agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2017, 15:01   #811
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
Teşekkür ederim cevap için fakat merak ettiğim acaba ağaçlar meyve verir mi?
Dikeceğiniz kirazın çeşidinin soğuklama ihtiyacını ve bulunduğunuz bölgenin ortalama soğuklama süresini öğrenmenizi tavsiye ederim. Soğuklama ihtiyacı karşılanmamış ağaçlar çiçek açsalar bile meyve tutumu olmaz.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 17:36   #812
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Merhaba ege bölgesi sahil tarafında bahçemize 2 tane kiraz ağacı dikmek istiyorum. Bu bölgeye uygun pek kiraz çeşidi yok. Ancak erkenci türleri tavsiye ediyorlar.
Erkenci türlerin kiraz verdiği zaman biz orada olmadığımızdan işimize yaramıyor. Soğuklama sürelerine baktığımda stella cinsi kiraz izmir bölgesine uygun gözüküyor. Bir de sweatheart cinsi diksem acaba meyve verir mi? Ticari amaçla bakmıyorum az kiraz verse de olur. Bu cinsler sahil bölgeler için tavsiye edilmiyor.
Ayrıca birçok kiraz cinsinin soğuklama ihtiyacını internetten bulamadım.
Sn. Mehmet89;

Çevrenizde kiraz ağaçları var mı? Onlardan meyve verenler var ise ismini öğrenip o çeşitten dikersiniz. Meyve tutumu olmaz ise ağacın cinsine ve gelişimine göre değişebiliyor diktiğiniz çeşide aşı ile meyve veren kirazı elde edersiniz.

Yeriniz kurak ise idris, sulak ise yabani kirazı çekirdekten dikerek aşılarsanız daha sağlıklı ve verimli bir ağacınız olur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 22:42   #813
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Kirazların soğuklama ihtiyaçlarını MGM internet sitesinde ziraat bölümünde bulabilirsiniz. Yeni çeşitler henüz girilmemiş ancak onlarında 1000 saatin altında olduğunu sanmıyorum.

Eski 29-12-2017, 05:27   #814
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Şimdi benim genel olarak seçtiğim çeşitler ziraatle ilgili üniversite tezlerinden aldığım veriler. Mesela stella cinsi için soğuklama 650 saat yeterli diyorlar. Sweatheart yazmıyor onu bulamadım. Çevremizde kiraz ağacı da yok.
Ancak izmir bornova hatta manisa merkez buradan pek farklı değil oralarda z900 yetiştiriyorlar.
Zaten ticari üretim değil bahçemizde ağacı olsun diye istiyorum. Buraya tavsiye edilenler ise genellikle erkenci türler onlarında meyvesini biz görmeyiz.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2017, 05:51   #815
Yeni Üye

Maalesef bu işlerden sizin kadar anlamıyorum. Ancak araştırıp birşeyler deniyorum. Mesela şu kiraz fidanı bunu ancak internetten alabilirim. İnternetten aldıklarımız da küçücük oluyor. Fidancıya gidip desem yarı bodur şu cins kiraz lazım bana elinde ne varsa verir. Şu cins istiyorsun ondan yok demezler. Fidan dikim harcı istedim o ne dediler? Koyun gübresi varmış onu verdiler.
Zaten aşılama gibi işlerden anlasam bahçede tatsız tuzsuz büyük bir armut var onu güzel bir türe aşılardım. Ne bileyim lime limon var onu da iyi bir limona çevirirdim.

Eski 29-12-2017, 08:12   #816
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Maalesef bu işlerden sizin kadar anlamıyorum. Ancak araştırıp birşeyler deniyorum. Mesela şu kiraz ı bunu ancak internetten alabilirim. İnternetten aldıklarımız da küçücük oluyor. cıya gidip desem yarı bodur şu cins kiraz lazım bana elinde ne varsa verir. Şu cins istiyorsun ondan yok demezler. dikim harcı istedim o ne dediler? Koyun gübresi varmış onu verdiler.
Zaten aşılama gibi işlerden anlasam bahçede tatsız tuzsuz büyük bir armut var onu güzel bir türe aşılardım. Ne bileyim lime limon var onu da iyi bir limona çevirirdim.
Sertifikalı fidan alın sizde. Piyasada genellikle ziraat 900 fidanı satılıyor yani napolyon. Regina kirazı da alabilirsiniz. Eğer verim istiyorsanız mutlaka starks gold 1 adette olsa dikin derim. Çünkü kirazlar bu cinsle tozlaşmasını yaparlar.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2017, 11:03   #817
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Maalesef bu işlerden sizin kadar anlamıyorum. Ancak araştırıp birşeyler deniyorum. Mesela şu kiraz fidanı bunu ancak internetten alabilirim. İnternetten aldıklarımız da küçücük oluyor. Fidancıya gidip desem yarı bodur şu cins kiraz lazım bana elinde ne varsa verir. Şu cins istiyorsun ondan yok demezler. Fidan dikim harcı istedim o ne dediler? Koyun gübresi varmış onu verdiler.
Büyük ve tarım bakanlığı denetiminde olan fidancılardan almanızı öneririm. Bildiğim kadarıyla perakende satışları da var. Hem soğuklama süresi düşük, hem de geççi bir kiraz duymadım. Sweetheart kendine verimli bir çeşit bu yüzden tozlayıcı dikmenize gerek yok. Ziraat 900 verim ve tozlaşma bakımından çok sıkıntılı bir tür. Kendi yiyeceğiniz için bir ağacım olsun ve bu ziraat 900 olsun diyorsanız; Bir fidan alın ve bir kaç sene sonra bir dalına tozlayıcı bir tür aşılatın. Acemi görüşlerim bu kadar.

Fidanın küçük olmasına takılmayın, sağlıklı olsun. Fidanın çapı ve yaşı ne kadar büyürse, tutma oranı o kadar düşer.

Eski 29-12-2017, 12:33   #818
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akeles198657 Mesajı Göster
Herkes hasatla mı uğraşıyor Arkadaşlar ufak bir bahç aldım 630 m2 lik. Ticari amaçlı kiraz dikmek istiyorum. Nasıl bir tür Kiraz türü önerirsiniz. 1600 rakımlı Niğde nin ilçesi . Ben biraz araştırdım max 14 anaçlı yarı bodur ziraat 0900 düşünüyorum, ne dersiniz? Bu anaçlı tüplü fidanı da bulamadım hiç bir yerde.
Bu mevsimlerde açık kök dikebilirsiniz aslında. Özelden ulaşırsanız niğdede tanıdığım bir abimden aşılı sertifikalı kiraz türlerinden alabilirsiniz. Hemen hemen bütün kiraz türlerinden var elinde.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2017, 02:22   #819
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Bu mevsimlerde açık kök dikebilirsiniz aslında. Özelden ulaşırsanız niğdede tanıdığım bir abimden aşılı sertifikalı kiraz türlerinden alabilirsiniz. Hemen hemen bütün kiraz türlerinden var elinde.
Peki hocam aradığımı çevremde bulamazsam size haber ederim.

Eski 09-01-2018, 16:16   #820
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Her cins meyve verebilir ; soğuklama isteğini yaptığı takdirde.
İzmir in ortalama yıllık soğuklama isteği 861 saattir. (1980- 2017 ortalamasıdır)
En yüksek soğuklama isteği 1982-1983 senesi 1646 saat oluşmuştur
En düşük soğuklama isteği 2000-2001 senesi 397 saat oluşmuştur.

Bitki soğuklama isteğini karşılayamazsa meyve verimini çok etkileyebilir.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2018, 16:42   #821
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Her cins meyve verebilir ; soğuklama isteğini yaptığı takdirde.
İzmir in ortalama yıllık soğuklama isteği 861 saattir. (1980- 2017 ortalamasıdır)
En yüksek soğuklama isteği 1982-1983 senesi 1646 saat oluşmuştur
En düşük soğuklama isteği 2000-2001 senesi 397 saat oluşmuştur.

Bitki soğuklama isteğini karşılayamazsa meyve verimini çok etkileyebilir.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 23:00   #822
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Merhaba, Ocak ayında diktiğim kiraz (early burlat) birden bire yaprakları soldu kurudu. Sebebi ne olabilir?

Name:  DSC_0439.jpg
Views: 831
Size:  62.9 KB

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2018, 16:05   #823
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Merhaba, Ocak ayında diktiğim kiraz (early burlat) birden bire yaprakları soldu kurudu. Sebebi ne olabilir?

Eklenti 674404
Monilya olabilir. Herhangi bir ilaç kullandınız mı?

Eski 25-05-2018, 20:03   #824
Ağaçsever

şippin's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2011
Kerem Bey merhaba,
Ben soğuklama ihtiyacının türden türe değiştiğini yaklaşık sayılarla sabit olduğunu , biliyordum.
Sizin anlatımınızdan, yıldan yıla soğuklama ihtiyacı süresinin değiştiği bilgisini aldım, Lütfen açıklar mısınız, soğuklama süresini belirleyen nedir.
Şimdiden teşekkürler.

şippin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2018, 21:45   #825
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şippin Mesajı Göster
Kerem Bey merhaba,
Ben soğuklama ihtiyacının türden türe değiştiğini yaklaşık sayılarla sabit olduğunu , biliyordum.
Sizin anlatımınızdan, yıldan yıla soğuklama ihtiyacı süresinin değiştiği bilgisini aldım, Lütfen açıklar mısınız, soğuklama süresini belirleyen nedir.
Şimdiden teşekkürler.
Yukarıdaki soğuklama süreleri ile ilgili yazıda bir yazım hatası oldu sanıyorum. Yukarıda bahsedilen süreler, bitkilerin ihtiyaç duyduğu soğuklama süreleri değil, bahsedilen bölgede gerçekleşen en uç soğuklama süreleridir.

Eski 31-05-2018, 23:15   #826
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Monilya olabilir. Herhangi bir ilaç kullandınız mı?
Hiç ilaç kullanmadım. Köklerde sorun olabilir mi? Şeftalinin yaprakları da büzüşüyordu. Kaolin kili attım kötü yaprakları temizledim, şu anda sağlıklı yapraklar çıktı. Ama elmanın nesi var bilmiyorum. Kökleri kadı lokması yemiş olabilir diye şüpheleniyorum. Açabilirsem diplerini kontrol edeceğim bu hafta.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 23:32   #827
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Hiç ilaç kullanmadım. Köklerde sorun olabilir mi? Şeftalinin yaprakları da büzüşüyordu. Kaolin kili attım kötü yaprakları temizledim, şu anda sağlıklı yapraklar çıktı. Ama elmanın nesi var bilmiyorum. Kökleri kadı lokması yemiş olabilir diye şüpheleniyorum. Açabilirsem diplerini kontrol edeceğim bu hafta.
Siz daha iyi bilirsiniz elbette ancak havalar aşırı yağışlı gittiği için mantari hastalıklar artabiliyor. Kirazlarda monilya benim de başımda, sürekli ilaçlamama rağmen her gün yağmur yağınca pek bir faydası olmuyor. Kirazın yaprakları ve çiçekler suda haşlanmış gibi duruyorsa, büyük ihtimal monilyadır. Şeftalinin yapraklarının büzülmesinin pek çok nedeni olabilir. Klok veya yaprak bitleri büzüşmeye neden olabilir.

Eski 14-05-2020, 10:41   #828
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2017
Kirazı sadece orjinal Kiraz çekirdeğinden yetişmiş Kiraz fidanına aşılamak lazım. Aksi halde Eski Kirazların tadını bulamazsınız.Hele hele alt taraf üstü ile uyumlu değilse aşılı Kiraz 5-6 yıl sonra kurur.Alt gövde üst gövdeye yeterli besin, su ulaştıramaz.Hem de kökler orjinal Kiraz aromasını toplayamaz .Kirazın tadı bozulur.Kendi Öz ve Orjinal çekirdeğinden asla şaşmayın.Bazıları bilinçli olarak meyve ve sebzeler ile böyle oynuyorlar.

metcelikhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 19:28   #829
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Geç ilkbahar donlarina karsi avantajli olabilen bir kiraz cinsi var midir?

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 19:57   #830
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
1 Napolyon
1 Starks Gold
1 Regina
1’de Sweet Heart diktim

Bakalim ��

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2021, 09:47   #831
bee
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi souLshah Mesajı Göster
Merhaba,

Ben bu anaç olayını anlamadım biraz açıklayabilir misiniz?
Aşı olayını biliyoruz; bahçemizde erik ağacı var ama verdiği erikler küçük, ekşi ve susuz. Komşumuzun bahçesindeki erik sulu, iri ve lezzetli. Komşumuzun bahçesindeki erikten uygun genç dalları alıp, uygun bir şekilde bizim bahçedeki yetişkin eriğe aşılıyoruz ve kendi bahçemizdeki erik ağacının da o şekilde lezzetli erikler vermesini sağlıyoruz.

Aşı olayının amacı budur;
-toprak çeşidine uyumlu, dikilen yerde sağlam kök salabilen bir bitki,
-aynı zamanda taçlanma, yani büyüdükçe dallarının dikine boy yapma veya kısa kalıp yanlara yayılması (bodur)
durumlarına göre bir kök ve gövde ağacı (anaç) seçilir.

Bu anaç tohumdan elde edilmiş te olabilir; belirttiğim gibi, tercih edilmesindeki esas kriterler dikileceği yerdeki zemin ve toprak yapısına uygun olmalı ve oluşturacağı gövde amacımıza uygun olmalı.
Mesela; kireçli ve sulama imkanımızın olmadığı toprakta kiraz yetiştirecek isek mahlep cinsi yabani kirazı anaç olarak seçmemiz adara veya maxma14 cinsi kiraz anaçlarından çok daha faydalı olacaktır. Ama hayrat amaçlı, kamuya ait meraya kiraz dikecek isek, büyükbaş hayvanların ve diğer insan hayvanlarının kirazı toplamak için dallara asılıp kolay kırmaması açısından kiraz ağacının büyük ve daha sağlam gövdeli olması için yabani kuş kirazı anacı tercih edilmeli. Bu anaç büyüdükten sonra dallanma yerlerine mevsine uygun kiraz cinsi seçilip (baharda don veya kırağı yaşanmayan ılıman iklimlerde erken çiçek açan early lory, early burlat; çiçeklenme döneminde don olabilecek, yörelerde geç çiçek açan regina cinsi) bu anacın gövdesine aşılanabilir.
Aşı yapmak için illaki anaç gövdenin çok büyümesini beklemek gerekmez , sahip olduğumuz şartlara göre bir veya iki yaşındaki anaçlara da aşı yapabiliriz.

bee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2021, 09:23   #832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Mayıs ayının ilk haftası çekilen Kirazlarımız, Rakım 780 kiraz türü Ziraat 900 (Halk tabiri ile Allahdiyen Kirazı ) Ticari olarak çok riskli (fiyat olarak) bir tür, sabah 6 ila öğlen 12 ye kadar kadar topladığınız ürünleri tüccarların belirlediği fiyata göre mecburen satmak zorunda olduğunuzdan dolayı 250 ağaç kaldı , 750 ağaç maalesef söküldü yerine badem dikildi.

Eklenen Resimler

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2022, 22:32   #833
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Name:  IMG_20210525_185015.jpg
Views: 147
Size:  45.7 KB

Name:  IMG_20210525_185014.jpg
Views: 142
Size:  49.8 KB

Name:  IMG_20210525_184935.jpg
Views: 145
Size:  45.1 KB

Bahçemde bulunan kiraz ağaçları, çok verimli.
Her yıl sektirmeden bu şekilde meyve tutuyor.
EARLY BURLAT cinsi olduğunu düşünüyorum.

aydemiraydın beğendi.
maydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2024, 18:26   #834
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2024
Merhaba,
Geçen baharda diktiğim aşılı kiraz kurudu.Ancak kökünden fotoğrafta göreceğiniz şekilde 4 tane fidan çıktı. Bu fidanları bu şekilde bırakmalı mıyım yoksa köklerini ayırıp farklı yerlere mi dikmeliyim? Bu fidanlardan meyve alınabilir mi? Teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mustafa99 : 18-03-2024 saat 10:15 Neden: fotoğraf ekleme
Mustafa99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
agac, dal, kiraz, köklendirme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024