agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2013, 13:08   #1201
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Siz teşhisi koymuşsunuz zaten. Kanımca kullandığınız çam iğneleri kompostu fazla asidik yapmış. Kompostunuzu asit seven bitkilerde kullanın derim (ortanca, açelya gibi).
Konuyu netten araştırdım çam ibrelerinin kompostu asidik yaptığı bir mit miş Evet çözünürken asidik oluyormuş ama sonra dengeleniyormuş ph. O halde menekşelerim neden öldü? Gübre fazla verilmesinin zararlı olduğu gibi kompostu fazla mı kaçırdım acaba da ondan mı böyle oldu?
Kompost güzelce olmuştu koyu renkli ve toprak kokuluydu...
Bu arada bu gazla bugün kompostları çevirdim.

yağmur beğendi.
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 13:17   #1202
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Dışarıda, üst üste konmuş eski lastiklerle yaptığım kompost kabı da aynen böyle oldu. İki günde bir, bir kürek bol larvalı çürüntüyü tavuklara veriyorum, izdiham yaşanıyor Müthiş bir protein kaynağı.
Ben de eski lastikleri kullanıyorum. Çok kullanışlı oluyor , aktararak çeviriyorum. Hava çok sıcak olduğundan üzerini örtüyorum. Bu konuda da araştırdığım kadarıyla çok tartışma var. Benim kanaatim haftada bir çevriliyorsa(havalanıyorsa) örtülmesinin iyi olduğu. Böylece nemini koruyor, ya da yağmurda çok ıslanmıyor vs. Aluminyum eski tepsileri kapak olarak kullanıyorum: İçleri de fırın gibi ısınıyor özellikle temmuz ağustos sıcağında resmen pişiriyordu. Siz de örtüyor musunuz yoksa üstleri açık mı?

Eklenen Resimler

justice ve loveforlife beğendi.
Eski 07-09-2013, 13:55   #1203
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir osb parçasını kapak olarak kullanıyorum

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 15:28   #1204
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
Konuyu netten araştırdım çam ibrelerinin kompostu asidik yaptığı bir mit miş Evet çözünürken asidik oluyormuş ama sonra dengeleniyormuş ph. O halde menekşelerim neden öldü? Gübre fazla verilmesinin zararlı olduğu gibi kompostu fazla mı kaçırdım acaba da ondan mı böyle oldu?
Kompost güzelce olmuştu koyu renkli ve toprak kokuluydu...
Bu arada bu gazla bugün kompostları çevirdim.
Teşekkür ederim, bugün yeni bir şey öğrendim. Çam iğnelerine burun kıvırıyordum artık onların da peşine düşeyim bari

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 20:02   #1205
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bu sene yeni evimizin bahçesindeki boş alanda mantolamada kullanılan sıva filesinden kompost kabı yapacağım Çayyolu ve Yaşamkent semtinden çıkan bütün çim ve diğer malzemelerin naklini sağlayıp kompost çalışmalarına hız vereceğim daha sonra elektrik destekli üfleyici makinasını alaraktan mini bir kompost tesisinin temellerini atacağım

justice ve pomodoro beğendi.
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 20:19   #1206
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2013
Kompost denememde son durum

Herkese tekrar merhaba,

kompost sürecinde yaşadıklarımı anlatmaya devam ediyorum.

inkero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 20:45   #1207
Ağaçsever

Herkese tekrar merhaba,

kompost sürecinde yaşadıklarımı anlatmaya devam ediyorum.

Mutfakta biriktirdiğim çöpleri balkondaki kompost kovasına taşımaya başladım fakat kovanın 1/10 u falan anca
dolmuştu.attığım çöplerde beyaz örümcek ağı şeklinde küflenme başlamıştı.biraz tereddür ettm ama kova attım. sonra üstüne de biraz toprak örttüm.2 gün sonra açtığımda ise küfler toprağıda sarmış ve sineklenme olmuş.bunun üzerine meyvelitepe ile yazıştım.beyaz küflerin bir sakıncası olmadığını ama sineklenme yaşanmaması gerektiğini söyledi ve üstünü toprakla iyice örtüp toprağı sıkıştırmamı söyledi.bunu yaptıktan sonra sineklenme bitti diyebilirim.ama kompostun doluluğu çok azdı ve pek fazla da çöp çıkkmıyordu.
bu arada çalıştığım sanayi sitesinden problu ( çubuk ) termometre aldım.
hava sıcaklığını 24*C ölçtüm. kompost sıcaklığı ise 25*C idi. ümidimi iyice kesmeye başladım.meyvelitepe soğuk kompost tavsiye etti.( bunu bi ara deneyceğim ).
bu arada istanbul'da yaşıyorum. TEM otoyolundan giderken gişelere gelmeden önce yol kenarından işçilerin çimleri biçtiğini gördüm. hemen ani bir dönüşle yanaştım ve siyah poşetlere doldurulmuş çimlerden işçilerin şaşkın bakışları arasında 1 adet aldım
eve getirdiğimde aynı bakış eşimin suratında da oluştu ******.
bir yanda kompost kovası bir yanda neredeyse 50lt çim poşeti. balkon tamamen dolmuştu.
gece kompost kovasına çimleri karıştırmak için elimi daldırdığımda sıcak olduğunu farkettim.
bunun üzerine termometreyi hemen daldırdım ve sıcaklık 51*C
tabi bende heyecan başladı. benim kompostu balkona boşalttım üzerine çimlerin bir kısmını döküp iyice harmanladım. artık kompostun küflü olmasına bakmadan elimi yüzümü daldırdım
karışımı tekrrar kovaya doldurdum sıcaklığı ölçtüm 34*C
3 saat sonra ise 36*C idi.
ertesi gün sabah sıcaklık 40*C oldu
aynı günün gecesinde ise tam 50*C'yi ölçtüm.

diğer poşette hala çim doluydu oradaki sıcaklık ise 34*C ye düşmüştü.zamanım olmadığı için çimleri apartmanın bahçesine indiremedim.
bu arada gaza gelip. istanbulun dışına çıkıp baraj kenarında tek tek koyun ve keçi gübresi topladım.
çimi almamın üstünden 3 gün geçtiğinde bahçeye indirdim. çimin boşattığımda içi beyaz küf içindeydi.
ve bi sürü plastik poşet pet falanda vardı. üsenmeden hepsini ayıkladım.
çimi iyice yaydım. biraz havalandırdım ve üstüne toprak attım.
kompost kovasındaki karışımı boşaltıp karıştırdım ve tekrar kovaya doldurdum.
daha sonra bahçedeki kuru yapraklardan biraz toplayıp çimin küf olmayan taraflarından karıştırarak kompost kovamı biraz daha doldurdum. son durum bu.
gelişmeleri aktaracağım.

merak ettiğim bir kaç konu var:
Sıcaklık beyaz küfleri bitirir mi ?
topladığım gübreleri komposta bu aşamada karıştırmalı mıyım
Sıcak kompostun içine evde mayaladığımız yoğurttan koysak süreci hızlandırır mı?
sıcak kompostta EM kullanman ın faydası var mıdıır?

Eski 15-09-2013, 12:08   #1208
Ağaçsever

kompostta son durum

2 gün önce kompostun derecesini ölçtüm ve sıcaklı 28 *C çıktı.
iyice karıştırdım.gübre ekledim ve ıslattım.
ertesi gün tekrar sıcaklığı ölçtüm 27*C fakat koyduğum gazete kağıtları yumurta kabukları duruyor. domates ve ssalatalık kabukları vs. yok olmuş.
acaba kompost olgunlaştı mı yoksa durdu. tekrar biçilmiş çim mi eklesem ?

Eski 15-09-2013, 18:39   #1209
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
sayın inkero aşamaları paylaşmanız çok güzel. sorularınıza ise bir önceki sayfada ben ve meyvelitepe cevap vermişti.

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 15:17   #1210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
Ben de eski lastikleri kullanıyorum. Çok kullanışlı oluyor , aktararak çeviriyorum. Hava çok sıcak olduğundan üzerini örtüyorum. Bu konuda da araştırdığım kadarıyla çok tartışma var. Benim kanaatim haftada bir çevriliyorsa(havalanıyorsa) örtülmesinin iyi olduğu. Böylece nemini koruyor, ya da yağmurda çok ıslanmıyor vs. Aluminyum eski tepsileri kapak olarak kullanıyorum: İçleri de fırın gibi ısınıyor özellikle temmuz ağustos sıcağında resmen pişiriyordu. Siz de örtüyor musunuz yoksa üstleri açık mı?
merak ettiğim içi o kadar ısınınca bakteriler ölmüyor mu? fırın gibi olması pek iyi birşeymiş gibi gelmedi bana. ben özellikle kurtçukların olması için yarı gölge bir yerde nemini koruyoarak çürütmeye çalışıyorum

justice beğendi.
bashak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 21:39   #1211
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bashak Mesajı Göster
merak ettiğim içi o kadar ısınınca bakteriler ölmüyor mu? fırın gibi olması pek iyi birşeymiş gibi gelmedi bana. ben özellikle kurtçukların olması için yarı gölge bir yerde nemini koruyoarak çürütmeye çalışıyorum
Bilmem Ben sıcak kompost yapıyorum . Böylelikle komposta karışan yabancı ot tohumları vs. olursa etkisiz hale gelyor. Ama bakteriler ölseler attığım artıklar komposta dönüşmezdi heralde... Kompostumda kurtçuk yok: şu ana kadar hiç görmedim. Sanırım siz soğuk kompost yapıyorsunuz ki oluşması uzun sürer ben ikliminde avantajını kullanarak 2 ayda kompostu kullanabiliyorum. ( sık çevirmek kaydıyla) Elbette nem şart.

justice ve yağmur beğendi.
Eski 26-09-2013, 21:42   #1212
Ağaçsever

Thumbs up Kompostta son vaziyetler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inkero Mesajı Göster
2 gün önce kompostun derecesini ölçtüm ve sıcaklı 28 *C çıktı.
iyice karıştırdım.gübre ekledim ve ıslattım.
ertesi gün tekrar sıcaklığı ölçtüm 27*C fakat koyduğum gazete kağıtları yumurta kabukları duruyor. domates ve ssalatalık kabukları vs. yok olmuş.
acaba kompost olgunlaştı mı yoksa durdu. tekrar biçilmiş çim mi eklesem ?
Kompostumla uzun süreden beri ilgilenememiştim. geçen gün bir açtımki tohumlar filizlenmiş.sıcaklıkta 25*C dolaylarında anladımki kompost oluşumu durmuş.
içinde hala gazete parçacıkları seçilebiliyor. biraz fazla nemli gibi geldi.
bie yerlerde hata yaptık sanırım.tekrar çim bulup kovadaki malzemelerle karıştırmalıyım sanırım.

bu arada bir firmadan california solucanı aldık. üreme hızları konusunda gerçekten şoktayız. bu hızla giderse yakında herkese solucan gönderebilirim.

Eski 29-09-2013, 20:45   #1213
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın inkero hangi firmadan aldınız özelden firmanın ismini atabilir misiniz?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 16:30   #1214
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Hiç bir yerde kompost kovası bulamayınca ilk kompost denememi apartmanın arka bahçesinde 80 cm lik bir çukur açarak başlattım. İçine mutfak artıklarını yaprak ve dal parçalarını koydum, kahverengi malzeme olarak parçalara yırttığım mukavvaları ve saksılarda kullanmış olduğum topraklardan koydum. apartmandakilerin koku vb şikayeti korkusundan kahverengi malzemeyi sanırım yeşile oranla fazla kaçırdım, en üstüne marangozdan edindiğim masif ağaç talaşını koyduktan sonra yağmur başlayınca naylonlarla örttüm ve o şekilde bıraktım. El bileğimi incittiğimden planladığım gibi karıştıramıyorum. Sıcaklığını da ölçmedim ama sıcaktan çok soğuk kompost oldu benimki sanırım. Bu durumda hiç karıştırmayıp baharda mı açmalıyım?

justice ve yağmur beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2013, 12:13   #1215
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Sadece söğüt yaprağı ve küçük hayvan yanmış gübresini karıştırıp ıslasam kompost olurmu ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 20:36   #1216
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

cevap veren yokmu bana

Eski 18-12-2013, 00:33   #1217
Yeni Üye

beyzaçiçek27's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2013
Sayın acemi cevizci ustalar daha iyi bilir ama benim bildiğim karbon, nem, azot oranının korunması gerekir. Yeşil Ler (yaprak, meyve artığı,otsu ve yarı otsu bitkiler) azot kaynağı, kurumuş ağaç dalları ve odunsu yapı ve onların talaşları karbon kaynağı , gübreler ve toprak da katalizör ve çürüme yapıcı bakteri üreme ve yaşam alanı kısaca diye biliyorum tabii nem ve havalandırma(oksijen) de önemli faktörler. Birtanesi eksik oldumu geç oluyor veya olmuyor diye biliyorum

beyzaçiçek27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 00:35   #1218
Yeni Üye

beyzaçiçek27's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2013
Sayın inkero solucanlar hakkında beni de bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar

beyzaçiçek27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 09:15   #1219
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

pazardan ghetirdiğim yeşil karnıbahar yapraklarını parçaladım söğüt, akasya ve kavak yapraklarınıda topladım sonra küçük hayvan yanmuış gübreside ekledim üçünü gzelce karıştırdım ve nemlendirdim ama kompost karışımımda ısı artışı olmuyor karnıbahar yeşil yaprağından mı kaynaklanıyor anlamadım gitti .!

Eski 21-01-2014, 15:14   #1220
Moderatör

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Hiç bir yerde kompost kovası bulamayınca ilk kompost denememi apartmanın arka bahçesinde 80 cm lik bir çukur açarak başlattım. İçine mutfak artıklarını yaprak ve dal parçalarını koydum, kahverengi malzeme olarak parçalara yırttığım mukavvaları ve saksılarda kullanmış olduğum topraklardan koydum. apartmandakilerin koku vb şikayeti korkusundan kahverengi malzemeyi sanırım yeşile oranla fazla kaçırdım, en üstüne marangozdan edindiğim masif ağaç talaşını koyduktan sonra yağmur başlayınca naylonlarla örttüm ve o şekilde bıraktım. El bileğimi incittiğimden planladığım gibi karıştıramıyorum. Sıcaklığını da ölçmedim ama sıcaktan çok soğuk kompost oldu benimki sanırım. Bu durumda hiç karıştırmayıp baharda mı açmalıyım?
Bugün kontrol etmek için kompostu açtım, görüntü resimdeki gibi, iri kalmış olan ceviz kabuğu parçaları dışında herşey ufalanmış görünüyor ama ıslak gibi biraz. Yani bu başlıktaki fotograflarda olduğu kadar kuru ve homojen olmamış gibi geldi bana o nedenle kürekle biraz karıştırıp kapattık, bu sırada bir iki tane iri yarı İstanbul solucanı gördük, burada epeyce çalışmışlar galiba. Üzerlerini kapattık birkaç hafta sonra tekrar bakıp çukuru boşaltacağız ve yeni malzeme koymayı düşünüyorum.

Umarım hazır olur ve de doğru yolda gidiyoruzdur.

Eklenen Resimler

cemo ve efeege beğendi.
Eski 21-01-2014, 15:22   #1221
Moderatör

Yakın çekim durum da bu fotograftaki gibi.. Büyük solucanlardan iki tane gördük. Yeşil yapraklar yakındaki defne ağacından çukuru kontrol ederken karıştı. Bunlar ve iri ceviz kabukları dışında herşey siyah kompostlaşmış gibi ama ıslak ve ağır görünüyor.

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
Eski 16-04-2014, 10:17   #1222
Yeni Üye

Mehmet Beşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Kompostlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Eklenti 129402

Kompost Nedir ? :
Kompost veya diğer deyişle komposto, bitkisel mutfak atıklarının, otların, dal, yaprak parçalarının kısacası tüm bitkisel artıkların ve hayvan gübrelerinin bir yere yığılarak çürütülmesinden meydana gelen, doğal bir gübredir.

Kompost Yapımı :

Kompost yapmak için herşeyden önce size küçük bir bahçe gerekmekte. Sonra aşagıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın,
Doğru kabı seçin, en doğrusu, yere açacağınız uygun büyüklükteki çukurdur, ya da tuğla, ahşap veyatel kafesten yapılmış olan kompost kutusu yapabilirsiniz, tabanı toprak olmalıdır. Bunlardan başka hazır kompost kutuları da satılmaktadır onları da kullanabilirsiniz.

Eklenti 129400

Bu da tuğla veya briketten yapılabilecek bir kompost kutusu.

Eklenti 129401

Hazır alabileceğiniz kompost kaplarına bir örnek

Elbette toprak içine kazılacak bir çukur veya hendeği de kompostlama işlemi için kullanabiliriz.

Kompostunuza neler koyabilirsiniz?

Yeşil malzeme (azot içeriği fazla olanlar)

Çim biçim artıkları,
Taze sebze meyve kabukları, artıkları,
Yaş taze otlar,
Çay atıkları,mutfak atıkları.
Yapraklar,
Taze çiftlik gübresi.

Kahverengi malzeme (Karbon sağlayanlar)

Dal parçaları,
Ağaç kabukları,
Testere tozu, talaş,
Çam ibreleri,
Kuru yapraklar,
Gazete kağıdı,
Saman, sap. vs.

Komposta neler konmaz?

Et, et ürünleri,
Süt ve süt ürünleri,
Kedi köpek dışkısı,
Yağlı yiyecek artıkları, yağ,
İşlenmiş kuşe, naylonlu, aluminyumlu vs. kağıtlar,
Tıbbi atıklar, çocuk bezleri, hijyenik pedler,
Gazete ve dergi kağıtları ( matbaa kimyasallarından dolayı),
Hastalık ve zararlı içeren bitki artıkları,
Üzerinde tohum olan yabancı otlar.

İyi bir kompostun sırrı Karbon /Azot oranının dengelenmesidir. Bunu basitçe kompost yığınınızı yaparken ayarlayacaksınız.

Yığınınızı kat kat hazırlamalısınız.

Yığını yapmaya kahverengi malzemeyle başlayın,
Hazırladığınız karışımı katlar halinde koymaya başlayabilirsiniz, 15 cm. yüksekliğinde kahverengi materyal, üzerine yine 15 cm. yüksekliğinde yeşil materyal koyunuz. Bir dirgen yardımıyla iki katı birbirine hafifçe karıştırın, düzeltin. Azotlu bir kimyasal gübreden elinizle tuz serper gibi üzerine serpin (bu fermentasyonu hızlandırır)

Sonra 3 cm. kadar bahçe toprağı koyun. Hazırladığınız katmanı sulayın.

Sonra yine bitkisel materyal ve yine toprak..., en üstüne ise toprak gelecek şekilde yığınınızı bitirin.

4 - 5 ay sonra gübreniz kullanıma hazır olacak. Bu arada ellemeniz de gerekmez. Gübrenizi doğanın ellerine bırakın.
Bitkisel artığınız çok bile olsa, yapacağınız yığının yüksekliği 1.2 m den fazla olmamalıdır.

Burada yığına koyacağınız dal, kabuk vs. parçalar mutlaka küçük parçalara ayrılmalıdır.Ülkemizde de artık dal ve bahçe çöpü parçalayıcıları satılmakta. Eğer, büyük bahçeli bir evde oturuyorsanız işinize çok yarayacaktır.

Sayın Mine Pakkaner verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bahsettiğiniz öğütücü makinaların her boyda olanları satılmaktadır. detaylar için Vermeer Makina San. Tic. Ltd. Şti. | Vermeer Türkiye adresini ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa bana sorabilirsiniz.
Saygılarımla....

Eklenen Resimler

Mehmet Beşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 19:26   #1223
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Geçen yaz kompost elde etmek için şu şekil bir yöntem uygulamıştım. 50 lt lik bir çöp kovası alıp kovanın tabanına ve yanlarına yarısına gelecek şekilde 6-7 cm aralıklarla delik açıp kovayı yarıya kadar toprağa gömmüştüm.

3-4 günde bir de mutfak artıklarını(sebze,meyve vs.yi) turunçgiller,yağlı yiyecekler,süt ürünleri hariç bu kovaya atarak üzerlerini de bir miktar talaşla örterek(arada sırada da toprak serperek) bu uygulamaya devam etmiştim.
1. kova dolduğunda ağzını kapatıp 2. kovaya geçmiş, o da dolduğunda bekleme aşamasına gelmiştim ki 5-6 aylık bu beklemenin sonucunda kompost hazır gibi görünmekte. Kovalardan hiçbir koku gelmiyor. Atık namına bir şey de kalmamış. Kahverengi renkte ince talaş tozu kalmış sadece.
Şimdi sizden yardım istediğim konu şu; bu kompostu en uygun şekilde nasıl değerlendirebilirim?( Saksıdaki süs bitkilerinde kullanabilir miyim, ağaçların dibindeki toprağa gübre gibi karıştırıp verebilir miyim? vs vs.)

Merakla bekliyorum cevaplarınızı.

FAKO ve ALİZ beğendi.

Düzenleyen eylülbelde : 16-04-2014 saat 19:31 Neden: imla hatası
eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 19:02   #1224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2013
EKPRES BIO-GUBRE (KOMPOST) NASIL ELDE EDILIR.

BIO-KOMPOST 16.4.2014 - Video Dailymotion

FAKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 18:28   #1225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
Merhabalar sizlere bir sorum olacak. Eşimle birlikte yaklaşık 3 ay önce evimizin balkonunda bir koblva hazırlayıp kompost yapmaya başladık. Amacımız sıcak kompost yapmaktı fakat kompostumuzu bir türlü ısıtamadık. Fakat yinede kompost süreci başarılı oldu ve atıklar koyu renkli toprağa dönüştü. Şimdi kompostumuzda bir sineklenme görülüyor bunu nasıl önleyebiliriz ve sebebi sizce ne olabilir. Şehir yaşamından ve yoğunluktan dolayı kahverengi malzeme oranımız boraz az kalıyor. Sizce bunun bir etkisi olabilir mi. Kısacası kompostumuzi ainwkten nasıl kurtarırız ve nasıl ısıtırız. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü çok emek harcadık ve duygusal bir bağ oluştu kompostla aramızda. Şimdi bu kadar uğraştıktan sonra çöpe dökmek istemiyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

denver143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 21:15   #1226
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
kompost gübre kullanımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylülbelde Mesajı Göster
Geçen yaz kompost elde etmek için şu şekil bir yöntem uygulamıştım. 50 lt lik bir çöp kovası alıp kovanın tabanına ve yanlarına yarısına gelecek şekilde 6-7 cm aralıklarla delik açıp kovayı yarıya kadar toprağa gömmüştüm.

3-4 günde bir de mutfak artıklarını(sebze,meyve vs.yi) turunçgiller,yağlı yiyecekler,süt ürünleri hariç bu kovaya atarak üzerlerini de bir miktar talaşla örterek(arada sırada da toprak serperek) bu uygulamaya devam etmiştim.
1. kova dolduğunda ağzını kapatıp 2. kovaya geçmiş, o da dolduğunda bekleme aşamasına gelmiştim ki 5-6 aylık bu beklemenin sonucunda kompost hazır gibi görünmekte. Kovalardan hiçbir koku gelmiyor. Atık namına bir şey de kalmamış. Kahverengi renkte ince talaş tozu kalmış sadece.
Şimdi sizden yardım istediğim konu şu; bu kompostu en uygun şekilde nasıl değerlendirebilirim?( Saksıdaki süs bitkilerinde kullanabilir miyim, ağaçların dibindeki toprağa gübre gibi karıştırıp verebilir miyim? vs vs.)

Merakla bekliyorum cevaplarınızı.
Sayın eylülbelde. Sizin yaptığınıza benzer bir uygulamayı ben de kendi bahçemde oluşturduğum ahşap sandık ile yapıyorum. Sizin attığınız atıklara ilave olarak, biçtiğim çimleri, bahçede ortaya çıkan her türlü yeşil bitki atıklarını da bu sandığa dolduruyorum. Bitki köklerini de üzerindeki toprak ile birlikte atıyorum. Bir yerde okumuştum; çürüme reaksiyonunu hızlandırmak için atıkların üzerine az miktarda normal gübre serpiyorum. İstenirse bu atıkların içine dal parçaları da kırpılmak suretiyle atılabilir. Reaksiyon; hava şartları, atık cinslerine bağlı olmak üzere 6-12 ay arasında tamamlanıyor. Buradan elde ettiğiniz gübreyi doğal gübreyi kullandığız gibi, bahçemizin her bölümünde rahatlıkla kullanabiliriz. Ne oranda kullanılacağı konusunda bir bilgiye rastlamadım, ancak gübre çiftlik gübresi kullanımı konusundaki kural burada da uygulanabilir. Ben öyle yapıyorum. Direkt saf olarak karışımsız kullandığımızda verimli olmuyor. İlgilenen diğer arkadaşlara:Koku yapmasını önlemek için üzerine kireç serpebilirsiniz. Komposteri koyacağınız yer güneş ışığını almayan bir yerde olursa daha uygun olur. Komposterinizi alttan kapaklı biçimde oluşturursanız, dolmasını beklemeden, zamanı geldiğinde, alttan güreyi alır, üstten doldurmaya devam edebilirsiniz. Başarılar.

ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 05:09   #1227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
iki yıldır 4. denemem.. bu sefer kesin ısınacak diyordum yine olmadı.

on gün önce 3-4 kg bakla yaprağı, 3 kg kadar çam talaşı, 2 kg kadar yanmış gübre, 3 kg kadar toprakla kompost yapma denememde de ilk günden bu yana ısı yok. ufak bir sıcaklık var ama öyle belirgin bir ısınma asla yok.

ilginç olanı bakla yaprakları neredeyse yok olmuş, karısım toprak kokuyor.. ama bu koku koydugum toprak-gübre kokusu mu bilemiyorum. ama zaten 10 günde kompost olmaz herhalde. olsa da ben niye şu ısınma olayını yaşayamıyorum??

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 10:28   #1228
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yaptığınız kompostta nitrojen (azot) az gelmiş. Yeşil malzemenin miktarı biraz daha fazla olmalı. Çam talaşı yerine daha çabuk dekompoze olacak bir malzeme kullanmanız iyi olur (saman, kepek vb.). Yanmış gübreyi 1-2 avuç ilave etmeniz yeterlidir. Toprak da ya hiç ilave etmeyin, ya da en fazla 1-2 avuç. Kompost sürecinde malzeme belli belirsiz nemli olmalı, iç kısmı fazla sıkışık da olmayıp hava alabiliyor olmalı.

YeniBON ve Angel Aki beğendi.
Eski 24-05-2014, 19:16   #1229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
sn meyvelitepe. teşekkür ederim, yeşili artıracağım.
başlangıçta ağırlık olarak kabaca oran ne olmalı. birebir gibi mi?

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 22:54   #1230
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Esas karbon nitrojen oranı 30:1 'dir. Fakat her malzemenin ayrı ayrı ve durumuna göre değişken karbon nitrojen oranları olduğu için toplam malzemede bunu tam hesaplamak çok zordur. Bu yüzden kabaca kullanılan ölçüler ve bu ölçülerin verdiği sonuçlarla edindiğiniz deneyim ile devam etmeniz gerekecek.

Başlangıç olarak, hacimce (ağırlıkça değil) 1,5 ölçü ince kıyılmış yeşil malzeme ve 1 ölçü çabuk dekompoze olan kahverengi malzeme ile başlayın. Sonucu görün, duruma göre ve gerekiyorsa birinden birini arttırıp azaltabilirsiniz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024