agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Kabuklu Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-kabuklu-meyveler/)
-   -   Kestane (Castanea) Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/sert-kabuklu-meyveler/3120.htm)

merichan 15-02-2011 11:30

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Ben Atina'da yasiyorum, gecen yaz buradaki bir supermarketten aldigimiz kestane fidanim simdiye kadar diger ciceklerimle birlikte balkonda idi. Siddetli ruzgarlarda bile bazi cicekler problem yasarken kestane fidanima hic bir sey olmadi ustelik ancak 15 gun kadar once birden yapraklarinda sararmalar basladi. Ne oldugu konusunda hic bir fikrim yok. Ustelik havalar son haftalarda iyice isindi, kisi balkonda atlatan kestane fidanima ne oldu bilmiyorum. Resimlerini ekliyorum, yapraklarinin sararmasi bir hastalik belirtisi midir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Kasif 17-02-2011 13:47

Arkadaşlar çok imrendim, bugün ben de dikeceğim bir kaç kestane. Umarım gelişir ve bahçedeki yerlerini çabucak alırlar.

HomeWork 17-02-2011 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merichan (Mesaj 755719)
Merhabalar,

Ben Atina'da yasiyorum, gecen yaz buradaki bir supermarketten aldigimiz kestane fidanim simdiye kadar diger ciceklerimle birlikte balkonda idi. Siddetli ruzgarlarda bile bazi cicekler problem yasarken kestane fidanima hic bir sey olmadi ustelik ancak 15 gun kadar once birden yapraklarinda sararmalar basladi. Ne oldugu konusunda hic bir fikrim yok. Ustelik havalar son haftalarda iyice isindi, kisi balkonda atlatan kestane fidanima ne oldu bilmiyorum. Resimlerini ekliyorum, yapraklarinin sararmasi bir hastalik belirtisi midir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Sanki birşey yakmış gibi duruyor.

merichan 22-02-2011 17:52

Bilemiyorum ki sayin homework, Mine Hanim'in ilk sayfadaki aciklamasinda ilkbahar baslagicindaki donlara karsi hassastir diyor ama burada (Atina) derece hic (-) lere dusmuyor ki. Sastim kaldim, ne yapacagimi bilemiyorum, bu sekilde beklemedeyim. Ilerleyen gunlerde durumunda degisiklik olacak mi bakacagim artik.

Bu arada tesekkurler yorumunuz icin.

Kasif 25-03-2011 12:09

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Bunlar da benim sizlerden imrenerek diktiğim kestaneler :) Bu arada öğrendiğim bir şey var: kestaneleri iki farklı grupta diktim. Bu resimler bir hafta suda beklemiş tohumlara ait. Doğrudan diktimlerim ise daha durağan bir sıcaklıkta olmalarına rağmen henüz çimlenemediler.

seyyah53 09-04-2011 16:59

Kestane ne kadar yetim kalmış....daha önceden belirttiğim gibi ...arkadaştan hediye iki tane kestane fidanım gelmişti... bugün bir tanesini büyük bir saksıya diktim...

Dikerken orta yapılı toprağa 3-4 el küreği solucan gübresi karıştırdım...

Ve en alta da sim derma granül uyguladım...

Diğeri ise halen kendi platik tüpte duruyor...

Bu uygulamalardan sonra ikisinin arasındaki farkı çok merak ediyorum...

Hava karardığından resim çekemedim...yarın resimleri eklerim...

MeyveliTepe 09-04-2011 17:30

1 Eklenti(ler)
Eklenti 202087

İki yaşındaki aşılardan. Yabaniye öküzgözü aşılanmıştı.

seyyah53 13-04-2011 14:57

1 Eklenti(ler)
Selam Dostlar....

İşte Bursa dan gelen çeşit ismini bilemediğim kestanem...

20 cm lik plastik poşetteydi...saksıya aldım ...

Harcında 2-3 el küreği solucan gübresi,torf ve toprak var...

Ne kadar büyür, meyve tutarmı hiç bilemiyorum,ilerde toprak bulursak dikeriz...

Kasif 14-04-2011 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kasif (Mesaj 773893)
Arkadaşlar merhaba,

Bunlar da benim sizlerden imrenerek diktiğim kestaneler :) Bu arada öğrendiğim bir şey var: kestaneleri iki farklı grupta diktim. Bu resimler bir hafta suda beklemiş tohumlara ait. Doğrudan diktimlerim ise daha durağan bir sıcaklıkta olmalarına rağmen henüz çimlenemediler.

Arkadaşlar bu mesajımda gördüğünüz kestanelerden ikisi hızlıca boylandı (yaklaşık 70 cm kadar) sizce bu normalmidir? Doğrusu suyu da fazla vermiyorum ama? Bir de bahçeye ne zaman dikmeli?

Saygılar

seyyah53 03-05-2011 22:57

1 Eklenti(ler)
Ketanem sürgün verdi...yapraklarıda açmak üzere...bol solucan gübreli ve sim dermalı...

Anlayan biri demiyorki...helal olsun ...saksıda da olsa bir tane kestane yersin bu sene...:)

mandalinci 04-05-2011 05:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 (Mesaj 797532)
Ketanem sürgün verdi...yapraklarıda açmak üzere...bol solucan gübreli ve sim dermalı...

Anlayan biri demiyorki...helal olsun ...saksıda da olsa bir tane kestane yersin bu sene...:)

Doğrusunu söylemek gerekirse hiç anlamam ama öyle isteyerek söylemişsiniz ki
kestaneniz bu sene meyve verecek gibi geliyor.

seyyah53 04-05-2011 13:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci (Mesaj 797629)
Doğrusunu söylemek gerekirse hiç anlamam ama öyle isteyerek söylemişsiniz ki
kestaneniz bu sene meyve verecek gibi geliyor.

Olsun iyi niyetin böylesine de ihtiyacımız var...meyve bahane değil mi zaten forumda...maksat muhabbet,dostluk olsun...saygılarımla

mirsat 04-05-2011 15:55

Geçen sene yaklaşık 14 kadar kestane dikerek 1 yaşına getirdim bu sene 200 kadar 2 litrelik poşetlerde yetiştirdim şu anda yarıdan fazlası yeşillendi onlarında yarısı kadarı 1 karış kadar oldu. NAsipse seneye hepsini araziye konuşlandıracağım. Tür olarak ta bulabildiğim heryerden aldım bursa kütahya ve pazar işi karışık yetiştirdim. Araziye diktikten sonra tahmini 2 yaşında da aşılama yapacağım. Adnan menderes üni. den bir doçent ile görüştüm yardımcı olacak inşallah becerebiliriz. Köyümüzde herkes ceviz yapınca ben değişik ürün yetiştirmek istedim.

mirsat 17-05-2011 13:20

http://img863.imageshack.us/img863/9...toraf0030m.jpg
By serdengecti at 2011-05-17

http://img856.imageshack.us/img856/4...toraf0028z.jpg

http://img585.imageshack.us/img585/2972/fotoraf0038.jpg
Fidanlarımın bir kısmı.

mirsat 17-05-2011 13:26

3 Eklenti(ler)
Kestane fidanlarım:

sensible 17-06-2011 12:37

merhabalar yardım istiyorum sizden,filizlenmiş kestaneden yetiştirdiğim kestane fidemin yaprakları saksı değiştirdikten sonra kuruyup döküldü yeni gelen sürgünler de önce yeşillendi sonra onlarda kahverengileşip kurumaya başladı ne yapmalıyım.

mirsat 18-06-2011 13:01

Bende de bazılarında oldu , filiz ellendiği zaman olabiliyor . Tekrar yeşillenebilir.

serdar1 26-06-2011 00:13

1 Eklenti(ler)
Kütahyanın iri kestanesinden aşıladığım kestane ağacım.

serdar1 26-06-2011 04:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi inebolu (Mesaj 640789)
Kestane ağacı ortalama kaç yaşında meyve verebiliyor acaba bilen var mı ?
Birde ben yazın köyde olabildiğim için aşılama yı yaz başı yapabiliyorum. Gölgesini sağlasam ve sürekli nemli tutsam aşı tutar mı ?

Sayın inebolu Tutar yeterki aşı kalemi henüz uyanmamış olsun benim aşıladığım kestane mayısın 12 sinde aşılandı oldukca yapraklı şekilde kesip çoban aşısı yaptım bir şekilde aşı kalemlerini kum içersinde , soğuk ortamda bekletip kalemler uyanmadan haziran ayında bile aşı yapabilirsin.

serdar1 27-06-2011 11:18

Meşe ağacına kestane aşılama

Kestane ağacım yok diyenler için deneme yapabilirler ilginc konu .
http://web.ogm.gov.tr/Haberler/Haber...c3108e&ID=9868

mirsat 29-06-2011 07:51

http://img14.imageshack.us/img14/371...5219medium.jpg

17 mayıstan bugüne kadar olan gelişim. ESki fotoları yukarıda.:p

Cahide Kartal 16-07-2011 11:54

1 Eklenti(ler)
Bahçemizdeki kestaneye bir haller oldu. İçini doldurmasa da bir tane kozalağı vardı geçen sene ,bu yıl hem tüm tomurcukları döküldü hem de bu hale geldi. Sürgün bile vermiyor.Yaz ortasında sonbaharı yaşıyor.Ne önerirsiniz
Eklenti 234331

junior 16-10-2011 08:21

yabani kestanelerimize sarıaşlama denen türü aşılamak istiyoruz.yan ormanda bolca ve her boydan yabani kestane var kalitesiz meyve veriyorlar, sarıaşlama bunlardan tozlama yapar mı. internette sarıaşlama için kalem bulamadım. nereden temin edebiliriz.

junior 28-11-2011 19:55

pazarda avuca anca sığan kestane

selamlar. istanbulda pazarlara kilosu 10 lirayla giriş yapan abartmıyorum neredeyse elin içini dolduran kestaneler var. görenler vardır mutlaka. çok sayıda kestane ağacına baharda çeşit değiştirme aşısı yapmamız lazım. bunları gerçekten merak ettim. kestane konusunda çeşitlerin bilgilerinin verildiği sitelerde hiç büyük ibaresiyle kestane cinsi yok. küçük---orta---ortabüyük diye cinsler var. yani bunlar aşırı büyük ama öyle bir cins yok görünüyor. acaba ne cinstir bunlar.

benim önceden aklımdaki türler sarıaşlama ve vakit kestanesiydi(diğer adıyla ayı tabanı). sanırım bunlar en büyük boyutlu olanlar. öncelikle bunlar pişince kabuğundan kolay ayrılıyor mu onu sormam lazım.

şile tarafında sahilden epeyce içeride orman kenarındaki bahçede ve ormanda yabani kestanelerimiz var. vermiyorlar desem yeridir. çoğunun içi yok gibi. bunların çeşidini değiştirerek faydaya dönüştürmek istiyorum. aklıma epeyce soru takılıyor. kestane konusunda uzman üyelerimizden yardım istiyorum. toplandığına değsin ve hem de orman içinde dökülünce kaybolmasın göze çarpsın diyerek en büyük cinslerden düşündük. yoksa orman tabanında kayboluyorlar. neyse.

bu iki cins için aklıma takılanlar şunlar. etraf yabani kestane kaynıyor. bu iki cinsten ayı tabanını sarıaşlama tozluyormuş. ama sarıaşlamayı ne tozlayacak. eğer tozlanamazsa hiç mi meyve vermeyecek yoksa verimi mi düşük olacak.

tabii ki şu soru geliyor ve aklımda. etraftaki yabani çok sayıdaki orman kestaneleri bu türleri tozlar mı.

ve biraz farklı olacak ama şunu da sormak istiyorum. ağaçlarımız büyük ve çok büyük boylarda. dolayısıyla az sayıda ağaç var bahçede. yani sayıca az ama hacmen fazla. sekiz dokuz kadar ağaç var. tozlama ağaçları da her 3 sıraya 1 tane dikiliyormuş. yani 3 sıra cins 1 tane tozlayıcı gibiymiş. üstelik sıra düzeni de yok bahçede. 1 ağaç ucda 50 metre ötede dev bir tane filan gibi. şöyle bir şey yapabilir miyiz. ağacın 5-6 dalına cins aşılayıp tepe dalına da tozlayıcı aşılasak olabilir mi. tabii ilk önce bu saydığım iki cinsi orman ağaçlarının tozlamasını dilerim böylece ağaç üzerinde bir nevi aşı şova kalkışmamış olurum. :)

burada biraz fazla soru oldu ama sanırım nerelere takıldığımı anlatabildim. olur da bütün veya çoğu soruma cevap alabilirsem çok memnun olurum. teşekkür ederim. cevaplarınızı bekliyorum.

bebeto016 14-01-2012 20:17

arkadaşlar tüm mesajları okudum fakat ögrenmek istedigimi göremedim sanırım bu mümkün degil ama sormak istedim.
kestane hakkında 2 şey ögrenmek istiyorum.:

birincisi çelikleme ile sanırım olmuyor ama yinede sorayım bu yöntemle kestane çögürü üretilebilirm. bi resmi dairenin bahçesinde 3 tane apt yüksekliğinde kestane ağacı gördüm burdan çelik alarak üretebilirmiyiz.

ikincisi yabani kestane fidesi dışında kestane hangi ağaca **** fidana aşılanabilir. mesela fındık-ceviz veya başka bir çeşide olabilirmi..
cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.

daghan2003 17-01-2012 13:44

Büyük bir iştahla kestaneleri yerken bir baktım içinden bir kaç tanesi yeşillenmeye başlamış. Menekşe saksısına saksısına diktim bunları.inşallah büyürler.saksıları bir litre anca gelir.az büyüyünce saksımı değiştireyim yoksa toprağa mı kavuşturayım :)

chestnut55 25-02-2012 05:55

Selamünaleyküm,

Arkadaşlar Hepinize hayatınızda başarılar dilerim.

Bu benim ilk mesajım.
İnşaallah Mart ayı içerisinde kestane fidanı dikmek istiyorum.Acaba aşılı kestane fidanı nereden temin edebilirim ?

Meyveleri iri ve gösterişli aynı zamanda tadı hoş kestane çeşitleri hangileridir ?

CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM...

ozcanaltinay 22-09-2012 15:46

Kestane

Kestaneyi ben de severim garip bir çekiçiligi vardır.anlatması zor ama biraz anlatmaya çabalıyayım çok geniş bir çüsseye sahip olan kestane agaçı bu ihtişamıyla beni kendisine bağlıyor sanırım . Biraz düşünüyorumda acaba bu ağaçı taşıyan kökler mi beni kendisine çekiyor. Karar vermek zor ,bir şeyden eminim bu ağaçı çok ama çoksevdigimden. ;):)

Samsunlu55 22-09-2012 20:42

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozcanaltinay (Mesaj 1021979)
Kestaneyi ben de severim garip bir çekiçiligi vardır.anlatması zor ama biraz anlatmaya çabalıyayım çok geniş bir çüsseye sahip olan kestane agaçı bu ihtişamıyla beni kendisine bağlıyor sanırım . Biraz düşünüyorumda acaba bu ağaçı taşıyan kökler mi beni kendisine çekiyor. Karar vermek zor ,bir şeyden eminim bu ağaçı çok ama çoksevdigimden. ;):)

O zaman nebiyan ormanlarındaki asırlık kestaneyle, renkleri huzur veren kayını görün isterim:)
Eklenti 333520
Eklenti 333521
Eklenti 333522
Fotoğraf: Metin Yılmaz

Samsunlu55 12-10-2012 23:03

OMÜ, Kestane Dal Kanserine Karşı Dayanıklı Çeşidi Tespit Etti

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi, Kestane Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Samsun’un Terme ilçesi Uludere köyünde fındık üreticisine ait bahçeye diktiği Morigoule çeşidi kestanenin Avrupa kestane çeşitlerine göre kestane dal kanserine karşı daha dayanıklı olduğunu tespit etti. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, yaptıkları çalışmada Morigoule kestanesinin mürekkep hastalığına karşı da dayanıklılık gösterdiğini belirlediklerini söyledi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Terme Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Terme Ziraat Odası’ndan katılan uzmanlar, Uludere’deki kestane ve ceviz üretim bahçelerinde teknik incelemelerde bulundu. Heyete çalışmalar hakkında bilgi veren Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, kestane yetiştiriciliği projesine 12 yıl önce çiftçi Yaşar Nas’a ait fındık bahçesine Marigoule çeşidi ait kestane fidanlarını dikip ön denemeler yaparak başladıklarını hatırlattı.

Çeşidin adaptasyonunun başarılı olması neticesinde farklı noktalardaki kestane ağaçlarına Marigoule çeşidine ilişkin kabuk altı değiştirme aşılaması yaptıklarını anımsatan Prof. Dr. Serdar, “Gelişen gövdenin, dal ve sürgünlerde dal kanserinin diğer çeşitlere göre çok daha az zarar verdiğini tespit ettik. Marigoule çeşidi dal kanserinin yanında mürekkep hastalığına da dayanıklıdır. Şuan bu çeşidi tescil ettirdik. Meyve iriliği ve kalitesiyle yerli bazı kestane çeşitlerine göre 1 ay daha erken hasat edilebiliyor.” dedi.

Bahçe sahibi Yaşar Nas, verim çağında 20 adet kestane ağacında ilk hasadını yaptığını belirterek, ağaç başına ortalama 25 kg verim elde ettiğini belirtti. Kilosunu toptan 10 TL’ ya sattığını söyleyen çiftçi Nas, “Hesaplarıma göre 20 adet kestane ağacı, 7 dekar fındık bahçesinin gelirinden daha çok kazandırıyor. Üstelik kestane her yıl istikrarlı verim veriyor. Alıcı ve pazar problemi yok. Marigoule çeşidi erkenci olduğu için de daha yüksek fiyatla satılabiliyor. Bir adet meyve ortalama 20 gram ağırlığında. Meyveler çok kaliteli. Bütün yerli kestane ağaçları kanserden dolayı kurumuştu ve meyve vermiyordu. Hocamızın üstün gayretleriyle bugünkü sonucu elde ettik.” bilgisini verdi.

Terme Kaymakamı Fahri Meral ise İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile Terme İlçesi’nde Kestane Yetiştiriciliği ve Aşılı Ceviz Üretimine ilişkin 2 proje başlattıklarına değinerek, Şuayip köyünde, 50 dekar araziyi bu amaçla değerlendireceklerini açıkladı. Arazide altyapı çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Kaymakam Meral, “Ekim-Kasım ayında 25 dekar alana kestane, 25 dekar alana ise aşılı ceviz dikeceğiz. Aynı şekilde, Dibekli köyündeki 20 dekar arazide gerekli çalışmaları tamamladık. Uludere’de yapılan bu başarılı çalışma, gördüğümüz aşılı ceviz bahçeleri ve üreticimizin memnuniyeti projelere olan inancımızı artırmıştır.” ifadelerini kullandı.
kaynak:vakit.com.tr

yasinmetin 29-11-2012 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 1031214)

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi, Kestane Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Samsun’un Terme ilçesi Uludere köyünde fındık üreticisine ait bahçeye diktiği Morigoule çeşidi kestanenin Avrupa kestane çeşitlerine göre kestane dal kanserine karşı daha dayanıklı olduğunu tespit etti. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, yaptıkları çalışmada Morigoule kestanesinin mürekkep hastalığına karşı da dayanıklılık gösterdiğini belirlediklerini söyledi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Terme Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Terme Ziraat Odası’ndan katılan uzmanlar, Uludere’deki kestane ve ceviz üretim bahçelerinde teknik incelemelerde bulundu. Heyete çalışmalar hakkında bilgi veren Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, kestane yetiştiriciliği projesine 12 yıl önce çiftçi Yaşar Nas’a ait fındık bahçesine Marigoule çeşidi ait kestane fidanlarını dikip ön denemeler yaparak başladıklarını hatırlattı.

Çeşidin adaptasyonunun başarılı olması neticesinde farklı noktalardaki kestane ağaçlarına Marigoule çeşidine ilişkin kabuk altı değiştirme aşılaması yaptıklarını anımsatan Prof. Dr. Serdar, “Gelişen gövdenin, dal ve sürgünlerde dal kanserinin diğer çeşitlere göre çok daha az zarar verdiğini tespit ettik. Marigoule çeşidi dal kanserinin yanında mürekkep hastalığına da dayanıklıdır. Şuan bu çeşidi tescil ettirdik. Meyve iriliği ve kalitesiyle yerli bazı kestane çeşitlerine göre 1 ay daha erken hasat edilebiliyor.” dedi.

Bahçe sahibi Yaşar Nas, verim çağında 20 adet kestane ağacında ilk hasadını yaptığını belirterek, ağaç başına ortalama 25 kg verim elde ettiğini belirtti. Kilosunu toptan 10 TL’ ya sattığını söyleyen çiftçi Nas, “Hesaplarıma göre 20 adet kestane ağacı, 7 dekar fındık bahçesinin gelirinden daha çok kazandırıyor. Üstelik kestane her yıl istikrarlı verim veriyor. Alıcı ve pazar problemi yok. Marigoule çeşidi erkenci olduğu için de daha yüksek fiyatla satılabiliyor. Bir adet meyve ortalama 20 gram ağırlığında. Meyveler çok kaliteli. Bütün yerli kestane ağaçları kanserden dolayı kurumuştu ve meyve vermiyordu. Hocamızın üstün gayretleriyle bugünkü sonucu elde ettik.” bilgisini verdi.

Terme Kaymakamı Fahri Meral ise İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile Terme İlçesi’nde Kestane Yetiştiriciliği ve Aşılı Ceviz Üretimine ilişkin 2 proje başlattıklarına değinerek, Şuayip köyünde, 50 dekar araziyi bu amaçla değerlendireceklerini açıkladı. Arazide altyapı çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Kaymakam Meral, “Ekim-Kasım ayında 25 dekar alana kestane, 25 dekar alana ise aşılı ceviz dikeceğiz. Aynı şekilde, Dibekli köyündeki 20 dekar arazide gerekli çalışmaları tamamladık. Uludere’de yapılan bu başarılı çalışma, gördüğümüz aşılı ceviz bahçeleri ve üreticimizin memnuniyeti projelere olan inancımızı artırmıştır.” ifadelerini kullandı.
kaynak:vakit.com.tr

Bunun fidanını nasıl temin ederiz acaba?

emin054 17-12-2012 18:18

kestane ağacının altında kendiliğinden çıkan kestane fideleri büyüdüğünde aynı meyvalardan verir mi? aşı yapmak gerekir mi? teşekkürler

Talha Ateş 23-12-2012 15:30

Arkadaşlar konuyu zaman ayırıp okudum. Herkes özenip çok güzel tohumdan kestane fidanları yapmış.

Tohumdan çıkan bu kestane fidanlarını aşılamak gerekiyor mu? Yoksa hiç değişime uğramadan aynı meyveyi verir mi?

Lütfen bilen varsa cevaplasın.

Talha Ateş 23-12-2012 17:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Talha Ateş (Mesaj 1073765)
Arkadaşlar konuyu zaman ayırıp okudum. Herkes özenip çok güzel tohumdan kestane fidanları yapmış.

Tohumdan çıkan bu kestane fidanlarını aşılamak gerekiyor mu? Yoksa hiç değişime uğramadan aynı meyveyi verir mi?

Lütfen bilen varsa cevaplasın.

Günceldir...

milne 03-01-2013 05:35

Kayseri- Talas 1100 rakım kışları sert-soğuk yazları kurak-sıcak kestane ağacı diktim 2 sene yaşadılar olmadı kurudular bizim bögede yetişmiyor malesef

mia123 21-02-2013 21:18

Aşısız kestane fidanı ağaç olunca meyve verir mi??

Siyadare 01-09-2013 15:50

Arkadaşlar benim köyümde çok meşe ağacı var,bunları değerlendirmek istediğimden bu ağaçlara kestane aşılamayı düşünüyorum,olabileceğini tahmin ediyorum,aramızda bu konuda bilgisi olan bir arkadaş bu konuda cevap verirse sevinirim.

fındıkçı74 12-09-2013 11:00

Meşe ağacına kestane önümüzdeki bahar ayında bende deneme yapacağım inşallah başarılı olurum.

Muda 12-09-2013 21:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milne (Mesaj 1079579)
Kayseri- Talas 1100 rakım kışları sert-soğuk yazları kurak-sıcak kestane ağacı diktim 2 sene yaşadılar olmadı kurudular bizim bögede yetişmiyor malesef

Hangi ağaç olursa olsun fidanını diktiğiniz zaman belirli bir süre köklerinin derinlere ulaşabilmesi için sulamanız gerekiyor. Arkadaşım 250 metre kadar ileriye 10 tane aşılı ve tüplü fidan dikti. Ancak sulanmadığı için onlar bile yaşamadı. Sulanan yerdeki fidanların bir kısmı sonradan su vermeye başlayınca yaşıyor. Benim bahçeme de kestane dikmişler. Yaklaşık olarak 1250 rakımda bulunan yerdeler. Ancak gördüğüm içleri olmuyor. Aldığım kişilere sorduğumda tohum olarak ektiklerini ancak kestanesinin olmadığını söylediler. Benim bulunduğum yerden daha yüksek bir yerde yamaçta epey bir kestane olduğunu söylediler. Bahar ayında muhtemelen onlardan aşı alarak elimdeki kestaneleri aşılamayı düşünüyorum. Kestane ağacı yarı gölge ağacı imiş. Tam güneşli bir yerde kestaneden verim beklemek biraz zor. Diktiğiniz yer sabah güneşini görüyorsa öğleden sonra gölge, öğleden sonra güneş görüyor ise öğleye kadar gölgede kalması gerekiyormuş. Veya ağaçların gölgesinden de yararlanabilirsiniz.

bahcivankurt 16-11-2013 20:51

tüm konuyu baştan sona okudum ama tam olarak aydınlatıcı bilgilere ulaşamadım maalesef.kısmen de olsa burada yeterli bilgiler var.Saray İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ama bahçe kurmak isteyenler için gerçekten değermi değmezmi, ekonomik olmayan arazileri değerlendirmek için kullanılabilirmi kullanılamazmı, dikene olmasa bile bir sonraki nesle gelir getirirmi gibi bilgileri öğrenmemiz sanırım daha iyi olur bizler için. kısaca söylemek gerekirse '' kestane kebap yemesi sevap,,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024