agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Kabuklu Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2009, 08:45   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
sn deniz akvaryumu çakıldak fındık olan kendi bahçem mevcut size ekim ayında 3.5 ade it ocak diplerinden fidan göndereyim deneyin isterseniz

cey_cey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 08:57   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Tadı nasıl? Tozlama için başka fındığa gerek duyuyor mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 09:02   #33
Ağaç Dostu

tadı güzel ve kavrulmuş tadı çok daha güzel tozlama gerksinimi olmasada aralarında ham fındık olan bahçelerde verim artıyor

Eski 23-07-2009, 09:29   #34
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Olayı şöyle bir açıklama getireyim. Çakıldak fındık dahil bütün fındıklar tozlamaya ihtiyaç duymaz. Çünkü dişi ve erkek organlar aynı dal üzerinde bulunmaktadır. Yalnız düz ve sahile yakın arazilerde verimi artırmak için tesis edilmiş bahçelerde Ham fındık dediğimiz fiddıktan bulunur. Ham fındığın püskülü fazla olduğu için tozlanmayı artırır. Çakıldak fındık yaklaşık sahilden 300 m yükseklikteki bütün bahçelerde ticari anlamda yetişen fındıkdır. Bir anlamda Soğuk iklim fındığı diyebiliriz. Tad olarak yağlı ( Tombul ) fındığın tadını tutmasada dediğim gibi Karadenizin yüksek kesimlerinde yetişen tek fındık olması onun avantajıdır. Bu yüzden karadeniz dışındada dış mekanda yetişip meyveye dönüşecek tek fındıktır.

aydemiraydın beğendi.
Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 09:38   #35
Ağaç Dostu

sn romantik yokuşdibi yaylasında fındık yetiştigini biliyorsunuz her halde rakımında 1000.1200 oldugu bir bölge

Eski 23-07-2009, 09:41   #36
Ağaç Dostu

ve bu fındık sinop ta dahi meyve vermedi ankarada meyve vermesi zor yeşil peyzaj bitkisi olarak kalır görüşündeyim

Eski 23-07-2009, 23:20   #37
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Mor Beyaz Botanik olarak fındık fidanı satışlarımız devam etmekte olup, eylülden sonra çeşitleriyle fındık fidanı ( Tombul fındık, Sivri Fındık, Palaz fındık ve Çakıldak fındık ) fidanları satışımız olacaktır.

Eski 23-07-2009, 23:32   #38
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
arkadaşlar fındık yükseltiden çok iklime odaklı bir bitki.Findık fidesi memleketimizin her yerinde rahatlıkla yetişir.Ama her yerde fındık meyve vermez.Ayrıca her yerde fındık yetiştirmek te pek doğru değil.

habitad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 08:07   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey Mesajı Göster
ve bu fındık sinop ta dahi meyve vermedi ankarada meyve vermesi zor yeşil peyzaj bitkisi olarak kalır görüşündeyim
Meyve vermekten kasıt ticari anlamda çok sayıda meyve vermesi değil işte bir kaç avuç fındık

Ankara'da bu sene bahçede dalından fındık koparıp yedim, verimli değildi ama yine de fındığı dalından koparıp yiyebildik.

Fındık üzerinde bu kadar durmamın nedeni anlaşılmıştır herhalde ne de olsa hanım tarafından Trabzon'luyum

Eski 24-07-2009, 13:39   #40
Ağaç Dostu

sn denizakvaryumu 3,5 adet meyve alırsınız eşinizde bizim kadar bilirdir zaten fındıgın gelişimini

Eski 26-08-2009, 02:08   #41
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Ben fındıkla ilgili en çok bilginin aşağıdaki linkte olduğunu düşünüyorum diğer sitelerde bu şekilde doğru bir anlatım bulamadım.
http://www.yuksekyayla.com/index.php...id=73&Itemid=1

Düzenleyen Samsunlu55 : 09-09-2009 saat 01:49
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 21:55   #42
Ağaç Dostu

Pembe sevenlere, pembe fındık da var

Name:  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.jpg
Views: 3072
Size:  41.9 KB
http://www.burntridgenursery.com/nut...pt=54&parent=3

Eski 23-10-2009, 07:38   #43
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Renk itibariyle güzel ama cins olarak iyi bir cinse benzemiyor. Aynı sitede hemen onun altında kırmızımsı renkte olan bir fındık var yani aşağıdaki bunun fındıkları güzel gibi görünüyor cins olarak.
Name:  purplefortin2FULL.jpg
Views: 2838
Size:  29.7 KB

Eski 23-10-2009, 19:51   #44
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Bu fındıklar tam anlamıyla peyzajlık, bu özelliği kafi bile gelir temini için.
Meyve kalitesi yönünden beklenti içinde olmamak gerek.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2009, 00:12   #45
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Yok onun için demedim ilk resimdeki fındığın normal yeşil olanının kabuğu kalın ve sert olur, yeşili tam yabani olmasada yabani sayılabilir. İkinci resimdeki cinsin yeşili ise çok güzeldir. Verimi yüksek, kurağa daha çok toleranslı, meyvesi yağlıdır.

Eski 06-12-2009, 21:46   #46
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Name:  findik.jpg
Views: 5483
Size:  53.4 KB

Fındıkta tek gövde yetiştiriciliğin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bahçemde 1 tane tek gövde fındık var ve diğerlerine göre her türlü avantajlı ve kolaylık. Hem güneşi daha rahat aldığı için bol verimli oluyor hemde dip sürgünlerinin temizlenmesi, toplaması, ilaçlanmasın gibi faktörlerde kolaylık sağlıyor. Resimler benim bahçeden. İlk resim Haziran çekimi ikinci resin birkaç hafta önceki çekim. Tek gövde ekim konusunda yorumlarınızı bekliyorum...

Name:  Salim050.jpg
Views: 4353
Size:  81.3 KB

Eski 07-12-2009, 01:02   #47
Ağaç Dostu

Ocak şeklinde değil de bu şekilde tek gövde olması durumunda tozlanma nasıl oluyor?

Eski 07-12-2009, 02:48   #48
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ocak şeklinde değil de bu şekilde tek gövde olması durumunda tozlanma nasıl oluyor?
Sayın denizakvaryumu,
Ocak dikim sisteminde ocaktaki tüm fındıklar (biz dal deriz) aynı çeşittir.

Örneğin
a ocağı palaz çeşidi , b ocağı yağlı çeşidi, c ocağı sivri çeşidi, d ocağı giresun karası çeşidi olsun.

Sayın Samsunlu55'in mesajındaki fotoğrafta tek görünmesine bakmayın etrafında başka çeşitlerde vardır. Fotoğraftan net olarak anlaşılmıyor ancak bu fındığın çeşidi giresun karası olabilir.

Eski 07-12-2009, 04:17   #49
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Eklenti 116640

Fındıkta tek gövde yetiştiriciliğin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bahçemde 1 tane tek gövde fındık var ve diğerlerine göre her türlü avantajlı ve kolaylık. Hem güneşi daha rahat aldığı için bol verimli oluyor hemde dip sürgünlerinin temizlenmesi, toplaması, ilaçlanmasın gibi faktörlerde kolaylık sağlıyor. Resimler benim bahçeden. İlk resim Haziran çekimi ikinci resin birkaç hafta önceki çekim. Tek gövde ekim konusunda yorumlarınızı bekliyorum...

Eklenti 116639

Sayın Samsunlu55,
verdiğiniz linkteki bilgilere bakıp, tek dikim üzerine fikirlerimi belirmek isterim.

Bahsettiğiniz tek dikim sistemi yurtdışındaki üreticiler kullanıyor.Hatta onlar dökülen fındığı makinelerle hasat ediyorlar. Onların fındıkları ceviz ağacı gibi birşey google aramalarımın birinde görmüştüm.

Türk fındığının yetiştiriciliğinde ocak sistemi kullanılıyor. Terme ve çarşamba ilçelerinde bir kaç arazide çit sistemi uygulandığını da görmüştüm.

Sizin de bildiği gibi fındık ülkemizde engebeli arazilerin bitkisi. Ordu ilinin engebeli arazisinde fındık hasat edilirken işçiler beline ip bağlıyor.Tek Tek dikilmiş fındığı hasat etmek hiçte kolay olmayacaktır.
Düz arazilerde tek dikim sistemi düşünülebilir ki, zor artık, düz arazideki fındığını kes, diye teşvik vermeye kanunlar koymaya, yönetmelikler çıkarmaya başlamışlarken.

Tek dikim sistemi ile sizin de belirttiğiniz gibi verimde artış olacaktır ve işçilik masrafı da azalacaktır.Bular olumlu yanları.

Verim artacaktır derken, aşırı verim artışı beklenilmemeli düşüncesindeyim.Tek dikim sisteminde, dönüme kaç fidan dikilebileceği de önemli.
Ocak sitemi ile oluşturulan bir bahçede ortalama 50 ocaktan oluşmakta. Her ocakta en az 6 fındık ağacı(dal) olsa 300 eder.
Adapazarı Bölgesi (düz arzi çoğunlukta) ortalama verim dönüme 140 kg kabuklu
Ordu, Giresun Bölgesi (engebeli arazi çoğunlukta) ortalama verim dönüme 100-120 kg kabuklu.

Ocak sisteminde sürgünlerin alınması esanasında dal olabilecek (uygun konumdaki) sürgünler bırakılır, yaşlanan, hastalanan dallar kesilir. Bu, hemen hemen her yıl yapıldığı için ocakta boşalma olmaz. Tek dikim siteminde yaşlanan, hastalanan dalı kestiğimizde yerine bırakılacak sürgünün gelişip meyve vermesi için 4 yıla ihtiyacı olacak.

Eski 07-12-2009, 23:14   #50
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alice Mesajı Göster
Sayın Samsunlu55,
verdiğiniz linkteki bilgilere bakıp, tek dikim üzerine fikirlerimi belirmek isterim.

Bahsettiğiniz tek dikim sistemi yurtdışındaki üreticiler kullanıyor.Hatta onlar dökülen fındığı makinelerle hasat ediyorlar. Onların fındıkları ceviz ağacı gibi birşey google aramalarımın birinde görmüştüm.

Türk fındığının yetiştiriciliğinde ocak sistemi kullanılıyor. Terme ve Çarşamba ilçelerinde bir kaç arazide çit sistemi uygulandığını da görmüştüm.

Sizin de bildiği gibi fındık ülkemizde engebeli arazilerin bitkisi. Ordu ilinin engebeli arazisinde fındık hasat edilirken işçiler beline ip bağlıyor.Tek Tek dikilmiş fındığı hasat etmek hiçte kolay olmayacaktır.
Düz arazilerde tek dikim sistemi düşünülebilir ki, zor artık, düz arazideki fındığını kes, diye teşvik vermeye kanunlar koymaya, yönetmelikler çıkarmaya başlamışlarken.

Tek dikim sistemi ile sizin de belirttiğiniz gibi verimde artış olacaktır ve işçilik masrafı da azalacaktır.Bular olumlu yanları.

Verim artacaktır derken, aşırı verim artışı beklenilmemeli düşüncesindeyim.Tek dikim sisteminde, dönüme kaç fidan dikilebileceği de önemli.
Ocak sitemi ile oluşturulan bir bahçede ortalama 50 ocaktan oluşmakta. Her ocakta en az 6 fındık ağacı(dal) olsa 300 eder.
Adapazarı Bölgesi (düz arzi çoğunlukta) ortalama verim dönüme 140 kg kabuklu
Ordu, Giresun Bölgesi (engebeli arazi çoğunlukta) ortalama verim dönüme 100-120 kg kabuklu.

Ocak sisteminde sürgünlerin alınması esanasında dal olabilecek (uygun konumdaki) sürgünler bırakılır, yaşlanan, hastalanan dallar kesilir. Bu, hemen hemen her yıl yapıldığı için ocakta boşalma olmaz. Tek dikim siteminde yaşlanan, hastalanan dalı kestiğimizde yerine bırakılacak sürgünün gelişip meyve vermesi için 4 yıla ihtiyacı olacak.
Evet, Tekkeköy, Çarşamba, Terme'nin ova olan kısımlarında çit dikim uygulanmış ve uygulanıyor. Yeni kurulacak bahçeler içinse bu sistemler önerilmekte.

İşçilerin beline ip bağlayıp fındık topladığı yerler parmakla gösterilecek kadar. Fındığı kes deyip verilen teşviklere kalırsak sadece çit dikim değil hiçbir şekilde dikim yapamayız.

Tek fidan dikiminde tabi ki fidanlar daha sık ekilecek ve verim eşitlenecektir bunun yanında da diğer olumlu yönleride ortaya çıkmış olacaktır.

Tek fidan dikiminde kare dikim yapılmayıpta eğimli/eğimsiz arazide aşağıdaki linkteki şekilde ekilirse gençleştirme yine aksamamış olur. Hem bu şekilde ekildiğinde eğimli arazide toprak kaymasınında biraz daha önüne geçilmiş olur.

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=19108

Hadi bahçeyi geçelim ara tarımı şeklinde yetiştirmek için ocak dikim mi uygundur çit dikim mi

Eski 08-12-2009, 09:02   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2009
çakıldak fndk dediğiniz şu sivri fndık dediklerimidir??

canca7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 10:26   #52
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Çakıldak fındık yuvarlak fındıklar grubuna giriyor. Sivri fındık tek bir cins değildir. Alttaki linki incelemeni tavsiye ederim:

http://images.google.com/imgres?imgu...a%3DG%26um%3D1

Eski 08-12-2009, 16:36   #53
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Merhabalar, bu soruları başka bir konuda da sormuştum ama uygun olan yer burasıydı. Buraya da taşıyorum.

1. Giresun'da fındık bahçelerinde azot gübrelemesi, kışlık gübre (tam bilmiyorum) ve bazı yıllarda kireçleme yapılmaktadır. Toprak bildiğiniz üzere devamlı yağmura maruz kalmaktadır. Hiç kurumamaktadır. Böylesi bir iklimde nasıl bir gübreleme önerirsiniz, hangi gübreler daha yararlı olur? Verim artar.

2- Bahsettiğim fındık bahçesinde Potasyum Nitrat adı verilen gübre yararlı olur mu. Yoksa bu topraklar için yarardan çok zararı mı olur? Bir de organik gübre adını verdiğimiz Leoanardit nasıl olur? (bilgim olmadığı için bu şekilde soruyorum)

3- Uygun gübrelenen ve bakımı yapılan bir fındık bahçesinde dipten büyüyen sürgün temizliği hangi ay yapılmalı ve bir ocakta kaç tane dal bırakılmalıdır? (dal fazlalığı bir ocaktaki verimi düşürür mü yoksa hiç bir etki göstermez mi?)

not: Bu sorular tombul giresun kalite fındık yetiştiren bahçeler adına sorulmuştur.
not2: sorunun amacı geleneksel gübrelemenin ve bakımın biraz daha modernize edilmesi ve organik üretime geçilip geçilemeyeceğinin sorgulanamasıdır. Sanırım fındık tarımının buna ihtiyacı var ve olacak.

saygılar.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 17:29   #54
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Evin önünde bir ocak fındık var, dip sürgünlerini temizlemekle bitiremiyorum devamlı yenileri çıkıyor. Bunun önlenmesi-azaltılması olanağı yok mu?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 18:59   #55
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Sayın Samsunlu55,
benim kıyaslamam fındıkların yukarıdaki (46 nolu mesajın 2.si) fotoğrafınızdaki gibi tek tek dikilmesi ile ocak sistemi arasında.

Samsunun düz arazilerinde belirtmiş olduğum dikim sistemi Türkiyede uygulanan dikim sisteminin de uygulanmış genel amaca yönelik bilgidir.

Ocak sistemi ile çit sistemi arasında pek bir fark olduğunu da düşünmüyorum.
En son mesajınızdaki linkte belirtmiş olduğunuz çit dikim sisteminde makine ile hasat yapılırsa ocak sisteminden avantajlı hale gelir, bunuda ayrıca belirtmek isterim.

Eski 08-12-2009, 19:09   #56
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Evin önünde bir ocak fındık var, dip sürgünlerini temizlemekle bitiremiyorum devamlı yenileri çıkıyor. Bunun önlenmesi-azaltılması olanağı yok mu?
Sayın nariçi, fındık maliyetinde fındık dip sürgünü mücadelesi ile hasat giderleri önemli kalemlerden biridir.
Dip sürgünleri yılda bir defa olmak üzere kış aylarında alıyoruz. Bazı üreticiler dip sürgünü alımını hasat öncesi hasatta kolaylık olsun diye yapmaktadırlar. İstenirse kış ve yaz aylarında olmak üzere yılda iki defa sürgün temizliği yapılabilir.

Malçlama yöntemlerinden birini deneyebilirsiniz.

Eski 08-12-2009, 19:55   #57
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limoncu Mesajı Göster
Merhabalar, bu soruları başka bir konuda da sormuştum ama uygun olan yer burasıydı. Buraya da taşıyorum.

1. Giresun'da fındık bahçelerinde azot gübrelemesi, kışlık gübre (tam bilmiyorum) ve bazı yıllarda kireçleme yapılmaktadır. Toprak bildiğiniz üzere devamlı yağmura maruz kalmaktadır. Hiç kurumamaktadır. Böylesi bir iklimde nasıl bir gübreleme önerirsiniz, hangi gübreler daha yararlı olur? Verim artar.

2- Bahsettiğim fındık bahçesinde Potasyum Nitrat adı verilen gübre yararlı olur mu. Yoksa bu topraklar için yarardan çok zararı mı olur? Bir de organik gübre adını verdiğimiz Leoanardit nasıl olur? (bilgim olmadığı için bu şekilde soruyorum)

3- Uygun gübrelenen ve bakımı yapılan bir fındık bahçesinde dipten büyüyen sürgün temizliği hangi ay yapılmalı ve bir ocakta kaç tane dal bırakılmalıdır? (dal fazlalığı bir ocaktaki verimi düşürür mü yoksa hiç bir etki göstermez mi?)

not: Bu sorular tombul giresun kalite fındık yetiştiren bahçeler adına sorulmuştur.
not2: sorunun amacı geleneksel gübrelemenin ve bakımın biraz daha modernize edilmesi ve organik üretime geçilip geçilemeyeceğinin sorgulanamasıdır. Sanırım fındık tarımının buna ihtiyacı var ve olacak.

saygılar.
Sayın limoncu,
gübreleme toprağın ihtiyacına göre belirlenmeli. Bunun için, İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine toprağın analizini yaptırmak için başvurmalısınız. Analiz sonucuna göre size hangi miktarda gübreleme yapacağınız bilgisi verilecektir. Kireçleme için de içinde analiz sonuçlarını dikkate almalısınız.

Sürgün temizliği bir öneki mesajımda belirtiğim gibi kış aylarında veya hasatta kolaylık olması açısından hasattan hemen önce yapabilir. Ben ağaçların dinlenme dönemi olan kış aylarını tercih etmenizi öneririm.
Ocaktaki ideal dal sayısı 6 ile 8 arasında değişmekte. Sağlıklı dalları olan ocakta, iki sürgün bırakmanız yeterli olur.Bırakılan dip sürgünleri bağımsız olarak kök oluşturmuş olanlarından olmalı.
Dal kesimi- budamanın teorik bilgilerle tam olarak anlaşılabileceğini düşünmüyorum. Uygulama yaparak öğrenilebilir.
Buradaki üreticilerin çoğu bu işi tam anlamıyla da kavramış değildir. Her işçiye fındık dip sürgünü temizliği yaptırılır fakat, dal kesimi yaptırılmaz.

Eski 08-12-2009, 21:34   #58
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın alice teşekkür ederim. malçlama en iyi çözüm herhalde.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 21:52   #59
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canca7 Mesajı Göster
çakıldak fndk dediğiniz şu sivri fndık dediklerimidir??
Merhabalar,

Çaklıdak Fındık dediğimiz, yüksek kesimlerde yetişen ve hasat veren tek fındık çeşitidir. Diğer türlere göre bu yönüyle avantajlıdır.

Eski 08-12-2009, 22:01   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
sayın alice

fındık işiyle mi uğraşıyosunuz .

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024