agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Mahlep (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/21568.htm)

Ayşe Özdil 30-06-2010 20:16

Mahlep

2 Eklenti(ler)
Hep görmek istediğim bir meyveydi. Meğer burnumun dibindeymiş de farkında değilmişim : )

Geçende, Bilkent Doğu kampüs arazisi içinde yürüyüş yaparken, yine bir doğa aşığı Enver Bey le karşılaştım. İlerde 5-6 m. boyunda küçük bir ağacın yanındaydı ve ağacın yapraklarını inceliyordu. Merak edip gittiğimde, küçük kırmızı meyveli ağaç olduğunu gördüm. Tanıdığım ağaçlara pek benzemiyordu. Enver Bey e ne ağacı olduğunu sorduğumda -" Mahlep.. " dedi..
Şaşkınlığımı tahmin edersiniz..

İlgilendiğimi gören Enver Bey, biraz anlattı.

-" Bu da kiraz cinsi bir ağaçtır. Ağacı çok dayanıklıdır , üzerine kiraz aşılarlar.. "

Dikkatle bakınca, yapraklarının gerçekten kiraza benzediğini gördüm. Kırmızı küçük meyveden bir tane koparıp tadına baktım. Biraz buruktu. Büyük sert bir çekirdeği vardı, etli kısmı azdı.. Buna rağmen meyvelerin bir kısmı kuşlar tarafından didiklenip yenilmişti..
-" Bu yıl, sanırım aşırı sıcaklardan biraz erken olgunlaştılar .. " dedi Enver Bey..

Ayşe Özdil 30-06-2010 20:25

3 Eklenti(ler)
Çocuklarıma her zaman yaptığım Mahlepli Kurabiye yi hatırladım. Yıllardır nasıl severek yiyorlardı... Bir de İskenderun dan bayramlarda kayınvalidemin getirdiği Kahke leri.. Kendim hiç yapmamıştım ama, onların içinde de mahlep vardı bildiğim kadarıyla..

Acaba bu meyvelerden alıp kurutsam, aynı tadı elde edebilir miyim diye düşündüm..

Ayşe Özdil 30-06-2010 20:36

2 Eklenti(ler)
Necati Güvenç Mamıkoğlu nun Türkiye nin Ağaçları ve Çalıları kitabından da okuduğuma göre, Mahlep ( Cerasus Mahaleb), Kiraz cinsi, 8-10 m. ye kadar boylanabilen, dağınık tepeli bir ağaç ya da çalı.. Kışın yaprağını döküyor. Geniş yumurta biçimli yapraklarının kenarları hafif dişli, ondülalı, üst yüzü parlak koyu yeşil ve tüysüz; Meyveler seyrek salkım halinde , yenebilir, önemli bir kuş besini. Özel aromalı ve buruk tatlı. Her zaman pasta , kurabiye, çöreklerimizde kullandığımız mahlep ise, kurutulmuş meyvelerden elde ediliyormuş..

Umarım seneye, bu çok yararlı ağacın çiçekli halini de fotoğraflayıp buraya ekleme imkanım olur..

aliok1 30-06-2010 21:48

Bizim köyde kirazları mahlebe aşılarlar.Diğer adı idristir.Kuraklığa dayanıklıdır.

aliok1 30-06-2010 22:08

5 Eklenti(ler)
Birkaç adet idris (prunus mahlep)fotoğrafı...

Eklenti 156872

Eklenti 156874
Mahlep ve normal kirazyaprakları
Eklenti 156876
Aşılık anaç kalınlığına gelmiş idrislerAşağıdaki iki fotoğraf...
Eklenti 156877

Eklenti 156878

Ayşe Özdil 01-07-2010 12:53

Katkılarınız için çok teşekkür ederim Sayın aliok1...

Öğrenmenin yaşı yokmuş gerçekten : )

Ben de, hep merak ettiğim bir ağacın, aslında çok yakınlarımda bulunduğunu henüz anladım ve bunun şaşkınlığı içindeyim.. Nisan ayında, şehirde bir sokakta gördüğüm ve fotoğrafladığım beyaz çiçekli , gelin gibi ağaç da Mahlep miş meğer.. Bunu az önce anladım; ben de henüz yemyeşil minik meyvelerini bir şeye benzetemiyor, ardından ne çıkacak diye merakla bekliyordum : )

En kısa sürede o ağacın çiçekli fotoğraflarını düzenleyip buraya ekleyeceğim..

gece 01-07-2010 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Özdil (Mesaj 666621)
...Nisan ayında, şehirde bir sokakta gördüğüm ve fotoğrafladığım beyaz çiçekli , gelin gibi ağaç da Mahlep miş meğer.. Bunu az önce anladım...

Çiçekli mahlep ağaçları, gerçekten de gelin gibidirler. Mahlep ağaçlarının altında ve civarında tohumdan çıkan çok miktarda fidan bulunur. Benden söylemesi.

Yaklaşan Ramazan dolayısıyla; ramazan pidesinin özgün tadı ve kokusunun da mahlepten geldiğini belirtmeliyim.

Paskalya çöreği için sakız, pide için de mahlep, ağzının tadını bilenler ve hamur işinin hakkını verenler için olmazsa olmazlardandır.

gece
acıkmış olanlar ya da kendi gibi iflah olmaz hamur işleri meraklılarından özür dileyerek yazan forum kişisi.

Ayşe Özdil 07-07-2010 12:09

5 Eklenti(ler)
17 Nisan da, şehirde bir sokakta, adını bilmeden fotoğrafını çektiğim mahlep ağaçları...

Ayşe Özdil 07-07-2010 12:13

4 Eklenti(ler)
Gerçekten, çiçekli dallarıyla gelin gibi görünüyorlar..

Ayşe Özdil 07-07-2010 12:15

3 Eklenti(ler)
Yaprakların ön ve arka yüzleriyle, çiçekler yakın plan..

Ayşe Özdil 07-07-2010 12:50

5 Eklenti(ler)
8 haziranda, üniversite kampüs arazisi içinde karşılaştığım genç mahlep ağacı ve erken olgunlaşan meyveleri..

aliok1 07-07-2010 12:52

Bizim buralarda olsa bu mahlepleri hemen kiraza çevirirler.:D :p

toslunba 18-07-2010 15:02

Sanırım bu ağaca kuş kirazıda diyorlar. Acaba toprak istekleri ,üretim şekilleri ,su isteği gibi konularda daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyiz.

agozce 18-07-2010 23:48

Hamur işlerinde kullanılan meyvesi mi? Meyve çekirdeğinin içi mi?

denizakvaryumu 19-07-2010 09:55

Çekirdek içi kullanılır.

Mahlepin bu kadar tutulmasının sebeplerinden biri de;
afro etki yaptığının ileri sürülmesidir :)

http://www.onlinemahzen.com/urun/mah...cl_229568.aspx

mahlep_ 11-09-2010 22:06

cvp

arkadaşlar ben bu ürünü profosyonel olarak yetiştirmek istiyorum beni bu konuda aydınlatacak arkadaşlar varsa çok memnun olurum

saygılarımla

aliok1 20-04-2011 23:51

3 Eklenti(ler)
Kiraza anaç olarak tüpte yetiştirilen idris(mahlep)kiraz anaçları.

Eklenti 204791

Eklenti 204792

Eklenti 204793

feyzon 10-05-2011 23:12

Mahlep

2 Eklenti(ler)
Bu ağacın ne olduğunu bilmiyordum. Ancak meyvelerini görünce mahlep olduğunu anladım. Oldukça büyük. İstanbul Kartal Minibüs yolu üzerinde. Demekki iklim olarak uygun bir yer.

jineop 11-05-2011 08:01

Bugün yeni birşey öğrenmenin mutluluğu içindeyim . Herkese teşekkürler .

ligustrum 11-05-2011 11:06

Sayın aliok1: Tüpteki Mahlepler tohumdan mı?
Mahlep e Vişne ve Kiraz olarak göz aşıları bu sene mi yapılıyor?

Havacı Avcı 23 05-08-2011 17:10

Mahlep bizdeki diğer adıyla melhem ağacı

Bu ağaç elazığ yöresinde melhem ağacı olarak bilinir
genellikle dere kenarlarında kendiliğinden olur susuz olarakta yetişir. Bu ağaca çoğunlukla kiraz aşılanır. Vişne aşılıyanlarda var sağlam ve dayanıklı bir ağaçtır.

Samsunlu55 05-08-2011 23:31

Bende merak ediyordum belediyenin yol kenarına diktiği bu tür ne diye. Öğrenmiş oldum teşekkürler.

Sozunbittigiyer 02-11-2011 16:03

Merhaba

Merhaba sitede çok yeniyim ve bu siteyi beyaz toprak kurtlarıyla mücadenin nasıl yapıldığını araştırken buldum ve üye oldum. Sanırım zamanla üstesinden gelirim. Bahçemin yardıma ihtiyacı var tabi benimde:))

aydoner 08-03-2013 20:24

Bu tür mahlep elimizde bol miktarda (100.000 adet) bir ve iki yaşlı fidan bulunmakta, çıplak köklü ve satılık... 0,57TL fiyattan isteyen herkese gönderebilirim. İki yaşlı olanlar rahatça aşı olabilecek nitelikte.

kgursan 11-03-2013 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi toslunba (Mesaj 673816)
Sanırım bu ağaca kuş kirazıda diyorlar. Acaba toprak istekleri ,üretim şekilleri ,su isteği gibi konularda daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyiz.

Sizin kuş kirazı dediğiniz yabani kiraz (Prunus avium) dur. Mahalep başka tür dür (Prunus mahalep)

Her ikisi de Kiraz için Anaç olarak kullanılır.

Kuş kirazı (P.avium) ıslak topraklarda kullanılan bir kiraz anacıdır ve buna aşılı olan kirazlar uzun boylu olur,

P.Mahalep ise fakir, kıraç, kireçli süzek topraklar için kullanılan kiraz anacıdır. buna aşılanan kirazlar daha alçak (Daha bodur) ağaçlar yapar ve daha iri meyve yapar. mahalep in diğer adı İdris dir. Siyah meyveli ve sarı meyveli olan 2 çeşidi vardır. Genellikle sarı meyveli olanı kiraz anacı olarak kullanılır.
Mahalepin anaç olarak tek mahzuru; kiraz çeşitleri ile Anaç-Kalem uyuşmazlığı yapmasıdır. Yani aşı yerindeki dokularda kalem kalınlaşır,fakat anaç kalınlaşamaz dolayısıyla zaman içinde aşının üst tarafı kalın, alt tarafı ince olur. Bu tip fidanlar uzun ömürlü olmazlar.

mrcengel 17-07-2013 10:29

Ilgın konyada, mahlep anacı na göz aşısı yapılmış kiraz fidanları dikilmiş ancak aşılar sürmeyince bir yıl sonra fidanlara yarma aşı uygulandı İDRİS (MAHLEP)ANACINA ZİRAAT 9 KİRAZ KALEMİNİN YARMA AŞISI - YouTube

hira 30-01-2014 19:25

en ince ayrıntılarıyla fotoğraflayıp bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz.. mahlep ağacı-çiçeği ve meyvesiyle nasıl bir görünüm içindedir öğrenmiş olduk sayenizde:)

aydoner 09-03-2015 14:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 1118227)
Sizin kuş kirazı dediğiniz yabani kiraz (Prunus avium) dur. Mahalep başka tür dür (Prunus mahalep)

Her ikisi de Kiraz için Anaç olarak kullanılır.

Kuş kirazı (P.avium) ıslak topraklarda kullanılan bir kiraz anacıdır ve buna aşılı olan kirazlar uzun boylu olur,

P.Mahalep ise fakir, kıraç, kireçli süzek topraklar için kullanılan kiraz anacıdır. buna aşılanan kirazlar daha alçak (Daha bodur) ağaçlar yapar ve daha iri meyve yapar. mahalep in diğer adı İdris dir. Siyah meyveli ve sarı meyveli olan 2 çeşidi vardır. Genellikle sarı meyveli olanı kiraz anacı olarak kullanılır.
Mahalepin anaç olarak tek mahzuru; kiraz çeşitleri ile Anaç-Kalem uyuşmazlığı yapmasıdır. Yani aşı yerindeki dokularda kalem kalınlaşır,fakat anaç kalınlaşamaz dolayısıyla zaman içinde aşının üst tarafı kalın, alt tarafı ince olur. Bu tip fidanlar uzun ömürlü olmazlar.

Mahlep üzerine erik türlerini hiç aşıladınız mı? Bunlarda başarı ve meyve tutumu nasıldır? Hatayda kayısı üzerine çağla eriklerini aşılıyorlar. Tam meyveye durduğunda kurtlar aşıyı mahvediyor ve aşı yerinden ağaç kırılıyor. Bunu önlemem lazım

alikandemir 14-03-2016 22:41

Orman Bakanlığı Malatya Fıdanlığı'ndan tanesi 30 kuruştan 50 tane mahlep fidanı aldım. Bahçemde dikecek yer bulamıyorum. Ormana, dağa bayıra diksem yetişirmi diye tereddüt ediyorum.Susuz arazide yetişir mi acaba?

Bayrakgil 23-05-2016 12:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alikandemir (Mesaj 1447006)
Orman Bakanlığı Malatya Fıdanlığı'ndan tanesi 30 kuruştan 50 tane mahlep fidanı aldım. Bahçemde dikecek yer bulamıyorum. Ormana, dağa bayıra diksem yetişirmi diye tereddüt ediyorum.Susuz arazide yetişir mi acaba?

Merhabalar sıkım yapmadı iseniz bende sizden satın alabilir miyim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024