agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2020, 05:43   #1321
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azorka Mesajı Göster
Alanımı biraz düzenledim,yağmur suyundan etkilenmemek için palet ayarladım. Yan kısımları oluşturan paletleri birbirine çiviledim.Benim üstadlara bir sorum var. Kompostunuzun karışımını ayarladıktan sonra üzerine eklemeler yapıyor musunuz? Örneğin 1 gün geçtikten sonra yeşil malzeme koymak gibi? Fakir oynayacağı zaman davul patlarmış misali bugün İzmir yağmurlu. Yarın sıcaklığı kontrol edeceğim. Sıcaklık yoksa yeşili arttıracağım koku varsa kahverengi malzeme koyacağım.
Deneyimlerim şöyle:
Bu kadar küçük yığınlarda sıcak kompost çok zor. Soğuk oluyor ve 6 aydan uzun sürüyor. Pratik olarak bir yıl.
Önümüz yaz. Kenarlarda kurumalar olacağı için yağmurlu günler aranıyor. O dönemde kenarları hortumla ıslatmak gerekiyor. Üstüne de bir palet bulup yerleştirirseniz çökmesi kolaylaşıyor. Alt kısım yerden yüksek ise ot yetiştiği için pek nem kaybı olmuyor.
Kahverengi eksiği olursa, hızarlardan ince (toz diyorlar) talaş bulabilirsiniz. Özellikle çam talaşı. (Okaliptüs zorlaştırıyor.) Soba mevsimi geçtiği için çuval götürene bedava veriyorlar buralarda.
Hayvan gübresini az kullanmamanızı öneririm.
Üstüne ekleme yapmak ilk aydan sonra işe yaramıyor. Alt bölüm hazır olduğu halde üsttekilerin oluşması bekleniyor. Ancak oluyor. Moralinizi yüksek tutun.

Asia ve azorka beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 08:48   #1322
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Deneyimlerim şöyle:
Bu kadar küçük yığınlarda sıcak kompost çok zor. Soğuk oluyor ve 6 aydan uzun sürüyor. Pratik olarak bir yıl.
Önümüz yaz. Kenarlarda kurumalar olacağı için yağmurlu günler aranıyor. O dönemde kenarları hortumla ıslatmak gerekiyor. Üstüne de bir palet bulup yerleştirirseniz çökmesi kolaylaşıyor. Alt kısım yerden yüksek ise ot yetiştiği için pek nem kaybı olmuyor.
Kahverengi eksiği olursa, hızarlardan ince (toz diyorlar) talaş bulabilirsiniz. Özellikle çam talaşı. (Okaliptüs zorlaştırıyor.) Soba mevsimi geçtiği için çuval götürene bedava veriyorlar buralarda.
Hayvan gübresini az kullanmamanızı öneririm.
Üstüne ekleme yapmak ilk aydan sonra işe yaramıyor. Alt bölüm hazır olduğu halde üsttekilerin oluşması bekleniyor. Ancak oluyor. Moralinizi yüksek tutun.
Aslında ilk fotoyu sadece alanımı göstermek için atmıştım. Yığın fotoğraftakinin 5 6 katı. Bugün kontrol ettiğimde kızışmaya başlamış, herhangi bir koku yoktu. Yalnız 3-5 sinek gözlemledim bu neye işaret ediyor? Kahverengi malzeme mi eklemeliyim?

Düzenleyen azorka : 27-03-2020 saat 15:15
azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2020, 06:59   #1323
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sıcak kompostu epey araştırdım ama uygulamadım. Bahçem küçük. Soğuk kompost yapıyorum. Önerim :
Yığın ısınmaya başladı ise dokunmayın. Sinek her yerde olabilir. Sonucu görünceye kadar beklemek gerek.

azorka beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 18:44   #1324
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetine Mesajı Göster
Dolduruyoruz.

Halk arasında pimaş tabir edilen, pis su veya yağmur gideri borularına bolca kesik yaparak, sıcak kompostun en en önemli özelliklerinden biri olan oksijenli ortamda yanmaya destek sağlıyoruz.

Tüm malzemeyi bolca su ile yağmurlama ıslattığımız halde, istediğimiz nemlilikte olmadığından, malzeme doldurma sürecinde yağmurlama yaparak ıslatıyoruz.

Eklenti 699015

Eklenti 699016

Kompost içeriğini karıştırıyoruz, katman yapmıyoruz.

Eklenti 699020

Gecici de bir kapak yaptık. Sıcak havalarda kurumasın, aşırı yağmurda fazla ıslanmasın.

Eklenti 699018
Kurduğunuz sistem oldukca başarılı görünüyor sayin Cetine. Gelişmeler hakkinda bizleride haberdar ederseniz memnun oluruz. Elde ettiğiniz kompost beklentilerinizi karşıladı mı acaba?. Eksikleriniz, hatalariniz veya yaptığınız değişiklikler konusunda bilgi almak isterim. Bereketli ürünler almaniz dileğiyle...

Düzenleyen Kahraman43 : 03-04-2020 saat 18:45 Neden: imla hatası
Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2020, 16:23   #1325
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Hay aksi, yağmur gelmesin diye hep kapatıyordum alanımın üstünü dün unutmuşum ve yağmur yemiş kompost. Bugün baktım ıslaklık gitmiş ama ısı oluşmamış. Tekrar yeşil mi eklemem gerekir?

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2020, 23:08   #1326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Kompostun oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Kısaca gördüklerimi yazıyım.
Koyun gübresi, öğütülmüş meşe dalları ve yeşil otlar kullanmıştım.

-Koyun gübresinin çok olması, hava boşluklarını doldurduğu için havalandırmayı oldukça zorlaştırdı. Ara ara havalandırmak için tahta sopa ile delikler açtım.

-Dal öğütücü özeliği gereği çapı yaklaşık 1 cm üzeri dalları keserken eziyor da. Bu sayede odun parçası çatlaklar şeklinde ayrılıyor. Bu şekilde olan parçalar oldukça ayrışırken, ince olduğu için ezilmeyen parçalar aynen duruyor gibiler. Elle kolayca kırılmıyor.
Odun dalları kullanılacaksa öğütme-parçalama kısmı önemli.

-Kompost kabını kolay sökülebilir yapmam iyi olmuş. 1 dk sürmeden söktüm ve yenisini kurmaya başladım.

Name:  kompost1.jpg
Views: 775
Size:  70.8 KB
Name:  kompost2.jpg
Views: 788
Size:  71.7 KB

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 17:51   #1327
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sokağa çıkma yasağı dolayısıyla mutfak atıklarını değerlendirmek adına arka bahçede kompost başlattım.
Başarılı veya başarız olacağım , bilmiyorum.
Sorum şu bu komposta elektrikli süpürgenin içinde biriken tozları ve ayrıca çamaşır kurutucusunun içindeki biriken havları da atabilirmiyim
Sonuçta bunlar lif, içinde anca ölü mite'lar vardır belki.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Füreya beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 22:42   #1328
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sokağa çıkma yasağı dolayısıyla mutfak atıklarını değerlendirmek adına arka bahçede kompost başlattım.
Başarılı veya başarız olacağım , bilmiyorum.
Sorum şu bu komposta elektrikli süpürgenin içinde biriken tozları ve ayrıca çamaşır kurutucusunun içindeki biriken havları da atabilirmiyim
Sonuçta bunlar lif, içinde anca ölü mite'lar vardır belki.

Fikirlerinizi bekliyorum.
Evet, atabilirsiniz.

Jezebel ve Füreya beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 22:51   #1329
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetine Mesajı Göster
Kompostun oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Kısaca gördüklerimi yazıyım.
Koyun gübresi, öğütülmüş meşe dalları ve yeşil otlar kullanmıştım.

-Koyun gübresinin çok olması, hava boşluklarını doldurduğu için havalandırmayı oldukça zorlaştırdı. Ara ara havalandırmak için tahta sopa ile delikler açtım.

-Dal öğütücü özeliği gereği çapı yaklaşık 1 cm üzeri dalları keserken eziyor da. Bu sayede odun parçası çatlaklar şeklinde ayrılıyor. Bu şekilde olan parçalar oldukça ayrışırken, ince olduğu için ezilmeyen parçalar aynen duruyor gibiler. Elle kolayca kırılmıyor.
Odun dalları kullanılacaksa öğütme-parçalama kısmı önemli.

-Kompost kabını kolay sökülebilir yapmam iyi olmuş. 1 dk sürmeden söktüm ve yenisini kurmaya başladım.

Eklenti 705893
Eklenti 705894
Bir kompost yığınınında sıcak kompost başlatacaksanız, yığının C:N oranı, nem ve oksijenin dışında, en az onlar kadar önemli başka bir parametre, yığındaki malzememelerin benzer ayrışma özellikleri taşımasıdır.

Yığında çabuk dekompoze olan malzemelerin yanısıra öğütülmüş dal parçaları kullanırsanız başarılı bir kompost olmaz. Zira, dal parçaları lignin içerdiğinden ayrışması çok uzun zaman alır. Bu yüzden karbon kaynağı olarak lignin içermeyen, saman, kepek, kırpılmış kağıt vb. malzemeler kullanmanız gerekir.

Öğütülmüş ağaç dalları, şayet yeni budanmış taze dallar ise sadece onlardan bir yığın yaparak sıcak kompost başlatmak mümkündür. Elbette, sıcak süreç tamamlandıktan sonra 1 yıl kadar da ayrışmanın tamamlanması için soğuk sürece girmesi gerekir.

Karbon, Karbon Hasatı, Organik Madde ve Kompost - Bölüm 4

cetine ve TCM beğendi.
Eski 27-04-2020, 23:10   #1330
Ağaç Dostu

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Meyvelitepe.

Bu ilk kompostum olduğu için acemilikler de bolca oldu.
Elime geçen tüm malzemeyi karıştırdım

Odun parçaları için sizin "tam parçalanma ancak 1 yıl kadar sonra oluyor" gibi bir sözünüzü anımsıyorum. Ben de bu kompostu sonbaharda kurup ilkbaharda kullanacağım için parçalanmaya vakit olur diye düşünmüştüm. Soğuk kompost için 4-5 ay yeterli olmadı. Sebze adaları içinde sürecin devam edeceğini düşünüyorum.

Kompost içindeki koyun gübresi ve odun talaşları tamamen ayrışmış ancak odun dalları için tam olarak aynı şeyi söyleyemem. Belki meşe odunu talaşları da tam ayrışmadı da küçük parçalar oldukları için ben ayırt edemiyorum.

Sadece saman ve çim kırpıntılarından oluşan bir kompost için ilave öneriniz olur mu?

Eski 28-04-2020, 00:07   #1331
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sadece saman ve çim kırpıntıları göreceli olarak hızlı ayrışma özelliğine sahip olduğu için c:n ve nem oranlarını da iyi ayarlarsanız iyi bir uygulama olur. Bir ipucu olarak yığının ortasına bolca delik delinmiş bir PVC boruyu havalandırma bacası olarak yerleştirmenizi tavsiye ederim.

Akılda tutulması gereken başka bir şey, sıcak kompost sadece bir kompost başlatma yöntemi. Yığın soğuduğunda uzun bir kompost sürecinin ilk adımı tamamlanmış oluyor. Bu aşamada ortaya çıkan şey hala bir kompost değil.

Bu yazıdaki kompost diyagramının incelenmesini öneririm.

nazlı06 ve cetine beğendi.
Eski 28-04-2020, 11:24   #1332
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sadece saman ve çim kırpıntıları göreceli olarak hızlı ayrışma özelliğine sahip olduğu için c:n ve nem oranlarını da iyi ayarlarsanız iyi bir uygulama olur. Bir ipucu olarak yığının ortasına bolca delik delinmiş bir PVC boruyu havalandırma bacası olarak yerleştirmenizi tavsiye ederim.

Akılda tutulması gereken başka bir şey, sıcak kompost sadece bir kompost başlatma yöntemi. Yığın soğuduğunda uzun bir kompost sürecinin ilk adımı tamamlanmış oluyor. Bu aşamada ortaya çıkan şey hala bir kompost değil.

Bu yazıdaki kompost diyagramının incelenmesini öneririm.
Sonbaharda bu bölümdeki yazıları, sizin blogunuzdaki yazıları ve diğer kaynaklardan oldukça çok okumama rağmen bilginize başvurmak istiyorum.

Sıcak kompost tercih ediyorum. Yabancı ot tohumlarını ve zararlı mikroorganizmaları yok etmek için.

1-Öğütülmüş dallardan(şu an elimdekiler kuru) sıcak kompost başlatarak bunlardan kurtulabileceğimi düşünüyorum.

-Bu şekilde yapmak yerine soğuk kompost mu önerirsiniz?

-Sıcak kompostla başlanırsa, oluşan ön kompostu, soğuk sürecin devam etmesi için toprağa karıştırmadan yığın halinde mi kullanmak gerekir? Örneğin malç malzemesi veya sebze adasında yığın olarak kullanmak gibi.

-Bu kompost oldu diyebilmek için, yığının tamamen ayrışmış, homojen bir görüntüde olması mı gerekir. Örneğin benim önceki mesajdaki görüntüden anlaşılıyorsa, yığın hacmini %30-40 kadar kaybetmiş, bir kısmı ayrışmış (çim-sebze-ot-koyun gübresi kısmı), bir kısmıysa ayrışmamış (odun parçaları).

2-Saman-çim kompostunu deneyeceğim.
-Elimde köyden temin ettiğim ıslanmış ama henüz çürümemiş saman balyaları var. Bunların C:N oranını kaç olarak düşünmek gerekir?

-C:N hesaplarken, saman,öğütülmüş dallar vb kullanıyorsak, bunların C:N oranları çok yüksek olduğuna göre, C:N oranını düşürmek için C:N oranı düşük materyalden oran olarak daha fazla mı kullanmak gerekiyor?
Örneğin:
1 birim saman balyası 100:1
10 birim çim kırpıntısı 20:1
100+200/11=27

Bu hesaplama şekli doğru mudur? Çim/saman oranı 1/8 civarında mı olmalı? Birkaç kilo da kümesten tavuk gübresi çıkarabilirim.

Google da "compost calculator" araması yaptığımda örneğin https://morningchores.com/compost-calculator/ gibi hesaplama yapan siteler çıkıyor. Sizin önerebileceğiniz bir site var mı?

Yoksa bu kadar detay hesaba girmeyip biraz da göz kararı mı yapmalı

-C:N oranları için şu sitedeki-belgedeki değerler en doğrusudur diyebileceğiniz bir kaynak var mı?

Düzenleyen cetine : 28-04-2020 saat 11:32 Neden: yazım hatası
Eski 28-04-2020, 20:06   #1333
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:

Sıcak kompost tercih ediyorum. Yabancı ot tohumlarını ve zararlı mikroorganizmaları yok etmek için.

1-Öğütülmüş dallardan(şu an elimdekiler kuru) sıcak kompost başlatarak bunlardan kurtulabileceğimi düşünüyorum.

-Bu şekilde yapmak yerine soğuk kompost mu önerirsiniz?

-Sıcak kompostla başlanırsa, oluşan ön kompostu, soğuk sürecin devam etmesi için toprağa karıştırmadan yığın halinde mi kullanmak gerekir? Örneğin malç malzemesi veya sebze adasında yığın olarak kullanmak gibi.

-Bu kompost oldu diyebilmek için, yığının tamamen ayrışmış, homojen bir görüntüde olması mı gerekir. Örneğin benim önceki mesajdaki görüntüden anlaşılıyorsa, yığın hacmini %30-40 kadar kaybetmiş, bir kısmı ayrışmış (çim-sebze-ot-koyun gübresi kısmı), bir kısmıysa ayrışmamış (odun parçaları).
Öğütülmüş kuru dalları kullanarak sıcak kompost başlatmak için C:N oranını 30'a getirecek şekilde azot kaynağı eklemeniz, nem ve oksijen sağlamanız gerekir. Yığın soğuduktan sonra, nem ve oksijen sağlayalarak kompost sürecini devam ettirebilirsiniz. Çuvala doldurup gölge bir yerde de olabilir, yığın halde de kalabilir. Ancak ultaviyoleden korumanız gerekir.

Öğütülmüş ağaç dallarından kompostun neye benzediğini bu başlıkta yazmıştım.

Alıntı:
2-Saman-çim kompostunu deneyeceğim.
-Elimde köyden temin ettiğim ıslanmış ama henüz çürümemiş saman balyaları var. Bunların C:N oranını kaç olarak düşünmek gerekir?
Önceki mesajda verdiğim linkte bazı malzemelerin C:N oranları yazılı

Alıntı:
-C:N hesaplarken, saman,öğütülmüş dallar vb kullanıyorsak, bunların C:N oranları çok yüksek olduğuna göre, C:N oranını düşürmek için C:N oranı düşük materyalden oran olarak daha fazla mı kullanmak gerekiyor?
Örneğin:
1 birim saman balyası 100:1
10 birim çim kırpıntısı 20:1
100+200/11=27

Bu hesaplama şekli doğru mudur? Çim/saman oranı 1/8 civarında mı olmalı? Birkaç kilo da kümesten tavuk gübresi çıkarabilirim.

Google da "compost calculator" araması yaptığımda örneğin https://morningchores.com/compost-calculator/ gibi hesaplama yapan siteler çıkıyor. Sizin önerebileceğiniz bir site var mı?

Yoksa bu kadar detay hesaba girmeyip biraz da göz kararı mı yapmalı
Compost Calculator işe yarar. 1 ölçü saman, 2 ölçü çim kırpıntısı, homojen karıştırılırsa 33:1 c:n yapıyor ki gayet iyi.

Alıntı:
-C:N oranları için şu sitedeki-belgedeki değerler en doğrusudur diyebileceğiniz bir kaynak var mı?
Verilen oranlar genellikle doğru ama malzemelerin durumuna göre önemli sapmalar olabiliyor. Örnek; taze dal 45-50 iken kuru dal 200 gibi

cetine beğendi.
Eski 29-04-2020, 03:11   #1334
Ağaç Dostu

Bilgiler için teşekkür ederim.

2 kompost kurmayı planlıyorum.

Birincisi kuru ağaç dallarına (kovada su içinde nemlendirerek) taze biçilmiş ot ve azot sağlamak için tavuk gübresi,

İkincisi 1:2 oranında saman(buğday) ve biçilmiş ot-çim ile.
Samanla ilgili kaynaklarda verilen yulaf-buğday samanlarının C:N oranları çok farklı ama hislerim sizin de önerdiğiniz gibi 1:2 diyor. Bir miktar tavuk gübresiyle azotu artırarak uygun oranı yakalayacağımı düşünüyorum.

Aslında ağaçların bahar budamasından çıkanlar da var. Sizin öneriniz olan yaş budama artıklarının kompostu da aklımda ama vaktim yetmeyecek gibi.

Bu sıcaklarda kompost içeriğinin nemini korumakta da endişelerim yok değil.

Soğuk sürece girdiğinde bir aksilik olmazsa süreçleri fotoğraflayacağım.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 01-06-2020, 16:38   #1335
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
sayın Meyvelitepe size o kadar yazmama rağmen bana cevap vermemeniz bende inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşattı. Teşekkür ederim ilginize!

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 11:28   #1336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2020
Kompostu nemlendirken mayalı su kullandığımda sürecin hızlandığını gözlemledim.
Bu konu ile ilgili deneyimi olan var mı merak ediyorum.

bssmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2020, 19:00   #1337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2019
Merhaba, ben bahçemde bir köşede sıcak kompost yapmaya karar verdim. Sonradan bu işin biraz zahmetli olduğunu anladım. Şöyle ki benim termometrem falan yok. Kompostum 1 metre yüksekliğe çıkamayacak sanırım. Bir metrelik alana asma dalları döşedim. Evdeki sebze meyve atıklarıyla yapmaya çalışıyorum. Üstüne bahçeden kuru yaprak talaş araya toprak atıyorum. Katlar çok yüksek olmuyor. İptal mi etmeliyim sizce? Adana'da yaşıyorum hava sıcak diye kolay olur diye düşünmüştüm. 40°'ye kadar sıcak oluyor. Bir yerde iki hafta boyunca kompostunuza ekleme yapabilirsiniz yazıyordu. Napim sizce çukur kazıp toprağa mı gömeyim biriken malzemeyi? Biri bana akıl versin lütfen.

Tropicallover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2020, 13:01   #1338
Yeni Üye

Burası da boş sanırım.

Eski 12-07-2020, 16:03   #1339
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropicallover Mesajı Göster
Merhaba, ben bahçemde bir köşede sıcak kompost yapmaya karar verdim. Sonradan bu işin biraz zahmetli olduğunu anladım. Şöyle ki benim termometrem falan yok. Kompostum 1 metre yüksekliğe çıkamayacak sanırım. Bir metrelik alana asma dalları döşedim. Evdeki sebze meyve atıklarıyla yapmaya çalışıyorum. Üstüne bahçeden kuru yaprak talaş araya toprak atıyorum. Katlar çok yüksek olmuyor. İptal mi etmeliyim sizce? Adana'da yaşıyorum hava sıcak diye kolay olur diye düşünmüştüm. 40°'ye kadar sıcak oluyor. Bir yerde iki hafta boyunca kompostunuza ekleme yapabilirsiniz yazıyordu. Napim sizce çukur kazıp toprağa mı gömeyim biriken malzemeyi? Biri bana akıl versin lütfen.
Koşullarınız sıcak komposttan çok bokashi yapmaya uygun gibi.

Eski 13-07-2020, 16:00   #1340
Yeni Üye

Bayağı malzeme birikti onları basacak kadar büyük bir kovam yok. Gömeyim mi napayım çürür mü kokar mı ki

Eski 13-07-2020, 16:06   #1341
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropicallover Mesajı Göster
Bayağı malzeme birikti onları basacak kadar büyük bir kovam yok. Gömeyim mi napayım çürür mü kokar mı ki
Yapabiliyorsanız gömün

Eski 14-07-2020, 19:09   #1342
Yeni Üye

Bugün karıştırdım. Eklediğim sebzeler ağaç yaprakları yok olmuştu ki koca dilim karpuz attığımı bilirim. Hiç kötü koku yoktu hatta temiz toprak kokuyordu. Ben de 2 gündür dolapta biriktirdiğim sebze artıklarını da ekledim. Bu kompost olmadı da kendi kendine çürüyüp başka bir şey mi oldu bilmiyorum. Sinek falan da yoktu. Çatalavrat dediğimiz kulağakaçan böceklerinden vardı. Çöp mü oldu bu şimdi bilmiyorum.

Jasmine Tea beğendi.
Eski 03-05-2021, 15:46   #1343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2021
Merhabalar, 50-60 kişilik bir sitede sıcak kompost yapmaya başladık. Ama çevirme işi baya bir yorucu olmaya başladı. Varil yapıp çevirme işini kolaylaştırmak istiyoruz ama netteki kaynaklar kafamı karıştırdı. Bazıları varillerin birkaç yerine havalandırma deliği açmış, bazıları her tarafına delik açmış. Deneyimlerinize dayanarak hangisi daha etkin bir kullanım olur?

Sıcak kompostu yapmaya başladık ama bir noktada bozuldu diyelim. Bozulmuş bu malzemeyi yine toprağa karıştırmak toprağa zarar verir mi?

Son olarak yazılanları okudukça inanılmaz mutlu oldum, umarım bizde sizin gibi mutlu sona erişiriz

çevreciseyyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2021, 22:16   #1344
Ağaç Dostu

Kompostlaşma sürecinde malzemenin nemini kaybetmemesi gerekiyor. Çok fazla hava deliği kurumasına yol açabilir. Çevirme sayesinde varil içerisindeki hava malzemenin aralarına girecektir. Fazla hava akımı kurumaya yol açabilir. Az delikle başlamanızı öneririm.

Ben paletlerden kompost kabı yaptım. Ama palet boşluklarını da doldurdum. Çünkü malzeme kuruyordu. Şimdi memnunum.

Name:  kompost kabı 2021.jpg
Views: 288
Size:  58.9 KB
Name:  kompost kabı 2021-2.jpg
Views: 290
Size:  64.0 KB

Kompost neden bozulur? Önce bunu tespit etmek gerekir. Sonra yeniden toparlanabilir. Soruna göre nemlendirerek, kurutarak, yeşil ekleyerek vb gibi.

Eski 08-05-2021, 22:51   #1345
Ağaç Dostu

1334 nolu mesajımda 2 kompost kurup fotoğraflayacağımı söylemiştim.

Saman-çim kırpıntısı kompostu üstteki mesajda da yazdığım gibi sıcak süreçten sonra kurudu ve tamamen soğudu. Yığını dağıtmadan biraz ıslatayım dedim ama işe yaramadı. Üstleri ve yanları yine kurudu. Dibi ise balçık olup kötü kokmaya başladı.

Yeni kompost kabını yaptıktan sonra eski yığını yeniden taze çim ve ot kırpıntılarıyla harmanladım ve yeniden kurdum. Üstteki mesajda görünen kurduğum kompost bu.

Öğütülmüş ağaç dalları kompostu:
Meyvelitepe öğütülmüş dalları çuvallara doldurup 2 yıl beklendiğinde ancak ayrıştığını tecrübe etmişti. Ben de 7-8 ayda bunun doğru olduğunu teyit ettim

Eylül ayında öğütülmüş dalları bazı ağaçlarımda bakteriyel ve mantari hastalıklar olduğundan korkarak yeşil otlarla sıcak komposta soktum. Aslında başarılı bir kompostta hastalık etmenleri yaşayamaz deniyor. 1 hafta sonra malzemeyi biraz nemlendirerek branda ile örterek soğuk komposta sokmayı planladım.
Name:  2020-1.jpg
Views: 308
Size:  72.1 KB
Name:  2020-2.jpg
Views: 289
Size:  59.9 KB

Mayıs ayında açtığımda malzemenin üst kısımlarının nemini tamamen kaybettiğini ve kompostlaşma sürecinin durduğunu gördüm.

Nemini kaybetmeyen alt kısımlardaysa %50 civarı bir kompostlama olmuş.

Name:  2020-3.jpg
Views: 308
Size:  72.8 KB
Name:  2020-4.jpg
Views: 309
Size:  72.7 KB
Name:  2020-5.jpg
Views: 309
Size:  71.8 KB

Meyvelitepe' nin söylediği gibi ağaç dalları, içeriği ligninden dolayı kolay parçalanmıyor.

Ben kuru kısımları çileklere ve bazı fidanlara malç olarak kullanacağım. Yarı kompostlaşan kısımlara da sebze yataklarında ihtiyacım var. Malzemeyi toprakla fazla karıştırmadan katman olarak üste ekliyorum ki kompostlaşma süreci aksamasın.

Düzenleyen cetine : 09-05-2021 saat 01:42 Neden: yazım hatası
Eski 01-11-2023, 17:37   #1346
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Atanmayı beklerken birde kompost yapayım, ona da el atayım dedim ama asıl mesele sanırım bu kompostu yükseltebilmek, bir metreye daha çok yolum var
Yapa yapa öğreniyorum, en güzeli böyle. Olay zaten varmak değil yolda olmak

Eklenen Resimler

TCM beğendi.

Düzenleyen yavuz10 : 01-11-2023 saat 18:37
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2023, 21:13   #1347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2023
Merhaba, Sıcakken soğuyan sıcak kompost hakkında konuşabileceğim kimse var mı forumda?

Ztaygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2023, 16:15   #1348
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ztaygun Mesajı Göster
Merhaba, Sıcakken soğuyan sıcak kompost hakkında konuşabileceğim kimse var mı forumda?
Her sıcak kompost belli bir süre sonra soğur. Nesini konuşmak istiyorsunuz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024