agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2012, 18:44   #1021
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
mdf değil bunlar ağaç talaşı ama ne ağacının talaşı allah bilir. evet onları bende okudum eğer yanılmıorsam çam talaşı hariç diğerlerine ok demişlerdi.

hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 19:08   #1022
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster
mdf değil bunlar ağaç talaşı ama ne ağacının talaşı allah bilir. evet onları bende okudum eğer yanılmıorsam çam talaşı hariç diğerlerine ok demişlerdi.

Selam.

Mesajım İslam jokere idi.
Alıntı yapmadan yazmamın sebebi hemen onun mesajının altına yanıt yazmamdan kaynaklanıyor.

Bir üstte ki mesaja yanıt yazıldığı zaman forumlarda alıntı yapılmaması gerekiyor genelde.

Not: Doğa Sporları ile ilgili büyük bir forumda yöneticiyim.
;d

Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 00:19   #1023
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Neden ama, nerede yanlış yaptık?

Merhaba efendim,

Yanlışınız var demedim efendim, sabır diledim sadece.

Kompost yapımında 2 ila 8 aya varabilen zamana gerek olduğu..

Hızlandırmak için neler yapılması gerektiği..

Telaşsız..

Ana heyecanınız çok takdire şâyân.

Sağlıkla kalın, kolay gelsin inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 00:58   #1024
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Birde talaş tozları sanki hiç kaybolmamış gibiydiler...
Sıcak kompost bile olsa ağaç talaşları kompost içinde kolay kolay kaybolmuyor. Bir yıl gibi beklemek gerekiyor...

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 02:00   #1025
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deretepeorg Mesajı Göster
Selam.

Mesajım İslam jokere idi.
Alıntı yapmadan yazmamın sebebi hemen onun mesajının altına yanıt yazmamdan kaynaklanıyor.

Bir üstte ki mesaja yanıt yazıldığı zaman forumlarda alıntı yapılmaması gerekiyor genelde.

Not: Doğa Sporları ile ilgili büyük bir forumda yöneticiyim.
;d
(Bazen sayfa değişince...

http://www.agaclar.net/forum/uzak-ba...i/20954-23.htm

geri gitmek zor geliyor...

Ya da araya biri siz yazarken yazmış oluyor; alıntıla/yaz daha iyi duruyor...)

mrduran beğendi.
Eski 13-09-2012, 12:19   #1026
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Alıntı:
Bizim kompost ne oldu.?

Evet evet bizim.

mrduran beğendi.
Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 09:04   #1027
Ağaç Dostu

"kız" tarafı yazıyor

sizin kompost valla iyidir nolsun. içindeki nalet talaşlar hala ilk günkü hallerindeler gözümün önüne anneme "dök dök dök anne talaştan kaçınma dediğim anlar gelio küçük bunlar zaten hemen erir" demekki neymiş öle boyda posda değilmiş keramet

efendim son halinden farkı pek yok talaşlar duruyor. hatta bir iki böcük lavra kabuğu bulduk üst kısımlarında havalandırma deliklerindne girdiklerini düşünüyoruz. bu arada her halde 1-2 tohum kaçmış araya üst kısımlarda filiz veren 5-6 yeşillik vardı önce bi sevindik sonra üzüldük gibi. çünkü bu karışım halaaaaaaaaa kahrerengi renkte siyah falan değil. valla sölemek istemiyorum ama başarısız olmuş olabiliriz. o değil de saatlerce sebze doğradığıma yanarım.

mrduran beğendi.
Eski 29-09-2012, 09:31   #1028
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Acele etmeyin
kompost agır olur
zamanla olacaktır
karıştırmanız gerekebilir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 12:14   #1029
Ağaç Dostu

Alıntı:
"kız" tarafı yazıyor :)

sizin kompost valla iyidir nolsun. içindeki nalet talaşlar hala ilk günkü hallerindeler gözümün önüne anneme "dök dök dök anne talaştan kaçınma dediğim anlar gelio küçük bunlar zaten hemen erir" demekki neymiş öle boyda posda değilmiş keramet

efendim son halinden farkı pek yok talaşlar duruyor. hatta bir iki böcük lavra kabuğu bulduk üst kısımlarında havalandırma deliklerindne girdiklerini düşünüyoruz. bu arada her halde 1-2 tohum kaçmış araya üst kısımlarda filiz veren 5-6 yeşillik vardı önce bi sevindik sonra üzüldük gibi. çünkü bu karışım halaaaaaaaaa kahrerengi renkte siyah falan değil. valla sölemek istemiyorum ama başarısız olmuş olabiliriz. o değil de saatlerce sebze doğradığıma yanarım.
Örtü altında durursa bu bahar gibi kaliteli mantarlar da olacaktır; buna 'oğlan' tarafı sevinebilir...

Name:  IMAG0014 [640x480] (2).jpg
Views: 1522
Size:  71.4 KB

otları yolmak gerekir...

başarısız değilsiniz sadece _ nalet_ talaş size zaman kaybettirecek... Bu şekli ile de toprağa karıştırıp kullanılabilir...

Eski 29-09-2012, 12:46   #1030
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dostlarım...
kompostu yapıyoruz ediyoruz
neticede ana gayemiz organik hazineyi kaybetmemek
yeniden toprak ile buluşturmaktır
kompostun fabrıkadan cıktıgı gibi tertemiz ve elenmiş olmasını beklemeye gerek yok
yarıdan çogu olgunlaştıysa sonbaharda kullanılabilir
doğada sürekli bir dönüşüm vardır
artık yoktur
kompost dünüşüm neticesinde besin olarak bitkiye ve meyveye dönüşecektir
kısaca kompost tam olmasa da özellikle meyvede hiç sıkıntı yapmadan kullanılabilir

Murat Öz ve mrduran beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 13:38   #1031
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
dostlarım...
kompostu yapıyoruz ediyoruz
neticede ana gayemiz organik hazineyi kaybetmemek
yeniden toprak ile buluşturmaktır
kompostun fabrıkadan cıktıgı gibi tertemiz ve elenmiş olmasını beklemeye gerek yok
yarıdan çogu olgunlaştıysa sonbaharda kullanılabilir
doğada sürekli bir dönüşüm vardır
artık yoktur
kompost dünüşüm neticesinde besin olarak bitkiye ve meyveye dönüşecektir
kısaca kompost tam olmasa da özellikle meyvede hiç sıkıntı yapmadan kullanılabilir
Yine de en ideal kompost; tüm bitki tohumlarından, ve tüm hastalıklarından arındırılmış, mineraller değerini kaybetmemiş olandır...

mrduran beğendi.
Eski 28-10-2012, 19:42   #1032
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Kapasite: 700 kg.
İçerik; Koyun, at, inek, güvercin gübresi.
Yanma ısısı 57º
Olgunlaşma süreci; Devam ediyor.

Yeşil malzeme; Isırgan otu, maydanoz, bal kabağı, yemeklik kabak, kıvırcık salata, üzüm, elma, şeftali, kayısı, erik, turp, kavun, karpuz kabukları, havuç, kereviz, patates.
Sokağımızda kurulan semt pazarından temin edildi.

Kahverengi malzeme; Kuru ot, kuru akasya, manolya, dut yaprakları, talaş, ceviz iç kabuğu, kepek
Özel malzeme; Ceviz iç kırıntıları, balık artığı.

Nemlendirme; Üzüm pekmezi maya karışımı, mavi yeşil alg. Yüksek basınçlı hava ile püskürtülerek.

Eklenen Resimler

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 18:52   #1033
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Arkadaşlar elimde şuan yaklaşık 3 ton çok taze ahır gübresi var bu gübreyi mart ayına kadar nasıl kaliteli kompost haline getirebilirim cevap yazanlara teşekkürler.

tuya beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 14:15   #1034
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Sevgili kompostçular,

!3.07.2012 tarihinde başladığımız ''kompost sevdamız''a bu gün itibariyle son verdim ve 4,5 ay sonra artık olmuştur diyerek bidondan boşaltıp eledim(982, 983, 984, 985, 986 no'lu hevesli meraklı nikiyle yazılmış mesajlarımız ve sonraki sayfalarda yer alan mesajlarımız)

Kompostun görüntüsü, kızımla ayrı düşünmemize neden oluyor. O ille siyah renk olacaktı diyor, bende kahverengi olması nedeniyle olmuş sayılabilir diyorum. İçine koyduğumuz talaşların ''çam'' olduğunu geçen hafta oduncuya sorup öğrendik. Ama artık yapacak birşey yok

Elerken talaşların hala, önceden dediğimiz gibi fındık ceviz kadar top halinde olduklarını gördüm. Onları ayırdım. Elenen kısım fena görünmüyor.

Resimleri akşam ya da yarın koyabileceğim

Şimdi bu durumda üstatlardan beklediğim bir kaç cevap var:

1-Bunu plastik, kapaklı büyük bidonlarda saklasam nasıl olur?(olmuşsa tabii)

2-Saksılarımda ne zaman kullanabilirim, beklemesi gerekir mi? ''

3-Resimleri gördüğünüzde olmamış derseniz, ne yapmam gerekir?

4-İçinde ki çam talaşı nedeniyle başka ne amaçla kullanabilirim?

Geçen hafta sitelerden gürgen ağacının talaş(3 torba) ve kabuklarını (2 torba) aldım. Gerekirse kullanabilrim.

Öneri ve uyarılarınızı şimdi veya resimlerden sonra merakla bekliyorum. Hafta içinde Ankara'nın yüksek yerlerine kar yağacakmış dendi. Ondan önce çok emek verdiğimiz kompostu ayarlamak telaşındayım.

Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Pusarık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 21:45   #1035
Ağaç Dostu

Merhaba efendim herkese iyi akşamlar,

Oğlumu ikna ettim, resimleri eklemesi için Akşam üstü çekmiştim umarım iyi çıkmışlardır.

1. resim: Elenmiş kompost, olup olmadığına üstatlar karar verecek

2. resim: Elenen komposttan arta kalanlar, aslında elimle ufaltıyordum ama çoğu çam talaşı diye sonra bıraktım. Bu kaba kısmı malç ya da başka amaçla kullanabilir miyim yoksa atayım mı?

3. resim: Elenmiş kompostu saklamak için koyduğum plastik bidonlar. Doğru bir seçim mi, değilse nasıl saklamalıyım?

Eski 01-12-2012, 21:46   #1036
Ağaç Dostu

Resimlerin devamı;

4-5-6. resimler: Yeni aldığım gürgen talaş(3 tane) ve kabuk(2tane) çuvalları. Kabukları bayağı bir küçültmem gerek. Aldığımda usta ağacı yeni soyuyordu ve kabuklar yumuşacıktı, bugün baktım bayağı sertleşmişler.

Eski 02-12-2012, 03:00   #1037
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
pusarık şunu söyliyebilirim saksıların alt kısmına elenmiş kabaları koyar üst kısmada ince kısmını koymanızı öneririm en azından ben öyle yapıyorum bazıları saksı içine taş felan koyuyor ben ise böyle kaba atıkları koyuyorum hem 1 2 yılda onlarda topraklaşır hemde o ara bana su haznesi olarakta görev yapar düşüncesindeyim

vede benim görüşüm çok güzel toprak elde etmiş gözüküyorsun

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 11:11   #1038
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pusarık Mesajı Göster
2. resim: Elenen komposttan arta kalanlar, aslında elimle ufaltıyordum ama çoğu çam talaşı diye sonra bıraktım. Bu kaba kısmı malç ya da başka amaçla kullanabilir miyim yoksa atayım mı?
Bence odunsu kısımları malçta kullanılır. Çam talaşı topaklarını da bir sonraki komposta starter olarak koyabilirsiniz, ben öyle yaptım.

Elenmiş kısım da bence olmuş. O kahverengi kompostu hafif ıslatırsanız rengi kararıyor biraz, kızınıza bir de o halini gösterin

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 11:27   #1039
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pusarık Mesajı Göster
...

3. resim: Elenmiş kompostu saklamak için koyduğum plastik bidonlar. Doğru bir seçim mi, değilse nasıl saklamalıyım?

Ve elenmiş kompost Sn. Çamtepe'nin dediği gibi nemli bir şekilde üzerine bir parça bez örtülüp, ağzı kapatılarak bekletilebilir...

Kompostunuz güzel görünüyor. Ana kızın başarısını kutlarım...

tuya, mrduran ve Pusarık beğendi.
Eski 09-12-2012, 11:48   #1040
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar iyi pazarlar,

Yeni kompostun hazırlığı içinde iken aklımıza bir soru takıldı. Kuru baklagillerden olan nohut ile beyaz ve barbunya fasülye çiğ halleriyle komposta katılır mı? Cevap evet olursa, yeşil mi kahverengi mi sayılacaklar?

Çaktırmadan 2 soru yaptık Üstatlar bizi bağışlar umuyoruz

Saygılar...

tuya ve mrduran beğendi.
Eski 09-12-2012, 12:51   #1041
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Yani bana sorarsanız kompostunuza kuru bakliyat katacak kadar zengin olmamanız lazım
Aşağıdaki besin değerlerine bakarsanız herhangi bir yeşil maddeye göre çok daha fazla protein (azot) içerdiğini görebilirsiniz

Adı.............: Barbunya
Ağırlık gr....: 100
Protein......: 22,9
Karbonhidrat: 63
Yağ…........: 1,2

Adı.............: Nohut
Protein......: 20,5
Karbonhidrat: 61
Yağ…........: 4,8

Adı.............: Ispanak
Protein......: 3,2
Karbonhidrat: 4,3
Yağ…........: 0,3
Kolestrol...: -
Kalori….....: 26

marul: 14 kalori; 0,9 gr. protein; 2,9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,9 gr. yağ;

tuya ve mrduran beğendi.
Eski 15-12-2012, 10:42   #1042
Ağaç Dostu

Merhaba, bugün hava pek soğuk ama terasta ki bazı döküntünün ortadan kalkması için ikinci kompost hazırlığını yapmak zorundaydık.

Küçük kare kutuda ki beyaz toz, yumurta kabuklarının un haline getirilmiş şekli)) Diğerleri çay posası ve bazı sebzelerin küçültülmüşleri... Naylonun üstünde ki ise bu sefer bulduğumuz gürgen talaşı.

Yazın mısırcıdan aldığım mısır koçan ve kabuklarını kupkuru olmuş gördüm. Son resimde eşit kesilmiş olanlar Bunları ufaltıp komposta katacağım. Lakin bu kuru halleri ile kahverengi kısım mı yoksa yeşil kısım mı sayılacaklar kararsız kaldım. Önerilerinizi bekliyorum. Saygılar...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Pusarık : 21-12-2012 saat 11:03
Eski 15-12-2012, 11:35   #1043
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Kuruduğu için azotu çok azalmıştır, C oranı artmıştır diye düşünüyorum.

Bakın Sn. Meyvelitepe'nin bir blog yazısında detaylı bir liste var. Mutlaka yol gösterici olacaktır:
Kara Altın -1 | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak

mrduran ve Pusarık beğendi.
Eski 15-12-2012, 11:41   #1044
Ağaç Dostu

Bolca karton kutumuz kalmıştı, üstlerinde boya ve parlak kısım olmayanlardan. İki büyük boy çöp torbası, mısır kabuğu almıştım mısırcıdan. Geçenlerde üç büyük torba gürgen talaşı buluvermiştim sitelerden (1036 nolu mesaj). Geriye marketten sebze ve meyveleri almak. Geçen sefer aldığım yer ne zaman isterseniz alabilirsiniz demişler, son derece yardımcı olmuşlardı Umarım bu kez de olurlar

Bir önce ki kompost yapımından, elendikten sonra 3 bidon kompost elde etmiştim. Bir kez daha 3 bidon olursa, bu yaz terasta ki ürünler bayağı verimli olacak demektir.

Teşekkürlerimizle

Bu konuda yıllar öncesinden bu güne değin bilgi ve tecrübelerini bizlere sunanlara, sayısız sorularımıza bıkmadan cevap verenlere, hatalarımızı görüp bizi ikaz ederek doğruyu yapmamızı sağlayanlara ve bizi beğenileriyle destekleyip şevkimizi artıranlara gönülden teşekkür ederiz....
Hevesli meraklı ve Pusarık

Düzenleyen Pusarık : 16-12-2012 saat 17:57
Eski 15-12-2012, 11:47   #1045
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Pusarık,

Sabah erken saatte (8 gibi) meyve sebze haline giderseniz bidonlarca (taze) atık organik madde bulabilirsiniz. Kapı kapı dolaşmanıza gerek yok

Selamlar

Ç.

Eski 15-12-2012, 15:20   #1046
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Kuruduğu için azotu çok azalmıştır, C oranı artmıştır diye düşünüyorum.

Bakın Sn. Meyvelitepe'nin bir blog yazısında detaylı bir liste var. Mutlaka yol gösterici olacaktır:
Kara Altın -1 | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak

Teşekkürler Sayın Çamtepe, ilk sefer faydalandığımız bir kaynaktı, lakin bugün acele ettiğim için hava soğumadan bitsin diye aklıma gelmedi blog.

Eski 15-12-2012, 15:30   #1047
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Pusarık,

Sabah erken saatte (8 gibi) meyve sebze haline giderseniz bidonlarca (taze) atık organik madde bulabilirsiniz. Kapı kapı dolaşmanıza gerek yok

Selamlar

Ç.

Oraya gitmeye de gerek kalmadı...şans yüzüme güldü bugün)

Pazara gittiğimizde bir tane beyaz lahana tezgahı, iki yerde de marul-maydanoz gibi yeşillikleri satan tezgahlarda karton kutular içine yığılmış yeşillikleri gördük. Bildiğiniz gibi pazarlarda, tezgaha konacak sebzelerin kesilen kısımları yere atılır, çöpçüler mayışmış artıkları zor toplarlardı.

Sanki bu kutulara benim geleceğimi bilip koymuşlardı... Hani derler ya gökte ararken yerde bulmak gibiydi...

Hava iyice soğuduğu için duramadım terasta yarım kaldı iş( Hasta olmayımda, boğazım ağrımaya başladı Tek seferde doldurayım diyordum bidonu ama yarın devam etmem çok sorun olmaz diye düşünüyorum....

Arkası yarın....)

Düzenleyen Pusarık : 21-12-2012 saat 11:02
Eski 16-12-2012, 16:43   #1048
Ağaç Dostu

Dünden devam:))
Pazarcıların, sanki benim için hazırladıkları sebzeler)

Eklenen Resimler

Çamtepe ve mrduran beğendi.
Eski 16-12-2012, 16:53   #1049
Ağaç Dostu

İşe başladık)

Zaten kesilmiş halde olan maydonoz ve diğer sebzeleri, kurduğum düzenekte biraz daha ufaltıp, masanın altına yerleştirdiğim karton kutuya attım)

Yolculukları başlayan malzemeyi bidonuma aktardım. Azar azar kesip aktardım ki, yeni yerlerine ve gürgencilere alışmaları kolay olsun Hava soğuk olduğu için, geçen seferki gibi yere serip onları mıncıklıyamadım Bu soğukta umarım iyi anlaşıp ateşlerini 70 derece yaparlar

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2012, 16:59   #1050
Ağaç Dostu

En zevkle yaptığım ise, ustaların onay verdiği, ilk göz ağrım olan komposttan katlar arasında birer kürek serpmek oldu

Arada gübre eklemeyi de unutmadım. Ayrıca bidonun 1/4'i, 2/4'si ve 3/4'ü dolduğunda, ağzını kapatıp karıştırma işlemini de yaptım ki, bir köşeye yığılan bir tür olmasın Yani üşenmeden sıkılmadan özene bezene yaptım. O'da bana aynı özenle cevap versin 3-4 ay sonra diye

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024