agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Kabuklu Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-kabuklu-meyveler/)
-   -   Kestane (Castanea) Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/sert-kabuklu-meyveler/3120.htm)

Samsunlu55 19-05-2010 23:11

Geçtiğimiz pazar günü Canik Başarı Üniversitesi temel atma törenine giderken trafik nedeniyle arabayı 2 km kala park etmek zorunda kaldım. Gürgen ormanının içinden ilerleyen yoldan giderken kıyıda bir kestane fidanı fark ettim dönüşte fidanı toprağıyla birlikte çok güzel söküp arabaya koydum. Sonra iyi bir budamadan sonra eğrelti otlarının içine yüzeyi siyah derinleştikçe kahferengileşmeye başlayan nemli bir toprağa ektim. Yaptığım işlemleri fotoğraflandırdım fakat bilgisayarımda arıza olduğundan siteye dahi zor girebiliyorum, ilerleyen zamanda resimlerini ekliyeceğim. Saygılarımla...

Samsunlu55 05-08-2010 23:54

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 641844)
Geçtiğimiz pazar günü Canik Başarı Üniversitesi temel atma törenine giderken trafik nedeniyle arabayı 2 km kala park etmek zorunda kaldım. Gürgen ormanının içinden ilerleyen yoldan giderken kıyıda bir kestane fidanı fark ettim dönüşte fidanı toprağıyla birlikte çok güzel söküp arabaya koydum. Sonra iyi bir budamadan sonra eğrelti otlarının içine yüzeyi siyah derinleştikçe kahferengileşmeye başlayan nemli bir toprağa ektim. Yaptığım işlemleri fotoğraflandırdım fakat bilgisayarımda arıza olduğundan siteye dahi zor girebiliyorum, ilerleyen zamanda resimlerini ekliyeceğim. Saygılarımla...

Aylar önce bahsetmiş olduğum kestanenin o zamanki resimleri. İlk resimde söküldükten sonraki hali, ikinci resimde dallarının budandıktan sonraki hali, üçüncü resimde toprakla buluştuğu yer, dördüncü resimdeki oluşum nedir bilmiyorum sanırım tozlama yaptı, son resimde ise ekildiği yer az ötesinden görünümü. Geçen hafta kestanenin yanına gittim yağmurdan yatan 2 metrelik eğreltiler kestanenin dallarını da yatırmış. O kadar zamanda yeni sürgünlerde atmış gelişimi gayet sağlıklıydı, yerini sevmiş:)

Eklenti 164551

Eklenti 164552

Eklenti 164553

Eklenti 164554

Eklenti 164555

MeyveliTepe 05-08-2010 23:58

Dördüncü resimde kestane çiçek açmış. Meyve tuttuysa bu günlerde dikenli kozakları görmelisiniz.

Samsunlu55 06-08-2010 00:07

Yanına gittiğimde hiç birşey görmedim, desenize seneye meyvesini tadacağız:) Aşısız kestane 15 yaşına kadar meyve vermez deniyor bu yaştaki bir fidanın meyve verme şansı var mıdır:confused:

MeyveliTepe 06-08-2010 00:10

Bence verir. Buralarda aşılı aşısız farketmez, 2-3 yaşında birer ikişer de olsa meyve tutar. Aşılı ile aşısız arasındaki fark sadece meyvenin çeşiti ile ilgili. Bir de, aşı kuvvetli köke yapıldı ise doğal olarak gelişimi hızlı olur.

Samsunlu55 06-08-2010 00:23

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

Samsunlu55 17-08-2010 20:31

Bir araştırmada 7 cins kestane arasında kestane kanserine dayınıklı görülen cinsler Vakit Kestanesi(Ayı Tabanı) ve Dursun Kestanesi olmuş.

Cahide Kartal 21-10-2010 23:17

1 Eklenti(ler)
Bu yıl pazardan tüplü olarak aldığım iki fidandan biri kurudu. Diğeri de Sn Samsunlu'nun eklediği 4.resimdeki gibi birkaç tane püskül çıkardı.Şimdi üzerinde kozalağa benzer bir tane oluştu.
Eklenti 176391
İçinde meyvesi var mı bilmiyorum fakat fidanım ümit vaad ediyor mu?

Samsunlu55 22-10-2010 21:59

Bu ayda çiçek açıp meyve tutması normal değil...

agozce 23-10-2010 00:11

3 yaşındaki kestne ağacım meyve tutuyor ama içini dolduramıyor. Neden olabilir, Çözümü nedir acaba?

Cahide Kartal 23-10-2010 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 708031)
Bu ayda çiçek açıp meyve tutması normal değil...

Anlatmaya çalıştığım durum,mayıs ayından bu yana geçen bir süreçti. Eklediğim resim fidanın son hali.İleri ki yıllarda meyveye durur mu, hep böyle mi devam eder? Sn agozce ile sorunumuz aynı sanırım:(

samidayi 02-01-2011 11:45

Geçen sene diktiğim 15 kestaneden 12 tanesi tuttu. Çok güzel de filiz sürdü. 3-4 defa suladım. hatta bir tanesi ilk sene çiçek bile açtı. Ama kestanelerin gövdesi gelişmeden çiçek açması kestane için zararlı oluyor diye duymuştum. İlk yıllarda çiçekleri kopartıp gücün gövdeye gitmesini sağlamak gerekiyormuş.
Önümüz sene için bir sorum var? Yaz döneminde artık kestaneleri sulamak zararlı mı olur acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

tevhit06 16-01-2011 09:26

Sayın Mine Pakkaner Kırşehir hirfanlı barajının yanındaki 860 rakımlı Büyük bir bahçeye 2009 Mart ayında çeşitli 50 den fazla meyve fidanları diktim hepsi çok iyi gelişti Ama Bursa'dan getirdiğim aşılı iki tane kestane fidanı var ikiside sadece 20 cm. kadar sürgün sürdü fazla gelişmedi çiftlik gübresi verdim ve damla sulama ile 15 günde bir suladım acaba fazlamı suluyorum sizin konu ile ilgili yazınızda '' Bakım ve Sulama:İlk dikim yılında fidanlar toprağın nem durumuna göre 2-3 kez sulanır.Sonraki yıllarda da sulama yapmak çok zararlıdır.'' diyorsunuz. bilgilendirirseniz memnun olurum.

seyyah53 26-01-2011 22:05

Selam Dostlar...

Kestane hakkında pek bir bilgim yok size sormak istediğim...bursadan 2 tane aşılı fidan getirttim şuanda hemen hemen bir yaşına girmek üzereler...20 cm lik siyah poşetlerin içerisindeler hala...

acaba diyorum güzel gelişimleri açısından bu sene onları daha büyük bir saksıya diksem bir dahaki sene toprağa diksem geç kalmış olurmuyum....

bu sene toprağa dikme şansım yok...

Sayın tehvit06 nında mine hanıma sorduğu sorunun cevabınıda çok merak ettim doğrusu...acaba kestaneyi sulamak zararlımıdır...

Avanos 27-01-2011 08:18

Arkadaşlar Kestane Türkiyenin büyük bir bölümünde yetişebilir.Yetişmesini engelleyen en önemli unsur sıcaklıklar değil kireçtir.Kestane ağacı için ideal kiraç oranı %1dir.Yüzde 4 kadar toleranslıdır, yüzde altıyı geçince kurumaya başlar.

Ömer Durmaz 29-01-2011 19:30

1 Eklenti(ler)
Selamlar Ağaç dostlarım
2 haftalık Kestane fidemi sizlerle paylaşmak istedim

Saygılar;

Samsunlu55 31-01-2011 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Durmaz (Mesaj 749253)
Selamlar Ağaç dostlarım
2 haftalık Kestane fidemi sizlerle paylaşmak istedim

Saygılar;

Fidan güneş ışığına ulaşmaya çalışıyor ve hızlı uzuyor, istediği ışığı alamazsa çürüyüp ölecektir. Güneş görsün diye dışarı çıkartırsanız bu seferde hızlı uzadığı için soğuktan çok çabuk etkilenecektir.

agozce 01-02-2011 02:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 708122)
3 yaşındaki kestne ağacım meyve tutuyor ama içini dolduramıyor. Neden olabilir, Çözümü nedir acaba?

Bilgisi olan yok mu?

Kestane de dişi-erkek ayırımı var mıdır?

tevhit06 12-02-2011 10:22

sayın agozce; sizin için google de bir araştırma yaptım bulduğum yazıyı buraya aktarıyorum umarım faydalı olur.

Çiçek yapıları, Çiçeklenme ve Tozlaşma: Kestanenin tomurcukları karışık tomurcuk
tipindedir ve hem sürgünleri hem de sürgünler üzerinde çiçek püsküllerini oluşturlar.
Kestanelerde iki tip çiçek püskülü bulunmaktadır. Bunlardan ilki erkek çiçek püskülleri
olup, sürgünlerin alt, orta ve orta üst bölümlerinde yaprak koltuklarında oluşurlar.
Üzerlerinde yalnızca erkek çiçekler bulunur. İkinci tip püsküller karışık eşeylidirler,
üzerinde hem dişi hem de erkek çiçek bulunur ve sürgünlerin uç, uç altı bölümlerinde
oluşurlar. Karışık eşeyli püsküllerin alt bölümlerinde dişi, üst bölümlerinde de erkek
çiçekler bulunur.
Erkek Çiçekler: Erkek çiçekler kümeler halinde püskül ekseni boyunca dizilirler. Çiçeklenme zamanında erkek çiçeklerin başçıkları (anter) çiçek örtüsünün dışına çıkarak, parlak sarı bir görünümle dikkat çekerler. Başçıkların patlamasıyla çiçek tozları çevreye dağılır. Böylece tozlaşma meydana gelir. Ancak bazı çeşitlerde anter bulunmamakta veya stamenler çok kısa olduğundan tozlayıcı niteliği olmamaktadır.
Dişi Çiçekler: Dişi çiçekler genellikle 3’ü bir arada olmak üzere bir çiçek kümesini oluştururlar. Bu karışık eşeyli püskül üzerinde bir veya birkaç tane dişi çiçek kümesi olabilir. Dişi çiçek kümelerinin çevresi primer ve sekonder brakte yapraklardan oluşan bir kapsül tarafından kuşatılmıştır. Bu kapsül büyüyerek dikenli yumakları (kirpi) meydana getirir. Her dişi çiçekte 6-9 karpel, her karpelde 2 tohum taslağı vardır. Normal tozlaşma ve döllenme koşullarında yumak içindeki her 3 meyvede gelişir.
Çiçeklenme ve Tozlaşma: Çiçeklenme genellikle Haziran ayı içerisinde meydana gelmektedir. Çiçeklenme erken çiçeklenen çeşitlerde Mayıs sonu Haziran başlarında, orta zamanda çiçeklenenlerde Haziran ortalarında ve geç çiçeklenenlerde Haziran sonlarında başlamaktadır. Bir ağacın çiçeklenme seyri dikkate alındığında genellikle erkek çiçekler önce çiçeklenmekte, sonra dişi çiçekler erkek dişi çiçeklerini kabul edici (reseptiv) olgunluğa ulaşmakta, en son olarak da karışık eşeyli püsküllerdeki erkek çiçekler çiçeklenmektedir. Kestaneler genellikle rüzgarla tozlaşan bir tür olarak kabul edilmektedir. Çiçek tozlarının rüzgarla 60-65 m. uzaklara taşındıkları bilinmektedir.
Döllenme ve Meyve Tutumu: Kestanelerde, meyvenin yenen kısmı olan tohum
döllenme sonucu meydana geldiğinden, tozlaşma ve döllenme koşullarının normal bir
ürün elde etmede büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle de kestaneliklerde iyi bir
tozlaşmanın sağlanabilmesi için gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu da iyi bir
tozlayıcı planının uygulanmasıyla gerçekleşebilir. Öte yandan kendiyle tozlanan çeşitlerin
(uyuşmazlık nedeniyle) meyve bağlamadıkları ve bazı çeşitlerin tozlayıcı niteliklerinin
bulunmadığı da dikkate alınmalıdır.
Bunun için;
- Kestane bahçesinde çiçeklenme zamanı birbirine uyan en az iki çeşit bulunmalıdır.
- Esas çeşitlerin tozlayıcılık yönünden kısır olmaları durumunda, hem bu çeşitleri, hem
de birbirini tozlayacak iki uygun aralıklarla bahçeye yerleştirilmelidir.
- Tozlayıcıların ana çeşide uzaklığının en çok 60 m. olması gerekmekle beraber, bu
mesafenin 20 m.’ye inmesi tozlaşmayı en yüksek düzeye çıkaracaktır. Düzgün planlı
bahçelerde her 3. sırada üçüncü ağacın tozlayıcı olarak seçilmesi uygun olacaktır.
Düzgün dikimli olmayan bahçelerde her 8-10 ağacın ortasına bir tozlayıcı yerleştirilir.

agozce 12-02-2011 19:19

Sayın tevhid bey, çok teşekür ederim.

İki tane ağacım var. Sanırım ikisde aynı cins. Farklı bir tür tozlayıcı daha ekmek gerekecek. Ama ağaçların cinsini bilmiyorum.

merichan 15-02-2011 11:30

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Ben Atina'da yasiyorum, gecen yaz buradaki bir supermarketten aldigimiz kestane fidanim simdiye kadar diger ciceklerimle birlikte balkonda idi. Siddetli ruzgarlarda bile bazi cicekler problem yasarken kestane fidanima hic bir sey olmadi ustelik ancak 15 gun kadar once birden yapraklarinda sararmalar basladi. Ne oldugu konusunda hic bir fikrim yok. Ustelik havalar son haftalarda iyice isindi, kisi balkonda atlatan kestane fidanima ne oldu bilmiyorum. Resimlerini ekliyorum, yapraklarinin sararmasi bir hastalik belirtisi midir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Kasif 17-02-2011 13:47

Arkadaşlar çok imrendim, bugün ben de dikeceğim bir kaç kestane. Umarım gelişir ve bahçedeki yerlerini çabucak alırlar.

HomeWork 17-02-2011 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merichan (Mesaj 755719)
Merhabalar,

Ben Atina'da yasiyorum, gecen yaz buradaki bir supermarketten aldigimiz kestane fidanim simdiye kadar diger ciceklerimle birlikte balkonda idi. Siddetli ruzgarlarda bile bazi cicekler problem yasarken kestane fidanima hic bir sey olmadi ustelik ancak 15 gun kadar once birden yapraklarinda sararmalar basladi. Ne oldugu konusunda hic bir fikrim yok. Ustelik havalar son haftalarda iyice isindi, kisi balkonda atlatan kestane fidanima ne oldu bilmiyorum. Resimlerini ekliyorum, yapraklarinin sararmasi bir hastalik belirtisi midir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Sanki birşey yakmış gibi duruyor.

merichan 22-02-2011 17:52

Bilemiyorum ki sayin homework, Mine Hanim'in ilk sayfadaki aciklamasinda ilkbahar baslagicindaki donlara karsi hassastir diyor ama burada (Atina) derece hic (-) lere dusmuyor ki. Sastim kaldim, ne yapacagimi bilemiyorum, bu sekilde beklemedeyim. Ilerleyen gunlerde durumunda degisiklik olacak mi bakacagim artik.

Bu arada tesekkurler yorumunuz icin.

Kasif 25-03-2011 12:09

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Bunlar da benim sizlerden imrenerek diktiğim kestaneler :) Bu arada öğrendiğim bir şey var: kestaneleri iki farklı grupta diktim. Bu resimler bir hafta suda beklemiş tohumlara ait. Doğrudan diktimlerim ise daha durağan bir sıcaklıkta olmalarına rağmen henüz çimlenemediler.

seyyah53 09-04-2011 16:59

Kestane ne kadar yetim kalmış....daha önceden belirttiğim gibi ...arkadaştan hediye iki tane kestane fidanım gelmişti... bugün bir tanesini büyük bir saksıya diktim...

Dikerken orta yapılı toprağa 3-4 el küreği solucan gübresi karıştırdım...

Ve en alta da sim derma granül uyguladım...

Diğeri ise halen kendi platik tüpte duruyor...

Bu uygulamalardan sonra ikisinin arasındaki farkı çok merak ediyorum...

Hava karardığından resim çekemedim...yarın resimleri eklerim...

MeyveliTepe 09-04-2011 17:30

1 Eklenti(ler)
Eklenti 202087

İki yaşındaki aşılardan. Yabaniye öküzgözü aşılanmıştı.

seyyah53 13-04-2011 14:57

1 Eklenti(ler)
Selam Dostlar....

İşte Bursa dan gelen çeşit ismini bilemediğim kestanem...

20 cm lik plastik poşetteydi...saksıya aldım ...

Harcında 2-3 el küreği solucan gübresi,torf ve toprak var...

Ne kadar büyür, meyve tutarmı hiç bilemiyorum,ilerde toprak bulursak dikeriz...

Kasif 14-04-2011 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kasif (Mesaj 773893)
Arkadaşlar merhaba,

Bunlar da benim sizlerden imrenerek diktiğim kestaneler :) Bu arada öğrendiğim bir şey var: kestaneleri iki farklı grupta diktim. Bu resimler bir hafta suda beklemiş tohumlara ait. Doğrudan diktimlerim ise daha durağan bir sıcaklıkta olmalarına rağmen henüz çimlenemediler.

Arkadaşlar bu mesajımda gördüğünüz kestanelerden ikisi hızlıca boylandı (yaklaşık 70 cm kadar) sizce bu normalmidir? Doğrusu suyu da fazla vermiyorum ama? Bir de bahçeye ne zaman dikmeli?

Saygılar

seyyah53 03-05-2011 22:57

1 Eklenti(ler)
Ketanem sürgün verdi...yapraklarıda açmak üzere...bol solucan gübreli ve sim dermalı...

Anlayan biri demiyorki...helal olsun ...saksıda da olsa bir tane kestane yersin bu sene...:)


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022