agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2014, 23:48   #1231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
teşekkürler sn meyvelitepe

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 15:32   #1232
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Arkadaşlar kompost yapmında kül kullanılabilir mi acaba? Kullanılabilirse de kahverengi malzeme olarak mı kullanılır?

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 16:56   #1233
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kül çok alkali bir malzeme olduğu için kullanmayın.

oma1453 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 23:38   #1234
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Teşekkürler sn. Meyvelitepe.

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 21:56   #1235
Yeni Üye

Yildirmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2010
Güzel paylaşım, herkese teşekkürler

Yildirmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 12:53   #1236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
kompost her hafta karıştırılmalı diye duymuştum doğru değil mi? birde komposta sonradan eklenti yapılamaz mı?

yyalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 20:48   #1237
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Evde kompost yapımına başlamaya karar verdim fakat 3-4 günlük çöpten bir kat anca oluşur günlük çıkan çöpleri poşetleyip dolaba atsam nasıl olur veya buzluğamı atsam dışarıda poşette dursa kokar birde karpuz kabuğuda var bunları blendırda parçalasaktamı dolaba atsak yoksa sonramı parçalarım nasıl bir yol izlemeliyim?

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 10:19   #1238
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Dün akşam üstü bende başladım sıcak kompost yapmaya genelde bahçelerinde yapanların başarıları resimlenmiş.Benimkide balkonda başaranlar arasında yerini alır inşallah bende resimlerimleri eklerim.Her nekadar yığın 1 metre olması lazım deselerde ben parada harcamadan eldeki imkanlarla 20 kg boya kovasını delik deşik ettim süreci resimledim ekleyeyim.Kullandığım malzemeler aşşağıda.

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 21-06-2015, 10:39   #1239
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Yukarıdada gördüğünüz gibi baya bir çeşit yaptık artık faydası olur zararı olur bakacağız aşılamaksa aşılamak ne varsa koydum içine .

Talaş fırınlanmış gürgenden toz şeklinde zımpara talaşı.Kolay eriyecek inşallah.
Yeşil malzemeyide 2-3 gündür evde biriktiriyordum dolapta saklıyordum hepsini güzelce blendır dan geçirdim çoğunluk karpuz doğal olarak.
Dün pazara gittim 2 poşette marul aldım atmışlar öylece yerlere.Hayatımda bu kadar marul doğrarmıyım daha bilmiyorum.Poşette göründüğü gibi değilmiş.

Yoğurdu sürekli ekşi denildiği için 1 gün önce dışarıya koydum artık ekşidiği kadar.Malzemeleri kat kat koyduğuma bakmayın ne koyduğum belli olsun diye öyle koydum.Resimledikten sonra karıştırdım hepsini güzelce çoğunluk marul ve karpuz olduğu için aralara su koymadım az damlattım sadace en üzte de 1 bardak koydum koymadım bakalım nasıl ilerleyecek süreç.

Kompost denemesi başarılıda olsa başarısızda olsa herkesin elinden geldiği kadar bu şekilde paylaşım yapması yerinde olur.Görsel ne kadar olursa yeni başlayacak kişiler o kadar daha iyi anlıyor.

Gelişmeleri paylaşırım, daha soğuk kompost ve enzim yapılacak.

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 21-06-2015, 14:25   #1240
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Az önce merak ettim kovanın ortasına ph ve ısı ölçerimi soktum sıcaklık 40 c , suyu az koyduğumu düşünerek çıkardım hem bir karıştırdım hemde 1 bardağa yakın su döktüm tıktım geri.

Soğuk kompost ve enzmim denemelerimide ekledim.
Enzim (Enzyme)
Fermantasyon ile gübre yapmak (soğuk kompost)

Eklenen Resimler

Vegy, extant958 ve kont314 beğendi.

Düzenleyen erkanbey : 23-06-2015 saat 20:54 Neden: Ekleme yapıldı
Eski 24-06-2015, 13:18   #1241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Çevremde milletin bahçesinden kesip attığı kurumuş otlar var. Bunları kahverengi malzeme olarak kullanabiliriz değil mi? Birde bunların tohumları kompost olurken yok olurlar mı yoksa özelliklerini korurular mı?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 23:57   #1242
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Kuru otları kahverengi malzeme yerine kullanabilirsiniz, içindeki yabani otlar fermentasyon işlemiyle yok olur kompostunuz kızışıp işlemi tamamalarsa.

Eski 25-06-2015, 08:43   #1243
Ağaç Dostu

Kafama bir şey takıldı. Planım bu hafta sonu yazlığa gittiğimde pazardan bir miktar sebze meyve atıkları toplayıp kompost yapmaktı. Ancak biraz düşününce bunlarda öyle ya da böyle kimyasal maddelerin kullanıldığı aklıma geldi. Sonuçta bunlar kompost yapılsa bile kalıntıları toprağa geçmez mi?

En iyisi etraftaki yeşil otları kesmek olacak galiba.

Eski 25-06-2015, 10:23   #1244
Ağaç Dostu

Ve son soru. Yazılarda gübrenin kahveringi malzeme olarak kullanılabileceği ve yeşil maddeyle karıştırılacağı yazılmış ancak değerlere baktığımızda ikisinin de azot oranı yüksek. Gübreyi taze kesilmiş çim gibi maddelerle değilde saman gibi kahverengi malzemeyle karıştırmak gerekmez mi?

Eski 28-06-2015, 17:48   #1245
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İki gün önce yani kompostu oluşturduktan dört gün sonra resimde görmüş olduğunuz halini kuru diye biraz ısladım aslında kuru olmadığını şimdi anlıyorum.Sürekli eksiliyor kaptaki kompost ama sıcaklık hiç artmıyor.

Bugün kovayı boşalttım az ağır koktu bu sefer suyu fazla olmuş neyse talaşla karıştırıp geri dolduruyordum birde ne görim beyaz beyaz bol sayıda kurtlarımız oluşmuş.Evin bir kurtlanması eksikti zaten doldurdum hepsini çuvala doğru çöpe.

Sıcak kompost'un en iyi kompost şekli olduğunu düşünmeme rağmen ev ortamında çok zor olduğuna kanaat getirdim her şeyi ayarında yapsan bile yığın çok cılız oluyor doğal olarakta ısınma başlamıyor.

Üç kulvardan yürüyordum zaten enzim ve soğuk kompost ta devam zaten onlardan artan posalarıda toprakla karıştırıp kompost haline getirebiliyor evde kullanan için bu iki seçenek daha az zahmetli kokusuz ve sonuç olarak aynı noktaya ulaşıyoruz Kompost.
Belki bir fark olabilir sıcak kompost ta ısınmayla yabani ot tohumları zararlılar ölüyor soğuk kompost ta belki ölmüyordur.Ama oradada asidik bir ortam oluşuyor sanırım ordada ölüyodurlar.

Sıcak kompost deneyen arkadaşlara başarılar diliyorum evde bu iş çok zor ben enzim ve soğuk komposta devam.

Eski 18-07-2015, 13:17   #1246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Mutfak Atıklarından Kompost Yapımı

Mutfak Atıklarından Kompost Yapımı

https://www.youtube.com/watch?v=gbVYvM3wvPk

Remlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 15:42   #1247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Şehir dışında küçük bir alanda sadece kişisel tüketim amaçlı minik bir yerde fideden domates biber salatalık yetiştiriyor. Yer olarak toprak kötü iklim kötü(sert) ürün var ama domates te verim düşük. Tek olumlu özelliği su şebekesinin varlığı ve 5 km çapta hiclikten başka hiç birşey olmaması(radyo vericileri var). Bende işe el atmaya karar verdim Öncelikli planım hibrit hazır fidelerden vazgeçip heirloom domateslere geçmek oldu. Toprak kurutulmuş bir bataklık. Kurutulalı 25 30 yıl geçmiş bir alan. Toprağın ek içelim kısmını zenginleştirmeyi planlıyorum. Ancak soğuk kompost mu sıcak kompost mu karar veremedim amacım toprağın organik madde miktarını ve diğer özelliklerini olumlu yönde geliştirmek.

MeyveliTepe beğendi.
atabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 22:28   #1248
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atabora Mesajı Göster
Şehir dışında küçük bir alanda sadece kişisel tüketim amaçlı minik bir yerde fideden domates biber salatalık yetiştiriyor. Yer olarak toprak kötü iklim kötü(sert) ürün var ama domates te verim düşük. Tek olumlu özelliği su şebekesinin varlığı ve 5 km çapta hiclikten başka hiç birşey olmaması(radyo vericileri var). Bende işe el atmaya karar verdim Öncelikli planım hibrit hazır fidelerden vazgeçip heirloom domateslere geçmek oldu. Toprak kurutulmuş bir bataklık. Kurutulalı 25 30 yıl geçmiş bir alan. Toprağın ek içelim kısmını zenginleştirmeyi planlıyorum. Ancak soğuk kompost mu sıcak kompost mu karar veremedim amacım toprağın organik madde miktarını ve diğer özelliklerini olumlu yönde geliştirmek.
Toprağı iyileştirmek için öncelikle bir toprak tahlili olsa iyi olur. Ona göre bir program izlenebilir. Öte yandan sebze adaları yaparsanız toprağınız nasıl olursa olsun iyi sebze yetiştirmeniz olanaklı olur.

Kompost sıcak mı, soğuk mu olsun sorusuna gelince, imkanlar çerçevesinde neden ikisi de olmasın.

atabora, Vegy ve Angel Aki beğendi.
Eski 16-08-2015, 00:07   #1249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Toprağı iyileştirmek için öncelikle bir toprak tahlili olsa iyi olur. Ona göre bir program izlenebilir. Öte yandan sebze adaları yaparsanız toprağınız nasıl olursa olsun iyi sebze yetiştirmeniz olanaklı olur.

Kompost sıcak mı, soğuk mu olsun sorusuna gelince, imkanlar çerçevesinde neden ikisi de olmasın.
Fide sayısı az(40) olduğu için aslında toprak analizi yaptırmayı pek düşünmüyorum. Bir de bir sorum olacak maya gibi malzemeleri sıcak fermantasyon da kullanılabilir mi? Verimli midir?

atabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2015, 01:26   #1250
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atabora Mesajı Göster
Fide sayısı az(40) olduğu için aslında toprak analizi yaptırmayı pek düşünmüyorum. Bir de bir sorum olacak maya gibi malzemeleri sıcak fermantasyon da kullanılabilir mi? Verimli midir?
Mayaya gerek yok. Sıcak kompostta en önemli parametreler malzeme karışımındaki karbon-azot oranının doğru olması, kompost yığınının oksijen alabilmesi ve yeterli nemdir.

atabora ve Vegy beğendi.
Eski 17-10-2015, 19:08   #1251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2015
Merhaba ziraatçi bir arkadaşım kompost yapımında çiğ balık artıklarını kullanabileceğimi söylemişti acaba deneyen var mı?

çiçekçikz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 20:00   #1252
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba bugün pazardan yeşil malzeme toplayarak ilk kez sıcak kompost denememin ilk adımını attım. Yarın kuru yapraklar toplanacak ayrıca Gürgen talaşı ve birazda yarı kompostlaşmış gürgen parçacıkları temin ettim. Em a yı 20 de 1 oranında sulandırıcam. Kompostu kirli çamaşır sepetinde yapmaya çalışacağım. Yeşil malzememde çoğunlukla karnıbahar ve lahana yaprağı var bu bir sorun yaratır mı?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 18:13   #1253
ezo
Ağaç Dostu

Maalesef kompostumda hiç ısınma olmuyor 24 saat oldu. Bir yerlerde yanlış yapıyorum ama nerde, nem konusunda olabilir ama sonuçta su fazla gelse alttaki deliklerden tahliye olurdu. Yeşil de az gözükmüyor acaba acelemi ediyorum, güneşe mi koysam bilemiyorum.

Eski 20-11-2015, 18:34   #1254
ezo
Ağaç Dostu

Bugün sepeti boşalttım biraz daha yeşillik ekledim, tam ortası biraz sıcaktı ama butun malzeme oldugu gibi duruyordu, koku sinek filan yok. Nemlendirip tekrar oldurdum.

Eski 27-11-2015, 23:03   #1255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2015
Evde Kompost Yapımı

https://www.youtube.com/watch?v=jb3AKzculzg

Biraz basit gibi görünüyor ama özet olarak anlatılmış. Evde pratik olarak yapılabilir.

Milla beğendi.
yeniçeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 14:01   #1256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
merhaba,
Tirilye'de yeni aldıgım ve daha once buyuk ihtimalle kimyasal gubre ve zirai zehirlerle donatılmıs, ancak yaklasık 3-4 senedir bakım yapılmayıp dolayısıyla ürün alınmayan zeytinligimi her ne pahasına olursa olsun organik bir sekilde gelistirmek istiyorum.
Basarili olunca da ( artık ne zaman olur bilemiyorum ) köydeki diger insanlarin pesimden gelecegini ummak istiyorum.
Ilk etapta 5,5 dönüm ve 140 agac olan bahcemin organik toprak oranini acilen arttirmak icin mumkun oldugunca cok kompost yapmak istiyorum.
Bunun bir kısmını Sn. Meyvelitepe nin salık verdigi ormandaki agaclarin dökülen yapraklarini cuvallara doldurmak suretiyle bahcemin muhtelif yerlerine bırakarak, bir kısmını da hayvan gubresi kullanarak yapmak istiyorum. Hayvan gubresine karsılık biraz yaprak biraz da parcalanmıs odun parcası kullanmak niyetindeyim.
Odunlarin bir kısmını bu aralar kesecegimiz piçlerden bir kısmını da budama sonucu cıkacak
odunlardan alacak olsam da yeterli olmayacak kanaatindeyim. ( Odunları parcalama makinesinde un ufak yapmak mantıklı degil mi ? )
Benim icin can alici soru su : Diger bahcelerde budama doneminde cıkan agaclar genelde yakılıyor, yakmayin bana verin desem herkesten toplarım da bu insanlarin tamami kimyasal kullanıyor agaclarında, burdaki zehir kompostuma gecer mi ? Kaş yapayım derken göz cıkarmayayım.

mimoza3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 14:06   #1257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
yine ben.
Topragi zenginlestirme calısmalarimın bir diger adimi da su donemlerde, Sn Meyvelitepe nin bir yazisindan aklımda kalan uygulamasi olan bakla ve yulaf ekmek olacak.
Bunun icin gec mi kaldım ? Yoksa ne zamana kadar dikebilirim ve ne zaman bunlari kesip tarlada bırakmam gerekiyor ? Yetistirdigimiz baklalardan hic yemeden topraga mi vermek zorundayız, o bolum anlamadıgımı da bu arada itiraf etmeliyim.

mimoza3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 21:46   #1258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Çok bilgilendirici olmuş Mine hanım...Ağaç kabuğu ve talş en koly ulaşabildiğim malzemeler.Teşekkürler.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 00:01   #1259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2013
Merhaba arkadaslar ,

İstanbuldaki evimizin bahcesine sebze adalari yapmak icin yola ciktim. Yaklasik 500 m2 olan alanin sebze adalari icin kompost yapimi ile baslamak istedim. Baba meslegim marangoz oldugundan talas bulmak konusunda sikinti cekmedim. Bahceme getirdigim 5 6 cuval kaba ve ince talaslari hafta sonu pazar kurulan semtimizden topladigim sebze arriklari ile birleatirdim ve sonuc muhtesem 1 hafta gecmesine ragmen kompost yari yariya azaldi ve curume basladi icine elimi soktugumda bir ara elim yaniyor sandim. Bu hafta tekrar kompostu harmanlayip aktardim 2 hafta sonra kompost hazir hale gelmisolur.

Simdi gelelim isin puf noktasina ... Bu forumu ve bir cok kaynaktan dderledigimbilgilerle yaptim bu kompostu. En onemli konu carbon oranlari burada ve bircok yerde bulabileceginiz carbon azot dengesini 30 a yakin bir oran yaptiginizda komppstun olmamasi kacinilmaz . birde katmanlar halinde degilde olabildigince homojen bir sekilde karisim yapin yani hersey karisik olsun . toplam kompostun 20 de 1 i kadarda yanmis gubre karistirirsaniz super olur.

Yakinda ressimleride ekliyecegim ins

tarik87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 01:31   #1260
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Merhaba, su kanallari ile (swale-berm yontemi) bulusturacagim toprak ortusunun ustune sirasiyla kompost/tohum(yonca)/saman atacagim. Toplamda 150 metrekupe yakin toprak kutlesinin uzerine kompost malzemesi gerekecek. Bu olcekte kompost malzemeyi satin alabilecegim bir kanal biliyor musunuz?
Ilerleyen zamanda kompostu kendim hazirliyor olacagim, ancak ilk yonca icin hizli bir cozume ihtiyacim var.

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024