agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2017, 21:19   #1291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2017
Başından sonuna kadar okudum. Çok değerli ansiklopedik bilgiler edindim. Çoğu zaman kafam karıştı buna rağmen C/N oranının iyi ayarlanması; nemine dikkat edilmesi ,çok iyi havalandırmak gerektiği ki yanmayı sağlayan en önemli faktörlerden birinin bu olduğunu ve haftada en az bir kez karıştırılıp iyice harman edilmesi gerektiğini anladım. Asidik malzemeden çokta korkmamam gerektiğini, allelopatik bitkilerden uzak durmam gerektiğini de artık biliyorum.
Tüm okuduğum sayfaları tekrar baştan sona kadar okuyup kesinlikle notlar almam gerektiğini düşünüyorum. Benim yakın zamanda kompost denemesi yapma şansım yok. Lakin ilerleyen zamanlarda ilk fırsat bulduğumda mutlaka yapmayı deneyeceğim.
Kompost konusunda bilgi paylaşmaktan çekinmeyen ve sorulara cevap veren herkese teşekkür ederim. Benim için güzel bir yazı dizisi oldu.
Sayın İndomie'nin kompost resimlerini gördüğümde kendim yapmış kadar mutlu oldum. Herkese işlerinde başarılar dilerim.

Angel Aki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 22:19   #1292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. safranlının dediği gibi de yapabilirsiniz.

Gelin YAYÇEP in çiftçi eğitim projesinde belirttiği gibi harika 'serin gübre' yapalım...( bir serin gübre başlığı mı açmalıyım )

Biz sadece gübreden değil gübre+kompost malzemelerinden yapalım.

Ne oranlarda ve kadar malzeme karıştırdığınızın önemi yok, siz belirleyin...

1-) yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın _gübrenin yaş olamasının önemi yok_ ve 1 kg. üre_ formunda %45 oranında saf azot bulunur_ karıştırın. Daha kolay osun diye her 3-4 parmak kalınlığında karışımın üzerine gübreyi serpin...

2) Karışıma _bu sırada_ yarım kg. kükürt ilave edin...

3) En son üzerine ince bir tabaka hainde _ yarın kg kadar_ sönmemei kireç serpiştirin...

ve üzerini siyah-beyaz fark etmez, güneş alan bir yerde naylon ile kapatın. Naylonun etrafını toprakla kapatın. Hava almaması iyidir...

İçeride kuvvetli bir ısı oluşacaktır ve kullanadığınız EM de yanarken_ ölürken_ görevini yapacaktır...

20 gün sonra eliniz karışımın içine sokun elinizi yakıyorsa üzerine su sıkın, soğutun, tekrar örtün.

10 gün sonra tekrar bakın _ ısı olşacaktır_ tekrara su ile soğutun...

Örtün hiç bir makro ve mikro elementlerin uçup gitmesine izin vermeyin...

Üç ay sonra karışımınız soğumuşsa _ eğer soğumadıysa su yetersiz gelmiştir tekrarlayın_ harika gübreniz kullanıma hazır demektir...

Kısaca anlatayım...

Karışıma 1 kg, üre gübresi, yarın kg. kükür karıştırın üzerine sönmei kireç tozu ile kapatın, yandıkca soğutun yandıkca soğutun, 2 ayda serin gübreniz hazır....

En az 6 ayda olaması gereken gübreniz 2 ayda olur. Toprağa karıştırıp kullandığınızda element yüklü kompost malzemeleri toprakta işlevini tamamlayacaktır...

Her fidan cukuruna bir kürek atıp toprağa karıştırırsanız ve sebzeleri dikerseniz harika olur...
Sayın Halil Önen üre gübresi yerine koyun -keçi veya tavuk gübresi kullansak sorun olur mu? Balkonumuzda hava alan çamaşır sepetinde yapacağımız kompostumuza kükürt ilave etmemizin bir mahsuru olur mu?
Ayrıca malç olarak kullanacağımız kompostumuzu saksıdaki sebzelerimizin kök /gövdelerinden ne kadar uzağa sermeliyiz?
Birde kompostumuza malç aşamasında odun külü ilave etmemizin bir sakıncası var mıdır?

Düzenleyen Angel Aki : 22-04-2017 saat 22:20 Neden: Yazım hatası
Angel Aki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 14:12   #1293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Değerli üstadlar,

Ben aranıza yeni katıldım. Sıcak kompost işine giriştim lakin bir türlü bozunma başlamıyor. İzlediğim yolu aşağıda kısaca anlatıyorum. Tecrübeli bir arkadaşımız yanlış bir nokta varsa ve söyleyebilirse sevinirim.
-Balkonumda 70 lt lik çöp kovasını 40-50 yerinden deldim. Altındanda küçük delikler açtımki su fazlalığı olursa aksın diye.
-Yeşil atıklarımın neredeyse tamamı mutfak atıklarından oluşuyor. Dışarıdan biraz yeşil ve kuru ot toplayarak zenginleştirmek amacıyla karışımda kullandı. Kuru madde olarak karton ve kuru ottan başka birşey yok.
-Karışım oranını göz kararı 1'e 1 yapmaya çalıştım ve kat kat yerleştirdim.
Bu karışımı yaklaşık bir hafta gözlemledim lakin ısı artışı olmayınca karıştırdığımda fazlaca ıslak olduğunu gözlemledim. Ayrıca çürük kokusu da vardı biraz.

Mine Hanımın videolarını izledim ve önce kuru madde ekledim. Ardından zemine ve üste 3 cm lik toprak ekledim. Lakin hala bozunma başlamadı. Havalar 8-10 derece, karışım da yaklaşık 10-15 derece...

Kovanın üstüne birçok yerinden deldiğim siyah çöp poşeti yerleştirerek sıcaklığın artmasını ümit ettim.Ama nafile...
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2017, 12:05   #1294
Yeni Üye

Naçizane hazırladığım ve sıcak kompost oluşumunu başaramadığım düzeneğim aşağıda verilmiştir.

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.

Düzenleyen Kmpst60 : 13-11-2017 saat 14:26 Neden: resimler çıkmadı
Eski 15-11-2017, 07:39   #1295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kmpst60 Mesajı Göster
Naçizane hazırladığım ve sıcak kompost oluşumunu başaramadığım düzeneğim aşağıda verilmiştir.
Resimden gördüğüm kadarıyla kompostunuzun yeşil maddesi çok az olmuş ondan çürüme başlamıyor. Daha çok yeşil madde ilave edip nemlendirin.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2017, 11:17   #1296
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Resimden gördüğüm kadarıyla kompostunuzun yeşil maddesi çok az olmuş ondan çürüme başlamıyor. Daha çok yeşil madde ilave edip nemlendirin.
Teşekkür ederim Sn. Kerkenez. Aslında oldukça fazla mutfak atığı koydum ama kayboldu. İlk fırsatta yeşil malzeme ekleyeceğim.

Eski 17-11-2017, 07:32   #1297
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Kavak yapraklarına kanserli diyorlar doğru mu acaba?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2017, 12:00   #1298
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Resimlerde görüldüğü gibi pazardan topladığım karnıbahar yeşilliklerini doğrayıp karışıma ekledim. Biraz nemlendirip karıştırdım ve tekrar çöp kovasına doldurdum. Umarım bu sefer bozunma başlar.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2017, 20:34   #1299
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Çınar yapraklarını stokluyorum

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 18:48   #1300
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
İlk mesajda mine hanımın tarifine uyarak, paletlerden kompost yerimi hazırladım. Yaş gübre ve saman ile 1.20 m küp şeklinde içini doldurdum. Elimde geçen yıldan kalma hexaferm gübre vardı aralarına ondan serpiştirdim. 15 gün oldu ve yaklaşık 30 cm kadar çöktü. Bu normal mi? Tekrar gübre ve saman ilave edeyim mi? Yoksa bu şekilde mi kalması lazım?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 14:19   #1301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Haftada bir karıştırıp alt üst etmeniz gerekiyor galiba yanmanın düzenli ve dengeli bir şekilde devam etmesi için.

Dogayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 14:38   #1302
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Herkes farklı işlem yapıyor olabilir.
Bana göre bir hafta kısa bir zaman.
Yapmak istediğiniz artıklara bağlı.
En az üç hafta karıştırmamak gerekirki ısınması için ve nem oranı çok önemli...
Hatta hava almaması gerekiyor çabuk ısınıp oluşması için.
Ben, tonlarca sap artıklarını Tınaz halinde yapıp 3-4 haftada devşirme yaparak gübre haline dönüşümünü sağlıyordu...

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 12:51   #1303
Yeni Üye

Ben çok fazla uğraş vermeme rağmen muvaffak olamadım ve bıraktım sıcak kompost uğraşımı. Bunun yerine 500 adet solucan alarak solucan gübresi üretimine başladım kendi çiçeklerim için...

Eski 30-07-2018, 14:45   #1304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2008
Merhabalar, ilk kompost denememi yapacağım ancak anlamadığım bir şey var; bahsedilen malzemeleri tek seferde mi karıştırıp beklemeye alıyoruz?- ya da mutfakta artık çıktıkça üzerine ekleyebiliyor muyuz?
Yoksa gün be gün çoğalan artıkları başka yerde bekletip-biriktirip başka bir kompostta mı kullanmamız gerekir?

siyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2018, 11:34   #1305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
sevgili forum üyeleri, ben şunu merak ediyorum ve içinden çıkılamaz bir noktaya dönüşüyor bu kompost işi bu yüzden. şimdi genelde bu kompost hacimi verimli olabilecek hacim olarak 1,5 m3 olarak veriliyor çoğu kaynaklarda (aslında bu minimum hacim, yüksekliği 1-1.5 metre civarında tutarak taban alanı yayılabiliyor anladığım kadarıyla), daha azında ısınma sorunu vs eksiklikler olacağından önerilmiyor . malzeme olarak katmanlı halde kahverengi ve yeşil malzemeleri diziyoruz. kahverengi tamam olur, bunu geniş zamanda tedarik sorunu yok, fakat gelirsek yeşil malzeme kısmına. ben nereden bakarsak yarım metreküpten fazla yeşil malzemeyi bir anda nasıl çıkarayım. çim kessem günde 3-4 sepet çıksa değil 0.5 metreküp belki 0.1 metreküp çıkar günde. kompost yapacağım diye insanüstü gayrete mi gireceğiz. yok eğer hafta boyu biriktireyim dersek zaten üçüncü gün yeşil malzeme kahverengi malzeme oluyor. üstelik minimum hacim için gerekli miktar bunlar, bana çok daha fazla kompost hacmi gerekli ki daha da imkansıza dönüşüyor işlem, bunu çözemiyorum. bahçe büyük olduğu için gereken kompost miktarı fazla. 3 metreye 3 metre , yükseklik de 1 metre küsür dersem yapmam gereken kompost hacmine, düzenli aralıklarla karıştırılacak malzeme 10 metreküp üzerinde. bu da çok çok yorucu bir işlem, üstelik zaman geçtikçe malzeme daha ağırlaşıyor kaldırıp çevirmek için.

sizin bu konularda düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum.

Düzenleyen junior : 16-08-2018 saat 05:40
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2018, 20:18   #1306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Konunun tamamını okumadım ama benim şöyle bir sıkıntım var bahçe çim ile kaplı. Kompost için bir köşem var fakat kompostun üstüne atmak için bahçe toprağım olmuyor. Sadece yaprak dal, ve atık malzemeleri kullanarak sonuç elde edebilirmiyim.

YesilSiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2018, 23:05   #1307
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
sevgili forum üyeleri, ben şunu merak ediyorum ve içinden çıkılamaz bir noktaya dönüşüyor bu kompost işi bu yüzden. şimdi genelde bu kompost hacimi verimli olabilecek hacim olarak 1,5 m3 olarak veriliyor çoğu kaynaklarda (aslında bu minimum hacim, yüksekliği 1-1.5 metre civarında tutarak taban alanı yayılabiliyor anladığım kadarıyla), daha azında ısınma sorunu vs eksiklikler olacağından önerilmiyor . malzeme olarak katmanlı halde kahverengi ve yeşil malzemeleri diziyoruz. kahverengi tamam olur, bunu geniş zamanda tedarik sorunu yok, fakat gelirsek yeşil malzeme kısmına. ben nereden bakarsak yarım metreküpten fazla yeşil malzemeyi bir anda nasıl çıkarayım. çim kessem günde 3-4 sepet çıksa değil 0.5 metreküp belki 0.1 metreküp çıkar günde. kompost yapacağım diye insanüstü gayrete mi gireceğiz. yok eğer hafta boyu biriktireyim dersek zaten üçüncü gün yeşil malzeme kahverengi malzeme oluyor. üstelik minimum hacim için gerekli miktar bunlar, bana çok daha fazla kompost hacmi gerekli ki daha da imkansıza dönüşüyor işlem, bunu çözemiyorum. bahçe büyük olduğu için gereken kompost miktarı fazla. 3 metreye 3 metre , yükseklik de 1 metre küsür dersem yapmam gereken kompost hacmine, düzenli aralıklarla karıştırılacak malzeme 10 metreküp üzerinde. bu da çok çok yorucu bir işlem, üstelik zaman geçtikçe malzeme daha ağırlaşıyor kaldırıp çevirmek için.

sizin bu konularda düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YesilSiyah Mesajı Göster
Konunun tamamını okumadım ama benim şöyle bir sıkıntım var bahçe çim ile kaplı. Kompost için bir köşem var fakat kompostun üstüne atmak için bahçe toprağım olmuyor. Sadece yaprak dal, ve atık malzemeleri kullanarak sonuç elde edebilirmiyim.

Sürdürülebilir kompost

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 19:07   #1308
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hocam galiba doğru yoldayım. Sizin yazılarınızın çok büyük faydası oldu. Bu gün 3. gün kompost yığınım tamamen kural dışı şekilde kurulmuş olsa da yanmaya başlamış. Daha hiç karıştırmadım. Bundan sonra neler yapmam gerekli.

Eski 03-09-2018, 19:13   #1309
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Islatın ve karıştırın

YesilSiyah beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 19:24   #1310
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Islatın ve karıştırın
Isı fotograftan sonrada çıkmaya devam etti hava karardığı için çekemedim tahmini 50 derece civarındadaır. Bu arada sizden esinlenerek küçük bir miktar deneme amaçlı solucan siparişi de verdim. O konuda da başınızı ağrıtacağım.

Eski 27-09-2019, 00:36   #1311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Bahçeciliğin çok önemli işlerinden biri olduğunu düşündüğüm kompost yapımına sonunda ben de başladım.

Kompostun en önemli özelliği, çok yüksek oranda organik madde (inorganik elementleri çıkarırsak, tamamı) ve mikroorganizmalar içeren bitki yetiştirme ortamı olması.
Aslında toprak dediğimiz karışımın içerisinde ormanlarda çok olan, klasik bahçe ve tarlalarımızda yaklaşık %1-2 civarında olan çok önemli kısmı.

Bahçem orman köyünde olduğundan bolca meşe dalı kullanma imkanım var. Bahçedeki ağaçların budama artıklarını da düşünürsek, amatör de olsa güçlü ve hızlı bir dal öğütücüye ihtiyacım vardı. Profestonel makineler bütçemi aştığından, biraz da bütçeyi zorlayarak Bosch AXT 25 TC modeline karar verdim.

Yıllarca segmentinde lider olan Bosch rapid serisinden sonra bu son model gerçekten çok başarılı.

Name:  bosch.jpg
Views: 503
Size:  13.2 KB

Bıçakları türbin şeklinde, hem sıkıştırıyor, hem kesiyor. Bu sayede doğranmış dallar yerine, hem doğranmış hem de kırılarak gözenekli, girinti-çıkıntılı parçalar elde ediliyor. Bu sayede nem tutması, mikroorganizmaların parça içerisine ulaşması vb sağlanıyor.

Name:  bosch2.jpg
Views: 509
Size:  23.2 KB

Öğütülen dallar
Öğütücünün haznesiyle sanırım 10-11 x 50 lt=500 litre kadar öğütülmüş dal çıktı

Name:  k1.jpg
Views: 509
Size:  71.1 KB
Name:  k2.jpg
Views: 500
Size:  71.3 KB

Eklenen Resimler

saleri ve Kahraman43 beğendi.

Düzenleyen cetine : 27-09-2019 saat 21:38
cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 00:41   #1312
Ağaç Dostu

Kompostun içeriği için planım:
1- 2 yıl açıkta beklemiş koyun gübresi
2- Kuru meşe dalları
3- Bahçeden çıkan karışık biçilmiş otlar

Name:  k3.jpg
Views: 532
Size:  71.3 KB

Kompost kabı olarak elimde var olan kullanılmış palet ve tahtaları kullandım.
Paletler 120x80 cm
Arka panel 120x200 cm
Toplam hacim yaklaşık 1,8 m3

Birkaç kere kompost yapmak istediğimden 3 ana parçadan oluşan kabı, kolayca söküp başka yerde kompostu kurabilecek şekilde tasarladım.

Parçaları birbirine basitçe bağladım.

Paletlerin altına sürekli yaş toprağa temas edip çürümemeleri için elimde var olan mermerleri koydum.

Name:  k4.jpg
Views: 504
Size:  71.4 KB
Name:  k5.jpg
Views: 517
Size:  56.8 KB
Name:  k55.jpg
Views: 559
Size:  69.3 KB

Kahraman43 beğendi.

Düzenleyen cetine : 27-09-2019 saat 21:37 Neden: son cümleyi ekleme
Eski 27-09-2019, 00:53   #1313
Ağaç Dostu

Dolduruyoruz.

Halk arasında pimaş tabir edilen, pis su veya yağmur gideri borularına bolca kesik yaparak, sıcak kompostun en en önemli özelliklerinden biri olan oksijenli ortamda yanmaya destek sağlıyoruz.

Tüm malzemeyi bolca su ile yağmurlama ıslattığımız halde, istediğimiz nemlilikte olmadığından, malzeme doldurma sürecinde yağmurlama yaparak ıslatıyoruz.

Name:  k6.jpg
Views: 692
Size:  58.3 KB

Name:  k8.jpg
Views: 597
Size:  71.1 KB

Kompost içeriğini karıştırıyoruz, katman yapmıyoruz.

Name:  k7.jpg
Views: 575
Size:  74.7 KB

Gecici de bir kapak yaptık. Sıcak havalarda kurumasın, aşırı yağmurda fazla ıslanmasın.

Name:  k10.jpg
Views: 577
Size:  61.7 KB

ezo ve Kahraman43 beğendi.

Düzenleyen cetine : 27-09-2019 saat 09:23
Eski 27-09-2019, 00:59   #1314
Ağaç Dostu

2 gün sonra borudan sıcak hava ve su buharı çıkışı görülüyor.
Boru içerisindeki sıcaklık 50 C üzerinde

Name:  k9.jpg
Views: 516
Size:  30.4 KB

Elde kalan bir palete de 4 tane ayak çakarak bir çalışma tezgahı yaptım Gerçekten çok gerekli.

Name:  k11.jpg
Views: 483
Size:  55.6 KB

ezo, skanatlar ve eronur beğendi.

Düzenleyen cetine : 27-09-2019 saat 09:21
Eski 20-11-2019, 07:32   #1315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2019
merhaba,
Sıcak kompost için yılın hangi zamanları daha uygundur, sürekli yaşamadığım ve özellikle bahar aylarından sonra gittiğim küçük bir arazim var,bu aylarda bir kompost hazırlasam acaba bahara kadar fazla aktarmadan oluşumu tamamlanabilirmi ?Teşekkürler.

fezagencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 21:43   #1316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2020
merhaba. kompost yapımına yaklaşık 5-6 hafta önce başladım. allelopati hakkında bir bilgim yoktu. komşunun ceviz ağacının dökülen kuru yapraklarını toplayıp, parçalayıp, komposta ekleyip bir güzel karıştırmıştım. fakat ceviz allelopatik bitkilerden biriymiş ve sanırım komposta eklenmemesi gerekiyormuş. yaklaşık 1 metre yüksekliğinde malzeme biriktirmiştim. acaba acımadan hepsini çöpe mi dökmeliyim? kompost başarılı olursa içeriğindeki ceviz toprağa yarardan çok zarar mı verir?

ek olarak,

kahverengi malzemeleri tek seferde topluyorum fakat yeşil malzemeler yavaş yavaş birikiyor. dolayısıyla katmanları yeşiller biriktikçe ekleyerek oluşturdum. 6 hafta sonunda kabımı nihayet doldurabildim. henüz yanma başlamadı. ters düz edip karıştırsam yanma sürecini başlatmış olur muyum yoksa bu yöntemi izlememeli miydim? mutfak atıklarını çürümeden nasıl biriktirebilirim ki tek seferde eklemek için...

yanduyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 22:49   #1317
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2020
selamlar...Bu nasıl ilgi alaka her bir soruya cevaplar teşekkürler ...Sorum şu üstadım balkonda deldim büyük yoğurt kaplarını ve dediğiniz sıraya göre katmanları hazırladım..Toprak yok yere temas ediyor fayansa yani..Altına saksı koyup toprağa değse olur mu toprak olmazsa olmaz mı??
Son soru 10.000 kadar solucanım var evde bu çıkan gübreyi onlara versem ne olur* BU KONUDA BİR BİLGİ VEYA DUYUMUNUZ VAR MI??
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER BU BAŞLIK İÇİN....

hakanim_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 01:36   #1318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2020
Mine hanım üst üste ürün eklenerek yani her gün çıkan mutfak atığını diğerleri ile buluşturarak kompost yapılabilir mi ?**** bu yanlış bir uygulamamıdır?

yasemin özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2020, 14:47   #1319
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Merhabalar, öncelikle bilgi edindiğim tüm üyelere teşekkürü bir borç biliyorum. İyi ki varsınız. Evimin yakınında bulduğum 5 6 torba dolusu çim ile ilk kompostumu yapacağım. Yağmur olayı beni çok düşündürüyor. Bahçemiz eğimli olduğu için üzerine muşamba döşeyerek kurtulacağımı sanmıyorum. Sanırım zemin için bir yükseklik yapmam gerekecek. Kahverengi malzemeyi meşe ağacı yapraklarını elimde parçalayarak gidermeyi düşünüyorum. Bolca boyasız kağıdım ve kartonum da var. Umarım her şey yolunda gider çünkü ailemin hiç inancı yok. Kullanacağım alanım etrafını paletler ile kapadım. Belki zemine bir palet bulursam sorun çözülür. İyi günler diliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen azorka : 26-03-2020 saat 15:02 Neden: imla
azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 01:01   #1320
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Alanımı biraz düzenledim,yağmur suyundan etkilenmemek için palet ayarladım. Yan kısımları oluşturan paletleri birbirine çiviledim.Benim üstadlara bir sorum var. Kompostunuzun karışımını ayarladıktan sonra üzerine eklemeler yapıyor musunuz? Örneğin 1 gün geçtikten sonra yeşil malzeme koymak gibi? Fakir oynayacağı zaman davul patlarmış misali bugün İzmir yağmurlu. Yarın sıcaklığı kontrol edeceğim. Sıcaklık yoksa yeşili arttıracağım koku varsa kahverengi malzeme koyacağım.

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024