agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   0900 Napolyon kiraz (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/17769.htm)

seyyah53 23-02-2011 13:47

Ağaçlarının sayısını ve bahçe büyüklüğünüzü bilemiyorum...fakat benim size tavsiyem organik gübrelerden ve hobi sayılacak türden olucaktır....ve bu sizin için pekde ekonomik olamayacaktır...

Ben genellikle laboratuvar ların toprak analizi yaptıktan sonra gerekli gübre tavsiyesini yapmak zorunda olduğunu bildiğim için sizi uyarmak istedim...

Eğer sorunuzu toprak başlğı altında sorarsanız ...üstadlar sizi daha iyi yönlendireceklerdir...saygılarımla

hizals 25-02-2011 09:02

Sn. morgen

Öncelikle pH değeriniz ne çıktı? Bu pH değerinizin yüksek oluşuna göre azotlu gübrelerde Amonyum Sülfat ve kükürt kullanımında doz artımı gerekecektir. 4 yaşında bahçeniz için çiçeklenme öncesi ve sonrası ile hasat öncesi ve sonrası devam eden topraktan gübreleme programı olacağı gibi çiçeklenme başlangıcıyla devreye girecek yapraktan gübreleme programı da olacaktır.
Sizin için bizlerin tavsiye edeceği programların ekonomik olabilmesi için kiraz ağacı sayınızı bilmemiz gerekir. Bu nedenle öncelikle bahçenizdeki kirazlarla ilgili detaya girebilirsek ve ekonomik olarak uygulanabilirliği olursa sizlere seve seve gübreleme programında yardımcı olacağım.

Zeytin agaci 26-02-2011 21:00

Merhaba Alice
Bahceme kayisi, kiraz, elma, limon, portakal, badem, sedir, fistik cami, seftali, keci boynuzu, nar, zeytin, badem ve Yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum. Bu agaclardan bazilari cevrede var. Olmayan agaclardan cifter mi dikmem gerekiyor?
Agaclarin ve güllerin köklerinin ileride binaya, bahce duvarina ve havuza zarar vermemesi icin uzaklik ne kadar olmali?
Agaclarin ve güllerin arasinda ne kadar mesafe ideal?
Tarim Ilce Müdürlükleri sertifikali fidan satar mi?
Kayisi ve kiraz agacindan hangisi bahcenin kuzeyine daha uygundur?
Simdiden cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci 26-02-2011 21:06

Merhaba Seyyah
Cevabiniz icin cok tesekkürler.

kgursan 26-02-2011 22:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci (Mesaj 760944)
Merhaba Alice
Bahceme kayisi, kiraz, elma, limon, portakal, badem, sedir, fistik cami, seftali, keci boynuzu, nar, zeytin, badem ve Yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum. Bu agaclardan bazilari cevrede var. Olmayan agaclardan cifter mi dikmem gerekiyor?
Agaclarin ve güllerin köklerinin ileride binaya, bahce duvarina ve havuza zarar vermemesi icin uzaklik ne kadar olmali?
Agaclarin ve güllerin arasinda ne kadar mesafe ideal?
Tarim Ilce Müdürlükleri sertifikali fidan satar mi?
Kayisi ve kiraz agacindan hangisi bahcenin kuzeyine daha uygundur?
Simdiden cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

Sn zeytinağacı., Gerçi sorunuz sn alice ye ama ben ilk aklıma geleni söylemek istedim:
1. Meyve ağaçlarında "Soğuklama isteği" diye bir kavram vardır. Bu da Yıl içinde 7 oC sıcaklığın altındaki süre-zaman/ saat olarak ifade edilir. Bazı meyve tür ve/veya çeşitlerinde uzun süre soğuklama isteği vardır (örneğin x çeşidinde 900saat vb gibi) İşte bu tür meyveleri Muğla ,adana, antalya vb. gibi kışın soğuklama süresi düşük olan bölgelere dikemezsiniz. Dikseniz de çiçek tomurcuğu, dolayısıyla çiçek ve meyve OLUŞTURMAYABİLİR.
2. Sert çekirdekli meyvelerde bu süre genellikle uzun olabilir (tabi ki istisnaları var) Elma-armut da uzun soğuklama istediğini sanıyorum.
3. Meyve ağaçlarında dölleme sorunu yanında bu sorunu da dikkate almanızı öneririm. Kolay gelsin.

morgen9943 27-02-2011 17:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hizals (Mesaj 760215)
Sn. morgen

Öncelikle pH değeriniz ne çıktı? Bu pH değerinizin yüksek oluşuna göre azotlu gübrelerde Amonyum Sülfat ve kükürt kullanımında doz artımı gerekecektir. 4 yaşında bahçeniz için çiçeklenme öncesi ve sonrası ile hasat öncesi ve sonrası devam eden topraktan gübreleme programı olacağı gibi çiçeklenme başlangıcıyla devreye girecek yapraktan gübreleme programı da olacaktır.
Sizin için bizlerin tavsiye edeceği programların ekonomik olabilmesi için kiraz ağacı sayınızı bilmemiz gerekir. Bu nedenle öncelikle bahçenizdeki kirazlarla ilgili detaya girebilirsek ve ekonomik olarak uygulanabilirliği olursa sizlere seve seve gübreleme programında yardımcı olacağım.

(Satur İŞBA% si 60) (top tuz %0,019) (toprak reaksyn Ph 7,70) (kireç% CaCO3 27,44) organik madde 1,94 (kum% 40,76) kil% 35,78 (silt%23,44)

Zeytin agaci 27-02-2011 20:04

Sayin kgursan
Bu güzel siteye üye olduktan sonra sorularimi defalarca iletmeme ragmen cevap alamadigimdan artik ümidimi kesmistim ki, sizden cevap geldi. Cok tesekkür ederim. Bir de sizin Ziraat Yüksek Mühendisi oldugunuzu ögrendim ya. Artik size ya sabir!
Bu arada, cocuklugum Yalova'da gecti. Cok severim Yalova'yi. Cok güzel anilari hala bellegimde. Babam Yalova'da hem ögretmen hem müdürdü.
Istanbul'un bir kültür sehrinden buraya yeni geldim. Istanbul'da olsam bitkiler hakkinda kitaplar araciligi ile kendimi gelistirebilirim. Ancak burda en yakin ilcede üc kücük kitapci var. Onlar da roman satiyor.
Burda arazi cok tasli ve sert. Bir fidan dikmek icin bir gün tas temizliyorum. Zaman kisitli. O kadar zaman ve emekten sonra dogru fidani dogru yere dogru bir sekilde dikmek istiyorum. Toprak cok sert ve suyu uzun müddet yüzeyde tutuyor. Ayrica cok rüzgarli, hatta ayda bir kac kere firtinali. Rakim 500 m. Aksam günes battiktan sonra ve özellikle geceler sert/soguk. Günes dogduktan sonra ilkbahar iklimi. Kis bol yagisli, yazlar kurak. Etrafta az da olsa kayisi, limon, nar agaci, bol miktarda zeytin, cam agaclari var. Badem agaclari kurumus. Artik olmuyormus.

Bu bilgiler isiginda bana yardimci olursaniz, hem bitkiler hem de ben cok mutlu oluruz. Simdi sabriniz sinaniyor.
1) Her seyden önce fidanlarin köklerinin ileride binaya, bahce duvarina, terasa ve havuza zarar vermemesi icin asgari mesafe ne kadar olmali? (Kayisi, kiraz, nar, limon, portakal, sedir, fistik cami, keci boynuzu, zeytin agaci ve yediveren sarmasik gülleri)
2) Fidanlar arasindaki mesafe ne kadar olmali?
3) Tüm meyveler icinde kayisi (özellikle o etli Malatya ve Erzincan kayisisi) ve kirazi cok sevdigim icin illa da dikmek istiyorum. Bulundugum yere hangi cinsleri önerir siniz?
4) Bir kac km uzakliktaki agaclardan bahceme birer tane ekersem, agaclarimin ciceklenmesini saglar mi?
5) Ilce Tarim Müdürlükleri sertifikali fidan satar mi? Yoksa sizin tavsiye edebileceginiz saticilar var mi?
6) Elma, armut, portakal icin de buraya uygun cinsler önerebilir misiniz?
7) Toprak cok sert oldugundan ve su tuttugundan topragi kac cm derinligine gevsetmem gerekir ve nasil?
8) Burada bol keci var. Gübre olarak keci gübresi yeterli mi? Ölcü bitkinin dikildigi alanin m²'sine ve/veya bitkinin büyüklügüne göre mi? Dogru miktari nasil hesap edebilirim?
9) Iyi fidan (yediveren gülleri de dahil) asili mi olmali? Asili oldugunu nasil anlarim?

Sizi korkutmadigimi umarim. Yakin cevremde tarim alaninda egitim veren bir kurum bulabilirsem, mutlaka kaydolacagim. Siz gercekten en güzel mesleklerden birine sahipsiniz. Cok büyük bir zenginlik.
Simdiden cok tesekkür ederim.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci 28-02-2011 20:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 760975)
Sn zeytinağacı., Gerçi sorunuz sn alice ye ama ben ilk aklıma geleni söylemek istedim:
1. Meyve ağaçlarında "Soğuklama isteği" diye bir kavram vardır. Bu da Yıl içinde 7 oC sıcaklığın altındaki süre-zaman/ saat olarak ifade edilir. Bazı meyve tür ve/veya çeşitlerinde uzun süre soğuklama isteği vardır (örneğin x çeşidinde 900saat vb gibi) İşte bu tür meyveleri Muğla ,adana, antalya vb. gibi kışın soğuklama süresi düşük olan bölgelere dikemezsiniz. Dikseniz de çiçek tomurcuğu, dolayısıyla çiçek ve meyve OLUŞTURMAYABİLİR.
2. Sert çekirdekli meyvelerde bu süre genellikle uzun olabilir (tabi ki istisnaları var) Elma-armut da uzun soğuklama istediğini sanıyorum.
3. Meyve ağaçlarında dölleme sorunu yanında bu sorunu da dikkate almanızı öneririm. Kolay gelsin.

Sayin kgursan
Bu güzel siteye üye olduktan sonra sorularimi defalarca iletmeme ragmen cevap alamadigimdan artik ümidimi kesmistim ki, sizden cevap geldi. Cok tesekkür ederim. Bir de sizin Ziraat Yüksek Mühendisi oldugunuzu ögrendim ya. Artik size ya sabir!
Bu arada, cocuklugum Yalova'da gecti. Cok severim Yalova'yi. Cok güzel anilari hala bellegimde. Babam Yalova'da hem ögretmen hem müdürdü.
Istanbul'un bir kültür sehrinden buraya yeni geldim. Istanbul'da olsam bitkiler hakkinda kitaplar araciligi ile kendimi gelistirebilirim. Ancak burda en yakin ilcede üc kücük kitapci var. Onlar da roman satiyor.
Burda arazi cok tasli ve sert. Bir fidan dikmek icin bir gün tas temizliyorum. Zaman kisitli. O kadar zaman ve emekten sonra dogru fidani dogru yere dogru bir sekilde dikmek istiyorum. Toprak cok sert ve suyu uzun müddet yüzeyde tutuyor. Ayrica cok rüzgarli, hatta ayda bir kac kere firtinali. Rakim 500 m. Aksam günes battiktan sonra ve özellikle geceler sert/soguk. Günes dogduktan sonra ilkbahar iklimi. Kis bol yagisli, yazlar kurak. Etrafta az da olsa kayisi, limon, nar agaci, bol miktarda zeytin, cam agaclari var. Badem agaclari kurumus. Artik olmuyormus.

Bu bilgiler isiginda bana yardimci olursaniz, hem bitkiler hem de ben cok mutlu oluruz. Simdi sabriniz sinaniyor.
1) Kayisi, kiraz, nar, limon, portakal, sedir, fistik cami, keci boynuzu, zeytin agaci, elma, armut ve yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum.
3) Tüm meyveler icinde kayisi (özellikle o etli Malatya ve Erzincan kayisisi) ve kirazi cok sevdigim icin illa da dikmek istiyorum. Bulundugum yere hangi cinsleri önerir siniz?
4) Bir kac km uzakliktaki agaclardan bahceme birer tane ekersem, agaclarimin ciceklenmesini saglar mi?
5) Elma, armut, portakal icin de buraya uygun cinsler önerebilir misiniz?
6) Toprak cok sert oldugundan ve su tuttugundan topragi kac cm derinligine gevsetmem gerekir ve nasil?
7) Burada bol keci var. Gübre olarak keci gübresi yeterli mi? Ölcü bitkinin dikildigi alanin m²'sine ve/veya bitkinin büyüklügüne göre mi? Dogru miktari nasil hesap edebilirim?
8) Iyi fidan (yediveren gülleri de dahil) asili mi olmali? Asili oldugunu nasil anlarim?

Sizi korkutmadigimi umarim. Yakin cevremde tarim alaninda egitim veren bir kurum bulabilirsem, mutlaka kaydolacagim. Siz gercekten en güzel mesleklerden birine sahipsiniz. Cok büyük bir zenginlik.
Simdiden cok tesekkür ederim.
Sevgiyle kalin.

kgursan 01-03-2011 21:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci (Mesaj 761876)
Sayin kgursan

1) Kayisi, kiraz, nar, limon, portakal, sedir, fistik cami, keci boynuzu, zeytin agaci, elma, armut ve yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum.
5) Elma, armut, portakal icin de buraya uygun cinsler önerebilir misiniz?
6) Toprak cok sert oldugundan ve su tuttugundan topragi kac cm derinligine gevsetmem gerekir ve nasil?
7) Burada bol keci var. Gübre olarak keci gübresi yeterli mi? Ölcü bitkinin dikildigi alanin m²'sine ve/veya bitkinin büyüklügüne göre mi? Dogru miktari nasil hesap edebilirim?
8) Iyi fidan (yediveren gülleri de dahil) asili mi olmali? Asili oldugunu nasil anlarim?

Sevgiyle kalin.

Sn zeytinağacı., Ben korkmuyorum ama size ziraat fakültesinde okuduğumuz bütün kitapları özetlemem gerekir:p

1. Toprak çok sert?? Ne demek? "tav" ında işlenmemiş, sulanmamış toprak elbette çok sert olur. Önce toprağı işlemeniz-işletmeniz, 20-40 cm derinliğe kadar kazıp kabartmanız gerekir. Buna krizma derler. Bu arada tabi ki taşları temizleyeceksiniz.
2. Fidan dikilecek çukurlar 40cm. çapında, 40-60 cm derinlikte açılacak,
3. Fidanlar arası mesafe bitkiye göre değişir. Kayısı 10 yılda 5-6m çap yapar, ama sedir ağacı 2-3 m çap yapar, nar ise 1-2 m çap yapar. Dolayısıyla 3-5 m. aralıklarda dikmeniz yeterlidir. Burada arazinin büyüklüğü ne kadar? belirsiz.
4. Kiraz ve elma olmaz sanıyorum. Ama kayısının bazı çeşitleri olabilir ama ben bu çeşitleri bilmiyorum.
Bilgi kaynağı soruyorsunuz?? bu zamanda internet ortamında her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Ayrıca burnunuzun dibinde Aydın Adnan menderes Üniversitesi, ziraat fakültesi var.
5. Keçi gübresi çok eskimiş ise (yani 2-3 yıl yığın halinde beklemiş ) işe yarar. Tazesi işe yaramaz ayrıca çok tuzlu olur. Toprağınızı tuzlandırabilir dikkatli kullanın.
6. Rüzgar olayı olumsuz etkilidir. Rüzgar tutan yerde istediklerinizi yetiştirmek zordur.
7. Narenciye konusunda Antalya ve Aydın a gitmeniz gerekir.
8. Fidanları dikerken sonbaharda (Aralık) dikmenizi tavsiye ederim.
son olarak bütün yazdıklarınız bol sulama ister. Bol suyunuz yoksa hiç uğraşmayın meyvelerle. Sedir-çam ve zeytin den başka şey olmaz susuz yerde.
Kolay gelsin.

hizals 03-03-2011 14:51

Sn.zeytinagacı

Sn.kgursan'ın söylediklerine katkı yapmak isterim. Öncelikle taş ayıklıyorum demişsiniz. Toprak kürekle çukur açılmayacak şekilde dibinde mi taş var yoksa yüzeyde avuçiçi büyüklüğünde mi taşlar mevcut? Eğer ikinci şekilde bir durum var ise bu toprakta su geçirgenliği yönünden meyve bahçelerinde istenen ve sert çekirdekli meyvelerin çok sevdiği bir toprak yapısıdır. Toprak altı kurtları gibi zararlılardan doğal olarak kurtulma şansı vermektedir.
Ancak toprak sertliği konusu ise bunun tam tersine su tutma kapasitesinin yüksek oldugunu işaret eder. Ancak kgursan iyi bir noktaya değinerek işlenmemiş toprak sert olur diye belirtmiş. Öncelikle uzun yıllardır işlenmemişse mutlaka dikim öncesi derin sürüm(dipkazan ile) yapılmalı ve arkasından gerekliyse diskli pullukla kesekler kırılıp ince tesviyesi yapılmalıdır. Tavında toprakta hem kazmak hemde işlemek çok daha kolaydır. Rüzgar konusuna gelince dikim yılı ve takip eden yıl dışında rüzgarın meyve ağaçlarında olumlu etkisi vardır. Mantar ve bakteriyel hastalıklar daha az görülür.(Monilya vb) Çünkü bu hastalıklar nemli koşullarda çok hızlı ilerleme kaydederler.

Zeytin agaci 03-03-2011 18:26

Sayin hizals
Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkür ederim.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci 05-03-2011 18:29

Sayin hizals, bulundugum yerde havuzla bahce duvarinin arasi 47 cm toprak alan. Dogal tas ve cimento kullanilarak yapilmis yolla diger duvarin arasi da 47 cm toprak alan. Bu iki tarafa bol cicek acan ve duvarin üstündeki demir parmaklari saracak veya kapatacak, dolayisiyle renkli yesil bir perde olusturacak bir bitki ekmek istiyorum. Kokusunu cok sevdigim hanimeli, yasemin aklima geldi. Ancak zamanla bu bitkilerin köklerinin duvara, yola ve havuza zarar vermemesi gerekiyor. Diger taraftan bahsettigim yer Mugla'da 500 m rakimlik, yani günes battiktan sonra havasi oldukca soguk olan bir yer. Yazlari kurak, kislari bol yagisli, sert rüzgarlari olan bir yer. Aslinda yediveren sarmasik gül ekmeyi cok isterdim. Ancak zannedersem gül ileride kökleriyle cevresine zarar verir. Degerli önerilerinizi bekliyorum.
Sevgiyle kalin.

hizals 08-03-2011 08:02

Sn. Zeytin agaci

Süs bitkileri konusunda detaylı bilgi ya da tecrübe sahibi değilim. Ancak forumda mutlaka sizlere yol gösterecek arkadaşlarımız vardır.

ligustrum 09-03-2011 21:33

sayın hizal
Fotoğrafta ki kiraz ağacı 5 yaşlarında. Yaklaşık 120 adet.
Bahçede çiçeklenme döneminde farklı bir-iki çeşit olduğu 3-4 gün ara ile
çiçeklenmeye başladıklarından anlaşılıyordu.
Çok çiçek sarmadılar. Çiçeklerin %30 si kiraz tutsa her ağaçtan 5-8 kg kiraz alınırdı.

Ancak; Bahçenin tamamımndan bir kova kiraz ancak topladık.
Sarı kiraz, ağacı az olmasına rahmen onların her ağacında birkaç kiraz hüzmesi vardı.
Kırmızı renkli kirazların çeşidini bilemiyorum.(napolyon olduğu söylendi)
İşin garipliği geçen senede aynı miktarda yarım kova ürün alınmış.
Döllenmede arı varlığı (400 metre ilerde 10 kovan) yeterince vardı.
Ağaçların üzerinde çiçek açacak kabarmış meyva gözü sanki az gibi.

Yaz döneminde gelecek senenin çiçek gözleri iyi oluşsun diye;
her ağaç başına 1 kg. (151515) kompoze gübresi verip karıştırdım.

Ayrıca gövdesinde ki birkaç yaprağında senmeler, meyve silkme gibi yaprak
silkmeler oldu. Bu sorunlu yaprak hüzmesini çekince; çok çabuk gövdeden
tomurcukla birlikte gövdeden kopuyordu. Bir müddet devam etti sonra ilerlemedi.

Yaprak biti de çok sorun yarattı.

Bu sene de yine aynı sorunlar olacak meyve tutumu olmayacak diye korkuyorum.

ligustrum 09-03-2011 21:48

1 Eklenti(ler)
kirazda ki problemler

ligustrum 09-03-2011 21:55

1 Eklenti(ler)
Sarı kiraz, meyve tutumu niye az oldu?

ligustrum 09-03-2011 22:01

1 Eklenti(ler)
kırmızı kiraz meyve tutumu bu ağaçta iyi.

ligustrum 09-03-2011 22:10

1 Eklenti(ler)
meyve tutumu neden az?

Samsunlu55 10-03-2011 19:26

Sn. ligustrum, birinci fotoğrafta yapraklarda bit var, biti görmek için yaprağı açmaya gerek bile yok fotoğrafa poz vermişler. 3. fotoğrafta damla sulama görünüyor, sizin kirazınızdaki meyve tutmama sorunun nedenini yanlış hasat olarak görüyorum. Meyveyi koparırken avuçlayarak değil tek tek koparın. Avuçlayarak birkaç tane birden kopardığınızda hem yaprak koparıp ağacı yeni sürgün vermeye zorluyorsunuz hemde seneye çiçek açıp meyve yapacak gözü koparmış oluyorsunuz.

ligustrum 10-03-2011 21:49

Sayın Samsunlu55
İlginiz için teşekkür ederim.
Evet yaprak bitleri poz vermişler, siyah çeket giymişler.
Kayıtlarıma baktım ilk sulamayı haziran başı yapmışım.
Damla sulama belirtisini nereden gözlemlediniz?

Yanlış hasat bizi güldürdü. Bir daneyi kargadan önce
bem koparayım diye ağacın üzerine çıkmışlığım oldu.
Çünkü çoğu ağaçtan ya bir ya iki bazen hiç "dane kiraz"

Birinci fotoğraftaki "yaprakların" durumu ve "o gözün kolayca kopması"
durumu bir rahatsızlığı söylüyordur. İyi ki devam etmedi. Düşen düştü.

Sarı kiraz dölleyici olarak belirtiliyor ama bizde etkili olmadı .
Başka dölleyici olarak ne bulmalıyım ki bir kaç dala aşı yapayım?

Samsunlu55 12-03-2011 07:04

Sn. ligustrum, damla sulama yaptığınız 3. fotoğrafta görünüyor. Ağacın attığı sürgünler iyi olup meyve gözleri az olunca gözlere zarar gelmiş olabileceği geldi aklıma. Peki çiçek açıyor da mı meyveye dönüşmüyor yoksa az mı çiçek açıyor?

Zeytin agaci 12-03-2011 19:10

Kiraz agaci

Merhaba
Sitede ögrendigim kadariyla, büyük bir araziye sadece kiraz agaci ve dölleyicisi dikenlere mesafe olarak ortalama 5x5 m önerilmis. Ancak ben bahceme, diger meyve agaclarinin yani sira bir de kiraz agaci ve dölleyicisini dikmek istiyorum. Bu durumda kiraz agaci ve dölleyicisi arasindaki mesafe ve bu iki agacin diger meyve agaclariyla arasindaki mesafe ne kadar olmali?

Samsunlu55 14-03-2011 18:47

Sn. Zeytin agacı, gördüğüm kadarıyla siz bahçenize her meyveden tadabileceğiniz bir yer oluşturuyorsunuz. Düşündüğünüz meyveler içinde kayısı şeftali kiraz var. Genel olarak sert çekirdekli meyveleri ortalama 5x5 m ekmeniz yeterli olacaktır. Bu başlıkta dememişsiniz ama diğer başlıklarda arazinin çok fazla rüzgar aldığını söylemişsiniz. Kiraz çok fazla rüzgardan hoşlanmaz.

kocasinan 15-03-2011 15:08

İdris ağacına yapılan kiraz aşılarını( ömürleri 7-8 yıl) biz nasıl anlayabiliriz aceba, idrise yapılan aşı ile kiraza yapılan aşıyı ayırt edebilir miyiz ? bahçeye dikilen kiraz fidanının komşu bahçedeki gibi uzun (25 sene) yıllar yaşamasını istiyorsak.

hizals 15-03-2011 16:45

Sn.ligustrum

Çiçekten sonra meyveye dönmemesinin birden fazla sebebi olabilir. Bunların tespiti için öncelikle sizin sorununuzu tam tespit etmemiz gerekir. İhtimalleri sırasıyla sayalım :

1) Ağaçlarınız çiçek döneminde sorunsuz ve çok bol şekilde çiçek açıyor ve daha sonrasında meyve döküyor mu?
2) Ağaçlarınız az çiçek açıyor ve az meyve tutuyor?
3) Ağaçlarınız meyve dökmeden tutum az oluyor?
4) Çiçekleriniz açtıktan sonra meyve tutumu az oluyor?

Bunlardan hangisi sizin probleminize yakın ise onun üstüne yorumlama yapmamız doğru olacaktır.

ligustrum 21-03-2011 01:38

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hizals (Mesaj 768860)
Sn.ligustrum
2) Ağaçlarınız az çiçek açıyor ve az meyve tutuyor?
3) Ağaçlarınız meyve dökmeden tutum az oluyor?
4) Çiçekleriniz açtıktan sonra meyve tutumu az oluyor?.

Sayın hizals; Kiraz ağaçlarında ki durum: Çoğuna evet gibi.
Hatta az çiçek açıyor ve meyva dökmüyor, çünkü tutmuyor,
konumunda olan ağaçlar geneli.
Fotoğrafta biraz yoğun olan dal sadece bir müstesna ağaca aittir.
Geneli hiç meyva tutmadı. Bir sene öncesi de durum aynı mış.
Birkaç ağaçta yapraklarda problem oldu, ilerlemedi.
Yaprak kuruyor ve meyva göz dalcığı gövdeden düşüyordu.

aliok1 21-03-2011 20:39

Kuruyan kiraz dal gözcüklerini koparıp iç kısmına bir bakın .Bir arkadaşımın ağaçlarında böyle bir problem vardı.Bu gözlerin iç kısmına bir zararlı kurtmuydu yoksa böcekmiydi tam emin değilim girip zarar verip kurutuyordu.Bi kontrol etmekte fayda var yaz mevsiminde.

hizals 23-03-2011 08:15

Sn.ligustrum

Bahçenizde olan zararın bir veya birden fazla sebebi olabilir.

İlk aklımıza gelenleri yazmaya çalışırsak ;

1 - Bahçenizdeki ağaçlarda bitki besleme olmayışından kaynaklanan meyve gözü azlığı. Dallarınızda meyve gözü yerine sırf sürgün gözü oluşması.
2 - Bahçenizde yazıcıböceği zararı olabilir.
3 - Sn.aliok un bahsettiği göz kurtları zarar yapmış olabilir.

1. sorun için size uygun bir gübreleme programı oluşturulmalıdır.
2. sorun için ağaçlarınızın topraktan itibaren gövdelerinin belli bir kısmına kadar kireç ve su bazlı beyaz boya sürerek yazıcı böceklerinin ağaca çıkması engellenir. Budama sonrası kesilen dalları yakmak yerine arazinin belli yerlerinde biriktirerek böcek bankası uygulaması yapılmalıdır.
3. sorun için tespit kesinleşirse yine kesilen dallar bir yerde biriktirilip önce onlarda toplanması sağlanabilir.

NEDRET KAN 23-03-2011 10:01

Selam kiraz ağaçım var 3 yıllık çicek dahi açmıyor ne yapmalıyım
aşı nasıl yaparım zamanları hangi aylar saygılar

ligustrum 23-03-2011 15:06

1 Eklenti(ler)
Sayın hizals ve aliok1;
Yazıcı böceği zararını açıklar mısınız? Kireç ve su bazlı beyaz boya ne görev yapacak?
Diğer başka ağaçları da kireçle badana yapalım mı?
Kirecin fidanlarda sıkma etkisi yaptığını duymuştum. Ama problemlerimiz %99 verimi etkiliyor. Faydası olacaksa ağaçlar badana yapılacak. Zaten dedelerimiz kireçlerdi.

Budama artıkları bahçenin köşesinde biriktiril mişti. Yaz çabuk geldiği için yakamadık
(yangın riski için) Sonbaharda yakmıştım. Bu senede aynı yapılacak.

fotoğraftaki zararlının adı nedir? Mavi leğen sarı leğen olarak formda uygulama var.

hizals 23-03-2011 23:19

Sn.ligustrum

Mavi leğen uygulaması çiçek döneminde Çiçek zınnı olarak bilinen zararlıyı engellemek amaçlı yapılan entegre mücadeledir. Bu zararlı arıya çok benzediğinden tespit edilmesi için çiçek polenlerine konan arı benzeri her canlı incelenmelidir. Polenlerle beslenerek ağaçların çiçekten sonra meyveye dönmesine engel olurlar. Ayrıca döllenme problemi de yaratırlar. İmkanınız varsa her ağacın dibine uygulamanız gerekir mavi leğenleri.

NEDRET KAN 24-03-2011 08:37

meyva vermeyen kiraz ağıcını nasıl aktif hale getirebilirim.ilaçlama zamanı ne zamandır.
hayırlı verimler.

hizals 25-03-2011 13:12

Sn.nedret kan

Ağacınız tek ise ve hiç çiçek açmıyorsa anaçtan gelen deli çeşit olabilir. Bu sadece yaprak ve sürgüne gider. Başka bir bahçeden kalem dal alıp ağacınıza kalem aşıyla aşılayın. Ağustos Eylül ya da gözler uyanmadıysa bu dönem uygundur.

NEDRET KAN 31-03-2011 11:52

1-Kiraz,erik, aşılama zamanı ve nasıl yaparım
2-Hangi ağaçlar aşı için uyumludur.
3-Hangi meyvelere ilaçlama zamanı.
4-Sitenizi çok beğendim saygılar

dussokagi 05-04-2011 21:44

0900 kirazlarında starksgold (beyaz kiraz) dölleyici olarak kullanılır vede eğer kiraz bahçeniz varsa bahçenize arı kovanı koyun daha çok kiraz almak için bunları yapmanız gereklidir

kazanlik 29-08-2011 23:15

burda yeni kurulan meyve bahcelerinde ciceklenme doneminde tarlanin farkli noktalarinda ates yakip tarlayi duman altinda tutuyorlar, bu islem bir sure devam ediyor. burada ciceklenme mart ayinda oluyor, Bu dumanin sebebi ne olabilir?

athena -asena 29-08-2011 23:35

Sayın kazanlık aynı işlemi biz fındıkta yaparız gece don yapacağı zaman **** çok sisli ise hava ateş yakarız ki fındık bahçesinin üstünü dumanla kaplarız soğuktan etkilenmesin diye .

kazanlik 30-08-2011 07:46

burda yeni bahce kuruldugu zaman ilk 2-3 yil meyve olusmasina izin verilmiyor, yunanlilarin kurdugu seftali bahcesinde koyluleri gundelikci tutup olusan meyveleri koparttiriyorlar ve ya asiri seyreltiyorlar. agaclar 3 yasini gecince sadece seyreltme yapiliyor. bu isi icin para harcaniyor.
Olusturulan duman ile arilar ve bocekler tarladan uzaklastiriliyor, boylece meyve tutumu azaltilarak isci masraflari azaltiliyor. ben boyle dusunmustum ,

futuuu 24-12-2014 14:17

Sayın üyeler,

Aramızda özelikle kiraz yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi arkadaşların bulunması çok güzel. BU konuyu komple okudum, başka kaynaklardan da yararlandım ama bulduğum cevaplar biraz yuvarlak. Bu yüzden sorularımı burada paylaşıp uzman veya deneyimli ağaç dostlarından yardım almak istiyorum.

3300 m2 bir tarla sahibi oldum geçen sene. Küçük bir alan ama yarı hobi yarı ticari, ufak tefek katkı sağlayabilecek alternatifler üzerinde çalışırken kiraz ön plana çıktı. Sulama konusunu kooperatif kuyusundan halledeceğim, büyük ihtimal taşıyarak. Bodur kiraz düşünmekteyim, alandan daha fazla faydalanabilmek adına. Sorduğum sorular direkt olarak yatırımın geri dönüşünü hesaplamaya yönelik olacak o yüzden. bazıları da sorulmuş durumda ama ben toparlamak istiyorum.

Ziraat 0900 boduru düşünmekteyim, uygun tozlayıcı ve anaç cinsine karar vereceğim proje başında. Arazim hafif meyilli vadiye bakan ve güneş alan bir konumda. belirtmeyi unuttum bu arada, Konya'da bulunuyorum. Toprağın ideal olduğunu düşünüyorum, yeterli geçirgenlikte, çok ağır olmayan, tınılı yapıda. İlk sorum bodur kiraz için ideal dikim aralığı ne olmalıdır? 2x3 ya da 2,5x3 gibi değerler okudum şimdiye kadar, hatta 1,5x3,5 bile gördüm ama olması gereken nedir sizce?

Diğer sorum sulama hakkında. Damla sulama sistemiyle ağaç başına suyun lt. olarak tüketimi ne civarda olur? Can suyu ve ilk dönemlerde 25 lt olarak duymuştum ama yetişkinlik döneminde durum nedir? Bir de ideal sıklık ne olabilir?

Üçüncü sorum direkt olarak bahçe sahiplerine yönelik. Bu konuda hiç bilgi bulamadım. Hasat maliyeti olarak ne düşünülmeli. Şimdiye kadar hiç yapılan ve paylaşılmış birim maliyet hesaplamasına rastlayan oldu mu? Olmadıysa kendi veya bir tanıdıklarının tesislerinden bana örnek verebilecek olan var mıdır?

Son sorum ise ağaç başına verim ile ilgili. Ben bir yerlerde 25 kg'a kadar gibi bir ibare okumuştum ama bunun ortalaması nedir? Suyun ve gübrenin zamanında aksatılmadan ve yeterince verilip zararlı mücadelesinin en etkin şekilde yapılmaya çalışıldığını düşünerek ağaç başına verim hakkında ortalama da olsa bir bilgi verebilecek kimse var mıdır?

Yardımcı olabilecek bütün ağaç dostlarına şimdiden teşekkür ederim.

tarku 24-12-2014 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi futuuu (Mesaj 1342536)
Sayın üyeler,

Aramızda özelikle kiraz yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi arkadaşların bulunması çok güzel. BU konuyu komple okudum, başka kaynaklardan da yararlandım ama bulduğum cevaplar biraz yuvarlak. Bu yüzden sorularımı burada paylaşıp uzman veya deneyimli ağaç dostlarından yardım almak istiyorum.

3300 m2 bir tarla sahibi oldum geçen sene. Küçük bir alan ama yarı hobi yarı ticari, ufak tefek katkı sağlayabilecek alternatifler üzerinde çalışırken kiraz ön plana çıktı. Sulama konusunu kooperatif kuyusundan halledeceğim, büyük ihtimal taşıyarak. Bodur kiraz düşünmekteyim, alandan daha fazla faydalanabilmek adına. Sorduğum sorular direkt olarak yatırımın geri dönüşünü hesaplamaya yönelik olacak o yüzden. bazıları da sorulmuş durumda ama ben toparlamak istiyorum.

Ziraat 0900 boduru düşünmekteyim, uygun tozlayıcı ve anaç cinsine karar vereceğim proje başında. Arazim hafif meyilli vadiye bakan ve güneş alan bir konumda. belirtmeyi unuttum bu arada, Konya'da bulunuyorum. Toprağın ideal olduğunu düşünüyorum, yeterli geçirgenlikte, çok ağır olmayan, tınılı yapıda. İlk sorum bodur kiraz için ideal dikim aralığı ne olmalıdır? 2x3 ya da 2,5x3 gibi değerler okudum şimdiye kadar, hatta 1,5x3,5 bile gördüm ama olması gereken nedir sizce?

Diğer sorum sulama hakkında. Damla sulama sistemiyle ağaç başına suyun lt. olarak tüketimi ne civarda olur? Can suyu ve ilk dönemlerde 25 lt olarak duymuştum ama yetişkinlik döneminde durum nedir? Bir de ideal sıklık ne olabilir?

Üçüncü sorum direkt olarak bahçe sahiplerine yönelik. Bu konuda hiç bilgi bulamadım. Hasat maliyeti olarak ne düşünülmeli. Şimdiye kadar hiç yapılan ve paylaşılmış birim maliyet hesaplamasına rastlayan oldu mu? Olmadıysa kendi veya bir tanıdıklarının tesislerinden bana örnek verebilecek olan var mıdır?

Son sorum ise ağaç başına verim ile ilgili. Ben bir yerlerde 25 kg'a kadar gibi bir ibare okumuştum ama bunun ortalaması nedir? Suyun ve gübrenin zamanında aksatılmadan ve yeterince verilip zararlı mücadelesinin en etkin şekilde yapılmaya çalışıldığını düşünerek ağaç başına verim hakkında ortalama da olsa bir bilgi verebilecek kimse var mıdır?

Yardımcı olabilecek bütün ağaç dostlarına şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba hemşerim,

Ben yetiştiricilik konusunda acemiyim ama işçi maliyetleri konusunda uzman sayılırım :p . Vişne ve kiraz toplama yönünden birbiriyle aynı, bodur kiraz belki biraz daha kazançlı olabilir. Vişne toplatmaya çalıştım, normalde yevmiye usulü ile işçi tutarsın. Bu sene yevmiye 35-40 lira civarındaydı. Her sene yevmiyeler artar, mahsul fiyatları yerinde sayar. Vişneden toplama yönünde bir miktar istersen; Bir işçi maksimum 60-70 kilo toplayabilir. Yeni bahçe kuracaksın madem, naçizane bir kaç tavsiye de bulunayım.

Ne ekersen, ne dikersen fark etmez. Önce pazarlamayı düşünmeni öneririm. Pazarda kiraz 5 lira 5 ton meyve alsan 25 bin eder diye düşünürsen, hüsrana uğrarsın. Piyasanın kaymağını yetiştiren değil satan yiyor.

Alara fidancılığın eğitim videosu var. Orada söylendiğine göre, verim çağındaki yarı bodur bir kirazdan ortalama 20-25 kilo verim beklenmelidir deniyor. Bodur olunca kilo düşsede ağaç sayısı artacağından dekar başına verim yaklaşık aynı olur.

Bodur kirazı taşıma suyla yetiştirmek ne kadar kazançlı olur bilemiyorum. Ustalar buna cevap verirler sanıyorum. Bodur elma ile bodur kiraz sulaması benzer olursa eğer haftada bir sulayacaksın demektir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024