agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Kabuklu Meyveler
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2018, 23:57   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2018
benim köyümde ve ilcemde yetismesine ragmen kendimin konu ile ilgili hem bilgi anlaminda hem de tecrube anlaminda cok eksigimin oldugunu farkettim.

nkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2018, 00:06   #152
Yeni Üye

tohumdan kendiniz fidan yetistirmek istiyorsaniz kesinlikle fistigin kendisini anaç olarak kullanmayin . kök sistemi zayif oluyor, hastaliklara direncsiz oluyor, gec verime geliyor ve verime gelse de meyvesi az oluyor. en iyi tohum pistacia eurocarpa yani yabani fistigin meyveleri, buttum ve pistacia atlantica tohumlaridir. kendim bizzat 3 yildir tohumdan yetistiriyorum . en cabuk asiya gelenleri ise pistacia eurocarpa ve buttum tohumlaridir. genellikle 2. yilindaki fidanlarin yaklasik %80 i asiya gelir.

Eski 22-07-2018, 00:20   #153
Yeni Üye

cimlendirmesi en zahmetli sert kabuklu meyvelerdendir bu turler. posette uretim yapmak isteyenler her posete 4 veya 5 tohum koysun bence. cunku bazi tohumlar yeteri kadar gelisimini tamamladigi icin cimlenmiyor. bazilarinin kabugu digerlerine gore biraz daha sert oldugu icin cimlenmesi zorlasiyor. yani daha gec catliyor kabugu. gec cikan fidanlar ise artik bahar sonuna veya yaz basina kaldigi icin 28 29 derecenin uzerindeki sicakliklara dayanamiyor ve kuruyor. bazi fidanlar ise ilk aylarda kuruyor. her ne kadar ilac ,gubre ve sulamasini ihmal etmeseniz de aralarindan bazilarinin kurmasina engel olamiyorsunuz. sanirim fistik agacinin kendisi sakizli yani recineli oldugu icin yapraklarina su temas ettiginden dolayi mantar hastaligi buna sebep oluyor. her hafta mantar ilaclamasi ve 15 gunde bir cok az miktarda yaprak gubresi takviyesi yaparsaniz kayiplariniz en aza iner.

Eski 22-07-2018, 00:27   #154
Yeni Üye

asili antepfistigi almak isteyenler veya arazisindeki menengic turu agaclari asilatmak isteyenler oncelikle asili fistik turlerini iyi arastirsinlar. her asili antepfistigi iyi bir secim olmayabilir. asinin cinsi cok onemli. rastgele asili fidan alip dikersiniz beklersiniz yillarca verime gelmeyebilir. verime gelse de randiman alamaya biliirsiniz. artik antepfistiginda yeni turler gelistirildi ve hala da bu yonde calismalar yapiliyor. yeni gelistirilen antepfistigi cesitlerini arastirin ve ondan sonra alacaginiz asili fidanlarin cesidini ogrenip dikiminizi buna gore yapin derim.

mozzarilla beğendi.
Eski 22-07-2018, 00:47   #155
Yeni Üye

arkadaslar fistik anaci hayati oneme sahiptir. bu yuzden tekrar uyarmak isterim. köyümde ve cevremde en az 20 30 ve 40 yillik antepfistigi asi ustalari var. hicbiri anaci asili antepfistigi olani onermez. bu agaclara once erkek fistik asiladiklarini sonra da erkek asiya tekrar disi antepfistigi asiladiklarini ve ancak bu sekilde verim alinabildigini soylerler.

Eski 05-03-2019, 02:51   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
NKAN hocam Pistacia Atlantica yani (atlantik sakızı) anacı nerede bulabilirim veya tohumu ama sanırım bu erken açtıgı için antep fıstıgı için önerilmiyor diye okudum bir yerde.. Yardımcı olursanız sevinirim .. aşı çeşitleri çok anaç olarak bıttım veya menengiç tavsiye ediyorlar.. bir de hocam pistacia eurocarpa anacı varmı sizde veya nerde bulabilirim teşekkür ederim şimdiden..

mozzarilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 20:08   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2019
Αntep fıstığı аğacına mаngo ağаcı аşısı tutаr mı? Υаdа tаm tersi mаngo ağаcına аntep fıstığı ağаcı аşısı tutаr mı? Bildiğim kаdаrıyla ikisi de sаkız аğаcı giller familyasından...

sıkma kehribar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019