken, o başka siteden çıkış yaparsanız browseriniz hala agaclar.net e bağlı olduğu için bildiri almamanız gerekir diye düşünüyorum.

Sorunlarımızı bu sayfaya yazarken kullandığımız işletim sistemi ve browserimizin ismini ve sürümünü belirtirsek, daha sağlıklı cevaplar alabileceğimizi sanıyorum.

Saygılarımla.

YeniBON beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 16:47   #9
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
CCleaner adlı programı kullanıyorum. Ücretsiz ama gerçekten çok başarılı.

Programı çalıştırıp, "Temizliğe Başla" butonuna tıklamanız yeterli. Eğer çerezleri silmeden önce ne kadar yer tuttuğunu saptamak istiyorsanız, "Analiz" butonuna tıklamanız yeterli oluyor. İşlem yapmadan çerezlerin boyutunu veriyor hemen program

Bazı tarayıcılar çerezleri tamamen silmeyebiliyor, gereksiz yere çerez yığını oluşabiliyor. Bu program sayesinde çerezlerle rahat başa çıkabildim.

Daha profesyonel kullanıcılar için gelişmiş ayarları da mevcut. Birde, sabit diskte fazla yer tutmuyor...

Ekran görüntüsü;
Name:  ccleaner.jpg
Views: 1027
Size:  41.3 KB

maki01 beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 10:33   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2013
CCleaner tek geçerim

kadopol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024