agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2014, 17:32   #721
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xlerix Mesajı Göster
Merhabalar,
Kiraz fidanı satan web siteleri nelerdir ? Benim bildiğim fidesi, tirpidin ve kiraz fidanı var.
ALARA fidan işinizi görür

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 17:34   #722
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
İyi akşamlar öncelikle herkesin yeni yılı kutlu olsun geçen hafta bursa dan bir fidancıdan satın almış olduğum açık köklü kiraz fidanlarım özenle paketlenmesine rağmen sürgün gözleri dökülmüş olarak geldi 90 cmden keserek nogall kullanarak göndermişler ben bu fidanları diktim bir sorun çıkarmı acaba gözleri olmayan fidanlar sürermi acaba lütfen cevap yazın saygılar selamlar.
Sorun çıkmaz merak etmeyin.Sanırım dikimden sonra bol can suyu vermişsinizdir!!

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 21:13   #723
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
merhabalar. denizlide havanın sıcak gitmesi nedeniyle üretıvcı dorex vetya hermes kullanıyor.mecburmuyuz ürun almak içn.başka çözümü yokmu.

Düzenleyen grandrose : 30-01-2014 saat 21:15 Neden: yanlış harf
grandrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 11:01   #724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VolkanYaman Mesajı Göster
Sandıktaki kirazlarınız güzel görünüyor. Cinsi, kalibresi,kiraz bahçenizin nerede olduğu,nereye sattığınız, kaç paradan sattığınız gibi bilgiler verirseniz sevinirim.
Bahçemiz Niğde-Çamardı İlçesinde yaklaşık 2000 mt rakımlı Üçkapılı Köyünde bulunmaktadır. Bizim bozum yaptığımız tarihte ilçeden ihracatçı gittiği için iç piyasaya Samsuna gitti kirazlar, seçim yapmadan (daldan sıyırmaca) 3,750 tl'ye verdik. Yaklaşık 1 ton kadar oldu, tonaj arttıkça daha yüksek fiyata satacağımızı düşünüyoruz. Birde bu yıl erken oldu geçen yıllarda Ağustos 15 gibi hasat yapmıştık.

senturk51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 16:34   #725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Herkese selam,
Başta kiraz olmak üzere bazı meyve ağaçları diktim. Bir kaç soru sormak istiyorum, yanıtlayan olursa memnun olurum.
1- Kiraz ağaçlarında karıncalar geziyor, hatta çiçeğin içinde bile. Bu iyi bir şey mi, karıncaları defetmem gerekiyorsa ağacın gövdesine kireç sürmek mantıklı mı?
2- Tozlaşma ve döllenme denilen olay aynı mı? Sadece arı ile mi olur?
3- Ağaçları hortumla suluyorum, suyu tutması için ağacın altına biraz genişçe havuz kazdım. Son yıllarda ankara'da yağış azaldı, sizce hangi periyotlarla sulamalıyım, ilk seneler daha mı sık sulamalıyım?
4- Farklı meyve ağaçlarını yan yana diktim, uygun mudur?

Düzenleyen ankarahobici : 15-04-2014 saat 15:10 Neden: ekleme
ankarahobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 09:43   #726
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Kiraz çiçeklerini sis yaktı İstanbulda

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 22:19   #727
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankarahobici Mesajı Göster
Herkese selam,
Başta kiraz olmak üzere bazı meyve ağaçları diktim. Bir kaç soru sormak istiyorum, yanıtlayan olursa memnun olurum.
1- Kiraz ağaçlarında karıncalar geziyor, hatta çiçeğin içinde bile. Bu iyi bir şey mi, karıncaları defetmem gerekiyorsa ağacın gövdesine kireç sürmek mantıklı mı?
2- Tozlaşma ve döllenme denilen olay aynı mı? Sadece arı ile mi olur?
3- Ağaçları hortumla suluyorum, suyu tutması için ağacın altına biraz genişçe havuz kazdım. Son yıllarda ankara'da yağış azaldı, sizce hangi periyotlarla sulamalıyım, ilk seneler daha mı sık sulamalıyım?
4- Farklı meyve ağaçlarını yan yana diktim, uygun mudur?
Selamlar, bir amatör olarak cevap vermeye çalışayım sayın hobici.
1- Karıncalar kirazdaki yaprak bitlerinin salgılarını almak için ağaçlarda gezinir. Hatta bazı bitkilerde yaprak bitlerini yetiştirir ve korurlar. O nedenle karınca pek iyiye işaret değildir.
2- Evet aynı şeydir. Diğer böcekler ve rüzgarla da olabilir.
3- Sulamada ağacın gövdesini, özellikle aşı yerlerini sulamak mantar ve hastalıklara davetiye çıkarır. Taç iz düşümüne çukur açıp sulamak daha uygundur diye düşünüyorum. Çok fazla sulamak hiç iyi değildir. Ancak yeni dikilen bitkilerde toprağı çok fazla kuru bırakmamak gerekir. İlk bir kaç yıl boyunca.
4- Farklı meyve ağaçlarının yan yana dikilmesi derken kirazın yanına elma dikmenin bir faydası yoktur. Örneğin kirazın tozlaşmasını sağlamak için gerekli olan türleri (Ziraat 900 ile Stark golds veya lambert gibi) yan yana dikmek doğru bir uygulamadır.
Bol ürünler dilerim.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 10:09   #728
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Sayın feyzon,

İlginize teşekkürler. Sulama konusunda biraz daha fikir verebilirseniz memnun olurum.

Ağaç dikerken büyükçe bir çukur kazıyor ve ortasına ağacı dikiyorum. Aşı yerini ise çukur tabanının 5cm kadar üstünde bırakıyorum. Ağacı sularken havuzu doldurunca ağaç gövdesi su ile temas ediyor, aşı yeri de suyun altında kalıyor. (Çukur yüksekliği 8-10 cm kadar, havuzun hepsi dolarsa aşı yeri 3-5 cm suyun içinde kalıyor.) Ağaçların fotoğraflarını çekip koymaya da çalışacağım.

Bu durumda ne yapmalıyım?

Bir de karıncalar. Çiçeklerin içinde küçük siyah noktalar görüyorum. acaba bunlar bit veya böcek mi yoksa normal bi şey mi, ağaçları don vurdu onun kalıntıları mı anlayamadım. bunlar için bir tedbir almaya gerek var mı, varsa ne yapılabilir?

Düzenleyen ankarahobici : 24-04-2014 saat 10:50 Neden: değişiklik
ankarahobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 21:57   #729
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankarahobici Mesajı Göster
Sayın feyzon,

İlginize teşekkürler. Sulama konusunda biraz daha fikir verebilirseniz memnun olurum.

Ağaç dikerken büyükçe bir çukur kazıyor ve ortasına ağacı dikiyorum. Aşı yerini ise çukur tabanının 5cm kadar üstünde bırakıyorum. Ağacı sularken havuzu doldurunca ağaç gövdesi su ile temas ediyor, aşı yeri de suyun altında kalıyor. (Çukur yüksekliği 8-10 cm kadar, havuzun hepsi dolarsa aşı yeri 3-5 cm suyun içinde kalıyor.) Ağaçların fotoğraflarını çekip koymaya da çalışacağım.

Bu durumda ne yapmalıyım?

Bir de karıncalar. Çiçeklerin içinde küçük siyah noktalar görüyorum. acaba bunlar bit veya böcek mi yoksa normal bi şey mi, ağaçları don vurdu onun kalıntıları mı anlayamadım. bunlar için bir tedbir almaya gerek var mı, varsa ne yapılabilir?
Sayın ankarahobici selamlar.
Ben öncelikle tamamen bir amatör olduğumu belirteyim. O nedenle profesyonel bir yardım almanızda fayda var diye düşünüyorum. Sorduğunuz sorulara şöyle cevap verilebilir diye düşünüyorum.
Kiraz ağaçları özellikle daha hassas olduğu için mantar vb. hastalıklara daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle ağacın gövdesine değmeyecek şekilde bir dikim yapıp 10 cm çapın dışında bir çukur açıp suyu buraya doldurabilirsiniz. Aşı yeri tamamen kapanmadan buraya su, özellikle sel suları ile taşınan mantarlı ağaç parçaları gelirse hastalık bulaşma ihtimali çok fazla olacaktır.
Kiraz ağaçlarındaki siyah noktalara dikkatli bakarsanız büyük bir ihtimalle yaprak biti olduğunu görürsünüz. Yapraklar buruşuk bir hal almışsa yaprakların içinde büyük bir ihtimalle yeşil veya siyah renkte yaprak bitleri bulunmaktadır. Asıl mücadele edilmesi gereken sorun bunlardır.
Bol mahsuller inşallah.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 10:38   #730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Kirazda yaprak biti için mücadele yöntemi olarak ARAP SABUNU su ile karıştırılıp ağaçlara püskürtme yapılıyormuş. Faydası ve zararı hakkında tam bilgim yok.

VolkanYaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 18:40   #731
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alara Fidan olarak Kiraz satışlarına başlamış bulunmaktayız. Ürünlerimizi sayfamızdan inceleyebilir ve sormak istediğiniz sorular var ise buradan sorabilirsiniz.

Alara Dev Kiraz Meyve Paketi 4 Kg

alarafidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 15:53   #732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Aşağıda kiraz yetiştiriciliği anlaşılır bir yazı ile profesyonel olarak anlatılmış.

http://www.comu.edu.tr/yayinlar/kira...ralik_2013.pdf

VolkanYaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 11:36   #733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Merhaba Değerli Ağaçlar.net Ailesi.
Sizlere sormak istediğim ve bir kaç sorum var, değerli görüş ve önerileriniz benim için
çok önemli, sorularıma cevap verdiğiniz için şimdiden çok çok teşekkür ederim.
Denizli/Honaz ilçesinde ailemin 20 dönüm kiraz bahçesinde klasik anaçlarda Z 900 ve diğer 5-6 çeşit kiraz yetiştiriyoruz. Az çok kiraz yetiştirmesini bilirim budama, aşı, gübreleme, zirai ilaçlamaları babam ile birlikte yaparız.
Kendime ait ve eski bilgilerden kurtulup yeni modern küçük tarla kurmaya karar verdim bu sebeple Denizli Baklan bölgesinde kanal kenarında 5 dönüm arazi satın aldım (amaç 20 dönüm almaktı fakat bu nasip oldu). Hangi tür yarı bodur ağacı dikmeliyim bir türlü karar veremedim tarlanın rakım 855 metre civarında, güzel rüzgar alan bir yer, sulama imkanım sürekli mevcut, toprak gözle görüldüğü kadar güzel, kiraz için gayet elverişli ama tahlil sonuçları ne çıkar bilemem, sizce hangi türü seçmeliyim? Önerilerinizi bekliyorum.

Hakan KAYATÜRK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 10:21   #734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Artık hangi tür kiraz dikeceğime karar verdim MAXMA 14 anaç üzerine aşılı z900 fidanını tercih ettim. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Düzenleyen Hakan KAYATÜRK : 02-12-2014 saat 10:54
Hakan KAYATÜRK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 20:38   #735
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2015

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KAYATÜRK Mesajı Göster
Artık hangi tür kiraz dikeceğime karar verdim MAXMA 14 anaç üzerine aşılı z900 fidanını tercih ettim. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Hakan bey. Diktiktiğiniz maxima14 anaçlı z900 fidanları bu yılnasıl.Memnun kaldınız mı.Ben 2008 de Alara Gisela 6 z900 diktim.Alt ince üst kalın oldu.Kurumada var.Ziraatçılar aşı uyuşmazlığı diyor.O yüzden kuruyanları değiştirecem.Karar veremiyom.

RUŞEN.33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 15:30   #736
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Bende gelecek yıl kiraz ekmeyi düşünüyorum konya ya.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 15:32   #737
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RUŞEN.33 Mesajı Göster
Hakan bey. Diktiktiğiniz maxima14 anaçlı z900 fidanları bu yılnasıl.Memnun kaldınız mı.Ben 2008 de Alara Gisela 6 z900 diktim.Alt ince üst kalın oldu.Kurumada var.Ziraatçılar aşı uyuşmazlığı diyor.O yüzden kuruyanları değiştirecem.Karar veremiyom.
Rusen bey ayni sekilde bende ayni urunden daha onceleri bahceme diktim asinin ustu anactan daha fazla gelisiyor insan agacin izerine cikmaya korkuyor kirilacak diye ama bunun disinda olumsuz bir yonu yok. Sizin fidanlar az sulanmadan kurumus olmasin?

mustafa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 01:53   #738
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
arkadaşlar kiraz agacı alacağım ama hangi türünü alsam karar veremedim siz bana önerebilir misiniz ? istanbulda yetiştireceğim , çabuk ve bol meyve versin , tozlaşma ihtiyacı olmasın . sweet heart alsam nasıl olur?

ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 21:08   #739
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
ziraat 0900 öneririm

ngzs beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 06:12   #740
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
arkadaşlar kiraz agacı alacağım ama hangi türünü alsam karar veremedim siz bana önerebilir misiniz ? istanbulda yetiştireceğim , çabuk ve bol meyve versin , tozlaşma ihtiyacı olmasın . sweet heart alsam nasıl olur?
Hobi bahçenize dikeceksiniz sanırım. Ziraat 900 tavsiyelerine bakmayın. İhracata yönelik, dayanıklı meyvesinden dolayı tercih edilir. Çabuk meyve vesin diyorsanız bodur veya yarı bodur anaçlı yetiştirmelisiniz. Klasik anaçlı fidanlardan meyve almanız uzun zaman alır. Tozlayıcı tür her çeşit için meyve tutumu açısından önemlidir. Hobi amaçlı yetiştireceğiniz için tozlayıcı olmadan da meyve alabilirsiniz. Çeşit için iklim ve meyve hasat zamanlarına uygun bir çeşit seçin.

ngzs beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 11:19   #741
Ağaçsever

2 yaşında cab6 anaçlı yarı bodur 0900 ziraat fidanı aldım

Sagun beğendi.
Eski 23-04-2016, 01:19   #742
Ağaçsever

Açık köklü 0900 ziraat ağacım önce güzel bir şekilde sürgün vermeye başladı ama kısa zamanda yaprakları soldu . Şuan kuruyacak gibi bir hali var nasıl kurtarabilirim bu ağacı ?

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2016, 07:31   #743
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Sayın NGZS,
Fidanınız gördüğüm kadarıyla aşırı uzun. Aldıktan sonra tepe kesimi yapmanız gerektiği size söylenmiş olmalı. Çıplak köklü fidan, köklerini mi çalıştırsın yoksa yaklaşık 2 metrelik gövdesini mi beslesin? Demir veya çinko eksikliği belirtilerine benzer belirtiler var. Uyanmış fidanı şimdi kesmeniz strese sokar. Bu yüzden besin maddesi vererek kurtarmaya çalışın. Fidanın boyu maksimum 1.20 olmalıydı. Ne kadar kısa olursa kök o kadar iyi gelişir.

ngzs beğendi.
Eski 23-04-2016, 11:08   #744
Ağaçsever

Besin maddesini nerden alabilirim

Eski 23-04-2016, 14:53   #745
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Sayın NGSZ, en üstten çıkan gözü(yapraklar) bırakıp diğerlerini kökünden koparın. Fidanın boyu 1-1,5 metre civarında uygun görünüyor. Fidanı açık köklü olarak aldınız muhtemelen ve açık köklü fidanların tutması için en yukarıdan 1 göz bırakıp diğerlerini almak bu işin standartıdır.

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 20:23   #746
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Sayın NGSZ, en üstten çıkan gözü(yapraklar) bırakıp diğerlerini kökünden koparın. Fidanın boyu 1-1,5 metre civarında uygun görünüyor. Fidanı açık köklü olarak aldınız muhtemelen ve açık köklü fidanların tutması için en yukarıdan 1 göz bırakıp diğerlerini almak bu işin standartıdır.
Bunu nereden duydunuz? Bir göz bırakıp diğer gözleri alırsanız, ağacı nereden taçlandıracaksınız? 2 metreden mi başlayacak ağacın tacı? Böyle akıl vermekte yeni moda mı oldu? Bırakılan tek göz ölürse, ya da bir şekilde hasar görürse ne olacak? Bahsedilen fidan yarı bodur. Yarı bodur bir kiraz ağacının kaç metre büyümesi idealdir? 2 metreden taçlanan bir kiraz ağacından meyve almak için 5 metre büyümesini mi bekleyeceğiz?
Sayın NGSZ sakın tek göz bırakıp diğer gözleri koparmayın. Benden söylemesi karar sizin.

Eski 24-04-2016, 10:23   #747
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bunu nereden duydunuz? Bir göz bırakıp diğer gözleri alırsanız, ağacı nereden taçlandıracaksınız? 2 metreden mi başlayacak ağacın tacı? Böyle akıl vermekte yeni moda mı oldu? Bırakılan tek göz ölürse, ya da bir şekilde hasar görürse ne olacak? Bahsedilen fidan yarı bodur. Yarı bodur bir kiraz ağacının kaç metre büyümesi idealdir? 2 metreden taçlanan bir kiraz ağacından meyve almak için 5 metre büyümesini mi bekleyeceğiz?
Sayın NGSZ sakın tek göz bırakıp diğer gözleri koparmayın. Benden söylemesi karar sizin.
Sayın Tarku besin maddesini nerede bulabilirim

Eski 24-04-2016, 17:27   #748
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ben bir ziraat mühendisiyim ve bu iş bu benim duyduğum değil bilip uyguladığım bir konu olmakla birlikte yarı bodur ziraat 900 un 5 dekarlık alanda 5 sene önce "örnek bahçe" tesisini bizzat yaptık görev yaptığımız yörede çiftçilere örnek olması açısından.Ve geçen sene de güzel verim aldık. Uyguladığımız budama sistemi de "modifiye lider" olmakla birlikte tutmayan fidanımız da olmadı.

"Mesaj atarken de haddinizi aşan ve eksik bilgi ile karşındakini aşağılamaya çalışan cümleler sarfetmeyin bir dahakine"

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 18:12   #749
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Ben bir ziraat mühendisiyim ve bu iş bu benim duyduğum değil bilip uyguladığım bir konu olmakla birlikte yarı bodur ziraat 900 un 5 dekarlık alanda 5 sene önce "örnek bahçe" tesisini bizzat yaptık görev yaptığımız yörede çiftçilere örnek olması açısından.Ve geçen sene de güzel verim aldık. Uyguladığımız budama sistemi de "modifiye lider" olmakla birlikte tutmayan fidanımız da olmadı.

"Mesaj atarken de haddinizi aşan ve eksik bilgi ile karşındakini aşağılamaya çalışan cümleler sarfetmeyin bir dahakine"
Ziraat mühendisi olmanız her şeyi doğru bileceğiniz anlamına gelmez. Modifiye lider budama sisteminde ilk katı kaç cm'den oluşturuyorsunuz? 2 metre mi? 1.5 metrelik fidanın tepe sürgünü hariç bütün gözleri öldürdüğünüzde ağacın tacı nereden oluşur?

Ben budama yaparken bahçeme gelen ziraat mühendisini dinleseydim, yere yatay giden dalları kesip, dik giden dalları bırakırdım. Ziraat mühendisine hangi sürgünler meyve gözü oluşturur, hangi sürgünler obur sürgün dediğimde, hepsi meyve verir diye cevapladı.
Ülkemizin sorunu bu işte bir diploma alan kendini her konuda ulema görüyor.

Had aşma konusuna gelince; haddimi bilirim, yanlışın karşısında da dururum. Youtube'a bir girin bakalım, yarı bodur ağaçların ilk katları kaç cm'den oluşturuluyor.

Eski 24-04-2016, 18:14   #750
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
Sayın Tarku besin maddesini nerede bulabilirim
Gübre ve ilaç bayilerinden iz element gübresi diye sorabilirsiniz.

Etiketler
agac, dal, kiraz, köklendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024