agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Çakal eriği (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/35282.htm)

pria 04-09-2012 10:20

Çakal eriği

2 Eklenti(ler)
Eklenti 329530

Eklenti 329531

Lonicera 08-08-2014 12:56

1 Eklenti(ler)
Mevsimler iyice garipleşince bitki de garip davranışlar sergiliyor. Ağustos ayında çiçeklendi. İnşallah meyve tutar

Lonicera 06-03-2015 18:54

1 Eklenti(ler)
Bu yıl çiçeğini erkenden gösterdi. Saksıda olduğu için meyve vereceğini pek tahmin etmiyorum. Geçen yıl da hem bahar hem sonbaharda çiçeklenmişti ama meyvesini görememiştik.

aydemiraydın 26-08-2015 11:59

fidan siparişini verdik. bakalım hayırlısı. bizim burada doğada mevcut.

mahon67 30-08-2017 22:07

2 Eklenti(ler)
Karabük / Yenice; güvem eriği 27. 08.2017

aydemiraydın 16-03-2020 11:27

1 Eklenti(ler)
Eklenti 704137

yaklaşık 5 yıl olmuş dikeli çakal eriğini 2 yıldır meyve alıyorum. bu yılda bol çiçekli erkenci bi çeşit bakalım soğuklara rağmen meyve verecek mi?

dere boyundaki yabanileri henüz çiçek açmadı. yoksa kalem alıp bizimkine mi aşılasak?

aydemiraydın 14-09-2020 13:13

güvem eriği reçeli yapmanın tam zamanı biz yaptık ve tükettik. çok şifalı fakat aşırı tüketmeyin çok acayip ter bastırıyor ve metabolizma hızlanıyor.

Dutlubahçe 14-09-2020 13:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1595077)
güvem eriği reçeli yapmanın tam zamanı biz yaptık ve tükettik. çok şifalı fakat aşırı tüketmeyin çok acayip ter bastırıyor ve metabolizma hızlanıyor.

Fidanı nereden almıştınız?

Muda 14-09-2020 16:13

Burada bir bölgede var. Arkadaşıma sonbaharda bahçesindeki çıkan fidanından sonbaharda sökmesini istemiştim. Halen sökecek. Onun bahçesindekiler küçük taneli. Daha büyük olanları da varmış. Bekliyoruz hala.

Sn. aydemiraydın; sizdeki güvem eriğinin büyüklüğü ne kadar. Doğal olanı bırakıp biz de mi internetten fidan istiyelim mi?

celalamca 15-09-2020 08:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1595079)
Fidanı nereden almıştınız?

https://www.1001fidan.com/prunus-spi...-lt-saksi-4768

aydemiraydın 15-09-2020 09:52

evet, 5 yıl önce 1001 fidandan almıştım. meyvesi bariz şekilde kaliteli. çabucakta verime geçti.

aydemiraydın 15-09-2020 10:02

yabancı kaynaklarda güvem eriğnin kuş gribine karşı kullanıldığı yazıyordu Corono da iş yapar mı ? acaba. idrar yollarında, mesane ve meme kanserinde de kullanıldığı yazıyor. meyvelerinden çay yaparak kullanıldığı anlatılıyor.

celalamca 22-09-2020 15:00

Yabani meyvelerin tümü öyle ya da böyle vücut direncini bağışıklığını artırıyor..yani yenmesinde fayda var.
Coronoda en önemli olay kaleyi yani vücudu sağlam tutmak bu da ancak doğal yiyecek ve içeceklerle mümkün.
Bir de şehirde yaşanmayacak, stresin olmayacak, içtiğin su da doğal olacak.
Tüm bunlar biz şehirliler için ancak rüyada gerçekleşecek olaylar. :D:p

(idrar yollarında etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış meyve ise cranberry..hapları eczanelerde var)

aydemiraydın 28-09-2021 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1595082)
Burada bir bölgede var. Arkadaşıma sonbaharda bahçesindeki çıkan fidanından sonbaharda sökmesini istemiştim. Halen sökecek. Onun bahçesindekiler küçük taneli. Daha büyük olanları da varmış. Bekliyoruz hala.

Sn. aydemiraydın; sizdeki güvem eriğinin büyüklüğü ne kadar. Doğal olanı bırakıp biz de mi internetten fidan istiyelim mi?

meyvenin büyüklüğü , ağacın kök sistemi geliştikçe irileşiyor gibi geldi. bu yıl biraz daha irileşti. dere boyundaki yabani yaşlı güvemlerin meyve iriliği daha fazla.

junior 28-11-2021 21:13

Merhabalar. Bu meyvenin tadı nasıl oluyor. Aslında biliyorum ama değişik bir şeyle karşılaştım onu teyit etmek için size soruyorum. 1 gün önce ormanda karşılaştım meyveyi yedim ama bugüne kadar yediğim bütün hepsinden çok çok daha tatlıydı. Hatta öyle ki hem ağzımda çok tatlı bir kiraz tadı gibi bir tat bıraktı, hem de elime bulaşan bir kaç tanesi elimde o kadar tatlıydı ki o kadar şekerli ki elimi reçel bulaşmış gibi yapış yapış yaptı. Bu meyve normalde böyle mi oluyor da önce yediklerim mi ekşiydi yoksa bu ağacın meyveleri mi aşırı tatlı. Daha önce yediklerim hem ağız buruşturuyordu hem oldukça küçüklerdi bu ise çok tatlı bir meyve tadında ve meyveleri de oldukça büyük diğer gördüklerime göre. sizin düşünceleriniz nedir bu durum hakkında.

akçabardak 29-11-2021 12:08

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi junior (Mesaj 1612166)
Merhabalar. Bu meyvenin tadı nasıl oluyor. Aslında biliyorum ama değişik bir şeyle karşılaştım onu teyit etmek için size soruyorum. 1 gün önce ormanda karşılaştım meyveyi yedim ama bugüne kadar yediğim bütün hepsinden çok çok daha tatlıydı. Hatta öyle ki hem ağzımda çok tatlı bir kiraz tadı gibi bir tat bıraktı, hem de elime bulaşan bir kaç tanesi elimde o kadar tatlıydı ki o kadar şekerli ki elimi reçel bulaşmış gibi yapış yapış yaptı. Bu meyve normalde böyle mi oluyor da önce yediklerim mi ekşiydi yoksa bu ağacın meyveleri mi aşırı tatlı. Daha önce yediklerim hem ağız buruşturuyordu hem oldukça küçüklerdi bu ise çok tatlı bir meyve tadında ve meyveleri de oldukça büyük diğer gördüklerime göre. sizin düşünceleriniz nedir bu durum hakkında.

Sn. Junior keşke ağacın ya da meyvenin fotoğrafını çekip yükleseydiniz.

Doğada ki Güvem meyvesinin tadı ekşi ve buruktur tatlı değildir yapış yapış da olmaz.
Trakya bölgesinde yol kenarlarında bol bol bulunur, Kasım başında Bulgaristan'a gittim
dönüşte dayanamadım arabadan inip bir miktar hem yedim (ağzım burkula burkula)
hem de tohumluk topladım.

Eklenti 722950

aydemiraydın 03-12-2021 12:37

bu yıl güvemin hem likörünü hem de turşusunu yaptım.

junior 03-12-2021 17:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1612286)
bu yıl güvemin hem likörünü hem de turşusunu yaptım.

Maşallah ne kadar topladınız ki.

aydemiraydın 04-12-2021 08:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi junior (Mesaj 1612292)
Maşallah ne kadar topladınız ki.

çok sert budamama rağmen 10 kilo civarı topladım. üzerinde de kaldı bir miktar.
dere boyunda kendiliğinden çıkmış güvem ağaçlarıda var. hızlı davranan topluyor. ben garanti olsun diye kendi bahçeme bir adet diktim. fazlasıyla yetiyor.

junior 19-01-2022 19:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1612297)
çok sert budamama rağmen 10 kilo civarı topladım. üzerinde de kaldı bir miktar.
dere boyunda kendiliğinden çıkmış güvem ağaçlarıda var. hızlı davranan topluyor. ben garanti olsun diye kendi bahçeme bir adet diktim. fazlasıyla yetiyor.

5 yaşında fidanlar için çok iyi 10 kilo. Tek ağaç mı hem de yoksa. 1001 fidana yolum düşerse alayım ben de.

Muda 19-01-2022 21:44

2 Eklenti(ler)
Kocatepe'deki güvem erikleri.

Eklenti 723474

Eklenti 723475

aydemiraydın 20-01-2022 12:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi junior (Mesaj 1613418)
5 yaşında fidanlar için çok iyi 10 kilo. Tek ağaç mı hem de yoksa. 1001 fidana yolum düşerse alayım ben de.

tek güvem eriğinden bu miktarı aldım. çok hızlı gelişiyor. fidan aldığımda 2 yaşında olsa demek ki şimdi 7 veya 8 yaşında.

Güler 21-01-2022 09:44

Bizim bahçede de kendiliğinden çıktığını sandığım iki ağaç var. Birisi hemen bahçe fırının yanında diğeri de hidroforun deposu arkasında devasa sarı gülün hemen yanında.

Ben meyvelerini pek sevmem ama Bursa'lı komşum bayılıyor. Hem bizim bahçedeki meyveleri hem de kendi bahçesinden topladıkları ile her sene kavanoz kavanoz reçelimsi (o şeker hiç koymadan) bir şey yapar bana da bir kavanoz verir.
Ben de marmelatlı kurabiye yaparken renkli görüntü versin diye kurabiyelerin ortalarına düğme kadar koyarım. Kırmızı kırmızı ayvaların yanında birkaç tane siyah siyah güvemler güzel görüntü veriyor.

junior 24-01-2022 00:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1613426)
tek güvem eriğinden bu miktarı aldım. çok hızlı gelişiyor. fidan aldığımda 2 yaşında olsa demek ki şimdi 7 veya 8 yaşında.

Ağacın son halinin fotoğrafını koyabilir misiniz. Merak ettim doğrusu Aydemir bey.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024