agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Kabuklu Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2010, 14:02   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın acemi_caylak,

Benim bahçemde zamanında aşılanmış 2 tane antep fıstığı ağacım var. Bakımı yapılmadığı için çoğunluk dalları menengiçe dönmüş. Biz de anlamadığımız için gerekli bakımı yapamadık. Acaba sıkı bir budama ile bu ağaçları antep fıstığı ağacı olarak yaşatabilir miyiz.
Sn. Üzüm,

Eğer aşılı dallardan büyüyen bir ağaç ise menengiçe dönmemesi lazım. En azından fıstık verir ama içi boş olur.
Siz iyisi mi bu ağacı bir güzel budayın. Mayıs ayı sonunda Haziran ayı başında aşı yaptırın. Bir dalı menengiç olarak bırakın ki döllenme olsun. Haziran ayı başlarında göz aşısı yapılıyor. Size aşılanacak dalı kargo ile gönderttirebilirim.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 14:05   #62
Ağaç Dostu

Sn. Dogasever,

Birde aşağıdaki linki ve zararlıyı incelerseniz sevinirim. İnat ettim EM5+EMFPE ile Karagöz Kurdunu yeneceğim.

Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele

Eski 29-04-2010, 14:26   #63
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın acemi_caylak,

Buralarda antep fıstıği aşısı yapan kalmamış. Yapıyoruz diyenlerinde tutan antep fıstığını göremedim. Hem bu ağaçlar genç de değil. Teklifiniz için çok teşekkür ederim.

Ana gövdeden 5-6 dal çıkmış. Bu dallardan 1 veya 2'si aşılı. Aşısız dallar istila etmiş ve bu dallar oldukça gelişmiş. Hafif budama yaptığımızda ağaçlar kötüleyince budamayı da bıraktık. Aşısızların tümünü (dölleme için biri hariç) kesersem sorun çıkarır mı? (Korkumdan dokunamıyorum ağaca)

Tecrübeniz olduğu için soruyorum. "Bırakın öyle kalsın" derseniz ağacı ellemeyeceğim.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 15:05   #64
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın acemi_caylak,

Buralarda antep fıstıği aşısı yapan kalmamış. Yapıyoruz diyenlerinde tutan antep fıstığını göremedim. Hem bu ağaçlar genç de değil. Teklifiniz için çok teşekkür ederim.

Ana gövdeden 5-6 dal çıkmış. Bu dallardan 1 veya 2'si aşılı. Aşısız dallar istila etmiş ve bu dallar oldukça gelişmiş. Hafif budama yaptığımızda ağaçlar kötüleyince budamayı da bıraktık. Aşısızların tümünü (dölleme için biri hariç) kesersem sorun çıkarır mı? (Korkumdan dokunamıyorum ağaca)

Tecrübeniz olduğu için soruyorum. "Bırakın öyle kalsın" derseniz ağacı ellemeyeceğim.
Sn. Üzüm,

Bence fıstık ağacı sizin orada nasıl olsa meyve verse bile içleri boş olacak. Bence güzel bir budama yapın (yani kuru dalları alın ve sık dalları biraz seyrekleştirin), süs ağacı niyetine kullanın. Çünkü hem fıstık hem de menengiçin görünümleri çok güzel. Bir resim ekleyebilirseniz hangi dalları keseceğinizi işaretleyip size gönderebilirim.

Eski 29-04-2010, 17:06   #65
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Buralarda meyve veren ağaç çok; bendekiler sorunlu. Resimleri çekince size göstereyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eski 29-04-2010, 17:14   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Buralarda meyve veren ağaç çok; bendekiler sorunlu. Resimleri çekince size göstereyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sn. Üzüm,

Merak ettim şimdi, meyvelerin içlerinin dolu olduğundan emin misiniz?

Eski 29-04-2010, 17:53   #67
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Evet, belki sizin orası kadar verimi yüksek olmuyordur ama çuvallarla topladıklarını biliyorum. (benimkiler hariç; 5 senede 1 kere içi dolu oldu)

Eski 29-04-2010, 20:37   #68
Ağaç Dostu

Şimdi google mapsten Sarıcakaya'nın konumuna baktım, Eskişehir'inde kuzeyinde kalıyor. Orada yetişiyorsa çok güzel. Bu benim için süpriz oldu. Ancak aynı zamanda sevindim.

Sizinkide meyve verecek duruma gelebilir o zaman. Bizim ağaçlar dededen kalma idi. Bakımsızlıktan çalıya dönmüşlerdi. Ama sıkı bir budama ve güzel bir bakımla 3 yılda resimdeki hale geldiler. Siz bir resimleri gönderin bence adam ederiz onları. Diğerleri gibi sizde çuvalla alırsınız.

Eski 29-04-2010, 20:43   #69
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Yarın fotoğraflamaya çalışayım. Çuvalda gözüm yok; 1 kova yeterli olur.

Eski 30-04-2010, 20:11   #70
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın acemi_caylak, resimleri çektim ama belirgin değiller.
Name:  antep_fistigi_1.jpg
Views: 6352
Size:  72.7 KB
Name:  antep_fistigi_2.jpg
Views: 5876
Size:  72.5 KB
Herhalde işe yaramazlar.

Eski 02-05-2010, 00:05   #71
Ağaç Dostu

Sn. Üzüm,
Agaclar gerçekten çalı gibi olmuş. Bence geç kalmış olsakta güzel bir dudamakta fayda var. Antepfıstğı diğer ağaçlar gibi değil. Her mevsimde budamayı kaldırıyor. Bence kuru dalların hepsini alın. Birde diplerini bir güzel temizleyin. Kendini toparlayacaktır.

Eski 02-05-2010, 00:38   #72
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Budadıktan sonra bir kez daha resmini çekerim. Teşekkür ederim.

Eski 02-05-2010, 13:38   #73
Ağaç Dostu

Sn. Üzüm,

Bir şey daha dikkatimi çekti. Resimler çok net olmasa da üstteki ağaçta menengiçe benzer bir dal yok gibi. Alttaki ağaçta ise sağ ve sol taraftaki dallar menengiç değil. Budamayı yaparken bunuda dikkate alırsanız sevinirim. Özellikle alttaki ağaçta orta bölümü tamamen boşaltalım.Yalnızca döllenme için bir dal bırakmak yeterli.

Eski 02-05-2010, 22:13   #74
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın acemi_caylak,

Üstteki ağaç alttakine göre biraz daha iyi durumda ama menengiç dalları oldukça çok.

Dölleme için bırakılacak dal nasıl olmalı? Sizin konuya koyduğunuz foroğraflara baktım ama seçemedim. Acaba dalların belirgin olduğu bir fotoğrafta işaretler misiniz? Bana çok yardımı olur.

Teşekkür ederim.

Düzenleyen üzüm : 02-05-2010 saat 22:15 Neden: hatalı yazım
Eski 03-05-2010, 11:09   #75
Ağaç Dostu

Sn. Üzüm,

Bizim orada antepfıstığında çoğunca ağaç daha 3-4 yaşında iken T göz aşısı yapılır ve ağacın tacını aşılanmış dal üzerinde oluşturacak şekilde budama yapılır. Bu yüzden sizinde farkettiğiniz gibi aynı ağaç üzerinde menengiç veya buttuma rastlanmaz.

Uzun yıllar antepfıstığının kendi kendini döllediği düşünüldü. Bu yüzden bahçelerde erkek ağaçta bırakılmazdı. Hatta bahçedeki erkek ağaca kayıp gözü ile bakılırdı. Sanırım kendi kendini döller diye düşünülmesi çevredeki bor bahçelerde bulunan erkek ağaçlardan gelen tozlayıcılarla olmaktaydı. Çünkü dağda bayırda hemen her yerde bir menengiç ağacına rastlanır. Ama artık çok az işlenmemiş bor yer kaldı. Bu yüzden meyvelerdeki boş oranı daha fazla.

Neyse ki son yıllarda bahçelerde her 10 ağaca karşılık 1 adette erkek ağaç bırakılmaya başlandı. Ayrıca fıstık araştırma merkezi dölleyici erkek çiçek tozu satıyor. Bu yıl bizde uyguladık.
Aşağıda bizim bahçede daha önce babamların söktüğü erkek ağaçlardan birisi yeniden filizlenmeye başladı ve 3 yılda güzel serpildi. Fotoğrafta zeytinin arkasındaki ağaç.

Name:  P4220054_1.jpg
Views: 6840
Size:  67.4 KB

Sizin ağaçlarda biraz yaşlı (sanırım en az 20-30 yaşındalar). Bizim ağaçların 4-5 yıl önceki haline benziyor. Güzel bir budama ile bir iki yıla kadar kendilerini çok güzel toparlarlar diye düşünüyorum.
Sizin bahçede erkek ağaç olmadığı için ortadaki aşılanmamış bir dal döllenme için kalsın diye düşünmüştüm.
Eğer çevrenizdeki bahçelerde erkek ağaç varsa veya Gaziantep Fıstık Araştırma Merkezi'nden çiçek tozu alacaksanız bence sadece aşılı dalları bırakabilirsiniz.

Eski 03-05-2010, 12:00   #76
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın acemi_caylak,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Komşulara erkek ağacı sorayım ama onlarda olduğunu tahmin etmiyorum, varsa bile bana uzaklar. Bildiğim bütün antepfıstıkları çok önceden aşılanmış yaşlı ağaçlar; kimisi yamaçlarda kimisi benim ki gibi sınır kenarlarında dikili. Komşuların ağaçlarını verdiğiniz bilgiler ışığında inceleyeceğim, döllenmeyi nasıl sağladıklarına bakacağım.

Benim ağaçlarda menengiç dalları rüzgar yönününde gelişmiş. Meyve tutumunun olmaması bu nedenle olabilir mi?

Eski 03-05-2010, 12:28   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Benim ağaçlarda menengiç dalları rüzgar yönününde gelişmiş. Meyve tutumunun olmaması bu nedenle olabilir mi?
Sn. Üzüm,

Bir nedeni bu olabilir diye düşünüyorum. Diğer nedeniyse sizin ağaçlar çok bakımsız kalmış. Uç dalların çoğu kurumuş.
Diğer başlıklarda gördüğüm kadarıyla bahçeyle ciddi bir uğraşınız var. Antepfıstığı ağaçlarınıza da biraz özen gösterirseniz çok güzel olacaklardır. Açıkçası bahçemde üstteki büyük ağaçtan bir kaç tane olmasını isterdim. Çünkü büyümesi uzun yıllar alan bir ağaç, çok emek istiyor.
Öyle yetişmiş 100-200 ağacı olan bizim oralarda zengin sayılıyor

Düzenleyen acemi_caylak : 03-05-2010 saat 13:49
Eski 03-05-2010, 13:53   #78
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın acemi_caylak,
Ağaçlar konusunda bilgimiz çok az. Hele ilk defa karşılaştığım bu ağacı hafif budamada kötü edince bir daha ellemeye cesaret edemedik. Bahçede ilaçlama yapmadığımız için dip sürgünleri bile hastalık kapabilir diye ellemedik. Aklıma gelmişken sorayım, budanan yerlere macun vs. kullanmam gerekir mi?

Sanırım budanınca çıkacak olan görüntü sizi hayal kırıklığına uğratacak; fotoğraftaki gibi değil.

Eski 03-05-2010, 14:08   #79
Ağaç Dostu

Sn. Üzüm,

Ben hala antepfıstığı sizin orada nasıl yetişir şaşkınlığı içindeyim. Bu yüzden bu ağaçları kesin adam etmeliyiz. Bahçenizdeki uygulamaları anlatırken yazları çok sıcak olduğunu söylüyorsunuz, sanırım işin sırrı burada. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla bulunduğunuz bölge dağlarla çevrili bir vadi içerisinde. Fazla rüzgar almadığı için yazlar çok sıcak geçiyordur. Antepfıstığı yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk olan bölgeleri seviyor.

Kesilen dallara tabi ki aşı macunu sürmekte yarar var. Ayrıca budama sonrası EMA ile Golden Mix benzeri bir iz element karışımını sulama suyu ile birlikte ağaca verirseniz çok iyi olur. Bu uygulamayı 15 gün ara ile 3 kere tekrarlayın derim. 300 ml EMA + 300 ml Golden Mix + 100 litre 2 ağaca paylaştırılarak uygulanabilir. Aklıma gelmişken oradaki diğer bahçe sahipleri ağaçları suluyorlar mı?

Eski 03-05-2010, 14:34   #80
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Şehir olarak Eskişehir yazdığına bakmayın; iklimi Eskişehir'den farklı. Yazın hafif rüzgarımız var. O da olmasa, durduğu zaman (Temmuz 15 - Ağustos 15 arası) gölgede bile duramıyorsunuz. Kışımızda Eskişehire benzemez, burada uzun kollu gömlek veya penye tişörte geçtiğimiz zaman şehirin içi kabana geçmiş oluyor.

Nispeten yakın olan bahçedeki ağaçlar sulanmıyor diye biliyorum.

Yanlış bir izlenim vermeyeyim, burada antep fıstığı bahçesi yok. Bahçe yamaçlarında, sınır kenarlarında veya köydeki evlerin bahçelerinde var. Dışarıya satıldığını duymadım. Herkes kendi ihtiyacı ve eşe, dosta vermek için yetiştiriyor.

Düzenleyen üzüm : 03-05-2010 saat 17:03 Neden: hatalı yazım
Eski 03-05-2010, 15:16   #81
Ağaç Dostu

Durum şimdi daha netleşti benim için. Çünkü 17-18 Nisan tarihinde Eskişehir'de idim ve ağaçlar yeni uyanmaya başlamıştı. Hatta buğdaylar bile ancak 10-15 cm büyümüştü. Oysa sizin ağaçlar bizim orası kadar yapraklanmış, ayrık otları nerdeyse tohuma durmuş.
İklim Antepfıstığı için tamamen uygun gözüküyor.

Eski 08-06-2010, 13:02   #82
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bu da bizim bahçedeki Antep fıstığı.
Name:  antep f.jpg
Views: 14132
Size:  57.9 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 13:08   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
arkadaşlar benim antep fıstığı bahçesi kurma fikrim var. bana fizibilite örneği verebilirmisiniz? ne kadar yatırım gerekir. bir dönümden ne kadar gelir elde edilir? kazançlımıdır?

yusufnar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 23:48   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Antep fıstığı yetiştiricisi ve bu konuda uzman olan bir arkdas varsa bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim...Bahçemde son yıllarda salkımlar oluyor ve salkımın içerindeki tanelerde kurumalar başlıyor acaba bu bir hastalık mı hastalıksa nasıl geçirebilirim size fotoğraflarınıda daha sonra çekip atabilirim...Özellikle Antep Nizip çevresindeki arkadaslar sizde böyle bir sorun var mı?

subutay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 15:38   #85
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın lun@tiC, Antep fıstığı aşısı için sürgünleri parafinleyip bugün Aras kargoya verdim. Aşı yerine kadar ambalaj açılmasa iyi olur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 14:50   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
HAstalık hakkında yardım

Arkadaslar daha öncede yazdım simdi fotolarınıda gönderiyorum bu hastalıklar hakkında bilgisi ve nasıl yenebilecegim hakkında önersisi olan varsa yardımcı olsun tesekkürler...

Eklenen Resimler

subutay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 13:01   #87
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi subutay78 Mesajı Göster
Arkadaslar daha öncede yazdım simdi fotolarınıda gönderiyorum bu hastalıklar hakkında bilgisi ve nasıl yenebilecegim hakkında önersisi olan varsa yardımcı olsun tesekkürler...
Ceviz antraknozu hastalığını andırıyor ama antep fıstığında görülürmü bilemiyorum.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 18:07   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi subutay78 Mesajı Göster
Sn. Subutay78,

Mesajınızı yeni gördüm. Ağaçlarınızda karazenk var. Bu yıl bizim ilçedeki ağaçların çoğunda vardı. Organik sertifikalı bakır oksiklorür kullanabilirsiniz. Aşağıda Antefıstığı Araştırma Merkezi'nin kitapçığından alıntı var.

Name:  33.jpg
Views: 4020
Size:  66.6 KB

Name:  34.jpg
Views: 3843
Size:  42.9 KB

Eski 17-08-2010, 19:09   #89
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2010
FISTIK

Antep te aldigim bahcede fistik agaclarim var. bunlardan mahsul alabilmem icin bana asilamam gerektigi söylenildi. Daha önce mahsul almistim.
Bugün arastirdigimdan ögrendiklerime göre, bunlara asi gerekmiyor. Asilanmamis agac daha önce mahsul mü verir ?
Yoksa yapay olarak dölledilerde benim fistik agaclarimi, bana "budadik" mi dediler ?
Erkek fistik agaci ile disi fistik agacini nasil ayirdedebilirim. belkide erkek agacim yok.
Bilgilerinizi rica ediyorum.

Düzenleyen Ahmet MiM : 21-08-2010 saat 23:50
Ahmet MiM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 07:25   #90
Ağaç Dostu

Sn. Ahmet Mim,

Fıstık veriyorsa mutlaka aşılanmıştır. Erkek fıstık ağacının yaprakları daha dardır. Ayrıca hemen her yıl bıtım dediğimiz meyve verir. Dişi ağaçta ise yapraklar daha geniştir ve Antep'te olduğunuza göre en azından 2 yılda bir meyve verir. Meyve verdi derken belkide bunu kastettiniz. Erkeğinin resmi aşağıdadır.

Name:  HPIM3200.jpg
Views: 21495
Size:  61.3 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024