agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Kabuklu Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2009, 22:56   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Antep fıstıgı; 3 yaşında, 1240 rakım Ankara.

Eklenen Resimler

HezarfenCelebi ve Muda beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 02:32   #32
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın k0900, fıstığınız çok sağlıklı görünüyor, fidanı nereden aldınız? Ben bir türlü bulamıyorum.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 23:52   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ağaçları Antep'li bir arkadaşımız getirmişti.

Karşıyaka peyzajcılarında baharda fidanını görmüştüm.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 00:02   #34
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın k0900, çok teşekür ederim.

Eski 05-09-2009, 01:03   #35
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Bizim bahçedeki büyük kayaların üstlerinde diplerinde menengiç bitiyor. Menengiçin meyvesi ne şekilde kullanılıyor? Aşı zamanı çelik gönderebilecek olan arkadaşlar varmı?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 02:55   #36
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Meyvesi petrol mavisi rengi aldığı zaman toplanır, kurutulur. Çok az kavurularak çerez olarak yenir. Çok güçlü bir aroması vardır. İlk kez tadanlar beğenmeyebilir ama bence çok güzeldir.

Birde kahvesi yapılır. Kavrulur, öğütülür. Biraz kahve ile karıştırılarak pişrilir.

Fidanını satan yer varmı?

Eski 05-09-2009, 04:03   #37
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
karabükte yaşamaktayım ve senlerdir bolgemizde(bulak köyü)sakızlayık denilen ağaçlarımızı aşlayarak antep fıstığı yetirtirmektedir.yani ülkemizde bircok yerde antep fıstığı yetiştirilebilirki verim olarakta tatmin edici boyutlardadır..

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 02:25   #38
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Meyvesi petrol mavisi rengi aldığı zaman toplanır, kurutulur. Çok az kavurularak çerez olarak yenir. Çok güçlü bir aroması vardır. İlk kez tadanlar beğenmeyebilir ama bence çok güzeldir.

Birde kahvesi yapılır. Kavrulur, öğütülür. Biraz kahve ile karıştırılarak pişrilir.

Fidanını satan yer varmı?
Tamda o rengi aldılar meyvesini çerez olarak tüketmek için önce ne yapmak lazım?
Kahfesinide iyi fiyata satıyorlar kahfe yapabilmek için neler yapmak gerek ön işlemleri nelerdir?
Fidan satan yer olduğunu sanmıyorum. Burda kara kayaların üstlerinde yetişiyorlar onu ordan alıp yaşatmak çok zordur fidanı köküyle alabilmek için hiltiyle kayayı kırıp kayayla çıkarmak gerek

Eski 14-09-2009, 22:26   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2009
selam ben antepfıstığı ağaçları arıyorum nerelerde yetişir

selam ben antepfıstığı ağaçları arıyorum nerelerde yetişir bunları ögrenmek istiyorum yakınlarında olan varmı cevaplarsanız sevinirim antep fıstığı mezarlıkta yetişen belediye arazilerinde veya köylerde şahıs malı için ben tuccarım saygılarla mersinden mahmut

mahoni6333 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 15:13   #40
/

Giriş Tarihi: 11-12-2009
teşekkürler.Arkadaslar bu ağacın filizlenmesi nasıl oluyor bilgisi olan var mı?

resulx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 20:56   #41
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Edirne'de hangi ağaca aşılayabilirim?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 21:48   #42
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. musa78, Karabük'de yetişiyorsa Samsun'da da menengiçe sşılanarak üretilebilir. Birkaç resim ekliyerek bize verim hakkında bilgi (kaç yaşında kaç kg veriyor) verirseniz sevinirim.

Eski 12-02-2010, 13:44   #43
Ağaçsever

eda123's Avatar

Elimde iki adet siirtten gelen fıstık fidanı var yaklaşık 45-50 cm uzunluğunda ve bir poşet içinde toprakta ben istanbulda yaşıyorum ve bunları nereye ve ne şekilde dikeceğimi bilmiyorum fıstık yetiştirciliğiyle ilğili bütün bilgileri okudum fakat saksıda nasıl ekmem ve büyütmem konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.. Bu fisanlar kurursa çok yazık olur...

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 18:15   #44
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Teşekkürler her konuya değinilmiş ama nerelerde yetişir iklim istekleri nedir yazılmamış. Denizlide ilbadı mezarlığında ağaçların yüzde doksanını antep fıstığı oluşturuyor. Bunların aşılı olduğunu duymuştum ama çok az fıstık veriyor ve fıstıkların içleri boş oluyor. dolusuna raslamadım. Bunun sebebi iklim koşullarımıdır yoksa yanlış aşılanmış ya da tozlaşmamı olmuyor.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 18:26   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda123 Mesajı Göster
Elimde iki adet siirtten gelen fıstık fidanı var yaklaşık 45-50 cm uzunluğunda ve bir poşet içinde toprakta ben istanbulda yaşıyorum ve bunları nereye ve ne şekilde dikeceğimi bilmiyorum fıstık yetiştirciliğiyle ilğili bütün bilgileri okudum fakat saksıda nasıl ekmem ve büyütmem konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.. Bu fisanlar kurursa çok yazık olur...
Sn. Eda123,

Antep fıstığını İstanbul'da yetiştirmek zordur. Nemi hiç sevmez. Yinede denemekte fayda var. Bahçeniz varsa güney tarafa, bol güneş alan bir yere dikiniz ve fazla su vermeyiniz.
Elinizdeki fidanlar aşılı mıdır bilmiyorum. Ama aşılı olsa bile meyve vermesini beklemeyiniz. Döllenme için, menengiç vb. gibi aşılanmamış antep fıstığı ağaçlarına ihtiyaç duyar.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 18:36   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Teşekkürler her konuya değinilmiş ama nerelerde yetişir iklim istekleri nedir yazılmamış. Denizlide ilbadı mezarlığında ağaçların yüzde doksanını antep fıstığı oluşturuyor. Bunların aşılı olduğunu duymuştum ama çok az fıstık veriyor ve fıstıkların içleri boş oluyor. dolusuna raslamadım. Bunun sebebi iklim koşullarımıdır yoksa yanlış aşılanmış ya da tozlaşmamı olmuyor.
Sn. Karaselvi,

Antepfıstığı yazları çok kurak ve sıcak geçen bölgelerde yetişir. Maalesef Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Halep vb. dışında pek verim alınamıyor. Dünyada ise İran, Irak, Suriye, Meksika ve Amerika' da yetişiyor.
Fıstıkların içinin boş olmasının nedeni hem tozlaşma olmaması, (bunun için menengiç ve bıtım dediğimiz Antepfıstığının erkek türü gereklidir.) hem de iklime uyum sağlamamasıdır.
Çok nazlı bir bitkidir. Hem şiddetli periyodisite gösterir hem de aşılısını tutturmak oldukça zordur. Geçen yıl diktiğimiz aşılı fidanların 30 adetinden ancak 17 tanesi tuttu.

Düzenleyen acemi_caylak : 12-02-2010 saat 21:48
Eski 12-02-2010, 19:10   #47
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. acemi caylak, antepfıstığının verimi ne şekildedir? Kaç yaşında ne kadar meyve verir? Bizim burda doğal olarak menengiç ağaçları var, ağacın meyve vermesi için menengiç olması gerekiyor demişsiniz. Sizce burda yetişip verime yatabilir mi?

Eski 12-02-2010, 20:15   #48
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Karaselvi,

Antepfıstığı yazları çok kurak ve sıcak geçen bölgelerde yetişir. Maalesef Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Halep vb. dışında pek verim alınamıyor. Dünyada ise İran, Irak, Suriye, Meksika ve Amerika' da yetişiyor.
Fıstıkların içinin boş olmasının nedeni hem tozlaşma olmaması, (bunun için menegiç ve bıtım dediğimiz Antepfıstığının erkek türü gereklidir.) hem de iklime uyum sağlamamasıdır.
Çok nazlı bir bitkidir. Hem şiddetli periyodisite gösterir hemde aşılısını tutturmak oldukça zordur. Geçen yıl diktiğimiz aşılı fidanların 30 adetinden ancak 17 tanesi tuttu.
Teşekkür ederim. Demekki orda bir deneme yapmışlar ve başarılı olamamışlar.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 21:38   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. acemi caylak, antepfıstığının verimi ne şekildedir? Kaç yaşında ne kadar meyve verir? Bizim burda doğal olarak menengiç ağaçları var, ağacın meyve vermesi için menengiç olması gerekiyor demişsiniz. Sizce burda yetişip verime yatabilir mi?
Sn. Samsunlu55,

Antepfıstığı şiddetli periyodisite gösteren bir ağaçtır. Bir yıl meyve verir, bir yıl meyve vermez. Gaziantep'te Fıstık Araştırma Merkezi periyodisite için denemeler yaptı. Ama başarılı olamadılar. Bizim yörede fıstık genelde sulanmaz. Araştırma Merkezi sulamanın periyodisiteyi düşürdüğünü söylüyor ama çok iyi bir sonuç alamadılar diye biliyorum.
Antep Fıstığı'nın tam meyveye yatması 10 yılı buluyor. Verim yılında iyi bir ağaç 50-60 kg yaş fıstık verir.
Sizin orasıda yağışı bol ve nemi yüksek olduğu için verim alacağınızı pek sanmam.
Ancak menengiçlerden en azından bir kaç tanesini aşılarsanız, fıstıkların içi boş olsa bile görüntüsü çok güzeldir. Denemenizi tavsiye ederim.
Bu arada bir kaç resim ekleyeyim. 1 tanesi bizim bağdan, diğeri bir başka bağdan çekilmiş resimler.

Name:  HPIM2383.jpg
Views: 43799
Size:  70.7 KB

Name:  HPIM1538.jpg
Views: 39613
Size:  71.0 KB

ozaslan beğendi.
Eski 12-02-2010, 21:45   #50
Ağaç Dostu

Bunuda eklemeden olmazdı. En azından 50 yaşında vardır. Geçen yıl çok meyve vermişti. Bu yılda verdi ama, çoğunun içi boştu.

Name:  HPIM2384_1.jpg
Views: 38393
Size:  72.3 KB

Eski 12-02-2010, 22:31   #51
Ağaçsever

eda123's Avatar

Alıntı:
sn. Eda123,

antep fıstığını istanbul'da yetiştirmek zordur. Nemi hiç sevmez. Yinede denemekte fayda var. Bahçeniz varsa güney tarafa, bol güneş alan bir yere dikiniz ve fazla su vermeyiniz.
Elinizdeki fidanlar aşılı mıdır bilmiyorum. Ama aşılı olsa bile meyve vermesini beklemeyiniz. Döllenme için, menengiç vb. Gibi aşılanmamış antep fıstığı ağaçlarına ihtiyaç duyar.
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için bahçemiz mağlesef yok ben balkonda büyük bir saksıya ekmeyi düşünüyorum. Inşallah fidanlara birşey olmaz. Olumlu sonuç alırsam gelişmeleri ve fotoğrafları gönderirim

Eski 13-02-2010, 00:39   #52
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Sn. Samsunlu55,

Antepfıstığı şiddetli periyodisite gösteren bir ağaçtır. Bir yıl meyve verir, bir yıl meyve vermez. Gaziantep'te Fıstık Araştırma Merkezi periyodisite için denemeler yaptı. Ama başarılı olamadılar. Bizim yörede fıstık genelde sulanmaz. Araştırma Merkezi sulamanın periyodisiteyi düşürdüğünü söylüyor ama çok iyi bir sonuç alamadılar diye biliyorum.
Antep Fıstığı'nın tam meyveye yatması 10 yılı buluyor. Verim yılında iyi bir ağaç 50-60 kg yaş fıstık verir.
Sizin orasıda yağışı bol ve nemi yüksek olduğu için verim alacağınızı pek sanmam.
Ancak menengiçlerden en azından bir kaç tanesini aşılarsanız, fıstıkların içi boş olsa bile görüntüsü çok güzeldir. Denemenizi tavsiye ederim.
Bu arada bir kaç resim ekleyeyim. 1 tanesi bizim bağdan, diğeri bir başka bağdan çekilmiş resimler.

Eklenti 124946

Eklenti 124947
Menengiçlerde üstündeki meyveleriyle güzel görünüyor, sn. musa78 Karabük'te yetiştirdiğini söyleyince bende burdada olurmu diye merak etmiştim. Karabük biraz daha karasal iklime yakın kalıyor. Bu arada resimlerdeki toprakta çok ilginç beyaz toprak

Eski 13-02-2010, 05:13   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için bahçemiz mağlesef yok ben balkonda büyük bir saksıya ekmeyi düşünüyorum. Inşallah fidanlara birşey olmaz. Olumlu sonuç alırsam gelişmeleri ve fotoğrafları gönderirim
Sn. Eda123,

Saksıya ekcekseniz çok büyük ve derin bir saksıya ekin. Çünkü Antepfıstığı kökleri çok derine (5-6 m) giden bir bitkidir. Dikerken biraz organik gübre ve çok az çinko sülfat (50 gr) verirseniz iyi olur. Balkona ekmekte sakınca yok, korkmayın, Antepfıstığı -20 dereceye kadar soğuğa dayanır. Garip bir bitkidir, kışın soğuğu, yazın sıcağı çok sever.

Düzenleyen acemi_caylak : 13-02-2010 saat 05:48
Eski 13-02-2010, 05:45   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Menengiçlerde üstündeki meyveleriyle güzel görünüyor, sn. musa78 Karabük'te yetiştirdiğini söyleyince bende burdada olurmu diye merak etmiştim. Karabük biraz daha karasal iklime yakın kalıyor. Bu arada resimlerdeki toprakta çok ilginç beyaz toprak
Sn. Samsunlu55,
Evet toprak çok kötü değil mi? Ah nerde humusu fazla koyu kahverengi topraklar. Hangi konudaydı hatırlamıyorum siz bir fotoğraf koymuştunuz. Öyle toprakları bulsak zaten Zeytin ve Antepfıstığı ile uğraşmak zorunda kalmayız. Ikside çok güzel tür. Ancak ekonomik olarak, ürün verdiği yılda kendi masraflarını ancak çıkarıyorlar, ürün vermediği yılda ise cepten gidiyor.
Antepfıstığı fazla toprak seçen bir bitki değildir. Dikildiği topraklarda organik madde oranı çok düşüktür. Topraklar çok kireçlidir. Ph 8.5 a kadar çıkar.
Bir önceki mesajda ikinci resimde gördüğünüz fıstık ağacına ömrü boyunca, sürme ve budama dışında bir bakım yapılmamıştır.

Bakın size 3 sene önce kurumaktan kurtarılmış 2 ağacın Ocak Ayındaki halini göstereyim. Geçen yıl diplerine toprak takviyesi yapmıştık. 3. resim, daha önce gönderdiğim 3. resmin kışınki hali.

Name:  Fotoğrafla-0112.jpg
Views: 21940
Size:  70.2 KB

Name:  Fotoğrafla-0114.jpg
Views: 19481
Size:  60.8 KB

Name:  Fotoğrafla-0128.jpg
Views: 20088
Size:  52.5 KB

Dikkat ederseniz bahçenin toprağı bile çok değişken.

Bu arada menengiç sizin orada da yetişir diye tahmin ediyorum. Çünkü Hatay tarafında yetişiyor. Hatta ben Altınoluk, Akçay civarında da görmüştüm. Bence denemekte fayda var. Hatta dediğim gibi bir tanesini aşılayarak deneyebilirsiniz.

Eski 26-03-2010, 09:11   #55
Ağaçsever

eda123's Avatar

Alıntı:
Sn. Eda123,

Saksıya ekcekseniz çok büyük ve derin bir saksıya ekin. Çünkü Antepfıstığı kökleri çok derine (5-6 m) giden bir bitkidir. Dikerken biraz organik gübre ve çok az çinko sülfat (50 gr) verirseniz iyi olur. Balkona ekmekte sakınca yok, korkmayın, Antepfıstığı -20 dereceye kadar soğuğa dayanır. Garip bir bitkidir, kışın soğuğu, yazın sıcağı çok sever.
daha önce yazdığım fidanların mağlesef biri tutmadım benim hatamdanmı yoksa fidan dan mı bilmiyorum şimdilik saksı küçük inşallah büyür ve büyük bir saksıya geçiririm..

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2010, 21:08   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
daha önce yazdığım fidanların mağlesef biri tutmadım benim hatamdanmı yoksa fidan dan mı bilmiyorum şimdilik saksı küçük inşallah büyür ve büyük bir saksıya geçiririm..
Sn. eda123,

Sizin hatanız yoktur. Fidanlarının tutma oranı düşük olan bir ağaç türü. Geçen yıl bizim diktiğimiz fidanların 30 tanesinden 17 adeti tutmuştu. Bu yıl 12 adet diktik, henüz kaç tanesi tutacak belli değil. Çünkü tuttu sandıklarınız daha sonra kuruyabiliyor. Ancak sizin tutan fidan çok güzel gözüküyor. O artık kendini kurtarmış gibi duruyor. Fazla sulamayın. Birde bol güneş alsın artık büyür diye düşünüyorum.

Eski 29-04-2010, 13:27   #57
Ağaç Dostu

Konuya benden başka, fazla yazan yok gibi. Ancak yine de meyvelerin ilk oluşumlarını göstermek açısından aşağıya resimler ekledim. Dallarda çok güzel gözüküyor.

Name:  P4220012_1.jpg
Views: 19594
Size:  71.8 KB

Name:  P4220021_1.jpg
Views: 19353
Size:  70.3 KB

Name:  P4220023_1.jpg
Views: 20036
Size:  71.3 KB

Eski 29-04-2010, 13:41   #58
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Acemi
Ağaçlarınız çok güzel görünüyor. Yukardaki mesajların birinde fıstıkların içinin boş çıktığından bahsetmişsiniz. Bunun periyodisite ile ilgisi var mı? Yoksa, ağaç fıstıkların içini dolduracak yeterlikte besin alamıyor mu? Yani bu normal bir olay mıdır? Yoksa topraktaki besin yetersizliğinden midir? Ağacın fotosentez kapasitesi ile mi ilgilidir? Yoksa bambaşka bir nedeni mi vardır? Merak ettim.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 13:51   #59
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sayın acemi_caylak,

Benim bahçemde zamanında aşılanmış 2 tane antep fıstığı ağacım var. Bakımı yapılmadığı için çoğunluk dalları menengiçe dönmüş. Biz de anlamadığımız için gerekli bakımı yapamadık. Acaba sıkı bir budama ile bu ağaçları antep fıstığı ağacı olarak yaşatabilir miyiz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 13:58   #60
Ağaç Dostu

Sn. Dogasever,

Agaçların güzel gözükmesinde EM'nin de etkisi var. Bugün kardeşim fıstık araştırmaya gitmişti, oradaki mühendis kadın bizim ağaçlarda bile bu kadar uzun filiz oluşmadı demiş. Kardeşim onlara birazda hava atmış, biz organik EM kullanıyoruz demiş Aslında çok daha güzel fotoğraflar vardı. Ama flash bellekte bir sorun oluştu kurtarabildiklerimi ekledim.
Bu ağaçlar ölmek üzereydi 3 sene önce. Diplerine dışarıdan toprak bile taşıdık. Hatta geçen hafta sonu Antep'te idim baktım yol çalışması var, hemen 20 traktör bizim bağa toprak attırdım. Dikkat ederseniz ikinci resimde fıstığın yanında toprak var. Bu toprağı EMA' lı kompost ile birlikte ağaçlara dağıtacağız.

Peridiyosite olan yılda içleri boş çıkıyor. Aslında çoğu bahçede hiç fıstık yoktu. Bizimkinde iyi bakım sonucu olsa gerek fıstık vardı. Ancak %50 içleri boş çıktı.

Geçen yıl peridiyosite yılıydı bu yıl değil. Bu yıl içelerinin dolu olması lazım. Ayrıca bahçelerde yeterince erkek ağaç yok. Bu yüzden döllenme olmuyor. İçlerinin boş olmasının bir nedeni de bu. Potasyum eksikliği diye düşünüyordum ilk başlarda ancak toprak tahililnde potasyum yeterli çıktı. Bu yıl EM ile birlikte içleri daha dolgun olur diye düşünüyorum. Ayrıca EM'nin perdiyositeyi azalttığına dair zeytinlerde gözlemim var. Ancak daha netleştiremedim. Bu konudaki bilgileri ve literatürü bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024