agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Kabuklu Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2018, 22:57   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2018
benim köyümde ve ilcemde yetismesine ragmen kendimin konu ile ilgili hem bilgi anlaminda hem de tecrube anlaminda cok eksigimin oldugunu farkettim.

nkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2018, 23:06   #152
Yeni Üye

tohumdan kendiniz fidan yetistirmek istiyorsaniz kesinlikle fistigin kendisini anaç olarak kullanmayin . kök sistemi zayif oluyor, hastaliklara direncsiz oluyor, gec verime geliyor ve verime gelse de meyvesi az oluyor. en iyi tohum pistacia eurocarpa yani yabani fistigin meyveleri, buttum ve pistacia atlantica tohumlaridir. kendim bizzat 3 yildir tohumdan yetistiriyorum . en cabuk asiya gelenleri ise pistacia eurocarpa ve buttum tohumlaridir. genellikle 2. yilindaki fidanlarin yaklasik %80 i asiya gelir.

Eski 21-07-2018, 23:20   #153
Yeni Üye

cimlendirmesi en zahmetli sert kabuklu meyvelerdendir bu turler. posette uretim yapmak isteyenler her posete 4 veya 5 tohum koysun bence. cunku bazi tohumlar yeteri kadar gelisimini tamamladigi icin cimlenmiyor. bazilarinin kabugu digerlerine gore biraz daha sert oldugu icin cimlenmesi zorlasiyor. yani daha gec catliyor kabugu. gec cikan fidanlar ise artik bahar sonuna veya yaz basina kaldigi icin 28 29 derecenin uzerindeki sicakliklara dayanamiyor ve kuruyor. bazi fidanlar ise ilk aylarda kuruyor. her ne kadar ilac ,gubre ve sulamasini ihmal etmeseniz de aralarindan bazilarinin kurmasina engel olamiyorsunuz. sanirim fistik agacinin kendisi sakizli yani recineli oldugu icin yapraklarina su temas ettiginden dolayi mantar hastaligi buna sebep oluyor. her hafta mantar ilaclamasi ve 15 gunde bir cok az miktarda yaprak gubresi takviyesi yaparsaniz kayiplariniz en aza iner.

Eski 21-07-2018, 23:27   #154
Yeni Üye

asili antepfistigi almak isteyenler veya arazisindeki menengic turu agaclari asilatmak isteyenler oncelikle asili fistik turlerini iyi arastirsinlar. her asili antepfistigi iyi bir secim olmayabilir. asinin cinsi cok onemli. rastgele asili fidan alip dikersiniz beklersiniz yillarca verime gelmeyebilir. verime gelse de randiman alamaya biliirsiniz. artik antepfistiginda yeni turler gelistirildi ve hala da bu yonde calismalar yapiliyor. yeni gelistirilen antepfistigi cesitlerini arastirin ve ondan sonra alacaginiz asili fidanlarin cesidini ogrenip dikiminizi buna gore yapin derim.

mozzarilla beğendi.
Eski 21-07-2018, 23:47   #155
Yeni Üye

arkadaslar fistik anaci hayati oneme sahiptir. bu yuzden tekrar uyarmak isterim. köyümde ve cevremde en az 20 30 ve 40 yillik antepfistigi asi ustalari var. hicbiri anaci asili antepfistigi olani onermez. bu agaclara once erkek fistik asiladiklarini sonra da erkek asiya tekrar disi antepfistigi asiladiklarini ve ancak bu sekilde verim alinabildigini soylerler.

Eski 05-03-2019, 01:51   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
NKAN hocam Pistacia Atlantica yani (atlantik sakızı) anacı nerede bulabilirim veya tohumu ama sanırım bu erken açtıgı için antep fıstıgı için önerilmiyor diye okudum bir yerde.. Yardımcı olursanız sevinirim .. aşı çeşitleri çok anaç olarak bıttım veya menengiç tavsiye ediyorlar.. bir de hocam pistacia eurocarpa anacı varmı sizde veya nerde bulabilirim teşekkür ederim şimdiden..

mozzarilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 19:08   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2019
Αntep fıstığı аğacına mаngo ağаcı аşısı tutаr mı? Υаdа tаm tersi mаngo ağаcına аntep fıstığı ağаcı аşısı tutаr mı? Bildiğim kаdаrıyla ikisi de sаkız аğаcı giller familyasından...

sıkma kehribar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2019, 23:35   #158
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/men...istirdi/919691

Menengiçe aşılanan Antep fıstığı, bölgenin kaderini değiştirdi
Karaman'ın güneyindeki yamaç arazilerde çiftçilerin tarlalardan sökmeye çalıştığı yabani menengiç ağaçları, Antep fıstığı aşılanmaya başlanmasının ardından köylülerin başlıca geçim kaynağı haline geldi.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 04:09   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2020
Ben bu sene büyük bir şok yaşadım, kaç göz atarsam tutardı, günlerce yağan yağmur teslim aldı aşıları, yaprak sapları hemence kopmasına ve gözlerin uçları hafifçe açmış olmasına rağmen aşılar zamk yaptı ve kendilerinin l iptal etti. Özellikle dere içleri ve gölgelik yerleri kaybettik, açık sürekli güneş alan süzek toprakta olanlar kurtuldu, aynı kişinin iki ayrı bahçesine aşı yaptım aynı saatlerde ama dere içleri tutmamış iken , aşırı güneşe maruz kalan bölgede tamamı 3 cm yürümüş aşılar. Yağmura dikkat etmek gerekiyor, günlerce hiç ara vermeden yağan yağmur aşıları kurutuyor.

Şakir Türk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 04:14   #160
Yeni Üye

Aşı yapan arkadaşlar erkek Menengic ağaçlarına dikkat etsinler ve bu ağaçları asla aşı yapmasınlar , evin babası konumundadır erkek ağaçlar .
Yalova Armutlu fıstıklı köyünde bilmedikleri için yüzlerce antepfıstığı ağacı iç yapmıyor diye kesilmiş , bu iş şakaya gelmez , bilinçsiz kişiler aşılama yapmasın bu ağaca, antepfıstığı ciddi bilgi birikim istiyor ..

Eski 03-07-2020, 04:16   #161
Yeni Üye

Antepfıstığı nerede ise kendisine aşıyı tutturmak bile çok zordur, yani genetiği uymayan ağaca mango'yu nasıl aşılayacaksınız ?

Eski 03-07-2020, 04:25   #162
Yeni Üye

Erkek ağacın çokluğu şu yönden çok önemli , erkek Menengic çeşitli cinsler ile zengin olduğu müddetçe o bölgede tozlaşma daha iyi olur, erkek ve dişinin aynı batında çiçek açıp tozlaşması gerekiyor, normalde büyük bir erkek ağaç 3 km civarını tozlama yapabilir .
Ama eğer birbirinin önünde ve sonunda çiçek açıp geçer se ağaçların uyanma süreleri cinslerine göre farklı olduğundan tozlaşma olmaz veya eksik kalır, bu yüzden erkek ağaç cinsleri çok önemli, bundan dolayıdır ki erkek ağaçlara asla aşılama yapmayın.

Eski 03-07-2020, 09:02   #163
Yeni Üye

Bu bilgi yanlış, eğer Menengic erkek ise tozlama yapabilir, dişi bir Menengiç ise tamamen burdayın ve temizleyin

Eski 07-11-2020, 12:18   #164
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Antep fıstığı

Arkadaşlar bu ağaçlara antep fıstığı aşısı uygunanırmı ve bu ağaçlardan büyük yapraklı olanın nohut büyüklüğünde meyvesi var gövde düz ve kabuk esmer ancak ağaç erkek ve 50 yaşından büyük üzerinde meyvesi üç beşi geçmiyor, Diğer ağaç parlak yapraklı on yaşında gibi gövdesi esmer parlak diğerinin ise yaprak küçük gövde koyu kaverengi ve kabuk çok çatlak.Bu ağaçların hepsine aşı olurmu **** hangisine olur bilen üyelerden yardım bekliyorum. ayrıca bu ağaçların arasında sakız sakız ağacı varmı .

Eklenen Resimler

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2020, 15:00   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Arkadaşlar bu ağaçlara antep fıstığı aşısı uygunanırmı ve bu ağaçlardan büyük yapraklı olanın nohut büyüklüğünde meyvesi var gövde düz ve kabuk esmer ancak ağaç erkek ve 50 yaşından büyük üzerinde meyvesi üç beşi geçmiyor, Diğer ağaç parlak yapraklı on yaşında gibi gövdesi esmer parlak diğerinin ise yaprak küçük gövde koyu kaverengi ve kabuk çok çatlak.Bu ağaçların hepsine aşı olurmu **** hangisine olur bilen üyelerden yardım bekliyorum. ayrıca bu ağaçların arasında sakız sakız ağacı varmı .
En üstteki yaprak ve meyvesi olan ağaç türü kendirgillerden çitlembik ağacı sanırsam,biz burda tauv diyoruz meyvesine kekremsi bir tadı var.

Demir47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2020, 15:01   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2020
Diğerleri de dişbudak ve karaağaç olması lazım

Demir47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2021, 16:23   #167
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2020
benim fıstık ağacım 2 yıldır büyümüyor boyu aynı nedeni ne olabilir güneşi çok severmi

fatmanur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2021, 20:41   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2020
Arkadaşlar antep fıstığı ağacını hatayda yetiştirebilir miyim acaba? Kilis'e sık sık giden biriyim, Kilis şehrinde antep fıstığı yetiştiriliyor. Bence Kilis'in iklimi kışların daha sert ve nemsiz olması dışında Hatay'dan çok farklı değil. Yazları misal 2 şehir arasında çok da bir fark göremiyorum, nem dışında ama o da çok hissedilmiyor.
Bu ağacın yetişmesi için bu küçük farklar çok mu önemlidir, büyük (2-3 yaşında) bir kaç aşılı fidan eksem ölmelerine sebep olur mu? Toprakla ilgili önemli bir değişiklik yapmam gerekir mi veya akdenize daha hızlı adapte olabilecek türleri var mıdır? Bu sorularıma yanıt alabilirsem çok sevinirim, herkese kolaylıklar .)

Mihael Nasr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2022, 00:15   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Acaba Karadenizde yetişir mi Antep fıstığı.

xenopss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2022, 01:32   #170
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Nevşehir ıhlara vadisinde yetiştiğini göre Hatay'da neden yetişmesin. Karadeniz'de aşırı yağmurlardan etkilenir mi denemek lazım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024