agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2009, 21:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Demir Dikeni, Çobançökerten (Tribulus terrestris)

Demirdikeni (Tribulus terrestris); tek yıllık, çiçekli bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetişir. Genellikle bahçelerde yabani ot olarak bilinmektedir. Hindistan ve Afrikada bol miktarda yetişmektedir. Toprak üzerine yatık olarak bulunur. Yaprakları bileşik, 10-16 yaprakçıklı olup, çiçekleri küçük ve açık sarı renklidir. Meyveleri 10 mm kadar çapında ve boynuz şeklinde sivri uçlara sahiptir. Kökleri alkaloid, resin, azot ve sabit yağlar; meyveleri %5 yağ, peroxidase, diastase, az miktarda glikosid resin, proteinler ve inorganik maddeler içerir. Protein yüzdesi yaklaşık %10-11 civarında olup; altısı temel olmak üzere ondört amino asit içerir. Sap ve gövdesi nişasta, fructose ve sucrose açısından zengindir. İçerdiği carboline saponinler (harmine, harmaline, harman, tetrahydroharmine), steroidal saponinler (çoğunlukla furostanol) bitkiden değişik yöntemlerle ayrıştırılabilmekte ve bitki ekstrelerinde oranları standart hale getirilebilmektedir.

http://www.bitkisel-tedavi.com/demirdikeni.htm
http://www.delange.org/BullHead/BullHead.htm
Name:  goatheadffa6_10_33.jpg
Views: 99410
Size:  66.3 KB

Düzenleyen denizakvaryumu : 06-05-2011 saat 09:07
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 21:11   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Yücel Bey'in galeride fotoğrafı mevcut, buraya eklenebilir.

Yücel Bey o fotoğrafı nerede çekmiştiniz acaba, bana bu bitkiden lazım acele...

Kalp damarlarını açıyormuş...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 21:57   #3
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu bitkiden geçen yıl nanelerin içinde bol miktarda çıkmıştı, bende kazıp atmıştım. Bu yıl yeniden çıkar mı bilmiyorum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 22:18   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bu konuda değişik bir resim var, aynı adı yazmışlar.

http://belencekoyu.mylivepage.com/wi...6?last_page=go

Eski 17-04-2009, 22:35   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
40Gün düzenli kullanımda kalp damarları dahil çoğu damarı açtığı iddea ediliyor.

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 22:59   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Hazırlanması ve dozu, formülü nedir. Onu iyi bilmek lazım.

Eski 18-04-2009, 13:01   #7
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Benim babam da kalp hastası, anjiyo stent yapılması gerek, kalbe giden 3 damardan 2 si tıkalı imiş.

Yaşı hayli ileri ve diğer sağlık sorunları nedeniyle de tıbbi müdahale yapılamıyor, solunum yaparken çok zorlanıyor.

Biliyorum bitkisel reçeteler risk de içeriyor ama bizim fazla seçeneğimiz yok zaten, babam için denemek isterim.

Bu konuda nette araştırırken babamın durumunda olan bir beyin aktardan aldığı kurutulmuş 2 kaşık otu 1 lt. suyla kaynatıp içtiğini ve epey rahatladığını okudum, tabi ne derece doğru bilemiyorum, kimseyi de yanlış yönlendirmek istemem, önce doktora danışmalı.

Eski 18-04-2009, 16:09   #8
Ağaç Dostu

Benim çevremden iki kişi ameliyattan kurtuldu. 30 gün süreile bende kullandım. Hiç bir yan etkisi yok. Biraz terletiyor ve idrar söktürüyor. Diken kesinlikle kaynatılmayacak ,sabah iki akşam iki su bardağı içilecek.İki tutam diken iki su bardağı suda hafif hafif ısıtılacak ve kaynamasına izin vermeden alınacak -yani demlenecek.Bir 5 dakika kadarda demlenmesi beklenip içilecek. En son çalıştığım dairede bir arkadaşa %70 damar tıkalı denmişti. 3 Ay sonra anjiyo olacaktı ,2 Ay bu dikeni ve birde (limonsuyu-sarımsak karışımı) kullandı. En son gittiğinde birşeyin yok sağlamsın dediler.Bir ablamında kolunda damar tıkalıydı ,ameliyat dediler -korkudan olamadı .Elleri kolları morarıyor ve buz gibi oluyordu. Kullanmaya başlayalı 3 hafta oldu **** olmadı morarmalarda üşümede geçti. Bir deneyin derim.

Eski 18-04-2009, 16:10   #9
Ağaç Dostu

Bu arada taze içilmesi gerekiyor, beklemeye gelmiyor.

Eski 18-04-2009, 16:39   #10
Ağaç Dostu

Sn.mcdogan

"diken" derken 1.mesajda eklediğim resimdeki bitkiyi mi belirtiyorsunuz?

Eski 19-04-2009, 08:31   #11
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Evet konu, sizin verdiğiniz resimdeki diken konusunda gelişiyor.

Eski 19-04-2009, 13:34   #12
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Peki nereden bulabilirim?

Eski 19-04-2009, 14:38   #13
Ağaç Dostu

Bu dikeni heryerde bulmanız mümkün, şuan mevsimi değil. Eğer bekleyecek zamanınız varsa ben size mevsimi gelince babanız için toplayabilirim.Şehirden uzak bölgelerden toplamak daha sağlıklı ,malum egzost ..vs gazlarını sindirmemiş olmalı. Aktarlarda 3-4 YTLye ÇOban Çökerten ismi ile satılıyor.

Eski 19-04-2009, 14:41   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bu konuda değişik bir resim var, aynı adı yazmışlar.

http://belencekoyu.mylivepage.com/wi...6?last_page=go

Bu dikenin ismide çoben çökerten olarak biliniyor bazı bölgelerde ancak bizim bahsettiğimiz KESİNLİKLE bu değil. Denizakvaryumunun astığı resimdeki bitki ,

http://images.google.com.tr/imgres?i...TR299%26sa%3DN

Burada değişik resimleri mevcut..

Eski 20-04-2009, 20:39   #15
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Bu bitki benim korkulu rüyam. Bisikletimin lastikleri dile gelse adını yeni öğrendiğim demir dikeni'nin ( çocukluğumdan beri pıtrak deriz ) yan etkisini sizlere anlatır.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 12:33   #16
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Arkadaşlar kalp damarları ile ilgili (anjiyo olacak bir akrabam için) bitkinin başka kullanım biçimi var mı?

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 22:24   #17
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Demir dikeni ya da demir otu!

Çıkmaya başladılar ancak pek büyümüyorlar. Gaziantep de orta refüj döşemeleri arasında çok fazla gelişiyorlar, belki sulama bile görmüyordur. Ama çok tozlular, ekzos gazınıda fazla emmiş olabilirler.

Dikenli meyvesinden mi faydalanmalı yoksa yapraklarından mı?

Eski 15-09-2009, 20:25   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2009
nariçi,
dikenlerinden yararlanacaksınız.
cihan şen

cihsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 21:41   #19
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ankara da benim bahçemde de var. Bitkinin neresi kullanılıyor acaba?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 20:31   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Dikenler yeşilkenmi kullanılacak ,kurutulmuş olarak mı? kullanılacak. Bahçemdekileri 2-3 yıldır azaltmaya çalışıyordum, zira terlikleri bile delebiliyor,çok can yakıyor.

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 05:15   #21
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Büyük bir ilçemizin M.Eğitim müdürü bu ot ile kalp damarlarının açıldığını anlatırdı.Üç sene evvel hiç bir rahatsızlığım olmadığı halde eşimin ısrarıyla bir hastahanenin kalp bölümünde tetkikler yaptırdım.Tetkikler bitince tanıdık olan doktor 1 ay izine ayrılacağını,neticelere dönüşte bakacağını söyledi.
Yukarıda söylediğim müdür arkadaş aklıma gelince,bende bu otu içmeye başladım.Bir ay sonra elimdeki tetkikler ile tekrar doktora geldim.Tüm tetkikler ****** bir ay öncesine aitti.Bunları inceliyen doktor bana telaşla yakınlarıma haber vermemi,bugün ameliyat edilmem gerektiğini söyledi.Önemli damarlarda tıkanıklık varmış.Düğünümüzün olduğunu söyliyerek bir haftalık müsaade istedim.Düğün stresini bu halimle kaldıramıyacağımı söyledi.
Neticede o gün ameliyat hazırlıkları başladı.****** de ilk olarak anjiyo yapılması gerekiyordu.Anjiyoyu yapan doktor şaşırdı.Bizi korkuttun,hiç bir damarda tıkanma falan yok dedi.
Bu rivayet değildir.Bizzat başımdan geçti.
Çobançökerten'i bir sene kadar daha kullanmaya devam ettim.Sonra üşendiğimden kullanmadım.Gördüğüm diğer faydalar şöyle:
-Tip 2 diyabetim var.Kullandığım dönemde hiç şekerim çıkmadı.
-Kilo verdim.
-Böbreklerim mükemmel çalıştı.
-Tansiyonum gayet düzenli idi.
-Kötü kolestrolüm normalinde altında çıktı.
-Nefesim açıldı,daha enerjik oldum,daha az yoruldum.

Ayrıca benimle kullanmaya başlıyan bir arkadaşta varis damarları parmak gibiydi.Üç ayda damarlar yok oldu.Oda kilo verdi.Tavsiye ettiğim birkaç kişi basurunada iyi geldiğini söyledi.İki tane arkadaş kullanarak Bypass ameliyatından kurtuldu.

Bu ot en verimli ağustosta oluyor(İzmir için)Temiz bir yerden topladıktan sonra,kökü hariç her tarafını(özellikle dikenleri)gölgede kurutuyorsunuz.Kemeraltında satılıyor ama kurusu sarı renk.Buda güneşte kurutulduğunu gösteriyor.Gölgede yeşil oluyor.
Daha sonra kuru otları makasla 3-4 cm kırpıyorsunuz.Hani demlik içinde,içine çay konulan süzgeçli bir kutu olur ya.Ona bir çay bardağını yarısına kadar sıkıştırmadan doduracak kadar koyuyorsunuz.Soğuk suyla tozunu süzgeç kutu içinde yıkıyorsunuz.Bir litreden biraz fazla(Kaynama payı)suyu bir kapla ocağa koyup,içine süzgeç kutuyu koyuyorsunuz.Su kaynadığında 5 dakika daha birlikte kaynasınlar.Sonra bu suyu soğutup 24 saat içinde aç,tok fark etmez,susadıkça su niyetine içiyorsunuz.
İlk bir iki gün zaman zaman sanki tansiyon düşmesi gibi hafif baş dönmesi yapıyor.Alışınca sorun yok.
Beş litre yapayımda beş gün içeyim yok.İllaki günlük taze bir litre olacak.24 saati geçince suyu dökün.
Bir de idrar söktürücü olduğu için bilemiyorum.Belki bazı böbreği rahatsız olanlara dokunabilir.
Ben şahsen başka bir yan etkisini görmedim.
Selamlar,sevgiler..

Muda beğendi.

Düzenleyen redbullah : 01-12-2013 saat 04:02 Neden: imla hatası
redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 07:57   #22
Ağaç Dostu

Bahçesinde çobançökerten çıkanlar bu bitkiye artık gözleri gibi bakarlar

Bahçelerin en istenmeyen otlarından, dikeni çivi gibi ...

Yakında ben bu bitkinin tohumlarının satılacağını tarımının yapılacağını sanıyorum.

Eski 20-04-2010, 12:33   #23
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
arkadaşlar bu bitki Mardin,Siirt,Urfa yöresinde çok fazla bulunur.Çobanların baş belasıdır.Koyunların yünlerine tutunarak hayvanlarla beraber tohumları dağılır.Orda dostunuz varsa size gönderirler.Çok arsız ve zor şartlara dayanıklıdır.İstediğiniz kadar eziniz yine yaşar.Aynı şekilde Muğla,Bodrum yörelerinde de çok.selamlar

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 12:36   #24
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ben buralarda görmedim ama Muğla'yı bilmiyorum.

Ya da yarımadanın hangi tarafında bulurum?

Eski 20-04-2010, 13:12   #25
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Bu bitki kendisini genelde hazirandan itibaren gösteriyor.Bittiği yerler ise diğer ot cinsinin tenezül edip bitmediği yerler.Ya da etrafında komşu sevmiyor.Olabileceği yerler,asfalt,yol kenarları,refüjler,futbol sahası gibi yerlerin kenarları,zeytin ağaçlarının altları v.s.Yeşilliğin olduğu bir yere baktığınızda arada otsuz alanlar görüyorsanız,oralarda muhtemelenki vardır..
Selamlar,sevgiler..

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 13:45   #26
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bahçesinde çobançökerten çıkanlar bu bitkiye artık gözleri gibi bakarlar
), 3 yıldır bahçeden temizlemek için uğraşıyoruz, hala terliklerin altına bir yerlerden yapışıp geliyor dikenleri, hiç bilmiyorduk değerini.

Hatta rulo çimle döşediğimiz 250 metrekarelik alan demirdiken tarlasıydı, çimin başıma bu kadar dert açacağını bilseydim hiç vazgeçmezdim demirdikenlerimizden )

Düzenleyen gece : 21-04-2010 saat 16:38 Neden: Alıntı kapatma etiketi eklenerek alıntı düzeltildi.
Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 18:07   #27
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Belki bahçeyi temizleyince bize de yollarsınız.

Eski 20-04-2010, 19:57   #28
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Galeri: 1
15 gün sonra gitmeyi planlıyorum bahçeye Sn. berduray. Eğer çıkmaya başlamışlarsa mutlaka toplarım ve size haber veririm.

Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 15:35   #29
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
merhaba arkadaşlar. konuyu baştan önemsememiştim, okudukça ne kadar ilginç ve yararlı olduğunu gördüm. biz çanakkalede buna pıtırak der geçeriz. mümkün olduğunca üzerine basmamaya çalışırız. çünki dikenleri çok sert olup yazın giyilen rahat ayakkabı veya terlikleri rahatlıkla delebiliyor. hiç sevemediyim bu bitkiyi artık sevmeye başlıyorum.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 16:23   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Demirpıtrak nelere kaadirmiş meğer..Etraftan ayakaltından yoketmeğe o kadar uğraştırır ki ne yapsanız ne etseniz gene de bir yolunu bulur etrafınızda bir kaç kök biter.Bir defa bir yere geldi mi de kolay kolay kovamazsınız oralardan.Terliğinize ayakkabınıza batar gelir,bisikletinizin arabanızın lastiğine batar gelir,hayvanlarınızın tırnak aralarında gelir ama bir şekilde ille de gelir.Artık kovmaya uğraşmayalım, hatta kontrol altında tutarak kollayalım bari.Kullanıp da yararını gören başka arkadaşlar da varsa nasıl kullandıklarını ve hangi rahatsızlıklarına iyi geldiğini paylaşırlarsa epey yararı olacağa benziyor..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024