agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2008, 01:13   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2008
sayın LİZART ağaçta budama yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler ilk yılda cıkan sürgünlerin 45 santimden az olmaması gerekir ortada bir lider ve yanlarda en az üç tacınız olursa ideal bir ağacınız var demektir birinci yıl 50 santim altındaki filizleri koparın budarken lidere rakip olan dalları kesin liderin tepesini en uç gözün altındaki gözden kesin ve yan dallarda ağacın dış tarafına gelen uçlardan kesin böylece ağacınızı dışa doğru açmış olacaksınız dal olarak veya lider olarak bıraktığınız dal uzunluğu 30 cm az 50cm cok olmasın unutmayın ucunu kesmiş olduğunuz dala yürü komutu vermiş oluyorsunuz ve yana açtığınız daların ağaçta erken meyveye yatmasını sağlayacaksınız agacın içine güneşin girmesini engellememiş olacaksınız eğer ağacınızda istenilen sürgün uzunluğu yoksa ağacı bir yıl geri atma yöntemidediğimiz şekli uygulamamız gerekir saygılar

Düzenleyen kiraz26 : 02-05-2008 saat 01:36 Neden: ÖNEMLİ BİR KONUYU EKLEMEK İSTİYORUM
kiraz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 11:32   #92
Yeni Üye

ARKADAŞLAR izmir kemalpaşa erkenci çeşit kirazını çıkarttı. 0900 çeşit zannedersem 10 güne kadar çıkar ağaçlardaki meyve tutumu izmirve afyon bölgeleri zayıf bursa kelez samyelinden etkilendiği çanakkale manisa ikiz meyve çokluğundan şikayetçi bu sene kiraz çok kazandıracağa benziyor herkes bahçesine iyi bakmasını öneriyorum hayırlı hasatlar bol kazançlar bu sezonunuz kadar tatlı olmasını diliyorum saygılar

Eski 02-05-2008, 11:56   #93
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakte Mesajı Göster
arkadaşlar bende kiraz fidanı alacağım yarı bodur olmasını istiyorum bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim. ***
sayınHAKTE bodur fidan bildiğim kadarıyla çöğürü ile aşı yapılan kısım arasındaki gelişme farklı olduğundan aşı uyuşmazlığı gibi alt bölümü ince üst kısmı kalın olyor ağacınızı ( bodur veya kılasik ) rakımınıza göre kiraz çeşiti seçimi yapmalısınız diye düşünüyorum geçci bölgeyseniz maksima üzerine sivitart öneririm

Eski 02-05-2008, 12:12   #94
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dtlevent Mesajı Göster
ben de kiraz ekmeyi düsünüyorum yetiştirici arkadaşlara sorum üretilen kirazların pazarlanması ben balıkesirde oturuyorum bölgemizde pek kiraz üreticisi yok yetiştirdiğim ürünleri pazarlamam sorun olurmu? birde önemli bir sorum daha ürünlerin fiyatı tabi türüne göre degişir ama toptanda ürünlerin kilogram diyatı ne kadar ?teşekkürler
sayınDTLEVENT sizin dikmek istediğiniz kiraz cinsi 0900 olur kalibre 26 ve üzeri olursa 3.00 ytl +kğ satarsınız.(bu rakamlar sizin bölgeniz de asgari olarak tahmim ediyorum ) istenilen kalitede kirazınız oldugunda o kendisi pazarını bulur size çanakkale bayramiç bölgesini ziyaret etmenizi öneririm saygılar

Eski 02-05-2008, 12:31   #95
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karadeniz_53 Mesajı Göster
kiraz çekirdeğinden nasıl fidan elde ederim
sayın KARADENİZ kiraz çekirdeğinden fidan elde etmek size çok zaman kaybettireceğini düşünüyorum dikeceksiniz aynı yıl aşı yapamazsanız ikinci yılı bekleyeceksiniz aşı yaptığınızda tutmama riski olduğu gibi 3 yıl gecikmeli meyve alacaksınız güvenilir yerlerden aldığınız fidan size 3yıl kazandıracaktır bu senenin sürgünü 1.yıl büyür 2. yıl üzerine meyve gözlerini hazırlar 3. yıl meyvesini verir. (kiraz için geçerlidir) diğer türlerden anlamam

Eski 02-05-2008, 12:49   #96
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarcaymaz Mesajı Göster
1ooo adet 4 yaşında mahlebe aşılı kiraz ağacım var.Bu yıl Allah nasip ederse meyve alacağız .Yalnız Mine Hanım'a sormak istiyorum.Meyveleri incelediğimde ikizlenmenin çok olduğunu gördüm.Bu konuda alabileceğim önlemler nelerdir?Uzman arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.
sayın SERDARCAYMAZ sizin bölgenizde ikiz meyve tutumu bu sene her yerde görülüyor orada alaranın bahçelerinde aynı sorun olduğunu biliyorum onlar işçilere ikiz meyveleri toplattıklarını biliyorum. sebebi, ikizin pazar payı olmayışı ve ağacın üzerindeki yükü azaltıp diğer meyvelerin daha kalite olmasını sağlamak
ikiz meyvenin sebebinin geçen yıl eşleşme döneminde havaların çok sıcak ve kurak olduğundan dolayı olduğu söyleniyor saygılar

Eski 02-05-2008, 13:12   #97
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haman Mesajı Göster
*** arkadaşlar bende Boluda kiraz yetiştiriciliği yapmak istiyorum fakat bu konuda pek fazla bilgim yok. Fakat Boluda kiraz yetişip yetişmeyeceği ile ilgili teredütlerim var. Sizce Bolunun iklimi bu iş için uygunmudur. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
sayın HAMAN bolu ova olmadığı için kiraz dikeceğiniz bölgenin rakımı ve toprak yapısı önemli 1700 rakımın üzeri oksijen azlığından dolayı riskli olduğunu duymuştum.

Eski 02-05-2008, 13:26   #98
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agachobim Mesajı Göster
Acil yardım lutfen.
Bu senede bahcemdeki kirazın yaprakları sebebini anlayamadıgım sekilde bozuk.
Bu mantarmı?
Ne ilac verebilirm?

Tesekkurler
sayın AGACHOBİM yapraklardaki bozukluğu bizde bahçelerimizin ilk yıllarında gördük ve seneye düzeldi hiç özel bir uygulama yapmanız gerekmiyor.üzmeyin kendinizi

Eski 02-05-2008, 13:39   #99
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KIRCALI Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba . Ben yeni üyelerden biriyim. mesleğimin yanısıra kiraz yetiştiriciliği ile de uğraşıyorum. son zamanlarda ön plana çıkan bodur kiraz ile ilgili olarak çok fazla bilgim yok. klasik kiraz yani kuş kirazı denilen cinsle üretim yapıyoruz. öğrenmek istediğim afyon ve civarında bodur kiraz üretiminin başarı oranı nedir.? genel olarak çanakkale,mersin,denizli manisa civarında başarı oranları yüksek . bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden ilginiz için teşekkürler.
sayın KIRCALI afyon bölgesinde 50yaşında mazart ağaçlar görmek mümkün onlar sanırım üçüncü kuşak kirazcı dedelerinin yapmış olduğu bahçelerden hala meyve alan var. alara o bölgede bodur kiraz denemesi yaptığını biliyorum ama randıman alamadı bakımla ilgili sorundan dolayımı yoksa bölgeye uyum sağlayamadığı içinmi bilmiyorum. saygılar

Eski 03-05-2008, 01:00   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Teşekkür ederim kiraz26 Yazdıklarınıza göre ağacımı incelemeye alıp gerekli işlemleri uygulamaya çalışacağım.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 15:12   #101
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3

Sayın agachobim;
ağacınızdaki çiçeklenmeler diğer sağlıklı ağaçlarınızla birlikte olduysa ve zamklanma ile birliktezamk akıntısı varsa, ağacında "Kiraz Yaprak Kıvrılma Virüs Hastalığı" Vardır demektir. Eğer yoksa büyük ihtimalle çinko **** demir eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. meyvelerle ilgili gözlemlerini buraya yaz

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 15:55   #102
Ağaç Dostu

Merhaba;
Daha önce de fotoğraflarını yollamıştım. Benim kiraz ağacındaki meyvelerden bir kısmı sararmış. Güzel yetişenler de var ama azınlıkta. Acaba gübreleme ihtiyacından mı oluştu diye merak ediyorum. Yaprakları gayet sağlıklı görünüyor kirazımın. Geçenlerde yağmur yağdı. Bir yerde okumuştum yanlış hatırlamıyorsam kiraz meyve verdikten sonra yağmur yağarsa meyveleri bozulur diye.

Eski 06-05-2008, 09:01   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydolum Mesajı Göster

Sayın agachobim;
ağacınızdaki çiçeklenmeler diğer sağlıklı ağaçlarınızla birlikte olduysa ve zamklanma ile birliktezamk akıntısı varsa, ağacında "Kiraz Yaprak Kıvrılma Virüs Hastalığı" Vardır demektir. Eğer yoksa büyük ihtimalle çinko **** demir eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. meyvelerle ilgili gözlemlerini buraya yaz

Tesekkur ederim, Meyve ve yaprakları detaylı cekerek resimlerini paylasırım

agachobim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 09:58   #104
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

sayın lizard; olabilir, bir toprak tahlili yaptırmanızda fayda vardır. Mümkünse iz (mikro) elementleride tahlil eden bir yerde yaptırırsanız iyi biraz ücret artabilir. Normal Tahlil 25-30 YTL her iz element içinde de artı 5 YTL alıyorlardı

Eski 07-05-2008, 00:01   #105
Ağaç Dostu

Bugün kontrol ettik meyveleri kiraz sineğine yenik düşmüşüz bu sene malesef. Bu saatten sonra yapacak bir şey var mı bilemiyorum. En büyük hatam kışın ve meyvelerin oluşmasından önce toprağı iyice bellememiş olmam sanırım.

Bu sene kirazları sineklere yedirmiş olduk. Seneye artık kiraz yemeyi bekleriz sanırım

Eski 07-05-2008, 09:05   #106
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

ayrıca ilaçlamada yapmamışsın anlaşılan, kiraz yemek isterseniz benim bahçeye buyrun gelin.

Eski 07-05-2008, 09:17   #107
Ağaç Dostu

İlaçlama kesinlikle yapmıyorum. Zaten 1 kiraz 2 limon ağacım var. Bahçe ufak. Bahçeye inen çıkan kediler var. Ağaçları ziyaret eden arılar, kelebekler falan.
Keyseri'ye yolum düşerse mutlaka haber ederim. Teşekkür ederim davetiniz için.

Şimdi merak ediyorum acaba bu sineklerin gazabından kurtulabilecek kirazlar olabilir mi ağacın üstünde?

Eski 07-05-2008, 12:24   #108
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

zor çünkü kiraza ben düşmesi başlmadan hemen önce yumurtlamaya başlayan kiraz sinekleri yumurtladıktan sonra meyveleri bir feromonla işeretleyerek diğer sineklerin buraya yumurta bırakmasını engelliyorlar. Diğer sineklerde öteki meyvelere yumurtluyorlar. Çalışmalar sineklerin salgıladıkları feronu elde etmeye çalışıyorlar, elde edince ne mi olacak bu feromonla ilaçlanan ağaçlara kiraz sineği gelmeyecek, neden feromun kokusu olan kiraza başka bir sinek yumurtlamış diye düşünecek.

Ezgi beğendi.
Eski 08-05-2008, 17:30   #109
Yeni Üye

ARKADAŞLAR 5 yaş ve üzeri bahçesi olan kiraz üreticilerine sesleniyorum sulamada,gübrelemede,hasatta,ihracatçının kantarında yaşadığımız her türlü sorunları aşmak açsından enine boyuna sizlerle tartışıp fikir alış verişinde bulunmak istiyorum.

Eski 12-05-2008, 23:13   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Sayın Kiraz26 4 baharına ğiren idrise aşılı kirazbahçemdeki ağaçlar meyveyi döktü Dölleyici Gübreleme ve sulama sıkıntısı olduğnu düşünmüyorum **** nacizane uygulamaya çalışıyorum yardımlarınız için şimdiden teşekür

musaduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 11:18   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Arkadaşlar Kiraz yetiştirmek istiyorum. Arazi Akdeniz Bölgesinde Silifke ilçesi Göksü Vadisi deltasında bölgede turfanda erik yetiştiriciliği yapılıyor rakım olarak 50-100 metre arasıdır.Erkenci Kiraz yetiştirmek istiyorum bu yükselti de kiraz yetişir mi acaba ?

kiziroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 12:26   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
9 donumluk araziye kiraz dikimi yapsak bize ne kadara mal olur?
Hemen urun ala bilir miyiz?

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 16:58   #113
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musaduman Mesajı Göster
Sayın Kiraz26 4 baharına ğiren idrise aşılı kirazbahçemdeki ağaçlar meyveyi döktü Dölleyici Gübreleme ve sulama sıkıntısı olduğnu düşünmüyorum **** nacizane uygulamaya çalışıyorum yardımlarınız için şimdiden teşekür
Sayın musaduman
ağac meyveyi döktü dediğinizde farklı sebebleri olduğunu düşünüyorum.
1 yüzde beş çiçeklenme döneminde ve çiçek dökümünden sonra mantar ilacı atılmaması.
2 kiraz ağacının özelliği olan(seyreltme)dediğimiz, besleyemiyeceği meyveyi dökmesi. kiraz dökümleri her ağaçta farklı olabiliyor,yani her ağaç kapasitesine göre meyve tutar.tabi o meyveyi irileştirmekte, uygulacak besleme proğramıyla alakalı.
3 yüzde beş çiçekte atacağınız mantar(fungusit)ilacıyla birlikte, cibrelik asit kullana bilirsiniz.kulanacağınız dozun miktarı, ben düşme döneminde kullanacağınız miktarın yarısı olmalıdır.diğer yarısınıda bendüşme döneminde kullanmalısınız.
saygılar
benimde size sorularım olacak.
1 idris anacı fazla suyu sevmez diye duymuştum.peki az sulanan ağaçta meyve kalitesi ne olur.
2 suyla alakalı sıkıntınız olduğundanmı idrisi tercih ettiniz.
3 idris üzerindeki çeşitiniz nedir.
4 rakımınız ve PH nedir.
biz 1400 deyiz ve çiçekler dökülmek üzere.

Eski 15-05-2008, 14:21   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
32 dönüm arazimize yoplam geçen yıl diktiğimiz 1.100 adet mahlep'lere bu sene Ziraat 0900 (Allahdiyen kirazı) aşısı yaptık ,aşı tutma başarısı % 90 , tutmayan ağaçlarada Haziran-Temmuz göz aşısı yapacağız.

Eklenen Resimler

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 00:53   #115
Yeni Üye

Sayın kiraz26 ilginize teşekürler
rakım 850, çeşit 09000 ,yaş dört, idrisi tercihim yıllık yağış miktarının 400-500 mm arasında olması ve bilgi yetersizliği
Sanırım benim yaşadığım sıkıntıyı TÜRKİYEDEKİ BÜTÜN KİRAZ ÜRETİCİLERİ YAŞADI
birçok ziraat mühendisi yalancı döllenme olduğunu söyledi

Eski 24-05-2008, 09:23   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Duyduğum kadarıyla idrise aşılı kiraz fidanları pek tercih edilmiyor. En azından Hadim civarında durum böyle. Suya az ihtiyac duyduğunu bildiğimiz idris köklü fidanların aslında tam da bu bölgenin fidanı olduğu kanaatindeyim. Ancak durum hiç de öyle olmadı. Önceki yıllarda özellikle çimlendirmesi kolay olması sebebiyle çokca idris fidanı üretilip köylülere satılmış. Bu fidanları alan köylüler şimdi çok muzdarip. Fidanlar 6-7 yaşına geldiği zaman sebebsiz şekilde kuruyorlarmış. Acaba idris köklü kiraz ağacının sulaması, ilaçlaması ve gübrelemesi farklı mı? Konuyu bilen bir arkadaşımız ayrıntılı şekilde izeh ederse ben de öğrendiklerimi köylülerle paylaşırım.
Şimdiden teşekkür ederim.

AHMET DANIŞ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 22:01   #117
Yeni Üye

idrislerde kuruma

Sayın AHMET DANIŞ bey benin dördüncü baharına giren idrisie aşılı bahçem var şu anda sıkıntılar kendisini göstermeye başladı suyu sevmiyor susuzluğu hiç sevmiyor dozu nasıl ayarlarsan ayarla yani sulama sıkıntılı. Hastalıklara karşı dayanıksız aniden ölüyor yani faili meçhul ölümler oluyor saygılar.

Eski 28-05-2008, 20:09   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2008
***,benim hamamözü amasyada alaradan alarak kurduğum 150 adet yarı bodur 5.yaşında 0900 kiraz bahçem var.ama malesef henüz ürün alabilmiş değilim...tarlada bazı kısımlar kumlu ve biraz gölge olduğu için gelişimi az olan kirazlarda biraz meyve var.diğer fidanlarda tek tük meyve var.bazılarında ise hiç yok.ağaçların gelişimi iyi.bahçede birde capnodis sorunu var.uygulamada ilaç mücadelesiyapan varmı bu konuda görüş bekliyorum.

ahmetgümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 11:28   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
kiraz 26 bilgi için teşekkürler

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 13:54   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
Sayın ozanutku YUKARDAKİ aşı çeşidini ne olduğunu ne zaman ve yapılış şeklini bir resimle anlatırsan çok sevinirim TEŞEKÜRLER

sarı ibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
agac, dal, kiraz, köklendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024