agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni591Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2014, 11:04   #1291
Ağaçsever

Ağaçkakan's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2006
Türkçe'mizdeki yazım ve anlatım hatalarını düzeltirken şöyle bir hatâya yönelmemeliyiz: dil yaşayan ve sürekli değişen bir organizmadır. Dilde daha önce olmayan ve yeni ortaya çıkan biçimler olabilir. Bunları "dilimizde yok" diye reddetmek yanlış olur.

Dilimizde daha önce olmayan ve artık olan pek çok örnek bulunabilir. Dilin doğasının gereğidir bu. Önemli olan, yeni olanın dilimizin yapısına, doğasına, kurallarına uygun olup olmadığıdır.

Örnek verecek olursam, "hayret bir şey" sözü moda olmuştu bir ara ve bu hatalı bir kullanımdı. Doğrusu "hayret verici bir şey" olmalı. Hayret kelimesine farklı bir görev verilmiş oluyordu.

Ama mesela "tabii ki hayır" böyle değil. "Korkunç güzel" de değil. Nazım Hikmet, şiirlerinde sıkça "dehşetli" derdi. Bir dizesinde "dehşetli seviyorum" demiş mesela. "Yapıyor olacağım" da gayet güzel bir ifade biçimi.

Dilin kullanıla kullanıla değişip gelişmesi, kelimelere yeni anlam incelikleri yüklenmesi doğru ve güzel olanıdır. Buna müdahale ve dil zabıtalığı yanlış olur. Müdahale, dilin kurallarına ve doğasına uygunluk açısından olabilir. Aşırı müdahale dili bozup özünden uzaklaştırabilir. Bizdeki öztürkçeleştirme akımı böyle bir olumsuz sonuç doğurmuştur.

Aslında dil öyle bir sistem ki, içinde bolca hatalı kullanım da bulunuyor. Ama dilimize yerleşmiş ve bunu değiştirmek hem mümkün değil hem de şart değil. Özellikle başka dillerden dilimize geçen kelimelerin hatalı kullanımı olmuş. Mesela "seyretmek" sadece bizde bir filmi vb. izlemek anlamında kullanılıyor. Orjinalinde daha çok belli bir istikamette seyir eden bir nesnenin eylemini anlatıyor. "Mezarlık" da ziyaret edilen yer demek aslında.

Ama hiç önemli değil. Bizim dilimizde bu anlamı kazanmışlar ve bunda bir sorun yok.

Ağaçkakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 12:04   #1292
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Eski üyelerimizi yeniden aramızda görmek hele bilgilendirici mesajlarını okumak bana zevk veriyor.

Sevgili Ağaçkakan, bizler burada aramıza yeni katılan üyelere hoş geldiniz diye yazarken " Türkçemizi doğru kullanmaya özen göstermelisiniz" diye de bir hatırlatma yapıyoruz.

Görüyoruz ve şahit oluyoruz ki pek çok Forumlarda yazılanları okuyup da anlamak pek mümkün olmuyor.
O kadar çok kısaltmalar yapılıyor ve chat dili kullanılıyor ki bu Forumun sadeliğini, güzelliğini bozuyor.

İstediğimiz yazılan mesajları anlamakta zorlandığımız blok yazımlardan kaçınılması, anlamayı kolaylaştıran nokta ve virgüllerin kullanılmasını sağlamak. Bizler bunları daha ilkokul sıralarında öğrendik, bunları yapabilmek o kadar da zor olmamalı diye düşünüyoruz.

Kimsenin konuşma şekline karışmıyoruz ama burada yazarken biraz daha özenli ve dikkatli yazmasını rica ediyoruz.
Bu talebimize eşlik eden yeni üyelerin olması da sevindirici.
Okuyorum ki pek çok yeni üye olan " sitenize üye olmamın bir sebebi de Türkçeye gösterdiğiniz özen yüzündendir" diye yazıyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 18:42   #1293
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Türkçe yüzünden kavgamız eksik kalmıştı...

Son yazılan mesajları sildim.

Lilium ve ayazkentli beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 14:49   #1294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Türkçe yüzünden kavgamız eksik kalmıştı...

Son yazılan mesajları sildim.
Öyle demeyin! bence çok önemli. Olduğu gibi bırakırsanız, sonra toparlayamazsınız.

Gerçi sürekli bir gözün üzerinizde olması da pek hoş bir şey değil ama!

Yazdım ama, muhtemelen bu da silinir.

Atum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 23:49   #1295
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Merhabalar,
Siteye ilk girdiğimde yazılarımda bir çok hata vardı. Bir çok uyarı aldım. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım. De ve da eklerini doğru kullanmazdım. Herkez yazardım. Vs. vs.
Uyarılar benim için kötü mü oldu? Hayır. Gayet iyi oldu. Ben de artık uyarmaya başladım dostlarımı. Örnek. Facebook da Köksal Gündoğdu diye Şair bir arkadaşımız var. Şiirleri harika ötesi.Şiirleri besteciler tarafından kapış kapış kapılıyor. Hep yazardım . Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakın. De, da eklerini doğru kullanın. Büyük harflere dikkat edin. İnanın çok üstüne düştüm.
Netice; Son yazışmalarımız..

O ; İLESAMA ÜYEYİM,KİTABIM DA ZATEN HEPSİ VAR VE ÇOĞUDA BESTELENMİŞ DEMLENİYOR O BAKIMDAN RAHAT OLUN VE TEŞEKKÜR EDERİM.

O; ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNEZE VE UYARINIZA ÇOK ASİL BİR YÜREĞİNİZ VAR DEĞERLİ DOSTUM.

Ben; Son okuduğum tüm şiirlerinizde yazım kuralları gayet güzel. İnanın şiirleriniz bu sayede çok daha vurucu, anlamlı olmuş.

O;teşekkür ederim siz bu konuda rehberim oldunuz inanın.

Ben; Mini minicik bir faydam oldu ise ne mutlu bana

O; ne demek çok faydanız oldu uyarılarınızı dikkate aldım ve bu neticeye vardık.
O;Merhaba değerli dostum gerçekten size çok teşekkür ederim virgülü noktayı bile takip ediyor ve beni uyarıyorsunuz sağ olun var olun.ŞEVKAT sehven yanlış yazılmış,ŞEFKAT OLACAK DOĞRUDUR VE HAKLISINIZ DÜZELTECEĞİM,HASILDI KELİMESİ HASILIDAN GELİYOR AMA UYMAMIŞSA ONU DA DEĞİŞTİRİRİM VE YERİNE AÇILDI DERİM.her zaman uyarılarınızı beklerim sağ olun var olun.teşekkür ederim.

Hala ufak tefek yazım hataları var. Fakat ilk yazılarına göre bir şey sayılmaz bunlar.

Bu alışkanlığı bana agaçlar.net kazandırdı.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 00:03   #1296
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Yazdım, örnek verdim. Bir de şiirini paylaşayım.
Bel ki sizlerde burada yanlış bir yazılım, imla kuralı bulursanız uyarırsınız.

RUHUM SABA DÜŞLER

Yağmur günlerini, seninle sevdim,
Ipıslak olduysam, oldum, daha ne.
Masal gibi rüya, gördüm de geldim.
Ruhum saba düşler, gecem şahane.

Ne suçum olur ki, rüya gördüysem,
Dünya herkes için, misafirhane.
Kalan ömrümü de, ben sana verdim,

Dağ başında olsan yine gelirim,
Sen hep benimlesin, yollar bahane.
İçimde sakladım, söylemem derdim,

Köksal Gündoğdu
21-1-2013

Yücel Özlem beğendi.
Eski 27-01-2014, 01:39   #1297
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster

Bu alışkanlığı bana agaçlar.net kazandırdı.
Bana da sen bir şey kaybettirdin,

Eskiden üç beş yazardım, şimdi üj bej yazıyorum

Cumhur Tonba beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 22:15   #1298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2004
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minka Mesajı Göster
İnternet yazışmalarında Türkçe karakter sorununa belki bir çözüm olur...Türkçe karakter çeviricisi...

Bozuk görünen Türkçe harfleri düzelten site! - TurkceKarakter.com
Türkçe harfsiz metni Türkçe harfli hale getiren site! - turkceyaz.com 'u öneririm daha düzgün çeviriyor türkçe karaktersiz metni ve reklam eklemiyor.

Yücel Özlem ve scpr beğendi.
deneme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 11:46   #1299
Ağaçsever

scpr's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Son uyarı:
Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (Türkçe olmayan klavye kullanmak, yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçeyi sonradan öğrenmek, okuma yazmayı çok sonra öğrenmek ve benzeri mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.

Bunu duyduguma cok sevindim. Bende internette sanal klavye ile yazmaya calisiyordum. Cok zaman alici ve zor...

Ama arastirmalarima devam edecegim bu Q klavyeden F klavyeye gecis icin bir cözüm olmasi lazim!

scpr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 11:49   #1300
Ağaçsever

scpr's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Unhappy

Hemen bir üst mesajda çözüm varmış bile...

Bozuk görünen Türkçe harfleri düzelten site! - TurkceKarakter.com
Bozuk görünen Türkçe harfleri düzelten site.

scpr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 16:25   #1301
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Biraz evvel kopya ettiğim bir fotoğrafı paylaşacağım sizlerle.
Fakat şunu söylemek istiyorum önce. Forumda ilk mesajlarım. Noktalama işaretleri, de da ayırımı, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmamak yaptığım hatalardı. Şu an bile yanlış yapıyor olabilirim. Bir kelimeyi dahi Gooğlede aradığım çok oluyor doğrusunu yazmak için. Burada zaten yanlış kelimeler yazılınca altı kırmızı çizgi ile belirleniyor. O kelimenin doğrusunu bulamazsam aynı anlama gelebilecek başka bir kelime yazıyorum.

Gelelim paylaşacağım fotoğrafa. Facebook'da şiirlerinden tanıdığım ve sonra samimi olduğum bir arkadaş var. Fakat yazım kurallarına hiç uymazdı. İnanın şiirin anlamı bile değişirdi. Hep yazdım. Satırdaki de ayrı olsun. Noktadan sonra boşluk ver. Büyük harfle başla vs. O da bıktı benden ve mecburen değişti. Hatta bir ara bu konu ile ilgili bir mesaj yazmıştım. Biraz evvel. Şiirlerinden birsini yinbir bestekâra vermiş. Mesaj çekmiştim. Cevabında nereyi düzeltelim diyor.

Bundan daha güzel bir mutluluk olur mu.
Bu alışkanlığı bana agaclar.net kazandırdı. Hem de 55 yaşından sonra.

Fotoğrafta aksama oldu. Kopyaları paylaşıyorum.
Köksal Gündoğdu
48 dk. ·
AŞAĞIDAKİ ŞİİR BESTELENMEK ÜZERE SAYIN ALAATTİN PAKYÜZE VERİLMİŞTİR.
KUM DESENLERİ
Bana olan sevgini, taze bahar sanmıştım,
Ben mutluluk ararken, yaşattın hüzünleri.

Cumhur Tonba Sıradaki.. Merhaba Köksal Bey.
41 dk. · Beğen · 1

Köksal Gündoğdu Merhaba Cumhur bey bir sırada hata varsa düzeltelim değerli dost yoksa sıradaki mi gelsin diyorsun sevgimdesiniz dost..

Köksal Gündoğdu daima destek oldunuz moral verdiniz cumhur bey çok teşekkür ederim sağ olunuz minnettarım o güzel yüreğinize sağlık.Siz ve bütün şiir sever dostlarıma şükran borçluyum.

Eski 16-08-2014, 16:06   #1302
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Dün çok uzun ve açıklayıcı bir yazı okumuştum.

Gerçekleştirme sözcüğü hakkında.

Basın ve yayın organlarında bu kelime halen çok yanlış bir biçimde kullanılıyor.

Orada örnek vermiş. Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre % de 62 artarak 15 milyar 143 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Öncelikle vurgulamak gerekir ki: tasarlanan, düşünülen, hayal edilen; olması, oluşması, ulaşılması istenen bir şey gerçekleşir.

Dış ticaret açığı, istenen, oluşması için çaba harcanan bir durum mudur ki gerçekleşsin/Gerçekleştirilsin? Ayrıca dış ticaret açığı kendi kendine gerçekleşmez, istenmeyen belli nedenlerle oluşur.

* Doğa olayları (Deprem, toprak kayması, fırtına, dolu gerçekleşmez, meydana gelir.

* Hava, deniz, kara kazaları gerçekleşmez, meydana gelir.

*Bayramda gerçekleştirilen hava gösterisi facia ile sonuçlandı. ( anlaşılıyor ki uçakların havada çarpışması sonucu gösteri yarıda kalmış. Bir eylem yapılıp biterse gerçekleşir. Bu gösteri tamamlanmamış ki gerçekleşsin.

Eski 12-03-2015, 00:56   #1303
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Türkçe sözcüklerin doğru anlamları için çokca TDK'yı referans olarak kullanırdık.

Name:  müsait.JPG
Views: 655
Size:  23.3 KB

Birini telefon ile aradığımda "müsait misin(iz)?" diye sorardım Şimdi ne diyeceğim?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 21:59   #1304
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

TDK da kendilerine benzettiler sayın MeyveliTepe,
Es geçeceğiz. Onlar müsait olduğu zaman aslını sorarız..

MeyveliTepe ve Jakin beğendi.
Eski 25-03-2015, 00:56   #1305
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  esnaf.JPG
Views: 599
Size:  26.8 KB

İki gündür 3 numaralı anlam ile ilgili gazeteler yazıyor. Onu direk es geçiyorum da 2 numarayı ne yapacağız?

Eski 25-03-2015, 21:35   #1306
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Bunlar iyice kafayı yemişler anlaşılan Sayın MeyveliTepe.
Ne diyelim. Allah akıl fikir versin biraz.

Eski 25-03-2015, 21:36   #1307
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Türkçe sözcüklerin doğru anlamları için çokca TDK'yı referans olarak kullanırdık.

Eklenti 540428

Birini telefon ile aradığımda "müsait misin(iz)?" diye sorardım Şimdi ne diyeceğim?
TDK na soralım. Elbet bir cevapları vardır.

Eski 25-03-2015, 21:46   #1308
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Kullanım kılavuzu olsa gerek, kendilerini iyi tanıtmışlar.

Jakin beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 18:37   #1309
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
2 numara icin de "herkesi kendi gibi bilmek" sozcuk kalibina referans verseler esnaf kelimesinin anlami pekisirdi. "Bu devirde boyle" demek istiyorlar herhalde; TDK guncel sozcukler sozlugu

Alıntı:
Eklenti 542713

İki gündür 3 numaralı anlam ile ilgili gazeteler yazıyor. Onu direk es geçiyorum da 2 numarayı ne yapacağız?

MeyveliTepe ve salihcan beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 19:00   #1310
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Eklenti 542713

Ben üç numarayı okuyunca gülsem mi ? Ağlasam mı? karar veremedim.

Düzenleyen salihcan : 08-03-2016 saat 21:36
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 12:26   #1311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2007
Malesef bu duyarlılığımız o kadar kısıtlı ki okulda öğretmen arkadaşlarımın nasıl konuştuklarını duymak bile istemezsiniz.
Dilini koruyan gençler çoğalır inşallah.

aphrodit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 14:39   #1312
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın aphrodit,
'Malesef bu duyarlılığımız o kadar kısıtlı ki' cümleniz..

Bu cümleyi okuyunca sadece aklıma gelenleri yazmak istedim.
Kısıtlı olmak; kişinin elinde yeterli imkan olamaması ya da yasal zorunluluklar nedeni ile yapmak istediği işi yapamaması.
- ( Güzel bir yemek yapmak istersiniz. Elinizde yeterli malzeme yoktur.)
- (Ehliyet olmak istersiniz. Yaşınız tutmaz ya da okur yazar değilsinizidir.) (Kısıtlısınızdır)

Fakat duyarlılığımızı kısıtlayacak bir durum olmamalı. Olamaz.
Ben durumu vurdumduymazlık, bilgisizlik, dilimize gereken önemi vermemek olarak görüyorum.

Saygı ve selamlarımla.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 19-08-2015 saat 14:39 Neden: Yanlış kelimenin düzeltilmesi.
Eski 27-08-2015, 03:06   #1313
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Bir yıla yakındır kendi bahçe sayfama dahi yazmıyorum ama zaman ve fırsat buldukça forma giriyor, çok sınırlı da olsa fikir paylaşımında bulunmaya çalışıyorum.

Bu kapsamda, çok yetkin olmadığım bu konuda da ben de beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, kendi düşüncelerimi paylaşayım istedim. Amacımın kimseyi eleştirmek olmadığımı belirtmek isterim.

Kısıt tamamen hukuki bir kavram olup, hukukta kısıtlılık; Kişinin eylem yapabilme ve karar alma hakkının elinden alınması demektir. Bu durum ancak bir mahkeme kararına dayanır.

Ancak, halk arası kısıt genelde yetersizlik ve sınırlı anlamında kullanılıyor. Çok kısıtlı imkanlarla tatil yapabildim, ya da çok kısıtlı bir bütçe ile geçinmek durumundayım gibi...

Günümüzde, hele ülkemizde; duyarlılığımızı o kadar kısıtlayan çok faktör ve etken var ki say say bitmez.

Örneğin aile, mahalle veya toplum baskısı, patron veya işverenimizin baskısı, medya baskısı, hukuk baskısı, polis baskısı, ekonomik baskı, din baskısı, vs. vs.

Günlük yazışma ve konuşmalarımızda, yetersizlik ile kısıtlılık sözcükleri genellikle birbirine karıştırılır. Daha doğrusu farkında olmadan genelde bir birinin yerine kullanılır. Dolayısı ile bunun altında fazlaca bir amaç aranmaması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 11:19   #1314
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"Kısıtlamak", "Kısıt", "Kısıtlı" - "Yetersiz"

Anlam bakımından biribirine benzeyen sözcükler ve toplumda çoğu zaman birbirlerinin yerlerine kullanılıyorlar.

Fakat aralarında önemli farklar var.

Kısıt, kısıtlı sözcükleri kısıtlamak fiilinden geliyor. Kısıtlamak, bir şeyin çoğu zaman başka bir irade tarafından sınırlandırılması anlamına geliyor. Kısıtlı, normalde daha geniş olabilecek (ya da olması gereken) bir imkanın şu ya da bu sebeple kısıtlama fiiline maruz kalarak daraltılmış, azaltılmış olması anlamını içeren bir sıfat oluyor. Bu durumda kısıt da, daraltılmış, azaltılmış imkanın sınır çizgisinin adı oluyor.

Yetersiz ise, zaten daha geniş/fazla olma olanağı olmayan bir şeyin, olması gerekenden az olduğu anlamını içerir. Yetersizlik durumu bir sonuçtur. Bu sonucu doğuran yokluk, azlık vb. bir çok sebep olabilir. Bir şeyin kısıtlanmış olması sebebiyle yetersiz kalması da olabilir. Bu durumda kısıtlama yetersizliğe neden olan, yetersizlik sonucuna yol açan sebebi oluşturur.

Alıntı:
Malesef bu duyarlılığımız o kadar kısıtlı ki okulda öğretmen arkadaşlarımın nasıl konuştuklarını duymak bile istemezsiniz.
Tümcesindeki "kısıtlı" sözcüğü yanlış değil. Aksine, bu sözcüğün kullanılmış olması adı geçen öğretmen arkadaşların duyarlılıklarını beklenen ölçüde (veya özgürce) ifade etmekten geri durduklarını, bu geri durmanın sebebi olarak da muhtelif şekillerde kısıtlanmış olduklarını anlatıyor. Gerçek durum bu mudur bilmem ama tümcenin anlamı böyle

Eski 28-08-2015, 18:08   #1315
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Belki faydası olur

Name:  CNfkmt9XAAAh0Jt.jpg
Views: 380
Size:  31.3 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 13:29   #1316
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Keşke "af etsin"i de düzeltselermiş Bu konuşma gerçek mi yoksa kurgu mu acaba?

A_NOMAD ve uyap beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 15:52   #1317
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
...Bu konuşma gerçek mi yoksa kurgu mu acaba?
Bilgim yok ama mesaj saatlerine bakınca gerçek gibi görünüyor

dinozor ve uyap beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 17:43   #1318
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Eyvalah da yanlış . Bence Allah hepsinin taksiratını affetsin

dinozor, A_NOMAD ve Jakin beğendi.
uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 23:18   #1319
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Meyveli Tepe,
Siz de haklısınız.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 31-08-2015, 23:33   #1320
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Köksal bey arkadaşımız emekli bir öğretmen. Güfteleri şu an kapış kapış gidiyor diyebilirim.
Bu mesajı yazma sebebim şu.

agaçlar net'le ilk tanıştığım anlarda ne noktalama işaretlerine, ne de kelimeler dikkat eden birisi değildim. Hele hele hiç paragraf falan da yoktu yazılarımda. Çala kalem yazıyordum.
agaclar. net bu konuda bazı alışkanlıklar kazandırdı.

Facebook'ta da sevdiğim arkadaşlara yazım hatalarını hatırlatıp düzeltmesini istediğim çok anlar oldu. Köksal Bey de onlardan birisi idi.

Gururluyum. Bunun içinde agaçlar.net'e teşekkür borçlu olduğumu hissediyorum. Alt paragraf'da görülen dönüşleri aldığım için.

( Şu an dahi mesajı yazarken parağraf yazmıştım üstte. Tabi altı hemen kırmızı çizgi ile işaretlendi. Doğru olan paragraf kelimesini yazdım.)

Cumhur Tonba Köksal Bey, bir pınar gibi çağlıyorsunuz.
Beğen · Yanıtla · 1 · 14 dk.

Köksal Gündoğdu TEŞEKKÜR EDERİM DEĞERLİ CAN DOSTUM ÜSTADIM CUMHUR BEY AZ MI TAVSİYENİZİ ALDIM. UNUTTUM MU SANDINIZ?
Beğenmekten Vazgeç · Yanıtla · 1 ·

malina ve A_NOMAD beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024