agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2010, 18:37   #151
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Gördüğümüz yıldızlara bakılırsa, bazı arkadaşlar, kendi yazılarına tekrar göz atmıyorlar

Hoş geldiniz diyeyim
Hoş bulduk.

Birden , yazımda yıldız aradım. Nerede yanlış yazdım ? Diye telaşlandım

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:00   #152
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Demek ki yıldız almanın kötü olduğu bir yerdeyiz. Yıldız almadan kazanacak yaşta olmak güzel.

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 17:43   #153
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
yıllarca internette chat yaptıktan sonra türkçeyi yeniden öğrenmem gerekiyor sanırım?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 20:12   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Çokta ciddiye almıyorum. Bana karnı-bahar değilde neden saçma sapan karnabahar demem gerektiğini açıklayacak birisi varsa dinleyeyim.

Bu bitkinin gerçekten de karnı bahardır. Yeşil kaba yapraklarının arasında bem beyaz fışkıran göbeğine hangi zihniyet karnabahar demiş ve buda kabul görmüş acaba.

Daha tonla böyle bol yıldızlı kelime varya neyse.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 13:19   #155
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Çokta ciddiye almıyorum. Bana karnı-bahar değilde neden saçma sapan karnabahar demem gerektiğini açıklayacak birisi varsa dinleyeyim.

Bu bitkinin gerçekten de karnı bahardır. Yeşil kaba yapraklarının arasında bem beyaz fışkıran göbeğine hangi zihniyet karnabahar demiş ve bu da kabul görmüş acaba.

Daha tonla böyle bol yıldızlı kelime varya neyse.

Kelime En erken Türkçe örnek Köken
karnabahar (Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani; ed. Recep Toparlı 2000) çiçek lahanası, karnabit ~Fa. karamb-i bahār كرمب بهار ilkbahar lahanası § Ar/Fa.karamb كرمب lahana (=EYun. krámbē κράμβη a.a.) + Fa.bahār بهار ilkbahar→ bahar1, ● Klasik Arap kaynaklarında karamb nabaṭī (mod. ḳarnabīṭ,karnabahar veya kohlrabi) ve karamb baḥrī (deniz lahanası?) ayrıştırılır. Modern Türkçe biçimin bunların ikincisinden türemiş olması ihtimali üzerinde durulabilir.

Kaynak: Nişanyan sözlük

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 14:23   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Karamb dan karna ya geçiş pek olası değil gibi. Bence ses uyumu davasına kurban verilmiş bir durum bar orta da. Karnıbahar ın ı sı yuvarlanıp değiştirilmiş.

Bu bitkinin balgibi de göbeği bahar

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 12:07   #157
Yeni Üye

busrasevim's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Alıntı:
Konuyu toparlıyayım:

Harfin sertleşmesi kuralı

Türkçe olan kelimelerin sonunda p/ç/t/k harflerinde biri varsa, kendisine eklenen, de/da/den/dan olan, ismin hal ekleri sertleşerek, te/ta/ten/tan biçiminde yazılır.

Örnek:
ağaçda (yanlış) ağaçta (doğru)
çicekde (yanlış) çiçekte(doğru)
ağaçdan (yanlış) ağaçtan (doğru)
çiçekden (yanlış) çiçekten (doğru)

de/da bağlacı

Ayrı yazılan, yani bağlaç olan "de/da" ayrı bir kelimedir, bu nedenle sertleşme kuralı uygulanmaz, "te/ta" biçiminde yazılmaz.

Örnek:
En çok ta bana yaramış (yanlış) En çok da bana yaramış (doğru)
Bu ağaç ta büyüyor (yanlış) Bu ağaç da büyüyor (doğru)
Şu kitap ta güzelmiş (yanlış) Şu kitap da güzelmiş (doğru)
O yat ta küçük sayılır(yanlış) O yat da küçük sayılır (doğru)
Çok güzel bir uygulama... "toparlıyayım" değil, "toparlayayım" olacak.Bir de sıklıkla yapılan bir hata var. Yalnız yerine yanlız yazıyoruz.

busrasevim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 01:20   #158
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Hoşgeldin busrasevim.
Ziraat Mühendisi olduğunuz öğrendik. Fakat sizi tanımak isteriz.
Buraya http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 uğrarabilir misiniz?
Selam ve saygılar.

Not; Ben site yöneticisi falan değilim. Sadece sizden daha fazla yararlanabilmeleri için, arkadaşlarımızın sizi daha iyi tanımasının yararlı olacağını düşünüyorum. Bilmem olayı toparlayabildim mi?

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 14:26   #159
Yeni Üye

busrasevim's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Çok güzel toparlamışsınız, Cumhur Tonba...

busrasevim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 13:26   #160
Yeni Üye

yasemins's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2011
Ben bu sitede yeniyim, şimdilik pek bir yararım dokunmadı - kurallarla tanışma aşamasındayım. Ama bu uygulamaya bayıldım!..
Belki kimilerine göre biraz ağır kaçabilir, fakat bence vatanseverlik dile saygı ve sevgiden başlar. Olabildiğince hatasız konuşmak ve özellikle yazmak da bunların en büyük göstergesidir.
Türkçeye hassasiyetle yaklaşan tüm forum üyelerine teşekkür ederim! Bu foruma üye olduğum için de acayıp mutluyum...

yasemins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 15:01   #161
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Uygulama bence de çok yerinde ve gerekli, bunun için site yönetimini tebrik etmek istiyorum. Bu konunun geçmiş sayfalarını okumak da çok eğlenceliydi. Hata düzelten birinin yazısını bir başkası düzeltmiş, onunkini bir başkası. Fakat doğruya ulaşmak için elbette bunlara alınılmamalı. Örneğin bu mesajımı biri düzeltirse alınmam, aksine mutlu olurum.

Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli ortamlarda düzgün kullanmaya çalışan biriyim. Yalnız bir konuya takıldım. Belki ben yanlış biliyorumdur bunca zamandır. Düzeltirseniz sevinirim.

"açtı mı"
"diktin mi"

Soru eki olan mı, mi elbette ayrı yazılır. Fakat bunların soru anlamı içermeyen cümlelerde birlikte yazıldıkları da oluyor. Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, fakat siz birleşik okuyunuz;

"Baharda bu çiçekler açtı mı seyrine doyum olmayacak." Ya da; "Fidanları diktin mi görürsün aslında ne kadar kolay olduğunu." gibi.

Bu tür cümleler için "Baharda bu çiçekler açtığı zaman seyrine doyum olmayacak" şeklinde daha uygun bir yazım kullanılabilir elbette. Fakat bildiğim kadarıyla ilk şekliyle yazmak da imla kurallarımıza göre yanlış değildir.

Yanılıyor muyum?

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 16:12   #162
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Üstteki mesajımda iki hata bulanı tebrik edeceğim. Dört tane bulan olursa şapka çıkarırım.

Eski 10-03-2011, 09:43   #163
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
"okumak da, yazmak da" olmaması gerekiyor sanırım. "okumakta, yazmakta" olmalı bence. Ancak daha farklı olarak yazı içeriğine göre "okuması da, yazılması da" şeklinde yazılabilirdi.

"Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli" yazarken "Yapım gereği dilimizi; hem yazılı, hem de sesli" şeklinde yazılarak noktalama işaretleri kullanılabilirdi.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 11:46   #164
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster

"açtı mı"
"diktin mi"

Soru eki olan mı, mi elbette ayrı yazılır. Fakat bunların soru anlamı içermeyen cümlelerde birlikte yazıldıkları da oluyor. Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, fakat siz birleşik okuyunuz;

"Baharda bu çiçekler açtı mı seyrine doyum olmayacak." Ya da; "Fidanları diktin mi görürsün aslında ne kadar kolay olduğunu." gibi.

Bu tür cümleler için "Baharda bu çiçekler açtığı zaman seyrine doyum olmayacak" şeklinde daha uygun bir yazım kullanılabilir elbette. Fakat bildiğim kadarıyla ilk şekliyle yazmak da imla kurallarımıza göre yanlış değildir.

Yanılıyor muyum?
Yanılmıyorsunuz

Kelime seçimi yaparken epey zorlanmıştım. Bitkilerle ilgili bir forumda sık kullanılan kelimelerden olsun, yıldız olarak görünsün ama cümlenin anlamı kaybolmasın ki okuyanlara da eziyet olmasın diye uğraşırken, doğru yarıyı görüp, diğer yarıyı es geçmişim

Bu iki yıldızlanacak kelimeyi kaldırdım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 11:55   #165
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
"okumak da, yazmak da" olmaması gerekiyor sanırım. "okumakta, yazmakta" olmalı bence. Ancak daha farklı olarak yazı içeriğine göre "okuması da, yazılması da" şeklinde yazılabilirdi.
"okumak da, yazmak da" doğru
"okumakta, yazmakta" yanlış

Alıntı:
"Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli" yazarken "Yapım gereği dilimizi; hem yazılı, hem de sesli" şeklinde yazılarak noktalama işaretleri kullanılabilirdi.
UYARI: Metin içinde ve, veya, yahut bağlaçlarından önce de sonra da virgül konmaz:
Nihat sabaha kadar uyuyamadı ve şafak sökerken Faik'e bol teşekkürlerle dolu bir kâğıt bırakarak iki gün evvelki cephe dönüşü kıyafeti ile sokağa fırladı. (Peyami Safa)

Ben Atatürk'le üç veya iki defa karşılaştım.
(Burhan Felek)
Ya şevk içinde harap ol ya aşk içinde gönül
Ya lale açmalıdır göğsümüzde yahut gül!
(Yahya Kemal Beyatlı)

UYARI: Metin içinde tekrarlı bağlaçlardan önce ve sonra virgül konmaz:
Hem gider hem ağlar.

Ya bu deveyi gütmeli ya bu diyardan gitmeli. (Atasözü)
Gerek nesirde gerek nazımda yeni bir söyleyişe ulaşılmıştır.
Siz ister inanın ister inanmayın, bir gün bile durmam.
Ne kız verir ne dünürü küstürür.

UYARI: Cümlede pekiştirme ve bağlama görevinde kullanılan da / de bağlacından sonra virgül konmaz:
İmlamız, lisanımız düzelince lisanımız da kafamız düzelince düzelecek, çünkü o da ancak onlar kadar bozuktur, fazla değil!
(Yahya Kemal Beyatlı)

UYARI: Metin içinde -ınca / -ince anlamında zarf-fiil görevinde kulla*nılan mı / mi ekinden sonra virgül konmaz:
Ben aç yattım mı kötü kötü rüyalar görürüm nedense.
(Orhan Kemal )
Öyle zekiler vardır, konuştular mı ağızlarından bal akıyor sanırsın.
(Attila İlhan)

UYARI: Şart ekinden sonra virgül konmaz:
Tenha köşelerde ağız ağıza konuşurken yanlarına biri gelecek olursa hemen susuyorlardı. (Reşat Nuri Güntekin)
Gör gözlerinle de aklın yatarsa anlatıver millete.
(Tarık Buğra)

UYARI: Metin içinde zarf-fiil ekleriyle oluşturulmuş kelimelerden sonra virgül konmaz:
Cumaları bahçede buluştukça kıza kendisinin adi bir mektep talebesi olmadığını anlatmaya çalışıyordu. (Halide Edip Adıvar)
Şimdiye dek, ben kendimi bildim bileli kimse Değirmenoluk köyünden kaçıp da başka köyde çobanlık, yanaşmalık etmedi.
(Yaşar Kemal)
Meydanlığa varmadan bir iki defa İsmail kendisini gördü mü diye kahveye baktı. (Necati Cumalı)
Ancak yemekte bir karara varıp arkadaşına dikkatli dikkatli bakarak konuştu. (Samim Kocagöz)

tdk.gov.tr

Eski 10-03-2011, 12:13   #166
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Uygulama bence de çok yerinde ve gerekli, bunun için site yönetimini tebrik etmek istiyorum. Bu konunun geçmiş sayfalarını okumak da çok eğlenceliydi. Hata düzelten birinin yazısını bir başkası düzeltmiş, onunkini bir başkası. Fakat doğruya ulaşmak için elbette bunlara alınılmamalı. Örneğin bu mesajımı biri düzeltirse alınmam, aksine mutlu olurum.

Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli ortamlarda düzgün kullanmaya çalışan biriyim. Yalnız bir konuya takıldım. Belki ben yanlış biliyorumdur bunca zamandır. Düzeltirseniz sevinirim.

"açtı mı"
"diktin mi"

Yanılıyor muyum?

Ben nasıl yazardım denemesi yapayım dedim

Alıntı:

"açtı mı"
"diktin mi"

Soru eki olan mı, mi elbette ayrı yazılır fakat bunların soru anlamı içermeyen cümlelerde birlikte yazıldıkları da oluyor. Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, siz birleşik okuyunuz;

"Baharda bu çiçekler açtı mı seyrine doyum olmayacak." ya da "Fidanları diktin mi görürsün aslında ne kadar kolay olduğunu." gibi...

Bu tür cümleler için "Baharda bu çiçekler açtığı zaman seyrine doyum olmayacak" şeklinde daha uygun bir yazım kullanılabilir elbette, bildiğim kadarıyla ilk şekliyle yazmak da imla kurallarımıza göre yanlış değildir.

Yanılıyor muyum?

Eski 10-03-2011, 12:17   #167
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Ben de çok memnunum bu durumdan. Burası dışında,günlük hayatımda da çok dikkat ediyorum Türkçe'yi doğru kullanmaya.Bu sitenin esas amacının yanında çok güzel bir etkisi daha var.Türkçe'yi doğru kullanmayı öğrettiğini ve öğreteceğini düşünüyorum ben de sizler gibi.Forumda dikkat ediyorum,cümleye küçük harfle başlanıyor ve nokta,virgül hiç bir şey kullanılmadan,3-4 satır yazı yazılabiliyor.3 kez okusam da anlamıyorum.
Sayın nicholai hel ,
Bence verdiğiniz örnek cümlelerde bitişik değil,ayrı yazım şekli doğrudur yani yazdığınız gibi.
Benim yazınızda hata olarak gördüğüm şu,
''Fakat'' bir bağlaç olduğundan, kendisinden önce virgül kullanılmaz.
(Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, fakat siz birleşik okuyunuz; )
Tabii bunların bir çok sorunun yanında çok da önemli hatalar olduğunu düşünmüyorum.Bunun dışında Türkçe'yi çok doğru kullanmışsınız bence.
Herkese saygı ve sevgilerle...

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 12:32   #168
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Sayın malina;
Benim merak ettiğim de şu : ''Bir çok'' ayrı mı yazılır,bitişik mi? Ben ayrı kullanıyorum ama emin değilim.

Eski 10-03-2011, 13:23   #169
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sayın malina, uyarımı değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim. Bu site için verdiğiniz emek gerçekten takdire değer. Bunun için size zaten şapka çıkarır durumdayım.

Görebildiğim kadarıyla bir yerde noktalamamı düzeltmişsiniz. Ayrıca çok güzel örnekler vererek açıklamalarda bulunmuşsunuz. Emeğinizle bu ortamı daha değerli kıldığınız için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Sayın DilSe, eğer o cümlelerdeki -mı / -mi eklerini ayrı yazarsak okuyucu orada soru vurgusu yapar, soru arar ve anlamakta güçlük yaşar diye düşünüyorum.

"Fakat" bağlacı konusunda haklısınız sanırım. Bu hatanın sebebi benim yazarken konuşma gibi bir tonlama yapma ihtiyacımdan kaynaklanıyor. Okuyucunun duraklamasını istediğim yerde virgül kullanma ihtiyacı hissediyorum, bağlaca denk gelse bile. Bu hatalı cümlelerime bir örnek verecek olursam;
"Bir çırpıda tüm ağaçlarımı eski saksılarından çıkarıp gerekli kontrollerini yaptıktan sonra yeni topraklarına özenle yerleştirdim ve hiç beklemeden sularını verdim. Derin bir nefes aldım, ve izlemeye başladım."

Bunun gibi yerlerde okuyucuya da bir duraklama yaşatmak istiyorum. Hatalı kullanım sebebiyle cezayı da yiyorum.

Uyarınız için teşekkür ederim. Yalnız nacizane bir uyarı da benden, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakınız.

Saygılar.

Eski 10-03-2011, 13:44   #170
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Sayın nicholai hel,
Bence ''-mı'' , ''-mi'' ekleri konusunda bir sorun yok. Türkçe'de bazen cümlenin gidişine bakarak öyle bir anlam çıkmayacağını kavramak kolay. Bu cümlede de soru cümlesi olmadığı cümlenin gidişinden belli. Soru işareti yok, cümle bitip yeni bir cümle başlamamış ve ardından gelen cümle ile anlam ilgisi var. Burada bir kavram karmaşası olduğunu düşünmüyorum. Bağlaç olarak kullanılmış ''-mı'', ''-mi''.Bence yaptığımız en büyük hata bütüne bakmayıp,belli yerlere takılı kalmamız.
Teşekkürler uyarınız için. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak bir imla kuralı mı? Yoksa okurken kolaylık olması açısından mı? Bunu bilmiyordum da.

Eski 10-03-2011, 19:07   #171
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak bir imla kuralı mı? Yoksa okurken kolaylık olması açısından mı? Bunu bilmiyordum da.
Bildiğim kadarı ile imlâ kuralı.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 20:41   #172
agaclar.net

malina's Avatar

Bu bir konu başlığı bile oldu

Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır

Eski 10-03-2011, 21:10   #173
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Çalıştığım dönemlerde, birinci sınıflara okuma yazma öğretirken, şöyle bir pratik yol izlerdim.

Çocuklara; ''cümle bitip noktayı koyduğunuzda, yeni cümleye başlarken sol elinizin işaret parmağını noktanın yanına koyacaksınız. Yeni cümle parmağınızın hemen yanından yazılmaya başlanacak. Parmak oradan çekildiğinde otomatikman boşluk oluşacak'' derdim.

Bu çocuklara oyun gibi gelir, küçücük parmaklarıyla bunu yapmaya çalışırlardı. Bir süre sonra, parmağı noktanın yanına koymadan da boşluk bırakmak alışkanlık haline gelirdi.

Bunu neden mi yazdım, hepimize okula başladığımızda öğretilen bir yazım kuralıdır bu. Hem de uygulaması zor olmayan bir kural. Yazdıklarımızın anlaşılır olabilmesi için; mutlaka uymamız gereken bir kural, diye düşünüyorum.

MrsProgress beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 08:29   #174
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Teşekkür ederim. Dikkat edeceğim bundan sonra. Saygılarla...

Eski 11-03-2011, 09:02   #175
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster
Sayın malina;
Benim merak ettiğim de şu : ''Bir çok'' ayrı mı yazılır,bitişik mi? Ben ayrı kullanıyorum ama emin değilim.
DilSe Hanım, sorunuz arada kaynamasın diye bir araştırma yaptım. Aslında ben de merak ediyordum, tam emin değildim. Bulduğum sonuca göre;

"Biraz, birkaç, birkaçı, birtakım, birçok, birçoğu, hiçbir, hiçbiri, herhangi belirsizlik sıfat ve zamirleri de gelenekleşmiş olarak bitişik yazılır."

Kaynak burası 14. maddenin "d" bendi.

Bitişik ya da ayrı yazılan kelimeler için çok güzel bir kaynak hazırlamışlar. Merak edenlerin incelemesinde fayda görüyorum.

Saygılar.

Eski 11-03-2011, 11:43   #176
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
A. Bitişik Yazılan Birleşik Kelimeler
...

3. Kelimelerden her ikisi veya ikincisi, birleşme sırasında benzetme yoluyla anlam değişmesine uğradığında bu tür birleşik kelimeler bitişik yazılır.

a. Bitki adları: aslanağzı, civanperçemi, keçiboynuzu, kuşburnu, turnagagası, açıkağız, akkuyruk (çay), alabaş, altınbaş (kavun), altıparmak (palamut), beşbıyık (muşmula), acemborusu, çobançantası, gelinfeneri, karnıkara (börülce), kuşyemi, şeytanarabası, venüsçarığı, yılan*yastığı, akşamsefası, camgüzeli, çadıru*şağı, gecesefası, ayşekadın (fasulye), hafızali (üzüm), havvaanaeli, meryemanaeldiveni.

B. Ayrı Yazılan Birleşik Kelimeler
...

b. Bitki türlerinden birinin adıyla kurulanlar:

ayrık otu, beşparmak otu, çörek otu, eğrelti otu, güzelavrat otu, kelebek otu, ökse otu, pisipisi otu, taşkıran otu, yüksük otu; acı ot, sütlü ot.

ateş çiçeği, çuha çiçeği, güzelhatun çiçeği, ipek çiçeği, küpe çiçeği, lavanta çiçeği, mum çiçeği, yayla çiçeği, yıldız çiçeği; ölmez çiçek.

avize ağacı, ban ağacı, dantel ağacı, kâğıt ağacı, mantar ağacı, mercan ağacı, öd ağacı, pelesenk ağacı, süt ağacı, tespih ağacı; kör ağaç.

altın kökü, boya kökü, eğir kökü, helvacı kökü, meyan kökü; ek kök, saçak kök, yumru kök.

dağ elması, yer elması; çalı dikeni, deve dikeni; köpek üzümü, kuş üzümü; çakal armudu, dağ armudu; at kestanesi, kuzu kestanesi; can eriği, gövem eriği; kuzu mantarı, yer mantarı; su ka*mışı, şeker kamışı; dağ nanesi, taş nanesi; ayı gülü, Japon gülü; Antep fıstığı, çam fıstığı; sırık fasulyesi, soya fasulyesi; Amerika bademi, taş bademi; Afrika menek*şesi, deniz menekşesi; Japon sarma*şığı, kuzu sarmaşığı; Hint inciri, kavak inciri; armut kurusu, kayısı ku*rusu; su sarımsağı, şeker pancarı.

kuru fasulye, kuru incir, kuru soğan, kuru üzüm.

UYARI : Çiçek dışında anlamlar taşıyan baklaçiçeği (renk), narçi*çeği (renk), suçiçeği (hastalık); ot dışında anlamlar taşıyan ağızotu (barut), sıçanotu (arsenik); ses düşmesine uğramış olan çöreotu ve yay*gın bir biçimde gelenekleşmiş olan semizotu, dereotu bitişik yazılır.
Bitki isimleriyle ilgili olanlarını kopyaladım...

tdk.gov.tr

Eski 12-03-2011, 11:38   #177
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Teşekkürler sayın nicholai hel, araştırmanız ve paylaşımınız için, öğrendiğime sevindim.

Eski 16-03-2011, 19:27   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Aranıza yeni katıldım.Selam vermeden önce kuralları okuyayım istedim ama,gözüm korktu.Çok fazla eleştirilip,sinirleri harap edeceğim sanırım.Şimdiden affınıza sığınmak isterim.

Cybelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 21:49   #179
Yeni Üye

yldz35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Galeri: 10
Alıntı:
Arkadaşlar, bütün hatalı yazılışları sansürlemeye kalkarsam, yazıları okumak ya işkence olur ya da imkansız

"Chat" dilini istemediğimiz için onlara öncelik verdim. Bir de ezeli sorunumuz, "mı/mi, de/da, ki" için birkaç tane kelime eklemenin uygun olacağını düşündüm.

Bunlar iyi seçimler mi? Sayı 10 adetten fazla olmayacak biçimde hangilerini seçmek mantıklı olur?
bu engeli koyan bir program mı var? ben de bir grubun yöneticisiyim ve yazışmalardaki hataları nasıl engelleyeceğimi bilemiyorum.

yldz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 23:32   #180
agaclar.net

malina's Avatar

Vbulletin forum kullanıyoruz. Engelli kelimeler diye bir bölümü var...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024