agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Erik (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/1484.htm)

çaça 12-02-2010 09:11

Ben de can eriği olduğu kanaatindeyim. bahçemde 2 adet can eriği var. Kuvvetli sürgünlerde diken gibi ucu sivri dalcıklar çıkıyıor, bunlar sonraki yıllarda normal ince dallara dönüşüyor, bir kısmıda kuruyarak yok oluyor. Zaten can eriği papaz eriğinden 1 hafta sonra olgunlaşır.

Samsunlu55 13-03-2010 20:21

Erik Çiçekleri

5 Eklenti(ler)
Bugün eriklerin çiçeklerini fotoğrafladım. Aslında biraz daha beklemem gerekirdi fakat 2 haftadır yağan yağmur ve geçtiğimiz pazartesi 1 TL büyüklüğünde yağan doludan dolayı bügün resimlerini çektim. Avrupa eriklerinde daha çiçeklenme yok, can ve süt eriklerinin çoğu açtı ama son resimin ikinci ağacındada gözüktüğü gibi daha yeni yeni açmaya başlayanlarda var, açan ağaçlardada birçok açmamış çiçek var. Resimlerdeki ağaçlardan başka ağaçlar bulunmakta ama beş resim yeterli diye düşünüyorum. İyi seyirler:)
Eklenti 129931
Eklenti 129932
Eklenti 129933
Eklenti 129934
Eklenti 129935

celalahmet 15-03-2010 18:10

Arkadaşlar,

İyi günler, Mirabolan 29C anacının can erği olduğunu sanıyorum, acaba mevsiminde can eriği satın alıp çekirdeklerini diksek fidanlıklarda üretilen Mirabolan 29C anacını elde edermiyiz?
Veya bu anacı pratik olarak nasıl üretebiliriz? Fidanlıklarda doku kültürü ile yapılıyor sanıyorum, pratik olarak çekirdekten aynı sonuç alınabilirmi? Saygılar.

Samsunlu55 16-03-2010 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 596212)
Bugün eriklerin çiçeklerini fotoğrafladım. Aslında biraz daha beklemem gerekirdi fakat 2 haftadır yağan yağmur ve geçtiğimiz pazartesi 1 TL büyüklüğünde yağan doludan dolayı bügün resimlerini çektim. Avrupa eriklerinde daha çiçeklenme yok, can ve süt eriklerinin çoğu açtı ama son resimin ikinci ağacındada gözüktüğü gibi daha yeni yeni açmaya başlayanlarda var, açan ağaçlardada birçok açmamış çiçek var. Resimlerdeki ağaçlardan başka ağaçlar bulunmakta ama beş resim yeterli diye düşünüyorum. İyi seyirler:)
Eklenti 129931
Eklenti 129932
Eklenti 129933
Eklenti 129934
Eklenti 129935

Tahmin ettiğim gibi bir olay yaşanarak yukarda belirttiğim yağmurun ardından bugün öğle saatlerinde merkeze kadar hafif kar yağışı gerçekleşti. Meteorolojinin dediğine göre -2'yi göreceğiz. Önceki senelerde don olduğu zaman çiçekler etkilenmemişti fakat yerini kara bıraktığı zaman ciddi şekilde etkilenebiliyor:(

aliok1 20-03-2010 21:53

5 Eklenti(ler)
Ankara eriği, budama şekline dikkat.Bir ay önce köye gittiğimde çekmiştim.Hepsinin anacı bademdir.Badem kurak ve çorak topraklara iyi uyum sağlar.Sulama imkanı olmayanlar için bademi anaç olarak öneririm

Eklenti 131368
Eklenti 131369
Eklenti 131371
Eklenti 131372
Eklenti 131373

aliok1 20-03-2010 22:01

1 Eklenti(ler)
Buda yukarıdaki Ankara eriğinin meyveli hali.Bununda anacı bademdir.
Eklenti 131377

Samsunlu55 20-03-2010 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 598279)
Tahmin ettiğim gibi bir olay yaşanarak yukarda belirttiğim yağmurun ardından bugün öğle saatlerinde merkeze kadar hafif kar yağışı gerçekleşti. Meteorolojinin dediğine göre -2'yi göreceğiz. Önceki senelerde don olduğu zaman çiçekler etkilenmemişti fakat yerini kara bıraktığı zaman ciddi şekilde etkilenebiliyor:(

Kar örtüsü kıyıda köşede kalan karlar haricinde kalkmış durumda eriklerdeki son durum ise genelleme yapılırsa süt erikleri daha erken açtığından şüpheli duruyorlar, can erikler daha canlı.

denizakvaryumu 26-03-2010 13:13

KANSERLE MÜCADELENİN BİTKİSEL ADI: TAMAS ERİĞİ

Erzurum'da öğrencilerin büyük buluşu

Erzurum Özel Aziziye Lisesi öğrencileri, laboratuvar ortamında yaptıkları deneyle eriğin, vücuttaki kanser yapıcı hasarlı hücre oluşumunu engellediğini tespit etti. Öğrenciler, yaptıkları araştırma ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen proje yarışmasına katıldı

TÜBİTAK tarafından organize edilen yarışma, Türkiye'nin 12 farklı ilinde yapılıyor. Etkinliğin Erzurum ayağına Ardahan, Artvin, Erzincan, Bayburt, Kars, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Iğdır illerindeki değişik okullardan başvuru yapıldı. Bilgisayar, biyoloji, coğrafya, fizik, kimya, matematik, sosyoloji ve tarih branşlarında 77 proje sunuldu. Jüriden kabul gören projelerden 36'sı yarışmaya katılma hakkı kazandı. Bu projeler, Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi'nde sergileniyor.

Erzurum Özel Aziziye Lisesi 11. sınıf öğrencisi Hamza Ekmel Nazlı ile 10. sınıf öğrencisi Seyit Adem Aslan'ın 'Kanserle Mücadelenin Bitkisel Adı: Tamas Eriği' isimli çalışmaları dikkat çeken projeler arasında yer alıyor. Tamas eriğinin kanseri yüzde 80 oranında engellediğini laboratuar ortamında tespit ettiklerini kaydeden öğrencilerden Hamza Ekmel Nazlı, ulaştıkları sonucu şöyle anlattı: "Sigara içmeyen, alkol almayan ve kimyasal etkiye maruz kalmamış sağlıklı 2 kişiden kan alındı. Laboratuar ortamında bu kanların yaşayabileceği ortam oluşturuldu ve kanlar tüplerin içerisine konuldu. Kanlardan birine çeşitlik miktarda kanser yapıcı AfB1 madde ve erik suyu konulurken diğer kana sadece AfB1 maddesi konuldu. Bir süre sonra sadece kanser yapıcı madde AfB1 eklediğimiz kanda 14 tane hasarlı hücre tespit ederken erik suyu ve AfB1'i birlikte eklediğimiz kanda 8 tane hasarlı hücre tespit ettik. Elde ettiğimiz sonuçlarda eriğin sulu ekstresinin insanda hasarlı hücre sayısını ve bununla beraber kanser oluşumu yüzde 80 oranında engellediğini saptadık."

Öğrencilerin danışman öğretmeni Hacı Ali Karayiğitoğlu, hoşaf ve kompostonun kanser vakalarının oluşumunu önlemede kullanılıp kullanılmayacağını tespit etmek amacıyla çalışma yaptıklarını ve önemli bir sonuca ulaştıklarını söyledi.

http://www.gazeteguncel.com/haber-Er...-bulusu-12100/

manisali 27-03-2010 21:22

sayın ali ok, bu ankara eriğinin iriliği nasıldır? yeşil tüketimi oluyormu?

Samsunlu55 27-03-2010 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliok1 (Mesaj 601002)
Ankara eriği, budama şekline dikkat.Bir ay önce köye gittiğimde çekmiştim.Hepsinin anacı bademdir.Badem kurak ve çorak topraklara iyi uyum sağlar.Sulama imkanı olmayanlar için bademi anaç olarak öneririm

Eklenti 131368
Eklenti 131369
Eklenti 131371
Eklenti 131372
Eklenti 131373

Sn. aliok1, eriklerin bu şekilde budanmasının nedenini birçok nedene bağlıyorum. Birkere budarken özellikle meyve verilecek sürgünler bırakılmış ve geçen senenin kuvvetli sürgünleri tamamen kesilmiş (1. ve 2. resimde daha çok belli oluyor). Bunun sonucunda erik daha sık ekilebilir(3. resimdeki gibi) ve ağaç özellikle kurak bir bölgedeyse hemde sulanamıyorsa dallara vereceği gücü meyveye verir(sonraki mesağınızda görüldüğü gibi).

nariçi 27-03-2010 23:34

İki bademe aşı yaptım, bakalım tutacak mı! İki yıl önce genç bademlere yaptım. Biriside bir badem dalı bırakmıştım o iyi gelişti. Diğerinde aşılı dışında sürgün bırakmadım kestim o iyi gelişmedi. Gerçi yanında başka mazı ve çam ağaçları var onlarında zararı olabilir belki. Bahçede bütün ağaçlar kardeşçe iç içe yaşıyorlar. Bu yıl aşıladıklarımdan da aşı dışındaki dallar duruyor. Bu konuda görüşü olan arkadaşlardan düşüncelerini öğrensem faydalı olur.

serhat_Önder 09-04-2010 11:11

Bizde papaz eriği var.. ve 2 senedir mal veriyor cicek acıyor .. dondan dolayi hepsini dökülüyor.. bu senede malını verdi dökmemesi icin ne yapabilirim bi tavsiyeniz varmı_?

aliok1 09-04-2010 12:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi manisali (Mesaj 605091)
sayın ali ok, bu ankara eriğinin iriliği nasıldır? yeşil tüketimi oluyormu?

İriliği papazdan biraz daha büyüktür.Çok kuvvetli budanır.Çiçek üstünde soğuk falan dokunmazsa çok verimlidir.Yeşil olarak yenir.Papazdan bir hafta ongün sonra
olur.Turgutlu ovasında çok meşhurdur.Yerel adı ankara eriğidir.Ama ben internette böyle bir erik adına rastlamadım.Olduğu zaman tadı harikadır.

serhat_Önder 10-04-2010 19:44

Bizde papaz eriği var.. ve 2 senedir mal veriyor cicek acıyor .. dondan dolayi hepsini dökülüyor.. bu senede malını verdi dökmemesi icin ne yapabilirim bi tavsiyeniz varmı_?

aliok1 10-04-2010 20:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serhat_Önder (Mesaj 614775)

Papaz eriği çiçeklenme döneminde tozlayıcı çeşide ihtiyaç duyar. Tozlayıcısı aynalı eriğidir.Çiçeklenme döneminde soğuk vurması olsa zaten erik meyve tutmaz.

Samsunlu55 20-04-2010 23:46

Avrupa Eriği

1 Eklenti(ler)
Avrupa erikleri çiçeklendi, haftasonu çektiğim bir fotoğraf.

Eklenti 137461

denizakvaryumu 21-04-2010 07:47

Japon eriği yetiştiren arkadaşlar;
friar için tozlayıcı olarak hangi türü önerirsiniz?

nariçi 21-04-2010 08:51

Bademe yaptığım iki aşı tuttu şimdilik, ama bu yıl da papaz ve diğer eriklerde meyve tutmadı. Acaba yaprak kıvrıklığından mı soğuk vurmasından mı anlamadım:(

yeşilyol74 25-04-2010 14:06

merhaba arkadaşlar.size birşey sormak istiyorum.bugün balkondan bahçeye bakarken birde ne göreyim.geçen sene bahçeye yiyip attığımız erikler fidan olmuş.ama bahçeye dometes ve biber dikeceğimiz için akıbetleri emininmki çok kötü olacaktı.benimde içim dayanmadı ve gidip hepsini bir güzel itinalı bir şekilde söktüm.hatta söktüğüm fidelerin içinde akasya ağacı bile vardı.sonrada onları bahçe toprağı ve hafif gübre karışımlı bir büyükçe bir saksıya geçici olaraktan diktim.bunları dikecek yerim yok belediyenin yolların ortalarındaki ağaçlandırma sahasına **** gidip bir ormana diksem tutarlarmı.?meyve vermesi önemli değil mühim olan yeşil olması.

Samsunlu55 25-04-2010 21:45

Erik fidanları özellikle sizin oralarda bayağı bir yeşermiştir sökerken toprağıyla aldıysanız tutabilir fakat topraksızsa zor.

almira 25-04-2010 21:59

Merhabalar; bu yıl bahçemiz için birkaç çeşit erik fidanı aldık. Burada fidancılar eriğin adından çok numara kullanıyorlar. Bahçemiz için aldığımız eriklerin 4 numara, 5 numara ve 9 numara olduklarını söylediler. Eriklerin adları konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

yeşilyol74 25-04-2010 22:18

topraksız aldım.yani biraz toprağı kazdım köklüce söktüm ama toprağı yoktu.

nariçi 25-04-2010 22:22

Saksıda büyüsünler,
Bonsai başlığını okuyarak ilerde bonsai olacak şekilde takip edin.

b.özdemir 09-05-2010 11:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliok1 (Mesaj 614794)
Papaz eriği çiçeklenme döneminde tozlayıcı çeşide ihtiyaç duyar. Tozlayıcısı aynalı eriğidir.Çiçeklenme döneminde soğuk vurması olsa zaten erik meyve tutmaz.

Sayın aliok1; benim de, erikle ilgili şöyle bir sıkıntım var. Yardımcı olabileceğinizi düşündüm.
tesis edilmiş bir bahçede tek sıra halinde sıralanmış can erik ağaçlarımız var. verim eksikliğini her ağacın bir dalına cin erik aşılayarak aştım ancak, %30 varan oranda meyvede ikiz(çatal) oluyor. ilaçlama ve gübrelemeye özen göstermeye çalışıyorum. Bu durumu nasıl aşabilirim.

sametshion 14-05-2010 15:37

efendim benim erik ağacımda karınca benzeri karıncadan daha kucuk böcekler var ve dalların üzerinde örumcek agı benzeri dokuyla kaplanıyor ve eriklere degen kısmında sarımsı bi kurulu olusuyor buna nasıl bir çare bulabiliriz ?

Halil Önen 15-05-2010 02:01

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sametshion (Mesaj 638455)
efendim benim erik ağacımda karınca benzeri karıncadan daha kucuk böcekler var ve dalların üzerinde örumcek agı benzeri dokuyla kaplanıyor ve eriklere degen kısmında sarımsı bi kurulu olusuyor buna nasıl bir çare bulabiliriz ?

Yaprak biti, yani canlı ballık denen akarlar bu hastalığı yapar. Badem ağacında da bu şekilde görülür. Bitleri fazla göremezsiniz ama yapraklar sararır, dökülür.

Eklenti 144220

Elma ağacında böyle başlar, hızla yayılır, yapışkan bir sıvı yapraklara, dallara bulaşır yerlere kadar akar.

Eklenti 144221

Ben nimiks kullanmaya başladım. Onların duygularıyla oynayıp aklını karıştırıyorum.:)

Neem Azal etkili diyorlar ben kullanmadım.

İsterseniz sarımsakları ezin, zeytin yağında karıştırın ve arap sabunu koyun sulandırın bir kaç gün bekletin, atın. Etkili diyorlar ben denemedim.

Halil Önen 15-05-2010 02:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi b.özdemir (Mesaj 634845)
Sayın aliok1; benim de, erikle ilgili şöyle bir sıkıntım var. Yardımcı olabileceğinizi düşündüm.
tesis edilmiş bir bahçede tek sıra halinde sıralanmış can erik ağaçlarımız var. verim eksikliğini her ağacın bir dalına cin erik aşılayarak aştım ancak, %30 varan oranda meyvede ikiz(çatal) oluyor. ilaçlama ve gübrelemeye özen göstermeye çalışıyorum. Bu durumu nasıl aşabilirim.

Yüzde 30 ikizleşme çok.

Tozlaşma ya da döllenme sorunu var gibi.
Can eriğinin tozlayıcısı cin eriği mi? Burada bir sorun olabilir.

Halil Önen 15-05-2010 02:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşilyol74 (Mesaj 624378)
merhaba arkadaşlar.size birşey sormak istiyorum.bugün balkondan bahçeye bakarken birde ne göreyim.geçen sene bahçeye yiyip attığımız erikler fidan olmuş.ama bahçeye dometes ve biber dikeceğimiz için akıbetleri emininmki çok kötü olacaktı.benimde içim dayanmadı ve gidip hepsini bir güzel itinalı bir şekilde söktüm.hatta söktüğüm fidelerin içinde akasya ağacı bile vardı.sonrada onları bahçe toprağı ve hafif gübre karışımlı bir büyükçe bir saksıya geçici olaraktan diktim.bunları dikecek yerim yok belediyenin yolların ortalarındaki ağaçlandırma sahasına **** gidip bir ormana diksem tutarlarmı.?meyve vermesi önemli değil mühim olan yeşil olması.

Orman da erik yetişmez. Düzenli su ister. Hastalıkara ve susuzluğa dayanamaz.

Ayrıca çekirdekten yetiştiği için aşılamak gerek. Nasıl erik olur bilinmez.

Halil Önen 15-05-2010 02:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 621366)
Bademe yaptığım iki aşı tuttu şimdilik, ama bu yıl da papaz ve diğer eriklerde meyve tutmadı. Acaba yaprak kıvrıklığından mı soğuk vurmasından mı anlamadım:(

Sn. nariçi, bademe ne aşıladınız. Çevirme mi yaptınız yoksa erik mi aşıladınız. Baddeme yaptığınız aşı sürgün verdi mi?. Resmi var mı? Ne aşısı yaptınız?

Eriklerin meyveye yatmaması çiçek dönemi soğuk vurması olabilir. Ya da çiçek dönemi havalar yağışlı gittiyse tozlaşma yetersiz kalmıştır. Arılar kovandan çıkamamıştır.

Yaprak kıvrıklığı ( yaprak biti yapar) meyve tutumundan sonra olur.

Samsunlu55 19-05-2010 23:32

Can Erik? Papaz Erik? Süt Erik?

Benim 16 senelik can eriklerine papaz eriği denmeye başlandı. Bundan birkaç sene önce satıcılar can erik diye bağırırken şimdi nasıl oluyorsa herkez papaz erik diye bağırıyor. Dün bir manavın önünde durdum baktım benim can eriklerin aynısı. Sordum bu eriğin cinsi ne diye papaz eriği dedi. Benim eriğin cinside aynı, zamanında can erik olarak almıştık dedim bana şunu dedi; "Papaz eriği budur, can eriği ise papaza göre sarımtırak ve çekirdeği daha küçüktür." O dediğin eriğe biz süt eriği deriz dedim; "Can eriği süt eriği olarakta geçer." dedi. Sonuçta benim kafa karıştı:)

1) Koyu yeşil renkli, çekirdeği büyük, olgunlaşmayı tamamladığında kızarıp dalında bekleyen eriğin ismi nedir:confused:
2)Açık yeşil renkli, çekirdeği küçük, olgunlaştığında sararıp dökülen eriğin ismi nedir:confused:

Saygılarımla...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024