agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Doğu Anadolu Bölgesi
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2007, 15:30   #1
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Fritillaria imperialis (Ters lale, Ağlayan gelin)

Fritillaria imperialis

Name:  terslale1.jpg
Views: 12974
Size:  37.9 KB
Fotoğraf:http://www.gevas.gov.tr/foto_galeri/...20lale_JPG.jpg

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Liliopsida Batsch
Subclass : Liliidae J.H. Schaffn.
Order : Liliales Perleb
Family : Liliaceae Juss.
Genus : Fritillaria Linnaeus

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 09:46   #2
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Fritillaria imperialis
Ben çok özür dileyerek bir soru sormak istiyorum. Bu mesajlarınızın bazılarında bitkinin açıklaması var bazısı ise sadece isim içeriyor. Bir türlü anlayamadım neden??
Selamlar....

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 12:38   #3
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Elbettee...
Çok az kişi bana yardımcı oluyor, sırayla yavaşça yapmaya çalışıyorum. Önce fotoğraflarını bulup koymak ve sistematik hiyeraşisini yazmak, çiçek hakkındaki ilk bilgileri vermiş oluyor. Ama bazı çiçekler hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadığım da oluyor. Tamamını girip, eksik olanlarını da üniversitelerden yardım alarak tamamlamaya çalışacağım.

Eski 04-04-2007, 12:49   #4
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Name:  fritillaria-imperialis.jpg
Views: 19562
Size:  62.1 KB
Fotoğraf: http://grbook.com/garden-plans/fritillaria-imperialis.jpg

Ters lale Dünya'nın en değerli çiçeklerinden biridir. Dünyada bu cinse ait 100 tür vardır. Daha çok kuzey yarı kürede dağılım gösterirler.
Ters lalenin gövde boyu 30 ile 100 cm arasında değişmektedir. Soğanları hafif basıktır. Yapraklar gövdede kiremit dizilişlidir. Gövdenin üst yarısında dairesel dizilişli olup mızrak şeklindedir. Çiçekleri çan şeklinde olup 1 ile 5 adet arasında değişmektedir. Çiçek açma dönemleri iklim şartlarına göre mart ve nisan aylarıdır. Çiçek rengi kırmızı turuncu ve nadiren sarıdır.

Soğanların dikim zamanı 15 Eylül ile 30 Ekim arasında değişmektedir. Dikim zamanına kadar, serin, havadar, güneş görmeyen yerde korunmalıdır. İyi işlenmiş tarlaya veya bahçeye 20 - 25 cm lik sıra dikim yöntemiyle lale soğanları 7 - 10 cm derinliğe dikilir. Çok az olmak üzere iyi yanmış küçük baş hayvan gübresi kullanılabilir. Genelde sulanmaz. Şayet mevsim çok kurak giderse bahar ayında 15 günlük aralıklarla iki defa sulanabilir.

Çiçek açma zamanı mart-mayıs aylarıdır.

Geçmişte yaşamış Asurilerin, her sabah göbeğinden su çıkardığı için Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği sırada, Meryem ananın göz yaşlarından yere akan damlalarla yetiştiğine inanılan Ters Laleler, aynı zamanda Hıristiyan aleminin kutsal çiçeği olarak da kabul ediliyor.

Eski 04-04-2007, 12:57   #5
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Kusura bakmayın şimdi oldu, resim hızlı açılmadığı için yazıyı görüp kapıyormuşum.... Size kolay gelsin....

Eski 04-04-2007, 13:01   #6
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Kusura bakmayın şimdi oldu, resim hızlı açılmadığı için yazıyı görüp kapıyormuşum.... Size kolay gelsin....
Öyle olmadı, ben şimdi koydum o fotoğrafları ve bilgiyi.

Eski 04-04-2007, 13:04   #7
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Şimdi tam anladım, biraz zorlandım ama neyse!!..Bir daha bir bitki adı görürsem fotoğrafı varsa eklerim o zaman... Kolay gelsin..

Eski 04-04-2007, 13:18   #8
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Name:  terss lale.jpg
Views: 12470
Size:  30.8 KB
Fotoğraf:Servet Somuncuoğlu
Kendi çektiğiniz çözünürlüğü yüksek ve net fotoğraflardan koyabilirsiniz.

Ama daha çok çiçek hakkında bilgiye ihtiyacım oluyor.

Eski 01-06-2007, 01:21   #9
Doğa aşığı

Teknoral's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2006
Galeri: 11
Bu bitkinin tedavi amaçlı kullanılabilecek bir özelliği var mı acaba?

Teknoral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 00:09   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ters Lale'nin Bitki Özelikleri

Soğan: 7-8 cm çağında basık; yaprakları kiremit dizilişli.

Gövde boyu: 50-100 cm.

Yapraklar: 4-8 adet; parlak yeşil; gövdenin üst yarısında dairesel dizilişli; mızrak şeklinde.

Çiçekler: 5-12 adet çan şeklinde

Tepaller: 4-4.5 cm; kırmızı veya turuncu, bazen sarı, bal özü salgılayan bezler tepallerin tabanında, beyaz yuvarlak şekilli.

Kapsül: 1.5-2 cm; kanatlı.

Çiçek açma dönemi: mart-mayıs ayları arası

Kaynak: http://www.gefsgp.net/projeler/terslale/pe.html

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2011, 20:18   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Kadıköy' de geçen gün bir çiçekçinin tezgahında gördüm bu soğanı ve aldım( semt meydanlarında camekanlı, kiosk gibi çiçekçiler var artık onlardan birinde). 3 TL ye satıyorlardı. Resmi burdakine benziyordu çiçeğin. İri ve hafif basık bir soğan. Adam kasım-aralık filan dedi ekim için. Çok bilmiyordu galiba. Soğanı nasıl saklamalıyım filan diye sorduğumda pek anlamıyordu. Kardeşimin çantasına koymuştum soğanı ve kaç gündür unuttum. Meğer balkonda poşetin içinde bırakmış yere. Ne bilsin tabii. Birkaç gündür poşet içinde güneş filan da aldı. Soğan iyi durumda görünüyor ama birşey oldu mu acaba? Ben de doğrudan ayakkabı kutusuna koydum birşeye sarmadan kapağı da kapattım. Gazeteye filan mı sarmalıyım? Hava almalı mı( ayakkabı kutusunun kapağını da kapadım çünkü.)? Burada öğrendiğime göre eylül-ekim gibi ekmeliyim. İstanbul şartlarında da geçerlidir sanırım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 12:20   #12
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
TERS LALE İLE İLGİLİ BİR YAZI(İLGİLENENLER İÇİN) Hakkari ilimiz, Doğuanadolunun en uç noktasında yer alan iki ülkeye (İRAN,IRAK) sınırı olan serhat kentlerimizden birisidir.

Bünyesinde 3.000 metrenin üzerinde 30 un üzerinde dağ bulunması nedeniyle “Dağların Kenti“ olarak da bilinen Hakkari’de yoğun nüfus artışı , işsizlik ve eğitimsizlik, yıllardır süren terör belası, köyden kente göç gibi sosyal-kültürel problemler kentimiz için olumsuz bir imaj yaratmaktadır.

Biz bu yazımızda Hakkari’nin kamuoyunda bilinenler dışında, bir öteki yüzü olduğunu ve Hakkari’nin bilinmeyen yönlerini ön plana çıkarıp, ne tür güzellikleri koynunda yaşattığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hakkari, Dağların Kenti olma özelliği yanında, zengin bir doğaya ve bitki örtüsüne sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Zengin su kaynaklarına, geniş meralara, yaylalara platolara, derin vadilere ve Zap Suyu gibi Dünya’nın debisi en yüksek nehirlerinden birine sahiptir. Diğer taraftan çinko, demir, kurşun gibi zengin maden yataklarına sahiptir.

Geniş mera ve yaylalar organik ve organize hayvancılık, zengin çiçek florası nedeniyle organik arıcılık, dar ama henüz suni gübre ve ilaçla tanışmamış dingin topraklar organik tarım için son derece elverişlidir.

Doğası, Kış Turizmi, Yayla Turizmi, Dağcılık, Rafting, gibi gezi ve spor etkinlikleri için son derece elverişlidir. Dört mevsimin bir günde yaşandığı Berçelan Yaylaları, Cilo Dağları, Buzul Dağları, Sat Gölleri görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

Hakkari deyince asıl akla gelen “Ters Lale”dir. Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli yöresinde,doğal ortamda yetişmektedir.Ters Lale’nin ana vatanı(gen merkezi) Hakkari olarak bilinmektedir.Karlı dağların zirvesinde 1.400-2.500 rakımda, karların içinden filizlenen Ters Laleler, sarı, kırmızı, turuncu renkleriyle, kadife görünümlü dokusuyla kısa ömürlü ama dünyanın en nadide kır çiçeklerinden birisidir.Tıpkı kelebekler gibi.Bilindiği gibi kelebeklerde çok renkli ve sevimli canlılardır ancak ömürleri 2-14 gün sürmektedir. Doğa harikası olan Ters Laleler görenlerin gözlerini kamaştırmaktadır.

Ters Lale halk arasınada “Ağlayan Gelin“ , “Ağlayan Lale“ olarak da adlandırılmaktadır. Bir efsaneye göre, geçmişte Hakkari’de yaşayan Asuriler, Ters Lale’ye her sabah göbeğinden su yayması nedeniyle (Hz.İsa’nın çarmıha gerilmesi nedeniyle ağlayan Meryem Ananın gözyaşları ile yetiştiği inancıyla) “Ağlayan Lale“ adı vermişlerdir.Bu yüzden Hristiyan aleminde Ters Laleler kutsal çiçek olarak da anılmaktadır.

Soğanlı ve çok yıllık bir süs bitki olan “Ters Lale“ kış mevsiminin sonlarına doğru (karların erimeye başlamasıyla birlikte) mart ve nisan aylarında, çiçek açmaktadır. Sadece iki ay gibi kısa bir süre yaşayabilen bu çiçekler, yörede baharın müjdecisi olarak görülür. Boyları 60 ile 100 cm arasında değişen ve her dalında, bir çan gibi ters duran 3-8 arasında lale ve tepesinde yeşil yaprakları bulunmaktadır.Sarı, kırmızı ve turuncu renklerde açmaktadır.

Ters Lale, güzel görünümüyle park ve bahçeleri süslerken diğer yandan kozmetik sanayisinde ve ilaç sanayisinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Türk Mimarisinin en büyük eserlerinden birisi olan Selimiye Camisinde Ters Lale motifleri kullanılmıştır.Bu sayede Türk mimarlık tarihindeki yerini almıştır. İlimizin folklöründe ve kültüründe önemli bir yere sahip olan Ters Lale genç kızların elinde , çeyiz malzemelerine işlenmiş zengin bir motif oluşturmuştur. Yine türkülere konu olmuştur. Ünlü Halk Ozanımız Aşık Veysel şöyle seslenir: Lale der ki; “ Ey Allahım, benim boynum neden eğri?
Yardan ayrı düştüm gayrı, benden ala çiçek var mı? “
Ters Lale son dönemlerdeki aşırı talep ve kaçak söküm nedeniyle koruma altına alınmıştır.ilimiz ve bölgemizdeki illerde kültür ortamında yetiştirme çalışmaları sürmektedir.

İlimiz ve Ülkemiz için altın değerinde bir öneme sahip olan Ters Lale gibi doğa mirasını koruyalım. İlimizin ve Ülkemizin tanıtımında kullanalım Diğer taraftan kültür ortamında Ters Lale yetiştiriciliği teşvik edilerek gerek canlı çiçek olarak gerekse kozmetik ve ilaç sanayisinin hammaddesi olarak önemli bir pazara sahip olan bu ürünü destekleyerek ihracatı artıralım.

Hakkari’nin marka ürünleri olan balı, kilimi ve cevizinin yanınada “ Ters lale “ de tek başına marka olabilecek doğal bir ürünüdür. Ters Laleli hediyelik eşyalar (kupa,biblo,tabak v.b), kartpostallar, hatıra pulları üretilebilir. Özellikle sokak, park ve bahçe aydınlatmalarında, Ters Lale figürlü, lambaların kullanılması “Ters Lale“ yi ölümsüzleştirecek girişimlerdir.

Eşsiz doğa manzaralarıyla, balıyla, ceviziyle, kilimiyle, Ters Lalesiyle, zengin folklörüyle,kültürüyle, misafirperver halkıyla, bakir ve doğal yatırım olanaklarıyla (enerji, hayvancılık, madencilik, turizm, organik tarım ve genç iş gücü) Hakkari sizleri bekliyor.

Unutmayalım en uzak mesafeleri, engelleri aşmak ve en güzel dostlukları kurmak bir adımla başlar. Severseniz, her yer güzeldir. Gelin Hakkari’ye birde bu pencereden ve bu gözle bakalım!

Hakkari, 22 Mart 2007
Abdullah KIRIM

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 11:47   #13
çavdaroğlu

çavdaroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2007
Ters lale

Bazen soğanları ekmeye hazır olmadığınız zamanlarda almanız gerekebilir. Fakat en iyisi soğanları aldıktan hemen sonra ekmenizdir. Eğer beklemeniz gerekirse güneş ışığı olmayan serin ve kuru bir yerde saklayın.Bazıları soğanları buzdolabında olgun meyvelerden ayrı saklar.Eğer doğru yerde saklanırsa haftalar hatta aylar boyunca bu işe yarayabilir.Fakat fazla bekletmeyin.En ideali sonbahardaki kök gelişiminden 6 hafta önce ekmektir.
En uygunu toprak sıcaklığı 16 derecenin altındayken soğanları ekmektir.Eğer 6 haftalık süreyi geçirirseniz toprak donmuşken kazmanız zor olabilir(sulamayı unutmayın).Baharda sonuç almak için sonbaharda ekmelisiniz,Geç ekilse bile soğanlar baharda açmak için programlanmış olduklarından ellerinden geleni yapıp açmaya çalışırlar.

alıntı:.:: Asya Lale ::.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Kadıköy' de geçen gün bir çiçekçinin tezgahında gördüm bu soğanı ve aldım( semt meydanlarında camekanlı, kiosk gibi çiçekçiler var artık onlardan birinde). 3 TL ye satıyorlardı. Resmi burdakine benziyordu çiçeğin. İri ve hafif basık bir soğan. Adam kasım-aralık filan dedi ekim için. Çok bilmiyordu galiba. Soğanı nasıl saklamalıyım filan diye sorduğumda pek anlamıyordu. Kardeşimin çantasına koymuştum soğanı ve kaç gündür unuttum. Meğer balkonda poşetin içinde bırakmış yere. Ne bilsin tabii. Birkaç gündür poşet içinde güneş filan da aldı. Soğan iyi durumda görünüyor ama birşey oldu mu acaba? Ben de doğrudan ayakkabı kutusuna koydum birşeye sarmadan kapağı da kapattım. Gazeteye filan mı sarmalıyım? Hava almalı mı( ayakkabı kutusunun kapağını da kapadım çünkü.)? Burada öğrendiğime göre eylül-ekim gibi ekmeliyim. İstanbul şartlarında da geçerlidir sanırım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

çavdaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 01:26   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Teşekkür ederim. Ayakkabı kutusuna koydum demiştim ya, bu kutuyu da ayakkabılığa koymuştum. gölge bir yer olduğu için.Kaç gündüroradan bir koku geliyor kapağı her açtığımda. Ayakkabılar kokuyor sandım. Hatta plastik bir terlikten şüphe ettim günlerce. Sonra dank etti ve soğan aklıma geldi. Meğer soğan kokuyormuş Kapağı açınca bir baktım soğanın altından kökler salmaya başlamış. Bu haftasonu hemen ekicem bu soğanı. Sağlıklı görünüyor. Çürüme belirtisi yoktu. Soğanı ekince evin içinde mi tutmalıyım saksıyı yoksa balkonda mı? Zehirli gaz saldığını okudum forumda. hatta o kokuyu soludum işte kaç gün boyunca sanırım

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 13:42   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2012
balıkesirde yetişir mi bu çiçek

yedi_dolunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 09:22   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Fotoğraf: Yakup Selman Efe
Kanada'nın Victoria şehrinde Beacon Hill parkında ters laleler. Nisan 2014.

serefefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024