agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Hangi kiraz, Lambert mi Ziraat900 mü? (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/9159.htm)

damat ferit 10-06-2008 23:18

Hangi kiraz, Lambert mi Ziraat900 mü?

selam geçenlerde bir peyzajcıdan 4 adet lambert kiraz fidanı aldım,yalnız bugün bir arkadaşım bana dediki keşke ziraat900 (napolyon ) alsaydın daha kalitelidir...

şimdi benim kafam karıştı çünkü peyzajcı adam bana lambertin napolyona nazaran daha kaliteli olduğunu söylemişti,bu işten anlayan birisi beni lütfen aydınlatabilirmi......:confused:

Todor 11-06-2008 00:31

2 Eklenti(ler)
Eklenti 120303
Eklenti 120304
Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/uretim/Bitkisel_Uretim,Kiraz.html

hangisinin sizin için daha avantajlı olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Ayrıca gördüğünüz üzere iki tür birbirinin tozlayıcısıdır.

Yalçın 11-06-2008 13:47

Evet birbirlerini tozlarlar,0900 ün kalitesi tartışılmaz ama tek başına verimi iyi değildir tozlayıcı lazımdır.Lambert daha kalitesizdir ama siz profesyonel amaçla değil amatörce yetiştiricilik yapacağınız için o kadar önemli değildir,kendine kısır olduğu için tozlayıcı şarttır.
Satıcı kendi çıkarını düşünmüş **** o kadar bilgi sahibi diyelim.

Size kolay gelsin iyi çalışmalar.

alice 08-01-2009 09:14

Siz lambert almışsınız ancak tozlayıcı olarak bir tane ziraat 900 almalısınız.
Kendine verimli, kaliteli çeşit stella almak daha avantajlıydı.

AgacSevdalisi 08-01-2009 20:31

selam arkadaşlar elinde bodur kiraz olan veya yetiştirip sonuş alan varmı?

AgacSevdalisi 08-01-2009 20:33

bu arada benim yaşadığım bölgede napolyon cinsi kiraz yetiştiriliyor ve ticari açıdan kârlı bir cins.hem dayanıklı hem lezzetli.

alice 08-01-2009 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 342073)
bu arada benim yaşadığım bölgede napolyon cinsi kiraz yetiştiriliyor ve ticari açıdan kârlı bir cins.hem dayanıklı hem lezzetli.

Türkiye'nin ihracat şansının en yüksek olduğu ve en popüler çeşit 0-900 Ziraattir. 0900 Ziraat değişik bölge isimleriyle ülkemizde yaygındır. Uluborlu Napolyonu, Dereçine Napolyonu, Akşehir Napolyonu, Malatya Dalbastı, Allahdiyen, Salihli ve M.Kemal Paşa Napolyonu gibi değişik adlarla anılmaktadır. İlk yapılan çalışmada tüm napolyon diye adlandırılan bu kirazlarımızın aynı olmadığı yalnız sinonim olduğu anlaşılmıştır. 0-900 Ziraat çeşidinin en iyi dölleyicileri Lambert, Stark’s Gold (Sarı Kiraz), Merton late ve Bigarreau Gaucher çeşitleridir.

http://www.ocakfidan.com/kiraz_cesit.htm

Todor 08-01-2009 20:55

Ziraat 0900, napoyon olarak da geçiyor. Benim komşularımdan birisi 300 dönüm kadar bodur kiraz yapıyor. Tepelerdeki yerlerde gayet güzel sonuç alıyor. Ama çukurdaki yerlere don vuruyor. .

Güler 08-01-2009 23:34

Biz de Bursa Alara Fidanlığından iki adet Ziraat 0900 almıştık. Bunun yanında bize bir tane de sarı kiraz vermişlerdi.
Üç senedir, kirazlardan harika napolyon kirazı alıyoruz. Beraberinde verdikleri sarı kirazın hiç albenisi yoktu kelkenez bir fidandı. Hatta eşime boşver bunu bahçeye dikmeyelim bile demiştim. Meğer napolyonu dölleyen o kirazmış. Bahçenin bir yerinde olsun da nerede olursa olsun ister uzak ister yakın demişler.

alice 08-01-2009 23:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 342165)
Biz de Bursa Alara Fidanlığından iki adet Ziraat 0900 almıştık. Bunun yanında bize bir tane de sarı kiraz vermişlerdi.
Üç senedir, kirazlardan harika napolyon kirazı alıyoruz. Beraberinde verdikleri sarı kirazın hiç albenisi yoktu kelkenez bir fidandı. Hatta eşime boşver bunu bahçeye dikmeyelim bile demiştim. Meğer napolyonu dölleyen o kirazmış. Bahçenin bir yerinde olsun da nerede olursa olsun ister uzak ister yakın demişler.

Güler hanım bahsetiğiniz kiraz muhtemelen
Stark’s Gold (Sarı Kiraz)

Güler 09-01-2009 10:42

1 Eklenti(ler)
Cinsini bilmiyorum ama, olmazsa olmazlardan olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.
Bu sene ağacında iyice olmuş olan sarı kirazlardan da yedim. Aşırı tatlıydı, insanın içini kıyıyor.
Resmini yüklüyorum.
Eklenti 58475

yalıçapkını 09-01-2009 10:57

İyi verim ve kaliteli ürün almak için her meyvenin tozlayıcılarıyla birlikte ekilmesi gerekiyor.z900 ülkemizde yetişen en kaliteli,çok verimli,hiç çatlamayan özelliğiyle üreticisine gelir sağlayan Türk kirazıdır.

alice 09-01-2009 20:13

Daha önceden bazı kaynaklardan derlemiş olduğum kiraz çeşitleri ve özellikleri ile ilgili bilgileri paylaşmak isterim. Çeşit listesi oldukça fazla olabilirdi ancak en çok bilinen çeşitlerin özelliklerini seçerek listeyi kısalttım.

EDİRNE
Olgunlaşma dönemi………..19 Mayıs
Ağaç özellikleri……………. Ağacı, yarı dik, orta kuvvete büyür / Verimlidir.
Meyve özellikleri………….. Yuvarlak, orta iri, kahverengimsi-şarabi renkte, orta sert, az lifli, orta kalitededir.
Meyve çatlama durumu…… %10 oranında meyve çatlaması yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 3-4gr. (3,28gr.)
İklim isteği………………… Orta mevsimde çiçeklenir. Bütün bölgelere önerilebilir.
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Vista, Van, Karabodur, Merton Marvel, B.Gauçher, Noirde Guben, Merton Bigarreaus, Merton Late ile döllenir.

TURFANDA
Olgunlaşma dönemi……….. 21 Mayıs
Ağaç özellikleri……………. Ağacı, dik ve kuvvetli büyür/ Verimlidir. Bakteriyel kansere dayanıklı görünmektedir.
Meyve özellikleri………….. Kalp şeklinde, morumsu- şarabi renkte, orta sertlikte/ Yola dayanıklılığı azdır.
Meyve çatlama durumu…… %7 oranında meyve çatlaması yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 3-4gr ( 3,72gr )
İklim isteği………………… Çok erken çiçeklenir. Bütün bölgelere önerilebilir.
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Early Burlat, Noirde Guben ve Merton Premier ile döllenir. Kuş zararından korunmalıdır.
*Kök anacı olarak kuş kirazı, Gisela 6, Ma xMa 14 önerilmektedir.

EARLY BURLAT
Olgunlaşma dönemi………..24 Mayıs
Ağaç özellikleri……………. Ağacı çok verimlidir. Bazı yıllarda çok sık meyve bağladığı için meyve iriliği azalır. Bakteriyel kansere çok dayanıklıdır.
Meyve özellikleri………….. Parlak kırmızı, renkli sert. Çok erkenci grupta yer alan en iri meyveli en kaliteli çeşittir. Çekirdek yapısı çok iri ve ete az bağlıdır. Bazı yıllarda çok sık meyve bağladığı için meyve iriliği azalır. Yola dayanımı iyidir.
Meyve çatlama durumu…… %25 oranında çatlama yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 6-7gr ( 6,38gr )
İklim isteği………………… Çok erken çiçeklenir. Olgunluğa yakın dönemde yağış almayan bölgelerde önerilir.
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Turfanda, Merton Premier, Noir de Guben ile döllenir.
* Kök anacı olarak Gisela 5 ve Ma x Ma 14 önerilmektedir.

VİSTA
Olgunlaşma dönemi……….. Mayıs sonu
Ağaç özellikleri……………. Ağacı yaygın ve orta kuvvette gelişir/ Verimlidir. Bakteriyel kansere dayanıklıdır
Meyve özellikleri………….. Geniş kalp şekilli, parlak koyu kırmızı renkte, Meyve eti sert, tatlı, sulu, aromalıdır. Çekirdek yapısı iri ete az bağlıdır. Yola dayanıklıdır.
Meyve çatlama durumu…… Hiç meyve çatlaması yapmaz.
Meyve ağırlığı…………….. 5–6 ( 5.31 )
İklim isteği………………… Orta mevsimde çiçeklenir. Bütün bölgelere tavsiye edilebilir.
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Van, Bing, B.Napolyon, Berryessa ile döllenir. Universal Dönör ‘dür. (Kendisiyle aynı zamanda çiçeklenen bütün çeşitleri döller.) Bu özelliği nedeniyle bahçelerde bulunması faydalıdır.

alice 09-01-2009 20:14

MERTON PREMİER
Olgunlaşma dönemi……….. Haziran başı
Ağaç özellikleri……………. Ağacı, Orta kuvvette, yukarı doğru ve yaygın olarak gelişir/ Çok verimli
Meyve özellikleri………….. Kalp şeklinde, koyu kırmızı-mor renkli, orta sert
Meyve ağırlığı…………….. 5–6 gr.( 5,27 gr.)
İklim isteği………………… Bütün bölgelere tavsiye edilebilir.
Dölleyicileri……………….. Noir de Guben, Van, Bing ile döllenir.

MERTON BİGARREAU
Olgunlaşma dönemi……….. Haziranın ilk haftası
Ağaç özellikleri……………. Ağaçları kuvvetli ve yaygın gelişir/ Çok verimli
Meyve özellikleri………….. Kalp şeklinde, yuvarlakça, koyu kırmızı-kahverengi, sert etli, sulu, çok iyi Orta mevsim kirazlarının en iyisidir. Dünyanın en parlak renkli kirazı diye isimlendirilmiştir.
Meyve çatlama durumu…… % 1 oranında meyve çatlaması yapar
Meyve ağırlığı…………….. 6–7 gr. ( 6,98.gr. )
İklim isteği………………… Geç çiçeklenir. Bütün bölgelere tavsiye edilebilir.
Dölleyicileri……………….. B.Gaucher, Lambert, Merton Late, Noble ile döllenir.

NOİR DE GUBEN
Olgunlaşma dönemi………..10 Haziran
Ağaç özellikleri……………. Ağaçları orta kuvvette yaygın olarak gelişir/ Çok verimli
Meyve özellikleri………….. Yuvarlak meyveli, siyah renkli, sert etli, kendine has bir aromaya sahiptir
Meyve çatlama durumu…… % 6 oranında meyve çatlaması yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 5–6 ( 5,65 gr. )
İklim isteği………………… Erken çiçeklenir. Bütün bölgelere tavsiye edilebilir.
Dölleyicileri……………….. Stella, Van, Bing ile döllenir.

VAN
Olgunlaşma dönemi……….. 12 Haziran
Ağaç özellikleri……………. Ağacı yarı dik,yaygın ve kuvvetli gelişir/ Çok verimli. Bakteriyel kansere duyarlıdır.
Meyve özellikleri………….. Yuvarlak-kalp şeklinde, parlak kırmızı, çok sert, sulu ve çok iyi kalitededir.Çok verimli olduğu yıllarda kalitesi düşük olur. Çekirdek yapısı iri olup etten kolay ayrılır.
Meyve çatlama durumu…… % 9 oranında meyve çatlaması yapar
Meyve ağırlığı…………….. 7–8 gr. ( 7,91 gr. )
İklim isteği………………… Orta mevsimde çiçeklenir ve kış soğuklarına çok dayanıklıdır. Bütün bölgelere tavsiye edilebilir. Bütün dünyada yaygın olarak yetiştirilen bir çeşittir
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Bing, Lambert, Noir de Guben, Vista ile döllenir.

BING
Olgunlaşma dönemi………..13 Haziran
Ağaç özellikleri……………. Ağacı dik, kuvvetli biraz da yaygın gelişir. Bahçe planlamalarında dikkate alınması gereken çok verimli bir çeşittir. Bakteriyel kansere duyarlıdır.
Meyve özellikleri………….. Kalp şeklinde, siyaha yakın parlak koyu kırmızı, çok iyi lezzetli,sert etli, , ,çok iyi kalitelidir. Yola dayanıklıdır. En çok Amerika’da yetiştirilmekle beraber, bütün dünyada yaygındır. Amerikanın ihraç kirazıdır.
Meyve çatlama durumu…… %16 oranında meyve çatlaması yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 7–8 gr. ( 7,28 gr. )
İklim isteği………………… Orta mevsimde çiçeklenir. Hasada yakın dönemde yağış alan bölgelere önerilmez
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Vista, Van, Noir de Guben ile döllenir.

NOBLE
Olgunlaşma dönemi……….. 15 Haziran
Ağaç özellikleri……………. Ağacı, zayıf ve yaygın gelişir/Orta verimlidir
Meyve özellikleri………….. Kalp şeklinde, koyu morumsu – siyah renkli, çok sert meyvesi çok iyi lezzetli, ve çok yüksek kalitelidir
Meyve çatlama durumu…… %5 oranında meyve çatlaması yapar
Meyve ağırlığı…………….. 7–8 gr. ( 7,41 gr. )
İklim isteği………………… Geç mevsimde çiçeklenir.
Dölleyicileri……………….. B.Gaucher, Lambert, Merton Late ile döllenir. 0900 Ziraat çeşidi ile tesis edilen bahçelerde dölleyici olarak yer alması tavsiye edilir.

alice 09-01-2009 20:15

LAMBERT
Olgunlaşma dönemi………..18 Haziran
Ağaç özellikleri……………. Ağacı kuvvetli ve dik gelişir/ Çok verimlidir. Bakteriyel kansere duyarlıdır.
Meyve özellikleri………….. Kalp şeklinde, koyu morumsu-kırmızı renkte, çok sert, lezzetli Çekirdek iri olup ete az bağlıdır. Yola çok dayanıklıdır.
Meyve çatlama durumu…… %18 oranında meyve çatlaması yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 7–8 gr. ( 7,6 gr. )
İklim isteği………………… Geç mevsimde çiçeklenir. Hasada yakın dönemde yağmur almayan yerlere tavsiye edilir
Dölleyicileri……………….. Kendine kısırdır. Van,B.Gaucher,Merton Late ile döllenir.

0900 ZİRAAT
Olgunlaşma dönemi………..15 Haziran civarı
Ağaç özellikleri……………. Kuvvetli ve yaygın dallı gelişir. Bakteriyel kansere dayanıklıdır.0900 Ziraat, Akşehir Napolyonu, Dalbastı, Uluborlu, Salihli, Dereçine Kirazı, Pıs Pıs ve genel olarak Napolyon adıyla biline gelmiştir. Dünyada Türk kirazı olarak bilinir.
Meyve özellikleri………….. Parlak koyu kırmızı renkli, meyve eti çok sert, sulu, çok lezzetli ve kalitelidir. Meyve sapı çok kısa olması ayırt edici diğer özelliğidir. Çekirdek yapısı iri ve ete az bağlıdır. Yola dayanıklıdır.
Meyve ağırlığı…………….. 8–9 gr. ( 8,2 gr. )
İklim isteği………………… Çok geç çiçeklenir. İlkbahar geç donlarının sınırda olduğu iklimlerde ve geç dönem ve yayla üretimi için ideal bir çeşittir.
Dölleyicileri……………….. Starks Gold, Merton Late, Lambert, Noble, Jübile, Regina, B.Gaucher ile döllenir.
* İdris ve Gisela 5 anaçları bitkinin ileri yaşlarında sorunlar oluşturmaktadır. Önerilen kök anaçları Ma X Ma 14, Cap 6, SL 64.

STARKS GOLD
Olgunlaşma dönemi………..15 Hazirandan sonra
Ağaç özellikleri……………. Ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişir.
Meyve özellikleri………….. Meyve eti sarı renkli, serttir. Sofralığın yanı sıra reçel yapımı ve salamura olarak değerlendirilmektedir. Sofralık kalitesi iyi değildir. Sanayiye uygun bir çeşittir(Meyve suyu sanayisinde tercih edilen bir türdür.)
Meyve çatlama durumu…… Meyve çatlaması yapar.
Meyve ağırlığı…………….. 3–4 gr. ( 3,4 gr. )
İklim isteği………………… ?
Dölleyicileri……………….. 0900 Ziraat, Lambert ve B.Gaucher ile döllenmektedir.

STELLA
Olgunlaşma dönemi………..10 Haziran civarı
Ağaç özellikleri……………. Ağacı yarı dik, yaygın ve orta kuvvette gelişir/ Çok verimli
Meyve özellikleri………….. Meyve eti sert, lezzetli, parlak koyu kırmızı renkli, fıçı şeklinde, çok iyi kalitelidir. Yağış endişesi yoksa ağacında özelliklerini kaybetmeden bir süre bekletilebilir.
Meyve çatlama durumu…… % 9 oranında meyve çatlaması yapar
Meyve ağırlığı…………….. 7–8 gr. ( 7,2 gr. )
İklim isteği………………… Orta mevsimde çiçeklenir.
Dölleyicileri……………….. Meyve kalitesi ve kendine verimliliği yönünden tavsiyeye değer bir çeşittir. Kendisi ile aynı dönemde çiçek açan tüm çeşitleri döller. Kendine verimli olarak ıslah edilen ilk çeşittir. Vista, Bing,ve Noir de Guben ile de döllenir.
*Kök anaçları olarak Gisela 5, Ma X Ma 14 önerilmektedir.

Bargan45 10-01-2009 02:10

Sayın Alicee,
Ben de kiraz diktim . Bu yıl 5. yaşına girdiler. 1000 ağaçtan oluşan bir bahçem var. Burayı oluşturmadan evvel malum firmadan aldığım 2 yaşlı bodur ağaçlardan 50 adet dikmiştim. Bir çoğu kurudu. Bahsedildiği kadar çok meyve yapmadığı kanaatine vardım. ve o bahçeyi sattım. Yeni diktiğim yere ilkönce delice denilen fidanlardan diktim ve bir yıl sonra yerinde aşıladım. Aşı kalemlerini Isparta'daki Bahçe Kültürleri Araştırma Enst. den getirttim. Ağaçlarım şu anda çok sağlıklı. Geçen yıl meyve verdiler. Bu yıl daha çok bekliyorum nasipse.Kirazda döllenme olayı çok önemli. Sitelerde okuyorum hep meyve yapmıyor diye şikayetler var. Sizin de belirttiğiniz gibi döllenme çok önemli. Yetiştirmek isteyenlere ben naçizane stella cinsi öneririm. Hem kendine verimli( dölleyiciye gerek kalmaz) hem de kaliteli bir çeşitttir. Üstelik çok verimlidir.

semmasi 10-01-2009 02:17

serdar bey aşı kalemleri getirttim dediniz ısparta'dan.acaba bizim de getirtebilmemiz mümkün mü?yardımcı olabilirmisiniz.;)

alice 10-01-2009 07:47

Sayın serdarcaymaz,
her yerden istediğimiz fidan alınmıyor maalesef, Sayın damatferit’e, lambert kirazlarını satan kişi ''lambert, napolyona (ziraat900) nazaran daha kaliteli'' diye belirtmiş ve 4 tane lambet fidanını almasına neden oluyor.
Dölleyicisi olmayan bu fidanlar dikilecek, birkaç yıl geçecek ve kirazı olmayacak. Sonuç, onca emek boşa gidecek, hevesi kırılacak insanın. Bir fidancının yanlış yönlendirmesi yüzünden olucak bunlar. Bu iş değil, yaptığı işin hakkını vermek değil fidancının bu yaptığı.

Sayın damatferit’e şu söylenseydi nasıl olurdu?
3 adet Lambert, 1 adette Merton late vereyim size çünkü ikisi birbirinin dölleyicisidir. Bahçenizde iki tane çeşit olur.

Bakınız, ben amatörce bitkiler hakkında bilgi edinmeye çalışan biri olarak ne derdim şimdi, Sayın damatferit'e:
Size 1 adet Ziraat 900, 1 adet Lambert, 1 adet Merton late vereyim. 3'ü birbirini birbirini döller, bu kirazlar haziran ortalarında meyve verecekler. Mayıs ayı ortalarında meyve veren erkenci Edirne çeşidimizde var, 1 adette ondan verelim.(Bu cümle çok abartılı mı oldu acaba) :D
* Metron late ile Edirne çeşidi birbirlerini karşılıklı döllerler.

Yukarıda anlattıklarım kirazın dölleyicileri ile ilgili hususlar, bu çeşit seçiminin bir aşaması.
İklime uygun kiraz seçmekte önemli. Karadenizin yağışlı iklimine meyve çatlaması yapan early burlat, lambet ne kadar doğru seçim.
Toprak yapısına göre uygun anaçlı fidan seçmekte önemli. Karadenizin asitli toprak yapısına Gisela 5 anaçlı fidan yerine maxma anaçlı fidan kullanmak doğrusu
Daha birçok şey söylenebilir kiraz için…

İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız. Bol kirazlı yıllara…

alice 10-01-2009 07:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi semmasi (Mesaj 342907)
serdar bey aşı kalemleri getirttim dediniz ısparta'dan.acaba bizim de getirtebilmemiz mümkün mü?yardımcı olabilirmisiniz.;)

Sayın semmasi.
Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enst.’ne, ‘‘perakende satışınız var mı?’’ diye e-mail yazdığımda,
‘’Talep ettiğiniz miktarda aşılı fidanlarımızdan gönderebiliriz’’ diye cevap almıştım.
Sitelerinin satış bölümünde aşı kalemi satışı bilgisi yok...

Bargan45 04-03-2009 18:30

sayın semmasi
eğridir bahçe kültürleri araştırma ens. ile bağlantıya geçerseniz yardımcı olacaklardır. Ben de oradan hiç kimseyi tanımadan durumumu anlattım ve bana aşı kalemi gönderdiler sağolsunlar. Ve hızlı bir şekilde elime geçti. Bir gece gazete kağıdına sararak buzdolabında muhafaza edip ertesi gün aşıladım. Şu anda hepsi tuttu ve sağlıklılar.

AfyonluSedat 04-03-2009 23:12

afyonlu olarak derimki ziraat900

lambert daha verimlidir ama lezzeti ziraat900 ü tutmaz

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi semmasi (Mesaj 342907)

ne kadar lazım ?

Bayram KAPTAN 05-03-2009 17:00

Arkadaşlar bence yabani kiraz dikip üzerine aşı yaptırmak daha avantajlı.Kurak yerler için idris dediğimiz ( kabuk rengi sarı ) sulak yerler için mahlep i ( kabuk rengi yeşilimsi ) anaç olarak kullanmak gerekiyor.Hazır alınan fidanlar biraz şansa dayılı.Şöle ki anacın üzerine Ziraat900 aşı yapılmış olsa dahi aşı metaryelinin sürgünün neresinden alındığı çok önemli.Eğer sürgünün uç kısmından aşı kalemi veya gözü alınmış ise o ağaç az verimli oluyor vede geç meyveye yatıyor.büyüme eğiliminde oluyor.Eğer aşı kalemi sürgünün ortalarından alınmışsa meyveye beklenen zamanda yatıyor.Eğerki sürgünün alt kısmına yakın yerden alındıysa çok verimli oluyor.Bu bilgimi sizlerle paylaşmak istedim.Herkese çalışmalarında başarılar ilerim.

grandrose 05-03-2009 21:01

sevgili dost lar.ben önce kireçli ve ayda birkez sulama imkanı olan bahçeme idris diktim .sonra bir yaşındaki komşu bahçeden aşı kalemi temininden sonra aşı yaptırdım .bu sene ürünü görebilirmiyim.meyve gözü oluşması için ne yapmam gerekiyor.yanmış hayvan gübresinin zararı olurmu.herkesin emeğine sağlık.

Bayram KAPTAN 06-03-2009 08:52

Sayın grandrose, BENCE bu sene oluşan çiçekleri kopart meyve oluşumuna izin verme.Şu ara ağaç başına 200 gr dap gübresi verebilirsin.Ancak bu gübreyi veririken ağaçın dibine değil taç iz düşümü dediğimiz dışarıya açılan en uzun dalın hizasından ver.Kısacası, şu an kirazlara 60cm dışarıya gübreyi ver.Gübreyi kirazın etrafına 10cm derinliğinde cukur açarak gübreyi bu çukura verilir ve üzeri toprakla örtülür.Bu gübreyi verdikten 2-3 ay( Mayıs içerisinde) sonra % 20 lik Amonyum Sülfat Gübresi verebiliriz. .Bu gübreyi de ağaç başı 150 -200 gr verebilirsin. Ancak bu gübreyi vermeden 1 hafta önce toprağına kükürt vermek ve sulamak gerek.Üçüncü seneden itibaren meyve almayı planla bence.Meyve almaya başlayınca kirazda gübrelemesi daha farklı olacak.Kolay gelsin

k0900 06-03-2009 12:25

Sn. Bayram Kaptan, üçüncü yıl için daha farklı olacak gübrelemeyide tarif edermisiniz.

kgursan 11-09-2009 01:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bayram KAPTAN (Mesaj 373070)
verdikten 2-3 ay( Mayıs içerisinde) sonra % 20 lik Amonyum Sülfat Gübresi verebiliriz. .Bu gübreyi de ağaç başı 150 -200 gr verebilirsin. Ancak bu gübreyi vermeden 1 hafta önce toprağına kükürt vermek ve sulamak gerek.Üçüncü seneden itibaren meyve almayı planla bence.Meyve almaya başlayınca kirazda gübrelemesi daha farklı olacak.Kolay gelsin

Sn.,Bayram kaptan., Amonyum sulfat dan önce Kükürt ne için veriliyor acaba? Teşekkür ederim.

şahin05 01-12-2009 21:12

0900 ün daha değerli olması lezzeti aroması değildir yola dayanıklılığı , raf ömrünün uzunluğudur , ihracaat ondan dolayı 0900 tercih eder başka kiraz almaz . Ama siz 3-5 dal evin bahçesine eş dost yesin diye dikiyorsanız , dikin karga yüreğini kütür kütür bal gibidir , meyve lamberge benzer ürün ucu oval değil sivridir ama çok lezzetlidir.

turko-g 01-12-2009 22:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yalıçapkını (Mesaj 342310)
İyi verim ve kaliteli ürün almak için her meyvenin tozlayıcılarıyla birlikte ekilmesi gerekiyor.z900 ülkemizde yetişen en kaliteli,çok verimli,hiç çatlamayan özelliğiyle üreticisine gelir sağlayan Türk kirazıdır.

Bu siteden öğreneceğim çok şey olduğunu bu konu başlığına girince iyice anladım. Her meyvenın tozlayıcısıyla birlikte ekilmesi gerektiğini ilk defa duyuyorum.:)

alice 02-12-2009 02:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turko-g (Mesaj 539430)
Bu siteden öğreneceğim çok şey olduğunu bu konu başlığına girince iyice anladım. Her meyvenın tozlayıcısıyla birlikte ekilmesi gerektiğini ilk defa duyuyorum.:)

Sayın turko-g,
bu site ile çok şey öğreneceksiniz.

Her meyvenin tozlayıcı ile dikileceği genellemesi yanlıştır.
Örneğin, Stella (kiraz çeşidi) kendine verimli olduğu için tozlayıcı gerektirmez.

limoncu 02-12-2009 11:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bayram KAPTAN (Mesaj 372641)
Arkadaşlar bence yabani kiraz dikip üzerine aşı yaptırmak daha avantajlı.Kurak yerler için idris dediğimiz ( kabuk rengi sarı ) sulak yerler için mahlep i ( kabuk rengi yeşilimsi ) anaç olarak kullanmak gerekiyor.Hazır alınan fidanlar biraz şansa dayılı.Şöle ki anacın üzerine Ziraat900 aşı yapılmış olsa dahi aşı metaryelinin sürgünün neresinden alındığı çok önemli.Eğer sürgünün uç kısmından aşı kalemi veya gözü alınmış ise o ağaç az verimli oluyor vede geç meyveye yatıyor.büyüme eğiliminde oluyor.Eğer aşı kalemi sürgünün ortalarından alınmışsa meyveye beklenen zamanda yatıyor.Eğerki sürgünün alt kısmına yakın yerden alındıysa çok verimli oluyor.Bu bilgimi sizlerle paylaşmak istedim.Herkese çalışmalarında başarılar ilerim.

sayın Kaptan, çok kıymetli bir bilgi. Bunu bilmiyorum. Teşekküler. Sürgünün dip kesiminden almak gerekiyor demek aşı kalemini. sadece uzasın gitsin dersek ucundan taze kısmından.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024