agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Kabuklu Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-kabuklu-meyveler/)
-   -   Kestane (Castanea) Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/sert-kabuklu-meyveler/3120.htm)

bahtiyar02 04-02-2010 12:46

ABD'nin Türkiye arasında iklim farkı olduğu gibi toprağın yapısıda değişik olabilir.-30 derecelere varan soğuklarda yaşıyan bir ağacın genel mahiyette çok dayanıklı bir tür demektir. Tarım il Müdürlüklerine başvurulsa bu sorun hakkında alternatif bir çözüm araştırmış olmalılar sanırım.
Saygılar

denizakvaryumu 04-02-2010 15:04

Bursa-Uludağda bu yüzden kestane ağacı kalmadığı ve Aydın'dan gelen kestanelerle kestane şekeri yapıldığı artık saklanamayan bir gerçek.

Aydın'daki kestane ağaçlarının neden bu hastalıktan etkilenmedikleri araştırılırsa durum netlik kazanabilir.

HomeWork 04-02-2010 16:44

Benim ağaç bahsedilen hastalıktan dolayı kurudu ise yapacak birşey yok çünkü okadar kısa bir sürede oldu ki zehirlense bu kadar çabul ölmez.Teşhis edip tedavi arayacak kadar bile süre olmadı. Yaklaşık 16-17 yaşında vardı.

bahtiyar02 04-02-2010 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HomeWork (Mesaj 573839)
Benim ağaç bahsedilen hastalıktan dolayı kurudu ise yapacak birşey yok çünkü okadar kısa bir sürede oldu ki zehirlense bu kadar çabul ölmez.Teşhis edip tedavi arayacak kadar bile süre olmadı. Yaklaşık 16-17 yaşında vardı.

Sizin kestane kurumuş olabilir ama anladığım kadarıyla nedenlerini yeteri kadar araştırmamışsınız.Bildiğim kadarıyla bir bitki veya ağaç kuruma (ölme)belirtilerini yaprak solması,zamansız yaprak dökmesi veya gövdesinde, dal uçlarında renk değişimi solmalar ve kuruma gibi belirtilerle kendisinin bir hastalığının olduğunu anlatır.Tedavi edilecek süre sizce ne kadar olmalı? Balkonumuzda veya bahçelerimizde yetiştirdiğimiz sebzeler veya ağaçların değişimlerini göre biliyoruz ve elimizden geldiği kadar müdahale etmeye çareler aramaya başlıyoruz.Sonuçta biz insanlarda da kendi sağlığımızı ihmal ediyoruz.16-17 yaşında bir ağaçtaki değişiklikleri görememişseniz bu demektir "benim ağaçlara birşey olmaz" mantığıyla hareket etmektir. Sevgili dostum çok sert eleştiride bulunmuş olabilirim kusura bakmayın ama söylediklerimde gerçek payı görüyorum. Bana göre ihmalkarlık. Bunu bir çoğumuz yapmıyor değiliz. Ama sonuçta yanlışları en aza indirgemeye çalışmalıyız kanısındayım.
Saygılar

Samsunlu55 04-02-2010 22:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 573780)
Bursa-Uludağda bu yüzden kestane ağacı kalmadığı ve Aydın'dan gelen kestanelerle kestane şekeri yapıldığı artık saklanamayan bir gerçek.

Aydın'daki kestane ağaçlarının neden bu hastalıktan etkilenmedikleri araştırılırsa durum netlik kazanabilir.

Haklısınız bu konunun araştırılması lazım ya oradaki insanlar buna bir çözün buldu ya da hastalık oraya yeni yeni gelecek. Gelmemiş olsa bile mutlaka orayada gidecektir. Böyle düşünüyorum...

denizakvaryumu 04-02-2010 22:57

Bir yerde kestane ağacı sağlıklı olarak büyüyorsa, oranın havası çok temiz suyu içilir derler.

Kimileri kestanelerinin ölümünü pis havaya ve bu hava yüzünden yağmurla gelen zehirlere bağlıyorlar.

Samsunlu55 04-02-2010 23:12

Terme ilçesinin Samsun-Ordu-Tokat sınırına yakın bir köyündede bu durum yüzünden kurumuş yaşlı kestaneler gördüm, havayı, suyu, toprağı kirletebilecek hiçbirşey yok, deresinde alabalık var. Bunların yanında sanaiye karşı bakan bir yerdeki kestaneninde rahat bir şekilde yaşadığınıda gördüm. Bunların hepsini geçtiğimiz yaz içinde şahit oldum. O yüzden hava kirliliğine bağlıyamıyorum...

HomeWork 05-02-2010 08:12

Sayın Bahtiyar02

Dostum eleştirmen seninde benim gibi konuya olan hassasiyetini gösteriyor. Ancak boyu 4-5 m. olan bir ağaçatan bahsediyoruz. Yeni dikim değil ki toprağını sıkıştırayım. Yaprağında böcek yok ki ilaç atayım. Yıllardır aynı yerde, yeri değişmedi ki sulayım. Mantar emaresi göstermiyorki fungusit atayım. Ne yapacağımı şaşırdım. Sen olsan ne yapardın?

MeyveliTepe 05-02-2010 08:30

Böyle bir hastalık var. Atmosferik sebeplerle ilgili. Genelde hava kombinasyonunun değişmesi diyebiliriz. Bazı çeşitler etkileniyor bazıları etkilenmiyor. Bizim buralarda körfeze Tüpraş kurulduktan sonra bazı çeşitlerin tamamının bu hastalığa yakalandığı ve öldüğü bildiriliyor. Ki, bunların arasında yaşlı ve çok büyük ağaçlar da var. Son 8-10 yıldır bu çeşitler tekrar büyüyor.

bahtiyar02 05-02-2010 11:04

Sevgili HomeWork;Dediğiniz doğru sonuçta hiç bir belirti yoksa insanın elinden bir şey gelmiyor.Hiç mi çözümü yok,Bu kadar etkilenen ağaç ve bitkileri kurtarmak mümkün değilmi?

MeyveliTepe 05-02-2010 11:23

Bu arada, bu hastalık için tarım teşkilatının yanısıra yurt dışından dahi uzmanların geldiğini, net bir sebep ve tedavi bulunamadığını ilave etmeliyim.

Samsunlu55 05-02-2010 14:12

Bu arada şunuda belirtim 47. mesajımda kuruyan ve kurumayan olarak belirttiğim iki kestanede kendiliğinden yetişen anadolu kestanesi...

denizakvaryumu 06-02-2010 01:52

Benim merak ettiğim;

hava kirliliğine dayanıklı yani şehir içinde sağlıklı olarak büyüyen kestanenin hangi tür olduğu?

Etrafımdan duyduğum, şehirleşme arttıkça kestane ağaçların öldüğü?

GothiCat 19-02-2010 16:16

Deneme amaçlı diktiğim kestaneler filiz verdi :D Bir de biraz serpilirlerse resimlerini koyacağım :rolleyes: Peki bunların meyveleri yenir mi?

can993 12-04-2010 13:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi samidayi (Mesaj 572607)
Son günlerde yaptığım araştırmalara göre İri Aşılı çeşitlerin daha iyi olduğu kanısına vardım.
Eğer kestane dikmeyi düşünen varsa bunlardan birisini dikmesini tavsiye ederim. Ben de devamında bınlardan dikmeyi düşünüyorum. Ama fidan nasıl nereden temin edeceğimi bilmiyorum. Fidan temini konusunda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
ÇEŞİTLER
a)-Sarı aşlama
b)-Osmanoğlu
c)-Ayı tabanı

İyi günler bende aynı durumdayım yok mu bilgilendiren

Çınarmunarı 27-04-2010 17:59

Arkadaşlar kansere dayanıklı kestane türlerini hangi kurum **** fidancılardan bulabiliriz?

GothiCat 10-05-2010 18:50

1 Eklenti(ler)
Sonunda kestanelerimin resmini çektim.Henüz bahçeye almadım.Ne zaman almam uygun olur?

İşte kestanelerim...

Eser İlhan 10-05-2010 19:32

1 Eklenti(ler)
Kış sonuna doğru yemek için aldığım kestanelerden birisi bembeyaz bir kök uzatmıştı kabuğundan dışarı. Bunu bir yaşama arzusu gibi algıladım o an ve onu yiyemedim. Hemen bir plastik bardağa biraz toprak koyup diktim. Kısa zamanda çimlendi ve hızla büyüdü, köklerini bardaktan da dışarı uzattı, ben de onu bu sefer küçük bir saksıya geçirdim,hala büyümesine devam ediyor,yaprakları nerdeyse 20 cm uzunluğuna ulaştı. Onun büyümesini şaşkınlıkla izliyorum. Oğlum ve eşim "bu kış evdeki ağaçtan kestane yiyeceğiz" diyerek benimle dalga geçiyorlar.
İşte ağacım :))

GothiCat 10-05-2010 19:39

Sizde bendensiniz sevgili iel77 :D Bende kestane kebap yapmak için aldığımız kestanelerden dikmiştim denemek için.Çok güzel olmuş sizin kestanenizde.Bahçe bulup dikseniz iyi olur bence ;)

inebolu 18-05-2010 13:18

Kestane ağacı ortalama kaç yaşında meyve verebiliyor acaba bilen var mı ?
Birde ben yazın köyde olabildiğim için aşılama yı yaz başı yapabiliyorum. Gölgesini sağlasam ve sürekli nemli tutsam aşı tutar mı ?

Samsunlu55 20-05-2010 00:11

Geçtiğimiz pazar günü Canik Başarı Üniversitesi temel atma törenine giderken trafik nedeniyle arabayı 2 km kala park etmek zorunda kaldım. Gürgen ormanının içinden ilerleyen yoldan giderken kıyıda bir kestane fidanı fark ettim dönüşte fidanı toprağıyla birlikte çok güzel söküp arabaya koydum. Sonra iyi bir budamadan sonra eğrelti otlarının içine yüzeyi siyah derinleştikçe kahferengileşmeye başlayan nemli bir toprağa ektim. Yaptığım işlemleri fotoğraflandırdım fakat bilgisayarımda arıza olduğundan siteye dahi zor girebiliyorum, ilerleyen zamanda resimlerini ekliyeceğim. Saygılarımla...

Samsunlu55 06-08-2010 00:54

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 641844)
Geçtiğimiz pazar günü Canik Başarı Üniversitesi temel atma törenine giderken trafik nedeniyle arabayı 2 km kala park etmek zorunda kaldım. Gürgen ormanının içinden ilerleyen yoldan giderken kıyıda bir kestane fidanı fark ettim dönüşte fidanı toprağıyla birlikte çok güzel söküp arabaya koydum. Sonra iyi bir budamadan sonra eğrelti otlarının içine yüzeyi siyah derinleştikçe kahferengileşmeye başlayan nemli bir toprağa ektim. Yaptığım işlemleri fotoğraflandırdım fakat bilgisayarımda arıza olduğundan siteye dahi zor girebiliyorum, ilerleyen zamanda resimlerini ekliyeceğim. Saygılarımla...

Aylar önce bahsetmiş olduğum kestanenin o zamanki resimleri. İlk resimde söküldükten sonraki hali, ikinci resimde dallarının budandıktan sonraki hali, üçüncü resimde toprakla buluştuğu yer, dördüncü resimdeki oluşum nedir bilmiyorum sanırım tozlama yaptı, son resimde ise ekildiği yer az ötesinden görünümü. Geçen hafta kestanenin yanına gittim yağmurdan yatan 2 metrelik eğreltiler kestanenin dallarını da yatırmış. O kadar zamanda yeni sürgünlerde atmış gelişimi gayet sağlıklıydı, yerini sevmiş:)

Eklenti 164551

Eklenti 164552

Eklenti 164553

Eklenti 164554

Eklenti 164555

MeyveliTepe 06-08-2010 00:58

Dördüncü resimde kestane çiçek açmış. Meyve tuttuysa bu günlerde dikenli kozakları görmelisiniz.

Samsunlu55 06-08-2010 01:07

Yanına gittiğimde hiç birşey görmedim, desenize seneye meyvesini tadacağız:) Aşısız kestane 15 yaşına kadar meyve vermez deniyor bu yaştaki bir fidanın meyve verme şansı var mıdır:confused:

MeyveliTepe 06-08-2010 01:10

Bence verir. Buralarda aşılı aşısız farketmez, 2-3 yaşında birer ikişer de olsa meyve tutar. Aşılı ile aşısız arasındaki fark sadece meyvenin çeşiti ile ilgili. Bir de, aşı kuvvetli köke yapıldı ise doğal olarak gelişimi hızlı olur.

Samsunlu55 06-08-2010 01:23

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

Samsunlu55 17-08-2010 21:31

Bir araştırmada 7 cins kestane arasında kestane kanserine dayınıklı görülen cinsler Vakit Kestanesi(Ayı Tabanı) ve Dursun Kestanesi olmuş.

Cahide Kartal 22-10-2010 00:17

1 Eklenti(ler)
Bu yıl pazardan tüplü olarak aldığım iki fidandan biri kurudu. Diğeri de Sn Samsunlu'nun eklediği 4.resimdeki gibi birkaç tane püskül çıkardı.Şimdi üzerinde kozalağa benzer bir tane oluştu.
Eklenti 176391
İçinde meyvesi var mı bilmiyorum fakat fidanım ümit vaad ediyor mu?

Samsunlu55 22-10-2010 22:59

Bu ayda çiçek açıp meyve tutması normal değil...

agozce 23-10-2010 01:11

3 yaşındaki kestne ağacım meyve tutuyor ama içini dolduramıyor. Neden olabilir, Çözümü nedir acaba?

Cahide Kartal 23-10-2010 11:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 708031)
Bu ayda çiçek açıp meyve tutması normal değil...

Anlatmaya çalıştığım durum,mayıs ayından bu yana geçen bir süreçti. Eklediğim resim fidanın son hali.İleri ki yıllarda meyveye durur mu, hep böyle mi devam eder? Sn agozce ile sorunumuz aynı sanırım:(

samidayi 02-01-2011 12:45

Geçen sene diktiğim 15 kestaneden 12 tanesi tuttu. Çok güzel de filiz sürdü. 3-4 defa suladım. hatta bir tanesi ilk sene çiçek bile açtı. Ama kestanelerin gövdesi gelişmeden çiçek açması kestane için zararlı oluyor diye duymuştum. İlk yıllarda çiçekleri kopartıp gücün gövdeye gitmesini sağlamak gerekiyormuş.
Önümüz sene için bir sorum var? Yaz döneminde artık kestaneleri sulamak zararlı mı olur acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

tevhit06 16-01-2011 10:26

Sayın Mine Pakkaner Kırşehir hirfanlı barajının yanındaki 860 rakımlı Büyük bir bahçeye 2009 Mart ayında çeşitli 50 den fazla meyve fidanları diktim hepsi çok iyi gelişti Ama Bursa'dan getirdiğim aşılı iki tane kestane fidanı var ikiside sadece 20 cm. kadar sürgün sürdü fazla gelişmedi çiftlik gübresi verdim ve damla sulama ile 15 günde bir suladım acaba fazlamı suluyorum sizin konu ile ilgili yazınızda '' Bakım ve Sulama:İlk dikim yılında fidanlar toprağın nem durumuna göre 2-3 kez sulanır.Sonraki yıllarda da sulama yapmak çok zararlıdır.'' diyorsunuz. bilgilendirirseniz memnun olurum.

seyyah53 26-01-2011 23:05

Selam Dostlar...

Kestane hakkında pek bir bilgim yok size sormak istediğim...bursadan 2 tane aşılı fidan getirttim şuanda hemen hemen bir yaşına girmek üzereler...20 cm lik siyah poşetlerin içerisindeler hala...

acaba diyorum güzel gelişimleri açısından bu sene onları daha büyük bir saksıya diksem bir dahaki sene toprağa diksem geç kalmış olurmuyum....

bu sene toprağa dikme şansım yok...

Sayın tehvit06 nında mine hanıma sorduğu sorunun cevabınıda çok merak ettim doğrusu...acaba kestaneyi sulamak zararlımıdır...

Avanos 27-01-2011 09:18

Arkadaşlar Kestane Türkiyenin büyük bir bölümünde yetişebilir.Yetişmesini engelleyen en önemli unsur sıcaklıklar değil kireçtir.Kestane ağacı için ideal kiraç oranı %1dir.Yüzde 4 kadar toleranslıdır, yüzde altıyı geçince kurumaya başlar.

Ömer Durmaz 29-01-2011 20:30

1 Eklenti(ler)
Selamlar Ağaç dostlarım
2 haftalık Kestane fidemi sizlerle paylaşmak istedim

Saygılar;

Samsunlu55 31-01-2011 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Durmaz (Mesaj 749253)
Selamlar Ağaç dostlarım
2 haftalık Kestane fidemi sizlerle paylaşmak istedim

Saygılar;

Fidan güneş ışığına ulaşmaya çalışıyor ve hızlı uzuyor, istediği ışığı alamazsa çürüyüp ölecektir. Güneş görsün diye dışarı çıkartırsanız bu seferde hızlı uzadığı için soğuktan çok çabuk etkilenecektir.

agozce 01-02-2011 03:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 708122)
3 yaşındaki kestne ağacım meyve tutuyor ama içini dolduramıyor. Neden olabilir, Çözümü nedir acaba?

Bilgisi olan yok mu?

Kestane de dişi-erkek ayırımı var mıdır?

tevhit06 12-02-2011 11:22

sayın agozce; sizin için google de bir araştırma yaptım bulduğum yazıyı buraya aktarıyorum umarım faydalı olur.

Çiçek yapıları, Çiçeklenme ve Tozlaşma: Kestanenin tomurcukları karışık tomurcuk
tipindedir ve hem sürgünleri hem de sürgünler üzerinde çiçek püsküllerini oluşturlar.
Kestanelerde iki tip çiçek püskülü bulunmaktadır. Bunlardan ilki erkek çiçek püskülleri
olup, sürgünlerin alt, orta ve orta üst bölümlerinde yaprak koltuklarında oluşurlar.
Üzerlerinde yalnızca erkek çiçekler bulunur. İkinci tip püsküller karışık eşeylidirler,
üzerinde hem dişi hem de erkek çiçek bulunur ve sürgünlerin uç, uç altı bölümlerinde
oluşurlar. Karışık eşeyli püsküllerin alt bölümlerinde dişi, üst bölümlerinde de erkek
çiçekler bulunur.
Erkek Çiçekler: Erkek çiçekler kümeler halinde püskül ekseni boyunca dizilirler. Çiçeklenme zamanında erkek çiçeklerin başçıkları (anter) çiçek örtüsünün dışına çıkarak, parlak sarı bir görünümle dikkat çekerler. Başçıkların patlamasıyla çiçek tozları çevreye dağılır. Böylece tozlaşma meydana gelir. Ancak bazı çeşitlerde anter bulunmamakta veya stamenler çok kısa olduğundan tozlayıcı niteliği olmamaktadır.
Dişi Çiçekler: Dişi çiçekler genellikle 3’ü bir arada olmak üzere bir çiçek kümesini oluştururlar. Bu karışık eşeyli püskül üzerinde bir veya birkaç tane dişi çiçek kümesi olabilir. Dişi çiçek kümelerinin çevresi primer ve sekonder brakte yapraklardan oluşan bir kapsül tarafından kuşatılmıştır. Bu kapsül büyüyerek dikenli yumakları (kirpi) meydana getirir. Her dişi çiçekte 6-9 karpel, her karpelde 2 tohum taslağı vardır. Normal tozlaşma ve döllenme koşullarında yumak içindeki her 3 meyvede gelişir.
Çiçeklenme ve Tozlaşma: Çiçeklenme genellikle Haziran ayı içerisinde meydana gelmektedir. Çiçeklenme erken çiçeklenen çeşitlerde Mayıs sonu Haziran başlarında, orta zamanda çiçeklenenlerde Haziran ortalarında ve geç çiçeklenenlerde Haziran sonlarında başlamaktadır. Bir ağacın çiçeklenme seyri dikkate alındığında genellikle erkek çiçekler önce çiçeklenmekte, sonra dişi çiçekler erkek dişi çiçeklerini kabul edici (reseptiv) olgunluğa ulaşmakta, en son olarak da karışık eşeyli püsküllerdeki erkek çiçekler çiçeklenmektedir. Kestaneler genellikle rüzgarla tozlaşan bir tür olarak kabul edilmektedir. Çiçek tozlarının rüzgarla 60-65 m. uzaklara taşındıkları bilinmektedir.
Döllenme ve Meyve Tutumu: Kestanelerde, meyvenin yenen kısmı olan tohum
döllenme sonucu meydana geldiğinden, tozlaşma ve döllenme koşullarının normal bir
ürün elde etmede büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle de kestaneliklerde iyi bir
tozlaşmanın sağlanabilmesi için gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu da iyi bir
tozlayıcı planının uygulanmasıyla gerçekleşebilir. Öte yandan kendiyle tozlanan çeşitlerin
(uyuşmazlık nedeniyle) meyve bağlamadıkları ve bazı çeşitlerin tozlayıcı niteliklerinin
bulunmadığı da dikkate alınmalıdır.
Bunun için;
- Kestane bahçesinde çiçeklenme zamanı birbirine uyan en az iki çeşit bulunmalıdır.
- Esas çeşitlerin tozlayıcılık yönünden kısır olmaları durumunda, hem bu çeşitleri, hem
de birbirini tozlayacak iki uygun aralıklarla bahçeye yerleştirilmelidir.
- Tozlayıcıların ana çeşide uzaklığının en çok 60 m. olması gerekmekle beraber, bu
mesafenin 20 m.’ye inmesi tozlaşmayı en yüksek düzeye çıkaracaktır. Düzgün planlı
bahçelerde her 3. sırada üçüncü ağacın tozlayıcı olarak seçilmesi uygun olacaktır.
Düzgün dikimli olmayan bahçelerde her 8-10 ağacın ortasına bir tozlayıcı yerleştirilir.

agozce 12-02-2011 20:19

Sayın tevhid bey, çok teşekür ederim.

İki tane ağacım var. Sanırım ikisde aynı cins. Farklı bir tür tozlayıcı daha ekmek gerekecek. Ama ağaçların cinsini bilmiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024