agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni63Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2009, 09:40   #121
Ağaç Dostu
 
sebnem34's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 100
Değerli Arkadaşlarım,

Hepimiz iyi veya orta derecede Türkçe Yazım Kurallarını biliyoruz. Fakat bir de şu konuya değinmek istiyorum ki; İngilizce de bile bir günlük dil bir de iş İngilizcesi vardır. Türkçe' de de samimi içten bir dil bir de mesafeli bir üslup vardır. Aramızda farklı geleneklere, lisanlara sahip çeşitli eğitim seviyesinde arkadaşlarımız var. Bizim ortak noktamız doğa. Gerçekten bahçe merakım yeni başladı ve yetiştirdiğim ilk çiçeklerin yapraklandığını görüp heyecanla sizlerle paylaşmak isterken, sizleri kendime yakın hissettiğimden imla kurallarına çok dikkat edemiyorum bu benim heyecanımdan, inanın bazen sevinçten ya da sormak istediğiniz sorunun öneminden tekrar okurken bile farketmiyorsunuz hataları. Çünkü beyin işlevi tamamlamak ve doğrusunu görmek istiyor başka bir konu ile meşgulken.

Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı, düzelttim. Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor. Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti. Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı.

Peki şimdi soruyorum biz doğa ile neden ilgiliyiz? Neden bitkileri seviyoruz, onları yaşatmaya çalışıyoruz ?

Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki, kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor. Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum. Çünkü bu bana stres yaratacak. Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum ama karşımdaki kişiler ile araya yok yazım işaretleri, yok yalnış yazım meselesi biraz stresli.

Doğaya karşı bu kadar esnek ve hoşgörülüyüz bu sitede de insansı hatalara neden hoşgörüsüsüz ve kurallar koyuyoruz. İmla kurallarına dikkat edilecek ama her işte hata payı vardır. İnsanın olduğu yerde hatalar kaçınılmazdır. Lütfen bunu da unutmayalım, bir çiçeğin büyümesi herkeste farklı oluyor bir kurala bağlanamıyor, sevgiyle, hoşgörü ile büyüyor. Ya biz neden kurallara sarılıp sıkı sıkıya tutunuyoruz, bunların insanı gün gelip boğduğunu göremiyor muyuz?

Doğayı seven bir çiçeğede yazıya da dikkat eder, fakat insanız. Burada hatalar şu böyle yazdı şu hata şu anlama geldi diye ortalıkta forum yaparsak bizim bize anlayışımız nerede kalır. Yeni üye arkadaşlar düzgün Türkçesinden dolayı üye olmuşlarsa bu da çok entrasan bir konu bence. Acaba Türk Dil Kurumunun sayfasına da üyeler mi merak ediyorum ? Ben şahsen bilgi verici bir site olduğu için üye oldum ve çok şey öğrendim.

Chat tarzına hayır, kurallara dikkat edelim ama bunu sıkı sıkıya çerçevelemek insanı bir müddet sonra yazmaktan soğutur. Anlaşılan, sade, sevecen, sıcak bir yazı çok iyi imla kurallarına uyulmuş bir yazıdan son derece anlaşılır ve mutluluk vericidir. Ben yazının tam duyguları ifade edemediğini düşündüğümden mutlaka cümle olumlu mu olumsuz mu anlaşılsın diye gülücük işareti falan koyarım ama bakın onu da koymayacağım chat tarzı olmasın diye. İçindeki duyguyu herkes kendince anlasın. Bu arada uyarıyı yazan birkaç arkadaş mesajı gönderirken foruma onlar da birkaç harfi unutmuşlar, bakın işte hata insana mahsustur, lütfen hoşgörü. Hayatın bile kuralları yok her seferinde bizi farklı etkiliyor olaylar.

Saygılar ve Sevgiler...

pamuktopu beğendi.
sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 09:47   #122
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Alıntı:
Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı, düzelttim
Bir harf hatası yüzünden sizi kimin uyardığını yazar mısınız?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 09:54   #123
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Önce sorup sonra aradım, kusura bakmayın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BenBen1967 Mesajı Göster
Sebnem34 tebrik ederim kurtarabilmişsiniz.

Yazım kuallarına dikkat edelim lütfen.
Forumda gerçekten anlaşılmayacak gibi yazanlar varken uyarının size gelmesine üzüldüm. Bu tür uyarılar yüzünden, vermeye çalıştığımız düzgün Türkçe kullanalım mesajı, faşist bir uygulama gibi anlaşılıyor. Uyarıların gerekiyorsa agaclar.net forum görevlileri tarafından yapılması bu tür sorunların oluşmasını önleyecektir.
Çünkü biz bir iki harf hatası yüzünden bunu yapmıyoruz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:10   #124
Ağaç Dostu
 
sebnem34's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 100
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Önce sorup sonra aradım, kusura bakmayın.Forumda gerçekten anlaşılmayacak gibi yazanlar varken uyarının size gelmesine üzüldüm. Bu tür uyarılar yüzünden, vermeye çalıştığımız düzgün Türkçe kullanalım mesajı, faşist bir uygulama gibi anlaşılıyor. Uyarıların gerekiyorsa agaclar.net forum görevlileri tarafından yapılması bu tür sorunların oluşmasını önleyecektir.
Çünkü biz bir iki harf hatası yüzünden bunu yapmıyoruz.
Sn. Malina, bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim isterseniz. Sn. BENBEN1967' ye ben çok teşekkür ederim çünkü bir harf hatası yapmıştım farkında olmadan ve kötü bir anlama gelmişti yanlış yazılınca. Tam üzerine bu konu yazılınca bugün ben bu konudan bağımsız cevapladım konuyu. Sn. BenBen1967 'ye teşekkürler sözüm onu kapsamıyor ama gerçekten hata arayan kişilere lafım. Bir de ben streslerimden kurtulmak için Doğa ile iç içe yaşamayı seçtim, böyle yazım kurallarına takılmaması hayatın gerçeğinin bu olmadığını anlayan çiftçi ve kırsal bölgelerdeki arkadaşlarımızın bu şekilde kurallara boğulması bana doğru gelmedi.

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:15   #125
Moderatör
 
Güler's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-04-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 27,658
Galeri: 103
Sevgili sebnem34,
bakın ben de merak ettim şimdi, yanlış yazdığınız bir tek harf için sizi uyaranın kim olduğunu, bütün gece sizi uykusuz bırakanı?
Haklısınız bazen bir tek harf manayı çok değişikliğe uğratıyor. Belki bu yüzden de olmuş olabilir.
Ama yine de size yazmadan geçemeyeceğim.
Evet sitemize Türkçemizin doğru kullanımından dolayı üye olan pekçok arkadaşımız var, bunların T.D.K üyeleri olduğunu da sanmıyorum.
Diyelim ki chat lisanından bıkmışlar, yazmaya üşenenler öyle kısaltmalar yapıyorlar ki çözmek için müneccim olmak gerekiyor neredeyse.

Bizler sitedeki yazılarımızda yazım kurallarına da uyarak pekalâ günlük samimi kullanımları yapabiliyor, gülücük işaretleri ile hatta yöresel şiveler ile de süsleyebiliyoruz.

Sizin bahsettiğiniz gibi, çok katı bir tutumumuz yok. İstenilen birkaç istenilene uymak ki Forum Kurallarında anlatılmıştır.

Eeee, hadin gari siz de bunlara uyun emi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:20   #126
Moderatör
 
Güler's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-04-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 27,658
Galeri: 103
Ben bu mesajı gönderene kadar, yazılar yazılmış.

Sevgili sebnem34, kırsal kesimden de çok üyemiz var. Onlarla da bu konu üzerinde yazışıyoruz.
Uyarılarımız önceleri özel mesajlarla oluyor, emin olun o kadar çabuk kapıyor ve düzeltiyorlar ki şaşırıyorum.
İyi niyetle yazılanlara zaten pek müdahale edilmiyor, biliyoruz ki hemen düzeltme yönüne gidiyorlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:30   #127
Ağaç Dostu
 
sebnem34's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 100
Sn.Güler,

Açıklamam geneldi. Sadece yazdıklarınızdan sonra hissettiklerimi kelimelere dökmeye çalıştım.Ama sanırım bu yazılanlar sn.Malina, siz ve benim yazdıklarım konuyu özetledi. Ve anlıyorum ki esnek bir yapı olduğunu sizin de yazdıklarınızın aslında kelimelere döküldüğünde sertlik taşıdığını fakat normalde bu şekilde yazıma karşılık bu şekilde nazik cevabınızla ne kadar da hoşgörülü olduğunu belirtti.

İlginize teşekkür ederim, nazik cevabınıza da. Sanırım tatlıya bağlandı. Bana uyarı yapan sn. üyemizin konuyla ilgisi yok, bilhakis ben mutlu oldum beni kurtardı hemen düzelterek yoksa kötü bir duruma düşecekti yazı, işte bazen dikkatsiz olabiliyoruz. Benim lafım ben ne hissetti isem yazınıza onu belirtmekti.

Hepinize sevgiler, saygılar, anlayış içinde, ilgili ve çevreci bir siteye üyeyim anladım teşekkürler...( gene de belirteyim yazarken hala panik oluyorum yazınızdan sonra, okudum 2 kere öyle gönderiyorum)

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:40   #128
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Alıntı:
...(gene de belirteyim yazarken hala panik oluyorum yazınızdan sonra, okudum 2 kere öyle gönderiyorum)
Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.
Ana dilinde yazmanın, artık otomatiğe bağlanması gereken bir işlem olması gerekmez mi?

Bence de son kez okuyup, sonra gönder tuşuna basmaya devam edin. Emin olun biz de öyle yapıyoruz.

MrsProgress beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:47   #129
Ağaç Dostu
 
sebnem34's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 100
Sn. Malina,
Konu biraz geriliyor sanırım. Sn. Güler'e cevabımı bir kez daha okursanız sevinirim.Eğitimin yetersizliği ile alakalı olmayan durumlar vardır. İnsanlar mutlu ve meraklı olduklarında bazen hızlıca öğrenmek isterler sevdikleri konuyu ve konuya kitlenirler yazdıkları virgüle noktaya değil. Ben şu an inanın size cevap yazarken, noktayı virgüle bakmaktan yazacağıma konsantre olamadım ve bu kadar yazıyorum cevaben. Kastettiğim buydu, nefes alıp vermek değil ki otomatiğe bağlansın. Vücut bile korktuğumuzda, endişelendiğimizde, mutlu olduğumuzda nefes almayı bir an durduruyor ya da hızlandırıp, yavaşlattırıyor.

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:51   #130
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Son açıklamalarınız ışığında tekrar ilk yazınızı okudum.
Alıntı:
Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı, düzelttim. Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor. Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti. Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı.
Geçerli sayılabilecek nedenler yüzünden yaptığınız ve düzeltmek için uyarıldığınıza memnun olduğunuz (beni kurtardı hemen düzelterek yoksa kötü bir duruma düşecekti) bir durum varken ve siz bunu dile getirmişken; konuyu nasıl böyle devam ettirebildiniz

Alıntı:
Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki, kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor. Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum. Çünkü bu bana stres yaratacak.
İlk okudumda, sizi uyarana nezaketen teşekkür ettiğiniz anlamını çıkarmıştım. Israrla teşekkür ettiğinizi görünce, bizim bu kadar zılgıtı neden yediğimizi anlayamadım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 10:54   #131
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Biz virgüller mutlaka doğru yerde olsun bile demiyoruz ki, sadece kullanın diyoruz.

Allah aşkına yazıyı bu formda gönderenler var. Siz olsanız ne yaparsınız?
Nokta, virgül kullanın demez misiniz?

Alıntı:
Hepimiz iyi veya orta derecede Türkçe Yazım Kurallarını biliyoruz Fakat bir de şu konuya değinmek istiyorum ki; İngilizce de bile bir günlük dil bir de iş İngilizcesi vardır Türkçe' de de samimi içten bir dil bir de mesafeli bir üslup vardır Aramızda farklı geleneklere lisanlara sahip çeşitli eğitim seviyesinde arkadaşlarımız var Bizim ortak noktamız doğa Gerçekten bahçe merakım yeni başladı ve yetiştirdiğim ilk çiçeklerin yapraklandığını görüp heyecanla sizlerle paylaşmak isterken sizleri kendime yakın hissettiğimden imla kurallarına çok dikkat edemiyorum bu benim heyecanımdan inanın bazen sevinçten ya da sormak istediğiniz sorunun öneminden tekrar okurken bile farketmiyorsunuz hataları Çünkü beyin işlevi tamamlamak ve doğrusunu görmek istiyor başka bir konu ile meşgulken Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı düzelttim Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı Peki şimdi soruyorum biz doğa ile neden ilgiliyiz Neden bitkileri seviyoruz onları yaşatmaya çalışıyoruz Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum Çünkü bu bana stres yaratacak Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum ama karşımdaki kişiler ile araya yok yazım işaretleri yok yalnış yazım meselesi biraz stresli Doğaya karşı bu kadar esnek ve hoşgörülüyüz bu sitede de insansı hatalara neden hoşgörüsüsüz ve kurallar koyuyoruz İmla kurallarına dikkat edilecek ama her işte hata payı vardır İnsanın olduğu yerde hatalar kaçınılmazdır Lütfen bunu da unutmayalım bir çiçeğin büyümesi herkeste farklı oluyor bir kurala bağlanamıyor sevgiyle hoşgörü ile büyüyor Ya biz neden kurallara sarılıp sıkı sıkıya tutunuyoruz bunların insanı gün gelip boğduğunu göremiyor muyuz Doğayı seven bir çiçeğede yazıya da dikkat eder fakat insanız Burada hatalar şu böyle yazdı şu hata şu anlama geldi diye ortalıkta forum yaparsak bizim bize anlayışımız nerede kalır Yeni üye arkadaşlar düzgün Türkçesinden dolayı üye olmuşlarsa bu da çok entrasan bir konu bence Acaba Türk Dil Kurumunun sayfasına da üyeler mi merak ediyorum Ben şahsen bilgi verici bir site olduğu için üye oldum ve çok şey öğrendim Chat tarzına hayır kurallara dikkat edelim ama bunu sıkı sıkıya çerçevelemek insanı bir müddet sonra yazmaktan soğutur Anlaşılan sade sevecen sıcak bir yazı çok iyi imla kurallarına uyulmuş bir yazıdan son derece anlaşılır ve mutluluk vericidir Ben yazının tam duyguları ifade edemediğini düşündüğümden mutlaka cümle olumlu mu olumsuz mu anlaşılsın diye gülücük işareti falan koyarım ama bakın onu da koymayacağım chat tarzı olmasın diye İçindeki duyguyu herkes kendince anlasın Bu arada uyarıyı yazan birkaç arkadaş mesajı gönderirken foruma onlar da birkaç harfi unutmuşlar bakın işte hata insana mahsustur lütfen hoşgörü Hayatın bile kuralları yok her seferinde bizi farklı etkiliyor olaylar Saygılar ve Sevgiler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 11:12   #132
Ağaç Dostu
 
sebnem34's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 100
Sn. Malina,

Konu şuradan çıktı ;Noktalama işaretlerini hepimiz daha ilkokulda öğrendik. Noktadan sonra bir boşluk bırakarak yazımıza büyük harfle devam edileceğini, virgülden sonra bir boşluk bırakarak yazmamız gerektiğini hepimiz biliyor ama yazılarımızda dikkat etmiyoruz.

Sizin şu yazınızla ;Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.
Ana dilinde yazmanın, artık otomatiğe bağlanması gereken bir işlem olması gerekmez mi?

ile farklı yere gitmeye başladı. Ben bugün yazıyı okuyunca dün yaşadığımı örnek verdim. Bazen iyi oluyor ama bazen de insanı gerebiliyor diye. Bakın ne kadar düzgün imla kullanıyoruz ama genel olarak ne demek istediğimizi anlayamıyoruz ya da kelimelerle anlatamıyoruz. Çünkü sözel ve duygusal dille beslenmeyen yazı hava da kalır. Son yazışmaya cevap için teşekkürler iyi bir örnek oldu. Genel olarak demek istediğim de bu eğitimle ilgili durum değil, otomatikte değil. Bakınız yazımı bile yalnış anlatmışım düzgün imlalama olduğu halde.

Sizin eğitim meselesi demenize karşı çıktım. Çünkü eğitim alan kişilerde kelimelerle ve yazıyla arası iyi olmayabilir. Bir daha okursanız son cevabınızı ( Türkiye'de eğitim meselesi bu sözü okumamış işte, bilmiyor. Halbuki bilmeli anlamında kullanılır). Niyetiniz bu değildi belki ama algılar farklıdır gördüğünüz gibi. İmla değil algılama önemlidir. Herkesin algısına uygun yazarsak sorun kalmaz.

Bu konuyu da kendimce burada kapatıyorum. Çünkü ben fikrimi söyledim, yazımı yazdım, kimseye suçlama da yapmak istemedim niyetimde bu değil. Farkında iseniz Sn. Güler'e yazınızdan sonra hissettiklerim diye belirtiyorum.( Sn.Güler,

Açıklamam geneldi. Sadece yazdıklarınızdan sonra hissettiklerimi kelimelere dökmeye çalıştım.Ama sanırım bu yazılanlar sn.Malina, siz ve benim yazdıklarım konuyu özetledi. Ve anlıyorum ki esnek bir yapı olduğunu sizin de yazdıklarınızın aslında kelimelere döküldüğünde sertlik taşıdığını fakat normalde bu şekilde yazıma karşılık bu şekilde nazik cevabınızla ne kadar da hoşgörülü olduğunu belirtti.)

Fakat sizin (Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.) sözünüz bizi başa görürdü.
Canınız sağolsun, niyetiniz umarım iyidir bu cümleyi kullanırken. Sanırım daha fazla uzatmaya gerek yok , okuyanlar nasılsa kendilerince algılayacak ve yorumlayacaklar. Herkes bir birey çünkü öncelikle ve duyguları, tarzları, hayata bakışları var.

Sevgiyle kalın...

pamuktopu beğendi.
sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 18:02   #133
Yeni Üye
 
daligok's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-10-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 11
Galeri: 1
Güzel Türkçemi Çok Seviyorum

Gerçekten çok güzel.
Dünyanın en güzel dillerinden biri olan dilimizi en iyi şekilde öğrenmeliyiz.
Ve de onu dikkatli kullanmalıyız,konuşmalarımızda.

daligok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 18:15   #134
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Alıntı:
sizin (Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.) sözünüz bizi başa görürdü.
Canınız sağolsun, niyetiniz umarım iyidir bu cümleyi kullanırken.
Ne diyeyim şimdi?
Hayır, niyetim kötü mü?

Alıntı:
Sizin eğitim meselesi demenize karşı çıktım. Çünkü eğitim alan kişilerin de kelimelerle ve yazıyla arası iyi olmayabilir.
Okullarda öğretim yapılır, eğitim ise hayatın her alanında...
Kendi kendimizi eğitebiliriz değil mi?
Çok arkadaş, bu forum sayesinde yazılarına daha çeki düzen vermeye başladığını söylüyor.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 19:04   #135
Moderatör
 
Güler's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-04-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 27,658
Galeri: 103
Evet, pekçok arkadaşımız bu konuda bana da yazdı.
"Siteye üye olduktan sonra, dilimizi daha doğru kullanmaya başladım" dediler.

Geçen gün bu konuda bir arkadaşımızın yazısını sizlere iletmiştim, tekrar bir kısmını alıntılıyorum.

"Bugün bu konuda bir arkadaşımızdan çok güzel bir haber aldım.
Sevgili arkadaşımız bizim sitemizde çok sevilen bir arkadaş. İşi gereği, büyük firma sahipleri ile sık sık iş görüşmeleri yapıyor, mesajlar atıyormuş.
Bana dedi ki: Ben daha evvel bu yazışmalarımızda ne imlâ kurallarına dikkat ederdim, ne de doğru yazmaya özen gösterirdim. Hatta chet lisanını saygı çerçevesi içinde, kısaltmaları ile kullanmayı marifet sayardım.
Ne zaman ki agaclar.net'e üye oldum, Türkçemizin doğru kullanımına verilen önemi gördüm, bilmediklerimi öğrendim.
Sitemizdeki hemen hemen her mesajım için uyarı aldım ama hemen düzelttim.

Bugün bir iş görüşmesi için yine köklü bir firmanın ikinci derecede sorumlusu ile bir yazışmam oldu.
Daha sonra bu beyden bana bir mesaj geldi; Sayın ..... beyfendi.
Bugüne kadar işim gereği pek çok mesajlaştığım dostlarım oldu. Ama inanın, Türkçemizi sizin kadar doğru, okunaklı ve anlaşılır bir lisan ile yazanlar çok enderdi.
Bu yüzden size teşekkürlerimi bildirmek istiyorum.

Arkadaşımız o kadar mutlu ve memnun olmuş ki, hemen bana telefon etti ve "Güler inan ben de bunu burada öğrendim, sayın malina'ya ne kadar terşekkür etsem azdır" ifadesini kullandı.

Sizlerle paylaşmak istedim."

Bu mutluluk verici değil mi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 22:55   #136
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 15-10-2009
Şehir: Girne
Mesajlar: 3
''en çok ta '' değil ''en çok da'' olacaktı dostum , Lilium!

Cypriotum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 23:38   #137
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 12-10-2009
Şehir: Ankara
Mesajlar: 53
Merhabalar,

Ben araştırma görevlisiyim. İşim gereği öğrencilerle çok yazışıyorum. Ve neredeyse bu siteyi, özellikle imla kurallarını belirten sayfayı öğrencilere zorunlu olarak okutacağım. Eğitim seviyemiz ne olursa olsun; eğer günde az yazı okuyorsak ve o yazıların içeriğinde bilmediğimiz bilgiler yok ise gerçekten imla kurallarına uyulmaması o yazının okunmasını çok zorlaştırmaz. Ama bir de şunu düşünün. Eğitim seviyemizden tümüyle bağımsız olarak, bir gün içinde yoğun bir okuma yapacaksınız ve okumalar içinde birçok bilmediğiniz bilgi varsa (bu bilgiler “karşımdaki ne soruyor” ya da “ne demek istiyor” şeklinde de olabilir, hele ki forumlarda ve tabi sınav kâğıtlarında…) işte o zaman imla kuralları çok önemli hale geliyor.

Yazdıklarımızı okumaya gelince, okumak zaman alıyor evet ama peki ya yazmak? Beş dakika yazma işlemi sürdüyse, kontrol amaçlı iki okuma da yine beş dakika sürecektir, daha fazla değil. Bu durumda yazdıklarımı önce okuyup gönderiyorum diyen arkadaşlar aslında pek fazla zaman harcamış olmuyorlar. Ben öğrencilerime yazdığım her yazıyı göndermeden mutlaka, birçok kez iki defa, okuyorum. Bu bence hem ciddiyetten hem de saygı gereği. İmla kurallarını dikkate almadan yollanan maillerin sahiplerini, “azıcık daha zaman ayırıp düzeltmemiş, beni bu kadar bir ihtimama layık görmüyor” diye algılıyorum.

Forumdaki kuralları iki kere, dil kurallarını üç kere okudum. Buna rağmen hata yapabilirim. “Hatasız kul olmaz” Forum yönetimi de hatasız yazın demiyor. Yazarken onun için gerilmeye, aman hata mı yaparım endişesine kapılmaya gerek yok. Sadece dikkatle yaz, sonra kontrol et ve yolla. Gayet rahat bir süreç. Hata olursa da, düzelt. O da rahat. Nasıl yolda yürürken birine çarptığımızda gülümseyip, pardon deyip geçiyorsak... Bir süre sonra emin olun çok daha hatasız ve farkında olmadan istenen kurallara uygun yazacaksınız.

Peki site yönetiminin dil hassasiyetini nasıl algılamalı? Bence, dikkat edelim, birbirimize olan saygımızı emeğimizle (mesela yazdığımız yazıyı göndermeden kontrol etmek gibi…) gösterelim diyorlar. Daha önce de bir arkadaş soru sormuş ve imla kurallarının gereksizliği üzerine çok uzun ısrar etmiş. Burada birçok emek harcanıp bizim sorularımız yanıtlanırken, biz de biraz emek harcarsak bu sanırım gereksiz, haksız bir sıkıntı olarak adlandırılamaz. Dahası dikkat edilmesi istenen kurallar listesi gerçekte o kadar dar ki…

Gülücükler bence de kesinlikle ifadeyi güçlendiriyor, aynı soru işareti ve ünlem işareti gibi. Birtakım gülücükleri bilgisayar teknolojisinin mümkün kıldığı noktalama işaretleri gibi düşünebiliriz hatta. Ama zaten gülücük kullanmak serbest. Serbest olmasa kullanamazdık. Biz kullanalım diye yüklenmişler.

Son olarak dil hataları ile ilgili uyarı mekanizmasını ya merkezileştirmek gerekir, ki pek mümkün değildir sanırım, ya da uyarı yapmayı da kurallara bağlamak gerekir. Bu konu çok yanlış anlamaya müsait bir konu. Uyarının kendisi de belli bir hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konu. Uyarılardaki hataların yaratabileceği sıkıntı, yazılardaki hatalardan fazla olabilir. Bence dil konusuna dikkat ederken, eğer bu dikkatin altında birbirimize sevgimiz, saygımız, ciddiyetimiz varsa; uyarma üslubumuza da dikkat edelim. Burada göstereceğimiz özen, imla kurallarına göstereceğimiz özenden daha önemli.

Konu bence çok önemli. Onun için bu kadar uzun bir mesaj atma ihtiyacı duydum, kusura bakmayın. Uzun ve bol parantezli cümle kurma da sanırım benim zaafım. Herkese iyi akşamlar.

alimallah beğendi.
umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 23:49   #138
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 12-10-2009
Şehir: Ankara
Mesajlar: 53
Yazdığı mesaja bakarak bu sayfayı pek ziyaret etmediğini düşündüğüm bir arkadaşımızın mesajını olduğu gibi aktarıyorum. Neden kurallara dikkat etmemiz gerektiğini çok iyi gösteriyor. Ben mesajın olduğu sayfadan bazı bilgiler edinmek istiyordum. Arkadaşımızın attıı mesaj da bazı bilgiler içeriyor ama ben onları anlayamadım. Anlamak için özel bir çaba göstermek gerekiyor. Eğer öyle beş mesajla karşılaşsam o bilgiyi alma çabamdan vazgeçerim. Onun için kurallarda ısrara devam diyorum. İşte mesaj:

"elektırıklı battanıye ornegını veren arkadaslara katkı olarak aynı elektırıklı battanıye mantıgı ve seklınde sadece kullanılan kumas yerıne su gecırmez naylon dunya sıtandardlarında profesyonel uretımde bızzat kullandıgım yontemdır uzerıne bir alemınyum folyo gecip kullanılırkı ısı esıt dagılsın eyer evınde daha detaylı bır goruntu ısteyenler bı resım cercevesı ıcıne bu naylonu uygulayıp kullanabılır nemı tutmak ıcınde mınyatur bı sera zor deyıl basıt bı omurga uzerıne ısık ıhtıyacına gore mutfakta kullanılan strec folyoyoyakadar hersey olabılır"

MrsProgress beğendi.
umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 00:43   #139
Ağaç Dostu
 
Lilium's Avatar
 
Giriş Tarihi: 01-05-2008
Şehir: Balıkesir Gönen
Mesajlar: 7,545
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cypriotum Mesajı Göster
''en çok ta '' değil ''en çok da'' olacaktı dostum , Lilium!
Vallah birkaç arkadaş daha söylese anca girer kalın kafama.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 20:30   #140
Yeni Üye
 
Nuray Kibar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-11-2009
Şehir: Hanover
Mesajlar: 3
Herkese Almanya Hannover'den merhaba,
Bu aksam eve geldigimde, elektronik postamda Istanbul'dan en yakin arkadasim tarafindan gönderilmis linkinizi gördüm. Hemen girip, önce HARIKA klibinizi büyük bir keyifle izledim, sonra linki bütün arkadaslarima tek tiklamayla gönderdim.
Devami ikinci mektupta yazacagim.

Evet bir yandan da siteyi cözmeye calisiyorum. Epey zaman alacak besbelli.

Ankara'dan Umutkara'nin 39.mesajini cok begendim. Dilimizi imla kurallarina uyarak, dogru ve yerinde kullanmanin önemini, cok iyi vurgulamis. Yazilacak konunun catisini önce beyinde olusturmakta cok önemli. Eger kendimize yazacagimiz cümleyi önce sesli okursak, kelimelere dönüsmesi otomatik olarak geliyor.

Doga Icin Dinle' den buralara geldigim icin keyfim biraz daha artti dögrusu.
Klavyem icin özür dilerim. Bazi harflerim ne yazik ki yok. Bilgisayarda yeniyim.
Zaman zaman eski daktilomu özlemiyor da degilim.

Benim hatalarim, digerlerinin hatalarindan ögrenecegim dogrularla birleserek, bir süre sonra roman yazabilir mi?

Nuray Kibar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 08:52   #141
Ağaç Dostu
 
alice's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-09-2007
Şehir: ORDU
Mesajlar: 231
Bazı mesajlarda, ''dikmek'' fiilinin kullanılması gereken yerde ''ekmek'' fiili hatalı kullanılmakta. Lütfen, doğrusunu kullanalım ve kullanılmasını sağlayalım.

Doğru Kullanım
Tohum ekilir.
Fidan dikilir.

ekmek
1. Tohum atmak. 2. Dökmek, saçmak, serpiçtirmek. 3. Telef etmek, harcamak.

dikmek, -er
(I) (-i, -e) 1. Bir cismi dik olarak durdurmak: Bir yere direk dikmek. 2. Yetiştirmek için bir bitkiyi toprağa yerleştirmek: “Boş toprağa bir koru dikseniz otuz yılda gölge verir.” -F. R. Atay. 3. (-i) Bardak, kadeh, testi vb. kapların içindekini bir çırpıda, bir solukta içmek: “Doldurmasıyla kadehini dikmesi, gözünü kırpmadan tek yudumda devirmesi bir oluyor.” -A. İlhan. 4. Beklemek için birini bir şeyin başına getirmek: “O günden sonra kapıya diktiği bir bekçiye iş çıkışları işçilerin üstlerini arattı.” -L. Tekin. 5. Top, taş vb.ni dikine havaya atmak. 6. Yapı kurmak, inşa etmek. 7. sp. Top vb.ni oyun alanında belirli bir yere koymak: Oyuncu topu penaltı noktasına dikti.

Kaynak:TDK Sözlüğü

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 13:24   #142
Yeni Üye
 
amikail's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-11-2009
Şehir: ist
Mesajlar: 5
www.tdk.gov.tr adresi için teşekkür ederim 4.tekilkişi..
Bu sayede konuşurken ve yazarken farklı olan kelimeleri tespit edip doğrusunu yazma fırsatımız olur.

amikail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2010, 13:49   #143
Yeni Üye
 
güllerim's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-12-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4
Güzel Türkçemize gösterdiğiniz bu yaklaşımdan dolayı sizleri kutluyorum.
Teşekkürler

güllerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 15:38   #144
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 12-02-2010
Şehir: Istanbul
Mesajlar: 47
Merhaba,

Burada tartışılan konu hızlı yazmaktan, anlık hata sonucu, dikkatsizlik nedeniyle yapılan hatalar değil; elbette herkes hata yapabilir, burada bahsedilen gereken önemi vermemek nedeniyle yapılan hatalar. Daha kötüsü bilerek yapılan hatalar var; nereden çıktığı belli olmayan ( bana göre aslında birileri tarafından bilinçli olarak başlatılan ve başkaları tarafından bilinçsiz olarak kopya edilen ) bazı hatalar var, örneğin Türkçe kelimeleri wq ile yazmak, Türkçe kelimeleri İngilizce okunuşuyla yazmak -chilek-, Türkçe kelimelerin arasına İngilizce kelimeler sıkıştırıp onlardan ne İngilizce ne Türkçe okuyuşa uyan kelimeler türetmek -mailleşmek- gibi.

Şimdi denebilir ki ne olacak Türkçe harf kullanmasak da olur, araya İngilizce sıkıştırsak da olur, yamuk yumuk gelişigüzel de yazsak da olur, sonuçta anlaşılmıyor mu? Anlaşılır ama sonuçta da başka bir şey olur yavaş yavaş Türkçe mükemmel yapısını ve ahengini kaybetmeye başlar, bir süre sonra Türkçe değil Törkiş konuşmaya başlarız. Bu sürece başladığınız zaman nereye kadar gideceğini bilemezsiniz. Bilirsiniz sömürgeciler bir ülkeye gittiklerinde ilk olarak dili hedef alırlar, önce çocuklara kendi dillerini öğretirler, sonra yerel dili bozarlar sonra kendi dillerini egemen kılarlar; çünkü kültür dilde hayat bulur...

Yapılan ve sürdürülen bu bilinçli hatalar ayrık otu gibidir, baştan ne olacak ki 2-3 tane ot diye izin verirseniz bir süre sonra bütün bahçeyi sararlar, eğer bahçeyi ayrık otuyla kaplamak gibi bir hedefiniz yoksa baştan buna izin vermemeniz gerekir.

Bu nedenle bu sitede Türkçe'nin güzel kullanımına önem verilmesini çok beğeniyorum ve destekliyorum.

MrsProgress beğendi.
webgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 13:51   #145
Yeni Üye
 
h.erarslan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 21-02-2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 14
Forumun ciddiyeti açsından da doğru bir uygulama olmuş. Tebrikler.

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 17:28   #146
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 23-04-2009
Şehir: Rize
Mesajlar: 656
Ve ya kelimesi biraz kafamı karıştırdı, Özellikle bir türkçe öğretmenine sordum, birleşik yazılması gerektiğini söyledi. TDK'ya da baktım birleşik yazılması gerekiyormuş...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 17:33   #147
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Evet, "veya" kelimesini bitişik yazmalısınız. Ayrı yazılması gereken "ya da"

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 17:50   #148
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 23-04-2009
Şehir: Rize
Mesajlar: 656
Özür dilerim bir hata olmuş galiba, ben yanlış gördüm

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 14:48   #149
Ağaç Dostu
 
İsmail Karagülle's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-03-2009
Şehir: istanbul-Bolu
Mesajlar: 1,154
Siteye üye olduğum zaman , yazım kuralları ile ilgili uyarılara, karşı savunma geliştirdiğim için bir müddet ayrı kaldım . Aradan geçen zaman , konuyu gündemden düşürmemiş. Yanlışların görünmemesi için yapılan yenilik doğru bir uygulama . Hiç değilse yazıyı yazan , bir başkası tarafından uyarılmadan , kendi hatasını görüp düzeltme imkanına sahip oluyor.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 18:04   #150
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,916
Galeri: 90
Alıntı:
Hiç değilse yazıyı yazan , bir başkası tarafından uyarılmadan , kendi hatasını görüp düzeltme imkanına sahip oluyor.
Gördüğümüz yıldızlara bakılırsa, bazı arkadaşlar, kendi yazılarına tekrar göz atmıyorlar

Hoş geldiniz diyeyim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020