agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2011, 23:40   #181
Ağaçsever

Kirmit's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Konuyla alakasız gibi gelse de sorma gereği duyduğum birşey var. İmla kuralları gerekli, buna şüphem yok. Yeğenimin ilkokul yaşamıyla birlikte, artık ilkokullarda okuma ve yazmaya el yazısı uygulamasıyla başlandığına tanık oldum ve çok garipsedim. El yazısı artık günümüzde çok da kullanılmazken ve yeğenimin yazdıklarını okumakta zorlanırken buna neden gerek duyulduğunu anlayamadım gerçekten. Bir bilgisi olan varsa, açıklarsa nedenini gerçekten sevinirim.

Kirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 07:43   #182
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Mesajınızı okuyunca kendi kendime " nasıl yani" dedim.
Ben halâ notlarımı el yazısı ile tutarım.
Sevdiklerime aldığım hediyeler için mini notlarımı, kartlarına halâ el yazısı ile yazarım. Asla basılmış kartlar koymam ki verdiğim değeri anlasınlar.

Güzel bir elyazısı ile yazılmış yazıları görmek beni mutlu eder.

Profil bilgilerinizden mesleğinizi görünce hımmm dedim. Sizin gibi tanıdığım pek çok kişi bu işi bilgisayarlar marifeti ile o kadar güzel hallediyor ki, işin kolayını bulmuşunuz ve sanırım el yasısı ile uğraşmak yerine kopyala-yapıştır yapmak daha kolay geldiği gibi, vakit nakittiri de hatırlatıyor insana.

tener beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 08:05   #183
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Kirmit, bilmiyorum kaç yaşındasınız. Ama bilir misiniz ki benim gençlik yıllarımda mektuplar yazılırdı.
Bayramlarda, diğer mutlu günlerde insanlar birbirlerini kutlamak için, taziyelerini bildirmek için kartlar yazarlardı.
Öğretmenlerimizin anlattıklarını hatırlayabilmek için notlar tutardık.

Daha sonraları bu notları daha çabuk yazabilmek için steno dersleri başladı.
Büyük iş yerlerinde sekreter olabilmek için steno bilmeniz neredeyse şart koyuluyordu.

Artık mektup yazmak kalktı, her şeyi telefonla halleder olduğumuz gibi bunu da bilgisayar vasıtası ile de yapmaya başladık.

Steno kalktı, patronlar söylemek istediklerini kayda alıp sekreterlere veriyorlar ve işleri kolaylaştırıyorlardı. Artık iş dünyasında hayli uzak kaldığım için bugün kullanılan usul ne onu bilemiyorum.

Ama bütün bunların yanında yine de bazı değerleri yitirmemeli, en azından tebrik kartlarımızı güzel el yazımızla yazmalıyız düşüncesindeyim.
( Yüzlerce-binlerce gönderilen, usulden olanlar hariç)

Bütün bunları yazarken bir yandan da " tabii teknolojinin getirdiklerinden faydalanmalıyız diyorum ama acaba her yerde de mi?" sorusunu sormadan edemiyorum kendi kendime.

tener beğendi.
Eski 21-03-2011, 10:33   #184
Ağaçsever

Kirmit's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Haklısınız sayın Güler,
43 yaşındayım, hatırlıyorum o kartları, çok sevinirdik bayramlarda. Elbette el yazısı öğrensin çocuklar. Ama okuma yazmaya başladıklarında öğrenmelerini garipsedim. Gördüğüm kadarıyla, çocuklara, küçük boyutta, çok az boşlukları olan, fotokopilere basılmış ev ödevleri veriliyor ve o küçücük boşluklara, el yazısıyla cevaplar sığdırılmaya çalışınca hepten okunmaz oluyorlar. Belki de o kadar tuhaf gelmesinin sebebi budur.

El yazısından kastım bitişik yazılan yazılardı. Hani güzel yazan biri olursa çok hoş durur da, her zaman için pratik olmayabilir diye düşünmüştüm.
Güler Hanım, ben biraz uzun bir öğrencilik yaşadığım için bilgisayarların yaygınlaşmasından önceki dönemde de bir hayli kağıt, mürekkep, boya harcamışlığımız var Hangisi güzel derseniz, kimileri bilgisayarı tamamen dışlar, sanattan uzaklaştırdığını söyler, kimileri de tam tersini. Sanat için elle yapılanları her zaman tercih ederim ama tasarım söz konusuysa artık ister istemez bilgisayar ortamı pratik oluyor.Yine de şu sıralar, üç boyutlu modelleme ve animasyon programıyla uğraştığım için kopyala-yapıştır kolaylığı o kadar da sık kullanabildiğim bir şey değil.

Kastettiğim alternatif yazı, bilgisayar ya da daktilo yazısı değildi, ben iyi anlatamadım sanırım. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

tener beğendi.
Kirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 11:38   #185
Moderatör

Güler's Avatar

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Benim de iki torunum var, biri 4.sınıfa gidiyor, diğeri daha çok küçük.
Okula gidenin yazının çok çirkin olduğunu ben de söylerim. Hatta mümkün olsa da yazın yanıma geldiğinde ona yazmayı yeniden öğretebilsem diye düşünürüm hep. Eskiyi nasıl attırabilirim düşüncesindeyim hep.

Bizim zamanınımızda yazı dersi vardı. Değişik bir de defteri bulunurdu.
Üç çizgi şeklindeki satırlarda yazı yazarken a harfini alttaki iki çizgi arasına, b harfinin de karnını yine alttaki iki çizgi arasına ama kuyruğunu üstteki çizgiye gelecek şekilde yazardık.
Bunlara dikkat ettiğimizde, biraz da yazıyı sağ tarafa eğit tuttuğumuzda güzel bir yazı şekli ortaya çıkardı.
Okulda da yazım, güzel yazı yazanlar arasında yer alırdı.

Ama gel gör ki, torunumun yazısı felâket. " Bu nasıl yazı" dediğimde de katiyyen t, g, k harflerinin kuyruklarının uzatılmaması gerektiğini, o şekilde öğrenmedikleri iddia ediyor.
Çok kereler okuluna gidip sormayı düşündüm ama şimdi okulu değişti.
Öyle zaman geliyor ki kendi yazısını bile okumakta güçlük çekiyor.

Ne diyelim; bundan sonrakilerin Allah yardımcı olsun.

tener beğendi.
Eski 14-05-2011, 02:51   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Merhabalar.
Kurduğum kiraz bahçesinde -üçüncü yıla girmesine rağmen- fidanlarımın çoğunun çiçek açmaması,açanların da pek azının meyveye dönüşmesi beni üzdü.Bir bilgiye ulaşmak için bilgisayara girdiğimde bu siteye rastladım ve üye oldum.Sandığımdan daha geniş kapsamlı olduğunu görünce de memnun oldum.Benim gibi Marmara bölgesinde kiraz yetiştiriciliği yapan ve benzer bir sıkıntısı olan var mı?Bilgilendiren olursa sevineceğim.Ama beni daha fazla sevindiren şey,sitede Türkçe'nin kullanımına çok dikkat ediliyor olması.Çok yerinde,çok güzel bir uygulama.Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.

nostalji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 12:37   #187
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nostalji Mesajı Göster
beni daha fazla sevindiren şey,sitede Türkçe'nin kullanımına çok dikkat ediliyor olması.Çok yerinde,çok güzel bir uygulama.Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.
Biz teşekkür ederiz...

Sorularınızı ilgili başlıklar altında yazmayı unutmayın, burada size cevap veren olmaz. Ayrıntılı bilgiler ve forum işleyişi hakkında bilgi için buraya bir göz atabilirsiniz.
Hoş geldiniz

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 02:45   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Uyarılarınız yararlı oldu,dikkate alacağım.Acemilik ve acelecilik sebepti...

nostalji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 12:04   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Lise ve üniversiteden, sayısal bölüm öğrencisi olduğum için, dil bilgisi öğrenmeden mezun olmuştum. İnternet kullanımı pek çok kişinin Türkçe'sini bozarken benim kendimi geliştirmemi sağladı. Ağaçlar.net yönetici ve üyelerine dil konusunda gösterdikleri dikkat için teşekkür ederim.

tener beğendi.
igneciamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 12:19   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2011
7. sınıfa giden bir kızım var. Tüm zamane çocukları gibi internet ve cep telefonu kullanıyor. Cep telefonu ve internet yazışmalarında Türkçe kelimeleri doğru yazması, tuhaf kısaltmalar yapmaması için elimizden geldiği kadar dikkat ediyoruz. Faydasını iki senedir SBS Türkçe testlerinde soruların tamamını doğru yanıtlayarak görüyor.
İnternet ve cep telefonuna hazırlıksız yakalandık. Bu yüzden şimdi 15 - 20 yaş civarı olan gençleri nasıl yönlendireceğimizi bilemedik. Biraz dikkat edersek bundan sonraki nesilleri kaybetmeyiz.

tener beğendi.
igneciamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 18:00   #191
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Hatalı kullanılan kelimeleri **** ile sansürlenmek yerine doğrusu yine ** içerisinde değiştirilse daha iyi olmaz mı ?

huysus = ****
yerine
huysus = **huysuz**
gibi

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 02:55   #192
Yeni Üye

deryabey's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
Konu önemli, duyarlı olmak gerek.

deryabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 02:58   #193
Yeni Üye

deryabey's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igneciamca Mesajı Göster
7. sınıfa giden bir kızım var. Tüm zamane çocukları gibi internet ve cep telefonu kullanıyor. Cep telefonu ve internet yazışmalarında Türkçe kelimeleri doğru yazması, tuhaf kısaltmalar yapmaması için elimizden geldiği kadar dikkat ediyoruz. Faydasını iki senedir SBS Türkçe testlerinde soruların tamamını doğru yanıtlayarak görüyor.
İnternet ve cep telefonuna hazırlıksız yakalandık. Bu yüzden şimdi 15 - 20 yaş civarı olan gençleri nasıl yönlendireceğimizi bilemedik. Biraz dikkat edersek bundan sonraki nesilleri kaybetmeyiz.
Aynı dertten muzdaribim. İnşallah kaybetmeyeceğiz.

deryabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 10:20   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2011
Türkce mizin gid gide yozlaşmaması adına güzel bir uygulama...

vehbi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 10:52   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi70 Mesajı Göster
Türkce mizin gid gide yozlaşmaması adına güzel bir uygulama...
...

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 05:08   #196
Yeni Üye

atillademir's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2011
Forum hakkinda

Sitenizi yeni kesfettim. Gercekten cok faydali bilgiler ve paylasimlar iceren bir site olmus. Yazim kurallari hakkindaki hassasiyetinize, turkceye sahip cikma adina saygi duyuyorum, bunun yaninda elimden geldigi kadar imla kurallarina uymaya calisacagimi soylesem de bu ancak bilgim seviyesinde olacaktir. Bu konuda site yoneticilerinin uyelere anlayis gosterecegini umuyorum. Doga dostuyum, fakat edebiyatci oldugumu soyleyemem, yazilarimi bilgim seviyesinde aktarmaya calisacagim. Siteye emegi gecen herkeze tesekkur ederim.

atillademir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 11:13   #197
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atillademir Mesajı Göster
Sitenizi yeni kesfettim. Gercekten cok faydali bilgiler ve paylasimlar iceren bir site olmus. Yazim kurallari hakkindaki hassasiyetinize, turkceye sahip cikma adina saygi duyuyorum, bunun yaninda elimden geldigi kadar imla kurallarina uymaya calisacagimi soylesem de bu ancak bilgim seviyesinde olacaktir. Bu konuda site yoneticilerinin uyelere anlayis gosterecegini umuyorum. Doga dostuyum, fakat edebiyatci oldugumu soyleyemem, yazilarimi bilgim seviyesinde aktarmaya calisacagim. Siteye emegi gecen herkeze tesekkur ederim.
Türkçe harfleri kullanamıyor musunuz?

Eski 27-10-2011, 09:10   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2011
sorumun cevabını alamadım yanlış yeremi bakıyorum acaba teşekkürler.

heıdıneydı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 16:05   #199
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sorunuzu doğru başlıkta sormadığınız için bir yanıt alamıyorsunuz heıdıneydı.

http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...rnosa/1209.htm başlığında mum çiçeği meraklıları bir arada. Eminim probleminizi yaşyan ve size yardımcı olacak üyeleri orada bulacaksınız. Eski mesajlara bir göz atmanızda da fayda var. Daha önceden çok kez cevaplanan bir soru bazen cevap alamayabiliyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 06:29   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Güzel bir uygulama! En ufak yazışmada yazım kurallarına dikkat eden biri olarak, hoşuma gitti.

mcie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 17:25   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Benim de yanlış kullanımından rahatsız olduğum ve sıklıkla da yanlış kullanılan bir kelimeyi paylaşmak istedim.

herkez (yanlış) - herkes (doğru)

Sedef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 20:22   #202
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bu gün yabancı bir sitede Clematis çeşitleri gördüm, bir tanesini çok beğendim ve Clematis başlığında adını yazarak paylaşmak istedim.
Bitkinin ismi Clematis 'a l o', şimdi burası yıldızlı görünecek biliyorum

Benim merak ettiğim, bu sözcük neden yanlış kabul ediliyor?

Yıldızlı bölümü kodluyorum; Açelya-Lale-Ortanca

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 20:29   #203
agaclar.net

malina's Avatar

Bitkinin ismi: Clematis '***'

Bitki adını her kelime arasına boşluk koyarak yazar mısın? Okuyabilelim...

(yani böyle, y a d a gibi...)

Eski 21-04-2012, 20:35   #204
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Şimdi okunuyor, ama ben hâlâ merak ediyorum, bu sözcük neden sansürlü

selis beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 09:53   #205
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Şimdi okunuyor, ama ben hâlâ merak ediyorum, bu sözcük neden sansürlü
Yasaklı kelimeler ihtiyaçtan belirlendi...

Büyük ihtimal o sıralar birbirine A L O diye seslenler vardı, bu nedenle listeye aldık...

Bir ara listeden çıkarırım, bakalım ne olacak...

Eski 03-10-2012, 13:33   #206
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sayın malina,

Bu mesajda yıldızlı kelimeler var. Siz de uyarıda bulunmuşsunuz.

Bazen geç düzeltiliyor bazende düzeltilmiyor. Yıldızların yanında parantez içinde ne yazdığı görünse olmaz mı? Veya yıldız yerine yanlış yazdığı kelimenin altı çizilip yazının rengi kırmızıya dönüştürülse olmaz mı?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 14:39   #207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın malina,

Bazen geç düzeltiliyor bazende düzeltilmiyor. Yıldızların yanında parantez içinde ne yazdığı görünse olmaz mı? Veya yıldız yerine yanlış yazdığı kelimenin altı çizilip yazının rengi kırmızıya dönüştürülse olmaz mı?
Yazı yıldızlı çıktığında bunun yazım hatasından kaynaklı olduğunu anlayarak üyenin mesajında düzenleme yapması için mi? Bu kadar zahmete gerek kalmadan üye sadece gereğini yapsa

Yoksa üye yıldızlı alana ne yazdığını hatırlayamıyor mu

Düzeltmeye niyeti olmayan kırmızı ile de yazılsa, altı da çizilse düzeltmez

Coyan beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 14:50   #208
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın malina,

Forumun teknik yapısı ancak seçilen kelimelerin yıldıza dönüşmesine izin veriyor. Dediğiniz gibi yapabilecek olsak, ayrıca yıldız koymaya ne gerek var ki, doğrudan kelimenin doğrusunu yazdırırız

Buradaki varsayımımız, kişilerin gönder tuşuna bastıktan sonra, kaçınılmaz olarak mesajlarını görmeleri ve düzeltme ihtiyacı duymaları...

Gerçek yaşamda, "delik, kirli ayakkabı, ütüsüz gömlek" gibi ayrıntılara dikkat edip, eli yüzü düzgün görünmek isteyenlerin; sanal yaşamın "delik, kirli ayakkabı, ütüsüz gömleği" sayılan yazılarına özen göstermemeleri kendi bilecekleri şey...
Biz, yıldızlı kelimelerle, onlara ayna tutmaya çalışmaktan başka şey yapamayız...

Eski 11-05-2013, 21:31   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Foruma az önce üye oldum. Üyelik onayı sırasında okuduğum kurallar şimdiye kadar gördüğüm tüm kurallardan farklı olduğu için bu başlığı inceleme ihtiyacı hissettim. Öncelikle gösterilen özenden dolayı teşekkür ederim. Kuralları ve tartışmaları okurken gülümsediğimi fark ettim.

Muhasebecilik yapıyorum. Mesleğimiz gereği sürekli insanlarla yazışmalar yapıyoruz. Elektronik postaların selamsız, sonuçsuz yazılmasını sineye çekeli çok oluyor. Zaman zaman vergi dairesi, sigorta gibi kurumların çalışanları bile resmi metinlerde ne dediği anlaşılan paragraflar yazamıyorlar. Daha önceki mesajlarda meseleyi eğitime bağlayanlar da var, eğitimle ilgisi olmadığını söyleyenlerde.

Etrafım genelde yaşı 30'u geçmiş üniversite mezunu insanlarla çevrili. Dilekçe yazarken anlamsız cümleler kuran bir iş arkadaşıma şimdiye kadar kaç kitap okuduğunu sorduğumda aldığım cevap "hiç" oldu. Bence mesele eğitimin içeriği ile ilgili. Okuma alışkanlığı kazandırmayan, araştırmaya yönlendirmek yerine ezberi dayatan eğitim sistemimiz değişmediği sürece sıkıntı devam edecektir, yılların alışkanlığını site kuralları ile değiştirmek mümkün olamayacaktır diye düşünüyorum.

İyi akşamlar.

Filiz Alataş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 22:00   #210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Merhaba,

Foruma üye olalı bir yıl geçti. Bugüne dek bilgilerden çok faydalandım ancak kesin ve doğru bilgi aktarabileceğimden emin olmadığımdan hiç mesaj yazmadım. Deneyimlerimden öğrendikçe paylaşmak isterim.

Asıl konuya gelmek gerekirse; yazım kurallarına uyulması konusunda şahsen çok hassasım. Üniversitede bir hocamız "Dil, silahtır." demişti. Biz doğru kullanmaz, sahip çıkmazsak, bozulur gider. Çoğu televizyon kanallarının alt yazılarını okurken ümitsizliğe kapılıyorum. Tüm Türkiye "de, da" eklerinin yanlış kullanımını görüyor, doğrusunu bilmeyenler de yanlış bilgiyi pekiştiriyor. Diğer yandan insanların "Dil anlaşmak için vardır. Beni anlıyorsan sorun yok." şeklinde düz mantığa dayalı anlayışları da ayrıca endişe verici. Mantık ile akılcılık arasındaki farka dikkat çekmek gerekiyor. Mantık der ki: "Uçuruma atlarsan ölürsün." Akılcılık der ki: "Uçuruma atlama ölürsün." Evet, dil anlaşmak içindir fakat dil aynı zamanda kültürel bir değerdir. İnternet okyanusunun bir yerinde böyle dikkatli ve hassas bir sitenin olması beni çok mutlu etti.

loveforlife beğendi.
Whyres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024