agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 2 Gönderen Lazuti
  • 1 Gönderen bcakmak28
  • 2 Gönderen abay54

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2014, 17:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2014
Fındık bahçesi satın almak karlı bir yatırım mıdır?

Aslında konu, tarımdan çok ticaretle ilgili, konunun yeri burası olmayabilir ama fındıkla uğraşanlar fikir verebilir diyerekten konuyu açmak istedim.

Giresun-Trabzon arasında fındık bahçesi dönümünün 10-12bin tl olduğunu ve dönümden yaklaşık 150kg fındık çıktığını duydum. 150kg kabuklu fındık kilosu 13liradan yaklaşık 2000tl ediyor. bu da fındık bahçesinin 5-6 yılda parasını çıkartması demek. iyi bir bakımla ve fındığı fiyat arttığında yani kışın satarak bu süreyi 4 yıla indirme ihtimali mevcut. Bence gayet uygun bir yatırım.Tabi bazı seneler don olabilir veya farklı sebeplerden ürün alınamayabilir. Yine de fındık bahçesi alımı gayet mantıklı gözüküyor.

Sizin fikrinizi almak istedim. dönümü 10-12 bin tl ve 150kg fındık miktarında bir anormallik var mı? Mesela dönümden 150kg kabuklı fındık kesinlikle alamazsın diyen birisi var mı? siz ne dersiniz? gübrele arada ilaçla haricinde ağustosta git topla.. olay bundan ibaret gibi.

Othman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 15:51   #2
Yeni Üye

sakarya tarafında fındık verimi daha yüksek.dönüm başına ürün 200kg'ı rahat geçiyor. bazıları 350kg dan bahsediyor ama onlar abartı olabilir.ordu'da verim yer yer 60kg/dönüm'e kadar düşüyor yükseltiden ve arazi yüzünden bakım yapılamamasından dolayı. 2004 ve 2014 yıllarında ordunun yüksek yerlerinde nerdeyse fındık hiç olmamış dondan dolayı.

wikipedia'da verimin en yüksek olduğu yerler sakarya-kocaeli-düzce-bartın şeklinde gidiyor verim açısından giresun ordu oldukça geride. ağaçlar ordu giresunda daha yaşlı ve bakım yapılmıyor. giresunlular fındığı çok iyi bildiklerini söylerler toprak analiz edilip çoğu yerde kireç veriliyormuş diyorum ilk defa duyduk diyorlar. üretim giresun ordu'da daha fazla ama dönüm başına ürün yani verim daha düşük.

Bu şekilde düşünüldüğünde sakaryadan boş tarla alıp fındık dikmek mantıklı gözüküyor.böylelikle tarlayı da daha uygun fiyata alabiliyorsun. sakarya tarafında araziler düz olduğu için çalışma da daha kolay. burda fındık hakkında bilgisi olan pek yok galiba. paylaşan kimse yok çünkü.

Eski 19-10-2014, 21:34   #3
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Ordu'da orta halli bakımı yapılan bir fındıklığımız var.Çok olan sene 120 kg oluyor.Az senesinde 90 kg civarı geliyor.Ordu-Giresun havalisinde dönümden 150 kg ve fazlasını beklemek fazla iyi niyetli olur.Ayrıca ben sizin yerinizde olsam farklı bir meyveye yatırım yaparım, fındık meşakkatli ve 13 tl bir rakamda hayal bence.

YeniBON ve Othman beğendi.
Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 22:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
13 tl bu seneki fiyat, dondan dolayı yaşanan rekolte düşüklüğü fiyatları oynattı, yüksek rekoltede bu fiyatları görmeniz için doların 4 tl olması lazım, buda
fındık üreticisine yine zarar ettirir işçilikti, gübreydi, falan filan. Dolarda 4 tl olunca zaten batıkları oynarızki fındık kimin umurunda..

TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 22:39   #5
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Fındık dışı seni içi beni yakan cinsten bir üründür. Eğer budama, gübreleme vb işleri kendiniz yapar, ilaveten toplama işlerini de kendiniz yaparsanız biraz para kazanırsınız. Yok işçi çalıştırayım, yılda bir gelir başlarında durur, satarım derseniz hiç uğraşmayın. Fiyatı da çok inişli çıkışlıdır. Geçen yıl 6.40 liradan satmıştım, bu yıl 14 L civarı. İki katından fazla.Ürün çok olur 5 L. olduğu da olur.

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 01:38   #6
Yeni Üye

yorumlar için teşekkürler. biraz şevk kırıcı ve karamsar olsa da evet ürün fiyatı tüm hesapları altüst edebiliyor. çok mantıklı bi hesap mantıksıza dönüşebiliyor. ben imara açılmamış tarla alıp imara açılmasını beklerken fındık üreteyim diyorum. fındıkla geçinmeye çalışmıyorum. Boş tarlayı alıp fındık diktikten 5 yıl sonra dönüm fiyatı 2ye katlanıyor.mesela batı karadenizde sahile max 5km uzakta dönümü 10bin liraya düz arazi tarlalar varken, 3-5 yaşındaki fındık ağaçlarının olduğu köydeki engebeli arazilerin dönümüne 20-24bin lira istiyorlar. kimisi de 2b arazisini satmaya çalışıyor. bu açıdan düşünüldüğünde yine bana mantıklı geliyor. sonuçta boş arsa alıp değerlenmesini bekleyeceğine ürün alıyorsun. en iyi gayrimenkulun kiradan parasını çıkarması 15yıl..o da enflasyonu,masrafları ve dairenin boş kalma ihtimalini gözardı edersek.bu açıdan fındık hala mantıklılığını koruyor bence.şuanki fındık fiyatı 13lira, bu kışın belki 15leri bile sollayacak. dolar 2,3leri zorlarken fındığın 5tl ye dönmesi de zor gibi.çok aceleci davranmamakta fayda var gibi gözüküyor.

Eski 22-10-2014, 17:44   #7
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
13 lira şu an ki rakam olabilir haklısınız; biz 9 liraya sattık eylülün sonlarında.Geçen senede 4.75 ti

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 21:59   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Eski konuyu hortlatayım..
İstanbul'da yaşayan bir Giresunlu olarak ''fındık'' iyidir..
Siz ne yaptınız bilmiyorum ama düşünen diğer arkadaşlar için bazı gözlemlerimi yazmak isterim.
Fındık bahçesi alırken dikkat etmeniz gereken,
Bilinçli ve yüksek rekolteli üretim yapılmak isteniyorsa
.....Ziraat odalarından, ilçe tarımdan destek alınmalı......
1. bahçenin denizden yüksekliği en fazla 1000 metre ve altı olması.
1.1: ( sahile yakın alçaklıkta ve 1000 m üstü yükseklikteki bahçelerde son dönemlerde ya fındık hiç olmuyor ya da 3-5 kilo çerezlik oluyor.)
2. Bahçenin Güney cephe olması.
3. İlaçlama ve Gübrelemenin zamanında yapılması
4. Fındığın zamanında toplanması
5. Toplama sırasında fındık ağaçlarına zarar verilmemesi
6. Budama ve gençleştirmelerin bilinçli yapılması
7. Toplanan fındığın iyi kurutulması saklanması ve ederinde satılması
7.1: bunun için nakit akışınızın ve piyasayı takibinizin iyi olması gerekmektedir. (Günlük olarak fiyatlar 1-2 lira oynamaktadır)
7.2: fındık toplama işi maliyetlidir, ilçeden ilçeye yatılı ya da gel-gitli, yerli ya da yabancı çalışana vs vs br süre faktöre göre işçinin günlük ücreti değişmektedir. Giresun/Tirebolu için geçen yıl ki günlük yevmiye 60 liraydı, bazı yerlerde 70 bazılarında ise 50 lira..
Mayıs başında ise Fındığın tüccara satış fiyatı 23-25 lira arasındaydı..
Ayrıca fındığa destek dönüm başına : 160-170 lira civarındaydı en son..
....
aslında yazılacak daha bir sürü şey var aklıma ilk gelen bunlar..
Yıllar sonra 20 dönümlük yer alarak sıfırdan başlayacak birisiyim ben de..

Betonlaşmanın hızla arttığı bu devirde Toprak insana kaybettirmez..
saygılar..

Othman beğendi.
bcakmak28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2016, 11:40   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
fındık 5 - 6 yılda amorti eder kendini yanlız bakım yapılması ve çalıştırılacak insanda bulmam lazım dikkatli araştırma yapmak gerekir ...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2016, 11:42   #10
Ağaç Dostu

Ayrıca bakımlı bahçeler 200 kilodan aşağı vermez ben 10 dönümden geçen sene 2750 kilo aldım ama bu sene 750 kilo tahminim ce çıkar ...bakım yapıldığı halde bu sene böyle oldu

Othman ve dongyul beğendi.
Eski 20-09-2016, 09:01   #11
Ağaç Dostu

2015 yılında çıkan fındığım 2500
2016 ise fındığım 1750 kilo çıktı alın size istatistik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024