agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2006, 13:56   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2006
Hayır kullandığım menba suyunun değerleri, yağmur yağsa şöyle bi.. en doğru şekliyle sulamayı istiyorum. Buarada kendileri bir kaza geçirdi dün gece. Bir hain çiçeğimi yere düşürdü toprağı tamamen boşaldı. Yeniden yerleştirirken neye dikkat etmem gerekiyor? Bu konuda pek birşey bilmiyorum, bakındım ama bulamadım ya da öylesine yerleştirmek gerekiyor da ben mi fazla ayrıntı düşünüyorum, bilemiyorum. Mesela yeşil kökler saksının en dibine gelebilir mi yoksa en alta biraz toprak koymak gerekir mi?

esref_saati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2006, 14:34   #92
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ok madem saksı devrildi şapka düştü kel göründü
şu etapda ölü kökleri kesmek en uygunu olur ancak ölü kökü tanımak da bir tür denyim işi. bazı büzüşmüş ler ölü kök olamıyacağı gibi ucu yeşil taze görünen kökler bitkiye birleştiği yerden kırılmış çürümüş de olabilir ki, bunları da kesip uzkalaştırmak gerekir. toprak eklemek derken tabii ki burdaki toprak kavramı bildik bahçe toprağından çok uzak. vede saksıya ekimde toprağı sıkıştırmadan titretme hareketleri ile fazla esnek olmıyan kök aralarını doldurmasını sağlarken fazlada sıkıştırmamaya özen gösterin.
kestiğiniz yerlere tabii kömür tozu uygulaması obligatorik.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2006, 21:11   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2006
Verdiğiniz bilgiler ışığında işlemi gerçekleştirdim Yardımlarınız için teşekkür ederim..

esref_saati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 22:09   #94
Kaybettik...

praecox's Avatar

Phalaenopsis'e tekrar çiçek açtırmak için ekdeki çizim gibi sapın alt tarafından başlıyarak takribi 2/3 ün denk gelen açılmamış gözün 1 cm kadar üstünden... veya açtığı ilk çiçekli gözden gövdeye doğru inerken ilk açılmamış gözün üzerinden temiz bir makasla kesin. resim çizim olduğundan çiçek sapının orantıları uymayabilir. ok işareti gözü belirtmekde kırmızı çizgi de kesmeniz gereken yeri işaretlemektedir.
Name:  phalaeCschnitt.jpg
Views: 17671
Size:  16.8 KB
saygılar.

Eski 13-02-2007, 14:24   #95
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
merhaba ben sitenize yeni üye oldum 1 ay önce bana orkide hediye geldi. sitenizle tanışana kadar orkideler hakkında bilgim yoktu ve ben bir hata yaptıp orkide saksısını değiştirdim ve normal çiçek topragına diktim. şimdi torağını değiştircem ne yapmam gerek ?
şimdiden teşekkür ederim.

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 15:13   #96
Kaybettik...

praecox's Avatar

orkide substratı (saksı harcı)

Orkideniz tahminen Phalaenopsis'dir. Hemen saksıdan kökleri kopartmadan zedelemeden çıkartın bol su ile dikkatlice yıkayıp bir kağıt havluda kuruması için bir gece bekletin ertesi gün uygun boyundaki "saydam" saksıya orkide "substratına" dikin. Terkibini bir daha yazayım.:

%60 çam ağacı kabuğu
%30 torf
%10 mangal kömürü kırınıtsı

Saksıya orkideyi oturtuktan sonra bu substrat karışımı asla parmağınızla bastırmak sureti ile tıkar gibi sıkıştırmayın. Sadece saksıyı küçük titretme darbeleri ile toprağın kendiliğinden kök aralarına girmesini sağlayın. asla üzerinden bastırıp sıkıştırmayın. Bir gün sonra sulama yapın...!
Bu hemen temin edebileceğiniz hercai bir orkide "toprağı" karışımıdır. Hazır karışımlar da bulabileceğiniz gibi bunların fazla torf ağırlıklı değil fıstık çamı kabuğu (reçinesiz), bazında karışım olmasına da özen gösterin.

Saygılar

Eski 13-02-2007, 15:20   #97
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
SAKSI DEĞİŞTİRME: Bitki sağlıklı görünüyorsa mümkün olduğu kadar saksı değiştirilmemelidir. (Ancak 2-3 yılda bir gerekir) Saksıdan çıkan birkaç kök önemli değildir. Değiştirme yapılacaksa çiçeksiz bir döneme denk getirilir. (Normal toprak kullanılmaz. Bulunabilirse orkide için hazırlanmış özel torf kullanılmalıdır.( ağaç kabuğu, yaprak çürüntüsü, yosun ve bitkisel kömürden hazırlanmış karışımlardır).
Uygun torf bulunamazsa bahçe ürünleri satan her yerde bulunabilen hindistan cevizi lifleri kullanılabilir. (Bakınız:HİNDİSTAN CEVİZİ TORFU)

ben müzeyyen nazlı hanım internetten yaptıgım araştırmalar sonucu bunları buldum ama size en kısa sürede cevap verecekledır.bende saksı değiştirdim ama sadece çam kabuğu koydum malum şeffaf saksı bulmak o kadar zor ki toprak bulamadım o yüzden böyle bir yol seçtim bene soracaktım hatta orkidelerin resmini çektim göndermek için. saygılar insallah kurtarırız.

orkide müz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 15:39   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
piyasada benim bildiğim steril çam kabuğu yok...Nasıl bulunacak?

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 16:09   #99
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çiğdem nazlı ve Orkide müz hoşgeldiniz,

Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına bakmanızı rica ederiz, Türkçe bizim için çok önemli.

Sonra da bu başlıkta kendinizi tanıtınız.

Forumu kolay kullanmakla ilgili ipuçlarını da Üyeler için Kullanım Kılavuzu başlığında bulabilirsiniz.

Paylaşımınız bol olsun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 16:36   #100
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

teşekkürederim Müzeyyen hanım
inşallah önerdiğiniz toprakları bulabilirim

Eski 13-02-2007, 17:02   #101
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Önemli değil nazlı hanım.Yalnız yedinci sayfada sayın praecox daha ayrıtılı bir bilgi vermiş. Ben size gönderdiklerimi internetten bulmuştum siz lütfen sn. praecox un söylediklerini dikkate alın tanıştığımıza sevindim Saygılar nazlı hanım

Düzenleyen orkide müz : 21-02-2007 saat 16:39
Eski 13-02-2007, 18:22   #102
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çiğdem Hanım, sadece cümle başındaki harfleri büyük yazsanız yeter. Her kelimeyi büyük harfle başlatmanız gerekmez.

Eski 13-02-2007, 18:24   #103
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Tamam bundan sonra daha özenli olucağım bu konuda.

Eski 13-02-2007, 18:25   #104
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Teşekkürler.

Eski 13-02-2007, 20:10   #105
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

[ATTACH]7209[/ATTACH)
Merhaba,
Bu benim çicek açacak olan orkidem.Toprağını 1 ay önce değiştirdim.Sadece çam kabuğu koydum ,çünkü ne internette ne de çiçekçilerde özel toprağını bulamadım.
Name:  Photo-0231.jpg
Views: 10835
Size:  38.7 KB
Bu da diğeri çok suladım bir zamanlar.Eski topraktan beyaz kurtlar çıktı.
Ayrıca sormak istediğim birşey var çiçek coşturan sıvılar satılıyor bundan kullansam zarar verir mi?Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 14-02-2007, 10:35   #106
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın orkide muz,

birinci resimdeki çiftli phalaenopsis bitkisi ciddi bir beslenme sorunu geçirmiş büyük bir ihtimallede kökler tuzlanmış işlev göremez olmuş vede kurumuş. sonradan bunu atlatmış gibi görnüyor ise de yeni kök oluşumları gecikmeli olarak gelişmektedir.
her iki saksının da drenaj deliklerinin olmadığını var sayıyorum hal böyle ise çürümeye azami dikkat gösterin bu arada saydam bir saksı kullanmanızı öneririm. ancak diğer arkadaşımızın da belirtiği gibi deliksiz bir cam saksı da şu etapda salık vermem deliksiz cam kaplar en iyi saksı harcı gerektirmeyen vanda türleri için uygun olur.

saygılarımla

Eski 14-02-2007, 12:51   #107
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Saksı

Sayın Praeox,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Saksıyı şeffaf bulamadığım için bu yolu seçmiştim , 5 litrelik su şişelerini kesip diksem olur mu?
Çiftli phalaenopsisin köklerine baktım üstlerden yaklaşık 8 tane yeni kök vermiş ,bu iyiye işaret mi?
Tuzlanmayı önlemek için ne yapabilirim?
Sararmış olan yaprağı kesmelimiyim ,düzelme ihtimali varmı?
SAYGILAR

Eski 14-02-2007, 19:55   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-07-2006
Ben orkidemi geçen çiçeklenme döneminden sonra çiçeklenen dallarını bir kaç cm kestim daha sonra 9 tomurcuk verdi ama sadece 2 çiçek açtı, o çiçekler de düştü tomurcuklarda da hiç ilerleme yok, acaba dalları tekrar keseyim mi? yoksa tpmurcuklu olanlar dursun mu?
Saksı harcını da değiştirmek istiyorum ama fıstık çamı kabuğunu nereden temin edebilirim? geçenlerde bir dükkan ağaç dallarını kırıp kırıp **** kestane kabuğunu bir hafta suda bekletip saksıya koyabileceğimi söyledi ama pek güvnemedim.

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 00:07   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Sayın Bitkiseli,
Bence tomurcuklu dalınız dursun. Saksı harcı için çam kabuğu şart değil. Elenmiş süper iri perlit ( satış paketinin üzerinde öyle belirtiliyor) de işinizi görür. Hatta organik madde olmaması nedeniyle, zaman içinde zararlı küf ve böceklerin gelişmesne de engel olur. Gübreleme yapıldığında, her gübreleme öncesi perliti 2-3 kez yıkayıp bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarının perlitten uzaklaştırılması gerekir. Aksi taktirde biriken gübre nedeniyle bitkinizin kökleri ölecektir. Phalaenopsis için genelde 0,5-0,7 g/litre (memba suyu içerisinde eritilecek, çünkü mineral tuz içeriği genelde az olur) 15-15-15 **** 10-10-10 NPK (azot - fosfor- potasyum) mikro elementli kompoze gübre ile gübrelemeniz iyi sonuç verir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 10:18   #110
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide müz Mesajı Göster
Sayın Praeox,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Saksıyı şeffaf bulamadığım için bu yolu seçmiştim , 5 litrelik su şişelerini kesip diksem olur mu?
Çiftli phalaenopsisin köklerine baktım üstlerden yaklaşık 8 tane yeni kök vermiş ,bu iyiye işaret mi?
Tuzlanmayı önlemek için ne yapabilirim?
Sararmış olan yaprağı kesmelimiyim ,düzelme ihtimali varmı?
SAYGILAR
Sayın orkide müz,

yeni kökler vermesi iyiye bir işarettir lakin bu köklerin yukarı doğru kıvrılması da değişik bir anlam içerir. Tüm diğer bitkilerde olduğu gibi bir yaprak bir kez sarrardı mı asla bir daha düzelmez, ancak bunu kesmenizi de şimdi salık veremem en iyisi bu yaprağın kendiliğinden adeta ayrım yeri varmış gibi bir dibine yakın bir yerden kendiliğinden atmasını bekleyin. tuzlanmayı önlemek için ise az tuzlu kireçsiz ılık bir su ile ayda bir kez saksıyı yıkarcasına üsten sulayıp altan çıkan suyu dökmektir.
Saydam pet şişe konusunda ise, evet kullanabilirsiniz bende 12 cm den yukarı veya aşağı (TR'de bulamadığımdan) saydam saksı gereksinimi çirkin de dursa bu yoldan karşılıyorum. o tarz bir dikimin tek menfi yönü estetiktir.
saf perlite ekimi ben şahsen amatörlere pek de salık veremiyorum bu tamamen bir hydroponik besleme yöntemi olduğu için değil uygun gübreyi bulmak, seçmek, burda kullanılması gereken saf su veya yağmur suyu, ama iyisi mi RO suyu her evde bulunamıyacağı gibi iletkenlik ölçer de olamıyabilir. bunlar olmadan bitkiyi bu tür hydroponik bir bakımla gereksiz deneylere atmak tabii bakıcının kendi seçimi olacaktır.

saygılarımla

Düzenleyen praecox : 16-02-2007 saat 12:52 Neden: ek
Eski 18-02-2007, 13:27   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
Thumbs down

Merhaba;

Benim Phalaenopsis türünde bir orkidem var. Orkidemi yaklaşık olarak 3 ay önce aldım. Orkidemi haftada bir 1 gün bekletilmiş su ile suluyorum ve saksı tabağında birikmiş olan suyu döküyorum. Ayrıca 2 ayda bir de vilmorin'in orkide besini ile tarifinde belirttiği gibi besliyorum. Orkidem 2 aydır gayet güzel bir şekilde yaşıyordu. Ancak 2 hafta boyunca gece yarılarına kadar çalışmak zorunda kaldım ve orkidemin sulamasını ihmal ettim. Şimdi orkidemin uçları sarardı. Normal sulama düzenime döndüm ancak uçları düzelmiyor. Problemin sulamadan kaynaklandığından da emin olamıyorum aslında. Aşağıdaki resimlere bakıp bana fikir verebilir misiniz?

Teşekkürler

miyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 15:26   #112
Kaybettik...

praecox's Avatar

Orkideniz burdan göründüğü kadarı ile çok sağlıklı ancak sizin de yazdığınız gibi sulamalrdaki aksama çiçeklerini döküm çiçek sapından başlıyan bir erken kuruma oluşmuş bunun bir sakıncası yok sadece o çiçek dallarını geriye doğru yeşil kalmış gözlerine kadar budarsanız, ya bu sene yeniden o gözlerden çiçeklenmeye başlıyabilir veyada çok normal bir durum olarak çiçek sapları tamamen dibine kadar da kuruyabilir. her iki durum da çok doğaldır ne yaparsam çiçek açar ne yaparsam yavru verir gibilerden tam bir şey söylemek mümkün değil. burda önemli olan çiçek goncalarını az ışık almasından mütevellit dökmemesine tekrardan dikkat etmeniz.
Sizin de teyid edeceğiniz gibi burda çıkarabileceğimiz ek bir bilgi de şu ki bazı noktalara dikkat eder isek orkideler oldukçada dayanıklı, güzel ve kalıcı çiçekler açan salon bitkileridir.

Eski 18-02-2007, 15:38   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
Teşekkür ederim praecox. Eyvah, orkidem ölüyor diye panik olmuştum , içimi rahatlattınız. Bundan sonra sulamaları aksatmamaya dikkat edeceğim. İyi pazarlar...

miyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 03:11   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Quardi Mesajı Göster
ben şimdiye dek hiç düzenli sulamamıştım çok önemliymiş şimdi okudum
kestim anlatılan şekilde orkide saplarımı.
endişeliyim ama tekrar ordan filizleneceği konusunda.
içimi bu konuda rahatlatabilecek olan var mı?
kuruyacak diye uçlarından, kara kara düşünüyorum...
öyle olur mu.. olmaması için bişey yapmam gerekli mi?
Uçlardan kuruyabilir, ama kurumayabilirde. Fakat dert etmenin anlamı yok. Seneye gövdesinden tekrar çiçek sapı oluşturabilir. Phalaenopsislerin çiçeklenmelerini uyarmak için 17-18°C sıcaklıkta tutlmaları gerekir. Eğer sıcaklığı 22 ve üzerinde tutarsanız bu uyur gözlerden, Keiki tabir edilen yavru bir bitkinin geliştiğini görebilirsiniz, bu tür gelişmeyi uyartmak için sitokinin türü ( örneğin, benziladenin) bir hormonun bu uyur gözler üzerine uygulanması gerekir. Promalin adıyla zirai ilaç bayiilerinde satılıyor ( benziladenin + gibberelik asit). 10mg/l benzil adenin yeterli olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 11:04   #115
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Uçlardan kuruyabilir, ama kurumayabilirde. Fakat dert etmenin anlamı yok. Seneye gövdesinden tekrar çiçek sapı oluşturabilir. Phalaenopsislerin çiçeklenmelerini uyarmak için 17-18°C sıcaklıkta tutlmaları gerekir. Eğer sıcaklığı 22 ve üzerinde tutarsanız bu uyur gözlerden, Keiki tabir edilen yavru bir bitkinin geliştiğini görebilirsiniz, bu tür gelişmeyi uyartmak için sitokinin türü ( örneğin, benziladenin) bir hormonun bu uyur gözler üzerine uygulanması gerekir. Promalin adıyla zirai ilaç bayiilerinde satılıyor ( benziladenin + gibberelik asit). 10mg/l benzil adenin yeterli olur.
Yine de ben şimdiye dek bu uygulamadan hep veya büyük oranda çiçek filizi inflorescence aldım. bu konuda bir istatiksilksel çalışmanız oldu ise paylaşmanızı dilerdim

Eski 22-02-2007, 11:58   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
orkidem doğurdu

Sn Praecox,
Benim Phal'im yaklaşık bir sene önce yavruladı. Mantık olarak ben de (sizin forum'da daha önce yazdığınız gibi) bunun kesilip tekrardan saksıya dikilmesi gerektiğini düşünüyordum ama bu konu ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamamıştım. Bu süre zarfında Phal'im ikinci kökten uzayan dallardan iki kere açtı. Hayatından memnun duruyor. Bu sitedeki yazılarınızı okuyunca bu kökün kesilip saksıya dikilmesi gerektiğinden emin oldum.
size Phali'imin üç adet fotosunu gönderiyorum.
Ve sorularımı soruyorum:
1. Phalin kökünü tam olarak neresinden kesmem gerek?
2. Bu işlemi ne zaman yapmam gerek? Şu anda çiçekli.
3. Saksıdaki alt kök yaprakların sarı olmasının sebebi üzerinde bir senedir kök beslemesi midir?
4. Ikınci kökler baya sağa sola savrularak geniş dallar halinde açtılar. Bunları dar bir saksıya nasıl toparlayacağım? veya geniş bir saksı kullanmak daha mı doğru?
5. Kökü kesince kalan ilk kök tekrardan çiçek verir, di mi?

bir senedir aradığım bilgiye sayenizde ulaşacağım inşallah,
şimdiden teşekkürler,
Cyber Papatya

Eklenen Resimler

Cyber Papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 12:15   #117
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cyber Papatya Mesajı Göster
Sn Praecox,
Benim Phal'im yaklaşık bir sene önce yavruladı. Mantık olarak ben de (sizin forum'da daha önce yazdığınız gibi) bunun kesilip tekrardan saksıya dikilmesi gerektiğini düşünüyordum ama bu konu ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamamıştım. Bu süre zarfında Phal'im ikinci kökten uzayan dallardan iki kere açtı. Hayatından memnun duruyor. Bu sitedeki yazılarınızı okuyunca bu kökün kesilip saksıya dikilmesi gerektiğinden emin oldum.
size Phali'imin üç adet fotosunu gönderiyorum.
Ve sorularımı soruyorum:
1. Phalin kökünü tam olarak neresinden kesmem gerek?
2. Bu işlemi ne zaman yapmam gerek? Şu anda çiçekli.
3. Saksıdaki alt kök yaprakların sarı olmasının sebebi üzerinde bir senedir kök beslemesi midir?
4. Ikınci kökler baya sağa sola savrularak geniş dallar halinde açtılar. Bunları dar bir saksıya nasıl toparlayacağım? veya geniş bir saksı kullanmak daha mı doğru?
5. Kökü kesince kalan ilk kök tekrardan çiçek verir, di mi?

bir senedir aradığım bilgiye sayenizde ulaşacağım inşallah,
şimdiden teşekkürler,
Cyber Papatya
Evet ana bitki keikiyi hem beslemiş hemde çiçek açtırmış olmanın yorgunluğu içinde.
1 - keikinin çıktığı gözün dibinden kesmeden ayırmayı deneyin genelde kolayca kopması gerek.
2-bunu altaki bitkiyi kaybetmek istemiyorsanız hemen yapmanız gerek. çiçeğin dökülme ihtimali fazla yüksek değil ben inflorescence duran çok phalın saksısını değiştirdim bu konuda şaşırtıcı derecede dayanıklıdırlar.
3 - cevabını sanırım yukarda yanıtladım.
4- geniş bir saksı şimdilik henüz gerekmiyebilir bitki daha sanırım 1 yaşında 12 lik saydam bir saksıya dikmeden evvel kökleri ilık suda bir saat kadar tutarak yumuşatırsanız saksıya dikim daha kolay olur.
5-çiçeklenme kökden değil çiçek sapından olur bunlar farklı çıkıntırladır. sararan pahil geçensene keiki çıkartığı sapı dipteki gözün üzerinden kesin o saksı harcını yenileyin bitkinizi gelişime kuvvetlenmesine bırakın. bu sene çiçek açmaması veya açtırmamanız en uygunu olur. belki yukardan ayırdığınız keikinin çiçeği geçtikten sonrada ikinci bir çiçeklenme için sapı uzun bırakmayın dim ben. o da bu yaz kendine gelsin büyüsün.

çok enteresan bir durum bu kadar gelişip çiçek açıcak kadar bırakılmış bir keikiyi ilk kez görüyorum. çok ilginç.

saygıalr

canannuman beğendi.
Eski 26-02-2007, 16:00   #118
xzx
Yeni Üye

xzx's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Galeri: 1
Merhaba,
Bunlarda benim orkidelerim.
Pembe çiçekli olana 2 yıldır sahibim.Yılda 2-3 kez açar. Hatta bu sefer geçen aylarda çiçeklendiği daldan tekrar açtı.
Sarıyı alalı henüz bir ay oldu. 3. resimdeki ise beyaz sanırım çünkü hiç açmadı.şimdi üzerinde 1-2 tomurcuk var ma yapraklarında hastalık varmış gibi duruyor. ben ne olduğunu anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
xzx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 16:42   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-07-2006
Ama bu orkidelerin saksıları şeffaf değil.

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 16:47   #120
Kaybettik...

praecox's Avatar

üçüncünün durumunu hiç beğenmedim....
bence önce diğerlerinden ayrı tutun sonrada yakın bir detaylı resim ekleyin
hem hastalık var hemde kiracıları var gibi...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024